Havel: te aardig voor politiek Blokkade-schade niet te verhalen op overheid Feiten &Meningen Hoeren Prostituées opgepakt WOENSDAG 8 JULM 992 Verlies presidentschap bittere pil voor schrijver/politicus Woedende Tsjechen spuwen Slowaakse volksvertegen woordigers in het gezicht en maken hen uit voor verra ders. Chaotische taferelen afgelopen vrijdagmiddag bui ten het parlementsgebouw in Praag. Aanhangers van Va clav Havel reageerden hun teleurstelling af op een wijze waar de president zelf zich diep voor schaamt. ONNO HAVERMANS Maar de pil moet ook voor de schrijver/politicus bitter zijn. Havel, amper 2,5 jaar geleden hét symbool van de Fluwelen Revolutie die in Tsjecho-Slowa- kije de communistische dicta tuur op de knieën bracht, mag geen president meer zijn. De Slowaakse afgevaardigden dwarsboomden vrijdag zijn her verkiezing. Havel lijkt zich al bij het onver mijdelijke te hebben neerge legd. En dat is opmerkelijk, want gedurende die 2,5 jaar in Hradcany (de burcht op de heu vel, het presidentieel paleis in Praag) heeft hij zich ontpopt als misschien wel de meest beziel de pleitbezorger van de federa tie. Dat blijkt eens te meer bij het lezen van Havels toespraken tijdens zijn eerste jaar als presi dent. Hartekreet „De federatie is geen truc die de Tsjechen tegen de Slowaken hebben uitgedacht, en ook geen dwaas soort complicatie die een gelukkig leven van Tsjechen en Slowaken in de weg staat, maar ze is integendeel onze gemeen schappelijke opgave, ons ge meenschappelijk werkstuk, een stuk van onze onvervreemdbare identiteit, het is het eigendom van ons allen, Tsjechoslo waakse burgers, of we nu Tsjechen, Slo waken, Hongaren, Roethenen, Romi (zigeuners, red.), Polen of Duitsers zijn, danwel ons Mora- viërs of Sileziërs voelen." Deze hartekreet richtte Havel op 17 september 1990 tot het federale parlement in Praag. De toespraak is opgenomen in de bundel 'Angst voor de vrijheid, redevoeringen van een presi dent', die onlangs in het Neder lands is vertaald. Het boek is een beetje gedateerd, nu de parlementsverkiezingen van be gin juni voor een politieke aard verschuiving hebben gezorgd. Jammer ook dat de vorig jaar STANDPLAATS BARCELONA Prostituées hebben altijd mijn belangstelling getrokken, hoe wel ik u kan verzekeren dat ik geen hoerenloper ben. Jaren lang woonde ik met plezier in Amsterdam aan de rand van de Wallen in een grachten pandje, waar op de begane grond een peeskamertje was gevestigd. Ook in Afrika, waar ik vijf jaar woonde, ben ik me voor het lot van de hoeren blijven inte resseren. Nog meer dan in Eu ropa is prostitutie daar een dwingende noodzaak voor vrouwen en meisjes, die geen andere mogelijkheid hebben om voor zichzelf, hun kinde ren en verdere familie in het onderhoud te voorzien. Pijn lijk vond ik het elke keer weer, dat in steden als Maputo, Ha rare en Lusaka vlak voor de komst van een staatshoofd of andere belangrijke gasten uit het buitenland de goedkoop ste en meest armzalige hoeren van straat werden gehaald en naar buiten de stad werden verbannen. Met uitzondering van de dure call-girls, want die hadden hun vaste stek in de vijfsterren-hotels en casino's van de Afrikaanse hoofdste den, en moesten op bevel van hogerhand opdraven om de buitenlandse vips een genoeg lijke avond te bezorgen. En in Zuid Afrika was het met de hypocrisie al niet anders gesteld. Want daar vonden - en vinden! - de apartheidsfa naten prostitutie net zo erg als getrouwd te zijn of een relatie te hebben met een persoon van een ander ras. Maar dat belette de blanke huichelaars niet de casino's en nachtclubs van Sun City en Swaziland te frequenteren om hun sexuele zwarte pleziertjes te halen. Ook bij een internationale sportgebeurtenis als de Olym pische Spelen hebben de hoertjes het extra moeilijk en Barcelona vormt deze zomer geen uitzondering. De ge meente heeft de travestieten en tippelaars rond het Camp Nou-stadion te kennen gege ven, dat ze daar weg moeten en heeft hen als alternatief een gedoogzone aangeboden in het industriegebied tussen de olympische berg Montjuich en het vliegveld El Prat. Dit ge bied, de Zona Franca, is schaars verlicht, verstoken van politiecontrole en nauwelijks bewoond. Ook de straathoertjes van de Barrio Chino hebben opdracht gekregen naar de Zona Franca te vertrekken en zij hebben daar evenmin zin in. In de centraal gelegen Barrio Chino hebben ze schone kamertjes, douches en pooiers om hen-zo nodig te beschermen. En ook al heeft de gemeente beloofd voorzieningen te treffen in de Zona Franca, groot is de ani mo voor verhuizing niet. De reden waarom de travestie ten en hoeren uit Barcelona moeten worden weggestopt, is duidelijk. In het centrum van de stad passen ze nu eenmaal niet bij het beeld van een fat soenlijke olympische familie. En bij het Camp Nou-stadion moeten ze opkrassen, omdat ze daar wel erg dichtbij het hotel Princesa Sofia bevinden, waar de IOC-leden tijdens de Spelen worden ondergebracht en waar het IOC zijn hoofd kwartier heeft. Pure huichela rij, als u het mij vraagt. Juist de reguliere bezoekers van Prin cesa Sofia zijn de belangrijkste klanten van deze travestieten en tippelaars rond het Nou Camp-stadion. Een aantal hoertjes zal zich niet bij hun verwijdering naar de Zona Franca neerleggen. Ze hebben aangekondigd des noods met zijn allen naakt tij dens de zomerspelen de olym pische berg Montjuich te be stormen als ze van hun vaste stek worden weggewerkt. Daar kan ik inkomen. Per slot van rekening horen ze net zo bij Barcelona als de prostituées van Hamburg of Amsterdam. RUUD DE wrr CORRESPONDENT BARCELONA AP De Spaanse politie heeft in de nacht van maandag op dins dag 56 prostituées gearres teerd die het verkeer blok keerden uit protest tegen de beslissing van het gemeente bestuur om hen tijdens de Olympische Spelen te weren. Het gemeentebestuur besloot onlangs de prostituées voor de duur van de Olympische Spelen te dwingen hun werk gebied te verleggen naar een afgelegen terrein in de buurt van de haven. De vrouwen willen dat niet, onder andere omdat die omgeving volgens hen veel te gevaarlijk is. In de wijk waar de hoeren ge woonlijk werken, staan de kantoren van het Olympisch Organisatiecomité van Bar celona en het Prinses Sofia Hotel, waar zowel het Inter nationaal als het Nationaal Olympisch Comité is onder gebracht. Ook een aantal on derdelen van de Zomerspelen wordt gehouden in de buurt van de werkomgeving van de prostituées. De Zomerspelen beginnen op 25 juli. geschreven 'Zomeroverpeinzin- gen' niet in de bundel zijn op genomen. (Wel in het Engels, maar nog niet in het Neder lands vertaald.) Maar wat een pen! Geen uitge ver die het aandurft om het Lubberiaans van de Nederland se premier ongekuist op de markt te brengen. Met de Tsjechoslowaakse president kun je daarentegen voor de dag komen. Na lezing van 'Angst voor de vrijheid' resteert op nieuw de vraag waarom Havels toneelwerk in Nederland zo weinig is uitgevoerd. Diepe afkeer Hoe helder en eenvoudig is de (internationale) politiek in de woorden van een dichter/filo soof met een diepe afkeer van die politiek. Een man ook die durft kwetsbaar te zijn; die de onverwacht snelle omwenteling in Oost-Europa bijna fysiek heeft ondergaan. Die bij de ope ning van de Salzburger Fest- spiele, op 26 juli 1990, vertelt dat hij als gevolg van die snelle ontwikkeling is getroffen door een utritersblock „Het is buiten gewoon paradoxaal: ik wilde over angst schrijven en opeens werd me dat door angst onmo gelijk gemaakt. Angst voor mijn thema, angst voor het schrijven in het algemeen, angst voor mijn eigen ontoereikendheid, angstvoor mezelf." Dat is de Havel die inwoners van Tsjecho-Slowakije en velen daarbuiten het dierbaarst is. De schrijver die politiek actief werd, omdat hij zich niet wilde, niet kön verenigen met de 'dic tatuur van het proletariaat' die geen ruimte liet voor individue le vrijheid. „De redding van deze menselij ke wereld ligt nergens anders dan in het menselijk hart, in het menselijk nadenken, in de menselijke deemoed en in de menselijke verantwoordelijk heid", zei hij op 21 februari 1990 tot het Amerikaanse Con gres in Washington. „Zonder een wereldomvattende revolu tie in de sfeer van het menselijk geweten zal niets ten goede ver anderen, ook niet in het mense lijk bestaan, en zal de weg van deze wereld naar de catastrofe, of dat nu een ecologische, een sociale, een bevolkingstechni- sche of een algehele bescha vingscatastrofe is, onafwend baar zijn." Die Havel werd in november 1989 door tienduizenden toege juicht op het Praagse Wen- ceslasplein, en een maand later door het federale parlement ge kozen tot de eerste niet-com- munistische president van Tsjecho-Slowakije sinds 1948. Vlijmscherpe pen Toch kan ook deze Havel de scheiding van Slowakije en Tsjechië (een werktitel voor de nieuwe republiek die zal be staan uit Bohemen, Moravië en het Tsjechische deel van Silezië) niet verhinderen. Bij de parle mentsverkiezingen van begin juni kozen de Slowaken vrij massaal voor de ex-bokser Vla dimir Meciar, die vooraf duide lijk had gemaakt dat Slowakije de bemoeizucht van Praag beu was en dat Havel wel weer terug kon naar zijn schrijftafel. Helemaal onlogisch is dat trou wens niet. Havel is in de ogen van Meciar een toonbeeld van Tsjechische overheersing. Dat de zachtaardige president zelf helemaal niet denkt in termen van Blut und Boden, maar woord en daad doordrenkt van menselijkheid, doet dan niet meer ter zake. De politiek is een vuil spel, dat met de ellebogen wordt gespeeld. Vaclav Havel is, kortom, veel te aardig voor de politiek. De to neelschrijver met de soms vlijmscherpe en soms fluwelen pen, legt het af tegen de straat vechter. Ondanks zijn obscure communistische verleden heeft Meciar de Slowaken weten wijs te maken dat ze zonder de be voogdende Tsjechen beter af zijn. Havel werd in november 1989 door tienduizenden toegejuicht op het Praagse Wenceslasplein. foto afp En toch blijft juist hij de deur naar Praag zorgvuldig op een kiertje houden. De laatste dagen zijn zowel in Praag als in Brati slava geluiden te horen die erop duiden dat de federatie nog niet helemaal is gesloopt. Heel be grijpelijk, want de twee delen zijn na 74 jaar als onafhankelij ke staat hopeloos met elkaar verstrengeld. Het is niet on denkbaar dat de twee nieuwe staten over een paar jaar toch weer besluiten tot een verbond. President Tsjechië Havel zal zich intussen verdien stelijk maken als president van de Tsjechische republiek, een functie waarvoor hij zich vorige week al min of meer kandidaat stelde. Want zoals hij al twee jaar geleden zei in het Ameri kaanse Congres: „Na lang verzet heb ik besloten om uiteindelijk politiekeverantwoordelijkheid op mijn schouders te nemen. Ik ben de eerste noch de laatste intellectueel die dat doet. Ik heb integendeel het gevoel dat het er steeds meer zullen zijn. Als de hoop van de wereld gelegen* is in de sfeer van het menselijke geweten, dan is het meer dan begrijpelijk dat juist intellectue len zich niet tot in den treure aan hun medeverantwoordelijk heid voor de wereld kunnen onttrekken en hun afkeer van de politiek kunnen maskeren met de schijnbare noodzaak onafhankelijk te zijn." Vaclav Havel: Angst voor de vrij heid, redevoeringen van een pre sident, Van Gennep Amsterdam: ISBN90-6012-929-6; f34,50. AMSTERDAM CUS SCHREUDERS JURIDISCH MEDEWERKER Wegblokkades door actievoer ders zijn geen exclusief Frans verschijnsel. Ook Nederland heeft de afgelopen jaren, op wat bescheidener schaal, ruim schoots kennis mogen maken met de ontwrichting die teweeg wordt gebracht door het inzet ten van trucks of trekkers als ac tiemiddel. Behalve boeren die met hun tractoren het verkeer lamlegden en vrachtwagen chauffeurs die bruggen versper den, hebben we ook nog te ma ken gehad met taxichauffeurs die de Maastunnel afsloten en met schippers die de doorvaart op de Merwede onmogelijk maakten. Een gemeenschappelijk ken merk van al deze actievormen is dat de aangerichte schade niet in verhouding staat tot het doel van de acties. Om druk op de overheid uit te oefenen, worden niet-betrokkenen gedupeerd. Kunnen zij de schade die de ac tievoerders aanrichten op de overheid verhalen? Dit lijkt een interessante optie, nu minister Maij-Weggen (ver keer) wil bekijken of de Franse staat is aan te spreken voor de in Frankrijk geleden schade. Naar aanleiding van de uitspra ken van minister Maij kan men zich afvragen of het in Neder land zou lukken in vergelijkbare gevallen de Staat aansprakelijk te stellen. Stel dus dat een va kantieganger door een wegver sperring van taxi's bij Schiphol zijn goedkope chartervlucht mist, dan gaat zo iemand na tuurlijk voortaan meteen een ticket voor de eerstvolgende lijnvlucht ophalen bij het minis terie van verkeer en waterstaat. Vergeet het maar. Noch in Ne derland, noch in Frankrijk is de Staat schadeplichtig, tenzij de overheid zelf onrechtmatig heeft gehandeld. Geweld Er hoeft vrijwel nooit over ge discussieerd te worden of de autoriteiten de bevoegdheid hebben om, desnoods met groot geweld, een einde aan blokkades te maken. Tegen het oprichten van wegversperrin gen is altijd politie-optreden mogelijk op grond van straf rechtelijke bepalingen. De actievoerders kunnen zich niet beroepen op een recht op collectieve actie. Anders dan stakingen en bij uitzondering mogelijk ook bedrijfsbezettin gen zijn blokkades geen col lectieve acties in de zin van het Europees Sociaal Handvest. Blokkade-acties zijn overduide lijk onrechtmatig of zelfs straf baar, maar wie de Staat aan sprakelijk wil stellen voor de schade zal eerst moeten aanto nen dat op de overheid een rechtsplicht rust om de wegen vrij te houden. De rechter zal een dergelijk pleidooi niet snel honoreren. Want de bevoegd heid om wegversperringen op te ruimen, vrachtauto's weg te slepen en chauffeurs te arreste ren brengt nog geen verplich ting tot ingrijpen mee. Een Franse vrachtwagenchauffeur maakt dat hij uit z'n camion komt, als e wegblokkades in Frankrijk op te ruimen. Of het algemeen belang in een moet er in Frankrijk aan te pas concreet geval met gewelddadig komen dat juridisch wel te optreden is gediend, vergt een verdedigen valt dat de overheid politieke beslissing. De rechter gaat hoogstens na of het verant woordelijke politieke bestuurs orgaan 'in redelijkheid kon me nen' dat een terughoudende opstelling beter is. Het beëindi gen van een blokkade kan een dermate ingrijpend optreden nodig maken zelfs het leger daar lang mee wacht. In z geval zal het moeilijk zijn de Staat aan te klagen wegens na latigheid met betrekking tot de handhaving van de openbare orde. Het is ook wel gebeurd dat ge dupeerden naar de rechter stapten om een blokkade te la ten verbieden. Tijdens een sta king in het wegtransport, waar bij vrachtwagenchauffeurs wa ren overgegaan tot de blokkade van bruggen over de IJssel, spanden de vervoersbedrijven een kort geding aan voor de president van de Almelose rechtbank, die de vervoersbe drijven een dwangsom oplegde. Dit deed nogal wat stof opwaai en toen bleek dat de rechtbank president zelf commissaris van een van de vervoersbedrijven Orde Maar een rechterlijke uitspraak i actie verplicht de autoritei ten die de openbare orde moe ten handhaven niet om er on middellijk een eind aan te ma ken. Dat is wel gebleken in de juridische strijd rond het Am sterdamse kraakpand Lucky Luyk. Een rechterlijk bevel tot ontruiming van het kraakpand kon aanvankelijk niet worden uitgevoerd, omdat de burge meester van Amsterdam vrees de voor grootschalig geweld. Daarom bleef de door de deur waarder gevraagde politie-assis- tentie langdurig achterwege. De Hoge Raad heeft uiteindelijk uitgemaakt dat de burgemees ter hiermee niet onrechtmatig handelde. Als verantwoordelijke voor de openbare orde in de ge meente beschikt de burgemees ter nu eenmaal over een grote beleidsruimte om een politieke afweging te maken. In de meeste gevallen heeft de ze afweging tot dusver geleid tot pogingen om door overreding en overleg een einde aan blok kade-acties te maken. Toen bin nenschippers de scheepvaart versperden uit protest tegen een vergunning die aan het be drijf Granaria was verleend, kwam er na langdurige onder handelingen een compromis uit de bus. Granaria leverde haar vergunning weer in tegen een aanzienlijke afkoopsom. In een samenleving waarin de over heid niet onmiddellijk naar grof geweld wil grijpen, lijkt pappen en nathouden niet per se een onredelijk antwoord op blokka des. Er moet sprake zijn van een ex treme en langdurige nalatigheid van de autoriteiten om als ge dupeerde aanspraak te kunnen maken op schadevergoeding door de Staat. Als de veiligheid in het geding komt, is de Staat mogelijk verantwoordelijk. Een voorbeeld is de aansprakelijk heid van de wegbeheerder voor gebreken aan de openbare weg. Ook met betrekking tot de volksgezondheid is de overheid len te n vaar. Als zij dat nalaat, kan dat tot aansprakelijkheid en scha devergoeding leiden. Maar bij het achterwege blijven van gewelddadig optreden te gen blokkades ligt het anders. Als dit nietsdoen bovenmatige schade bij burgers veroorzaakt en dus tot onbillijke resultaten leidt, bestaat er natuurlijk altijd de mogelijkheid dat de overheid vrijwillig compensatie aanbiedt. Het is ook denkbaar, in uitzon derlijke gevallen, dat de over heid zelfs bij perfect rechtmatig handelen verplicht is om scha devergoeding te betalen. Bij voorbeeld in een situatie dat zij zelf het verkeer blokkeert. Daar is wel eens sprake van geweest ten tijde van smog-alarm. Van het afsluiten van een aantal ste den is toen afgezien, juist uit vrees voor schadeclaims die be drijven mogelijk zouden indie nen. In het geval van blokkade-acties zijn, zo luidt de conclusie, al leen de actievoerders zelf aan sprakelijk voor de schade. He laas zijn de belangen van indivi duele gedupeerden meestal te gering om er een moeizaam proces voor over te hebben.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2