Leiden Regio Woningzoekenden raken toch alle punten kwijt Malle Babbe ontkomt aan 'rode kaart' gemeente 'Het verhaal moet aanspreken' Bijna-ramp door sigaret Studentenflat in steigers SP hoeft niets terug te nemen BOUWPLANNEN? deceunincN E Pillendief aangehouden DINSDAG 30 JUN11992 11 REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN 071 -161417 Veel reacties op nieuwe manier van woonruimte verdelen Hoewel steeds meer woningzoekenden die in Leiden zijn geregistreerd, protesteren tegen het kwijtraken van al hun punten, blijven burgemeester en wethouders een overgangsregeling weigeren. Reeds geregistreerde wo ningzoekenden verliezen met ingang van 1993 al hun [punten, wanneer het nieuwe systeem voor de woonruim teverdeling wordt ingevoerd. leiden wim koevoet In de nieuwe opzet moeten wo ningzoekenden reageren op het aanbod van sociale huurwonin gen dat in een zogenaamde wo- iningkrant wordt gepubliceerd. 'Burgemeester en wethouders voelen weinig voor een over gangsregeling omdat er dan nauwelijks woningen overblij ven om in de woningkrant te zetten. Ook kunnen ze dan niet goed zien of het nieuwe sys teem werkt. Het huidige pun tensysteem is na 1 januari 1993 in elk geval voorgoed verleden tijd. Zelfs al loopt de nieuwe methode in het honderd, dan keren de urgentie-punten niet meer terug, aldus burgemeester en wethouders. Al op inspraakavonden heb ben 300 mensen sterk aange drongen op een overgangsrege ling. Het merendeel van de schriftelijke reacties zo'n tweederde van de 125 bezwaar schriften bevat dezelfde vraag. Volkshuisvestingswethouder Tj. van Rij (PvdA) is onder de in druk van het grote aantal reac ties. Maar hij is er ook blij mee. „Collega-wethouders zijn ja loers op mij. Ze zijn verbaasd dat met een relatief abstract on derwerp als een nieuw systeem voor de woonruimteverdeling zo veel wordt losgemaakt bij de bevolking." Volgens Van Rij zijn de reac ties lang niet allemaal negatief. Hij heeft ook aanmoedigingen ontdekt. „Er zijn ook woning zoekenden die nog vandaag van het puntensysteem zouden af willen." Behalve de klachten over het puntenverlies vallen ook de reacties van niet-Leide- naars Van Rij op. Zij vragen zich af of ze aan een woningkrant kunnen komen. Volgens de wet houder kunnen zij de krant thuisgestuurd krijgen. Wel wordt overwogen daarvoor een Inbreker na tip gepakt leiden Dank zij de oplettendheid van een voormalig collega heeft de Leidse politie gisteravond een 23-jarige inbreker kun nen aanhouden. De ex-politieman zag even na negen uur 's avonds de 23-jarige verdachte een woning aan de Hoge Rijndijk verlaten. De getuige wist dat dit geen bewoner was en belde de politie. Die kon de inbreker een kwartier later aanhouden in de buurt van de Wilhelminabrug. De buit bleek te bestaan uit enkele hon derden guldens. Ook was de Leidenaar in het bezit van een klei ne hoeveelheid heroine. Die had hij overigens niet uit het huis meegenomen. Hij wordt in de loop van vandaag gehoord. In middels heeft ook de 20-jarige bewoonster van het huis aangifte gedaan van de inbraak. leiden wim koevoet gen de boot met het brandje onder verschillende bruggen doorgaan en alarmeerden poli tie en brandweer. De politie ontdekte het kwar tet pas op de Witte Singel. De brand bleek al geblust en de rust aan boord was weerge keerd. De vier verklaarden dat zij de brandende jerycan over boord hadden gezet. De politie heeft de rokende passagiers op hun gedrag aangesproken. Be keuringen zijn uitgebleven. De omgeving van het Gangetje is gistermiddag aan een ramp ontsnapt. Vier Leidse mannen in een motorboot bemerkten ter hoogte van de bruggen over de Oude Rijn dat de benzinetank leeg was. Een van de vier vulde de tank bij met een jerrycan, terwijl het vaartuig verder dreef en de sigaret tussen zijn lippen doorsmeulde. Hierop vatte de jerrycan vlam. Omstanders za- leiden De studentenflat halverwege de Rijn- en Schiekade staat in de steigers. De werkzaamheden aan de gevel zijn onder meer noodzakelijk jeworden omdat vorig jaar honderden bakstenen naar beneden vielen en een groot gapend gat in de zijmuur achterlieten. Inmiddels worden al- e resterende stenen weggehaald en vervangen door een stalen wand. Ook worden in de flat een aantal rotte kozijnen vervangen. FOTO WIM DIJKMAN Nieuw pontje A De Zijl Bedrijven in I Z Leiderdorp gaan waarschijnlijk het perso neel leveren voor het pontje dat de verbinding tussen Warmond en Lei den gaat onderhouden Varkens A Q Gesprek van de Zo- I J merdag: Krajicek en de vette varkens tarief in rekening te brengen. Van Rij: „Dat bedrag mag be langstellenden er echter niet van weerhouden die krant te nemen. Ik denk dan ook eerder aan 25 gulden per jaar dan aan 25 gulden per maand. We willen deze mensen laten betalen om te voorkomen dat niet-Leidse woningzoekendenden die al lang niet meer geïnteresseerd zijn in een Leidse woning toch telkens die krant in de bus krij gen." In het nieuwe systeem krijgen 'urgente' woningzoekenden wel een zekere voorrang. Dat zijn mensen die om medische rede nen, door een ramp of een echt scheiding dringend om woom- ruimte verlegen zitten. Burge meester en wethouders garan deren dat leden van deze groep binnen zes maanden een wo ning krijgt toegewezen. FOTO» JAN HOLVAST Debby, Najat, Ingeborg, Boris, Imre en Kees (v.l.n.r.) uit groep zes van basisschool Lucas van Leyden in de leeshoek. Kinderen over boeken met een boodschap leiden emiel fangmann De Lucas van Leydenschool haalde onlangs de bezem door de boekenkast. Oude werken die vooroordelen bevestigden werden weggedaan en samen met vijf andere Leidse basis scholen stelde de school een lijst op van verantwoorde en daarmee aanbevelingswaardige boeken. Welk kind kent een boek met een boodschap? „Ja, dat je niet moet stelen en bede len." Maar fantasie wint het van realisme bij het leesgierige kind. Roald Dahl wie anders? is veruit favoriet. 'Stom', 'saai' of 'gaat wel', zo staat in de leesmap bij een aan tal boektitels te lezen. Beoorde lingen van vier kinderen, die ge zamenlijk op de Lucas van Ley denschool een aantal aanbevo len boeken tot zich hebben ge nomen. „Dit is toevallig niet zo'n vrolijk groepje", consta teert lerares Christa de Boer. El ders zitten vier leerlingen met rode oortjes een boek te lezen over een meisje dat in de oorlog op verschillende onderduik adressen woont. Dat soort boes ken, daar gaat het om. Uit de les vandaan willen zes willekeurige leerlingen wel wat vertellen over hun leeservarin gen. Nee, het woord 'vooroor deel' kennen de scholieren uit groep zes nog niet en ook de uitdrukking 'zwart-wit tekening' is hun onbekend. Ze houden vooral van fantasierijke werken. Vier van hen geven Roald Dahl als favoriete schrijver op. Maar een boek met een boodschap? Imre (10) weet er een: „Joselito. Gaat over een Indiaan die in de stad in een fabriek gaat werken en in een machine twee vingers verliest. Hij kan niet meer wer ken en zijn kinderen gaan uit bedelen. Dat wil hij niet en dan gaat hij uit stelen voor zijn kin deren. Hij wordt dan door de politie doodgeschoten en zijn zoon moet weer bedelen." Uitkeringen Kees (10) heeft het niet gelezen, maar denkt dat de schrijver wil zeggen 'dat je niet moet bede len en stelen'. „Dat hoeft toch niet, er zijn toch uitkeringen als je niet kan werken." „Nee", werpt Imre tegen, „Je moet dan toch wel uit stelen gaan, als je niet meer kan werken en je kin deren lijden honger. Dit boek speelt in Zuid-Amerika en daar zijn geen uitkeringen." De school mag een groot aan tal verouderde boeken hebben verwijderd, deze kinderen lezen vooral boeken van de laatste tien jaar, toen de emancipatie al haar intrede had gedaan. De boodschap staat daarbij op de tweede plaats, het verhaal moet aanspreken. Kennen ze boeken waarin er wel eens een man in de keuken staat? Boris (9): „De spaghetti van Menetti." Het boek, dat op de aanbevolen lijst staat, gaat over Menetti die de inwoners van een complete stad te dik maakt met zijn spaghetti, ver bannen wordt en pas later mag terugkeren, als de burgers op hun eigen verantwoording zijn gewezen. Najat (11): „De burge meester zei dat de mensen moesten rennen en sporten." Een les uit dit boek van Kees Leibbrandt en Carl Hollander? „Dat mannen ook kunnen ko ken." In een van de afgevoerde boe ken, 'De zon in de gele rivier', zo vertelt lerares Christa de Boer, werd 'Het gele gevaar' be handeld. Op de tafel ligt 'Kinde ren van de Jangtse' van Svend Otto. Dat kan wel. Het gaat over een gevaar dat de Chinezen zelf bedreigt: de overstroming van de rivier De Jangtse, vanuit het standpunt van een kind. Dat verhalen voor kinderen worden aangepast is de leerlin gen van de Lucas van Leyden school bekend. Imre heeft al kennis genomen van Shake speare's wereldliteratuur in een versie voor kinderen. „Van die midzomernacht en Hamlet, ja." Ook Kees knikt. „Zo bestaat er ook een kleuterversie van Peter Pan. Daarin wordt niemand doodgestoken." Dan is een boek als 'Alleen op de wereld', dat op school mocht blijven De Socialitiese Partij (SP) hoeft geen woord terug te nemen van de beschuldigingen aan het adres van woningbouwvereni ging De Sleutels over de vocht- overlast in woningen in de Me- renwijk. Dat besloot president A. van Delden van de Haagse rechtbank vanochtend. De Sleu tels had in een kort geding ge- eist dat de SP een rectificatie in het Leidsch Dagblad zou zetten en de bewoners een veront schuldigende brief zou sturen. De Sleutels had daken van huizen in Oorden, Hoeken, Zij den en Plaatsen vernieuwd om dat er vochtproblemen in de woningen waren. De SP sugge reerde in stencils en persberich ten dat deze ingreep, die 1,3 miljoen gulden kostte, de pro blemen alleen maar hadden verergerd. Volgens De Sleutels was dat niet zo en werd de woning bouwvereniging ten onrechte zwart gemaakt door de SP. Bei de partijen beriepen zich op technische bouwrapporten die hun gelijk zouden bewezen. Uiteindelijk kwamen de kemp hanen voor Van Delden. De rechter oordeelde vanochtend 'dat de SP zorgvuldiger tegen De Sleutels had kunnen optre den, maar dat de handelswijze niet als onrechtmatig kan wor den gekwalificeerd. :iden erna straatsma afé Malle Babbe is op het nip- ertje aan een straf ontkomen 'egens het meermalen over- :hrijden van de sluitingstijden. gemeente heeft de 'rode aart', die ze aan eigenaar Ben uykx wilde uitdelen, ingetrok- en. Die bekeuring zou tot ge- olg hebben gehad dat de kroeg an de Nieuwe Beestenmarkt vee weken lang om twaalf uur nachts had moeten sluiten, lalle Babbe kreeg zo'n ander halve maand geleden een 'gele kaart' uitgereikt. Een waarschu wing, die verder geen, directe gevolgen had. Op de avond dat de voetbalwedstrijd Neder land—Duitsland werd gespeeld, op 18 juni, constateerde de po litie opnieuw dat de kroeg ver na de sluitingstijd van één uur nog was geopend. Regel is dat bij een tweede overtreding de rode kaart wordt uitgedeeld. Tot op heden is dat echter nog niet een keer gebeurd. De gemeente besloot uitein delijk geen straf uit te delen om dat er die nacht sprake was van een uitzonderlijke situatie. In de gehele stad was tot diep in de nacht veel volk op de been die de overwinning van Nederland op uitbundige wijze vierde. Veel kroegen waren tot ver na één uur geopend. De politie beaamt dat, maar heeft alleen de overtreding van Malle Babbe bij de gemeente gemeld. Over het waarom daar van wil politiewoordvoerder A. Kuijt niets zeggen. „Er is die avond op uitgebreide schaal in de hele stad gefeest. Het precie ze aantal kroegen dat de slui tingstijd heeft overschreden kan ik niet noemen. Omdat een ro de kaart vanwege uitzonderlijke omstandigheden niet is uitge deeld noem ik ook geen na men." Luykx vindt de actie van de politie 'belachelijk'. „Je bent overgeleverd 'aan de willekeur van zo'n agentje. Ik heb het ge voel dat ik steeds het mikpunt ben. Ze kunnen hier natuurlijk ook veel makkelijker controle ren dan bij een kroegje in een kleine steeg. Hier. zo vlak bij het politiebureau, rijden ze hon derd keer per avond langs, dus je bent altijd de lui. En dat ze op zo'n speciale avond gaan con troleren is natuurlijk helemaal belachelijk." Volgens Luykx wordt de wille keur van de Leidse politie aan getoond door het feit dat zijn andere zes kroegen die avond geen berisping hebben gehad van de politie. „En die zijn toch ook allemaal ook langer open geweest. Je kunt na zo'n voet balwedstrijd beter geleidelijk doorgaan, zodat iedereen gelei delijk en tevreden naar huis gaat. Als er honderden mensen voor de deur staan krijg je die ook niet zo gemakkelijk weg." Stiekem De horeca-ondememer heeft geen goed woord over voor het Leidse sluitingstijdenbeleid. „Ik ben elf jaar lang vrijdags niet om twee maar om drie uur en zaterdags niet om drie maar om vier uur dichtgegaan en dat ging altijd goed. Sinds anderhalve maand doe ik dat niet meer, vanwege die waarschuwing in de vorm van een 'gele kaart'. Maar als de gemeente zo door gaat krijg je een heel stiekem systeem, waarbij kroegbazen na sluitingstijd de gordijnenen dichtdoen en gewoon door gaan." staan, vaak nog moeilijk, weet Boris (9). „Daar staan Franse woorden in." Maar boeken kunnen nog zo 'verantwoord' zijn, de rol van film en tv moet niet worden on derschat. De schoolboeken mo gen gescreend zijn op 'intercul turele' en 'emancipatorische' strekking, een portie geweld ne men de kinderen ook wel an derszins tot zich. De jongens hebben de film 'Hook' gezien, een soort vervolg op Peter Pan. „Die gaat veel verder dan een kinderboek." Ze gieren het dan ook uit als ze het er over heb- ben. Commentaar van Ingeborg (9): „Zo te horen typisch een jongensfilm, er wordt veel in ge schoten." Kees, lachend: „Ja, met eieren, die net onder de broedende kip vandaan ko- OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONOBEKIEOING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd m onverwoestbaar kunststal van het kwaliteitsmerk decsunlnck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Komo-cartificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. mh i Acr_ MTkV/CVI Fabnek en showroom De Lasso 60, RoetotarerKtsvcen, lei 01713-15361 - teteta 01713-15202 Een 25-jarige verslaafde zonder vaste woon- of verblijfplaats is gisteren aangehouden door be wakers van het AZL en overge bracht naar het politiebureau. De man had een grote hoeveel heid medicijnen gestolen van een ziekenhuisafdeling. Ook was hij in het bezit van twee gi ropasjes die niet op zijn naam staan. De man was zo onder in vloed van drugs dat hij tot op heden nog geen verklaring heeft kunnen afleggen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11