Tour de France: een rondje Europa Tour de France LETOUR Sterren voor de Sterren Door zeven landen DINSDAG 30 JUNI Zo'VORMGEVING SoRON VAN HAASTRECT fcRUTCER H GELETRUI Indurain, Bugno LeMond, Mottet Leblanc, Breukink, Chiappucci, Chioccioli Roche. Hampstcn. Alcala Theunisse. Rooks, Farra, Kelly. GROENETRUI Ludwig Cipollini. Abdoesjaparov Museeuw, Fondries Ekirnov Kelly, Chiappucci. LeMond Maassen. Nijdam. Jalabert. Indurain, Bugno. BOLLETJESTRUI Indurain. Chiappuci Theunisse. Claveyrolat, Chioccioli Rooks, LeMond. C.Hernandez, Leblanc. Delgado Breukink, Bugno, Montoya Roche, A.Camargo, Alcala. Hampsten. Maassen, Indurain Vanderaerden, Breukink. Ludwig LeMond, Leblanc. Ekirnov. Mottet Raab, Martinez Oliver, Moreau, Sörensen. MASSASPRINTS Cipollini. Abdoesjaparov Ludwig W.Nelissen. Museeuw. Capiot. Van Poppel, Konisjev Zanoli, Pieters. Raab. Wust, Moncassin Bontempi, Fidanza. Veenstra. Nijdam, Wijnands FINISHERS Nijdam, Maassen, Fondriest, Ekirnov Anderson. Vaa Hooydonck, Vanderaerden, Golz. ntin nd Zülle, Wegmüller Konisjev. M.Madiot. Av.d.Poel Cassani, Sörensen, Holm. BERGETAPPES Indurain, Bugno, Chiappucci Leblanc. LeMond, Chioccioli Theunisse. Rooks, Delgado. Montoya Van Lancker. Breukink, A.Camargo Ampler. Roosen, Bernard. Delion, Farfan, Hampsten. TIJDRITTEN Breukink, Indurain Bugno Bernard. LeMond Vanderaerden. Mottet. Ekirnov. Delgado, Wegmüller Montoya, Alt ala, De lasCuevas, Maassen. Nijdam l^eblanc, Roche. Zülle Bouwmans. Eindstanden vorig jaar GELE TRUI: 1. Migue! Indu (Spa) 101 01 20 u Bugno (Ita) op 3.46, 3. Claudio Chiappucci (ita) op 5.56, 4. Chariy Mottet (Fra) op 7.37, 5. Luc Leblanc (Fra) op 10.10, 6. Laurent Fignon (Fra) op 1I 27, Mond (VS) op 13.13, 8. Andy Hampsten (VS) op 13.40. 9. Pedro Delgado (Spa) op 20.10, 10. Gérard Rué (Fra> op 20.13, 13. Gert-Jan Thetl- e (Ned) op 27.10, 26. Sle- Rooks (Ned) op 44.49 GROENE TRUI: Djamolidin Abdoesjaparov Sov) BERGTRUI: OaudioChlappucd (Ita) PLOEGENKI ASSEMENT Banesto (Spa) BESTE JONGERE: Alvaro Mejia (Col) STRIJDLUST: Claudio Chiappucci GESTART: 198 GEFINISHFD: 158. 'Bij ons wordt de ellende van alledag vergeten De Tour is dit jaar net Veronica: 'Europa, de Tour komt naar u toe, toe, toe, toe..., deze zomer.' Want het grootste wielerspektakel ter wereld na OS en WK voetbal het derde evenement maakt dit jaar een zevensprong. Uitstapjes naar België, soms zelfs naar Italië en een en kele keer naar Nederland. Dat kon nog nèt. Maar ver der is de Ronde van Frankrijk toch altijd een zaak van en voor de Fransen gebleven. In de editie van 1992 kent de expansiedrang van 'La Grande Bouclé' echter geen grenzen. Behalve Frankrijk zelf doet het peloton zes landen aan: Nederland, België, Duitsland, Italië, Luxemburg en Spanje. Of moeten we Baskenland zeg gen? De sportieve prijs die voor dit spel-zonder-gren- zen moet worden betaald, is volgens vele wielerlief- hebbers te groot. Zij spreken van een onthoofding nu de Pyreneeën-toppen uit het etappeschema zijn ge schrapt: geen Tourmalet dus, geen Aspin ook en geen Peyresourde. Maar Geraardsbergen met de bekende Muur, Koblenz, San Sebastian (startplaats op 4 juli), Luxemburg, Setrières en natuurlijk Valkenburg zijn dolgelukkig dat de Tour dit jaar buiten zijn oevers treedt. En de inwoners van het nietige La Bourboule in het Centraal Massief kunnen het helemaal niet bevat ten dat de Tour de l'Europe' juist dit jaar langskomt. Na jaren van lobbyen, onderhandelen en geld inza melen zien bovengenoemde plaatsen een droom in vervulling gaan. ROTTERDAM PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Bijna een miljard tv-kijkers zul len van 4 tot en met 26 juli weer dagelijks getuige zijn van de dit maal grensoverschrijdende acti viteiten van een peloton van 198 profwielrenners, op het wiel gereden door 3500 volgers, die allemaal wel iets met de Grande Bouclé te maken hebben. De Tour de France zit dit jaar ingeklemd tussen drie andere sportieve mega-gebeurtenissen: het EK-voetbal, Wimbledon en de Olympische Zomerspelen. De aandacht, de spanning voor de wedstrijd lijkt daarom wat minder dan in andere jaren, wanneer de Tour in juli vrijwel het monopolie heeft. Maar als de tweestrijd Gianni Bugno/Mi- guel Indurain straks eenmaal is ontbrand, zullen de Touretap pes ongetwijfeld weer veel spreekstof opleveren. Verschijnsel ,,Wij zijn nu eenmaal het ver schijnsel van de vakantie", zegt commercieel directeur Jean- Pierre Carenso. „Als Frankrijk vakantie viert, wordt de ellende van alle dag vergeten. Wij dra gen daar een belangrijke steen aan bij. Wij zijn één van de top attracties voor de dagjesmens." Er staan en zitten iedere dag zo'n miljoen kijkers langs de kant. Renners doorklieven 'de grootste barbecue ter wereld'. En iedereen zwaait even en thousiast naar de reclamekara vaan, die plastic zakken af scheidt, naar de volgauto's, die uitlaatgassen uitbraken, naar het peloton renners, da^ binnen de 15 seconden weer van het netvlies is verdwenen. „Het is eigenlijk heel ver vreemdend", vervolgt Carenso, „in dit tijdperk van milieube wustwording: mensen die ap plaudisseren voor langsscheu- rende auto's." Omdat Europa tegenwoordig aan vakantiespreiding doet is het daarom wel zo milieuvrein- delijk en praktisch de Tour dit jaar ook in eigen land te kunnen aanschouwen. Al was dat na tuurlijk niet de hoofdreden om Europa in te trekken, dat was 1992 zelf. Het jaar van de een wording, voor zover daar dan sprake van is. Baskenland Het rondje Europa (voor de ren ners 3983 wedstrijd-kilometers, voor de volgers het dubbele aantal qua trektocht), voert de komende drie weken langs ze ven landen. Of eigenlijk acht, want de start is in Baskenland. De naam van de politieke vleugel van de afscheidsingsbe- weging ETA, Herri Batasuna, voorspelt weinig goeds. Maar er is door de leiders gezworen, dat er slechts vreedzame demon straties bij de start in San Se bastian zullen plaatsgrijpen. Alsof terreur valt te reguleren. De vorige Tourwinnaar, Mi guel Indurain, zelf een Bask, heeft zich al uitgesproken, dat sport en politiek hier niet ver mengd moeten worden. En ook Tourdirecteur Jean-Marie Leb lanc stelt: „De start in San Se bastian is geen politieke stunt, maar gewoon de honorering van een verzoek van San Sebas tian zelf. Zie het tevens als een hommage onzerzijds aan de ve le honderdduizenden Basken, die ieder jaar weer de Pyrenee- en intrekken om de Tour van nabij te kunnen meemaken." Aubisque Scherp Maar wie niet scherp is, die kan ook al niet mee op de eerste hindernis (zondag) in de tft rond San Sebastian, over het behoorlijk zware 'Clasica'-par- koers met de beruchte Alto de Jaizkibel. Wie daar op achter stand wordt gereden en daags er op ook nog eens afhaakt in de rit over de Marie Blanque, en vervolgens een minuut of twee in de ploegentijdrit verliest, ja die beginttoch met een fikse achterstand. Ze zijn gewaar schuwd, Rooks, Bouwmans, Breukink en Theunisse. Op voornoemd kwartet zal het aankomen, wat betreft de Nederlandse klassementsrij ders. Kopmannen van reputatie, al zit Bouwmans nog maar am per in een brugklas en mag hij derhalve nog best een steekje laten vallen. Of de andere drie het wel kunnen opnemen tegen het geweld is de vraag. Echt in vorm lijkt het trio (nog) niet. Aflossing De aflossing van de wacht in het Tourpeloton had vorig jaar reeds plaats: de oudere garde Roche, Delgado, Fignon en Le Mond kon het toen al niet meer bolwerken tegen de nieuwlich ters Indurain/Chiappucci/Bug- no/Leblanc. Van Roche en Le Mond kwamen recentelijk goe de berichten, maar of zij dit keer wel antwoord weten op de speciaal geprepareerde Bugno, of op de in de Giro onverstoor bare Indurain, moet worden be twijfeld. Toch koop je nergens garan ties. Positief noch negatief. Bug no heeft zich dit jaar van zijn kapitaalkrachtige sponsor uit sluitend op de Tour mogen voorbereiden. Ook Gatorade weet dat de Tour een totale re- clamewaarde heeft van 75 mil joen gulden. Zoals Panasonic besloot van de drie grote ron den alleen de Tour te doen. Maar het verleden heeft geleerd, dat zo'n benadering ook falie kant verkeerd kan uitpakken. Erik Breukink hing zich in de vorige Tour behoorlijk in de strop. Op de tocht De gebeurtenissen in en om de PDM-ploeg waren toen trou wens van het zeer negatieve soort voor de hele wielersport. Jean-Marie Leblanc liet zich elf maanden terug in scherpe be woordingen uit over de ploeg- Gisbers: als het zo moest, dan kon diens Tourdeelneming in de toekomst wel eens op de tocht komen te staan. Want hoe onaantastbaar de Tour ook is, het opstappen van een ploeg onder medisch ver dachte omstandigheden is door en voor geen enkele organisatie te tolereren. Het streven is weliswaar een verenigd Europa, maar of een gemeenschappelijk 'drugsbeleid' daartoe ook al moet worden gerekend? De sport kent zijn eigen tuchtrecht. Wie dit jaar zijn vakantie in de Pyreneeën heeft gepland, blijft verstoken van de Tour. Voor het eerst sinds 1910 geen Aubisque, Tourmalet of Luz Ardiden. Het kon niet, zeiden de tekenaars, de 'Tour d'Europe' was te wijds. „Maar de andere vier gebergten van Frankrijk doen we wel aan," vergoeilijkt Leblanc: „Vogezen, Jura, Alpen en Centraal Mas sief." In die volgorde. Zelfs het enige 'gebergte' in Nederland wordt met een be zoek vereerd: de Cauberg. Op zaterdag 11 juli doet de Tour na veertien jaar Nederland weer aan; Valkenburg is de zevende Nederlandse etappeplaats in de historie. Ook terug is de Muur van Geraardsbergen in België. De Schlucht en het 'dak' van de Tour de Col d'Iseran (2770 m.) maken de 79ste Tour anders dan andere. Indurain, Bugno, Lemond, Fignon en Chiappucci: kanshebbers en concurrenten broederlijk bijeen. Fen bijkomende reden om foto^archief Miguel Indurain: Giro-winnaar en een van de grootste favorieten voor de eindzege van La Grande Bouclé. foto klpa niet meteen de Pyreneeën in te trekken was het niet terstond willen 'vermoorden' van 188 van de 198 starters. De climax van een Tour moet geregisseerd zijn. Die moet vooral niet ko men voor de laatste bergetap pes en liever nog pas in de af sluitende tijdrit.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17