Leidsch Dagblad Buspassagiers komen er toch Postcode Loterij: vier bestuurders treden af Bex huurt vliegtuigen voor vervoer busreizigers Zwarte lijst EG voor ongewenste personen Verbod metam-natrium voorlopig uitgesteld VAN ROY C S. Maya-ruïnes in Honduras opgegraven "ZATERDAG 4 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39894 LOSSE NUMMERS 1,50 - Belgen bestaan niet 2 Belgen bestaan niet, en om dat voor iedereen zichtbaar te maken is de ontvlechting van België nabij. Liever wit 5Nigerianen hebben veel geld ervoor over om 'witjes' te zien, met behulp van dure, gemene huidcrèmes. Cobra in Noordwijk yt —j Indrukwekkende I namen als Corneille en Appel op Noordwijkse expositie door verbond commercie-gemeente. Franse chauffeurs dreigen met uitbreiding acties den haag-parus gpd Er was kunst- en vliegwerk voor nodig, maar de Neder landse reisorganisatoren zijn er tot nu toe in geslaagd hun busreizigers op hun vakantiebestemming af te leve ren. In Frankrijk moesten de blokkades via om- en sluip wegen worden omzeild. Intussen lijdt het Nederlandse bedrijfsleven miljoenen schade door toedoen van de Franse chauffeurs, die gisteravond hebben gedreigd hun acties nog verder uit te breiden. drukte op de Nederlandse we gen als gevolg van de beginnen de vakanties is gisteren overi gens uitgebleven. Een woord voerder van de Algemene Ver keersdienst van de Rijkspolitie in Driebergen sprak van een normale vrijdagspits. Reizigers die op of voor 1 juli naar Frankrijk vertrokken en daar strandden, kunnen hun ex tra reis- en verblijfskosten ver halen op de reisverzekering. Dat liet het Verbond van Verzeke raars weten. De vergoeding van %deze kosten is afhankelijk van de polis en gebonden aan een maximum aantal dagen en een maximum bedrag per persoon per dag. De kosten moeten bo- Het busvervoer ondervindt veel hinder van de acties in Frank rijk, maar toch zijn de tourope rators er in geslaagd de passa giers op hun bestemming te brengen. Een woordvoerster van de ANVR, de koepel van reisorganisaties, heeft dat laten Het Nederlandse bedrijfsle ven lijdt intussen miljoenen guldens schade door de acties van Franse chauffeurs en boe ren. Zo heeft de bloemenexport nu al te maken met een omzet verlies van tien miljoen gulden per dag. De verwachte grote verkeers- vendien worden aangetoond. Het ziet er intussen niet naar uit dat er dit weekeinde nog een einde komt aan de blokkades. Het gistermiddag begonnen overleg tussen de Franse rege ring, organisaties van transport werkgevers en werknemers, had gisteravond laat nog niets opge leverd. De acties lijken zich zelfs te verharden. De chauffeurs blijven eisen dat het puntenrijbewijs wordt ingetrokken. De regering wil echter van geen wijken weten. Daarmee lijkt de impasse com pleet, omdat de regering het blijkbaar niet aandurft hard op te treden tegen-de blokkades. Op diverse plaatsen forceerde de Franse oproerpolitie de ope ning van geblokkeerde benzine depots. Die blokkades dreigden op korte termijn tot benzine- schaarste te leiden. In de regio Parijs zette de regering militai ren in om tankstations te be voorraden. Pagina 3: Ook in Nederland verzet tegen puntenrijbewijs. Zie ook het Zatredagbijvoegsel. Jongetje vast in Samsonite-koffer wassenaar Een 4-jarig knaapje uit Wassenaar heeft gisteren twintig benauwde minuten beleefd. Op het moment dat het jon getje in een Samsonite-koffer kroop, gooide zijn zusje de reistas in het cijferslot. Omdat de oppas het nummer niet kende, moest de politie er aan te pas komen om het kereltje met behulp van een breekijzer weer te bevrijden. Onderzoek door een arts leerde dat hij niets mankeerde. den haag gpd De vier in opspraak geraakte bestuursleden van de stichting Nationale Postcode Loterij zijn gisteren met onmiddellijke in gang opgestapt. Hun aftreden kwam binnen een dag nadat bekend was geworden dat ze miljoenen guldens verdienen aan hun werk voor de charita tieve loterij. Volgens tijdelijk voorzitter mr. P. Schaink moet een nieuw bestuur bepalen of de vergoedingsconstructie door de beugel kan. Het minis terie van justitie wil de bij de Nationale Postcode Loterij in gestelde betalingsregeling wij zigen en aan een maximum binden. Voorzitter S. lelsma (voorzit ter), vice-voorzitter F. Leeman, secretaris B. Poelmann en pen ningmeester H. de Jong beslo ten gistermiddag hun bestuurs functies neer te leggen om een einde te maken aan de stroom publicaties over belangenver strengeling bij de loterij. De Jong is overigens in het nieuwe bestuur benoemd tot secretaris. Hun besluit volgde na overleg met de Novib, Natuurmonu menten en Vluchtelingenwerk Nederland, die het grootste deel van de netto-opbrengst van de loterij ontvangen. „In dit over leg is geconstateerd dat door het succes van de Nationale Postcode Loterij de oorspronke lijke structuren niet meer vol doen aan datgene wat thans wenselijk is", aldus Schaink. Hij doelt daarmee op de omstreden relatie tussen het bedrijf Nova media van Poelmann en De Jong, dat tegen betaling direc- tiewerk doet voor de loterij en ook opdrachten krijgt van de drie begunstigde instellingen. Novamedia, dat de rechten be zit van de loterij, blijft het uit voerend werk voor de stichting doen. De vier afgetreden bestuur ders strijken jaarlijks miljoenen guldens op, doordat zij een vast percentage krijgen van de inge legde gelden. Deze opzet stamt uit de tijd dat in de loterij nog geen tientallen miljoenen gul dens werden omgezet en is vol gens justitie inmiddels buiten verhouding. In de Nationale Postcode Loterij spelen inmid dels 1,4 miljoen Nederlanders mee, die dit jaar minimaal 150 miljoen gulden inleggen. Justi tie wil de constructie minder lu cratief maken. Als partijen het hierover niet eens worden kan Justitie de vergunning voor de loterij intrekken. Zie ook het Zaterdagbijvoegsel Hoewel de stroom Nederlandse vakantiegan gers gisteren meeviel, had de politie van Am- hem het toch behoorlijk druk. Op parkeer plaats Kabeljauw aan de A50 (Arnhem-Den Bosch) hielden agenten tachtig caravans aan voor controle. Volgens een politiewoordvoer- alphen aan den run vakantiegangers naar hun bestemming te voor wie de thuisreis per bus door de hans koenekoop brengen. Franse acties onmogelijk is gemaakt. De Vanavond vertrekt de eerste charter met vliegreis kost Bex-klanten honderd gulden De Franse chauffeursactie vergt grote vin- 200 Bex-klanten van Schiphol naar Bar- extra, maar dat vonden de meesten niet dingrijkheid van touroperators. Bex uit celona. Van daar brengen bussen de men- erg. Slechts zeven mensen gaven de voor- Alphen wil busreizigers een lijdensweg be- sen naar de Costa Brava. Op de terugtocht keur aan een moeizame busrit sparen en heeft vliegtuigen gehuurd om vliegen nog eens honderd mensen mee bollenstreek san sebastian» De Tour de France kan vanmiddag beginnen. Alle wielrenners zijn gisteren medisch ge keurd, ook kopman Gert-Jan Theunisse (foto) van de TVM-ploeg. Later op de dag pleegden aanhangers van de Baskische afscheidingsbeweging ETA een bomaanslag in een ondergrondse parkeergarage in San Sebastian. Daarbij werden twee auto's vernield. Zie verder de sportpagina's. FOTO ANP ED OUDENAARDEN 'Mug Moet Plat' stuit op verzet kloosterhaar anp Er komt een zwarte lijst met de namen van alle mensen die in enig land van de Europese Ge meenschap ongewenst vreem deling zijn. De grensposten aan de buitengrenzen van de EG krijgen de plicht vreemdelingen aan de hand van deze lijst te controleren en te weigeren als ze er op voorkomen. Dit blijkt uit het nog niet ge publiceerde ontwerp-bui- tengrenzenverdrag. Het verdrag LEIDEN Haarlemmerweg 41 (bij Groenoordhallen) Tel.: 071-213222 het 'Schengen-verdrag' tussen de Benelux, Frankrijk, Duitsland en Italië, later aangevuld met Spanje en Portugal. Het EG-verdrag is nog niet ondertekend door Groot-Brit- tannië en Spanje. Dat komt door de onenigheid tussen die twee landen over de status van Gibraltar. Als de plannen doorgaan, komt er een computersysteem (het Europees Informatie Sys teem) waarin in eerste instantie 800.000 tot een miljoen namen kunnen worden opgenomen. De EG-lidstaten zullen elk af zonderlijk namen moeten leve ren voor de lijst. Als iemand van buiten de EG die op de lijst voorkomt zich bijvoorbeeld in Nederland meldt, maar in Nederland zelf geen ongewenst vreemdeling is, moet Nederland hem toch de toegang ontzeggen. Alleen om dat een van de Europese part ners de betrokkene tot onge wenst vreemdeling heeft ver klaard, moet hem of haar de toegang tot de EG worden ge weigerd. Op iemand op de zwarte lijst të plaatsen moet een EG-lanrf zich baseren op de 'dreiging die de betrokkene kan vormen voor de gemeenschap of voor de na tionale veiligheid'. Dat is een al gemene formulering, die ruim opgevat kan worden. Het risico van verschillende interpretaties is daarbij erg groot, aldus inge wijden. Muggen zijn in het Overijsselse Kloosterhaar inzet van bittere strijd. Het plaatsje kent sinds 1987 de actiegroep 'De Mug Moet Plat'. Maar sinds kort is een nieuwe groep actief die het voor de mug opneemt. De nieu we actiegroep vindt het droog leggen van 35 hectare in het muggenbroedgebied Engberts- dijksvennen veel te rigoreus. Dit gaat volgens deze club ten koste van het karakter van het gebied. 'De Mug Moet Plat' heeft de dorpsbewoners daarover giste ren geïnformeerd. Het ontstaan van de anti-groep heeft tot de nodige commotie geleid. Voor zitter G. Snaak van de nieuwe groep is deze week verscheide ne keren bedreigd. Dat Snaak 'De Mug Moet Plat' daarvan verdenkt, neemt dit comité de hem zeer kwalijk. Bollensector blij met uitspraak 1 juli verboden zou zijn. Aanlei ding daartoe was een TNO-rap- port waarin werd geconstateerd dat werknemers in de bollen teelt aan een hoeveelheid me tam-natrium worden blootge steld die 35 keer hoger is dan de wettelijke norm. Dat zou behal ve tot verminderde vruchtbaar- baarheid ook leiden tot aantas ting van het zenuwstelsel. On danks pogingen van vooral de bollenorganisaties om het ver bod van tafel te krijgen, weiger de de minister daaraan mee te werken. M. Zandwijk, voorzitter van het Milieuplatform Bloembol lensector, is blij met deuit spraak van gisteren. „In de bol lenteelt wordt metam-natrium vooral gebruikt als grondont- smettingsmiddel tegen aaltjes. Het land komt nu leeg en de bollentelers kunnen de grond schoonmaken voor volgend jaar." Zandwijk wijst erop dat de bollensector door de uit spraak van het college meer tijd heeft gekregen om de conclu sies van het TNO-rapport te weerleggen. roza van der veer Het bestrijdingsmiddel metam- natrium mag tot 1 september weer in de bollenteelt worden gebruikt. Het College van Be roep voor het Bedrijfsleven heeft het door minister De Vries (sociale zaken) afgekondigde verbod voorlopig geschorst. Eind augustus wordt definitief bekeken of het middel al dan niet mag worden gebruikt. Metam-natrium is al geruime tijd inzet van een conflict tussen de bollensector en de minister van sociale zaken en werkgele genheid. De Vries kondigde in het voorjaar aan dat gebruik van het middel met ingang van ZATERDAGS BIJVOEGSEL De blokkades in Frankrijk. Vijfendertig gulden voor een hamburger. 'Een kerstboom'. Zo omschrijft hoogleraar Ophof de verzameling aan bv's, stichtingen en verenigingen in de top van de Postcode Loterij Zoekgeraakt in de mist van de tijd: atletiekfenomeen Gunder Hagg. De man die een uniek record vestigde. Onrust in het chique Laren de parel van het Gooi. Opwinding over een winkelcentrumplan. Denkwijzen Het vergeten gesprek. Musicus Tonny Eyk en zijn unieke verzameling wielertricots. 'Jammer dat ik die van Wim van Est niet heb'. Zomer '92. Start van een serie waarin fotografen de zomer belichten. ADVOCATEN Rapeuborg 55, 2311 GH Uldtn Tal. (071) 122362 HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Wie het kwade niet kan verdra gen, kan het goede niet beleven. VANDAAG Binnenland Buitenland- Cultuur Familieberichten4 Feiten en meningen2 Financiën26,27 Info19 Programma's8,9 Regio11,13,15 Religie29 Sport- Zaterdags bijvoegsel 31 t/m 39 VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI voor morgen: Buien Veel bewolking en buien, mogelijk met onweer. Middagtemperaturen rond 19 graden. Zwakke tot mati ge wind, rond kracht 3, uit uiteen lopende richtingen. tegucigalpa ips Een groep Hondurese en Ame rikaanse archeologen heeft in noord-Honduras resten van een 1.500 jaar oude Maya-stad op gegraven. De vondst werd drie maanden geleden gedaan, maar is pas nu bekendgemaakt. De nederzetting, bestaande uit zeker vijftig panden, werd ontdekt bij grondwerkzaamhe den voor de aanleg van een in dustrieterrein tussen de plaat sen San Pedro Sula en Villanue va. Hoewel de ruïnes en objec ten voortkomen uit de 'aya cultuur, behoorden de oor spronkelijke bouwers schijnlijk tot de stam va Lentas of Chortis. Treinconducteur niet te verstaan rotterdam gpd Reizigers zijn erg ontevreden over de informatie die wordt omgeroepen in de trein. On danks een 'omroepcursus' waaraan de NS 800 conducteurs heeft laten deelnemen, geven de passagiers voor alle soorten mededelingen een onvoldoen de. Dat blijkt uit een onderzoek van Oogopener, het blad voor verkooppersoneel. Vooral over de informatie bij vertragingen klagen reizigers steen en been. De berichten zijn volgens hen vaak niet goed te verstaan. Alleen de informatie bij aankomst ('Station Rood- eschool') komt redelijk over. 071140745» *P|nabonnement betaal ik daarna| Per maand (f 27,80) via automa-j Adre Postcode Woonplaats Nui Handtekening leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1