'Bouw 20.000 huizen onzalig idee' Het is nog stil bij de Klinckenbergerplas 'Vrouwen hebben niet zo'n grote mond als mannen' Regio Leiden Wassenaar komt met invaliden- parkeerkaart Illegalen land uitgezet Hutten bouwen hoogtepunt 'Vakantieland' Voorschoten Nieuwe speelplaatsen in Wassenaarse wijken WOENSDAG 8 JUL11992 .15 Oude esdoorn wordt gekapt voor^hqten De monumentale esdoorn voor de pastorie aan de Sir winston Churchillweg in Voorschoten is ten dode opge- schreven. De ruim 70-jarige boom is onherstelbaar beschadigd door blikseminslag en moet worden gerooid. Experts van de ge meente hebben vastgesteld dat de stam tot aan de grond is ge spleten, een aantal zware takken geheel zijn weggeslagen en an dere takken onherstelbaar zijn beschadigd. De beeldbepalende boom is niet meer te redden en wordt daarom nog deze week gekapt In het najaar zal een nieuwe boom de lege plek opvullen. Bollen duurder dan verwacht yssE De eerste bollen die via de veiling zijn verkocht leverden hogere prijzen op dan verwacht. De eerste partijen tulpen en an dere gewassen gingen gistermorgen onder de hamer van de vei lingmeesters van de Hobaho in Lisse. In vergelijking met de bol len die tot voor kort via de in- en verkoopbureaus van de hand gingen, krijgt de kweker nu meer geld voor zijn geleverde waar. Zo leverde de tulp Christmas Marvel nu een prijs op van 13,80 gulden (per honderd). Via de in- en verkoopbureaus was die prijs eerder bepaald op 12,45 gulden. Eén en ander is vooral te wijten aan de droge junimaand. De gewassen konden hun groei niet afmaken waardoor er ook minder grote bollen zijn geoogst. Zowel bij de tulpen, hyacinten als de krokussen overtreft de vraag naar bollen momenteel het aanbod. Narcissen daarente gen zijn er in overvloed. Toch is de eerste veiling vanmorgen naar tevredenheid verlopen. „De bollen zijn tegen zeer accepta bele prijzen weggegaan", aldus Hobaho-woordvoerder A. van Zeist. Burgemeester Houdijk van Zoeterwoude fel tegen Vervolg van voorpagina De Zoeterwoudse burgemeester A. Houdijk vindt dat morgen al onderzocht kan worden of er 20.000 woningen bij Zoeterwoude kunnen komen. „Dan zal direct blijken dat het niet kan en is die discussie over dat onzalige idee eindelijk gesloten. Zo niet, dan zullen we ons met hand en tand verzetten en alles aandragen wat we in het verle den ook naar voren brachten." zoeterwoude paul van der koou In de jaren zeventig is de moge lijkheid voor grootschalige bouw bij Zoeterwoude al heel gedetailleerd onderzocht. Er werd bekeken hoeveel wonin gen er konden komen, hoeveel stationnetjes nodig waren en welk financieel tekort resteerde. De plannen verdwenen in een la toen 'verdichting' het tover woord werd: meer woningen op lege plekken in steden en hun randgemeenten. Nu die moge lijkheden uitgeput raken, wordt het volgens provinciaal top ambtenaar Hartman tijd voor grote bouwlocaties in de gebie den er omheen. Zijn 'Randstadprojectteam' denkt allereerst aan 30.000 wo ningen bij Voorhout en Hille- gom, langs de spoorlijn, com pleet met échte winkelcentra en flinke hoogbouw. Zou Hillegom vooral voor woningzoekenden uit de Haarlemmermeer moe ten bouwen, Voorhout lijkt ide aal voor mensen uit de regio Leiden. In de 'eigen' polders, zoals de Leiderdorpse Boter- huispolder, lijkt nu eenmaal te weinig ruimte voor handen. En natuurlijk kunnen in beide bol- lengemeenten ook zo'n 5000 streekbewoners komen die in hun eigen gemeente buiten de boot vallen. Maar wanneer dat niet lukt, bijvoorbeeld door weerstand in de betrokken gemeenten, komt Zoeterwoude onherroepelijk in beeld. Want er zijn nieuwe plek ken nodig voor tenminste 45.000 woningen in het noor den van Zuid-Holland en het zuiden van Noord-Holland: 10.000 voor de duin- en bollen streek, 15.000 voor de regio Lei den, 10.000 voor 'Groene Har- ters' die richting Leiden trekken en 10.000 tot 20.000 voor de Haarlemmermeer. Grenzen Tot nu toe werden de ruimtelij ke problemen en mogelijkhe den per regio bekeken, maar dat leverde volgens Hartman veel te weinig op. Zo bleef de Leidse regio uiterst vaag over bouwplekken, terwijl de bollen Wassenaarse invaliden kunnen met de 'gemeentelijke invali- denparkeerkaart' hun auto ge makkelijker parkeren. De kaart wordt ingevoerd voor invaliden die niet in aanmerking komen voor de landelijke parkeerkaart. De kaart is alleen bedoeld voor mensen die zelf een auto bestu ren. Passagiers kunnen toch wel zo dicht mogelijk bij hun be stemming worden afgezet, zo luidt het standpunt vein de ge meenteraad. De gemeentelijke parkeer kaart verschilt van de landelijke regeling. Met de landelijke kaart mogen invaliden op maximaal honderd meter afstand van hun plaats van bestemming parke ren, is in heel Nederland te ge bruiken en geldt vijf jaar. De ge meentelijke kaart geldt alleen in Wassenaar, Leidschendam, Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Zoe- termeer en Nootdorp en is maar twee jaar geldig. Bovendien moeten die gehandicapten niet een afstand van honderd, maar tweehonderd meter naar hun plek van bestemming zelfstan dig kunnen overbruggen. De politie heeft gistermorgen negen illegaal in Nederland ver blijvende buitenlanders aange houden. De negen, variërend in leeftijd tussen de twintig en der tig jaar, waren aan het werk op een akker aan het Turfspoor in Lisserbroek. Alleen omwonenden wandelen 's avonds langs het water oegstgeest/warmond caroune van overbeeke Het water glinstert aanlokkelijk in de felle zon, het riet ruist zachtjes in de wind. Het strand je is nog maagdelijk schoon: geen enkel blikje of papiertje ontsiert het kleine strookje zand. De betonnen bankjes vlak aan het water staan er verlaten bij. Alleen in de verte bij het rui sende riet staat een fiets. Een eenzame visser zit verscholen te wachten op zijn eerste vangst. Verder is het uitgestorven in het nieuwe recreatiegebied aan de Klinckenbergerplas. Zelfs sur fers laten het afweten op deze winderige zomerdag. Het nieuwe recreatiegebied is - zonder enige tam tam - deze week opengesteld voor het pu bliek. De 600 parkeerplaatsen zijn echter nog leeg. Ondanks het warme weer en de zomerva kantie komt er nog geen hond naar de plas. „Omwonenden wandelen 's avonds al wel langs het water", verzekert adjunct directeur Th. den Hollander van het bedrijf Voorhof-Recrea, de exploitant van het gebied. „Om dat we geen ruchtbaarheid heb ben gegeven aan de openstel ling, weten de mensen niet dat ze hier terecht kunnen. In okto ber zijn we van plan om het ge bied officieel te openen, samen met onze partner, de provincie Zuid-Holland." Het recreatiegebied ligt paral lel aan de Haarlemmertrek vaart, de provincialeweg S54. In een uithoek van het terrein zijn twee primitieve we tjes inge richt. Een horecagelegenheid, een restaurant bijvoorbeeld, moet op termijn betere sanitai re voorzieningen bieden, maar zover is het nog niet. Voorhof- Recrea is over de bouw daarvan nog druk in onderhandeling met de gemeente Oegstgeest. Recreanten hebben de weg naar het nieuwe recreatiegebied bij de Klinckenbergerplas nog niet gevonden. Vóór de volgend zomer moet er een nieuwe horeca-voorziening op het terrein staan. „Tenmin ste, als we een uitbater kunnen vinden", aldus Den Hollander. „En zo'n horecagelegenheid maakt het allemaal een stuk aantrekkelijker voor het publiek. Mensen willen nu eenmaal van af een terrasje over de plas kun nen uitkijken." Hotel Het geplande hotel en de aanleg van een tele-skibaan voor wa terskiërs laten nog enige jaren op zich wachten. Den Hollan der: „Eerst willen we de werk zaamheden aan de kleine plas afronden: de stort van puin en grond. Daarmee bekostigen we dit project. Die werkzaamheden zullen nog wel enkele jaren du ren." De puinstort en de zandwin ning in het gebied zijn al jaren omstreden omdat omwonen den vreesden dat het om ver vuilde grond ging. Het water van de plas is ondanks de puin- stort, schoon, zo meldt een groot bord van de provincie Zuid-Holland. „Wel is bij het zwemmen in de plas een zandwinput voorzichtigheid geboden", waarschuwt een woordvoerder. „Het water is hier vaak kouder door de grote diepteverschillen. Met borden en belijning is aangegeven waar mensen verantwoord kunnen zwemmen." Dit najaar wordt er een loop fietsbrug aangelegd over de Haarlemmertrekvaart voor de bewoners van de Oegstgeester woonwijk Haaswijk. Vlak achter de ligweiden raast het verkeer voort over de Haarlemmertrek vaart. Ondanks de kleine ge- luidwal die ook het zicht op de auto's wegneemt, is het verkeer goed hoorbaar. Den Hollander Cursus spreken in het openbaar in Voorschoten voorschoten caroune van overbeeke Het spreken in het openbaar bezorgt veel vrouwen en man nen het koude angstzweet, maar voor je mening uitkomen schijnt vooral voor vrouwen een probleem te zijn. Daarom be gint de Stichting Emancipato risch Vrouwenwerk (STEM) in Voorschoten in september met een cursus 'gesprekstechnieken voor vrouwen'. „Ze vragen er zelf om, de vrouwen in Voorschoten", zegt A. Lamboo, voorzitter van de STEM. Ze heeft een kleine en quête gehouden waaruit blijkt dat een cursus gesprekstechnie ken hoog op het verlanglijstje van vrouwen staat. „Op de eer ste plaats stond een cursus zelf verdediging, die we overigens ook geven. Zelfs voor 50-plus- sers. Maar de cursus gespreks technieken is nieuw." „Veel vrouwen zitten in het bestuur van een organisatie of moeten voor hun werk wel eens voor een groep spreken. Ja, ei genlijk komt iedereen wel eens in een situatie waarin iets in het openbaar moet worden gezegd. Laatst zei een vrouw dat ze op een begrafenis had willen spre ken maar dat toch niet durfde. Dat is nu eenmaal moeilijk." Cursusleidster Marga Swaans: „Je kunt dat soort dingen oefe nen. Zelfs in drie minuten kun je je verhaal structureren. Met streek iedere kern een beetje wilde laten groeien en geen me- tertje reserveerde voor bewo ners uit de regio Leiden: „Ter wijl ze wisten dat we genood zaakt waren eens aanspraak te maken op hun grond." Zoeterwoude leek ondertus sen steeds verder uit zicht te ra ken omdat het rijk de grenzen van het Groene Hart steeds scherper langs de rijksweg A4 trok. En terecht, vindt burge meester Houdijk: „Zodra je aan die grenzen gaat morrelen, be tekent het al snel dat Leiden aan Alphen vastgroeit. Je be derft het dan voor een groot ge bied. Zo kun je vanuit Leiden niet snel meer even een groene polder in." Ook is de mogelijke bouwlo catie tussen 'Dorp' en 'Rijndijk' volgens hem slecht bereikbaar „De spoorlijn heeft nog steeds enkel spoor en de nieuwe rijlcr* weg 11 -oost houdt op in Alpnatt en zal daar voor een gigantische chaos zorgen." Ook zegt hij: „Hoe meer woningen je bouwt, hoe groter de woningnood wordt. Want waar moeten de kinderen van die nieuwe bewo ners naar toe?" Hij vindt dan ook dat heel Nederland bekeken moet wor den. Als er toch in de regio moet worden gebouwd, vindt hij dat de polders tussen Wad- dinxveen en Zoetermeer eerder in aanmerking komen: „De bo dem is daar beter dan bij ons, rijksweg en spoorbaan zijn er veel breder." FOTO WIM DIJKMAN verwacht niet dat het mensen ervan zal weerhouden naar de plas te komen. „Als je echt naar een stiltegebied wilt, moet je niet naar de Klinckenbergerplas gaan. Ondanks die wal zal het verkeer altijd wat overlast ge ven. Maar mensen vinden dat over het algemeen niet zo sto rend." Ook voor 'concurrentie' van andere recreatiegebieden in de regio, is Den Hollander niet bang. „Je hebt ook een surfplas in Noordwijkerhout, maar bij dit soort voorzieningen kun je niet spreken van concurrentie." VOORSCHOTEN WILFRED SIMONS Voorschoten se kinderen hoe ven zich in ieder geval een deel van de de vakantie niet te vervelen. De gemeente houdt namelijk van 27 juli tot en met 14 augustus Vakantieland'. De activiteit is bedoeld voor de jeugd van 5 tot en met 13 jaar. Gedurende die drie weken is er vrijwel iedere dag iets te doen. Er zijn spel- en sportda gen, zwemmiddagen, er komt een poppentheater en er is een filmmiddag. Veel Voor- schotense instellingen doen mee aan Vakantieland': de buurthuizen Alettahof en Bos- chbloem, het Cultureel Cen trum en het recreatiegebied Vlietland. De wat oudere jeugd kan op vrijdag 7 augus tus discozwemmen in sport- fondsenbad Het Wedde. Wie het volledige programma wil weten, kan op het gemeente huis een boekje krijgen waarin alle evenementen, aanvangs tijden en prijzen staan ver meld. Hoogtepunt is een drie da gen durend huttenbouweve- nement op een terrein achter begraafplaats Rosenburgh. De coördinator van Vakantie land'. het raadslid H. van Gogh, zegt: „Tijdens die da gen mogen de Idnderen bou wen wat ze willen. De ge meente stelt het hout, de spij kers, hamers en zelfs verf ter beschikking. Natuurlijk is er een EHBO-post zodat we kin deren die zichzelf met de ha mer op de vingers slaan, snel kunnen helpen, 's Nachts be waken we het terrein, want het ligt nogal afgelegen en dan is er altijd het risico van van dalisme of brandstichting." Als de hutten zijn afge bouwd mogen de kinderen er onder begeleiding van vrijwil ligers een nacht in doorbren gen. De bouwseltjes worden gejureerd en de kinderen die de mooiste hut hebben ge maakt, krijgen uit een oorkon de. Het duurste evenement kost 7,50 gulden, maar de entree voor de meeste activiteiten bedraagt 1,50 of 2,50 gulden. Van Gogh: „Alle kinderen zijn welkom Zelfs aan de voor waarde dat de jeugd uit Voor schoten moet komen, houden we niet onverbiddelijk vast. Als er eens wat kinderen uit Leiden Zuid-West komen, doen we daar heus niet moe- lijk over. Alleen voor de zwemdag in recreatiegebied Vlietland is een zwemdiploma een absolute eis." Vorig jaar trok Vakantie land' in totaal 1100 bezoeker- tjes. „Per activiteit waren er gemiddeld 75 tot 100 kinde ren", weet Van Gogh. Hij ver wacht dit jaar ongeveer een zelfde aantal. Knul. r. n .lu willen deelnemen aan één of meer activiteiten, kunnen zich tot 20 juli opgeven bij het ge meentehuis. M. Swaans en A. Lamboo (rechts) over de cursus gesprekstechnieken: „Vrouwen hebben lang niet zo'n grote mond als mannen." FOTO JAN HOLVAST een paar handvaten kom je al praktische oefeningen kunnen menvatten, helder spreken, uit- vragen stellen en in het open een heel eind." vrouwen van alle leeftijden Ie- komen voor hun mening, hun baar spreken. Swaans: „Ik laat Na achtergrondinformatie en ren hoe ze moeten luisteren, sa- standpunt verdedigen, de juiste het van de cursisten zelf afhan gen wèt ik in de lessen behan del. Als ze bepaalde wensen hebben, dan ga ik daar op in. Moeilijke situaties kunnen we uitbeelden in een rollenspel." Lamboo: „In groepen bijvoor beeld zijn mannen vaak veel meer aan het woord. Vrouwen kijken juist meer de kat uit de boom. Ze hebben lang niet zo'n grote mond. Misschien omdat ze denken dat mannen het be ter kunnen. Ik hoor wel eens van vrouwen dat ze achteraf i spijt hebben dat ze bepaalde dingen niet hebben gezegd. Zelf J heb ik dat ook wel eens. In zo'n cursus kun je leren gewoon te zeggen wat je op je hart hebt." Swaans: „Het zijn gewoon kleine weetjes die je kunt le ren." Over het spreken in een groep: „Mensen hebben vaak een enorme drempelvrees. Daarom is de voorbereiding het allerbelangrijkste. Zonder voor bereiding kunneh maar weinig mensen spontaan hun verhaal doen. Maar je verhaal helemaal uitschrijven op papier is ook weer niet nodig: aan loopje het gevaar dat je alles gaat oplezen. En zo zijn er nog veel meer tips te geven." De cursus Gesprekstechnieken bestaat uit acht bijeenkomsten op dinsdagavonden van 20.00- 22.00 uur. De eerste les begint op 22 september In het Cultu reel Centrum aan de Prinses Marijkelaan 4 in het dorp. CAROUNE VAN OVERBEEKE Er komen zes nieuwe kinder speelplaatsen in Wassenaar. Het merendeel ervan wordt aangelegd in de kinderrijke woonwijk Zijlwetering/Deijler- oord. Dat blijkt uit het Ontwerp Speelruimteplan 1992'. Wasse naar heeft nu 28 speelterreinen maar deze voldoen niet alle maal meer aan de wensen van de buurt. De gemeente wil de speelter reinen aanleggen of uitbreiden aan de Luzacstraat, Terweela- an/Twickelstraat, Rijksstraat weg, Berkhei straat, Spinbaan en het speelplein bij de Bloem- campschool. De opknapbeurt van de speelplaatsen en de aan leg van nieuwe voorzieningen kost Wassenaar ongeveer 65.000 gulden. „Het plan is nog voorlopig", reageert ambtenaar B. Metz. „Buurtbewoners kunnen er nog op reageren. Als blijkt dat een buurt unaniem tégen de komst van een nieuwe speelplaats is, kun je daar als gemeente moei lijk om heen." De buurtbewoners hebben de afgelopen jaren verschillende verzoeken ingediend voor nieu we speelmogelijkheden. Omwo nenden kunnen meepraten over de inrichting van de speel plaatsen en worden ook betrok ken bij het onderhoud ervan. Een wijk waar veel kinderen wonen en waar weinig speelge- legenheden zijn, is Zijlwetering- /Deijleroord. Er staan veel flats en er is weinig groen. De bewo ners aan de Luzacstraat hebben de gemeente al in 1990 verzocht om de groenstrook daar in te richten als speelterrein voor kinderen tot ongeveer 10 jaar. De bewoners hebben aangebo den om zelf het onderhoud voor hun rekening te nemen. Ook op de groenstrook tussen de flats aan de Ter Weerlaan en de Twickellaan moeten enkele nieuwe speeltoestellen komen. In het nog aan te leggen parkje bij de kantoorgebouwen aan oe Rijksstraatweg komen eveneens nieuwe speelattributen. De klimhuisjes aan de Hoogheem raadstraat worden vervangen. Buitenplaatsen In het centrum van Wassenaar is te weipig ruimte om nieuwe speelplaatsen aan te leggen, Het kleine speelterreintje aan lie Berkheistraat/Nieuw Rijksdorp kan wel worden uitgebreid. De speelvoorzieningen in Spinbaan baren de gemeente en omwo nenden al jaren zorgen omdat ze niet worden gebruikt en om dat er vernielingen worden aan gericht. Bij de herinrichting er van worden buurtbewoners be trokken. Omdat er oudere voetballende kinderen in Spinbaan wonen, wil de ge mcente een houten schietbaan aanleggen bij de speelplaats op de Vreeburglaan. In Oostwijk wordt het speel- plaatsje aan het Havenplein uit gebreid met onder meer een glijbaan en een klimrek. In Was senaar-zuid zijn volgens de ge meente genoeg parken en bui tenplaatsen waar kinderen kun nen spelen. Wel wordt het speelplein bij de Bloemcamp- school opnieuw ingericht en bulten schooltijden opengesteld voor buurtkinderen Het is de bedoeling dat klle speelplaatsen voortaan elk jaar aan een inspectie worden on derworpen om onveilige situa ties en verwaarlozing te voorko men. Het ontwerp-speelruimte- plan ligt tot 2 september ter in zage bij de gemeente. Afhanke lijk van de inspraakreacties wordt het plan daarna aange past. In oktober buigt de ge meenteraad zich ovct het defi nitieve plan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15