Autowegen berijdbaar HELSINKI Sovjet-kameraden vragen partij terug New York bang voor meer rellen Buitenland VN dreigen luchtbrug op Sarajevo te staken Sjevardnadze helemaal terug 'Knuppeltop' München schokt Duitsers WOENSDAG 8 JULI 1992 5 Duitse moeders hebben recht op pensioen karlsruhe» Moeders hebben evenzeer recht op een pensioen uitkering als vrouwen zonder kinderen die hebben gewerkt. Dat heeft het Duitse Constitutionele Hof gisteren in een vonnis ge zegd. Het Verfassungsgerichtin Karlsruhe bepaalde in een zaak die twee oudere vrouwen hadden aangespannen, dat de rege ring in Bonn het „onrechtvaardige" pensioenstelsel moet her vormen. Het vonnis kan ertoe leiden dat de pensioenmaat schappijen voor miljarden aan nieuwe uitgaven komen te staan. Turks politiek geweld eist duizend levens ankara Politiek geweld in Turkije heeft in de eerste helft van 1992 aan meer dan duizend mensen het leven gekost. Dat zegt de Turkse Stichting voor de Mensenrechten (HRFT) in een giste ren verschenen rapport. Gewonden in Pamplona pamplona Bij de jaarlijkse stierenrace in Pamplona in Spanje is gisteren een aantal waghalzen, dat zich in de smalle straatjes van de stad niet tijdig uit de voeten kon maken, gewond geraakt. Op de foto banen de stieren zich een weg door Pamplona. foto reuter jim hollander Afrikanen wreken zich op neo-nazi zittau Drie asielzoekers uit Afrika hebben afgelopen weekein de een 18-jarige Duitse neo-nazi doodgestoken in Zittau, in de voormalige DDR. Hij had hen met verscheidene geestverwanten lastig gevallen. De drie worden niet vervolgd omdat ze uit nood weer handelden. Zij zijn naar een andere stad overgebracht om te verhinderen dat ze het slachtoffer worden van wraakacties. Praagse kardinaal Tomasek op sterven praag» Kardinaal Frantisek Tomasek, de vroegere aartsbisschop van Praag die voorop liep bij de strijd tegen het communisme, ligt op sterven. De 93-jarige prelaat is vorige maand wegens al gehele verslechtering van zijn gezondheid in het ziekenhuis op genomen. Tomasek werd begin vorig jaar op eigen verzoek door het Vaticaan ontheven van zijn functie als leider van de Tsjechoslowaakse kerkprovincie. Veel reisjes voor opvolger Waldheim wenen Thomas Klestil, die vandaag in functie treedt als presi dent van Oostenrijk, krijgt het druk met buitenlandse bezoeken. De opvolger van Kurt Waldheim heeft een reeks uitnodigingen liggen van landen die de vroegere secretaris-generaal van de Verenigde Naties jarenlang hebben geboycot wegens diens oor logsverleden. Zwitserland en Hongarije strijden om de eer, het eerste gastland van Klestil (59) te mogen zijn. In september gaat de nieuwe president naar de VS. Daarna volgens Frankrijk, Groot-Brittannië, Duitsland en Italië. Rust terug in Tirana, niet in Dürres tirana De Albanese politie heeft gisteren met schoten in de lucht de honderden mensen verspreid, die de ambassadewijk in Tirana sinds maandag omsingelden. In de havenstad Du'rres, waar maandag meer dan vierduizend Albanezen bijeen kwamen in de hoop naar Italië te kunnen vluchtten, heerste nog een ge spannen sfeer. Arabisch nog niet enige taal Algerije Algiers De Algerijhse autoriteiten schorten de controversiële wet die het Arabisch tot de enige taal van de overheid moet ma ken op. Volgens de wet zou de overheid in alle formele corres pondentie, maar ook in contacten met het buitenland, de Arabi sche taal moeten gebruiken. In Algerije, waar de Franse taal nog steeds een belangrijke rol speelt, dringen vooral islamitische fundamentalisten aan op het monopolie van het Arabisch. 'Aanvallen brengen hulptransporten in gevaar' zagreb runa helunga pennewaard De Verenigde Naties staken de luchtbrug op Sarajevo, als Bosnische en Servische strijd groepen het vliegveld blijven beschieten. Ook vormt de distri butie van de hulpgoederen een probleem, omdat de weg van het vliegveld naar de hongeren de stad geregeld onder vuur ligt. Eric Morris, voorzitter van de VN-commissie die vanuit Genè- ve de vluchten naar Sarajevo coördineert, zei dit gistermid dag aan boord van een Neder landse Fokker F-27, onderweg van Genève naar Zagreb. Morris legt de schuld voor de dreigende opschorting van de hulptransporten vooral bij de moslim-strijdgroepen. „De Ser viërs hebben voor 99,9 procent schuld aan de hele oorlog, maar op dit moment zijn het vooral de Bosniërs (moslims, red.) die roet in het eten gooien", aldus Morris. De VN-functionaris ver gezelt vandaag de Hoge VN- Commissaris voor de Vluchte lingen, Sadako Ogata, tijdens een bezoek aan Sarajevo. Ondanks de beschietingen van vliegtuigen met hulpgoede ren verloopt de luchtbrug vol gens Morris 'fantastisch'. Dage lijks vinden zo'n zestien trans porten plaats van Zagreb naar Sarajevo. Tot gisterenavond zijn er 73 vluchten uitgevoerd en is er al met al 6000 ton voedsel in de stad aangekomen, voldoen de om de 300.000 inwoners een maand lang te voeden. De voortdurende schermutse lingen tussen de strijdende par tijen rond de luchthaven vindt Morris 'schandelijk'. „Sommige leiders van gevechtsgroepen hebben er kennelijk geen moei te mee dat honderdduizenden mensen met de hongerdood worden bedreigd. Als dat zo is, wat moet de VN hier dan nog doen?" Dat ook het transport op dit moment zeer riskant is, staat buiten kijf. Gisteren dreigden de Zweedse chauffeurs van de VN- trucks het vervoer van de hulp goederen te stoppen, omdat ze het te gevaarlijk vonden. Hoe riskant de toestand op de luchthaven in Sarajevo is, bleek gisterochtend, toen tijdens de landing van een vlucht van de Britse luchtmacht vlak naast het vliegtuig een mortier ontplofte. „Maar zolang ze alleen maar naast de startbaan vechten, vliegen we door", aldus RAF- luitenant-kolonel Brian Warsap. Ook vanmorgen arriveerden hulpkonvooien in Sarajevo, na dat de Bosnische hoofdstad een onrustige nacht had beleefd. Het schieten was feller dan in veel voorgaande nachten. Voor het eerst sinds weken werden ook tanks ingezet. In drie maanden van burgeroorlog tus sen Serviërs en moslims en Kroaten zijn meer dan 5.700 het leven gekomen. In Noord-Frankrijk tol omhoog om verliezen te compenseren De blokkade-acties van de Franse chauffeurs lijken nu echt over hun hoogtepunt heen. Volgens het Franse na tionale centrum voor verkeersinformatie waren de mees te autoroutes vanmorgen vrijwel vrij van blokkades. Tus sen Lille, Parijs, Lyon en Marseille zijn de laatste wegver sperringen afgelopen nacht door de politie verwijderd. Ook de AIO (Parijs-Bordeaux) is blokkadevrij. parus hans gertsen Ondanks oproepen van de twee belangrijkste werkgeversorgani saties om weer aan het werk te gaan, lijken de chauffeurs ech ter nog niet van zins hun acties tegen het omstreden puntenrij- bewijs te staken. De acties con centreren zich nu vooral op de nationale en departementale wegen. De regio's rond Toulou se, Limoges, Cahors, Bayonne en Clermont-Ferrand en delen van Bretagne en Normandië zijn nog steeds zwaar getroffen door de acties. Een Britse Europarlementari ër zei gisteren in Straatsburg cy nisch dat het voor de Franse president Mitterrand blijkbaar eenvoudiger is het belegerde vliegveld van Sarajevo te her openen dan zijn eigen autowe gen. Een Engels boulevardblad maakte het helemaal bont. „Hadden de Fransen hun we gen in 1940 maar met zoveel vasthoudendheid geblokkeerd", aldus de krant. De schade die de blokkade- akties veroorzaken, is nauwe lijks nog te schatten, maar moet alleen al in Frankrijk zelf in de miljarden guldens lopen. De Zuidffanse fruittelers verliezen tientallen miljoenen per dag omdat hun fruit wegrot en de Bretonse vissers varen niet meer uit omdat de vis bederft. In grote delen van Zuid-Fran- kijk is meer dan de helft van de vakantiegangers die geboekt hadden niet op komen dagen. Het ziet er naar uit dat som mige Franse ondernemers een deel van de geleden schade wil len verhalen op de toeristen die de komende weken koers zetten naar Frankrijk. De Société des Autoroutes du Nord die de be langrijkste tolwegen in Noord- Frankrijk uitbaat, heeft al aan gekondigd dat het de tarieven zal verhogen om de gederfde inkomsten te compenseren. moskou peter p the independent De communistische partij van de Sovjetu nie is gisteren naar de rechtbank gestapt in een poging haar politieke kansen te doen herleven. Zij wil van de rechter een uit spraak dat het verbod dat door de Russi sche president Boris Jeltsin is uitgevaardigd, ongrondwettelijk was. De dag verliep niet goed voor de oude ka meraden. Eén van hen, Dmitri Stepanov, schreeuwde van achter uit de zaal dat Jelt sin net als Stalin was en het tegenwoordige Rusland als Stalins zuiveringen in de jaren dertig en dat de burgeroorlog er aan komt. De rechter schortte de hoorzittingen op tot vandaag en verbood Stepanov verder te ge tuigen tot het einde van de behandeling. Dat kan nog een paar weken duren. De communisten willen dat het constitu tionele hof, dat met de post-communisti- sche hervormingen van Rusland in het le ven is geroepen, zegt dat Jeltsin illegaal heeft gehandeld toen hij de partij verbood en haar bezittingen verbeurd verklaarde. Dat gebeurde nadat de leiders van de partij afgelopen augustus hun steun hadden ge geven aan de mislukte staatsgreep tegen Michail Gorbatsjov. Aanhangers van Jeltsin in het Russische parlement stellen daar te genover dat de partij een organisatie was van bedriegers wiens activiteiten de Russi sche en Sovjet-wetgeving overtraden. De zaak wordt gezien als de laatste stuip trekking van de partijleden, ooit 19 miljoen in getal, die tegenwoordig nog maar nau welijks 10.000 mensen bij elkaar kunnen krijgen voor een demonstratie in Moskou. De communistische partijleider in de da gen van de staatsgreep, Gorbatsjov, was uit genodigd om te getuigen, maar hij weiger de. Hij meent dat de Russische samenleving door dit proces alleen maar meer verdeeld kan raken en daar wil hij geen deel aan hebben. In ieder geval, zo zei hij, is hij als leider afgetreden voordat Jeltsin de partij op 6 november vorig jaar per decreet verbood. De rechtbank verwierp de eis van de communisten dat Jeltsin in de getuigen bank zou verschijnen. De communisten probeerden vooral veel getuigen te laten opdraven, maar het kamp van Jeltsin maak te daartegen bezwaar. „Hoeveel partijverte- genwoordigers hebben we nodig?", vroeg één van Jeltsins advocaten. „Moeten we een plenum hebben van het Centraal Comité?" Eduard Sjevardnadze is weer hele maal terug. De vooral in het Wes ten geliefde vroegere Sovjet-mi- nister van buitenlandse zaken arri veerde gisteren in Helsinki voor de top van de Conferentie voor Banca di Roma wordt redder van colosseum rome ap-ips De Banca di Roma heeft zich opgeworpen als redder van het colosseum. Het antieke amfi theater in de Italiaanse hoofd stad heeft al twintig eeuwen getrotseerd, maar begint nu toch tekenen van verval te ver tonen. De bank besloot na een hul poproep 40 miljard lire (60 miljoen gulden) te schenken voor de restauratie van het be roemde monument. In ruil daarvoor mag zij zich openlijk als sponsor afficheren. De res tauratie begint en september en gaat vier tot vijf jaar duren. Het amfitheater is in 75 voor Christus gebouwd en heeft het getrappel van publiek bij de gladiatorengevechten en diver se "aardbevingen doorstaan. Maar nu dreigt het ten onder te gaan aan een combinatie van luchtvervuiling en getril van langsrazend stadsverkeer. Vorige maand waarschuwde het hoofd van de archelogische afdeling van Rome dat bezoe kers van het colosseum gevaar liepen door stenen te worden getroffen. Watersnood in China eist vele slachtoffers hong kong yvonne v.d. heupen correspondent De zomer in China is begonnen met grote, jaarlijks terugkeren de overstromingen, veroorzaakt door aanhoudende hevige re gen. Het zwaarst getroffen is het zuidoosten waar dit jaar al ten minste 128 mensen zijn ver dronken. Honderden worden vermist. Ook het gebied in Cen- traal-China, dat vorig jaar we kenlang onder water heeft ge staan, wordt opnieuw bedreigd. Zware regenval heeft huizen, wegen ea oogst weggespoeld in drie zuidoostelijke provincies. De regen in dit gebied zal vol gens weerkundigen nog zeker een week aanhouden. Vijf da gen van onafgebroken stortbui en heeft het waterniveau van de rivieren in de provincie Jiangxi twee tot drie meter boven de gevarengrens gebracht. Meer dan 5.000 mensen raak ten dakloos in de kustprovincie Zhejiang ten zuiden van Sjang hai, nadat in 15 dagen tijd meer dan een halve meter was geval len. Ook in het zuidwesten van het land staan gebieden onder water. Provincies in Midden- China hebben maatregelen af gekondigd om een nieuwe wa tersnood die dreigt, te kunnen bestrijden. Het water in de rivier de Yangtze, die vorige zomer een hoofdrol speelde in de ramp, stijgt nog elke dag. Zeker tien mensen raakten gisteren gewond bij rellen in in New York. Jongeren bekogelden de politie met stenen en flessen, plunderden winkels en stichtten enkele brandjes. foto Rtr jeff chirjstensen new vork ap-The Independent Een week voor de conventie waarin de Amerikaanse Democratische partij zijn kandidaat voor de presidentsverkiezingen moet aanwijzen, zijn in de wijk Washing ton Heights in New York rellen uitgebro ken. De vrees bestaat dat de onlusten zich verspreiden omdat de Amerikaanse media de komende dagen alle aandacht op New York hebben gericht. Washington Heights is een armoedige wijk, voornamelijk bewoond door Spaanstalige immigranten. De werkloos heid is er hoog (50 procent) en er is een le vendige handel in verdovende middelen. Jongeren bekogelden de politie gisteren met stenen en flessen, plunderden winkels en stichtten enkele brandjes, aldus woord voerders van de politie en de brandweer. Zeker tien mensen raakten gewond. Aanleiding voor de onlusten was een schietpartij afgelopen vrijdag, waarbij een politie-agent in burger een vermeende drugsdealer doodschoot in de veronder stelling dat deze zijn geweer trok. Oogge tuigen zeiden dat de man in elkaar werd om zijn leven smeekte voor hij werd doodgeschoten. De politie verklaarde een geweer op zijn lichaam te hebben ge vonden. Bij de rellen van gisteren kwam een rel schopper om het leven toen hij op de vlucht voor de politie van het dak van een flatgebouw viel. Vanaf het dak had hij met flessen gegooid. In de wijk wordt gezegd dat hij door de politie van het dak is ge duwd. Burgemeester Dinkins van New York heeft opgeroepen tot kalmte. Hij heeft een grondig onderzoek beloofd. correspondent 'De wereldtop wordt een knup- peltop' en 'Beieren laat zich van zijn zwartste kant zien' klonk het gisteravond op een protest bijeenkomst in München, waar vandaag de top van de zeven belangrijkste industrielanden (G-7) is afgesloten. Vele duizen den inwoners van München, jong en oud, trokken even later spontaan door de stad uit pro test tegen het politiegeweld eer der op de dag, dat een schaduw over de economische top heeft geworpen. De afschuw over de wijze waarop de ME inhakte op de monstranten die met fluitjes een protest tegen de top lieten horen, is groot. Vooral de uitla tingen van de Beierse minister president Streibl hebben veel kwaad bloed gezet. Hij zei dat men in Beieren 'nu eenmaal ge wend is aan te pakken'. Ook kanselier Kohl rechtvaardigde het harde ingrijpen van de poli tie, omdat de demonstranten het concert verstoorden waarop hij zijn hoge gasten wilde trak teren. De kanselier zei 's avonds dat tv-beelden van regeringsleiders die hun eigen volksliederen niet konden horen, Duitsland scha de zouden hebben berokkend. Dat de beelden van meedogen loos slaande ME'ers een veel negatievere uitwerking hebben, scheen de Duitse leider niet te deren. De Münchener rechter aan wie de ruim 500 gearresteerde 'lawaaimakers' werden voorge leid, bepaalde overigens dal zij onmiddellijk moesten worden vrijgelaten, omdat 'lawaai ma ken geen misdaad is'. De klappen van München krijgen nog een politiek naspeL De Beierse oppositie heeft voor vrijdag een spoedzitting van het parlement aangevraagd en eist het hoofd van deelstaat-minis ter van binnenlandse zaken Stoiber. Hij hoeft zich echter geen zorgen te maken, want zijn CSU beschikt in Beieren al jaren over de absolute meerder heid. Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE), die morgen be gint. Daarmee is de come-back in de internationale politieke arena van de waarnemend president van Georgië volledig. foto epa Regen van fruit voor VN-team De wapenexperts van de Vere nigde Naties, die al drie dagen de wacht houden voor het Iraakse ministerie van land bouw, zijn gisteren door vrou welijke betogers met groenten en fruit bekogeld. Het fruit was kort daarvoor speciaal met vrachtwagens aangevoerd. Nie mand raakte gewond. De Veiligheidsraad eiste maandag dat Irak de VN-des- kundigen onmiddellijk toelaat tot het ministerie waar zij, vol gens diplomaten in New York, documenten over Iraakse ballis tische raketten denken te vin den. De VN-inspecteurs wach ten al vanaf zondag bij het mi nisterie. de VN, Samir al-Nima, zei tegen journalisten dat Irak niets ver bergt. De V-raad wilde volgens hem Irak „vernederen en bele digen". Tapie verkoopt belang Adidas aan Britten PAWJS HANS GERT5EN CORRESPONDENT De Franse miljardair en ex-mi nister Bernard Tapie heeft zijn meerderheidsbelang van 60 procent in de Duitse sport- gigant Adidas voor ruim 1,2 mil jard gulden verkocht aan Pent- land, een Britse sportkleding- concern. Pentland, onder meer eigenaar van de sportmerken Speedo en Pony, is al voor 20 procent eigenaar van Bernard Tapie GmbH, de holding die 95 procent van de Adidas-aande- ien in handen had. Tapie stoot al maanden aller lei delen van zijn zaken-imperi um af. De verwachting is dat hij full time in de politiek terug keert. TB-epidemie. bedreigt Afrika MWANZA FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT De Derde Wereld en met name Afrika staat een explosie van tu berculose (TB) te wachten. Dit houdt direct verband met de ra zendsnelle verspreiding van het HIV-virus, de voorbode van AIDS. Dit hebben twee Neder landse artsen. Jacques van den Broek en Martien Borgdorff, aangetoond in Mwanza in Noordwest-Tanzania, waar zij beiden werkzaam zijn. „Uit ons onderzoek blijkt dat het risico om tuberculose te krijgen acht tot tien maal groter is als je seropositief bent, dat wil zeggen besmet met het HIV-vi rus", verduidelijkt Van den Broek.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5