Leidsch Dagblad Mariniers niet vervolgd 4 Uitverkoop voor Mannen met sma 17 'Laat hier toch eens een einde aan komen' Kortingen van 10 tot 50% op Top Merken Nederlands fregat gaat naar Adriatische Zee Peurbakken trekken veel publiek Leidenaar (33) doodgestoken Direct cel in na 31ste arrestatie Minister: Vertrek Swarttouw voorbarig VRIJDAG 10 JULM 992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39899 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Barbecuen Los Lobos r Vette rook, pene- I «5 trante braadlucht Los Lobos: waar schijnlijk het meest en vuil wasgoed, maar de getalenteerde vrienden- politie kreeg over barbe- clubje dat er in Amerika cuen geen enkele klacht. rondloopt. Boer mag tien tenten op erf hebben Nederland is bereid een fregat en een of twee vliegtuigen van het type Orion beschikbaar te stellen voor eerf internationale vloot in de Adriatjsche Zee. Dat heeft rtlinister van defensie Ter Beek vanmorgen gezegd in Hel sinki. De ministers van buiten landse zaken en defensie van de Westeuropese Unie (WEU) be sloten vanmorgen een vlooteenheid naar de Adriati- sche Zee te sturen om de sanc ties van de Verenigde Naties te gen Servië en Montenegro af te dwingen. De WEU-vloot zal onder meer sarajevo maarten pennewaard verslaggever Zonder benen zit Valko Dreca op zijn bed in de schemerige gang van het staatsziekenhuis in Sarajevo. In het bed naast hem ligt zijn zoon Hamid. Die is er 'beter' aan toe: de chirurgen hoefden bij hem slechts één been gedeeltelijk te amputeren. Ze liggen er allebei precies een maand. Een exploderende mortiergranaat trof hen terwijl ze met hun vrouwen in Sarajevo over straat liepen. Hamids vrouw is bij de explosie omge komen, zijn moeder wordt sindsdien vermist. Hoe smerig de oorlog is die sinds begin april woedt in Bos nië- Hercegovina, wordt in al zijn ellende duidelijk tijdens een bezoek aan het ziekenhuis. Het twaalf verdiepingen tellende ge bouw wordt systematisch ver woest door Servische .milities. Vanuit hun schuilplaatsen in de heuvels rond de stad hebben ze vrij spel en elke avond schieten ze het ziekenhuis een beetje meer aan flarden. Tientallen granaten hebben grote gaten geslagen in de muren en mi- trailleurvuur heeft letterlijk alle ramen van het ziekenhuis aan scherven geschoten. „Gemiddeld worden wij door acht mortiergranaten per dag getroffen. Laat dit weten aan de wereld, opdat echt wordt inge- HAARLEMMERSTRAAT 175, LEIDEN TEL. 071-122823 den haag Boeren mogen voortaan maximaal tien kampeer plaatsen op hun erf hebben. Nu mogen dat er maar vijf zijn. Het kabinet heeft gekozen voor tien plaatsen, omdat dat geen con currentie voor de normale campings zal opleveren. De regering is van mening dat de specifieke sfeer van rust, kleinschaligheid en persoonlijke behandeling, die veel kampeerders bij de boer aanspreekt, bij grotere aantallen verloren gaat. Skeletten uit 1745 gevonden brussel» In een gracht in de buurt van Doornik in België hebben archeologen een dozijn skeletten van Engelse soldaten gevon den die in mei 1745 sneuvelden in de Slag van Fontenoy. Die oorlog, tussen Franse troepen en een Engels-Nederlandse troe penmacht, eiste destijds aan vijfduizend mensen het leven. Vol gens de archeologen werden de soldaten verrast door een Fran se kanonskogel terwijl ze zich opmaakten voor de strijd. In fe bruari werden al ongeveer 70 skeletten van Oostenrijkse solda ten ontdekt in een gracht. zes fregatten, vier marinepa trouillevliegtuigen en een on dersteunend schip omvatten. Gisteren liet de Amerikaanse president Bush al een deel van de Zesde Amerikaanse vloot op- stomen naar de Adriatische Zee. De WEU-ministers vergader den vanmorgen in Helsinki, in de marge van de bijeenkomst van de Conferentie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (CVSE). Ook de NAVO praat vandaag in de Finse hoofdstad over eventuele acties tegen Ser- Scheurwater weg A Patrick Scheurwater Z O verlaat Noordwijk om een jaar te gaan voet ballen bij de eerste-divisie- dub Haarlem. leiden De peurbakkentocht vormde ook dit jaar een uitsteken de opening van de Leidse Laken- feesten. Vooral bij de Hoogstraat verzamelden zich gisteren vele Leidenaars om de nieuwe lichting 4 vreemdsoortige vaartuigen te aan schouwen. Het publiek moest tij dens de zevende editie wel een korte wolkbreuk trotseren. Dat deed echter niets af aan de carna valeske sfeer langs en op het groene water van de Leidse grach ten. De LeidSte Peurbakken club van Ben Verberg won de eerste prijs van 750 gulden voor de fraai ste boot, een kasteel met verklede stripfiguren. De tweede prijs, voor de meest originele boot ging naar 'de babybox' van farmaceutisch importeur Servier uit Leiden, waarin de varenden in de luiers kropen. De vuurspuwende draak van de brandweer werd derde. 'Politie voorkwam dat strafbare feiten zijn gepleegd' Pagina 2: Militaire actie rond Sarajevo dichterbij. De groep van honderd mariniers die op maandagavond 22 juni de opvang voor drugs verslaafden Perron Nul bij het Centraal Station wilden bestormen, worden niet ver volgd. „Dank zij het doortastende optreden van een hoofdinspecteur van de Rotter damse politie zijn de mariniers niet toegekomen aan hun voornemen om de omgeving van het Centraal Station schoon te vegen. Strafbare feiten zijn door hen daar dan ook niet gepleegd." grepen om hier een einde aan te maken", zegt prof. dr. Vladi mir Kojovic emotioneel wan neer we een rondwandeling maken door het ziekenhuis. Dat tijdens alle beschietingen slechts enkele zwaar gewonden zijn gevallen en geen doden, is geen wonder maar het resultaat van een snelle evacuatie. „Na het eerste schot hebben we alle patiënten naar beneden ge bracht", vertelt de doktor. Daarom liggen de 170 gewon den nu opeengepakt in de gan gen, de hal en de garderobe van het verwoeste hospitaal. Maar de stroom gewonden is zo groot, dat nu ondanks de risi co's toch weer bedden op de beschoten afdelingen moeten worden gezet. „Op rustige da gen krijgen we hier tien gewon den binnen. Maar als veel wordt geschoten, zoals de afgelopen dagen, zijn het er wel tachtig. Allemaal burgers, met ver schrikkelijke wonden, veroor zaakt door granaatscherven", aldus doktor Lovrincevic. Door de aanhoudende be schietingen en de daaruit ont stane hoeveelheid gewonden zit het ziekenhuis te springen om antibiotica, infuusvloeistof en zuurstof. Via de luchtbrug zijn nog geen medische hulpgoede ren aangevoerd waarmee de veertig doktoren en chirurgen de zorg op een aanvaardbaar peil kunnen houden. ROTTERDAM GPD Dat is de conclusie van de Arn hemse officier van justitie mr. M.P. Pomper. Hij is verbonden openlijke geweldpleging of be aan<le militaire strafkamer. Van dreiging daarmee. Uit de verho- de mariniers werden er 29 als ren en het onderzoek door de verdachten beschouwd. Ze wer- Koninklijke Marechaussee is den verdacht van (poging tot) volgens het openbaar ministerie WÊÊÊ^M gebleken dat geen geweld is toegepast. De gearresteerde mariniers hadden geen slag- of stootvoorwerpen bij zich. Bo vendien hebben junks of hulp verleners van Perron Nul geen aangifte gedaan bij de politie. Op 22 juni is tijdens het kof fiedrinken in de kantine van de Van Ghentkazerne in Rotter dam de situatie bij het Centraal Station door een aantal mari niers besproken. Drugsverslaaf den bij het station zouden de Het lichaam van de doodgestoken man wordt afgevoerd. FOTÓ HIELCO KUIPERS LEIDEN PAUL v Bij een ruzie in de Turkse kof fieshop Huzur aan de Heren straat in Leiden is gisteravond een 33-jarige Leidenaar met een mes doodgestoken. De dader is een 44-jarige man uit Leiden. Hij stak de man neer, omdat die even daarvoor zijn 29-jarige zoon met een pistool in zijn been had geschoten. De dader werd door de politie opgepakt. Het incident gebeurde rond kwart over tien. Het slachtoffer stapte toen de koffieshop bin nen en schoot op de zoon, met wie hij kort tevoren ruzie had gehad in dezelfde zaak. Na het lossen van het schot liep hij naar buiten, gevolgd door de vader. Deze haalde een mes uit zijn geparkeerde auto en stak de schutter nadat die nog een tweede schot had gelost dat nie mand raakte. Geraakt in zijn hartstreek liep de gewonde man enkele tiental len meters in de richting van de Leliestraat. Op de rijbaan ver loor hij het bewustzijn. Hij over leed kort nadat de eerste ambu lance ter plaatse was. Het li chaam bleef geruime tijd, onder een laken, op straat liggen. De zoon moest in het ziekenhuis worden behandeld. Vandaag wordt het onderzoek voortge zet. De koffieshop is tijdelijk ge sloten. Volgens een woordvoerder van de politie zijn de drie man nen geen bekenden van de poli tie. Hun problemen zouden in de 'relationele sfeer' liggen. De schietpartij zorgde gisteravond voor een ware volksoploop op de Herenstraat. Het is de eerste moord dit jaar in Leiden. Vorig jaar werden in totaal vijf moor den gepleegd. SCHIPHOL «BILL MEYER Minister Andriessen van econo mische zaken noemt het de monstratieve vertrek van com missaris Frans Swarttouw bij Fokker voorbarig. De minister befreurt het opstappen omdat in Andriessens ogen de onder handelingen nog volop aan de gang zijn. Ook het kabinet is er nog niet uit. Het is een publiek geheim dat Swarttouw zich niet kan vereni gen met de overname van Fok ker door Deutsche Aerospace (DASA). Zijn opvolger Eric Ne- derkoom zou onvoldoende ga ranties hebben bedongen voor het voortbestaan van de Neder landse vliegtuigindustrie. Er wordt openlijk over uitverkoop van Fokker gesproken. Begin juni dreigde Swarttouw al ontslag te nemen vanwege de richting waarop de gesprekken met DASA opgingen. Swarttouw meent dat Fokker bij DASA een ALLEEN DEZE WEEK BIJ HEIN CHRISPIJN boskoop kees v De officier van justitie vond het al te dol worden en liet de 24-jarige Alphenaar dit keer maar op sluiten. De man werd gistermiddag voor de 31ste keer in successie aangehouden, omdat hij was betrapt op winkeldiefstal. Hij was weef eens per fiets op strooptocht gegaan door Hazers- woude, Zoeterwoude en Boskoop. In vijf winkels had de Alphenaar zijn slag ge slagen voordat de politie hem inrekende. Hij maakV op zijn ronde door de streek trainings pakken, flessen drank, een radio-cassetterecor der en een rekenmachine buit. Dank zij een op lettende Boskoopse winkelier kon de winkeldief uiteindelijk worden aangehouden. Tot voor kort was de man volgens de Bos koopse politie alleen actief in zijn woonplaats. Omdat hij daar te bekend werd. heeft hij zijn 'arbeidsterrein' verplaatst naar de omliggende gemeenten. Fraai geloogd grenen uitschuiftafel 0 120 cm tussenblad 40 cm als extra aanbieding incl. 4 rieten stoelen van /^4WT- voor 1.875,- Geen krant ontvangen? nri 071 161400 DEL. 071 - 161499 HET WOORD IS AAN Goethe Wie zich lang bedenkt kiest niet altijd het beste. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI voor morgen: Perioden met zon Vannacht enkele mistbanken. Overdag perioden met zon. In de avond toenemende bewolking in het westen mogelijk gevolgd door regen Minimumtemperatuur on geveer 12 graden Middagtempe- ratuur tussen 19 graden aan zee en 24 graden in het oosten van het land. Overwegend matige wind, kracht 3 a 4. uit zuidwest tot zuid vrouw van een marinier hebben lastig gevallen. Ook zouden ze van weekendverlof terugkeren de mariniers in uniform hebben bespuugd. Het idee werd gebo ren om daar 'iets aan te doen' na de voetbalwedstrijd Neder- land-Denemarken. De politie wist dat te voorkomen door snel optreden. Er werd daarbij een waarschuwingsschot gelost. 'Goebbels klaar om Hitier aan kant te zetten' LONDEN Rtr Andriessen betreurt opstappen commissaris ondergeschikte rol krijgt en zijn concurrentiepositie daarmee prijsgeeft. Verder beschuldigt hij bestuursvoorzitter Neder- koom ervan onvoldoende naar alternatieve partners te hebben gezocht. Op een vergadering van de raad van commissarissen begin tieze week kon Swarttouw zich als enige niet vinden in de af spraken die nu zijn gemaakt. Swarttouw is bang dat Fokker bij DASA onder de mat wordt geveegd. In het koopcontract met DASA staan geen garanties dat de vliegtuigbouw op Schip hol blijft. DASA krijgt het, ondanks toe zeggingen over een leidende rol voor Fokker bij de produktie van regionale straalverkeers- vliegtuigen, helemaal voor het zeggen. Het zou volgens Swart touw beter zijn een nieuw be drijf op te richten waar DASA en Fokker op gelijke voet instap pen. Nazi-propagandachef Joseph Goebbels was in 1944 bereid de macht over te nemen van fiihrer Adolf Hitler. In dagboekaante keningen uit dat jaar schildert Goebbels zijn baas af als een oude verzwakte man. Dat blijkt uit een uittreksel uit de dagboe ken dat de Britse sensatiekrant Daily Mail vandaag publiceert. Vorige week werden in Mos kou de volledige dagboeken van Goebbels ontdekt. De Britse krant Sunday Times komt over morgen met de eerste publika- tie. Om de concurrent voor te zijn, brengt de Daily Mail van daag al een dagboek-versie, die afkomstig is uit de voormalige DDR. Ook deze dagboeken zou den onlangs zijn ontdekt. Per n tische b Per k giro Per kwartaal (f80.10) via a atische betaling*. Naam en voorletters mk/girorekening I I Handtekening I Deze bon in een envelop, zonder I I postzegel, «turen naar I I Leidsch Dagblad I hfoye Rijndijk 2fill Leiden i)7l-4liifViR I 8

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1