Hulpmoeders grijpen de macht Krajicek heeft kapsones' 'Je hebt mensen die met een autokaart de zee op gaan' Tiplijn Snellere straf voor 'vakantie-vandalen' 2 DINSDAG 30 JUN11992 13 Docenten Stevenshofschool krijgen koekje van eigen deeg De docenten van de openbare Stevenshofschool in Leiden kij- j ken vanavond raar op hun neus. In voorgaande jaren namen zij op de traditionele afscheids- avond van groep acht, die naar het voortgezet onderwijs ver- e* dwijnt, nog wel eens de hulp- I moeders op de hak. Nu zijn het echter de moeders die de lera- P ren te kakken zetten. „Wij grij- l? pen de macht", zegt Agnes '1' Harmsma gekscherend en doe- lend op de in de loop der jaren j steeds belangrijker geworden P taak van de vrouwen binnen het 111 basisonderwijs. Wat zijn eigenlijk hulpmoeders? Voor wie geen schoolgaande kinderen heeft: zij helpen de docenten met het leesonder wijs, gaan mee naar school zwemmen, assisteren bij han- denarbeid, staan in de biblio theek en ga zo maar door. Het is een verschijnsel van de laatste jaren. De klassen zijn steeds groter geworden, leerkrachten staan voor een klas van 30 kin deren of soms nog groter. Hoe moet het dan met de persoon lijke aandacht die leerlingen no dig hebben. Daarnaast is geble ken dat bij voorbeeld een moe der die een groepje van drie kinderen helpt bij het lezen, uit stekende resultaten boekt. Volgens Agnes Harmsma, moe der van twee kinderen, is het tussen de groep moeders en de docenten op de Stevenshof school zeker wel koek en ei. „Wij werken in harmonie sa men met de school. Wij voelen ons heel erg betrokken bij alles wat er gebeurt. Het punt is dat dit afscheidsfeest ons in de ge legenheid stelde om de rollen eens om te draaien. Nu zijn de moeders eens de helden!", al dus Harmsma, een van de initi atiefnemers van het cabaret. „De vrouwen die kiezen voor het full-time moederschap moeten daarvoor heel veel opzij zetten", stelt Harmsma. „Dat zij het werk opgeven betekent niet dat zij geen ambities hebben, maar dat zij het moederschap voorrang geven boven een ei gen carrière. Wij vinden het dan ook niet erg om op een basis school te helpen, want, zo is mijn ervaring, het vergroot je betrokkenheid bij wat je kinde ren overdag doen." Wat een beetje onderhuids leeft is dat de hulpmoeders niet door iedereen volledig op waarde worden geschat. De bijdrage kan volgens Harmsma ook wel eens te groot worden. „Een paar jaar geleden was er geen geld meer om een aparte leerkracht voor handenarbeid aan te stel len. Hoe moet één docent nu 30 kinderen aan de gang houden? Dat kan niet. Nu helpen moe ders daarmee. Hetzelfde geldt voor het leesonderwijs. Ik vind dat dat terrein bewaakt moet worden door de docent." Maar vanavond grijpen de moe ders de macht in het optreden genaamd 'Koekje van eigen deeg'. In een van de liederen zingen de vrouwen dat zij zo goed zijn, dat het niet lang meer kan duren voordat zij ontdekt j worden. Zelfs het Leidsch/Alp- hens Dagblad zal belangstelling hebben voor de prestaties van de hulpmoeders. Zelden is een voorspelling zo snel uitgeko men. MEINDERT VAN DER KAAU De elf hulpmoeders van de Stevenshofschool repeteren in buurthuis Stevenshof. foto jan holvast Hebben de mariniers in Rotterdam nu juist gehan deld of niet? Ergert u zich misschien aan het sluipver- keer door de wijk, geluids overlast van de buren of lo kale politiek? Of heeft u misschien gewoon een op merkelijke tip. U kunt daar voor terrecht bij onze tiplijn of fax. Wellicht komt uw re actie op de pagina 'Het zo- mergesprek van de dag'. In het bijzonder vragen wij reacties van bezoekers van het optreden van Mi chael Jackson die vandaag en morgen de Rotterdamse Kuip aandoet met zijn Dan gerous Tour. Ons telefoonnummer is 071 - 161440 en ons fax nummer is 071 - 161488. Hagenaar oogst kritiek met uitspraak over vrouwentennis gtNAAM: Richard Krajicek uiLEEFTIJD: 20 jaar n- LENGTE: 1.94 meter la'GEWlCHT: 78 kilo BEROEP: tennisser procent van de vrou- wen die bij de top honderd zijn gewoon vette var- Op de baan zijn ze niet iivooruit te branden en ze zeuren dat ze hetzelfde willen ieverdienen als mannen." jlk wilde eigenlijk zeggen dat veel vrouwen te zwaar zijn. ^ejSommigen zijn gewoon behoor- gëlijk dik. Ik wilde alleen maar 'aiduidelijk maken dat ze altijd deklagen over het feit dat ze niet ntlhetzelfde prijzengeld krijgen en ;nik vind dat ze blij moeten zijn erimet wat ze hebben. Ik had niet dimoeten zeggen dat het vette itwarkens zijn." Ik had niet verwacht dat de En- gelse kranten erover zouden be- jnginnen. Als ik echt zou zeggen ik op m'n lever heb, zou er benog meer aandacht van de pers pijn." NAAM: Jan Siemerink LEEFTIJD: 22 jaar 1.83 meter GEWICHT: 71 kilo BEROEP: tennisser „Wat Richard zegt, is natuurlijk onzin, er zijn niet zoveel vrou welijke tennissers te dik. Het is over het algemeen wel zo dat de mannen in het proftennis neer- jdjken op het spel van de vrou- d<Wen. Vorige week hoorde ik een paar spelers in de kleedkamer grappen maken terwijl ze op de televisie naar een damespartij zaten te kijken op centre-court. „Moet dat nou op de televisie", roepen ze dan. Maar dat is al leen maar grappig bedoeld en absoluut niet serieus." „De meeste spelers vinden het dan ook gezellig om op zo'n groot toernooi aan de mixed mee te doen. Het is een onder deel dat erg aanslaat bij het pu bliek. Er wordt op het scherpst van de snede gespeeld en de vrouwen worden zeker niet ont zien. Logisch ook, die speelsters zijn ook fulltime met tennis be zig en als ze bang zijn om door eep. hard geslagen bal te worden geraakt, moeten ze er niet gaan staan." NAAM: Joost van Leeuwen LEEFTIJD: 32 jaar LENGTE: 1.70 meter GEWICHT: 88 kilo HOBBY: tennis „Wat een verschrikkelijk kapso- nes-verhaal van die Krajicek. Hij heeft ook eens vijf gulden op z'n bankrekening staan en denkt meteen zo hoog van de toren te kunnen blazen. Het niveau van het damestennis is de afgelopen jaren enorm gestegen. Op Rol and Garros werden de attrac- tiefste partijen zelfs door de vrouwen gespeeld." „Over het algemeen is het na tuurlijk zo dat je het best goed afgetraind kan zijn om toppres taties te leveren. Maar wat is af getraind. Is discuswerper Erik de Bruin afgetraind? Die zet toch een behoorlijk gewicht achter die schijf. Of wat denk je van Piet Schrijvers. Dat was in zijn tijd een van de beste kee pers van de wereld." „Het verhaal van Krajicek impli ceert dat vrouwen er minder aan zouden doen om de top te bereiken. Daar geloof ik niets van, ik denk dat er bij de vrou wen zelfs heel wat minder ge snoven en gezopen wordt dan bij de mannen. Als ik zelf beter op m'n gewicht had gelet, had ik misschien met tennis meer kunnen bereiken. Daar staat tegenover dat ik wel een prettig sociaal leven heb ge leid. Met een betere mentaliteit had ik meer uit m'n tenniscar rière kunnen halen. Who knows, besides, who cares." NAAM: Tine Langeveld LEEFTIJD: 30 jaar LENGTE: 1.76 meter GEWICHT: 69 kilo HOBBY: tennis „Toen ik een jaar of veertien was en bij de topjeugd van Ne derland speelde, was ik als een tonnetje. M'n trainer zei ook al tijd dat ik af moest vallen, maar het lukte me gewoon niet, ik had nu eenmaal een zwak voor snoepen." „Tegenwoordig ben ik heel wat kilo's kwijt en dat speelt een stuk prettiger, veel lichtvoetiger. Denk overigens niet dat als je dik bent, dat je geen goede con- Niet iedereen kan zich vinden in de uitspraken van Richard Krajicek die de meerderheid van de vrouwelijke tennissters bestempelde als 'dikke varkens'. foto verkerke produkties Geredde Katwijkers hadden wel degelijk kennis van navigatie ditie kan hebben, dat had ik vroeger wel." „Ik denk wel dat Richard Kraji cek overdrijft. Er zijn er maar een paar die moeilijk vooruitko men omdat ze te zwaar zijn, zoals die Schwartz die vorige week tegen Navratilova speelde. Voor de rest valt het allemaal wel mee." WILLEM SPIERDUK» Katwijker A. van Duyvenvoorde (39) voelt zich door deze kjant behoorlijk voor joker gezet. Ver schijnt er op de voorpagina 's maandags ineens een bericht waarin staat dat hij niets van navigeren weet en dat hij daar om op zee moest worden gered. Terwijl hij nota bene zelf al ja ren in de visserij zit. En hij weet natuurlijk ook wel dat je een ra darreflector niet benedendeks, naast het scheepsbeschuit, moet bewaren. Maar de 'Klasi- na' was pas nieuw en hij had nog niet de tijd gehad om de re flector aan de mast te bevesti gen. Zo zat dat dus. Maar dan word je door zo'n journalist in eens behandeld als een groen- zoeter, als een ketelbinkie 'die voor het eerst naar zee ging en nooit van haaien had gehoord'. Of wij daar niets aan konden doen?, vroeg Van Duyvenvoori de? Ay, ay, sir! Bij deze. Hoe zat het nou precies? Samen met zijn 19-jarige zoon vertrok Van Duyvenvoorde af gelopen zondagmiddagfnet zijn motorjachtje 'Klasina' uit IJmui- den. Koers: Katwijk. Daar zou den vrouw en andere familiele den aan boord komen om enke le dagen te gaan spelevaren. Maar ach, de zee houdt geen re kening met de bescheiden ver langens van mensen. Toen Van Duyvenvoorde rond kwart over acht 's avonds arriveerde in Kat wijk stond er een behoorlijke branding. De golven krulden als vioolhalzen en trokken flink aan de 'Klasina'. Kortom: Van Duy venvoorde kon met zijn boot niet dicht genoeg bij het strand komen. Onverrichterzake moest hij weer vertrekken, richting IJmuiden. Rond half elf, toen ze zo'n kleine mijl van de kust af waren, begaf de motor het. Via de marifoon zocht Van Duyven voorde contact met zijn vrouw. Die waarschuwde de kustwacht. Enkele uren later werden schip per en zoon door de Zand voort - se reddingsmaatschappij KNRM van boord gehaald. De 'Klasina' werd naar IJmuiden gesleept. „Ach, het was allemaal niet zo dramatisch", vertelt de gestran de schipper. „Gewoon een mo torstoring. iets met het oliefilter. De kustwacht vroeg waar ik mij bevond. Ik dobberde toen ter hoogte van Bloemendaal. Ik had twee ankers uitgegooid, maar die zijn waarschijnlijk gaan krabben, zoals wij dat noemen. Dan krijgen ze geen greep op de bodem en gaan ze glijden. Daardoor ben ik kennelijk be hoorlijk afgedreven. Ik had wel telkens contact met de kust wacht maar ze konden me niet precies localiseren. Het was nogal nevelig op zee. Telkens dacht ik dat ik de reddingsboot zag, maar dat bleken achteraf de lampjes van Noordwijk te zijn geweest. Tot overmaat van ramp begon er ook nog diesel olie uit de tank te lekken zodat het spekglad werd aan boord. Maar nadat de reddingsboot een lichtfakkel had afgeschoten, kon ik mijn positie nauwkeurig bepalen. Daarna was het snel gebeurd." R.J. Bruntink. waarnemend korpschef van de Zandvoortse politie, assisteert de Zandvoort se reddingsmaatschappij KNRM als vrijwilliger. Hij is wat men noemt 'opstapper'. Als er iets aan de hand is. komt hij vlie gensvlug van het Zandvoortse hoofdbureau naar het strand. Hij was aanwezig bij de 'red ding' van de 'Klasina' „We heb ben eerst een tijd verkeerd ge zocht. Tussen Zandvoort en IJmuiden. Van Duyvenvoorde had zich in de omgeving vergist. Hij was één badplaats te ver. De 'Klasina' is helemaal van po lyester en zo'n boot zie je pas op de radar als je hem op 1 mijl afstand bent genaderd. En ik moet zeggen: er stond een leuk zeetje. Maar nadat we een licht fakkel hadden afgevuurd was het leed snel geleden. Onver- antwoordelijkgedrag? Daarover wil ik geen uitspraken doen. Op zee kan je van alles overkomen, ook al ben je zo ervaren als ka pitein Haddock. Van Duyven voorde was trouwens helemaal niet zo slecht op de hoogte van navigatie en dat soort dingen. We maken bij de KNRM wel gekkere dingen mee. Ik zweer het je: je hebt mensen die met een autokaart de Noordzee op gaan." CEES VAN HOORE ;eAllergie mMet gevaar voor eigen leven de 24-jarige Noordwijker zijn vriendin gescheurd. !J}p de Nieuwe Zeeweg in zijn jvoonplaats had hij het gaspe- j^iaal van zijn auto flink inge- Zijn geliefde verkeerde in lt^loodsnood. Lijdend aan een .ofrnstige vorm van allergie had onmiddellijk een injectie no- attfig. Hij moest haar die prik ge- rtfen- at,Bent u arts of zo?", vroeg de wfantonrechter gistermorgen. Hij ^epegreep niet waarom de vriend je verlossende spuit had moe ien toedienen. De Rijnsburger /0jegde uit dat zijn vriendin er bij na>en allergische reactie zo em- aan toe 's dat ze dan tot arjiiets meer in staat is. „Ik geef [laar dan een injectie in haar erpo ven been." Om wat voor aller- H^ie het ging werd niet duidelijk. agent die de snelheidsover- had aangehouden zou B^oor de situatie alle begrip heb ben getoond. „Hij gaf me een bekeuring en zei efbij dat de eAaak met een doktersverklaring 'ergeten zou worden", zei de nan. De bon had hij, na de red dling van zijn vriendin, niet be- aald. Hij vertrouwde erop dat |e huisarts nog wel contact zou ipnemen met de politie van JJoordwijk. 'g<!)at was blijkbaar niet gebeurd, attlaanden later viel ineens een oajproep in de bus om naar de kantonrechter te komen. „Heeft vi nu een medische verklaring neegenomen?", vroeg de offi cer van justitie. „Waarin staat u de enige persoon bent die vriendin een spuit kan ge- enen zodat ze niet doodgaat?" De eiJoordwijker haalde een oranje belletje tevoorschijn met een ir leeks aan onbekende medische NAGERECHT namen. Geen medische verkla ring, maar wel een papiertje dat indruk maakte op de officier. „Overmacht is hiermee niet be wezen, maar ik geloof uw ver haal wel." Het leek hem dat een schuldigverklaring zonder straf op zijn plaats was. De kantonrechter hoorde de eis van de officier enigszins ver baasd aan. „Wel erg mild hè?", sprak hij tot de verdachte. „Nou ja, ik zal uw zonnige dag niet verpesten en het daarbij laten. Maar ik raad uw verloofde wel aan om te oeferien met het in spuiten." Tweelingbroer Het komt niet vaak voor dat de verdachte bijna smeekt om een geldboete. Maar in het geval van de 23-jarige Leidenaar was daar een speciale reden voor. Op de brommer gereden zon der helm, luidde de aanklacht. De man kwam lachend naar vo ren en zei meteen dat hij het niet was geweest, maar zijn tweelingbroer. „Dan heeft die wel valselijk uw naam opgege ven", zei de kantonrechter. Hij stelde voor de zaak aan te hou den en de broer op te roepen. „Heeft u dit verhaal ook aan de politie verteld?" Nee. bekeurin gen verscheurde hij altijd direct, zonder ook maar een blik op de inhoud te werpen. Dat zijn broer nu ook moest op draven voor de kantonrechter vond hij 'zottigheid'. „Stuurt u mij nou maar gewoon een ac cept-giro dan laat ik dat wel door mijn broer betalen. Kijk, het zit zo: mijn broer werkt bij de PTT en dan mag je niet met politie en justitie in aanraking komen. Die bekeuring moet dus op mijn naam blijven staan. Ik moet mijn broer dekken, anders verliest hij zijn baan." De kantonrechter prikte na dit verhaal onverstoorbaar een nieuwe datum. Pruttelend en gnuivend hoorde de man het aan. „Vijf oktober, pff, ik weet niet of ik dan tijd heb." Honds De zwaar ondervoede Mechelse herder van een 20-jarige Warm- onder was door de politie in be slag genomen. Buurtbewoners konden niet langer aanzien hoe de verslaafde man zijn huisdier verwaarloosde. De hond werd vervolgens naar een dierenasiel overgebracht. „Ja, ik had gewoon geen geld om mijn honden - ik had er twee - te eten te geven. En ver der zat ik ook met die versla ving." De officier vond het des te merkwaardiger dat de man zijn hond uiteindelijk niet wilde afstaan aan de politie en het dier na de inbeslagname weer uit het asiel terughaalde. De Warmonder: „Het was ook een beetje rare zaak. De politie don derde mijn deur in, zonder legi timatie." De officier noemde het een 'he le kwalijke zaak'. „U bent heel nalatig geweest. De hond zit nu een jaar in het asiel omdat u geen afstand van het dier wilt doen". Hij eist een boete van honderd gulden en een ver beurdverklaring van de hond, zodat het dier elders onderdak kan krijgen. De rechter volgde de eis. Willekeur Streepjescolbert, blauwgrijze broek en een forse aardappel in de keel. De 31-jarige Rijnsbur ger klaagde steen en been over de willekeur van de politie. Hij had op de Rijnsburgerweg de snelheidslimiet ruimschoots overschreden en was daarbij ge snapt. Maar hoe was het nou toch mogelijk dat een vriend die 25 meter achter hem reed hele maal geen gele prent voor het zelfde gedrag had gekregen? Bo vendien was de geldokte snel heid onjuist. Hij had vast en ze ker geen 88 kilometer per uur gereden, hooguit 75. De rechter wees er op dat de overtreding met behulp van een radar was vastgesteld. „Dat is toch een tamelijk betrouwbaar apparaat." Toen stelde de Rijnsburger de hoogte van de bekeuring aan de orde. „Dat is veel te hoog. 248 gulden." Dat was ook eigenlijk de belangrijkste reden voor hem geweest om de zaak voor te leg gen aan de kantonrechter. Dat bedrag is te hoog in verhouding met het door mij gepleegde strafbare feit." De officier van justitie vond 's mans argumenten niet overtui gend. „U wilt dus alleen eèn goekoper schikkingsbedrag. Maar als de zaak voor de kan tonrechter komt levert dat extra werk op en dan is het gebruike lijk dat de boetes hoger worden. Ik zie in dit geval geen aanlei ding om van die hogere stan daardboete af te wijken." Hij eiste 265 gulden. In een laaste poging daar nog wat vanaf te krijgen klaagde de Rijnsburger over 'zijn rechtsge voel' dat door zo'n hoge boete 'een flinke deuk zou krijgen'. „Als er een straf wordt opgelegd moet je je als dader daar in kun nen vinden", meende hij. De rechter week niet van de eis van de officier af. „U had geen enkele reden om naar de kan tonrechter toe te stappen", oor deelde hij. LEIDEN MONICA WESSEUNC Jongeren die tijdens hun vakan tie in deze regio 'kattekwaad uithalen' in de vorm van vernie lingen of vandalisme, krijgen di rect bezoek van de politie. De politie bezoekt de jongere op de camping of in het hotel en re gelt direct de straf. Met dit lik- op-stukbeleid wil het buro Halt Zuid-Holland-noord voorko men dat jongeren hun straf ont lopen. Vernielingen of vandalisme ge pleegd door jongeren die hier niet wonen maar slechts vakan tie vieren, werden tot nu toe af gedaan met een standje. Een of ficiële juridische procedure was niet mogelijk: tegen de tijd dat de zaak voor de rechtbank komt is de jongere al weer lang en breed thuis. Vernielingen en vandalisme vindt het buro Halt echter te erg om zomaar met een standje af te doen. Vandaar dat de versnelde procedure is ingesteld. De jongere krijgt de kans om in zijn vakantie de al ternatieve straf, vaak werk. af te werken. Eventuele financiële schade wordt met de ouders van de jongere geregeld. Jeugdi gen die weigeren op deze ma nier de zaak te regelen, krijgen later alsnog met de rechtbank te maken. AGENDA DINSDAG 30 JUNI Katwijk Jaarh|kse uitvoering van Kinderkoor 'De Lenteklokjes' in Tripodia, Hoor- nesplein 155. aanvang 19.00 uur. Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof. C van Bruggepad 2. aan vang 20.00 uur Noordwijk Rondwandeling door de historische omgeving van Noordwijk Binnen, start bij het Raadhuis. Voorstraat, om 19 30 uur Noordwijkerhout Vergadering en postzegel veil mg van de Postzegelvereniging in De Schelft. aanvang 20.30 uur. WOENSDAG 1 JULI Katwijk Zomeravondzang mmv 'Pniéidames- koor' in de Oude Kerk. Boulevard, sa menzang 19.50 uur, aanvang 20.00 Leiden Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis. Langegracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Gymzaal 'De Brug', Wassenaarseweg, van 16.00 Komst Fokker is definitief Fokker Space Systems heeft afgelopen vrijdag een contract gesloten over vesti ging in het bio-science park in leiden. Omdat het ging om het tekenen van een no tariële acte, waren bij deze gelegenheid slecht juristen van Fokker en gemeente Lei den aanwezig. Space Svstems is in Am sterdam gevestigd. Dit jaar wordt begonnen met de bouw van een bedrijfspand waar naar schatting 400 mensen komen te werken. tot 17.00 uur. Natuurwandeling olv IVN-natuurgids in Polderpark Cronesteyn. start bij de waterspeelplaats over de spoorbrug, om 19.30 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen. Gerestraat 20. van 20 00 tot 21.00 uur. Leiderdorp Parabowls in De Does, van 12.30 tot 15 30 uur. Noordwijk Bijeenkomst subcommissie (behan deling bezwaarschriften) voor ruimte lijke ordening, volkshuisvesting en milieu. Gemeentehuis, aanvang 16.15 uur Avondwedstrijd van HSV De Sportvis ser. Leidsevaart. van 18 45 tot 21 15 uur. Optreden van de Engelse band 'Music on the Move'. Vuurtorenplein, aan vang 19.00 uur Vergadering van de raadscommissie voor onderwijs- en welzijnszaken. Ge meentehuis. aanvang 20 00 uur. Woensdagavondzang mmv Groot Rijnstreekkoor uit Katwijk, Hervorm de Kerk. Hoofdstraat 96. aanvang 20 30 uur. Oegstgeest Bridge drive m 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Gouden speld Scheidend hoofddocent mid deleeuwse geschiedenis aan de l^idse universiteit, dr. D.F..H. de Boer, is gisteren onderscheiden met een 'gou den speld'. B en W van Lei den hebben hem deze on derscheiding onder meer toegekend voor zijn vele on derzoeken op historisch ge beid in Leiden. Cultuurwet houder H. Koek heeft de gouden speld uitgereikt in museum De Lakenhal. De Boer verlaat de l-eidse uni versiteit omdat hij tot hoog leraar is benoemd aan de uimi'isitrii vanI .rollingen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13