Leidsch Dagblad Politie breekt twee Franse blokkades Baalbergen meubelen Schrik van 1972 zit München nog in de benen Wegen voor Tour nog steeds vrij Walesa houdt nieuwe coalitie Polen tegen Overheid niet eens met overname Fokker MAANDAG 6 JULI 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39895 LOSSE NUMMERS 1,50 Euthanasie 3 Artsen maken uit oner varenheid nog vaak fouten bij euthanasie. Dat kan verbeteren door het taboe te verbreken. Franse blokkades Een chauffeur van het Alphense transportbe drijf Verkerk zat vijf dagen lang in de file bij Franse stad Lille. De Tijd van Toen 7 De Leidse hoogleraar natuurlijke historie Jan van der Hoeven delfde het onderspit; een kleine tra- Oppositie eist duidelijke keuze van regering in Parijs De Franse oproerpolitie CRS heeft vanochtend met be hulp van legervoertuigen bij Phalempin (op de weg Lille- Parijs) en bij Aries in het zuiden twee blokkades van vrachtwagenchauffeurs gebroken. Hoewel de chauffeurs hadden gedreigd dat het tot geweld zou komen, bleef het rustig. Bij het breken van de twee blokkades werden hon derden manschappen van de CRS ingezet. Bij Bordeaux, Parijs, Poitiers en Chartres werden vanochtend nieuwe blokkades opgeworpen. lille-parijs-barcelona afp-anp-gpd De chaos in Frankrijk is nog on verminderd groot. Na de boeren en de chauffeurs hebben ook kwade fruittelers in het week einde een duit in het zakje ge daan. Zij zijn boos dat hun oogst door de chauffeursactie niet naar de klanten kan en nu begint weg te rotten. De fruitte lers blokkeerden het treinver keer in het zuiden. Tienduizend treinreizigers zaten uren vast op stations of in stilstaande treinen in niemandsland. Een Neder landse autoslaaptrein met 300 passagiers heeft 17 uur stil ge- Intussen weigert de Franse regering de invoering van het omstreden puntenrijbewijs te laten vallen. De druk op de re gering om iets te doen neemt verder toe. De oppositie vindt dat de regering moet kiezen: öf het puntenrijbewijs uitstellen, öf hard optreden tegen de blok kades. „Zeven dagen chaos is meer dan genoeg", aldus oppo sitieleider Chirac. De Nederlandse Europarle mentariër P.A.M. Comelissen (CDA) legt vandaag in de trans portcommissie van het Euro pees parlement een voorstel op tafel om in EG-verband een puntenrijbewijs in te voeren. Volgens Comelissen zou dat voor de Franse chauffeurs aan vaardbaar zijn. Ook Spanje en Portugal be ginnen last te krijgen van de blokkades in Frankrijk. Tal van bedrijven, vooral in de auto-in dustrie, raken door hun onder delen heen. De toch al tobben de Spaanse toeristenindustrie heeft het door de acties in Frankrijk extra moeilijk. Na Bex uit Alphen aan den Rijn hebben ook de busorgani saties OAD Reizen, De Jong In- tra Vakanties en Arke Reizen besloten passagiers te vervoeren met vliegtuigen. Zo'n 700 men sen die vandaag per bus naar Spanje zouden afreizen, ver trekken nu morgen van Schip- Pagina 3: Ook trein-toeristen de dupe. Een echtpaar maakt een wandelingetje en een jogger keert terug van zijn ochtendloop. Noodgedwongen va kantietaferelen op een van de vele door de blokkades verlamde Franse snelwegen. foto afp Roberta Flack 9 Roberta Flack, een su perster met een eigen stijl, op 11 juli te zien en te horen op het North Sea Jazz Festival. san sebastian peter ouwerkerk Vrij vertaald kwam de medede ling van de Tourdirectie erop neer, dat alleen de oorlog de Tour kan tegenhouden. „De eerstkomende 48 uur zijn de wegen vrij, zo is ons verzekerd", merkten Jean-Marie Leblanc en Jean-Pierre Carenso gisteravond op in San Sebastian. De blokkades van vrachtwa- jj genchauffeurs en boze boeren hebben vooralsnog geen in- j vloed op het verdere verloop van de Tour in Frankrijk. Van- daag was dat de etappe naarl Pau, morgen naar Bordeaux. Na jj de ploegentijdrit van woensdag jj worden de renners overgevlo- j gen naar Nogent-sur-Oise. De f reclamekaravaan en de volgau to's moeten de zeshonderd kilo meter over de weg zien af te leg- „Wij kunnen op dit slechts twee dagen vooruit den ken en handelen", sprak de di rectie. „Maar van politiezijde is l ons verzekerd dat de Tourwe- gen in het zuidoosten vrij zijn i en dat tot aan Bordeaux ook zullen blijven. De Tour gaat jj door, zoals-ie vanaf 1903 altijd j is doorgegaan. Op de onderbre- king tijdens de wereldoorlogen na dan." Alex Zülle, de 24-jarige Zwit- I serse met een Nederlandse 1 moeder, startte vandaag als dra- ger van de gele trui, die hij za terdag in de proloog nog met twee seconden had moeten la ten aan Miguel Indurain. Zülle is de eerste Zwitser sinds Erich Maechler in 1987, die het geel draagt. Gert-Jan Theunisse staat, deels door mechanische pech, inmiddels op zeven mi nuten van de leider. Nog geen abonnee? nri 071 - 161400 DEL! 071 - 161353 service-: HET WOORD IS AAN Dean Inge Een wijs Fransman heeft gezegd dat je meestal kunt winnen als je ervoor zorgt niet te triomferen. VANDAAG 9 Familieberichten - RTV Show - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI voor morgen: Flinke perioden met zon Vannacht weinig bewolking en mi nimumtemperatuur omstreeks 11 graden. Overdag flinke zonnige perioden en droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 21 graden Wind, noordoost tot noord, zwak tot ma tig, rond kracht 3. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: perioden met zon en een toenemende kans op een regen of onweersbui. Middag- temperatuur rondy24 graden. Vrouw pas na 16 uur uit auto in sloot gehaald dordrecht anp De stralende Wimbledon-winnaar André Agassi houdt een toespraak tijdens het traditionele kampioenen-diner in het Londense Savoy-hotel. foto epa Agassi weerstaat bombardement londen André Agassi weerstond gisteren het bombardement van j Goran Ivanisevic. De Kroaat sloeg de ene na de andere ace, maar Agassi hield zich op het gras van Wimbedon staande. Dat ontroer de hem dusdanig dat hij na zijn winnende slag (6-4 in de vijfde set) j in een huilbui uitbarstte. Heel wat minder spannend was de vrouwenfinale tussen Graf en Seles. Graf speelde uitstekend en rekende binnen een uur af met hajar ditmaal nauwelijks kreunende tegenstandster: 6-2,6-1. warschau •afp-dpa-gpd De Poolse president Walesa heeft premier Waldemar Pawlak gisteren gevraagd te onderzoe ken of zo snel mogelijk een in terim-regering kan worden ge vormd. Walesa onthield zijn goedkeuring aan een nieuw co alitiekabinet van zeven partijen die allemaal uit het vakverbond helmond Ruud van Maurik"heeft volkomen onverwacht een natio- jj Solidariteit zijn voortgekomen, nale titel aan zijn erelijst toegevoegd. De Alphenaar toonde zich :i De zeven partijen kwamen gisteren in Helmond de snelste van Nederland op de 110 meter g^teren onverwacht tot een ak- horden met een tijd van 14.18 seconden. Het betekende de derde 1 koord, waarin geen plaats meer seniorentitel voor de atleet van AAV'36. was voor PawIaJ- Het, ^b!net Bij de vrouwen kwam de Leidse Yvonne van Dorp eindelijk weer moeten worden geleid door de dag. Na twee magere jaren sierde de atlete van j ™anna Suchocka, Democratische Unie, die daar- de eerste vrouwelijke pre- van Polen zou worden. Hordentitel voor Alphenaar v. Maurik o.v-xvv, 1 46-jarige AV Holland haar erelijst op met een zilveren medaille op de 400 meter dank zij een tijd van 53.54 seconden. Walesa wil echter Pawlak, die hij vier weken geleden naar vo ren heeft geschoven, niet laten vallen. Pawlak heeft tot dusver re vergeefs geprobeerd een re gering te vormen. De leider van de Boerenpartij slaagt er, net als zijn voorganger Olszweski, niet in een meerderheid van het ver snipperde parlement achter zich te krijgen. Donderdag zegden drie her vormingsgezinde partijen Paw lak hun steun toe, nadat de pre-' mier zelf de moed al had opge geven en Walesa zijn ontslag had aangeboden. Zaterdag trok ken de drie partijen die steun echter weer in. Pawlak bood daarop voor de tweede keer zijn ontslag aan, maar Walesa wei gerde opnieuw in te stemmen. Recordrecette 'Flodder 2' utrecht gpd Naar schatting 200.000 Neder landers zijn het afgelopen weekeinde naar de film Flodder in Amerika gaan kijken. De nieuwe filmkomedie van Dick Maas heeft tijdens de eerste drie vertoningsdagen rond de 2,5 miljoen gulden opgeleverd. Dat is ongeveer hetzelfde bedrag dat met de eerste Flodder-film werd verdiend gedurende de eerste volledige vertoningsweek. „Deze cijfers zijn fenome naal," aldus Max van Praag, di recteur van verhuurkantoor U1P Nederland. „Dit is de grootste omzet die de Nederlandse bio scopen ooit in een weekeinde hebben binnengehaald. Flodder in Amerika draait in 93 kopieën op 102 schermen. Minister wil garanties van DASA den haag bill meyer Minister Andriessen (economi sche zaken) kan niet leven met de afspraken die Fokker en DA- SA met elkaar hebben gemaakt. Dat bleek afgelopen zaterdag tijdens het driehoeksoverleg tussen beide vliegtuigbouwers en de overheid. De Staat wil nog hardere garanties voor hét be houd van het complete karakter van de Nederlandse vliegtuigin dustrie na de overname door de Zelfs bier- en worsttentjes moeten wijken voor topbijeenkomst G-7 correspondent „Het is de belangrijkste testcase voor de politie sinds de Olympische Spelen van 1972." Dat zei de Beierse minister van binnenlandse zaken, Edmund Stoiber, over de bijeenkomst van de G-7, de ver gadering van de zeven belangrijkste in dustrielanden, die dit keer in München wordt gehouden. Een wat pijnlijke verge lijking, want in 1972 verloren zeventien mensen het leven bij een aanval van Pa lestijnse terroristen op'de Israëlische af- Hoewel de Duitse terreurgroep Rote Armee Fraktion (RAF) nadrukkelijk heeft verklaard te zullen afzien en van de kant van andere gewelddadige bewegingen weinig gevaar dreigt, geldt in Beieren alarmfase één. Alle politiever- loven zijn ingetrokken en iedere agent die nog min of meer kan lopen is inge zet. Bijna 9.000 politiemensen zijn actief. Beieren laat niets aan het toeval over. Bij een tegendemonstratie liet het Mün- chener stadsbestuur zaterdag zelfs de traditionele bier- en worsttentjes afbre ken, omdat die volgens de officiële lezing anders als materiaal voor barricades konden worden gebruikt. Maar ondanks alles hebben tegenstan ders van de top vanochtend de ruit van een bankgebouw ingeslagen en een brandbom naar binnen geworpen. Die veroorzaakte volgens de politie voor 200.000 mark schade. Voor de zes buitenlandse leiders en hun gastheer, kanselier Kohl, is alles piekfijn in orde gebracht. Hele hoteleta ges zijn vertimmerd om de j"\merikaanse president Bush, zijn Franse collega Mit terrand en de premiers Miyazawa (Ja pan), Mulroney (Canada), Amato (Italië), Major (Groot-Brittannië) en gastheer Kohl onder te brengen. Al met al kost dit spektakel de Duitse belastingbetaler ruim 35 miljoen mark. Daarbij vergeleken vallen de ongeveer 70.000 gulden, waarmee de organisato ren van de diverse tegenmanifestaties moeten rondkomen, volledig in het niet. Zoals ook hun acties vrijwel verloren gaan in deze miljoenenstad. Aanvanke lijk zou een tegen-top worden georgani seerd, maar zoals zo vaak gingen de tien tallen actiegroepen uiteindelijk ruziënd uit elkaar om elk op eigen houtje iets te organiseren. Voor de Beierse regering maakt dat geen verschil. „Het zijn autonome chao ten, die bij ons geen schijn van kans krij gen", heet het. Pagina 2: Top van aangeslagen leiders. Kleinzoon en opa bij ongeluk zwaar gewond Een 55-jarige Noordwijker en zijn 6-jarige kleinzoon zijn za terdagavond tegen acht uur zwaar gewond geraakt bij een ongeval op de Northgodreef in Noordwijk. Ter hoogte van de trimbaan wilden de twee de rij baan oversteken, maar werden geschept door een 45-jarige au tomobilist. De bestuurder die uit de rich ting van de Duinweg kwam, reed volgens de politie veel te hard en kon de voetgangers daardoor niet meer ontwijken. Met ernstige verwondingen zijn de opa en zijn kleinzoon naar het Academisch Ziekenhuis in steeds in levensgevaar. nog Duitse maatschappij. Fokker en DASA zijn het on derling in grote lijnen eens over de structuur van de nieuwe on derneming. Daarin krijgt DASA op termijn een meerderheids belang. Financiële en juridische experts werken nog aan de in vulling van de kleine lettertjes van het contract. Volgens waar nemers zijn de garanties die DASA biedt voor de overheid onvoldoende. Weliswaar behoudt Fokker op korte termijn de leidinggevende rol bij de produktie van kleinere straalvliegtuigen, maar op lange termijn zijn de afspraken min der hard. De overheid wil dat ook voor de ontwikkeling, pro duktie en verkoop van een nieuwe generatie straalvliegtui gen na de Fokker 100 con crete afspraken op papier ko men te staan. Fokker en DASA hebben tot woensdag de tijd om de wensen van de overheid in het contract op te nemen. De Staat kan een overeenkomst tussen Fokker en DASA blokkeren dank zij haar belang in de onderneming. Volgens waarnemers is het bijna ondenkbaar dat de ge sprekken mislukken, gezien het belang van beide ondernemin gen bij nauwe samenwerking. Fokker kan zonder DASA de ontwikkeling van een nieuwe generatie vliegtuigen niet finan cieren. DASA heeft Fokker hard nodig vanwege het vertrek van Duitsland uit het consortium voor de bouw van een nieuw Europees jachtvliegtuig. Een 43-jarige vrouw uit Heijnin- gen is zatermiddag na ruim zes tien uur bevrijd uit haar wagen, die op zijn kop in een sloot langs de A29 bij Mijnsheeren- land lag. De auto werd opge merkt door een vrachtwagen chauffeur. De vrouw is met lich te onderkoelingsverschijnselen in het ziekenhuis opgenomen. De auto van de vrouw is ver moedelijk door het slechte weer in de sloot geraakt. Het voertuig lag gedeeltelijk onder water en zat Wem tussen de slootkanten. Het hoge gras langs de berm was er waarschijnlijk de oorzaak van dat de wagen niet eerder werd gezien. HOE UUvG^g i KUNT II j NOG ZONDER? Ja, ik MM MR introductie ibonnemairt an ontvang de krent da aarsta twee waken gratis. e bezorging) maakt óók in de opruiming, Uw bezoek meer aan de moeite waard! Leidsch Degbled Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1