Leidsch Dagblad Einde Franse blokkade in zicht bruidsjurkjes fitf- X Plan voor zes stations in Leidse regio Europa slibt dicht met vluchtelingen TE WARM? Boete voor ongevraagd kopiëren OPRUIMING nogzongW A BH!STOL DONDERDAG 2 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39892 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Walvisjacht onzin 2 Nieuwe walvisjacht is onzin, vindt een oude jager die het einde van de vangst nog heeft meege maakt. Heroïne 3 Jongeren blijken toch niet van de heroïne af te blijven, zoals de drugs hulpverlening de laatste ja ren altijd dacht. Welles, nietes 7 De metaalindustrie voelt zich op de huid gezeten door de Arbeids inspectie die een 'te kri tisch' rapport uitbrengt. Annuleren Antillen q Een aangename en I Z/ verrassende kennis- yt Wie slim is en geld I J wil besparen, annu leert snel zijn reis en maakt making met kunst van An- gebruik van de vele last- tilliaanse kunstenaars in minute aanbiedingen. Alphen aan den Rijn. Gesneuveld Kampioenen sneu- ad I velden gisteren op het gras van Wimbledon. Het toernooi raakte Ed- berg en Stich kwijt. Vliegend protest ROELOFARENPSVEENDe Stichting tot behoud van het Braassemer- meer protesteerde gisteren met drie vliegtuigjes tegen het dum pen van vervuild slib in de plas. Op het moment dat CDA-fractie- voorzitter Brinkman op de Braas- sem 'het Milieuschip' voor water sporters in de vaart bracht, werd hij geconfronteerd met teksten als 'Overheid dumpt hier gif'. Met het schip worden watersporters bewust gemaakt van het milieu. De actievoerders maken zich boos over het feit dat juist dit bedreigde meer als startplaats voor de actie is gekozen. Pagina 9: Waterspor ters binden strijd aan tegen milieuverontreiniging, foto hiel- co kuipers rf*"1 hoe* Jé'- «00» Regering en actievoerende chauffeurs sluiten akkoord Het einde van de chaos op de Franse wegen lijkt in zicht. Vanochtend besloten actievoerende chauffeurs twee gro te blokkades bij Fontainebleau (op de AIO) en Nemours (A6) op te breken, nadat ze tot een akkoord waren geko men met de Franse regering. Op andere plaatsen werden echter nieuwe blokkades opgericht. Verkeersminister Bianco zei vanochtend dat de in totaal ongeveer honderd blokkades in de loop van vandaag worden opgeheven, zodat toeristen weer gewoon naar hun vakantiebestem ming kunnen rijden. parus hans gertsen correspondent De doorbraak in het conflict rond het zogeheten puntenrij- bewijs kwam nadat de Franse regering de boze chauffeurs een aantal belangrijke toezeggingen had gedaan. De voornaamste heeft Je maken met het gebruik van de tachograaf. Die wordt al leen gebruikt voor controle van de rijtijden en niet, zoals de chauffeurs vreesden, voor con trole achteraf op snelheidsover tredingen. De vrachtwagenchauffeurs stelden tot nu toe dat ze door de i hun cabines veel r dan 'normale' automobi listen kans liepen op strafpun- ten en daardoor uiteindelijk op het verlies van hun rijbewijs. 'Normale' weggebruikers lopen immers pas het risico punten te verliezen als ze op heterdaad door de politie worden betrapt op verkeersovertredingen, ter wijl het rijgedrag van de be roepschauffeurs tot op de mi nuut en de kilometer nauwkeu rig wordt vastgelegd via de ta chograaf. Een chauffeur die bijvoor beeld tijdens een rit van Bor deaux naar Lille drie maal de maximum-snelheid zo.u hebben overtreden, zou in theorie op slag al zijn punten en daarmee zijn rijbewijs kunnen verliezen. De blokkades waren vooral be gonnen uit protest tegen die vermeende rechtsongelijkheid. Bovo Tours uit Roelofarends- veen behoort tot degenen die zijn gedupeerd door de blokka des. Het bedrijf verzorgt lijn diensten voor touroperators naar zuid-Europa. „Gelukkig zitten de meeste bussen niet muurvast. Wel hebben we te kampen met enorme vertragin gen", aldus een woordvoerder. Bussen die vandaag naar het zuiden vertrekken, gaan voorlo pig niet verder dan Luxemburg. „We wachten af hoe de zaak zich ontwikkelt." De meeste transporteurs uit de Leidse regio lijken de dans te Coupplegers Trinidad vrij port of spain» De 114 leden van de zwarte moslimgroepering Ja- maat Al Muslimeen die in juli 1990 hebben geprobeerd het regi me in Trinidad omver te werpen zijn gisteren vrijgelaten. Bij het verlaten van de gevangenis in Port of Spain zongen de moslims religieuze liederen. Vervolgens begaven ze zich naar de moskee Mucurapo voor gebed. Een rechtbank besliste dinsdag tot de vrijlating omdat het generale pardon dat president Emmanuel Carter indertijd verleende aan de coupplegers volgens de rechter geldig is. De moslims waren volgens hem ten onrechte gevan gengezet. Banen weg bij Volkshuisvesting pen haag Bij het Directoraat-Generaal voor de Volkshuisvesting (DGVH) verdwijnen tot 1996 bijna 500 van de 1882 arbeidsplaat sen. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1991 van de dienst. Het DGVH is onderdeel van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. De afslanking is het gevolg van decentralisatie en verzelfstandiging. De reorganisatie van de 12 provinciale directies van de volkshuisvesting (DVH) betekent een verlies van 400 arbeidsplaatsen: van 600 banen in 1990 naar 200 in 1995. Uiterlijk 1 januari 1993 moeten de 12 kantoren zijn opgeheven. Daarvoor in de plaats komen 8 Inspecties voor de Volkshuisvesting en 4 projectbureaus voor de afhandeling van subsidieverplichtingen. Of gedwongen ontslagen vallen, is niet bekend. Nederlandse en Belgische 'truckers' maken het zich gemakkelijk op de snelweg A1 Lille-Parijs. foto Rtr ontspringen omdat ze de acties portbedrijf Zwaan uit Katwijk gens.Zwaan geven het ministe- organisatie NOB Wegriansport zagen aankomen. Van trans- zitten de wagens wel vast. Vol- rie van verkeer en de branche- veel te weinig informatie. NS willen treinreiziger in Randstad beter bedienen leiden jan westerlaken De Nederlandse Spoorwegen willen na het jaar 2005 in Leiden, de Bollenstreek en Rijn streek zes nieuwe stations bouwen. Ze ver rijzen langs bestaande lijnen in de Meren- wijk, Hillegom, Sassenheim, Voorhout en Warmond. Langs de lijn Leiden-Alphen moet Hazerswoude een station krijgen. De zes stations in de regio Leiden maken deel uit van dertig nieuwe stations die de Spoorwegen de komende jaren willen bou wen. Het plan Randstadspoor moet ertoe bijdragen dat de forens de auto laat staan en voortaan de trein neemt. De kosten be dragen 3,5 miljard gulden, de exploitatie 120 miljoen gulden per jaar. Of het plan Randstadspoor er komt hangt af van het ministerie van verkeer en water staat dat de aanleg moet bekostigen. Het is de bedoeling dat de stoptreinen met een zeer grote frequentie gaan rijden. Met de bouw van de extra stations in en rond Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht kunnen de Nederlandse Spoorwegen zor gen voor tien tot dertien procent meer treinreizen in de Randstad, aldus meldt het vaktijdschrift 'Openbaar Vervoer'. Randstadspoor moet ertoe bijdragen dat het openbaar vervoer meer regionale ritten van de auto overneemt. Het gaat dan om Canadezen arriveren op vliegveld Sarajevo den haag dpa-afp-anp-gpd Europa heeft grote problemen met de vluchtelingenstroom uit het voormalige Joegoslavië. Mo gelijkheden om nog vluchtelin gen op te nemen, worden snel minder. Zweden, Oostenrijk en Slovenië hebben gisteren ge zegd dat ze 'vol' zitten. Zweden (tot nu toe ruim 50.000 vluchtelingen) neemt hen niet meer op, Oostenrijk (45.000 vluchtelingen) en Slove nië (63.000) verscherpen de toe latingseisen. Hongarije, dat 30.000 mensen opnam, ver wacht nu een nieuwe golf. Nederland voerde gisteren een visumplicht in voor inwo ners van de voormalige Joego slavische republieken. Intussen heeft de Raad van Europa ver klaard dat de landen in Mid den-Europa nauwelijks geld en mogelijkheden meer hebben om mensen op te vangen. De Duitse douane heeft giste ren twee bussen vluchtelingen teruggestuurd naar de luchtha ven in het Limburgse Beek, om dat de Joegoslavische passagiers niet in het bezit waren van een visum voor Duitsland, dat tot nu toe 137.000 Joegoslaven op nam. Een groot deel van de ge strande vluchtelingen, die giste ren met twee vluchten in Beek arriveerden, werd in loop van de nacht door familieleden op gehaald van de luchthaven. Voor de anderen is opvang op het vliegveld in Beek geregeld. Volgens de marechaussee van de grensovergang Heerlen heb ben de Duitsers al tien bussen vluchtelingen teruggestuurd. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie noemde de Duitse actie verbazingwekkend, omdat volgens hem in Duits land pas op 1 augustus een vi sumplicht voor Joegoslaven van kracht wordt. De duizend Canadese VN-mi- litairen zijn vanochtend aange komen op het vliegveld van de jgHsj I.MJ'I.IJI.IHIJI.U Olievlek opgeruimd voor Scheveningen umuiden» anp afstanden tussen de tien en veertig kilome ter. Rail 21, het plan van de NS dat al in uit voering is, mikt juist op reizen boven de veertig kilometer. Bij Rail 21 staat de bouw van zo n twintig stations op het program ma. Bovendien worden de lijnen groten deels viersporig. Woordvoerder Van der Linden van de NS deelde vanmorgen mee dat de plannen in nauw overleg met de stadsvervoerbedrijven tot stand worden gebracht. In sommige ge vallen is de bus of tram een betere oplos sing. De Spoorwegen zijn niet van plan om de concurrentie met het stadsvervoer aan te gaan. Bosnische hoofdstad Sarajevo. Ze moeten de luchthaven be schermen zodat vliegtuigen met hulpgoederen er ongehinderd kunnen landen. Vandaag wor den toestellen met hulp van de Europese Gemeenschap ver wacht. Milan Panic, een Serviër die in 1956 naar de VS vertrok en daar succesvol was in zaken, heeft gisteren laten weten dat hij het premierschap aanvaardt van het nieuwe Joegoslavië (Servië plus Montenegro). Naar verwachting geeft Panic daar over vandaag in Washington een persconferentie. HET WOORD IS AAN Lea Couzin Hij zag alles zwart-wit, daarom leidde hij zo'n grijs bestaan. Het oliebestrijdingsvaartuig Smal Agt heeft vanmorgen op ongeveer elf kilometer voor de kust van Scheveningen een olie vlek opgeruimd. De vlek werd gisteravond ont dekt en had toen een lengte van vier kilometer en een breedte van enkele honderden meters. De olie lag vanmorgen op vrij wel dezelfde plaats. Volgens de Kustwacht in IJmuiden was de kans erg klein dat de vlek de stranden zou bereiken. De douane heeft drie mon sters van de olie genomen. De Kustwacht houdt er rekening mee dat de stookolie afkomstig is uit de Rotterdamse Mississip- pi-haven, waar een tanker na een aanvaring dinsdag een deel van zijn lading verloor. Faillissement dreigt voor Kerngroep leiden erna straatsma Het Leidse computerbedrijf Kerngroep bv dreigt failliet te worden verklaard. Zo'n 100 werknemers hangt ontslag bo ven het hoofd. Gisteren vroeg interim-manager H. Koopmans uitstel van betaling aan bij de Haagse rechtbank vanwege een miljoenenschuld. Vandaag is een bewindvoerder aangewezen die de liquidatie van het bedrijf moet begeleiden. Bij Kerngroep zijn zo'n 150 werknemers in dienst. Van hen kunnen er 50 60 wellicht wor den overgeplaatst naar andere computerbedrijven. De directie is hierover in onderhandeling. Het Leidse bedrijf heeft doch terondernemingen in België en Zweden die ook in grote finan ciële problemen verkeren. De kans is groot dat als voor deze bedrijven geen koper wordt ge vonden, ook zij failliet worden verklaard. Bij beide bedrijven zijn elk 10 personeelsleden in dienst. Na de Infotheek is Kerngroep het tweede grote bedrijf in Lei den dat het slachtoffer wordt van de ingezakte markt in de computerbranche. Pagina Leiden: Pogingen om bedrijf te verkopen mislukt. amsterdam anp Universiteiten die zonder toe stemming fotokopieën maken, moeten daarvoor voortaan een kwartje boete per kopie betalen. Vier universiteiten die veelvul dig ongevraagd uit boeken heb ben gexopiëerd, zullen daarvoor bovendien nog een schadever goeding van in totaal 950.000 gulden betalen. Dat zijn de uni versiteiten vandaag overeenge komen met de uitgeversbond KNUB. De universiteiten van /Vmster- dam, Groningen, Utrecht en Limburg hebben zich tussen 1986 en 1988 op grote schaal schuldig gemaakt aan illegaal kopiëren. Op verscheidene fa culteiten bleken medewerkers 'readers' te maken voor de stu denten. Dat zijn bundels artike len of boekhoofdstukken be stemd voor het onderwijs. VANDAAG VANDAAG PAGINA'S - 2< Binnenland Buitenland Cultuur is Economie 7 Familieberichten 4 Feiten en meningen 2 Film/Boeken 2C Info 1É Programma's 11 Regio 13,15,17 Religie 1É RTV Show 1C Schrijvende Lezers 24 Sport 21.22 VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 25 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Eerst af en toe zon Penoden met zon. In de loop van de dag toenemende bewolking, 's avonds gevolgd door regen Mini mumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middagtemperatuur on geveer 21 graden. Weinig wind, minder dan kracht 3, uit uiteenlo pende richtingen. Tegen de avond draaiend naar zuid en toenemend tot matig, kracht 4 Schoolstraat 31, Voorschoten. Tel. 071-614300. Anjelierstraat 41 Tel. 017S18U3iö54. Vrijdag koopavond van 7-9 uur. HOELANG KUNTU Ja. ik-ntam ••n H abonaamtnt art ontvang da kraal da aarsta twaa wakan gratis. 'At,na om Per k< mt betaal ik daarna: laand (f27.80) via automa tische betaling* Per kwartaal (f80.10) via accept- i i in voorletters: I al (f 80,10) v n envelop, ronder Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden DUBBEL VOORDEEL! Linnen molière in zwart, blauw en groen. Maten 36 - 45 C Normaal 19.95 Per paar 1^7 t/m zaterdag 4 juli BRISTOL in LEIDEN Langegracht 5 (naast DIGR0S) tel. 071-226154 Donderdag koopavond

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1