AIDS-vaccin komt dichterbij Binnenland Duik in zee Ritzen: Ambtenaren moeten bijdragen aan salaris leraren Keulse giraf in Arnhem Stadsdeelraad achter sloop Bijlmerflats Ambtenaar gaat hogere pensioenpremie betalen Philips wil flexibel pensioen Zaak Luitjens uitgesteld Zelfs Jezus' hemd werd al verloot WOENSDAG 8 JUL11992 3 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst AMC-professor Goudsmit: 'Uitzicht op medicijn is nul' harderwijk» Ruim twintig kinderen met brandwonden namen gisteren een duik in het Veluwemeer. Onder deskundige leiding vieren zij va kantie in het eerste nationale kamp voor kinderen met brandwonden. Zij leren daar hun grenzen te verleggen, om te gaan met hun gehavende uiterlijk en ze wennen er om niet meer bang te zijn voor vuur. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Uitzicht op een medicijn tegen AIDS is er nog lang niet, maar in de ontwikkeling van een vaccin om infectie met het ongrijpbare AIDS-virus HIV te voorkomen, zijn enor me sprongen voorwaarts gemaakt. Desondanks zal het nog minstens tien jaar duren voor een vaccin beschik baar is. Dat zegt professor dr. J. Goudsmit van het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. Van 19 tot 24 juli wordt in de RAI het Internationale AIDS-con- gres gehouden. kleine dieren, namelijk re susaapjes. Die ontdekking is van groot belang, omdat er tot nu geen goed model voor dier proeven was. Bij chimpansees bleek het menselijk AIDS-virus wel aan te slaan, maar de dieren amsterdam «anp Op de conferentie zullen Japan se onderzoekers de resultaten bekend maken van het uittesten van vaccins tegen HIV (Human Immunodeficiency Virus) bij worden er niet ziek van en dat bemoeilijkt het onderzoek. Bovendien is de chimpansee een bedreigde diersoort en moeten onderzoekers er zeer zuinig mee omspringen. Slechts op een paar plaatsen in de we reld wordt daarom onderzoek met chimpansees verricht. De andere instellingen moeten het met reageerbuisproeven doen. De resultaten van het Japanse onderzoek zijn volgens profes sor Goudsmit bemoedigend. „Als inderdaad blijkt dat er goed met deze kleine aapjes is te werken, betekent dit een enor me sprong voorwaarts in het onderzoek naar een geschikt AIDS-vaccin. Omdat deze die ren gemakkelijk te fokken en te onderhouden zijn, wordt het nu voor meerdere onderzoekers mogelijk de tientallen vaccins in de praktijk te testen." Een andere ontwikkeling die het vinden van een geschikt vaccin kan bevorderen, is dat de wetenschap steeds meer inzicht krijgt in de variatie van het AIDS-virus. Het is gebleken dat er in Europa, Afrika en Azië ver schillen in het virus zijn. Uit de schriftelijke weten schappelijke bijdragen aan de AIDS-conferentie blijkt dat on derzoekers ondanks de mil joenen uren en guldens die er Gestolen toppaarden teruggevonden den ham Zes in Overijssel gestolen springpaarden zijn terugge vonden in Zweden. De dieren maken het goed. Het gaat om twee kostbare paarden die anderhalfjaar geleden zijn wegge haald uit een stal in Geesteren en vier toppaarden die vier we ken geleden verdwenen uit een stal in Den Ham. In Zweden is een arrestatie verricht. De politie onderzoekt nog of er Neder landers bij de diefstal betrokken waren. Met sommige paarden zijn in Zweden onder valse naam concoursen gereden. De poli tie sluit niet uit dat de dieren een verfbad hebben gekregen om herkenning tijdens de wedstrijden te voorkomen. Arrestaties bij inval koffieshops Amsterdam De Amsterdamse politie heeft gisterenavond bij een inval in twee koffieshops in de Kinkerstraat 56 mensen gearres teerd. Veertig van hen zijn illegaal in Nederland. De politie be sloot in te grijpen na klachten van omwonenden dat op grote schaal geheeld werd in allerlei goederen. In de panden werd een grote hoeveelheid gestolen waar gevonden. Zestien arrestanten zijn ingesloten. De overigen zijn overgedragen aan de vreemde lingendienst. Nieuwe CAO voor sociale werkplaats utrecht» Na twee weken actie voeren en moeizaam verlopen CAO-onderhandelingen krijgen de ongeveer 85.000 werknemers in de sociale werkvoorziening er dit jaar in totaal 4,25 procent loon bij. Naast de structurele loonsverbetering ontvangen zij in september een eenmalige uitkering van 200 gulden. Meer Joegoslavische asielzoekers den haao Het aantal asielzoekers in Nederland bedroeg in juni 1.692. Dat is beduidend meer dan dezelfde periode vorig jaar, toen zich 1.441 vluchtingen meldden. Bijna de helft van alle asielzoekers in juni komt uit het voormalige Joegoslavië. In een jaar hebben nu al 4.475 Joegoslaven in Nederland asiel ge vraagd. Verder waren er over juni nogal wat asielverzoeken uit Somalië (166). Desondanks zijn er de eerste helft van dit jaar minder asielverzoeken ingediend dan in dezelfde periode van 1991. Weer Rotterdammer vermoord Rotterdam In zijn woning in de Maasstad is gistermiddag een 28-jarige Rotterdammer vermoord aangetroffen. Hij werd ge vonden door een familielid. Volgens de politie vertoonde het li chaam van de man sporen van geweld. De politie zet een spe ciaal rechercheteam op de zaak. De Rotterdammer is dit jaar al het 29ste slachtoffer van een dodelijk misdrijf in Rotterdam. Busbedrijven boos op ANVR den haag gpd De particuliere touringcarbe- drijven zijn boos op het Alge meen Nederlands Verbond van Reisondernemingen (ANVR), omdat dat de afgelopen dagen geen reden heeft gezien zijn le den te adviseren Frankrijk als vakantiebestemming of als land van doorreis tijdelijk te mijden. Dit in tegenstelling tot bijvoor beeld de ANWB. Als gevolg daarvan bleven de door de touroperators inge huurde busondernemingen contractueel verplicht naar en door Frankrijk te rijden. Daar door zijn ze ernstig in de pro blemen geraakt. Als gevolg van de wegblokkades zijn veel Tij schema's volledig in het hon derd gelopen en tal van bussen niet tijdig teruggekeerd om nieuwe ritten uit te voeren. Ook het veelvuldig omrijden heeft de ondernemers geld gekost. De busondernemers beschul digen het ANVR ervan niet tot uitstel te hebben geadviseerd om schadeclaims van vakantie gangers te ontlopen. De bran che-organisatie verwerpt die aantijging. Zij wijst erop dat alle bussen uiteindelijk hun plaats van bestemming hebben be reikt. Directeur G. Couvreur: „Tijdens een pendel naar het zuiden loop je altijd wel vertra ging op." Dit jaar heeft de ANVR twee keer besloten een reisbestem- ming af te raden. Dat was naar Los Angeles ten tijde van de ras- senrellen en naar Bangkok in verband met onlusten. In beide gevallen was de veiligheid van de reizigers in het geding. Dat is volgens de branche-organisatie nu niet aan de orde. Minister wil toch ingrijpen in studiefinanciering Minister Ritzen (Onderwijs) wil dat bij het CAO-overleg over de ambtenarensalarissen .volgend jaar extra geld wordt vrijge maakt voor leraren, ten koste van ander overheidspersoneel. Op die manier hoopt Ritzen het geld te krijgen dat hij nodig heeft voor verbetering van de salarissen in het onderwijs. Het is nog niet duidelijk of het kabinet ingaat op de wens van Ritzen. De ministerraad spreekt al anderhalve week over de be groting voor volgend jaar. De le rarensalarissen vormen daarbij het grootste probleem, naast het cellentekort en de gestegen kosten voor de opvang van Ter Veld pakt ontduiken van premies aan Staatsecretaris Ter Veld (Sociale Zaken) wil burgers die betaling van premies voor volksverzeke ringen als AOW en WAO ont duiken harder gaan aanpakken. Zij heeft gisteren een wets voorstel ingediend, waarin ont duiking wordt bestraft met een korting op de AOW-uitkering, die vanaf 65 jaar wordt betaald. Het niet voldoen van premies voor de andere verzekeringen kan leiden tot problemen bij de toekenning van de uitkering. Het probleem doet zich voor al voor bij zelfstandigen. Bij werknemers in vaste dienst houdt de werkgever de premies in. De wet moet op 1' januari 1993 van kracht worden. asielzoekérs. In de ministerraad bestaat weinig animo om geld in te leveren ten behoeve van Ritzen. Vooral de ministers Pronk (Ontwikkelingssamen werking) en Ter Beek (Defensie) zijn beducht voor extra aansla gen op hun begroting. Zij willen alleen betalen als andere minis ters in gelijke mate meedoen. Beide bewindslieden hebben in de eerste ronde van het begro tingsoverleg al extra bezuinigin gen opgelegd gekregen. Ritzen sluit overigens forse bezuinigingen op de studiefi nanciering in het komende jaar niet meer uit. Dat heeft hij de studentenvakbond LSVb laten weten. Eerder wilde hij de stu denten garanderen dat hun beurzen met rust zouden wor den gelaten. De begrotingspro blemen rond de onderwijssala- rissen hebben hem van dat voornemen afgebracht. De mi nister heeft ook het overleg met de studenten over vereenvoudi ging van het stelsel van studiefi nanciering voorlopig afgebro ken. Vólgens de LSVb heeft het ka binet Ritzen gedwongen de stu diefinanciering niet te ontzien. De bond denkt dat vooral wordt overwogen zwaardere eisen te stellen aan de studievoortgang. Zo zou de beurs kunnen wor den ingehouden van studenten die niet minstens driekwart van de nodige studiepunten halen. arnhem In Burgers Dierenpark in Arnhem is giste ren een nieuwe mannetjesgiraf aangekomen. De giraf is in de dierentuin in Keulen geboren en moet in de Arnhemse kudde voor nieuw bloed zorgen. Voordat de giraf zijn toekomstige vrouwen mag be groeten, moet hij nog een maand in quarantaine. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE amsterdam anp De stadsdeelraad in Amsterdam Zuidoost is voor de sloop van de flats Gerenstein en Geinwijk in de Bijlmer. Na urenlang verga deren werd het besluit vannacht met 27 stemmen voor en 7 te gen genomen. Groen Links, de Progressieve Migranten Partij (PMP) en de Groenen waren te gen sloop. De Amsterdamse centrale gemeenteraad velt van daag het definitieve oordeel. De discussies over de sloop en over de hele vernieuwing van de Bijlmer leidden diep in de nacht tot chaotische stem mingen in de deelraad. Eerst werd een motie van wantrou wen tegen Groen Links aange nomen. Die partij diende op aan worden besteed nog geen enkel uitzicht kunnen bie den op een geneesmiddel voor de ziekte. „Het uitzicht daarop nul", zegt Goudsmit, zelf het retrovirus-labora- i het AMC. i er een sprankje hoop nieuwe reeks medica- die de gevolgen van de ziekte enigszins kunnen verlich ten. Uit ervaring met het ziek- teremmende AZT (Azidothymi- dine) blijkt dat het middel vrij snel niet meer werkt, omdat de zieke er immuun voor wordt hoofd torium v Alleen Joegoslavische consul was spion De consul van het nieuwe Joe goslavië (Servië en Montenegro) die op 17 juni in het kader van VN-sancties Nederland is uitge wezen, werd verdacht van spio- De Binnenlandse Veiligheids dienst had een onderzoek inge steld naar de Joegoslavische eerste secretaris consulaire za ken, Radoslav Jankovic, omdat hij via een medewerkster van de directie Vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie beschikte over informatie over Joegoslavische asielzoekers. De justitie-medewerkster is eind juni geschorst wegens schending van het ambtsge heim. De Rijksrecherche heeft een onderzoek naar haar inge steld. De komende verzelfstandiging van het ambtenarenpensioen- fonds ABP zal onmiddellijk lei den tot een verhoging van de pensioenpremie. Daarmee moet worden voorkomen dat het fonds straks de pensioenen niet kan betalen. Verzelfstandiging ABP uiterlijk in '93 rond den haag»cpd In de toekomst zal de pen sioenpremie daarom moeten stijgen, van zo'n 7 procent nu tot 17 19 procent later. De vakbonden vinden dat de over heid op zijn minst een belang rijk deel van die stijging voor haar rekening moet nemen. Ze is door de te lage vaststelling van de premies immers zelf De verzelfstandiging van het oorzaak van de tekorten, zo vin den de bonden. Het ABP zou een deel van de klap zelf kunnen opvangen, door geld in te zetten dat is ge reserveerd voor VUT-uitkerin- gen. De ambtenaren-VUT wordt nu nog betaald uit de rente-opbrengst van belegde pensioengelden. In de toekomst gaat overheidspersoneel echter ook een gewone VUT-premie betalen, waardoor een deel van het gereserveerde geld vrij komt. De bonden hebben er geen bezwaar tegen dat het ABP dat geld gebruikt om de premiever hoging wat te verzachten. Ge beurt dat niet, dan zou de ver hoging een aanzienlijke druk leggen op het CAO-overleg van de ambtenaren van volgend jaar. ABP zal op zijn laatst halverwe ge volgend jaar haar beslag moeten krijgen. Dat zei de ABP- directie gisteren bij de presenta tie van het jaarverslag. Dat de pensioenpremies om hoog moeten, is onlangs vastge steld door de commissie die de mogelijkheden van verzelfstan diging heeft bestudeerd. Tot dusver valt het ABP onder het ministerie van binnenlandse za ken. Het departement bepaalt ook de premie voor het pen sioenfonds. In de afgelopen jaren is die premie steeds te laag geweest. Dat gebeurde om 's Rijks schat kist te sparen. Het ABP heeft er echter een achterstand in haar vermogen (nodig voor het uit betalen van pensioenen) door opgelopen, die nu al 27 miljard gulden bedraagt. eindhoven» anp en het invaliditeitspensioen. El ke werknemer betaalt voor alle onderdelen en heeft daar dan ook recht op. Philips wil in de toekomst al leen het ouderdomspensioen tot een bepaalde hoogte ver plicht stellen. Het ouderdoms pensioen boven die grens, het nabestaandenpensioen en het invaliditeitspensioen worden dan facultatief. Werknemers die er geen gebruik van maken, hoeven er ook geen premie voor te betalen. Philips wil een nieuw pensioen stelsel invoeren, waardoor de werknemers in zekere mate zelf de hoogte van hun pensioen kunnen bepalen. Het overleg daarover met de bonden begint volgend jaar. Dat staat in het jongste nummer van het perso neelsblad Philips Koerier. De pensioenregeling van Phi lips bestaat uit drie onderdelen: het ouderdomspensioen, het weduwen- en wezenpensioen haar beurt samen met de PMP een motie van wantrouwen te gen de hele deelraadsbestuur in, die ook werd aangenomen. De deelraad komt pas in sep tember weer bijeen, waarna de motie van wantrouwen tegen het bestuur opnieuw wordt be handeld. Luitjens in 1971 onder valse voorwendselen de Canadese nationaliteit heeft verkregen. De rechter zal op 4 augustus beslis sen hoe de zaak moet worden voortgezet. In september zal zij een definitieve uitspraak doen over het beroep. Luitjens hangt uitlevering naar Nederland boven hel hoofd, sinds zijn staatsburger schap vorig jaar werd ingetrok- ken omdat hij de Canadese im migratiedienst destijds niet had verteld dat hij in 1948 in Neder land bij verstek wegens collabo ratie tot levenslang was veroor deeld. De mogelijke uitlevering van de Nederlandse oorlogsmisdadiger Jacob Luifiens door Canada zal niet voor ae herfst plaatsvinden, zo is gisteren in gerechtelijke kringen in Vancouver verno men. Luitjens (73) heeft bij de administratieve rechter in Van couver beroep aangetekend te gen de beslissing van de Cana dese regering hem zijn staats burgerschap te ontnemen. Zijn advocaat vroeg de rech ter gisteren een „volledig en rechtvaardig" onderzoek in te stellen naar de aantijgingen dat SPAAR DE HEINEKEN STER- DOPPEN EN WIN 'N POCKJEÉT-nP HEINEKEN. BIER den haag maurice wilbrink Gokje: niemand in ons land had maandag de winnaar van de tweede etappe in de Tour de France voorspeld. Het werd de bekende Spanjaard Murguialday. Nog een gokje: niemand in Nederland heeft voor zien dat de Fransman Virenque 'in het geel' zou staan. Hijzelf trouwens ook niet In veel bedrijven en instellingen is het Tourspel van start gegaan. Jaarlijks feno meen, inleg vele miljoenen, soms onlosma kelijk onderdeel van een bedrijfscultuur. Nederland gokt massaal. Bingo, loterijen, toto, fruitkasten, casino's, tourspel. Legaal, illegaal. Met een 'vijfje' of 'alles op rood'. Gokken is zo oud als de mensheid. Eva nam in feite al een gok toen ze in die appel beet. Ze verloor. Er zijn botjes gevonden van 40.000 jaar terug die als een soort dob belstenen avant la lettre werden gebruikt. Overheden mengden zich vanaf de late Middeleeuwen langzaam in de gokwereld. Het organiseren van een loterij een mooi instrument om inkomsten te ge nereren. Maar met de pogingen van de overheid greep te krijgen op gokvermaak, werd het ook saaier. Dat is het niet altijd ge weest. Tot in de achttiende eeuw waren openba re trekkingen bij loterijen nog fantastische spektakels. Ze werden in steden en dorpen met trompetgeschal, tromgeroffel, klokge beier en brandende fakkels aangekondigd en voltrokken. Als mensen een lot kochten, moesten ze een rijmpje opgeven, dat bij de trekking werd voorgelezen. Zo'n trekking kon soms dagen en nachten doorgaan, want het aantal deelnemers was ook toen al „Gokken", zegt Roel Kerssemakers van het Jellinek-centrum in Amsterdam, „geeft kick. Het is nog leuker dan Mens-erger factor geld draagt er ttok toe bij dat i er verslaafd aan kunnen raken. „Want de spanning die gokken oplevert, kunnen mensen als een ontspanning voelen, die ze heel prettig vinden." Johan Huizinga, de historicus, schreef in 1938 in zijn boek 'Homo Ludens' (De spe lende mens) over speelzucht die uit de hand loopt: „Het is om het winnen te doen met een hartstocht die de luchtigheid van het spel geheel dreigt op te heffen. De span ning bepaalt het besef van het gewicht en de waarde van het spel en onttrekt, als zij hoog stijgt, de speler aan het weten dat hij speelt." Het meest fanatiek tegen het gokken was en is de kerk. Gokken is met name in be paalde gereformeerde kringen taboe. Geld verdien je in het zweet des aanschijns, niet door duivelse spelen. In de Bijbel, Johannes 19, vers 23 en 24, werd al verteld hoe het niet moest. „Toen dan de soldaten Jezus ge kruisigd hadden, namen zij zijn klederen en maakten daarvan vier delen, voor iedere soldaat één deel, en zijn onderkleed. Dit kleed nu was zonder naad, aan één stuk ge weven. Zij zeiden dan tot elkander Laten wij dit niet scheuren, maar erom loten, voor wie het zijn zal". En zo geschiedde.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3