DE Oranje voetbalkater tot in VS gevoeld VAN Het Gesprek van de Zomerdag TUI» TOEN MAANDAG 29 JUN11992 7 Oud-Leiderdorper Neal de Graaf mist z'n sport in de States Oud-Leiderdorper Neal de Graaf. „Teleurgesteld? Ja natuurlijk. Ik heb de dood In.foto» jan hol vast Luchtvervuiling grootste vijand van vlaggen aan de Noordzeekust Vlaggen. Ze wapperen op paleizen, voetbaltribunes en slagvelden. Ze staan voor ernst én - voor vrolijk heid. Aan de Noordzeekust nemen duizenden vlaggen 's zomers hun hoekje van de hemel in. Op elk strand paviljoen in de regio maar ook voor de grote hotels wordt 's morgens het dun doek gehesen. Vaak gaat het om reclamevlaggen, maarbij gelegenheden wordt ook de nationale driekleur of de EEG-vlag gebruikt. Voor Hotel Huis ter Duin in Noordwijk wapperen elke dag zo'n 33 landen vlaggen. Luchtver vuiling is hun grootste vij and. „We hebben het wel meegemaakt dat de vlag van Israël in één dag grijs was". LEIDEN CEES VAN HOORE De Dokkumer Vlaggen Centrale maakt naar schatting zo'n ze ventig- tot tachtigduizend vlag gen per jaar. Vanaf begin maart tot eind oktober laat de produk- tie een duidelijke piek zien. H.B. van Eeken, directeur van de DVC: „Bij goed weer willen de mensen vlaggen, 's Winters is men niet in the mood." De Dokkummer Vlaggen Cen trale maakt zijn omzet voorna melijk met het vervaardigen van reclamevlaggen. Van Eeken ka rakteriseert de produktie van onze nationale vlag als peanuts. „Maar er zit een lichte stijging in. Ik denk dat Nederland toch wat nationalistischer aan het worden is. Niet Oranjegezinder, nee, maar trotser op de eigen identiteit." Volgens Van Eeken, die net een order binnen heeft voor het maken van de vlag van Oezbe kistan, is de grootse vijand van de vlag niet de wind maar de luchtvervuiling. „Er zit veel roet in de lucht en daarvan worden de vlaggen smoezelig. Regen is natuurlijk ook niet best. Vroeger zag je bij de nationale vlag nog wel eens dat de kleuren in de regen gingen doorlopen. Dan werd de witte baan rose. Dat kan nu niet meer. De meeste vlaggen zijn van polyester en de kleuren worden in de vezel ge brand. Doorlopen of uitvloeien is dan onmogelijk." Bij strandpaviljoen Willy Zuid in Katwijk hangen vijf vlaggen met de naam Willy Zuid erop. Theo Langen, de eigenaar van Willy Zuid: „Ik heb ze zelf laten maken en het zijn mooie vlag gen, vind ik. De gave exempla ren bewaar ik voor mooi weer, bij slecht weer hijs ik de vlaggen die een beetje versleten zijn. Re clamevlaggen of zo heb ik niet. De nationale driekleur ook niet. Laatst, met bevrijdingsdag, wou ik de vlag van mijn moeder le nen. Maar ach, dan zou ze zelf zonder vlag hebben gezeten en die schande wilde ik haar niet aandoen." Lodewijk van den Bos, de ei genaar van strandpaviljoen De Gouden Bal aati de Wassenaar- seslag: „Ik heb toch wel drie of vier vlaggen per seizoen nodig. De nationale driekleur hang ik alleen buiten als het niet te hard waait, daar ben ik zuinig op. Vlaggen hebben hier veel te lij den. Ik weet niet of het iets te maken hèeft met luchtvervui ling, maar al na één dag wappe ren komt er een groen waas over de vlaggen. Ook de wind is een boosdoener. We repareren onze vlaggen natuurlijk wel als ze aan rafels zijn gewaaid. Dan maken we ze een stukje korter en zomen we ze opnieuw om. Maar veel helpt het allemaal niet. De gaatjes die de naaima chine maakt weer nieuwe zwak ke plekken. Gelukkig kun je de Nederlandse vlag makkelijk in korten. Bij de Franse is dat een stuk moeilijker. Ik heb een Belg eens horen beweren dat Hol land uit overwegingen van zui nigheid de rood-wit-blauwe ba nen in de breedte heeft geno men." „Een vlag - ik vind het nog steeds een vrolijk gezicht. Dat rood-wit-blauw tegen een strak blauwe lucht is voor mij een beeld van zuiverheid. Het is gek, maar als er veel Duitsers zijn heb ik altijd de neiging de Ne derlandse vlag te hijsen. Som mige klanten storen zich aan het gewapper, aan het monoto ne getik van het vlaggetouw te gen de mast. Dan gaan ze er kranten of handdoeken tussen stoppen. Daar erger ik me wild aan. Het hoort erbij. Het zijn de geluiden van het strand." D. Bogers, de 'manager of operations' van Hotel Huis ter Duin, stuurt zijn bagagist er el ke morgen op uit om zo'n 33 vlaggen van verschillende lan den te hijsen. „We hebben nogal grote vlaggen. Die zwie ren meer dan dat ze wapperen. Hoe kleiner de vlag hoe sneller je dat wapperen krijgt. Bij wind kracht zeven of acht halen we onze vlaggen binnen. Maar laatst hebben ze nog bij wind kracht tien gestaan, stijf als een plank aan de mast. Als er een vlag van een bepaald land ont breekt, zien onze gasten het meteen. Vanmorgen nog kwam hier een Zwitser. 'Hé', zegt-ie, 'waar is onze vlag?' Ik zeg: 'Sor ry meneer, maar Zwitserland is net in de was." LEIDERDORP MEINDERT VAN DER KAAU De overwinning van Denemar ken op Duitsland vormde een kleine genoegdoening. Toch kampte de 62-jarige Neal de Graaf de afgelopen week met een Oranjekatertje. Hij was spe ciaal uit de Verenigde Staten naar zijn broer Bert in Leider dorp gekomen om de successen van Oranje te bejubelen. „Te leurgesteld? Ja natuurlijk. Ik heb de dood in". De Graaf emigreerde 41 jaar geleden, toen hij nog Cock heette, met de Volendam naar Canada. Hij woonde samen met vier broers aan de Valk Bouw- manweg, waar zijn vader een tuinderij had. De opvolging was al geregeld en Neal wilde zijn geluk elders beproeven. Inmid dels woont hij in Californië en heeft een florerend hoveniers bedrijf. „Ik verzorg tuinen van particulieren, en omdat het in Californië bijna altijd zomer is, heb ik het hele jaar werk". De Graaf heeft het in zijn nieuwe vaderland enorm naar zijn zin, maar een ding mist hij: koning voetbal. De situatie in de Verenigde Staten is volgens hem volstrekt hopeloos. „In Ne derland heb je in elk dorp een of meerdere verenigingen, maar daar is niets. Alleen bij de jeugd begint er nu iets te komen. Maar boven de 16 jaar is er niets. We hebben een tijdje ge had dat grote voetballers in de States nog even hun zakken kwamen vullen, maar bij de vol wassenen is het voetbal niet echt aangeslagen. Ik ben in Amerika nog wel vier jaar trai ner en twee jaar scheidsrechter geweest, maar daarmee ben ik uiteindelijk gestopt. Geen en tourage hè". De Graaf kan na al die jaren de ontwikkelingen in Nederland maar niet loslaten. Elke zondag avond is hij weer razend be nieuwd naar de uitslagen van alles dat maar achter een balle tje aanholf. Hij zoekt altijd naar de restultaten van Ajax, Feye- noord en PSV, maar ook die van RCL, Quick Boys en het interna tionale voetbal. Met name is hij benieuwd naar FC Barcelona, de ploeg van zijn 'Cruyffie', zoals hij liefkozend zegt. Op de hoogte blijven valt vol gens De Graaf echter niet mee. „De Amerikaanse kranten heb ben geen benul van voetbal. Als zij wat over deze sport hebben, dan is het omdat er rottigheid is geweest ergens in Europa. Ik lees altijd alleen maar over rel len en vechtpartijen tussen de 'hooligans', nooit over de mooie dingen van voetbal. Daarom heb ik me geabonneerd op Voetbal International. Die krijg ik via de luchtpost. Na het werk 's avonds zonder ik me af met mijn VI. Heerlijk! En verder koop ik Spaanstalige kranten die veel buitenlands voetbal in hun kolommen hebben en luister ik op zondagavond naar de we reldomroep." Vier jaar geleden beleefde De Graaf een schitterende tijd in Nederland. Het land stond op zijn kop toen Oranje de Cup binnenhaalde. „Toen wist ik al dat ik vier jaar later weer terug zou komen." Vlak na de beslis sende kwalificatiewedstrijd te gen Griekenland hing De Graaf dan ook bij zijn broer Bert aan de lijn. „Toen ik hoorde dat we met 2-0 hadden gewonnen, ben ik een vliegticket gaan halen". Voor het volgende grote voet balevenement hoeft hij in elk geval niet naar Nederland te ko men. Een deel van dat toernooi speelt zich dan praktisch af in de voortuin van de hovenier. De eindstrijd wordt over twee jaar in de Rose Bowl in Passadina gespeeld, pakweg 70 kilometer van zijn huis in het dorpje Corona. „Naar de finale ga ik sowieso toe. Als Nederland daarin staat, gaat er een droom in vervulling.' Zo zag stadshistorie- schrijverJJ.Orlersin 1614 het Rapenburg van vóór 1389. Histo risch niet helemaal ver antwoord. Hoe kwam het Rapenburg aan zijn naam? Politie pakt bekladderaar bureau e naam Rapenburg W is niet bepaald uniek. In tal van plaatsen in Nederland en moge lijk zelfs daarbuiten komt hij voor. Soms is het een gehucht, zoals in de buurt van Hulst, soms is het een polder, zoals bij Arnemuiden en bij Alblasser- dam, dan weer een buiten plaats, zoals bij Eindhoven, of een straat, zoals in Amsterdam, Harlingen, Neede en Lichten voorde. Zelfs een gewoon huis kan deze naam dragen: in Som- melsdijk staan staan naast el kaar de huizen Groot Rapen- burgh (vroeger ambtswoning van de gemeentesecretaris) en Klein Rapenburgh en een paar huizen verderop Oud Rapen burgh. Of daarbij de ene plaats zijn naam aan de andere ont leent, is onmogelijk vast te stel len. Misschien is een enkele keer invloed uitgeoefend door iemand die aan het beroemde Leidse Rapenburg gestudeerd had, maar het lijkt toch niet dat dat van veel belang is geweest. Raaphorstenburg Om dichter bij Leiden te blijven: in Rijnsburg heette een wijk al sinds onheuglijke tijden Rapen burg. De meeste dorpen waren in vier wijken of kwartieren on derverdeeld, die soms zeer merkwaardige namen kregen. Ook in Leiden was er een wijk, hier 'bon' genoemd, met de naam Rapenburg: het hele ge bied tussen Galgewater, Rapen burg, Vliet en Witte Singel. Later is dit bon gesplitst in Noord- en Zuid-Rapenburg; de grens lag in de Nonnensteeg. De vraag is natuurlijk of de gracht naar dit bon genoemd is of andersom. Indertijd heeft ir. Van Oerle bij zijn onderzoekin gen naar de ontstaansgeschie denis van Leiden de gedachte geopperd dat er ergens een burg(je) geweest zou zijn dat zijn naam ontleende aan het geslacht waaraan de ambachts heren van Zoeterwoude ont sproten, Van Raaphorst. Deze burg, die hij zocht aan de Vliet, zou dan Raaphorstenburg gehe ten kunnen hebben, en dat zou dan later weer afgesleten zijn tot Rapenburg. Inmiddels is wel komen vast te staan dat er aan de Vliet geen burg of ridderhofstad gelegen heeft, zodat deze theorie wel erg wankel geworden is. Recente onderzoekingen van E van der Vlist hebben aan het licht ge bracht dat de naam Rapenburg in Leiden al genoemd wordt ver voor 1389, het jaar waarin de stadssingel binnen de stad ge trokken werd en een gewone gracht werd, die uiteraard een naam nodig had. Het blijkt nu dat de benaming Rapenburg al in 1359 voorkomt en andere vermeldingen uit 1368, 1384, 1387 en 1388 beves tigen het beeld dat er al gerui me tijd huizen in de buurt van de stadsmuur langs de oude stadssingel stonden. Wel is het merkwaardig dat sedert 1389 niet uitsluitend de naam Ra penburg voor deze gracht ge bruikt wordt: tot ongeveer 1450 is soms ook sprake van Oude Vest waar Rapenburg wordt be doeld. Lidwoord Ook is het opvallend dat vaak een lidwoord weggelaten wordt. Nu is heel algemeen aanvaard dat je zegt en schrijft: het Ra penburg, niet de Rapenburg. Mogelijk heeft de volksmond in het begin Rapenburg toch iets meer als de benaming van een streek gezien, waarbij een lid woord wat minder noodzakelijk is. Leiden heeft trouwens toch een paar probleemgevallen op dat gebied: wellicht als gevolg van een vernoeming naar een be paald gebouw ergens in de buurt van Herensteeg-Nieuw- steeg heette het stuk gracht van Nonnenbrug tot Nieuwe Rijn de Steenschuur (ai in 1330 wordt een woonhuis 'bi der Stienscu- re' genoemd), waama vanaf on geveer 1500 de gewone aandui ding hef Steenschuur geworden is (zij het dat op dit moment een Babylonische spraakver warring heerst: sommigen zijn er toe overgegaan weer de Steenschuur te zeggen). Iets dergelijks treffen we aan bij het Engelendaal of de Engelen - daal als recente straatnaam in Leiderdorp. Zo is ook de beteke nis van de grachtnaam het Le vendaal niet duidelijk. In Am sterdam ligt dicht bij het blok met Rapenburgnamen ook Ui lenburg. Daar was men trou wens toch sterkin het gebruik van het woord 'burg' voor de nieuwe eilanden in het Y, zoals Vlooienburg, Leeuwenburg enz. Niet ver van het Rijnsburgse Ra penburg ligt Valkenburg, maar dan aan de zuidzijde van de Oude Rijn. Tweeburcht-namen ter weerszijden van de mond van die vroeger zo belangrijke rivier, met verder stroomop- waartsnog de Burcht van Lei den. Onwillekeurig komt dan de gedachte op dat Rapen wel eens een verwijzing naar een vogel soort of althans dier zou kun nen zijn, en dan is de gedachte aan een soort verbastering van raven niet ver. Zo gek lijkt die gedachte nog niet. De knol die wij raap noe men, heet in het Frans rave. De taalkundigen daarentegen vin den geen enkele aanleiding om een dergelijke overgang van een v naar een p zomaar aan te ne men. Toch zijn er wel een paar voorbeeldjes die die richting uit wijzen. Raven Zo stond er in Utrecht een huis aan de oostzijde van de Snip penplaats bij de Stadsplaats dat in 1608 genoemd werd'Rapenb- orch, maar in 1647 verkocht werd onder de naam Ravens- burch. In de omgeving van Nee- de schijnen Raaphorst en Raven (s)horst wel eens door elkaar gehaald te worden. Zoals be kend wordt het nest van grote (roof)vogels doorgaans horst genoemd, en niet burg. Dat laatste woord wordt daarente gen meer gebruikt voor een in de grond of het water gemaakt hol, zoals een dassenburcht of beverburcht. Een plaatsnaam als Kranenburg (achter Nijmegen), mits ver noemd naar de kraan(vogel), is bekender dan Kranenhorst, en evenzo gaat Uilenburg (in de Betuwe) boven Uilenhorst, Kraaijenburg (bij Delft) boven Kraaienhorst, Couwenburg (bij- Vught) boven Kauwenhorst, en al helemaal Valkenburg boven Valkenhorst. Maar misschien moet niet al te zeer vastgehouden worden aan de raaf als vogel, maar meer aan de betekenis van raaf als syno niem voor gitzwart. Bij bena mingen als Ravensberg, Ravens- bosch, Ravënshorst, Ravens- oord, Ravenstein, Ravenswaard en Ravenswaay zal doorgaans de vogel zelf wel de naamgever geweest zijn, maar in bepaalde gevallen kan zijn kleur de aan leiding geweest zijn. Om te beweren dat huizen met de naam Rapenburg dus wel zwart (geteerd of geverfd) of van een donkergetinte steensoort geweest zullen zijn, gaat na tuurlijk weer heel erg ver. Het zal voorlopig dan ook nog wel niet uit te maken zijn hoe dat allemaal te verklaren valt. En wat we daarmee dan aan moe ten waar dat het Leidse Rapen burg betreft, is nog onzekerder. Een zwarte burg aan de toen malige stadssingel? Een heel groot nest van raven, bekend als lijkenpikkers, die aan de op de plaats van het huidige Acade miegebouw gelegen kampplaats (het 'krijt', waar kampvechters dienden te strijden tot de dood er op volgde) gevallenen een nabij feestmaal hadden? Fantasie genoeg, maar bewij zen.. Kortom, een werkelijk ra tioneel klinkende verklaring ontbreekt nog. Zolang zullen personen die hun naam aan een Rapenburg ontlenen, zoals in 1618 een Wouter Jansz. van Rapenburch, belastingpachter te Zwammerdam, en het jonge tje dat in augustus 1697 drij vend in een mandje in de Leid se gracht gevonden werd en door de regenten van het Wees huis (dat ook vondelingen op nam) Moses Rapenburg ge noemd werd. maar met deze onbevredigende situatie genoe gen moeten nemen. P.J.M. DE BAAR LEIDEN» De politie heeft zondagochtend een 20-jarige Leidenaar aange houden die de voorzijde van het politiebureau aan de Langeg- racht met drie ondefinieerbare tekens heeft beklad. Medewer kers van het energiebedrijf aan VRIJE TIJD Bibliotheek In de bibliotheek in het Mors- kwartier wordt vrijdag 3 juli weer voorgelezen vanaf 14.00 uur. Dit keer gaat het over span nende avonturen die kinderen tijdens de zomervakantie kun nen beleven. LVC Het LVC heeft het cursuspro gramma samengevat in een fol der die vanaf heden verkrijg baar is aan de Breestraat 66 of DUIVENBERICHTEN De duiven vertrokken dit week einde vanuit Chantilly. De Vriendenclub: 1 en 10 Ladan, 2 Koopman, 3 Vijlbrief, 4 Gijs- man, 5 Bodijn, 6 Dorp/Hille- brand, 7 Vinkesteijn, 9 Van der Kooy. De Zwaluw: 12, 6 en 8 Van der Kooy/De Best, 3 Verhoork, 4 Meeuwenoord, 5, 9 en 10 Van Wissen, 7 Van Leeuwen. Het Oosten: 1, 7 en 8 Mooten- A/an der Hoogt, 2 Procht, 3 Lo- terveer, 4 Van der Blom, 5 en 9 Van Duyl, 6 Verbaan, 10 Glasber gen LPC Leiden: 1 en 3 Halewijn, 2 AGENDA MAANDAG 29 JUNI Katwijk Strandloop over 2, 4 of 8 km, org. at- letiekver. Rijnsoever, start vanaf Strandpavilioen 't Centrum, t/o Hotel Noordree. om 19.30 uur Warmond Zomeravondconcert door St. Matthias in dc Warmundastraat. aanvang 19.30 uur. DINSDAG 30 JUNI Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boors- de overkant zagen de verfbus- spuiter rond kwart over zeven aan het werk en belden de poli tie. Een agent stoof direct daar op naar buiten en kon de van daal na een korte sprint in de Zamenhofstraat (bij de 3de Bin nenvestgracht) in de kraag vat ten. telefonisch: 146449. Inschrijven voor de cursus is mogelijk tot 4 september. Op 14 september gaan de cursussen van start. H andvaardigheid In het Dienstencentrum Zijloe ver gaan in september de cur sussen kreatieve handvaardig heid (beperkte deelname), bloemschikken en poppenma- ken van start. Inschrijven bij het dienstencentrum aan de Lage Rijndijk 129. Tel. 233208. C. de Waal of Y. Kempenaar. en 10 Staffeleu, 4 Lefebre, 5 Groenendijk, 6 De Jonge, 7 en 9 Witteveen, 8Compier. De Blauwkras: 13 en 4 Van den Nieuwendijk, 2 en 5 Landesber- gen, 6, 7, 8 en 10 Houwelin- g/Rozier, 9 Van der Geer. Leiderdorp: 13 en 4 Van Laar, 2, 6 en 8 Rijerse, 5 en 10 Van den Nieuwendijk, 7 en 9 Reijer- se. De Reisduif: 1 Havik, 2, 8 en 10 De Groot, 3, 4 en 6 Kop, 5 Schroot. 7 Tolboom, 9 Albers. De Rijnklievers: 1, 3 en 9 Van der Wal, 2 en 8 Dokkum, 4 Ze venhoven, 5 Van der Star, 6 Mil, 7 Kok, 10 Van der Poel ma, Zwanenburg 61. van 15.30 tot 16.30 uur. Jaarlijkse uitvoering van Kinderkoor De Lenteklokjes in Tripodia. Hoorne- splem 155. aanvang 19 00 uur. Lelden Sjoelen bij speeltuinvereniging Ste venshof, C. van Bruggcpad 2. aan vang 20 00 uur. Noordwijk Wandelen met de boswachter, Mart vanaf Dumdamse Slag om 10 00 uur Rondwandeling door de historische omgeving van Noordwi|k Binnen, start bij het Raadhuis. Voorstraat, om 19.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7