Leidsch Dagblad Enorme explosie in chemiefabriek 30% Extra Korting Op Alle Reeds Afgeprijsde Artikelen. «..yank, Brughangen gevaarlijke rage van Leidse jeugd Bij Zoeterwoude mogelijk bouw van 20.000 woningen Post-ploeg zegeviert in Tour-tijdrit Landen G-7 bereid om Jeltsin te helpen Visser de lucht in Gebied Klinckenbergerplas stilletjes voor publiek geopend - 2 halen - - 1 betalen - FIORELLA WOENSDAG 8 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39897 LOSSE NUMMERS f 1,50 Bunkers Q Moeten de 'Neder- I landse' bunkers in het duingebied, de spaar potten van de oorlog, op de monumentenlijst? Douchekop Chick Corea yt De prijzenslag rond I Oe /y Pianist-componist I een waterbesparen- I Chick Corea in de douchekop wordt uit- uniek project op North gevochten over de rug van Sea:I k heb jazz nooit als het EWR. populaire muziek gezien." Groot alarm bij Cindu in Uithoorn Bij de chemische fabriek Cindu in het Noordhollandse Uithoorn heeft zich vanochtend kort voor tien uur een enorme ontploffing voorgedaan. Tegen het middaguur werd over vier dodelijke slachtoffers gesproken. Er zijn in ieder geval negen mensen gewond geraakt, van wie drie zwaar. Zeven werknemers werden bij het ter perse gaan van deze editie nog vermist. uithoorn ed blaauw Ambulances reden vanochtend af en aan. Er zouden zo'n hon derd mensen in de fabriek aan wezig zijn geweest op het mo ment van de explosie. Onduide lijkheid bestond aanvankelijk over het gevaar voor de omge ving. Later op de ochtend de den zich steeds nieuwe, maar kleinere explosies voor. leder- werd geadviseerd binnen te De enorme zwarte rookzuil die van het Cindu-terrein opsteeg, was tot zeer ver in de omtrek te zien. foto blijven. Burgemeester Casten- miller van Uithoorn heeft het gebied tot rampgebied ver klaard en het rampenplan in werking gesteld. Het terrein van de fabriek stond aanvankelijk over een grote oppervlakte in brand, maar tegen kwart over twaalf werd het sein 'brand meester' gegeven. Er werd toen nog wel op grote schaal nageblust door de korpsen van Uithoorn en Amsterdam. Boven Cindu hangt een grote zwarte rookwolk. Gewonden werden direct naar het brandwondencentrum van het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk gebracht. Naar de plaats van het ongeluk is een traumateam gestuurd voor de opvang van slachtoffers. Her dershonden zijn ingezet om op het bedrijfsterrein naar mogelijk slachtoffers te zoeken. De ontploffing is ontstaan bij Nevcin Polymers, een bedrijf van Cindu Chemicals, dat weer een joint venture is van Cindu en Hoogovens. Het is het enige Nederlandse bedrijf dat zich be zig houdt met de raffinage van steenkoolteer. Daarnaast ver werkt de onderneming oliestro men uit teer voor de farmaceu tische, pigment-, roet- en im pregneermiddelenindustrie. Inwoners van Uithoorn' en omgeving is verzocht ramen en deuren van hun woningen te sluiten in verband met de ver spreiding van mogelijk giftige stoffen. Het vliegverkeer op Schiphol, dat vlakbij de Cindu- fabriek ligt, heeft geen hinder van de brand en rookontwikke ling ondervonden. Brugwachters houden hun hart vast De Leidse jeugd heeft een nieuw spelletje: brughangen. De jongelui laten zich met de klep van de brug omhoog til len om die op het allerlaatste moment los te laten en van zo'n 10 meter hoogte in het water te storten. Specifiek Leids is het pro bleem waarover de brugwach ters steen en been klagen niet. Uit heel Zuid-Holland komen dezelfde geluiden. Maar in Leiden maakt de jeugd het wel erg bont, zeggen brugwachters Piet van Dijk, Henk de Winter i hun baas Jan Crama. De meeste bruggen worden op afstand bediend. Via moni toren houden de wachters de scheepvaart en het verkeer op de brug in de gaten. De micro foon is het enige hulpmiddel om contact te maken met schippers of weggebruikers. Echt optreden kunnen ze niet. Brugwachters waarschuwen de politie als ze weer met een man of tien tegelijk aan de klep hangen. „Die komt ook wel", zegt Crama, „maar als de politie weg is, begint het spel letje opnieuw. Zeggen we er wat van door de microfoon, dan laten ze gewoon hun broekzakken." Crama zegt dat het aan de alertheid van de brugwachters te danken is dat er tot nu toe geen ongelukken zijn gebeurd. Als er iets dreigt te gebeuren, drukken de brugwachters de noodstop in. Maar ook dan kan het mis gaan. Met name als mensen aan een dalende klep hangen. „Al wordt die noodstop ingedrukt, dan loopt de" klep zo'n 1,5 meter door voor hij stilstaat. Kom je ertus sen, dan kun je de afloop wel voorspellen." Pagina Leiden: Brugwachters woest op bus- en taxichauf feurs zoeterwoude PAUL VAN DER koou Twintigduizend woningen worden mogelijk gebouwd in de polders tussen Zoeterwoude-dorp en Zoeterwou- de-Rijndijk. Die moeten goed bereikbaar zijn via een nieuw NS-station Zoeterwoude-Heineken, de rijksweg 11 (Leiden-Alphen) en een doorgetrokken sprinterlijn naarZoetermeer. Het idee wordt volgens topambtenaar A.F. Hartman van de provincie actueel als de Randstadprovincies la ter dit jaar ontdekken dat elders in de regio te weinig ruimte is. Hartman leidt het onderzoek naar bouwloca ties in het noordelijk deel van Zuid-Holland en de Haarlemmermeer. Een probleem is dat de Zoeterwoudse bouwlocatie in het Groene Hart ligt. En in dat groene gebied tussen de vier grote steden uil het rijk tussen 1995 en 2015 niet meer dan 15.500 nieuwe woningen toestaan. Volgens Hartman is dat probleem opgelost als het Groene Hart wat kleiner wordt en Zoeterwoude er buiten komt te vallen. Locaties als Zoeterwoude hebben volgens hem het voordeel dat ze dicht bij de grote stad en zijn woning zoekenden liggen en goed bereikbaar zijn met trein en bus. Ook kunnen de nieuwe huizen onderdak bieden Vanaf donderdag a.s. krijgt u op alle reeds sterk afgeprijsde artikelen nog eens 30 korting. Met uitzondering van: speelgoed, Bijenkorf Boekhandel en de modemerken Berkerlex, Country Casuals, Alexon, Ravens. U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf De ploeg van Peter Post heeft vanmiddag de ploegentijdrit in de Tour de France gewonnen. Panasonic realiseerde over 63,5 kilometer een tijd van 1.13.15. Tweede werd de ploeg van Car- rera. Het Italiaanse negental, aangevoerd door kopman Clau- dio Chiappucci, deed er zeven seconden langer over. Een tegenvaller was de tijd van Banesto, de ploeg van Mi- quel Indurain. De Spanjaarden eindigden op een zevende plaats met een tijd van 1.14.05. Omdat Gatorade beslag legde op een derde plaats (de ploeg reed 29 seconden sneller dan Banesto), werd Gianni Gugno de grote winnaar van vandaag. Hij won 27 seconden op zijn grote belager Indurain. Saaie top in Miinchen afgesloten Leeuwarden Oud-schaatser Leo Visser, tegenwoordig KLM-piloot, mocht gisteren even meevliegen in een F-16 straaljager van het 322 squadron dat gestationeerd is op de vliegbasis Leeuwarden. Het uit stapje werd aangeboden door minister Ter Beek van defensie, als blijk van waardering voor wat Visser tijdens zijn schaatscarrière heeft gepresteerd. foto anefo münchen hans hoogenduk correspondent Zonder echte besluiten te ne men is de top van de zeven rijk ste industrielanden, G-7, van morgen in München afgesloten. De zes regeringsleiders en een staatshoofd bezigen in hun slot verklaring krachtige taal aan het adres van Servië en dreigen met militair ingrijpen als de Serviërs hun geweld niet staken en de luchtbrug naar Bosnië-Her- cegovina in gevaar komt. Daar na schoven de G-7-leden aan (advertentie. Provincie Zuid-Holland ziet op termijn grote mogelijkheden Het recreatiegebied bij de Klinckenbergerplas op de grens van Oegstgeest, Warmond en Sassenheim is geruisloos ge opend voor het publiek. De hekken rond het terrein van on geveer 45 hectare langs de Haarlemmertrekvaart zijn deze week weggehaald. Omdat er nauwelijks ruchtbaarheid aan de opening is gegeven, ligt het gebied er zelfs op deze mooie dagen nog uitgestorven bij. De provincie Zuid-Holland gaat er niettemin vanuit dat de Klinckenbergerplas op termijn grote mogelijkheden heeft. Het recreatiegebied heeft surf- en zwemstranden, ligweiden en een wandelpad rond de plas die is ontstaan door grootschalige zandwinning. Op het parkeer terrein is plaats voor 600 auto's. Volgend jaar komt er ook een horeca-gelegenheid. De ontwikkeling van de Klinc kenbergerplas is een gezamen lijk project van de provincie Zuid-Holland en het bedrijf Voorhof-Recrea in Sassenheim. Het werk rond de plas is overi gens nog niet klaar. De komen de jaren wordt er nog puin en grond gestort op de omheinde grond rond de plas. Voorhof-Recrea wil over een aantal jaren ook een hotel bij de plas bouwen. Verder overweegt het bedrijf de aanleg van een te- le-skibaan op het terrein, dat nu nog als storplaats dienst doet. M MultiRent MEUBELS HALF GELD RIDDERKERK - Wegens het met doorgaan van belangri|ke ex portorder van enige grote Neder landse meubelfabneken, wordt vanuit meubelboerderij de Rei|er aan de Kievitsweg 124 te Ridder- i pa rlij eiken en moderne witle klasse meubelen verkocht voor de HAL VE PRIJS. Om u een paar voor beelden te noemen prachtige ei ken eethoek, bestaand uit robuus te tafel met vier massieve stoelen van 1790 - voor 895,-. Praktische eiken t v /stereokasten van 398.- voor 199,- Originele eiken toog- 2098,-. En nen we nog wel even doorgaan Alles wordt gratis thuis gebracht en met schriftelijke garantie ver kocht Wie binnenkort dus meu bels nodig heeft, kan nu zi|n slag slaan bij Meubelboerderij de Reljer. Kievitsweg 124.Ridderkerk (Bolnes). Dageli|ks geopend van 10 00 - 18 00 uur Vrijdags koop avond Ruime parkeer gelegerv HET WOORD IS AAN Kipling Zoek moeilijkheden voor uzelf, als dat uw aard is, maar leen ze niet uit aan de buren. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's RTV Show - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI voor morgen: Zonnig Vannacht weinig bewolking en mi nimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Overdag overwegend zonnig, maar later in het zuiden kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuurvan 23 gra den aan zee tot plaatselijk 28 in het binnenland. Weinig wind, kracht 3 of minder, De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: wisselvallig met enkele buien en tamelijk koel, aan bewoners van het Groene Hart die geen woning in hun eigen gemeente kunnen vinden. Om te voorkomen dat Zoeterwoude de eigen identi teit verliest, mag niet rond het oude dorp worden ge bouwd, wel op enige afstand daarvan. Geen Zoeter- meerse toestanden dus, maar een oplossing als in Delfgauw. Dat maakt het ook makkelijker om de nieu we wijken, samen met Zoeterwoude-Rijndijk, bij Lei den te trekken. „Zo'n grenswijziging zal best moeilijk liggen, maar ik vind dat je het ontwikkelen van zulke grote bouwlocaties niet aan een klein dorpje kunt over laten", zegt Hartman. Zie ook de regio-pagina's. tafel met de Russische president Jeltsin die in München is om extra kredieten voor zijn land los te peuteren. Dat het Westen bereid is Rus land te helpen, maakte gastheer kanselier Kohl gisteren al duide lijk. „Hulp voor Rusland en het GOS is een investering in de toekomst", hield Kohl zijn colle ga's voor. Jeltsin zal zijn ge sprekspartners vanmiddag ver zoeken om uitstel van de terug betaling van kredieten en de rente daarover. Rond het mid daguur was het nog niet duide lijk of de G-7 zijn verzoek zou inwilligen. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF), dit jaar voor het eerst aanwezig tijdens de jaarlijkse G-7-top, heeft Rus land al beloofd nog deze zomer een krediet van een miljard dol lar (ongeveer 1,7 miljard gul den) te geven, als voorschot op een vorig jaar beloofde lening van 24 miljard dollar. De zeven wereldleiders heb ben tijdens hun tweedaagse bij eenkomst verder besloten om 1,5 miljard gulden uit te trekken om de oude, gevaarlijke kern centrales in het vroegere Oost blok op te knappen. Volgens de EG is dat' bedrag slechts een druppel op de gloeiende plaat en is er ten minste 14 miljard gulden nodig. Pagina 5: 'Knuppeltop' schokt Duitsers. (de duurste beualt u) Burgsteeg 4-5 Leiden Tel.: 071-134314 Behoud Fokker op Schiphol is niet zeker schiphol bill meyer Deutsche Aerospace (DASA) wil Fokker niet garanderen dat de assemblage van vliegtuigen op Schiphol blijft. De Duitsers la ten de toekomstige plek van de eindlijn afhangen van economi sche omstandigheden. Als de bouw van de opvolger van de Fokker 100 elders goedkoper kan, verdwijnt de produktie op Schiphol. Fokker-topman Ne- derkoorn stemt hiermee in, maar de vakbonden vinden het onaanvaardbaar. Zij hebben gisteren met Nederkoom ge sproken over het verloop van de onderhandelingen. Ook de overheid vindt de garanties van DASA voor het behoud van ken nis en werkgelegenheid bij Fok keronvoldoende. |r HOELANG KUNT U j! NOG zonder?;; -I I Ja. ik neem een introductie- Efl abonnement en ontvang da krant j j pbt aam i twee weken gratis j 1 1 MifWBormement betaal ik daarna p Per maand (f27.80) via automa j tische betaling* p Per kwartaal (f 80,10) via accept - j |D Per°kw8rtaal (f 80.10) via auto- matische betaling*. Postcode I I Woonpla. Leidsch Dagblad t woordnummer 10050 2300 VB Leidon

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1