Burgemeester 'onder vuur' CDA en VVD wijzen plan Progressief Warmond af Regio Leiden Ondernemers Grote Polder niet happig op bedrijfsvervoer Plek kermis Leiderdorp blijft onzeker Geld grootste probleem voor pont over de Zijl Stenen uil in Oegstgeest DINSDAG 30 JUN11992 Cheques en sieraden gestolen zoeterwoudeBij een inbraak in een woning aan de Burge meester Van Outerenstraat in Zoeterwoude zijn gistermiddag op klaarlichte dag sieraden en cheques gestolen. De dader probeer de aanvankelijk het huis binnen te komen door het forceren van de achterdeur, maar toen dat niet lukte koos hij voor het open breken van een raam. Langzamer rijden op Achthovenerweg leiderdorp Op de Achthovenerweg tussen Leiderdorp en Kou dekerk mag nog maar 60 kilometer per uur worden gereden. De weg wordt momenteel gereconstrueerd. Bij de verkeersdrempels die daarbij worden aangelegd, mogen automobilisten straks nog maar 40 kilometer per uur rijden. De reconstructie van de weg duurt nog tot december. Strop van 10.000 gulden runsburg Uit een bedrijf aan de Voorhouterweg in Rijnsburg hebben onbekenden afgelopen nacht 21 zogeheten assimila tielampen gestolen. De lampen hebben een waarde van 450,gul den per stuk. Hoe de inbrekers zijn binnengekomen is onbe- Vervoersplan moet aantal autokilometers sterk terugbrengen zoeterwoude/leiden. Bedrijven op het Zoeterwoudse industrieterrein Grote Polder staan huiverig tegenover het opzetten van bedrijfsvervoer om het aantal autokilometers van hun werknemers terug te dringen. Ook het enthousiasme voor carpoolprojecten is niet groot. Dit zegt secretaris C. Broeksma van de Leidse Kamer van Koophandel. De Kamer heeft samen met Rijkswater staat en de Leidse Vereniging voor Industrie onderzoek ge daan naar mogelijkheden om het autogebruik van en naar de Grote Polder sterk te beperken. Als 4000 van de 6000 werkne mers van de Grote Polder gaan carpoolen met meerdere mensen samen in één auto of met bedrijfsbussen reizen, scheelt dat de helft tot driewart van het aantal verreden autoki lometers. Op grond van deze onderzoeksuitkomst heeft de Kamer besloten om hard te gaan trekken aan 'vervoersplan nen' waarin bedrijven geza menlijk het woon-werkverkeer van hun personeel regelen. Toch zijn veel bedrijven niet happig op vervoersplannen, zegt secretaris Broeksma. „Veel bedrijven werken met ploegen diensten of flexibele werktijden. Een andere reden is dat bedrij ven vinden dat het vervoerspro bleem geen gezamenlijk be- drijfsprobleem is, maar dat in dividuele werknemers dat zélf moeten oplossen. Bovendien le vert een vervoersplan een be drijf meestal niet direct geld op. Ze betwijfelen bovendien of het werkt. Zelf vinden wij ook dat alternatieven voor de auto in elk geval in reistijd met die auto moeten concurreren: het mag niet langzamer zijn." Lege stoelen Een onderzoeksbureau gaat binnenkort bij de honderd be drijven peilen hoe zij tegenover de vervoersplannen staan. Het doel is om de bedrijven over de streep te halen. Ook de 6000 werknemers kunnen binnen kort over de vervoersaltematie- ven hun mening geven. Een woordvoerder van het onderzoeksbureau: „Er rijden veel 'lege stoelen' rond. Een ver voersplan bespaart kosten en ontlast het toch al zeer drukke wegennet, vooral op de tijdens de spits bijna onbegaanbare Hoge Rijndijk. Het vrachtver keer en ander zakelijk verkeer zou daarvan kunnen profiteren. Ook het milieu wordt er beter De 6000 werknemers van de Grote Polder leggen tussen hun huis en werk ongeveer 130.000 kilometers per dag af met de auto. Dit komt óok omdat het industrieterrein slecht bereik baar is met het openbaar ver voer. Als de werknemers met bedrijfsbussen of carpoolteams reizen, blijven in het meest gun stige geval nog maar 32.000 tot 58.000 verreden kilometers per dag over. Volgens het onder- Zoek zouden er in het meest gunstige geval 600 carpool teams kunnen komen waarvan 2300 werknemers gebruik kun nen maken. Van bedrijfsbussen kunnen ongeveer 1700 mensen gebruikmaken. „De omstandigheden voor gezamenlijk vervoer zijn gunstig omdat veel mensen dicht bij el kaar wonen en vooral reizen over de as Katwijk/Leiden/Alp hen aan den Rijn. Niet meege rekend hebben we de werknei mers die minder dan 7,5 kilol meter van het bedrijf af woneij en die vaak met de fiets gaan." i Volgend jaar verwacht de Ka mer van Koophandel concrete resultaten en kunnen de eersti vervoersplannen op tafel liggen Grote bedrijven zoals Heinekej hebben al bedrijfsvervoer, maai niet alle werknemers makej hiervan gebruik. Volgens Broeksma komt n de Grote Polder een industrie terrein als 't- Heen in Katwijl voor vervoersplannen iri aan merking. Ook wordt gedacH aan regio's waar veel ziekenhui zen en andere verzorgingsin. stellingen zijn gevestigd. Kritiek op ról Bruggeman bij oplossen problemen brandweer D66 c De Leiderdorpse D66-firactie twijfelt aan het functioneren en de integriteit van burgemeester A. Bruggeman. In het plaatselijke partijblad 'Perspectief bekritiseertD66- raadslid R. Jolly de manier waarop de burgemeester is omgegaan met de problemen van het vrijwillige brand weerkorps. Zijn kritiek leidde in de commissie bestuurs zaken gisteravond tot een emotioneel verweer van Brug geman. „Ik voel me persoonlijk in mijn integriteit aange tast en dat doet pijn", aldus de burgervader. verwarring. Goekoop herinner de zich zijn weigering later ech ter weer. Jolly uitte gisteravond zijn boosheid over die spraak verwarring. „Het heeft tot ge volg dat uw interventie niet voor de volle honderd procent betrouwbaar lijkt. Maar als emoties de hoofdrol spelen komt de nauwkeurigheid wel vaker in het gedrang." Volgens Bruggeman berustte de wisse lende reactie van Goekoop op een misverstand. „Ik wens in het openbaar niet uitgespeeld te worden tegen mijn collega in Leiden", voegde hij er boos aan toe. In 'Perspectief schrijft Jolly verbijsterd en verontrust te zijn de WD vroegen eerder om een onderzoek naar samen werking tussen de brandweer korpsen in de Leidse regio. Het Leiderdorpse korps kampt met problemen omdat steeds hoge re eisen worden gesteld aan de vrijwilligers en steeds minder mensen zich voor het korps aanmelden. Volgens Brugge man is een onderzoek niet zin vol. Leiden zou volgens hem re gionale samenwerking twee jaar geleden al hebben afgewezen. Toen de Leidse burgemeester C. Goekoop dat in eerste instan tie ontkende, ontstond grote over de 'melodramatische' ma nier waarop de burgemeester het onderzoek naar regionale samenwerking heeft afgewezen. „Bruggeman dreigde dat als de regionaliseringsgedachte door de raad zou worden overgeno men, hij geen verantwoordelijk heid meer wenste te dragen voor de brandweer. Met dat dreigement wekt Bruggeman sterk de indruk democratisch gebrekkig te functioneren." „U heeft zich geen afstand gegund tussen uw positie en die van de brandweercomman dant", voegde Jolly er tijdens de commissievergadering aan toe. „En dat kan laakbaar worden genoemd. Ik vind dat u onhan dig heeft geopereerd." Burge meester Bruggeman verweerde zich met: „Ik hóór als porte feuillehouder de brandweer te verdedigen. U mag mij niet ver wijten dat ik me betrokken voel bij de belangenbehartiging van de brandweer." De D66'er zou eventuele poli tieke consequenties van Brug- gemans dreigement niet be- De plaats waar de Leiderdorpse kermis volgend jaar wordt gehouden blijft onzeker. De commissie bestuurszaken kon gisteravond geen keuze ma ken tussen de Laan van Ouderzorg en het voor malige basketbalveldje op de hoek van de Hoog- madeseweg en de Persant Snoepweg. De kermis, die jaarlijks rond Koninginnedag wordt gehou den, stond tot nog toe op de Laan van Ouderzorg. Omwonenden klaagden daar echter over overlast. Volgens het CDA en de WD moet de kermis toch op de Laan van Ouderzorg blijven. „Tussen de Winkelhof en de Santhorst ligt het centrum van Leiderdorp en we hebben altijd gezegd); evenementen in het centrum moeten plaatri den", bepleitte CDA'er G. Hogervorst. Het bafp balveldje is volgens D66, de PvdA en Groen fa een goed alternatief, waardoor de overlast vi j gespreid over het dorp. h |i( Een afvaardiging van omwonenden vaL Laan van Ouderzorg zat gisteravond enigiv verbijsterd op de publieke tribune. „Nietje heeft het erover dat de commissiè beroep- ejj( zwaarschriften onze klachten terecht heef}e noemd. Daar kunnen ze toch niet j heenlopen?" Nieuwe recreatieve verbinding tussen Warmond en Leiden voor fietsers en voetgangers De gemeenten Warmond en Leiden onderzoeken de moge lijkheid om een pontje te laten varen over de Zijl. Het bootje moet de noordoostpunt van de Leidse Merenwijk CJoppepad) verbinden met de Zijldijk. Beide aanlegpunten liggen op het grondgebied van Warmond. Met het veer krijgen de Warm- onders en de bewoners van de Merenwijk een snelle en veilige verbinding met De Kaag, Lei derdorp, Alkemade en Wou- brugge. De pont die hiervoor gebruikt gaat worden, voer tot voor kort tussen het recreatiegebied Vliet- land en de gemeente Voorscho ten. Na de opening van de nieu we Vlietlandbrug op 11 mei van dit jaar werd de veerboot over bodig. De kans dat de boot nog dit jaar gaat varen is niet groot. Lei den en Warmond willen de ver binding weliswaar graag heb ben, maar weten nog niet hoe ze de financiering rond moeten krijgen. Volgens directeur G. Bovens van het werkvoorzie ningschap De Zijl Bedrijven, die het personeel voor de veerver- binding moet leveren, valt het besluit waarschijnlijk pas half augustus, zodat de pont alleen in september en oktober zou kunnen varen. Het is de vraag of dat nog wel de moeite loont. Voor de pont hoeven de ge meenten niets te betalen, want die wordt door de provincie Zuid-Holland ter beschikking gesteld. De twee gemeenten moeten echter wel voor een vol ledige bemanning zorgen. Zij hebben De Zijl Bedrijven in Lei derdorp gevraagd om drie men sen te leveren, die de pont in wisseldienst kunnen beman nen. Profiteren Het probleem is dat de pont bij na geen inkqmsten oplevert. De Warmondse gemeente-ambte naar J. Bezuijen zegt hierover: De pont die wordt ingezet voor de verbinding over de Zijl, voer tot voor kort bij het recreatiegebied Vlietland in Voorschoten, foto wiM dijkman „De passagiers betalen slechts een symbolisch bedrag: de ex ploitatielasten komen helemaal ten koste van de béide gemeen ten." Momenteel wordt beke ken of de gemeenten nog wat potjes hebben waarmee de ex ploitatie van de pont kosten dekkend kan worden gemaakt. In een eerder stadium was ook Leiderdorp bij de financie ring van de pont betrokken, maar deze gemeente heeft in middels afgehaakt. Voorlichter^ M. Jansen erkent dat ook Lei derdorpers profiteren van de verbinding, maar stelt onom wonden: „Er is geen geld voor. We zijn bij de voorbesprekingen betrokken geweest, maar heb ben nu besloten om het project helemaal voor rekening van Warmond en Leiden te laten komen." Directeur Bovens van De Zijl Bedrijven zegt dat de proble men bij de financiering hem zorgen baren: „De exploitatie van de pont moet ons«echt seri euze inkomsten opleveren, want anders krijgen we moei lijkheden met het ministerie van sociale zaken, dat onze acti viteiten controleert." Mensen om de boot te bemannen heeft het bedrijf wel: „Er is veel be langstelling voor en ook kundig heid", meent Bovens. Warmond en Leiden willen de exploitatie dekkend krijgen door de schipper en de machi nist ook nog ander werk te laten doen. Wat dat moet zijn is Bo vens tot nu toe een raadsel: „Die mensen kunnen natuurlijk ook niet bij die boot weg. Een horecagelegenheid naast de aanlegsteiger zou kunnen, maar daarmee verdring je misschien commerciële koffietentjes en snackbars. Dat kan ook niet", zegt hij. De verbinding over de Zijl komt vooral ten goede aan toe risten, die de zogeheten 'pontjesroute' fietsen. Daar naast meent Bezuijen dat ook scholieren van de veerboot kun nen profiteren. Het is de bedoe ling om de pont van mei tot en met september negen uur per dag in de vaart te houden, ook op zaterdag en zondag. In april, mei en oktober vaart de pont al leen in het weekeinde. Van no vember tot en met maart ligt de veerboot stil. De vrijwillige brandweerlieden woonden gisteravond in uniform de beraadslagingen van de commissie bij. Samenwerking tussen de regionale brandweerkorpsen zou volgens hen het einde betekenen van een 'unieke organisatie'. foto hielco kuipers treuren, blijkt in 'Perspectief. „De actuele politieke tendens is dat een steeds groter deel van de bestuurlijke bevolking 's mans dreigen met opstappen gaat waarderen als een belofte." D66 en de WD wilden de va cature voor een tweede be roepsofficier 'regionaal invul len'. Het verzoek om een onder zoek daarnaar werd gisteravond echter opnieuw verworpen. Vol gens brandweercommandant T. van der Berg is z oplossing onmogelijk. Het korps De brandweerlieden, die de zou dan nog maar één eigen be- hele publieke tribune bezetten, roepskracht hebben. „Bij ziekte mompelden instemmend. Re en vakantie is er dan geen lei- gionale samenwerking zou vol ding en de druk op zo'n een- gens hen het einde betekenen mansfunctie wordt dan onmen- van de 'unieke organisatie' van selijk", aldus ,Van der Berg. de vrijwillige brandweer. Een stenen uil op een sokke gaat het nieuwe woon wijkje, bij de Groenhoevelaan iii Oegstgeest sieren. Als he| aan het college van burge meester en wethouders ligtl koopt het gemeentebestuu 1 dit kunstwerk van de beken 1 de Amsterdamse kunstenaj' res Theresia van der Pant. 1 Van der Pant heeft ondeL meer het portret van Konin gin Beatrix in de burgerzaajs van het Leidse stadhuis gel maakt. Ook van haar hand ik het ruiterstandbeeld van Kor ningin Wilhelmina op hek Amsterdamse Rokin. |1 De stenen uil van ongeveep een halve meter hoog, is gel; dacht in de middenberm va c de Groenhoevelaan, waar hek beeld volgens de gemeentf goed zichtbaar is. Volgerjii het college is het kunstwerk zeer geschikt omdat 'in dijr omgeving nog regelmatiy echte uilen voorkomen1 1 - - Het kunstwerk kost bijr^ 21.000 gulden. De gemeent^v raad neemt op 2 juli een ben sluit over het voorstel. fe De inspraak van in het bouwplan we wijk Endepoel III is een was sen neus. Het gemeentebestuur jaagt de overeenkomst met de projectontwikkelaar er in een noodtempo doorheen. En dat terwijl verschillende toekom stige bewoners bezwaren hebben tegen de indeling van de wijk: vooral tegen de plek voor de sporthal. meer om hen in te lichten. PW'er Bram Schavemaker is daarover teleurgesteld, al be- Warmonders grijpt hij wel waarom het alle maal zo snel moet. „Het pro bleem is dat het gemeentebe stuur in grote tijdnood is geko men. Vóór 1 september moet het definitieve bouwplan voor Endepoel III op het provincie huis liggen, anders verspeelt Warmond de bouw van tien so ciale sector-woningen dit jaar", verklaart hij de gang van zaken. Schavemaker wijst op de exploi tatie-overeenkomst. „Die De raadsleden van Progressief terlijk helemaal dichtgetim- Warmond steken hun kritiek niet onder stoelen of banken. Ze hebben een alternatief bouw- gemaakt. Maar de andere merd: er kan niks meer worden veranderd aan het bouwplan zoals het er nu ligt. De gemeen te had er ook voor kunnén kie- icties voelen er niks voor om zen om in die overeenkomst te tomen aan de onlangs be reikte overeenkomst met de projectontwikkelaar. De 'exploitaitie-overeen- komst' met Eurowoningen kwam gisteravond aan de orde in een inderhaast bijeengeroe pen commissievergadering fi nanciën. Woensdagavond moet de raad al een besluit nemen over de overeenkomst en het Ziet er naar uit dat een meer derheid ermee instemt. Ook de ze extra raadsvergadering is vo rige week onverwacht aange kondigd. De Warmonders we ten officieel niets van deze bij eenkomsten. Er was geen tijd hal is gedacht in het mid<fc van de wijk, daar waar je En[ poel met de auto binnenkof Op de plek van de sporthal het huidige bouwplan, vlaP de begraafplaats, komt dan strook met vrije sector-won gen. Het ernaast ingeteke^ trapveldje wordt een sml speelstrook." Schavemaker: „Wij hebr .geluisterd naar de bezwa" van omwonenden en belaP hebbenen. Wij vinden het keerd om hen eerst voor te Ir den dat ze nog volop inspcr krijgen en ze dat nu te ont£' gen door de exploitatie-of1 eenkomst. Als mensen dwars willen liggen, kan da# in de bezwaarprocedure, nfj dat betekent dus ook datfj bouw van de woningen wr nog een aantal mogelijkheden open te laten. Of om maar al- vertraagd. Het is dus slikkejj vast de woningen te bouwen op stikken. de grond die al in haar bezit i Een aantal bewoners heeft be zwaar tegen de plaats van de nieuwe sporthal. Die is nu inge tekend in de hoek van de wijk, vlakbij de begraafplaats en een rij sociale sector-woningen. Vooral de bewoners van die huizen vrezen verkeers- en par keeroverlast. Schavemaker: „Ook het verpleeghuis Mariën- haven dat daarachter ligt, vreest overlast van sluipverkeer. Daar- wij een alternatief plan gemaakt waarin de sport- Het CDA en de WD vof niks voor het PW-alternaf „Als je die sporthal verplat1, krijg je weer andere bezwa# reageert CDA'ster G. den r den-de Mooij. „We krijgeiff eindelijk huizen voor Wan# ders en daar zijn we geluP' mee. Je kunt nu eenmaal F' alles." WD'sterC. Saris: „Böc ners hebben nog alle mog^e heden bezwaar te maken tf{ t plan. Er komt wel n inspraakprocedure.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12