ft Abortus VS moeilijker Er is maar één échte president: Nelson Mandela ék-' v 'Boff is slachtoffer van de Inquisitie' Buitenland Fidel Ramos nieuwe president Filippijnen Russische generaal Gromov terug aan top Ripa di Meana blijkt stiekem overgestapt DNSDAC 30 JUN11992 5 Gerechtshof verhindert mogelijk verbod Amerikjanse staten krijgen meer mogelijkheden om abortus te bemoeilijken, maar hebben niet het recht die ingreep te verbieden. Dat is de kem van een uitspraak die gisteren is gedaan door het Opperste Gerechtshof. Voor- en tegenstanders van het recht op vrije abortus hadden met grote spanning uitgezien naar de uitspraak. Nie mand van hen was gisteren volledig tevreden. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter UPI United Press International Klaas Matube draagt de kleine kist met het lichaam van zijn negen maanden oude zoontje naar het podium. foto juda ngwenya Rtr Een jongen rouwt bij de kist van een familielid in het voetbalsstation van Boipatong. FOTO PA TRICK DE MOIRMONT Rtr washington «henk dam correspondent De voorstanders van vrije abor tus hadden wel reden tot enige opluchting. Het Gerechtshof had de uitspraak kunnen ge bruiken om een eind te maken aan een eerdere uitspraak, de befaamde uitspraak Roe versus Wade uit 1973, die het recht op vrije abortus garandeert. Met 5 tegen 4 stemmen hielden de rechters die uitspraak echter overeind. Dat was onverwacht, want door benoemingen-van de pre sidenten Bush en Reagan heeft het Hof momenteel een over wegend conservatieve samen stelling. Tegen alle prognoses in stemden echter drie van de conservatief geachte rechters met de twee nog overgebleven progressieve rechters mee tegen de omverwerping van Roe ver sus Wade. Dat deden ze ondanks een oproep van juristen van het Witte Huis om een eind aan Roe versus Wade te maken. „Het recht op individuele vrij heid en respect voor eerdefe manilla Rtr-kp-ips Fidel Ramosis vandaag beëdigd als presidentvan de Filippijnen. De officiële plechtigheid ging gepaard met een aantal bomex plosies, waarschijnlijk het werk van rebellerende militairen. De 64-jarige Ramcs won de verkie zingen van 11 mei met slechts 23 procent van de stemmen. De kersverse president was hoofd van de nationale politie toen zijn achterneef Ferdinand Marcos in 1972 een militaire re gering instelde die het land acht jaar zou leiden. De politie stond bekend als het meest corrupte onderdeel van de strijdmach ten, maar volgens zïn aanhan gers kon Ramos hier veinig aan doen wegens de invloed van Marcos en diens chef-staf gene raal Fabian Ver. Ramos keerde zich tegen zijn achterneef en leidde in 1986 de militaire op stand die Corazon Aquino aan de macht bracht. Als chsf-staf van het leger en later als minis ter van defensie verdedigde Ra mos Aquino tegen zeven coup pogingen. Aquino beschouwt de uitver kiezing van haar protégé als een persoonlijke triomf. Ramos staat bekend als een gesloten fi guur die weinig mensen in ver trouwen neemt. Mensen die lang met hem hebben samen gewerkt, zeggen dat hij het ne men van besluiten tot het laatst mogelijke moment uitstelt. Kenmerkend voor zijn stijl is dat hij gisteren zes van zijn twintig uitspraken van het Hof' werden door de rechters als motieven aangevoerd om de uitspraak uit 1973 onaangetast te laten. Wel krijgen de verschillende staten de mogelijkheid abortus moeilijker te makeh. Want het Opperste Gerechtshof oordeel de ook dat een wet van de staat Pennsylvania die voorwaarden verbindt aan onderbreking van de zwangerschap rechtsgeldig is. Die wet houdt onder meer in dat vrouwen die een abortus wensen, eerst moeten luisteren naar een toespraak van een dokter waarin deze hen vertelt over de groei van een foetus, en hen wijst op alternatieven voor abortus zoals adoptie. Vervol gens moeten de betrokken vrouwen 24 uur lang wachten voor ze de abortus kunnen laten doen. Ongetrouwde meisjes die jonger zijn dan 18 jaar moeten bovendien toestemming heb ben van hun ouders of van een rechter. Andere staten zullen nu zeker het voorbeeld van Pennsylvania volgen. Fidel Ramos. foto»Rtr ministers nog niet had be noemd. Ramos heeft aangekondigd dat hij in de eerste plaats de economie nieuw leven wil in blazen en de levensomstandig heden van de ruim 65 miljoen Filipijnen, van wie de helft in armoede leeft, wil verbeteren. Er is hem ook veel aan gelegen de ingezakte betrekkingen met de Verenigde Staten een nieuwe impuls te geven. Het buiten lands beleid heeft hij in handen gegeven van bestuurders die als pro-Amerikaans te boek staan. Dat verandert echter niets aan de sterk gewijzigde verhoudin gen op wereldschaal sinds het einde van de Koude Oorlog. Ook Ramos zal zijn blik moeten verruimen en zich meer op de eigen regio moeten richten. BOIPATONG PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT ZUID-AFRIKA Tienduizenden mensen hebben gisteren de laatste eer bewezen aan de slachtfoffers van het bloedbad in Boipatong. Met au to's, busjes en taxi's waren ze naar het kleine zwarte woon oord 60 km ten zuiden van Jo hannesburg gekomen. Ze zwaaiden met de vlaggen van het ANC, het radicale PAC en het nog radicalere Azapo, droe gen spandoeken mee en eisten het aftreden van president F.W. de Klerk. MOSKOU/CHISINAU Rtr-AFP-GPD Boris Gromov is terug aan de top in Rusland. De generaal-ko- lonel, die begin 1989 als laatste Rus te voet Afghanistan verliet, is door president leltsin be noemd tot onderminister van defensie. De komst van Gromov lijkt olie op het vuur van de brandhaarden Myldova en Ge orgië. In beide voormalige Sov jet-republieken heeft de niet- Russische bevolking het aan de stok met groepen die zich wil len aansluiten bij Rusland. Gromov staat bekend als een vurig nationalist. Hij deed vorig een jaar als running-mate van de vroegere Sovjet-premier Ry- zjkov nog een gooi naar het vice-presidentschap van Rus land. Na de verkiezing van Jelt- sin en zijn vice-president Roet- skoj benoemde Sovjet-president Gorbatsjov Gromov tot onder minister van binnenlandse za ken. Zijn directe baas was mi nister Boris Pugo, ook zo'n ijzervreter, die verantwoordelijk TOBINGEN-SAO PAULO KIPA-AFP Opnieuw is een hoopgevend fi guur in de katholieke kerk het slachtoffer van de Inquisitie geworden. Zo reageert de Zwit serse theoloog Hans Küng, zelf een slachtoffer van de Vati caanse congregatie voor de ge loofsleer, op het besluit van Leonardo Boff om zich in de lekenstand te laten terugzet ten. Rome verbrandt zijn tegen standers niet meer fysiek op de brandstapel, maar wel psy chisch door jarenlange leer- procedures en door voortdu rende pressie, aldus Küng. Het Vaticaan maakte Boffs besluit gisteren juist belache lijk. Onder veel trouwe aposte len is er altijd één die de Heer verlaat. Zo reageerde de twee de man van het Vaticaan, So- dano, op het besluit van de Braziliaanse bevrijdingstheo loog om het priesterambt neer Buiten het vervallen stadion van Boipatong, waar de af- scheidsceremonie werd gehou den, was de sfeer feestelijk, bij na uitgelaten, als voor een be langrijkevoetbalwedstrijd. Wie het stadion binnen ging, betrad een andere wereld, een tempel waar de naar schatting 25.000 aanwezigen afscheid na men van de doden, die door hun gruwelijk einde een nieuw tijdperk in de Zuidafrikaanse geschiedenis markeren. Na Boi patong is de hoop op een vreed zame oplossing een kleine, zwak flaldcerend vlam gewor- was voor het geweld van de zo genaamde zwarte baretten (eenheden van het ministerie) in de Baltische staten in de eer ste weken van 1991. Toen Pugo vorig jaar augustus als een van de acht putschisten achter de tralies ging, verdween Gromov geruisloos van het toneel. Zijn opmerkelijke terugkeer valt samen met de aanstelling van generaal-majoor Aleksandr Lebed als bevelhebber van het Russische leger in Moldova. Ook Lebed is een harde jongen. „De Russische man kent niet de traditie en de karaktertrek om werkloos toe te zien hoe burgers voor zijn ogen worden gedood, verwond en verminkt", zo zei Lebed gisteren tegen het pers bureau ITAR-TASS. Dat belooft niet veel goeds voor Moldova, waar de Roemeense meerder heid in een burgeroorlog is ver wikkeld met de Russen en Oek- raïners die op de linkeroever van de rievier de Djnestr hun ei- gen republiek hebben uitgeroe pen. Het Russische 14de leger te leggen. Leonardo Boff is vol gens meldingen in de Brazi liaanse pers uit de Francis caanse orde gestapt en wenst bovendien geen priester meer te zijn. Boff, al twintig jaar hin derlijk gevolgd door de Vati caanse congregatie voor de ge loofsleer, zegt in een brief waarin hij zijn besluit uiteen zet: „Voor mij is de uiterste li miet bereikt Het Vaticaan is wreed en zonder genade. Ik wil mijn vrijheid behouden om als katholiek en oecumenisch theoloog te kunnen werken ten dienste van de bevrijding van de armen." Het Vaticaan legde Boff in 1985 een spreek- en schrijfver bod van een jaar op omdat zijn boek 'Kerlc charisma en macht' leerstellige afwijkingen zou bevatten. Vorig jaar werd hij onder druk van het Vati caan afgezet als hoofdredac teur van het tijdschrift Vozes. den. Voor het podium van waar de hoogwaardigheidsbekleders hun gepolijste, opruiende en soms verzoenende toespraken hielden, stonden, keurig in ge lid, de lijkkisten van 38 van de 39 slachtoffers. ANC-leden vormden een erewacht. Fami lieleden zaten naast de kist van hun dode. Dof voor zich uit sta rend. Voor het negen maanden oude zoontje van Klaas Matupe was een miniatuuruitvoering van de grote kisten gemaakt. Een dankbaar object voor de fo tografen. (voorheen een Sovjet-eenheid) is nog steeds in Moldova gele- gerd. De benoeming van de twee havikken vergroot de kans dat het Russische leger daadwerke- De Palestijnse delegatie bij het vredesoverleg in het Midden- Oosten wil de Israëlische politie geen bijzonderheden geven over hun ontmoeting met PLO- voorzitter Arafat, eerder deze maand in Amman. De politie probeerde de Palestijnse onder handelaars gisteren te verhoren toen ze terugkeerden uit Jorda nië. Maar delegatieleider al- Husseini zei dat Israël niet het recht heeft zijn partners in het vredesoverleg te ondervragen. De Palestijnen zijn verder onge moeid gelaten. Het is onzeker of ze nog zullen worden vervolgd. Bij hun aankomst op de Wes telijke Jordaanoever kregen de Palestijnse delegatieleden een video te zien met opnamen van het Jordaanse tv-joumaal van hun ontmoeting met Arafat. De politie zal die beelden bij het onderzoek gebruiken. Contac ten met de PLO zijn in Israël verbboden. Geestelijken lichtten de dek sels van de kisten om de nabe staanden een laatste blik te gunnen. Vrouwen begonnen te huilen, sommigen vol overgave, in gierende uithalen; anderen in een monotoon, ingehouden ge snik. Vief van hen werden de emoties te machtig. Zij werden, steunend op familieleden en le den van de erewacht, wegge voerd. Later werden op de kisten bloemstukken gezet, gepot in margarinekuipjes. De secretaris-generaal van de Cosatu, de grootste zwarte vak- lijk ingrijpt in Moldova, Georgië of Nagomo Karabach. De Russi sche minister van defensie, ge neraal Pavel Gratsjev, waar schuwde gisteren al dat „Rus land niet met de armen over el- BRUSSEL PETER DE VRIES x CORRESPONDENT De omstreden Italiaanse Euro commissaris voor milieuzaken Carlo Ripa di Meana is vorige week met stille trom uit Brussel vertrokken naar Rome, waar hij milieuminister in de nieuwe re- gering-Amato wordt. Zijn gewe zen woordvoerder in Brussel heeft dat gisteren meegedeeld. Het is nog onduidelijk of er snel een opvolger komt voor de 62-jarige Ripa. Rond de jaarwis seling moet er voor twee jaar een nieuwe Europese Commis sie worden benoemd. Wellicht dat één van de zittende com missarissen Ripa's werk tijdelijk overneemt. De ontslagbrief van de Italiaan, die sinds 1985 lid was van het dagelijks bestuur van de EG, wordt elk moment verwacht. Volgens zijn woordvoerder centrale, lay Naidoo, verander de met een felle rede het karak ter van de bijeenkomst. „In Boi patong heeft De Klerk (de presi dent, red.) het volk van Zuid- Afrika de oorlog verklaard", al dus Naidoo. „We zijn doodziek dat onze mensen worden ver moord, honger lijden, in armoe de leven. We zijn de racistische politiek van De Klerk zat. Hij moet weg. En als hij niet vrijwil lig gaat. zullen we hem dwin gen. Met onze campagne voor massale actie zullen we hem verjagen. De laatste slag voor onze vrijheid is begonnen. De Klerk moet weg." Het stadion scandeerde uit volle borst mee. De toon was gezet. Chris Hani, leider van de Communis tische Partij, vergeleek De Klerk met de dictators uit Latijns- Amerika. „We moeten onze wa pens opnemen en niet rusten voor deze vampiers (de rege ring, red.) verslagen zijn". Cyril Ramaphosa. de secreta ris-generaal van het ANC, riep op tot „eenheid zodat de op lichters en moordenaars uit de macht kunnen worden verdre ven". De Klerk was „incompe tent en nutteloos". „Er is maar één échte president; Nelson Mandela. Maar Ramaphosa gooide de kaar blijft zitten als etnische Russen en Russische troepen in Moldova het doelwit blijven ven gewapende acties". heeft Ripa di Meana (een socia list uit Lombardije) bij zijn ver trek met geen woord gerept over de teleurstellingen die hij te verwerken kreeg als EG- milieucommissaris. De Italiaan toonde zich de afgelopen maanden diep gefrustreerd over de lauwe ontvangst van zijn blauwdruk voor een radicaler Europees milieubeleid. Ripa liet zelfs verstek gaan op de wereldmilieutop in Rio de Ja neiro uit woede over het feit dat de EG zich niet bereid verklaar de eenzijdig belasting te heffen op energieverbruik. Met zijn optreden oogstte hij overigens veel kritiek van milieuministers uit o.a. Nederland en Denemar ken. Die steunden inhoudelijk zijn voorstellen, maar vonden dat Ripa door onhandig ma noeuvreren zelf veel schade had aangericht. deur voor onderhandelingen met de regering over een nieuw politiek bestel niet in het slot. Als de regering „in bevredigen de mate tegemoet komt aan on ze eisen, kan er gepraat wor den". Het was een signaal dat was verpakt in retoriek waar de vonken van afspatten. „Het Kwamadala-logement (waar de daders van het bloedbad wo nen, fed.) moet tegen de grond", riep de ANc-leider. Het klonk als een aansporing om onmiddellijk de daad bij het woord te voegen. Even daarvoor hadden twee fotografen gezien dat een man uit een huis was gesleurd en door een woedende meute was doodgeslagen. Hij zou een aan hanger van de Zulu-beweging Inkatha zijn geweest. Na een boodschap van de we duwe van ds. Martin Luther King en een preek van aartsbis schop Desmond Tutu werden de kisten naar het kerkhof van het nabijgelegen Sharpeville ge bracht. In dit township schoot de politie in maart 1960 69 de monstranten dood. De martela ren van de eerste grote anti- apartheidsexplosie liggen hier begraven. De doden van Boipa tong zijn in goed gezelschap. Greenpeace geketend aan walvisvaarder HAARLEM «JOS PLU VE Aktievoerders van Greenpeace hebben zich vanmorgen vastge ketend aan een walvisvaart schip in het Engelse Glasgow. Hier vindt de jaarlijkse bijeen komst van de Internationale Walviscommissie (IWC) plaats. De actievoerders protesteren tegen het plan van Noorwegen volgend jaar weer commercieel op walvissen te gaan jagen. De Noren gaan met hun voorne men in tegen het moratorium op de walvisvangst. Zij baseren zich op wetenschappelijk on derzoek waaruit zou blijken dat de commerciële vangst van dwergvinvissen weer verant woord zou zijn. Woordvoerster Jikkie Jonk man van Greenpeace: „Dat is grote onzin. De wetenschappe lijke commissie van het IWC is juist van plan de beschermde status van dwergvinvissen voor commerciële vangst te verlen gen. De Noren willen op deze wijze politieke druk uitoefenen. Qfwel ze blazen hoog van de to ren, ofwel ze trekken zich niets aan van de afspraken. Mocht dat laatste het geval zijn, dan komen ze ons beslist nog te gen." Belgische minister wil af van dienstplicht BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT De Belgische minister van de fensie Delcroix wil na 1993 geen dienstplichtigen meer oproepen om in het leger te dienen. Delc roix is er voorstander van de le gerdienst te vervangen door een soort gemeenschapsdienst van een jaar voor jongens en meis jes. De Belgische defensie, nu bestaande uit 80.457 man, zou dan moeten worden gevormd door een 30.000 50.000 tellend beroepsleger. Hoewel de mees te partijen bij onze zuiderburen voor een snelle afschaffing van de dienstplicht zijn. is het niet zeker dat de Vlaamse christen democraat zijn plannen onge schonden door de regering krijgt. Tegenwind valt te ver wachten van de militaire staf, de Waalse socialisten en het Ko ninklijk Huis. Scheepsramp Bali kost tientallen levens mkarta Zeker 17 mensen zijn zondag omgekomen bij een scheepsramp in Indonesië. Een veerboot met 206 passagiers kapseisde ter hoogte van het eiland Bali. Er worden nog 69 opva renden vermist, de overigen werden door een Taiwanese vissers boot gered. De 'Lombok Utama' bood plaats aan maximaal 30 passagiers. Tyfoon raast over noorden van Vietnam hanoi De tyfoon Chuck heeft afgelopen nacht zware verwoes tingen aangericht in het noorden van Vietnam. Een nog onbe kend aantal mensen is omgekomen. D.e schade is aanzienlijk. In ie hoofdstad Hanoi werd de stroomvoorziening onderbroken, vaardoor de hele stad zonder elektriciteit kwam te zitten. Tatah-commandant in Sidon vermoord siiQNOnbekenden hebben vanmorgen de commandant van dtFatah-factie van PLO-leider Arafat doodge§choten in de Liba- nee stad Sidon. De 43-jarige kolonel Anwar Madi werd door een neg onbekend aantal gewapende mannen in zijn auto onder vutr genomen. Pirelli schrapt weer duizend banen mila^n» Het Italiaanse concern Pirelli SpA (banden en kabels) wil ii Italië nog eens 1.020 banen schrappen. De plannen han gen amen met de herstructurering die vorig jaar december is aang«kondigd. In maart meldde het concern al 500 banen op te heffei. Bij de vestiging in Amsterdam vallen geen ontslagen. 'Een ondoorgrondelijke, beluitelozefiguur' Legerleiding waarschuwt Moldova Boeren in Mascauti, in de opstandige Moldovaanse provincie Trans-Dnjestrië, hebben hun toevlucht gezocht in de kelder uit vrees het slachtoffer te worden van de burgeroorlog in hun land. foto tudor iovu Rtr Bevrijdingstheoloog gooit bijltje erbij neer Palestijnse delegatie wellicht niet vervolgd TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Milieu-commissaris EG nu minister Italië

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5