Raas stuurt Kokkelkoren naar Tour Mooie droom Britten spat uiteen Sport Feyenoord laat Sabau gaan Duitsland opent WK 1994 DINSDAG 30 JUN11992 iö ONnrRWATFR ROB VAN PFRZA' Invallende duisternis stuit Becker LONDEN ANP Boris Becker en Wayne Fer- reira moeten overwerk ver richten. Hun partij uit de vierde ronde werd gisteren na vier sets op 2-2 (3-6 6-3 6- 4 6-7) afgebroken. Vandaag wordt het duel uitgespeeld. Becker liet de Zuidafrikaan (21) in de vierde set glippen. Op 5-4 serveerde hij voor de winst. Daarvoor had hij de eerste set uit handen gege ven (3-6) maar vervolgens met uitstekend gecontro leerd spel de talentevolle Zuidafrikaan kort aan de teu gel gehouden. Een doorbraak in de tweede en derde was voldoende voor 6-3 6-4. Een doorbraak in de vierde op 4- 4 eveneens. Maar dat was optisch bedrog. Ferreira, door McEnroe een enorm ta lent genoemd, brak de opslag van de Duitser en kwam in de tiebreak terug van 2-5. Becker kreeg op 6-5 nog een matchpunt maar ook dat werd teniet gedaan door Fer reira, 6-8. Referee Mills stop te na vier sets het duel we gens invallende duisternis. Zsigmund Makay coach Bollenstreek voorhout Handbaleredivisionist Noorlander/Bollenstreek heeft Zsigmund Makay aangetrokken als nieuwe coach. De Hongaar is de opvolger van Jan Alma, die het na een jaartje voor gezien hield bij het vrouwenteam van de Voorhoutse club. Ma kay speelde tot en met vorig seizoen in het eerste mannenteam van Hellas en trainde bij die club de junioren Tweede Europese titel Ravensbergen leiden Er zit nog geen sleet op Willem Ravensbergen. De 63-ja- rige Leidse atleet veroverde gisteren in Noorwegen zijn tweede Europese veteranentitel binnen vier dagen. Op het goud op 10.000 meter volgde de eerste plaats op de 5000 meter, waarvoor Ravensbergen 17 minuten en 20 seconden nodig had. Vandaag doet de veteraan van De Bataven nog een gooi naar een ere plaats op de 1500 meter. Adviesgroep voor saneringsplan AZC alphen aan den run AZC vraagt geen surséance van betaling aan. De leden van de Alphense zwem- en waterpolovereniging gaven gisteravond tijdens een buitengewone algemene leden vergadering hun bestuur, dat met dat voorstel kwam, een andere opdracht. Een adviesgroep moet een saneringsplan ontwerpen dat de liquiditeitsproblemen van AZC, dat een schuld van onge- Van Poppel fit genoeg voor Tour den haag Ploegleider Jan Gisbers van PDM doet toch een be roep op sprinter Jean-Paul van Poppel, die tijdens het NK van zondag uitviel met een spierblessure. Achter de naam van Van Poppel, in voorgaande jaren goed voor zeven ritzeges in de Tour, stond een vraagteken. Hij kampt al een tijdje met een spierontsteking in het linkerbeen, maar is na een medische keu ring van gisteren toch opgenomen in de ploeg. Gert Jakobs en Uwe Raab (Dui) zijn reserves. In het negental van Gisbers zijn vijf nationaliteiten vertegenwoordigd: Erik Breukink, Jos van Aert, Maarten den Bakker, Jean-Paul van Poppel, Raul Alcala (Mex), Falk Boden (Dui), Mario Kummer (Dui), Martin Earley (Ier) en Harald Maier (Oos). Duitse bond accepteert uitspraak Bonn. De Duitse atletiekbond (DLV) zal zich neerleggen bij het besluit dat de arbitragecommissie van de LAAF zondag in Lon den heeft genomen. De DLV erkende gisteren te zijn afgetroefd door de IAAF, die Krabbe, Silke Möller en Grit Breuer vrijspraak van dopingfraude. De DLV zegt niet meer te weten hoe atleten op het gebruik van dope moeten worden gecontroleerd. De IAAF wil dat de DLV zijn reglementen verandert. De Duitse atletiek bond heeft laten weten het drietal voor te dragen voor de Spelen van Barcelona. Krabbe is al zeker van een plaats in de estafette ploeg. Vrijwel zeker wordt een plek op de 100 en 200 meter voor haar ingeruimd. Regels wijken voor Daley Thompson londen De Britse atletiekbond heeft de eigen regels gebroken door tienkamper Daley Thompson de gelegenheid te bieden zich alsnog te kwalificeren voor de Olympische Spelen van Bar celona. Bondswoordvoerder Tony Ward zei gisteren: „We heb ben een speciale uitzondering gemaakt voor een speciale man. We denken dat we het hem verschuldigd zijn." De 33-jarige Thompson, die in vier jaar geen tienkamp heeft voltooid en de laatste tijd vaak geblesseerd was, is voorlopig opgenomen in de Britse atletiekploeg voor Barcelona, die bestaat uit 99 personen. Voorwaarde is, dat hij voor 10 juli 7850 punten moet halen. Feyenoord en Brescia hebben overeenstemming bereikt over de transfer van loan Sabau. In een eerder stadium was Sabau al akkoord over een verbintenis met de Italiaanse club, die het afgelopen seizoen promöveerde naar de serie A. Bij Brescia komt Sabau zijn vroegere trainer bij het Roe meense elftal Lucescu weer te gen. Deze pleitte bij zijn club voor de komst van de Roe meense middenvelder, die twee jaar geleden voor zo'n twee mil joen gulden naar Feyenoord kwam. Financiële problemen maak ten het vertrek van Sabau nood zakelijk. Feyenoord kon niet voldoen aan zijn contractuele verplichtingen, die gedeeltelijk zouden worden gedekt door de voormalige shirtsponsor HCS. „Voor hoe veel jaar hij heeft getekend weet ik niet eens", zegt technisch directeur Wim Jansen, die evenmin de trans fersom wilde noemen. „Nadat wij gisteren tot overeenstem ming waren gekomen over de transfersom, was voor ons de kous af. Natuurlijk betreur ik 2ijn vertrek, maar hij paste ge woon niet in onze begroting, zo simpel ligt het." Over een arbeidsvergunning voor de Nigeriaan Mike Obiku zit Jansen niet in. „Dat is geen probleem", zegt hij. „Er gaat een buitenlander weg en er komt er eentje voor terug." Jansen zegt zeer gecharmeerd te zijn van Obiku, die hij een maal aan het werk zag op Cy prus. „Ik zei meteen: die wil ik hebben. Hij maakte meteen een goede indruk op mij. Hij past bij ons. Ik heb veel vertrouwen in hem. Ik heb hem aan het werk gezien in een systeem met twee spitsen. Alleen wij in Nederland spelen met vleugelspitsen en ik denk dat hij daarin nog meer tot zijn recht komt." Wereldkampioen Duitsland opent op 17 juni in Chicago, volgens traditie, het eindtoer- nooi om het WK voetbal 1994. De laatste wedstrijd wordt pre cies een maand later gespeeld. Alan Rothenburg, voorzitter van het organisatiecomité, heeft gisteravond in Zurich tijdens een persconferentie de grote lij nen van het speelprogramma bekend gemaakt, de details vol gen uiterlijk in september, om dat in de programmering reke ning wordt gehouden met het tijdsverschil, voornamelijk ten opzichte van Europa. De zes groepen zullen tussen 17 en 30 juni in negen, over het hele land verspreide steden worden gespeeld. In iedere stad worden vier wedstrijden afge werkt. Detroit, waar voor het eerst in de geschiedenis van de WK in een geheel overdekt sta dion wordt gespeeld, valt af voor de tweede ronde van 2 tot 5 juli. De wedstrijden uit de kwartfi nales (8-10 juli) staan op het programma in Boston, Dallas, New York en San Francisco, de halve eindstrijden zijn op 12 en/of 13 juli in New York en Los Angeles, waar ook de finale (17 juli) en de wedstrijd om de der de plaats zullen zijn. Heerenveen Heerenveen krijgt een nieuw stadion. De raad van de Friese gemeente is akkoord gegaan met het voorstel van B en W om de plaatselijke eerste divisieclub een nieuw onderkomen te bie den. Op de huidige lokatie van Heerenveen wordt een psychia trisch ziekenhuis gebouwd. Be gin januari 1993 wordt begon nen met de bouw van een nieuw stadion aan de oostkant van Heerenveen. De bouwkos ten bedragen 10,5 miljoen gul den, waarvan 7,5 wordt opge bracht door de gemeente en drie miljoen door Heerenveen zelf. Het stadion krijgt een ca paciteit voor 15.000 toeschou wers: 6.000 zit- en 9.000 staan plaatsen. Beenhakker: geen gouden handdruk MADRID GPD Leo Beenhakker heeft zijn vertrek bij Real Madrid be kend gemaakt na een ont moeting van enige uren met voorzitter Ramon Mendoza. Beenhaker, die nog een con tract van twee jaar bij Real heeft, keert de Spaanse club met onmiddellijke ingang de rug toe, zonder dat hij daar voor een financiële compen- satie krijgt. „Wij hebben lang gespro ken over een oplossing voor de problemen bij Real. Dit is een dramatisch seizoen ge weest. Het is beter dat ieder zijn eigen weg gaat. Ik heb daarom besloten het con tract, dat mij nog twee jaar aan de club verbindt, te ver breken", aldus Beenhakker gisteren na afloop van zijn ontmoeting met Mendoza. Dat betekent dat Beenhak ker ook afziet van een vorm van schadevergoeding over de twee jaar dat zijn contract nog loopt. Volgens dit con tract heeft 'don Leo' recht op 200 miljoen pesetn i 1,5 mil joen gulden) per jaar. „Het heeft voor mij, noch voor Re- al enige zin dat wij bij elkaar blijven. Ik wil ook niemand voor de voeten lopen en dus ook Benito Floro niet. die bij Real de nieuwe trainer wordt." Beenhaker sluit al dus een uitermate rampzalig seizoen af. In september vo rig jaar nam hij onverwacht ontslag bij Ajax om een con tract van drie jaar als mana ger bij Real te tekenen. Tot begin dit jaar was hU ooi manager, maar toen dwong Real-voorzitter Mendoza hem de plaats van de Joego slaaf Antic als trainer over te nemen. Beenhakkers her nieuwde optreden als trainer bij Real liep op een volslagen mislukking uit. Eerst verloor Real de landstitel op de laatste dag van de competitie aan Barcelona door een on gelukkige 3-2 nederlaag bij Tenerife en afgelopen zater dag verloor de club ook de Spaanse bekerfinale door een 0-2 nederlaag tegen Atletico de Madrid. Drie Ajacieden naar Cambuur LEEUWARDEN De nieuwe eredivisieclub Cam buur heeft drie spelers van Ajax gegeven. Het zijn Guus Uhlen- beek (21), die bij Ajax geen nieuw contract kreeg. Bas van der Kuyl (2) en UIrich land- vreugd (20). De laatste MM wa ren amateurs. Volledig verbouwereerd hoorde Martien Kokkelkoren het dienstbevel van ploegleider Jan Raas aan. De 23-jarige Noordwijkerhout moet voor het eerst van zijn leven deel nemen aan de Tour de France. Een droomwens voor ie dere rechtgeaarde wielrenner, maar voorlopig nog een nachtmerrie voor de derdejaars prof. noorpwukerhout» tim brouwer de koning „Want ik heb al zo'n zwaar voorseizoen gehad", zucht Kok kelkoren. „Ga maar na: de Ron de van Spanje, de Dauphiné Li- beré en de Midi Libre. Boven dien heeft het Nederlands kam pioenschap (waar Kokkelkoren knap veertiende werd, red.) mij veel kracht gekost. Ik heb con stant in de frontlinie gestreden. Daarom had ik mij verheugd op wat rustiger tijden. Een dagje naar het strand met mijn vrien din en twee dagen vissen. Maar daar komt nu niets van. Dat kan altijd later nog." Het verrassend sterke optre den van Kokkelkoren tijdens het NK in en rond Meerssen gaf voor ploegleider Raas de door slag voor zijn selectie. „Daar heeft Kokkelkoren zijn belofte eindelijk een beetje ingelost", aldus de Zeeuw, die Gerrit Sol- leveld buiten zijn Tourploeg liet. „Ik moest hen trouwens wel kiezen, bij gebrek aan beter", aldus Raas, als altijd recht voor zijn raap. „Solleveld is totaal uit vorm en had niet eens zin om naar de Tour te gaan. En ook Wybren Veenstra kon ik niet meenemen. Kokkelkoren moet eindelijk eens laten zien wat hij waard is. Hij hoeft van mij geen bergetappes te winnen, maar moet in elk geval de finish in Parijs kunnen halen." Zelfkritiek Met klachten over vermoeid heid hoeft Kokkelkoren bij zijn baas niet aan te komen. Raas: „Hoor eens, Martien Kokkelko ren heeft zelf gekozen voor het verschrikkelijke zware beroep van wielrenner. Het is jammer dat hij de inzet en instelling die hij zondag toonde niet veel eer der heeft laten zien. In tijden dat hij minder draait, moet hij alleen bij zichzelf te rade gaan. Maar bij veel jonge coureurs staat het woord zelfkritiek pas op de allerlaatste bladzijde van hun woordenboek. En zo ver le zen wielrenners meestal niet." Kokkelkoren krijgt nu van Raas een kans om zijn leven te beteren. De overrompelde Noordwijkerhouter heeft in al lerijl wat Tourlectuur in huis ge haald. „Want ik wist alleen dat de Tour dit jaar in San Sebasti- aan begint. Misschien wordt de Ronde van Frankrijk wel een keerpunt in mijn wielerloop- baan. Als ik goed presteer, kan ik mij bij andere ploegen in de kijker rijden." Op dat punt is Raas het hele maal eens met de renner, die hij afgelopen zondag bij wijze van uitzondering een compliment gaf. „Kokkelkoren heeft het Jeremy Bates Iaat matchpoint onbenut tegen Guy Forget archieffoto loek zuyderduin koren en de Belgen Mario de Clercq, Noël Segers, Eric Van- deraerden en Edwig van Hooy- donck. LONDEN ERIC DE BIE GPD-VERSLAGGEVER Wie aan de vooravond van Wimbledon bij de bookmakers de weddenschap afsloot dat een Brit of Britse het meest befaam de tennisevenement ter wereld zou winnen, had als dit werke lijkheid was geworden het dui zendvoudige van de inzet ge kregen. De kans dat Elvis Pre sley ooit weer optreedt of dat de aartsbisschop van Canterbury de terugkeer van Jezus Christus op aarde erkent, werd bij de wedkantoren even groot ge schat. Het is tekenend voor het vertrouwen in het Britse tennis, dat ondanks de verrassende prestaties van Jeremy Bates in de eerste week van de The Championships niet erg is toe genomen. "Bates had gisteren in zijn par tij tegen Guy Forget tijdens de tiebreak van de vierde set nog één punt nodig om zich de eer ste Engelsman die sinds het boycotjaar 1973 de kwartfinales van Wimbledon bereikte, te mogen noemen. De als negende geplaatste Fransman had op dat moment echter bij enkele net- ballen het geluk mee, dwong een vijfde set af en pakte uitein delijk met 6-7 (10-12), 6-4, 3-6, 7-6 (7-2) en 6-3" de winst. Groot-Brittannië huilde om Bates, die later tijdens het perspraatje zelf ook tegen de tranen vocht. „Ik was één punt verwijderd van een kwartfinale- plaats op Wimbledon. Zo'n kans krijg ik niet snel meer", besefte de nummer 113 van de wereld, die het eiland afgelopen week in extase bracht. Een car toonist van een Brits ochtend blad gaf het gevoel dat zich van het verbaasde Wimbledon-pu- bliek meester maakte nog het beste weer. Na Bates' zege op Michael Chang in de eerste ron de tekende hij twee uithijgende EHBO'ers, van wie er één zegt: „Ik heb nog nooit dertiendui zend mensen achter elkaar moeten reanimeren". De dertigjarige Bates, die tot vorige week aan de Church Road nooit meer dan twee par tijen achtereen had gewonnen, hoopt dat zijn plaats bij de laatste zestien niet zijn beste re sultaat op Wimbledon blijft. De Londenaar, die tot gisteren met drie grashaters (Michael Chang, Javier Sanchez, Thierry Cham pion) een vrij gelukkige loting kende, moet echter ook weten dat zijn hoop waarschijnlijk ijdel is. Zoals de Australiër War ren Jacques, eigenaar van een tennisschool en als trainer in dienst van de Lawn Tennis As sociation (LTA), niet verwacht dat het Britse tennis de komen de jaren een voorname rol zal spelen tijdens de open Engelse titelstrijd. Bates was dit jaar bij de man nen de enige die rechtstreeks Tour-ticket verdiend. Hij kan zich zeer zeker in de kijker rij den bij andere ploegen. Dat is voor hem des te belangrijker, omdat pas in september duide lijk wordt wat er met onze Bückler-ploeg gaat gebeuren." De ploeg van Raas bestaat uit vijf Nederlanders en vier Bel gen. De namen: Gerrit de Vries, Frans Maassen, Jelle Nijdam, Steven Rooks, Martien Kokkel- Martien Kokkelkoren: „Ik wist alleen dat de Tour dit jaar in San Sebastian begint." pers harder dan ooit. Enkele trainingspartijtjes met plaatsge noot Stefan Edberg en zijn nieuwe coach, de Texaan David Cody hebben daartoe bijgedra gen. „Mijn zelfvertrouwen is de laatste tijd toegenomen. Ik stap nu de baan op met de gedachte dat ik kan winnen. Ik hoop dat ik dat hier de Britse jeugd heb duidelijk gemaakt." Een 'thuis- speler' als winnaar van The Fortnight' zit er desondanks de komende edities niet in, zoals ook Ivan Lendl een Wimbledon- titel uit zijn hoofd kan zetten. De 32-jarige Tsjech, die zijn acht Grandslam-overwinningen (Parijs en New York drie keer, Melbourne tweemaal) graag in ruilt voor een naamsvermelding op de AELTC Challenge Cup, moest gisteren tijdens zijn der tiende optreden in de Londense buitenwijk weer voortijdig af scheid nemen. In de vierde set van zijn partij tegen service-ka- non Goran Ivanisevic gaf Lendl met een rugblessure op. Voor de verliezend finalist van 1986 en 1987 was er echter één troost. Als hij terugkeert in zijn woonplaats Greenwich, mag hij de eed voor het Amerikaanse staatsburgerschap gaan leren. De autoriteiten hebben einde lijk zijn verzoek gehonoreerd. Met behulp van een bekertje water hield John McEnroe het hoofd koel tegen reuzendoder Andrei Olhovskiy, die hij in drie sets van een nieuwe stunt op Wimbledon afhield. foto epa werd toegelaten tot Wimbledon, waar nog altijd de zucht hangt naar een opvolger van Fred Per ry, die de trofee in het enkelspel drie keer (1934-1936) veroverde. Bij de vrouwen stonden Sara Gomer, Jo Durie en Monique Javer rechtstreeks in het hoofd schema. De twaalf overige Brit se deelnemers kwamen wappe rend met een wild-card via de achterdeur op de grasbanen van de All England Club. De jaarlijkse afdracht van de Wimbledon-winst aan de LTA blijkt in de praktijk, met uitzon dering van de aanleg van enkele tientallen indoorbanen, zijn uit werking volledig te missen. Ter wijl ook de inventiviteit van di verse reclamebureaus de Britse tennisbond nauwelijks nieuwe leden opleverde. Tennis mag dan in Groot-Brittannië beho ren tot de rijke tradities, de sport speelt zich voornamelijk af in de hogere sociale klassen. Worstelen Volgens Jacques dienen zich daarin wel technisch vaardige spelers aan. maar het gebrek aan mentaliteit om vanuit de kelders van het tenniscircuit naar boven te worstelen, speelt de doorstroming parten. Het is dan ook niet vreemd dat Jac ques naarstig op zoek is naar een 'backstreet-champion'. „Een talentvolle speler die het gewoon is te vechten voor zijn bestaan. Een Coronation Street- type"'. Bates is dat zeker niet. De in Solihull geboren speler komt uit de 'middle-class' en heeft tij dens het grootste deel van zijn carrière eigenlijk maar een beetje aangerotzooid. Vorig jaar zakte de talentvolle losbol zo'n veertig plaatsen op de wereld ranglijst, omdat hij had beslo ten zich op het dubbelspel te concentreren. Inmiddels is hij daar weer op teruggekomen en werkt de Engelse Michiel Scha-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15