'Kind bijna nooit schuldig aan ongeluk' ÏOI EG moet optreden tegen illegale olielozing HCS ontdoet zich met succes van 'zondebok' Van den Boogaard Binnenland WRR kraakt EG-plan landbouwhervormingen Staking schopt distributie schoolboeken in de war Minister op Perron Nul Drie gewonden bij brand J DINSDAG 30 JUNI 1992 3 VENLOIn Venlo is vanmorgen brand uitgebroken in een winkel met bovenwoningen. Daarbij zijn drie bewoners licht gewond geraakt. Weg Utrecht- Amsterdam is meest onveilig den haag gpd De snelweg Utrecht-Amsterdam (een onderdeel van de A2) is de meest onveilige autoweg van ons land. In vier jaar werden 457 automobilisten slachtoffer van een ongeval. Van de wegen waar maximaal 80 kilometer per uur mag worden gereden, vie len op de weg Amhem-Zeist de meeste slachtoffers (210). Dat blijkt uit een brief van minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) aan de Tweede kamer. Uit de verkeersongeval len-registratie (VOR) over de ja ren 1986 tot en met 1990 blijkt dat ook het westelijke deel van de ringweg rond de hoofdstad zeer onveilig is. Daar vielen 438 slachtoffers. Op de A4 (Amstel- 'veen-Nieuw Vennep, langs Schiphol) vielen ook relatief veel slachtoffers (respectievelijk 323 en 315). IMOKIA MOBILE PHONES DE KLEINSTE vail 4.995,- NAAR 3.795,- btw TELMA TELECOM CENTRE Haarlem: Kampervest 53 tel. 023-421 694 Nieuw-Vennep: Hugo de Vriesstraat 32 tel. 02526-76100 Oneervol ontslag op staande voet voor de winst. Verder zou huisbankier ABN AM- RO vorig jaar juli al het onslag van Van den Boog aard hebben geëist als uitdrukkelijke voorwaarde voor herfinanciering. HCS boekte vorig jaar een verlies van 411 mil joen gulden. In juli vorig jaar maakte het concern echter al rampzalige halfjaarcijfers bekend en vanaf die tijd is Van den Boogaard persona non grata. De raadsman van Van den Boogaard, Van Vlijmen, veegde dan ook de vloer aan met de aan gevoerde redenen voor het ontslag van zijn cliënt. Volgens hem is de raad er slechts op uit de bui tenwereld ervan te overtuigen dat er bij HCS maar één schuldige is voor de rampzalige gang van zaken. De anderen zouden dan buiten schot blijven. Van den Boogaard, aldus Van Vlijmen, voelt er niets voor als Kop van Jut te fungeren. Hij meent dat hij 'alles voor HCS heeft gedaan wat mogelijk was' en dus recht heeft op de uitkering van 1,5 miljoen gulden, dat bij zijn indiensttreding werd afgesproken. De zaak zal verder voor de rechter worden uit- gevochtep. Het rommelt opnieuw bij het noodlijdende Bos sche automatiseringsconcern HCS. Ditmaal gaat het om een geslaagde poging van de Raad van Bestuur om de vroegere directievoorzitter E.P. van den Boogaard te lozen, die zich tot gisteren bezighield met de sanering van de noodlijdende Amerikaanse deelneming Savin. President-commissaris ir. J. van Engelshoven deed de aandeelhouders het voorstel Van den Boogaard „voor zover deze nog niet is afgetre den", met directe ingang te ontslaan om 'drin gende redenen' zonder afvloeiingsregeling. De aandeelhouders gingen akkoord, hoewel een aan tal vond dat de zaak door de rechter moest wor den behandeld. De reden voor ontslag vormt volgens Van En gelshoven een optietransactie tussen HCS en Van den Boogaard, waarbij hij zich volgens de raad heeft verrijkt. De koper van een optie verwerft het recht binnen een bepaalde periode een pakket aandelen die hij niet in bezit heeft, te kopen of te verkopen tegen een van te voren vastgestelde koers. De risico's zijn hoog, maar dat geldt ook De premie voor de Algemene Ouderdomswet (AOW) kan vol gend jaar iets omlaag. De Socia le Verzekeringsbank (SVB) heeft berekend dat er volgend jaar 34,3 miljard gulden nodig is voor de AOW-uitkeringen. Een premie van 14 procent zou vol doende zijn om dat te bekosti gen. Dit jaar wordt een premie geheven van 14,35 procent. Tegelijkertijd vindt de SVB een verdubbeling nodig van de premie voor de Algemene We duwen- en Wezenwet (de AWW, die overigens vervangen gaat worden door een nieuwe Alge mene Nabestaandenwet ANW). Er is volgend jaar naar schatting 5,1 miljard gulden voor de uit keringen nodig. Met een premie van 2,30 procent zou dat op te brengen zijn; op het ogenblik ligt de premie op 1,15 procent. De Sociale Verzekeringsbank is er in haar berekeningen van uit gegaan dat de tijdelijke jaar lijkse bijdrage van de staat aan het AlVW-fonds (2,35 miljard gulden) komt te vervallen. Die maatregel maakte een verschui ving tussen verschillende pre mieheffingen nodig. De staats secretaris van sociale zaken stelt de premies uiteindelijk vast. De opstelling van de SVB geldt als een advie*. Aantal vacatures blijft dalen voorburg* Het aantal vacatures bedroeg eind maart 22.000 minder dan een jaar eerder. Twee jaar geleden werd een record bereikt van 134.000 vacatures, maar sindsdien is een afname te zien. Uit de meest recente cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek blijkt dat die tendens doorzet. Weliswaar was het aan tal vacatures eind maart 10.000 hoger dan eind december, maar dit moet waarschijnlijk toegeschreven worden aan seizoensin vloeden. Er waren eind maart 89.000 vacatures. Nederlandse toiletpotten voor Kremlin Maastricht* Koninklijke Sphinx (keramische produkten) uit Maastricht gaat toiletpotten, wastafels en tegels leveren voor een vijftigtal toiletten in het Kremlin. Sphinx heeft twee jaar over de order onderhandeld en verwacht vervolgopdrachten, zo liet de onderneming vandaag weten. ECN geeft voorlichting petten* Het EnergieonderzoekCentrum Nederland (ECN) in Petten zet een 'voorlichtingsbus' in om de bevolking in de kop van Noord-Holland te informeren over het ECN en over de door ECN-technici bediende Hoge Flux Reactor (HFR) van de Eu ropese Gemeenschap. Volgens het centrum heeft de berichtge ving rond een arbeidsconflict tussen de ECN-directie en veertig ontevreden reactortechnici grote ongerustheid onder de bevol- Marechaussees geschorst Amsterdam Twee leden van de Schiphol-brigade van de Ko ninklijke Marechausee zijn tot nader order geschorst wegens het bedreigen van een groep prostituées. Een adjudant en twee wachtmeesters verschaften zich vrijdagnacht in hun vrije tijd en in burger toegang tot een pand in Amsterdam, waarin zich een aantal prostituées bevond. Zij deden zich voor als leden van de vreemdelingendienst en wilden gratis gebruik maken van de diensten van de vrouwen. Ambtenaar licht Staat voor vier ton op den haag Een ambtenaar van het ministerie van economische zaken is afgelopen weekeinde aangehouden wegens valsheid in geschrifte en oplichting met exportsubsidies. De man, een 41-ja rige inwoner uit Capelle aan den IJssel, heeft bekend. Hij had bijna vier ton aan subsidie ontvangen. Hij had vier nep-bedrijf- jes op papier opgericht. Als secretaris van een commissie die ex portsubsidies toekent, gaf hij subsidie-aanvragen van de bedrijf jes een positief advies. De man is inmiddels weer vrij. 'Grond braakleggen enige oplossing "iHet EG-landbouwhervormings- Jplan van EG-commissaris MacSharry biedt geen oplossing /oor de enorme voedselover- ichotten in de Europese Ge meenschap. Dat zegt de Weten schappelijke Raad voor het Re geringsbeleid (WRR) in het rap port 'Grond voor keuzen' over landbouw in de EG, dat van- ag is gepresenteerd. Volgens de Raad zullen de problemen slechts worden overwonnen als grote stukken landbouw- igrond voorgoed worden braak- Het EG-plan van MacSharry boeren financieel te com- penseren voor een drastische f prijsverlaging van hun produk- ten in de hoop dat ze zo minder gaan produceren, gaat de WRR echter lang niet ,ver genoeg. ,Het kernprobleem pakt MacS harry niet aan: In de EG wordt landbouw bedreven op een veel te groot areaal: door de techno logische vooruitgang neemt de produktiviteit onevenredig toe en zo blijft een overschotsitua tie gehandhaafd met alle gevol gen vandien", aldus de WRR. De uitstoot van landbouw grond gaat volgens de WRR ge paard met een gigantisch verlies aan arbeidsplaatsen. Nu werken er in de EG zo'n zes miljoen mensen full-time in de land bouw. Afhankelijk van het sce nario neemt dat aantal af tot 1,5 a 2,9 miljoen. De geschetste ontwikkeling lijkt negatief voor de landbouw, maar kan positief uitpakken voor de maatschappij. Er komt grond vrij voor andere functies, bijvoorbeeld voor natuurgebie den, aldus de WRR. Tevens neemt de milieuvervuiling door de landbouw af. Winkels komen droog te staan Us de staking bij het Centraal Joekhuis in Culemborg nog teel langer duurt, komt de dis- ributie van schoolboeken in r. Vooral de uitgevers Meulenhoff en Nijgh en Van )itmar dreigen de dupe van de ctie te worden. Zij zijn name- jk voor zowel de opslag als het ransport van hun boeken van Boekhuis afhankelijk. De staking duurt v; precies een week. Het conflict draait rond het voornemen van de directie chauffeurs van het entraal Boekhuis onder te irengen in de vervoerscao. Van daag hebben beide partijen veer informeel overleg gevoerd n een poging de zaak op te los- Volgens directeur M. Nouwen 'an Meulenhoff Educatief wordt Ie situatie erg vervelend". De van Meulenhoff liggen juist opgeslagen in het Centraal Boekhuis „omdat het daar zo'n fantastische organisatie is". Grote problemen als gevolg van de staking zijn volgens hem nog niet ontstaan. „Er ontstaat straks alleen een enorme bult in de distributie. Er moet een forse inhaalmanoeuvre worden ge pleegd, net als alle vakantiewer kers op vakantie zijn gegaan." Als de staking nog weken gaat duren zal Meulenhoff de hon derdduizenden schoolboeken „op de een of andere manier" uit het Centraal Boekhuis pro beren te halen.' Hoe, dat is nog onbekend. Niet alleen de levering van schoolboeken komt langzaam droog te staan, ook de algeme ne boekhandels treft dit lot. Nu al worden op vele boekenplan ken de boeken 'gespiegeld'. Normaal staan boeken met de rug naar de winkel, nu met de voorkant. Vestigingswet ondernemers »aat grotendeels verdwijnen Vestigingswet waarin eisen voor ondernemers, gaat (rotendeels verdwijnen. Slechts n 27 van de in totaal 107 be- Irijfstakken blijven 'globale' re gels gelden waaraan een onder nemer moet voldoen voordat fiij kan beginnen. Het gaat dan Om bedrijven als bakkerijen, op- pciëns, aannemers en loodgie ters. Dat heeft minister An- driessen van economische za ken besloten. Nu gelden nog voor 87 bedrijfstakken speciale regels en dat is volgens An- driessen „achterhaald". Andriessens plannen staan in de nota 'Ondernemen op ni veau'. Het stuk is vanmiddag naar de werkgeversorganisaties KNOV, NCOV, VNO en NCW- gezonden. Hoge Raad wekt beroering met uitspraak aanrijdingszaak Automobilisten die kinderen onder de veertien jaar aan rijden moeten voortaan vrijwel altijd voor de schade op draaien, ongeacht of ze schuldig zijn aan het ongeval. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Hoge Raad in de zaak van een aanrijding van een meisje uit Woensd- recht, gisteren. De uitspraak heeft grote beroe ring gewekt bij juristen. De zaak heeft zeven jaar geduurd. De Bredase rechtbank en het Ge rechtshof in Den Bosch hadden volkomen tegenstrijdige vonnis sen geveld. Op 22 april 1985 reed een toen 10-jarig meisje van de uit rit van een woonhuis de weg op zonder naar rechts te kijken. Ze werd geschept door een van rechts komende auto. De ou ders van het meisje dienden een schadeclaim in tegen de auto mobilist, maar de rechtbank in Breda honoreerde zijn beroep op overmacht en vond dat hem geen enkel verwijt kon worden gemaakt. Het Hof was het daar in hoger beroep niet mee eens en veroordeelde de man tot ver goeding van 80 procent van de schade. De Hoge Raad heeft nu echter beslist dat „bij aanrijdingen tus sen motorvoertuigen en een kind jonger dan veertien jaar moet worden aanvaard dat fou ten van het kind voor rekening van de bestuurder komen en voor hem geen overmacht ople veren". De Hoge Raad wil alleen een uitzondering maken voor gevallen waarin het kind opzet telijk een aanrijding veroorzaakt of 'met een aan opzet grenzen de roekeloosheid' rijdt. Volgens rechtsgeleerde mr. T. Hartlief, gespecialiseerd in de interpretatie van dit soort uit spraken, past het arrest van de Hoge Raad in de tendens kinde ren in het verkeer steeds meer te beschermen. Vroeger werd de schade in veel gevallen verdeeld over slachtoffer en bestuurder. Hartlief acht het denkbaar dat in de toekomst ook bejaarde en gehandicapte slachtoffers extra bescherming zullen krijgen. Rotterdam Minister van justi tie Hirsch Ballin bracht gisteren een kort bezoek aan Perron Nul op het Rotterdamse Centraal Station, waar vorige week een groep mariniers de drugsver slaafden wilden aanvallen. De bewindsman sprak onder andere met dominee Visser (links), die het opvangproject leidt. FOTO ANP RUUD HOF F Vervoersbond noemt enquête CN racistisch De Vervoersbond FNV beschul digt de directie van streekver voerder Centraal Nederland langs verspreide personeelsen quête. De CN-directie heeft de enquête inmiddels ingetrokken en beschuldigt de bond op zijn beurt van „irrationeel en over gevoelig gedrag". Werknemers op het CN-re giokantoor Amstel 3 in de Bijl mer riepen de bond vorige week te hulp vanwege enkele vragen in de enquête. Nederlandse werknemers werd onder meer gevraagd aan te geven in hoe verre ze het eens of oneens wa ren met de uitspraken: 'Etni sche minderheden dragen aller lei vieze luchtjes met zich mee' en 'Etnische minderheden zijn nooit te vertrouwen.' De enquê te is volgens CN-directeur L.. Peek „een wetenschappelijk verantwoord onderzoek waar mee we de gevoeligheden onder onze werknemers wilden op sporen." den haag «jan kuys haags redacteur De Europese Gemeenschap moet snel iets doen aan het probleem van de ille gale olielozingen op zee. Door een lucht- bewakingssysteem op te zetten, een vei ligheidssysteem voor schepen in te voe ren, de havenfaciliteiten te vergroten en olietankers in kwetsbare en gevaarlijke zones te verbieden, kan de gigantische vervuiling van de zee worden tegenge gaan. Europarlementariër Jan-Willem Ber- tens (D66) heeft namens de commissie milieubeheer van de EG gerapporteerd over de milieu-schade als gevolg van olielozingen. Uit zijn verslag blijkt onder meer dat de hoeveelheid geloosde olie op de Noordzee 15 a 16.000 ton be draagt. Als de regels in acht zouden wor den genomen, zou dat niet meer mogen zijn dan 1.000 tot 2.000 ton. Bertens meent dat alleen een strikte naleving van het internationale MAR- POL-verdrag de situatie kan verbéteren. Hij stelt daarom voor ontwikkelingslan den, die nauwelijks de met het verdrag gemoeide kosten kunnen opbrengen, Fi nancieel bij te staan. Daarnaast zullen de ondertekenaars van het verdrag meer maatregelen moeten nemen om de pak kans van overtreders te verhogen. Bo vendien zullen boetes voor overtredin gen aanzienlijk hoger moeten worden. Het invoeren van zogenoemde Exclusie ve Economische Zones, een gebied van 200 mijl uit de kust, waar een staat zeg genschap krijgt over het handhaven van de regels, bevordert volgens Bertens eveneens een goede aanpak. Uit een Uberiaans zeeschip lekte de afgelopen nacht 400 ton stookolie in de Mississippihaven op de Maasvlakte. De lichte tot middelzware stookolie kwam in het water terecht toen een kraanschip bij het afmeren de achterkant van het Li beriaanse schip raakte. De Rotterdamse reinigingsdienst heeft de haven met een oliescherm afgesloten. Nuri al Saadi eindelijk vrij den haag anp De Nederlander Nuri al Saadi (52), die in Jordanië in de ge vangenis heeft gezeten, is vrij. Hij is gisteravond op Schiphol aangekomen. Buitenlandse Za ken is maandenlang bezig ge weest om de Nederlander van lraakse afkomst vrij te krijgen. Al Saadi vluchtte in 1971 uit Irak en werd september vorig jaar aangehouden toen hij in Jorda nië op familiebezoek ging. Hij werd ervan beschuldigd 150 gulden bij zijn vlucht te nebben gestolen. Later werd hij op nieuw aangehouden en werd bepaald dat hij aan Irak zou worden uitgeleverd. Dit keer niet vanwege de diefstal, maar zijn verzet tegen het bewind van Saddam Hussein. AO W-premie kan omlaag

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3