Opvolger cassettedeck inzet hevige strijd Wereldwijd telefoonnet via 77 kunstmanen 7 Met de 'Miracle' piano leren spelen Elektronika Kleuren-beeldtelefoon eind '92 in produktie DINSDAG 30 JUN11992 7 IBM komt met OS/2 Philips komt met DCC; Sony met Mini Disc Het nieuwe Operating System/2 voor personal compu ters (OS/2 versie 2.0) komt dezer dagen beschikbaar in Nederland. Het is IBM's wapen in de strijd om de eerste plaats bij PC's. De kosten voor het DOS-vervangende, werkelijke 32-bitssysteem zijn betrekkelijk gering, voor al wanneer men vóór begin augustus een update neemt. OS/2 van IBM is overigens alleen maar geschikt voor zwaardere PC's, met een minimaal werkgeheugen van 4 Mb en toch minstens 15 tot 30 Megabyte vrije ruimte op de harde schijf. De processor (de besturings-chip) moet ten minste een Intel 386SX-type zijn. De 640-bar- rière vervalt, meerdere DOS- en Windows-taken kun nen tegelijk worden uitgevoerd. OS/2 lijkt ook erg op Windows en wordt daarmee een concurrent van Micro soft. Prijzen bij inruil van diverse pakketten lopen van 183 gulden tot bijna 300 gulden. Voor wie zich al dit moois niet kan veroorloven, is er ook een andere oplossing. Digital Research heeft nog wél een nieuwe DOS - een erg slimme - ontworpen. Hij vult alle hoekjes en gaatjes van het werkgeheugen en verdubbelt zelfs de capaciteit van de harddisk. De DOS (versie 6.0) is juist geschikt voor kleine computers. Bin nenkort verschijnt de Nederlandse uitvoering of een gratis update voor de Engelse versie, die hem geheel compatible maakt met de nieuwste Windows. Prijs van de Nederlandse versie 340 gulden. De update voor de - eerder verschenen - Engelse versie is gratis. De Spy Micro, kleiner dan De Scoopman, met een cas- een pakje sigaretten. sette ter grootte van een postzegel. Nog kleiner Sony bewijst met de Scoopman en de Spy Micro ander- mai hoeveel kleiner het allemaal weer kan. De Spy Mi cro is een dictaatrecorder, gebaseerd op de in die we reld gangbare microcassette. Het apparaat meet 67x64x18 mm en is daarmee kleiner dan een pakje siga retten. De Scoopman is ongeveer even groot als een gewone dictaatrecorder. Het apparaat is weer een R-DAT, maar dan met een cassette ter grootte van een postzegel en zo dik als een moderne floppy disk. De Scoopman komt nu op de markt (prijs ƒ2000). Hij kan digitale stereo opnamen maken tot 15.000 Hz en loopt zeven uur op een penlight batterij. Dit najaar wacht de consument andermaal een botsing tussen twee gro ten uit de elektronica-iridustrie. De strijd lijkt op het gekrakeel om de vi deo-standaard van tien jaar geleden. Toen moesten Video-2000 en Beta- max het veld ruimen voor de VHS-recorder. Veel consumenten bleven op slag met een verouderd systeem zitten. HUGO VAN DER HEEM De antipoden van nu zijn de bloedbroe ders van weleer: Philips en Sony, de ont wikkelaars van de cd. Het gaat om een opvolger van het cassettedeck. Men zoekt een medium dat qua bedieningsgemak en geluidskwaliteit de evenknie is van de cd. Philips heeft daarbij de beste papie ren, mede door z'n samenwerking met veel software-fabrikanten. Sony stelt daar veel vernuft tegenover, met een reeks machientjes die allemaal hun tijd ver vooruit zijn, misschien zelfs te ver. Roterende kop Het medium waar Philips zijn kaarten op heeft gezet heet Digital Compact Cassette (DCC): een verbeterde cassetterecorder opnamen kan maken op een nieuw type cassette. Bestaande musicas- settes kunnen er gewoon in worden afge speeld; nieuwe opnamen geschieden vol gens het DCC-principe dat Philips heeft ontwikkeld. Daarvoor wordt bij compu terfabrikant Seagate een speciale kop ge maakt die heel veel spoortjes kan lezen en schrijven. Gedigitaliseerde muziek wordt in de vorm van bitjes (enen en nullen) tegelijk op de verschillende sporen boven elkaar geschreven. Dit optekenprincipe staat bekend als 'S-DAT', Digitale Audio Tape- recordering met een stationaire kop. In Japan heeft men een aantal jaren geleden al besloten dat het geen geweldig sys teem was. Men kwam overeen de 'R- DAT' te gaan maken, een digitaal audio- systeem met een roterende kop. De DAT- recorder werd geboren, veel Japanse fa brikanten gingen hem maken, maar het apparaat bleef betrekkelijk duur en onbe mind in de consumentenwereld. De platenmaatschappijen en Philips (met het DCC-plan in het achterhoofd) probeerden de DAT-recorder zo veel mo gelijk te dwarsbomen. Met name omdat het voor de consument met de R-DAT mogelijk was om verliesvrij eindeloos veel kopieën te maken („niet van onze cd's", riepen de platenbazen). Deze ob structie leverde zo veel verwarring op dat' de nieuwe recorder in de consumenten wereld flopte. Zelfs overeenkomst over het Serial Copy Management System (SCMS), dat doorkopiëren onmogelijk maakt, kon geen redding brengen. In de (semi)professionele wereld werd de DAT wel degelijk een standaard, maar door z'n vertragingstactiek kreeg Philips genoeg tijd om de Digitale Compact Cas setterecorder (DCC) te ontwikkelen. Een eerste proefserie is nu klaar. Welis waar zijn er nog veel problemen met de vervaardiging en montage van de digitale kop, maar in septembef/oktober zouden die opgelost moeten zijn. Het Japanse Marantz (een Philips-bedrijf) zal de aller eerste series vervaardigen. Sony begrijpt dat DCC mede door de geweldige steun uit de software-industrie een groot succes zou kunnen worden. Al langere tijd werkte men aan een sys teem dat potentieel nog meer mogelijk heden biedt. Dat brengt men dit najaar in stelling. Het heet de 'Mini Disc' (MD). Ook een opname- en weergavesysteem, maar dan gebaseerd op een 64 mm plaat je, een wat compactere 'floppy disk' en in feite ook afkomstig uit de computer-in dustrie. De Mini Disc kan 74 fninuten muziek bevatten, ongeveer evenveel als de cd dus, maar is de helft kleiner. In feite ver vangt hij niet alleen de cassette als opna me-medium, maar tevens de cd. Als de Mini Disc het universele muziekmedium van de toekomst wordt, zou daarmee een uitermate compact afspeel- en opname medium beschikbaar komen. Zakformaat spelers zouden een gigantische vlucht kunnen nemen, mits men het huidige cassette-formaat laat varen. Desondanks zullen er op de Mini Disc veel negatieve reacties komen. Consu menten zullen niet gaarne bereid zijn hun pasverworven bezit, de cd-speler, weer aan de kant te schuiven. De softwa re-fabrikanten, die ook al van voorbe- speelde musicassettes op DCC moeten overschakelen, zullen een derde systeem er niet bij willen hebben. En zeker niet als dat medium in principe een 'cd-killer' zou kunnen zijn. Beide giganten staan dus diametraal tegenover elkaar. Verwarring bij de con sument eerder door Philips verwekt bij de introductie van de DAT zou nu door de tegenaanval van Sony ook wel eens bij DCC kunnen optreden. Hoewel Philips zich verzekerd heeft van de steun van software- en hardware-fabrikanten (waaronder Masushita, met de merken Panasonic en Technics), zal het de strijd niet eindeloos kunnen volhouden. Het concem-in-reorganisatie is in Europa im mers voorbijgestreefd door Sony. dat zelfs in Philips' thuisland op de eerste plaats staat. De Amstrad beeldtelefoon. Het Engelse bedrijf Amstrad, bekend van satellietscho tels en computers, heeft in Duitsland onlangs het pro- toptype van de Videophone getoond: een kleuren beeldtelefoon, ontwikkeld in samenwerking met GEC Marconi. De bedoeling is deze (draagbare) beeldtele foon massaal te gaan produceren en er voor de Europe se markt een relatief goedkoop produkt van te maken. De Videophone is uitgerust men een opklapbaar LCD-kleurenscherm van circa 5 cm. De CCD-camera die het beeld opneemt is ingebouwd. Men kan het beeld 'bevriezen' en versturen. Daarnaast heeft de Vi deophone een rits moderne gemakken als 'handenvrij' telefoneren, nummer herhaling, verkort kiezen enzo voort. De Videophone kan eind van het jaar in de han del komen. Multifunctionele cd-speler Technics, het hifi-zusje van Panasonic, heeft een van de lichtste en kleinste cd-spelertjes tot nu toe geprodu ceerd. Het apparaat, type SL-XPS900, is uitgerust met het Mash-precisiesysteem voor het nauwkeurig omzet ten van cd-informatie in kwalitatief prima geluid. Daar mee is de kleine speler geschikt voor veel meer doelein den dan alleen personal audio-speler met hoofdtele foon. Vanwege z'n goede weergave kan de cd-speler ook gebruikt worden bij de hifi-installatie thuis. Van belang is daarbij dat hij een digitale uitgang bezit, waarvan on der meer DAT- of DCC-opnamen gemaakt kunnen worden. Voor gebruik in de auto kan men een zwenkarm aan schaffen voor snelle bevestiging. Tevens een voedings kabel (die past in de sigaretten-aansteker) en een auto radio cassette adapter. Bij de SL-XPS900 wordt een cre- ditcard-achtige afstandsbediening geleverd, die vooral nuttig is bij thuisgebruik. Het topmodel kost ruim 900 gulden. Er zijn goedkopere versies beschikbaar tot rond 400 gulden. De draagbare cd-speler heeft het grote voordeel dat hij op de ingebouwde, oplaadbare batterijen ongeveer 10 uur kan spelen. Daarnaast is er een houder voor nor male penlite Alkaline-batterijen beschikbaar, die overal ter wereld te koop zijn. Motorola werkt hard aan verwezenlijking van huzarenstukje a I 2 3 «9 4 5 6 gar A 0 c jgieiütn Het plan is zo gedurfd, dat som migen het als een 'overspannen fantasie' afdoen. Toch is een wereldwijd telefoonnetwerk, dat zelfs in de meest verlaten stre ken op aarde (polen, woestij nen, oerwouden) zal werken, niet eens zo ver af van verwe zenlijking. Het mooie is dat men er geen koffers vol apparatuur voor no dig heeft. Alleen een draadloze telefoon op batterijen van een speciaal type. Hij zal er niet veel anders uitzien dan de pockette lefoons van nu, en ook hetzelfde werken. Het enige uiterlijke ver schil is een wat dikkere, uitklap bare antenne van circa 15 cm. lengte. Het plan is al vijf jaar oud, maar naarmate de tijd verstrijkt komt de verwezenlijking steeds dichterbij. De Amerikaanse computer- en communicatie gigant Motorola bedacht het. Het kreeg de naam Iridium en er zijn maar liefst 77 verschil lende satellieten voor nodig die constant om de aarde draaien. Met de lancering daarvan zal in 1994 begonnen moeten wor den. In '97 moeten alle satellie ten in gebruik zijn. Met het dichte net van kunstmanen zal dan overal op de aarde telefo neren mogelijk moeten zijn. Andere aanpak Motorola heeft een wezenlijk andere aanpak gekozen dan In marsat. Deze internationale or ganisatie houdt zich van huis uit bezig met communicatie op schepen, en tegenwoordig met alle mobiele verkeer. Voor tele foneren over Inmarsat-kunst- manen heeft men een koffer van 40 kilo nodig, met een para plu-antenne en flink wat accu's of het lichtnet bij de hand. Ook werkt de apparatuur niet op de polen, omdat men vandaaruit de geo stationaire satellieten boven de evenaar niet kan Motorola zoekt het daarom niet in stationaire satellieten, maar in een dicht net van polai re (rond de aarde cirkelende) kunstmanen. Met zo'n satelliet- telefoon is er altijd wel een (van de 77) die vlak boven je hoofd hangt. Bovendien is de afstand tot de kunstmanen veel kleiner. Ze cirkelen rond de aarde op een hoogte van 700 tot 800 kilo meter. Daarom is er een betrek kelijk eenvoudige antenne no dig en geen schotelantenne, zoals bij Inmarsat, om een geo stationaire kunstmaan te berei ken die op minimaal 36.000 km afstand staat. Er is ook minder energie no dig om de betrekkelijk korte af stand te overbruggen, met kan dus volstaan met accu's. Effec ten als echo en het wachten tot de ander uitgesproken is, zoals op internationale telefoonge sprekken via satelliet vaker voorkomt, zijn tot een mini mum beperkt. Vliegende centrales Slim fs ook dat de satellieten zelf het gespreksverkeer afhan delen. als een 'vliegende tele fooncentrale'. Gesprekken uit Europa worden door de daar overkomende satelliet doorge geven naar kunstmanen boven de VS of Japan. 1 let zal duidelijk zijn dat de Iridium-satellieten dus uiterst gecompliceerde ge combineerde zend/ontvangers en schakelcentrales zijn. Toch is deze techniek bekend terrein, zeker voor Motorola, maar ze is nooit eerder toege past in deze vorm. De Ameri kaanse fabrikant is zich er ter dege van bewust dat het 'ster rennet* aanvullend is. in de meeste landen (en vooral dicht bevolkte steden) werken al de gebruikelijke autotelefoonnet- ten. Die gebruikt de lridium-te- lefoon bij voorkeur. Alleen wan neer men ver van de bewoonde wereld is schakelt het toestel over op satelliet. De gespreks kosten nemen dan met het zes tot tienvoudige toe. De kosten van de pockettele foon worden geschat op 2000 a 3000 gulden in 1994. Niet veel meer dan een gewone autotele foon dus. Het abonnement wordt geschat op 100 gulden, maar de gesprekskosten zullen circa 6 gulden per minuut be dragen, in tegenstelling tot de 50 80 cent die men dan voor een autotelefoongesprek kwijt zal zijn. Vergeleken met ge sprekskosten via Inmarsat nu. is dat zelfs goedkoop. Die bedra gen al gauw 10 tot 16 gulden per minuut. De 'stertentelefoon' zal niet groter en niet veel duurder zijn dan een gewone pockettelefoon. Zo had ik vroeger ook wel piano willen le- r^n spelen, zegt menig ingewijde na het zien en vooral horen van de 'The Miracle Piano Teaching System' van MindScape, een apparaat waarmee op eigentijdse manier pianoles kan worden gevolgd. Als het op een computer wordt aangesloten is het een volwaardige en soms zelfs strenge pianoleraar. Het oogt als een synthesizer, maar dat is niet het bijzondere aan de Miracle. Er bestaan inmiddels honderden van derge lijke apparaten. Wel bijzonder is het bij geleverde computerprogramma waarmee op een Uitgekiende manier pianoles kan worden gevolgd. Stap voor stap wordt de muziekleeriing door de ruim veertig niveaus (140 mu ziekstukken) van het computerprogram ma geloodst. De aangeboden muziek loopt uiteen van bijvoorbeeld 'Mack The Knife', enkele nummers van Lennon en McCartney, tot de onvermijdelijke 'klas sieken' als 'Ode To Joy', 'Mary Had A Little Lamb' of "Brahms' Lullaby'. Elk muziekstuk wordt in onderdelen voorgespeeld waarna de leerling het deel met of zonder begeleiding van een me tronoom kan naspelen. De pianoleraar let op tempo en aanslag en zal zo nodig streng ingrijpen door middel van mede delingen over de gemaakte fouten, aan bevelingen om het ètuk of een deel ervan opnieuw te spelen, oefenen op een ander niveau, of extra oefeningen voor bijvoor beeld een van de handen. In een half jaar tot een jaar kan de cur sist noten lezen, met twee handen piano spelen en op piano medemuzikanten be geleiden. De vorderingen tijdens de les sen worden in het computerprogramma opgeslagen eri zijn op het scherm of via een printer-uitdraai te bekijken. De leer ling wordt in het begin van de lessen 'in geschreven'. Zo zijn de vorderingen en de gevolgde lessen voor de computer bij te houden. Het is dus mogelijk dat meerde re personen op de Miracle onder eigen naam lessen volgen. Begeleiding Naast het gebruik voor pianolessen heeft het apparaat nog veel meer te bieden. In de Studio-afdeling van het computerpro gramma kan het geluid van acht verschil lende muziekinstrumenten naast elkaar worden opgenomen. Zo kan het geluid van een zelf samengesteld bandje de be geleiding verzorgen voor een vervolgens gespeeld muziekstuk. De toetsenist kan een keus maken uit 128 geluiden. Naast het realistische ge luid van verschillende muziekinstrumen ten waaronder saxofoon, marimba, klari net. vibrafoon, banjo, steelgitaar, enzo voort, is ook een keur van percussiemo gelijkheden ingebouwd. Verder is er nog een handvol 'rare' geluiden zoals hon dengeblaf, geweervuur, remmende au- Als de 'Mirade' op een computer wordt aangesloten is hij een volwaardige en soms zelfs strenge pianoleraar. foto CPO to's. brekend glas en wat dies meer zij. de speakers uit met het oog op de rust in huiskamer worden aangesloten Met de Miracle kan geluid worden de woonkamer. HomeSofi Benelux uit Haarlem brengt doorgegeven aan c.q. weergegeven van Het is ook mogelijk om het instrument de Miracle binnenkort op de markt en zal een z.g. MIDI-apparaat (Musical Instru onafhankelijk van de computer te gebrui- zorgen voor de vertaling naar het Neder ment Digital Interface). Daarvoor zijn wel ken. In plaats van de computerlessen kan lands van zowel het computerprogram twee extra kabels nodig. men uit de losse pols spelen of van nor- ma als de handleidingen Het apparaat In de Miracle zitten twee luidsprekers, male bladmuziek. Het instrument kan gaat ongeveer 1150 gulden kosten. De los bijgeleverde koptelefoon schakelt eenvoudig op de stereo-installatie in de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7