Leidsch Dagblad 'Ommezwaai nodig voor redding duin' UITVERKOOP Smogvorming in heel Nederland ProVeste Opknapbeurt voor schoorsteen centrale BEL: VN sturen Canadezen naar Sarajevo McDonald's sponsor school Heemstede M MuttiCargo A Bedrijfswagens MHOTOfeM' PAST HET NIET? Bel uw vervoersadviseur Man belaagt advocate Brand hindert Schiphol 5INSDAG 30 JUN11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39890 LOSSE NUMMERS ƒ1,50' FOTO S HIELCO KUIPERS ■eiden» De uit 1954 stammende schoorsteen van de elektriciteitscentrale jan de Langegracht in Leiden krijgt de komende weken een gron- lige opknapbeurt. Het metselwerk van het 85 meter hoge bouw werk wordt zowel aan de binnenzijde als de buitenzijde schoonge maakt. gerepareerd en waar nodig opnieuw gevoegd. Om de bouw vakkers langdurige klimpartijen te besparen, heeft de aannemer aan de binnen- als de buitenkant van de pijp speciale liftjes eplaatst. )e opknapbeurt van de binnen- ijdc duurt tot 10 juli. De bouw- akkers zijn daarna nog tot eind eptember bezig met het opfris- an de buitenkant. Zolang iet herstelwerk aan de binnen - ijde voortduurt, ligt de elektri- iteitscentrale stil. Het energie- ledrijf heeft van de gelegenheid en gebruik gemaakt om 'an de gasturbines na te la- lopen. Het ding is ver scheept naar het Schotse Aber deen. Overigens zijn niet alle omwonenden even gelukkig met het werk. Bij de EWR (Ener gie- en Watervoorziening Rijn land) zijn enkele klachten bin nengekomen over de herrie 's nachts van slijptollen en vallend puin. Het energiebedrijf heeft daarop de aannemer gevraagd het sloop- en breekwerk voort aan overdag uit te voeren. Ketelbinkie zf q Katwijkse visser be- I J handeld als ketel binkie die voor het eerst naar zee ging en nooit van haaien had gehoord Emaille Beenhakker weg 1 tZ '_eo Beenhakker stenaar Willem Sta- I J diende gisteravond vleu (71krijgt grote waar- zijn ontslag in bij Real Ma- dering voor zijn kunstwer- drid. De Spaanse club ken van emaille. j greep naast alle prijzen. yt ji De Alphense kun- I 1 Geen krant ontvangen? 071 - 161499 ABONNEE 'SERVICE Duinbehoud wil einde drinkwaterwinning en herstel natuur leiden monica wesselinc De Nederlandse duinen moeten niet meer worden ge bruikt als wingebied voor drinkwater. Recreatie moet worden beperkt. Verder moeten op sommige plekken 'slufters' worden gemaakt; doorsteken in het duin waar de zee haar gang weer kan gaan. Een groot deel van het naaldbos in de duinen moet verdwijnen, omdat het er niet thuis hoort. Dat staat in het rapport 'Duinen voor de wind' van de Stichting Duinbehoud, dat vanmorgen is aangeboden aan staatssecretaris Gabor (natuurbeheer). overheid een samenhangend natuurbeleid opstellen. Duinbehoud wil het roer fiks omgooien, deels door herstel van de natuur en deels door de duinen minder te laten aantas ten. Natuurherstel is onder meer mogelijk door de zee in het land te laten inbreken, de zogenoemde sluftervorming. Omdat een slufter een geleide lijke overgang betekent van zout naar zoet water, is het bij uitstek een plek voor bijzondere dieren en planten. Duinbehoud denkt aan slufters in de Kenne- merduinen en op Terschelling. De duinen zijn van oudsher in gebruik als zeewering. Langs een deel van de kust zijn de dui- Met haar plannen wil de Stich ting de komende 20 tot 30 jaar een belangrijk deel van het duin redden. Er is nu nog ongeveer 10.000 hectare van de 42.000 hectare Nederlands duingebied in redelijke staat. Duinbehoud wil vóór het jaar 2020 nog eens 16.000 hectare beschadigd duingebied herstellen. De stichting heeft het rapport met subsidie van de overheid opgesteld. De overheid laat in het kader van het Natuurbe leidsplan voor alle soorten na tuurgebieden zulke 'eco systeem-visies' maken. Met de rapporten in de hand wil de nen zó breed of ligt het achter land zó hoog dat de buitenste duinenrij niet als zeewering dient. Duinbehoud wil hier niet langer mooie rechte duinen zien: de zee mag weer zelf dui nen vormen. Zo'n 'gekerfde zeereep' kan er onder meer ko men bij de Wassenaarse Slag. Daarnaast moet verdere aan tasting van de duinen worden tegengegaan. Eén van de be langrijkste bedreigingen is de drinkwaterwinning door het op pompen van grondwater en door het filteren van rivierwater. Daaraan moet grotendeels een einde komen, zoals nabij Heemskerk en in de Amster damse waterleidingduinen bij Katwijk en Wassenaar. Duinbehoud wil dat een vijf de van het duin als stiltegebied voor dieren. In het resterende gedeelte blijven wandelpaden beschikbaar. Trimmen of lopen met de hond zal slechts zeer be perkt zijn toegestaan. Zeer on vriendelijke recreatievormen, zoals strandracen en kamperen, moeten het duin uit. Boutros Ghali vraagt geduld met hulpvluchten HET WOORD IS AAN Anonymus Elke vrouw vindt haar eigen man bijzonder lastig, terwijl alle andere i gemakkelijk handelbaar lijken. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Extra Familieberichten Programma's9 Regio11,12,13 RTV Show Sport VANDAAG OOK VOORUITBLIK OP TOUR PAGINA 17 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Half tot zwaar bewolkt en enkele regen of onweersbuien. Mini mumtemperatuur 16 graden. Mid- dagtemperatuur van 19 graden op de Waddeneilanden tot 24 in het zuidoosten. Zwakke tot matige zuidelijke wind, kracht 3, in de middag draaiend naar noord en aan de kust tot kracht 6. washington/budapest runa hellinga correspondenten De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties (VN) heeft gisteren duizend man Canadese vrede stroepen opdracht gegeven naar het vliegveld van Sarajevo te rei zen en te zorgen dat vliegtuigen )m het tekort aan twee lokalen op te lossen, heeft Ie Voorwegschool in Heemstede een beroep ge- laan op het bedrijfsleven. Een bouwbedrijf van jn de ouders wil gratis een gebouw van epi- epsiecentrum Meer en Bosch verbouwen en lamburgergigant McDonald's in Haarlem is be- eid de exploitatiekosten van de lokalen te beta- n. De gemeente wil niet meewerken aan een uit breiding van de openbare basisschool. Die geeft voorkeur aan het huisvesten van de overtollige groepen van de Voorwegschool in een andere school, die lokalen over heeft. De schoolleiding is daar tegen. Toen is het sponsorplan bedacht. De leerlingen zullen weinig merken van de sponsors, zegt directeur Van der Zwaag. „De kinderen eten al jaren van McDonald's placemats. Misschien krijgen ze een extra bekertje. En het bedrijf mag gratis adverteren in onze schoolkrant, maar daar houdt het mee op." Oefengranaat raakt schip vlieland Een Duits Tornado-gevechtsvliegtuig heeft i gen bij oefeningen ten zuiden van de Vliehors een betonnings- vaartuig geraakt met een oefengranaat. Het schip, de Nieuwed- iep uit Den Helder, was aan het werk in De Kolk bij Vlieland. De granaat drong door een deur van de messroom en een vloer en bleef steken in de machinekamer. De granaat, die niet ontplofte, richtte stevige schade aan. Het schip zal zeker enkele weken bui ten bedrijf zijn voor reparatie. Huishouden niet 'economisch' parus Huisvrouwen en - mannen nemen met hun onbetaald huishoudelijk werk 44 procent van de wereldproduktie voor hun rekening, zo heeft de OESO, de Organisatie voor Economische Samenwerkingen Ontwikkeling, berekend. Aan werkzaamheden als koken, schoonmaken en luiers verschonen wordt op het ogenblik echter geen economisch belang toegekend omdat er geen geld voor wordt betaald. Dat betekent dat de waarde van de taken die in de huishouding worden verricht worden gene geerd, aldus de OESO. De regeringen moeten daar wat aan doen. Eén manier is de verdiensten te berekenen van de huis- jen 'normale' baan zou hebben. Boudiaf wordt morgen ter aarde besteld Clinton, Perot en Bush gelijk De populariteit van Bill Clinton, Russ Perot en pre sident Bush is onder de Amerikaanse kiezers ongeveer evert groot. Dat blijkt uit een opinieonderzoek van ABC News en de Washington Post. Clinton staat volgens de peilingen op 33 pro cent, Perot op 30 procent en Bush op 29 procent. Met een fout marge van 3,5 procent betekent dat een praktisch gelijke stand. Alleen Clinton kan uit de peiling een lichtpunt peuren. Voor het eerst sinds weken staat hij niet meer derde achter de twee ande re kandidaten, maar eerste. VONDELLAAN 80 LEIDEN TEL. 071 -318931 FAX 071 -323524 Het Algerijnse staatshoofd Mo- hamed Boudiaf, dat gisteren is vermoord, wordt morgen begra ven. Dit heeft de Hoge Staats raad vannacht bekendgemaakt. Boudiaf werd gisteren in de oostelijke havenstad Annaba vermoord terwijl hij een toe spraak hield. De moordenaar, gekleed in het uniform van de oproerpolitie, is volgens de re gerende Hoge Staatsraad gear resteerd, hoewel aanvankelijk werd gemeld dat hij was ge dood. Boudiaf werd met een ma chinepistool in de rug en in het hoofd geschoten nadat bij het spreekgestoelte een bommetje was ontploft. In de schietpartij die volgde, raakten 41 mensen gewond. Boudiaf (73) leidde de vijf man sterke Hoge Staatsraad. Die nam op 11 januari met be hulp van het leger de macht over van president Chadli Bendjedid. De bedoeling daar van was een halt toe te roepen aan de opkomst van het funda- mentalitische Islamitisch Red dingsfront (FIS). Pagina 2: Algerije op rand burgeroor- log. Weinigen wisten wie Boudiaf haarlem/bilthoven Het warme weer en de zwakke wind hebben in het gehele land geleid tot smogvorming. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM) kan vanmiddag in grote delen van het land zware smog ontstaan. Iedereen krijgt het advies zich in de bui tenlucht niet te veel in te span- Smog is het gevolg van ver hoogde luchtverontreiniging, waarbij ozon het meest scha delijk Is. Ozon ontstaat onder invloed van zonlicht uit stik stofoxiden en koolwaterstof fen, uitgestoten door industrie en verkeer. Volgens het RIVM komt zeventig tot negentig procent van de stoffen waaruit ozon wordt gevormd uit het buitenland, vooral uit Oost- Europa. Gisteren werd in het gehele land matige smog gemeten. Het RIVM deelde vanochtend mee dat zich bij aanhoudend hoge temperaturen in de loop van de dag ernstige smog zou ten. De ozon die in de loop de dag wordt gevormd, verdwijnt waarschijnlijk van nacht alweer voor het grootste deel. Onweers- en regenbuien spoelen het gas weg. Verder zorgt de wind die in de loop van de dag naar het noorden draait, volgens het RIVM voor aanvoer van frisse en ozonvrije lucht. Smog kan leiden tot be nauwdheid, hoesten en hoofd pijn. Vooral mensen die pro blemen hebben met de lucht wegen kunnen deze klachten krijgen. Volgens het RIVM heeft smog in 1990 bij maxi maal dertig procent van de be volking geleid tot voorbijgaan de gezondheidsklachten. Het landelijke smogdraai- boek bevat geen maatregelen meer om bij zomersmog de luchtvervuiling te beperken. Het stilleggen van het verkeer in Nederland zou slechts leiden tot vijf procent minder ozon. Ook de industrie kan bij zo mersmog onbeperkt blijven doordraaien. Alleen in het Rijnmondgebied geldt de zoge noemde code II. Dat betekent dat bedrijven minder koolstof fen mogen uitstoten dan nor maal. met hulp voor de hongerende bevolking van de stad er veilig kunnen landen. Soldaten van de vredesmacht van de VN hesen gisteren de blauwe vlag op het vliegveld ten teken dat ze het eindelijk van de Serviërs heb ben overgenomen. Als de troepen zouden wor den aangevallen door Servische of andere milities, dan zal dat internationale militaire actie ten gevolge hebben, aldus secreta ris-generaal Boutros Ghali van de VN, op wiens initiatief de vredestroepen worden ge stuurd. Vrijdagavond gaf de Vei ligheidsraad de Serviërs 48 uur om zich terug te trekken uit de buurt van het vliegveld. De Canadese troepen zijn nu nog gestationeerd in Kroatië. Zij zullen zo snel als dat kan. mo gelijk al vandaag, naar Bosnië- Hercegovina afreizen. De V- raad was unaniem in het besluit daartoe. Boutros Ghali deed via de V- raad een oproep aan alle landen die humanitaire vluchten naar Sarajevo willen sturen, daarmee te wachten tot een corridor naar en rond het vliegveld veilig is en alle zware wapens onder con trole van de VN-troepen staan. Dat zal enkele dagen duren, zo zei hij. Ondanks dat verzoek worden vandaag al de eerste twee Fran se vliegtuigen met hulpgoede ren in Sarajevo verwacht. Ze staan sinds zondag klaar in de Kroatische havenstad Split en wachten op het vertreksein. Nog drie Franse toestellen zijn onderweg. i anp Een Amsterdammer is zo beze ten van het ontmantelen van een satanische sekte dat hij een Amsterdamse feministische ad vocate inmiddels de stuipen op het lijf heeft gejaagd. De man zegt bezig te zijn met een on derzoek naar een niet nader ge noemde sekte die onder ande ren zijn ex-vriendin tot slachtof fer zou hebben gemaakt. Volgens de man zou ook de advocate, bekend van tal van processen tegen vooral mannen die het vrouwen lastig maken en onder meer raadsvrouwe van de ex-vriendin van de man. be trokken zijn bij de satanische sekte en zouden haar drie jonge kinderen hiervan de dupe wor den. HOELANG MANNENMODE Haarlemmerstraat 149, Leiden Een in Lijnden (gemeente Haar lemmermeer) in brand geraakte tankwagen met gasolie heeft vanmorgen voor zoveel rook ontwikkeling gezorgd dat het vliegverkeer op Schiphol moest uitwijken. Er zijn geen gewon den. Rond het middaguur was het vuur nog niet gedoofd. De brand ontstond tijdens werkzaamheden op de binnen plaats achter het benzinestation van de firma Kool aan de Hoofdweg-westzijde in Lijnden waar de tankwagen stond ge parkeerd. Daarbij zijn vermoe delijk vonken vrijgekomen, waardoor de volle tankwagen in brand raakte. De wagen ont plofte en scheurde. Omdat de dieselolie overal heen stroom de, verspreidde het vuur zich razendsnel. Binnen enkele ogenblikken stond een boven grondse LPG-tank in lichtelaaie. Rond het middaguur bestond nog steeds gevaar voor ontplof fing. Ook een ondergrondse tank dreigde t? exploderen. De brandweerkorpsen van Hoofddorp. Zwanenburg en Badhoevedorp rukten met groot materiaal uit. l-ater werd ook assistentie verleend door de brandweer van Schiphol, die met twee speciale schuimblus- sers in actie kwam, en de Am sterdamse brandweer, die met vijf wagens ter plekke was. Lsidsch Dagblad twoordnumrrxK 10050 2300 VB L*Kton 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1