'Misschien heb ik iets extra's' Jim Courier wordt op gras opeens een heel ander mens Zonderop blameert zich Sport Krajicek krijgt nu zelf de wind van voren MAANDAG 29 JUN11992 Jan Willem Lugthart wint vierde districtstitel in B Graf komt met de schrik vrij LONDEN ANP In twee ronden Wimbledon had Steffi Graf drie games verloren. Zaterdag verloor ze er twaalf in een partij en ont snapte ze tegen Mariaan De Swardt in de verlenging aan uitschakeling (5-7 6-0 7-5). De stevig gebouwde speel ster (21) uit Johannesburg bezat de opslag van een ke rel. „Ze serveerde zo goed", aldus Graf, „dat ik er weinig tegen kon uitrichten." Het verlies van de eerste set in spireerde de titelverdedigster in de tweede. Ze stond acht punten af en maakte in ne gentien minuten gelijk (6-0). In de derde stokte het ritme en vond De Swardt haar eer ste opslag terug. Tot 5-5 kwam Graf niet in de buurt van een breekpunt. In de elf de game stortte de condito- neel zwakke Zuidafrikaanse in. Ze verloor haar opslag op love en Graf besloot het duel professioneel, 7-5. Graf is een van de acht ge plaatste speelsters die zich bij de laatste zestien schaar den. Sanchez-Vicario (5), Mary-Joe Fernandez (7), Martinez (8), Manuela Ma- leeva-Fragniere (9), Huber (10). Novotna (11). Date (15) en Wiesner (16) haakten on vrijwillig af. Van de acht nieuwkomers is de Australi sche Godridge met haar 19 jaar de jongste en met haar 141ste plaats op de wereld ranglijst de laagst geklasseer de. Ze versloeg Maleeva- Fragniere met 7-5 7-6. Onder het achttal bevinden zich één Japanse (Sawamatsu), één Indonesische (Basuki) plus Fendick, Zvereva, Gigi Fer nandez, Halard en Frazier. Winst Kuiper Qualifier Olhovskiy schrijft geschiedenis op Wimbledon GERRIT-JAN VAN GEEN (oeland Kuiper presteerde het listeren om na zijn veroverde >2-titel van vorig jaar er dit jaar Ie B2-zege aan toe te voegen. )p eigen bodem was hij in de nale van de districtskampioen- chappen te sterk voor Ronald honjein: 1-6 7-6,6-2. Kuiper had zijn kunnen al elenerder getoond door de papie- ton<en nummer één Oscar Schoor- kenijk in de kwartfinale een halt jelïijje te roepen. Klein op zijn onrjeurt was al eerder de baas ge- 3oeyeest over de andere getipte fi- ;en lalist Patrick Kleian. n te Hoewel Klein dus genoegen gehoest nemen met een tweede er tlaats kon hij wel zeggen dat hij h ieder geval deel heeft uit mo- r°"pn maken van de mooiste par- "Êj van het toernooi, dat was int egers de halve finale tegen Rob ert-Paul Hartwijk. Na twee tie- teaks in de eerste twee sets ac%)est er ook een aan te pas ko- in de derde. Klein verover- ;r c% daarin een 6-1 voorsprong, ^weiaar leverde die ook weer in ie le De volgende twee punten n arraren echter weer voor hem rê" adat een (uiteindelijk verloren) ePtaale zijn deel werd. vacr, pascaj jongmans behoefde 816 echts twee potjes te winnen )ornDordat ze de titel bij de vrou- tai in B2 kon veroveren. Na e 'ta walk-over tegen Sandra aas schakelde' ze de favoriete Hïsssa Hillaert uit (6-0, 6-2). In Pe finale was ook Nancy Faas .Set tegen haar opgewassen, y^ngmans was oppermachtig: 6-0. Albert Robben moest l°eri Cl voor de tweede keer in weken iemand voor laten n%an in de finale. De winnaar P in Lisse was dit keer niet op- P^wassen tegen de uit het niets pgedoken Quinten van Vliet. ^Van Vliet, afkomstig van de j^azerswoudse TC, overrompel- 1 S de Nieuw-Venneper nadat J? jij in de halve finale te sterk maaas 8eb leken voor nummer vee Sohail Moussavi (6-7, 6-4, met ster^ sPe': 6-3, ar lijn Buys liet er geen twijfel ver bestaan dat ze het meeste ,'cht had op de districtstitel bij 3 vrouwen in Cl. Voor de veede keer achter elkaar be reed ze Lisette Faas in een fi- ale. Vorige week op de Munnik verde ze slechts twee games i. Gisteren had ze het iets eetaeilijker. rrariDe eerste set was geen pro- a J°!eem (6-1), maar ze moest nog staVen knokken voor de tweede. Dt 4-4 bleef Faas in het spoor in haar opponente, maar ietsoest de set uiteindelijk toch 1 ten lopen. Buys trok er nog lein ren aan en bleef haar leeftijd- voor: 6-4. Martine en Jan-Pieter waren de sterksten in ach Dl-categorie. Griekspoor eef Sandra Dekker voor (7-5, terwijl Roeloffs andermaal de Bruin van zich af- i aaf an Willem Lugthart zou dolgraag eens iemand ontmoe- ten die hem het leven zuur maakt. Op de tennisbaan al- dethans. De man die in het Leidse B-circuit oppermachtig Ms en gisteren de vierde districtstitel in de wacht sleepte, |asjzoekt naar een uitdaging. Maar die is niet voorhanden. 2°s Misschien moet Lugthart een keer tegen zichzelf spelen. u! t IPEN ROB VAN PER ZANPEN^eel Leidse B-spelers zouden graag zien dat Lugthart het ho gerop zoekt. Want al jarenlang zagen zij zonder al te veel suc ces aan zijn stoelpoten. Volgens Lugthart moet echter het ni veauverschil tussen hem en de rest niet worden overdreven. „Bij mij gaat het ook niet van zelf. Ik ben geen supertalent, moet mentaal steeds bij de les blijven. Tijdens de districtskam pioenschappen kruipt er onbe wust toch angst in mijn spel. Ik mag hier niet verliezen, dat spookt de hele week door je hoofd. In feite zet ik toch steeds weer mijn ego op het spel. Het is niet zo vreemd dat ik in de week voor de finale maar heel matig heb gespeeld." „Misschien dat het verschil met de anderen vooral in mijn mentale veerkracht zit. Onlangs ben ik in Florida geweest bij de Harry Hopman Tennis Acade my waar ook mensen als Jim Courier en Jennifer Capriati trainden. Ze zijn daar vooral het de tennismind bezig. Daar be steden wij in Nederland veel te weinig aandacht aan. In Florida wordt geleerd om elk punt af zonderlijk te spelen in een wed strijd. Hoe vaak zie je niet dat ,,nci iijiu ine neenijk om tegen te spelen", zegt de 27- Jjarige Katwijker. „Hij moet altijd ^vinnen, zijn tegenstander mag verliezen, dat is toch een prettig .uitgangspunt? Er is er maar een die af kan gaan en dat 'is Lugt- jiart." Hij zegt het met veel ge- ta.yoel voor realisme en cynisme, .volgens de Zonnekoning van jjiet Leidse tennis maken zijn P "bpponenten te weinig gebruik van de aantrekkelijke under- dog-positie. „Ik zou het gravel 'Jtpvreten als ik tegen die Lugt- 5P tart stond, te vaak zie ik spelers frin berusten als ze tegen mij _anpn setje achterstaan. Maar Qp-nisschien heb ik makkelijk pra- hien' i j Het verhaal van Jan Willem ts rr1^*1311 's ^et ver^aa' van Let en het servet. Hij teeft zich er zelf ergens tussen- n gemanoeuvreerd en beseft Jat. De goedlachse tennisser is jet B-niveau al lang ontgroeid, j|«naar heeft geen zin om het A- jircuit in te duiken. Veel kilo- neters maken door heel Neder- and en zijn tennislessen op Zee ,ercfn Duin opgeven, het hoéft voor est^em allemaal niet. Bionda Zonderop gooide haar reputatie te grabbel in de finale van de districtskampioenschappen. FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN TENNISMEDEWERKER Soms wordt ze door het aanwe zige publiek gekscherend 'Bion da Donderop' genoemd. Giste ren moet Zonderop het zelf ook gevoeld hebben na haar verlo ren districtsfinale (6-2, 4-6, 2-6) tegen Marieke Bethlehem. Ik moet zo snel mogelijk het B-cir cuit in Leiden verlaten en me op het landelijke A-circuit rich ten, zal ze gedacht hebben. Wat beide vrouwen in de fi nale op de banen van Unicum presteerden was een aanflui ting. Als de finale borg moet hebben gestaan voor het hoog ste niveau in Leiden dan kan ie dereen maar beter stoppen met tennissen, want dan wordt het nooit wat. Aan het adres van Bethlehem mag niet aangebeld worden om te zeggen dat ze er geluk haar eerste districtstitel in BI'pakte. De Alphense in Uni- cumse dienst is tenminste van goede wil en gaat voor de winst. Dat ze haar eigenlijke niveau bij lange na niet haalde is geen punt. Zonderop daarentegen moet zich doodschamen. Op ei gen park als grote favoriete ge start moet adel verplichten. Gis teren verzuimde ze de districts titel te pakken. Gewoon omdat ze er geen zin in had. Excuses zijn er niet voor de wanprestatie die ze leverde. Als je op het hoogste landelijke ni veau wil gaan tennissen ten minste niet. De districtskam pioenschappen zijn nu eenmaal een verplicht nummer. En die titel had ze op haar sloffen moeten pakken. Ze begon dan ook wel sterk door de eerste set met 6-2 te pakken. Wat zich recht drama. Het leek wel of Zonderop net was begonnen met tennissen. Fore- en back hands vlogen buiten de lijnen. Volleys werden gemist om over smashes nog maar niet te spre ken. Bethlenem zag het alle maal maar aan. Die ging ge woon door met haar favoriete baseline-spelletje. Af en toe plaatste ze tusendoor een slim dropshotje waar Zonderop zich keer op keer op versloeg. De Alphense hoefde zich dan ook niet echt druk te maken naar mate de partij zich vorderde. Sluw haar kansen afwachtend maakte ze de beslissende pun ten, terwijl Zonderop in een steeds dieper dal raakte. Menta le veerkracht had de Ripse niet om toch nog een laatste sprint te trekken. De zege en titel na 6- 4 en 6-2 was dan ook terecht voor de speelster met de beste wil Won» Hip h»H Rpthlphpm LONDEN ERIC DE BIE GPD-VERSLAGGEVER De 'wave' lijkt definitief zijn in trede te hebben gedaan op Wimbledon. Vorig jaar, toen door de overtollige regen tijdens de eerste week voor het eerst in de geschiedenis van 'The Championships' op de middel ste zondag werd gespeeld, be leefde de menselijke golf haar première op de tribunes van het centre-court. Zaterdag maakten de ruim dertienduizend toe schouwers, onder wie tweedui zend 'queuers' die een nacht wachten zagen beloond met een 'special ticket', het weer ge zellig. Daartoe hadden ze ook alle reden. Want na een vrij saaie eerste week, waarin de topfavo rieten nauwelijks kleerscheuren opliepen, werd de 'Groene Ka thedraal' zaterdag eindelijk eens op zijn kop gezet. De Rus An- drej Olhovskiy, de nummer 193 van de wereld en via de kwalifi caties tot het hoofdtoernooi doorgedrongen, was daarvoor verantwoordelijk. In vier sets (6- 4, 4-6, 6-4, 6-4) versloeg de 26- jarige Moskoviet de als eerste geplaatste Jim Courier, die daarmee zijn Grandslam- droom (alle vier de grote toer nooien in één jaar winnen) ruw zag worden verstoord. Olhovs kiy schreef geschiedenis, want voor het eerst sinds 1968, toen zowel profs als amateurs zich konden inschrijven voor 'The Fortnight', haalde een speler uit het kwalificatietoernooi de topf avoriet onderuit. Emotieloos verrassing aan de Church Road sinds vijf jaar terug titelverdedi ger Boris Becker in de tweede ronde van Peter Doohan ver loor. „Omdat ik vorige week op Roehampton al de kwalificaties heb afgewerkt en hier in de eer ste ronde een zware vijfsetter moest spelen (tegen Jonathan Stark), voelde ik me vóór de wedstrijd van vandaag erg moe. Ik ben er ook zonder enige ver wachting aan begonnen." En dat pakte goed uit voor de speler die onlangs tijdens het grastoernooi in Rosmalen nog voor Richard Krajicek moest buigen. Olhovskiy liet tijdens zijn eerste optreden op het cen- hoog had gehouden, begon de 'hardhitter' toch langzaam aan het huzarenstukje, dat in 1969 door Rod Laver voor het laatst is volbracht, te denken. Pieken „Het is echter niet eenvoudig om tijdens die vier toernooien steeds te pieken. Mentaal en fy siek gezien was ik klaar voor Wimbledon. Ie moet echter ook nog een heleboel geluk heb ben", verklaarde de speler die door zijn collega's wordt gezien als de vooral in mentaal opzicht sterkste tennisser van het cir cuit. Grand Slam-droom van favoriete Amerikaan spat als zeepbel uiteen tre-court zien een uitstekende service-en-volley-speler te zijn. Hij had daarbij wel het geluk dat Courier, die zijn 25 voor gaande wedstrijden steeds win nend had afgesloten en in die ongeslagen reeks slechts drie keer een set moest afstaan, één van zijn mindere dagen kende. „Dat kan gebeuren", besefte de 21 jaar oude Amerikaan uit Dade City. „Soms win je en soms verlies je. Op sommige dagen regent het ook dat t t het reageerde op z'n Russisch: emotieloos. „Ik heb vandaag gewoon zo goed moge lijk getennist. Dat was alles", verklaarde hij na de grootste geval. In het mannencircuit be staan er niet zulke grote ver schillen tussen de spelers. In principe kan iedereen van ie dereen winnen en dat is van daag gebeurd. Maar morgen is er weer een dag", aldus Courier, die vóór Wimbledon halverwe ge een Grand Slam was. Nadat hij dit jaar in Melbourne en Pa rijs op de slotdag de beker om- Van Olhovskiy, die vandaag al John McEnroe ontmoet, zullen ze dat niet zo snel zeggen. Op negenjarige leeftijd meldde de goedlachse Rus zich aan bij de befaamde legerclub CSKA Mos kou. waar schaker Anatoli Kar- pov nog wel eens een balletje pleegt te slaan. Daar leerde hij op banen van linoleum, waarop ook de lijnen van een basketbal en volleybaiveld waren uitgezet, de fijne kneepjes van het ser- vice-en-volley-spel. „Op die on dergrond gaat de bal vreselijk snel. Net als op gras." Al snel behoorde Olhovskiy tot de beste jeugdspelers in zijn land. Tij dens de toernooien ontmoette hij in de eindstrijd meestal ge neratiegenoot Andrej Tsjesnok- ov, die lid was van concurrent Spartak. De twee totaal verschil lende tennissers vochten menig robbertje uit. Viktor Jantsjoek, die Olhovs kiy vanaf zijn juniorentijd heeft begeleid en regelmatig als cap tain van het Russische Davis- cup-team fungeert, kan er hon derduit over vertellen. „Tsjesnokov was vanaf het be gin af aan veel rustiger. Een echte gravelspeler, die vanaf de baseline geduld uitoefent. Olho vskiy daarentegen is de serve- volleyer pur-sang. Hij is be- weeglijker. maar mentaal min der sterk. Hij heeft iemand no dig waarop hij kan steunen en die hij kan vertrouwen." Revolutie De revolutie in de voormalige Sovjet-Unie heeft volgens Olho vskiy ook op sportgebied veel goeds gebracht, maar hel kan nog beter. Zo is hij zeker niet te spreken over het belastingsys teem (zestig procent van zijn prijzengeld moet hij inleveren) en draagt hij in het land waar hij op dat moment speelt, een deel van zijn inkomsten aan de fiscus af. Een maand terug heeft de Russische president Boris Jeltsin zijn goedkeuring gegeven aan een nieuw sport- en belas tingsysteem. „Maar het zal erg lang gaan duren voordat die wetten zijn ingevoerd." Na zijn zege op Courier kreeg Olhovskiy een staande ovatie van de toeschouwers, die ver volgens snel hun blik op het scorebord richtten. Op baan één stond namelijk Engelands tennishoop in bange dagen, Je remy Bates, tegenover de Frans man Thierry Champion. De dertigjarige inwoner van Inn- den zegevierde uiteindelijk in vijf slopende sets (7-5, 6-4. 6-7, 4-6, 6-4) en werd zodoende de eerste Engelse tennisser in tien jaar die de vierde ronde van Wimbledon bereikte. Buster Mottram was ln 1982 de laatste geweest. Richard Krajicek gaat zware tijden tege moet. De Engelse kranten gaven de Haag se fiap-uit dit weekeinde een voorproefje van hetgeen hij in de rest van zijn carrière als tennisser nog kan verwachten. Zowel de pulpbladen als de meer serieuze kran ten gaven de twintigjarige speler naar aan leiding van zijn uitspraak over het vrou wentennis („De meesten zijn vette var kens") een flinke draai om de oren. Met zijn verklaring tijdens de persconfe rentie na afloop van zijn uitschakeling is voor Krajicek in principe de zaak afgedaan. „Ik heb laten weten dat ik spijt had van die vergelijking en duidelijk gemaakt wat ik precies heb willen zeggen.' Krajicek kan zich daarbij echter vergis sen in de halsstarrigheid van de 'tabloids' en niet te vergeten hun ongenuanceerd heid. De Daily Mirror ging zaterdag nog het verst en beeldde Krajicek met varkens neus en puntoortjes af. Van de meer seri eus te nemen Engelse dagbladen noemde The Independent de kritiek van Krajicek 'stom' en 'onverantwoord'. Columnist Mi chael Calvin van The Daily Telegraph had vooral kritiek op het optreden van de Ted Troostvolgeling tijdens de persconferentie en vergeleek hem met 'een goedkope ko miek in een tweederangs theater'. Verder noemde hij Krajicek een 'anti held' en een 'macho'. Vrijwel alle kranten gebruikten de reactie van Navratilqva om de nummer twaalf van het mannencircuit op zijn plaats te zetten „Wat hij heeft gezegd, is een belediging voor vrouwen", gaf de geboren Tsjechi sche te kennen. een speler na een paar verkeer de ballen en 0-30 op zijn eigen service helemaal de mist in gaat? Je mag best even een dip hebben, maar het moet niet uit monden in een rampzalige pe riode waarin je de ene game na de andere inlevert. Het gaat er om die knop om te zetten, dat gaat me steeds beter af. Mis schien ook een kwestie van er varing. Aan de andere kant van het net zie ik vaak dat spelers net zo goed zijn als ik, maar ze worstelen vreselijk met zichzelf en kunnen zich niet over een slechte game heenzetten." Nagelkerken Als voorbeeld had hij de dis trictsfinale bij de hand, die hij zojuist had gewonnen van Mare Nagelkerken (7-6, 6-1). „Mare speelde goed, ik speelde goed. Ik denk dat het de beste Leidse B-finale was van de laatste ja ren. Maar dan komt de mentale weerbaarheid. Mare verliest de tiebreak (7-3, red.) en dan ga je die tweede set in met het idee dat je twee sets moet winnen van ene Jan Willem Lugthart. En dat hebben er inderdaad niet veel gedaan, dus dat flitst door je hersens, logisch." Nagelkerken erkende dat hij na die sterke eerste ronde even een terugslag kreeg. Hij leverde zijn service-game meteen in en herhaalde dat op 0-2. Hoewel hij nog terugbrak (1-3) keerde het tij niet, want de Alphenaar bedreigen, waarbij de strijd in de eerste set zelfs gelijk op ging. Maar Lugthart kan nog altijd op gewenste momenten het spel dirigeren en zijn slagen afwisse len. Tegenstanders kunnen zich moeilijk instellen op hem van wege zijn plotselinge versnellin gen en dodelijke drop shots. Er is moeilijk vat op te krijgen en de vechtende base-liner Nagel kerken ondervond dat net als FOTO HENK BOUWMAN velen voor hem. 'Technisch en taktisch sterk' zegt men over Lugthart. Zelf zegt hij: „Ik heb geen speelplan en dat is mijn speelplan." En na enig aarzelen wil de be scheiden sportman uit het vis sersdorp ook wel kwijt dat hij gewoon een goede tennisser is. „Nou ja, misschien heb ik wel iets extra's." zou geen game meer scoren. Zijn aanloop naar de eindstrijd was hoopvol geweest. 'Nagel was op tik' zoals het heette en met zijn overwinning op De Munnik had hij bewezen in vorm te zijn. „Tot aan vandaag had ik nog geen set afgestaan in de toernooien. In de finale speelde ik weer goed, maar het was niet voldoende. Niettemin ben ik tevreden met de manier waarop ik op de baan stond. Ik kijk uit naar het, toernooi van TEAN (vandaag begonnen, red.) waar ik als eerste ben ge plaatst." Een Nagelkerken in grote vorm was dus opnieuw niet vol doende om Lugthart van de troon te stoten. Het zegt alles over de verhouding in de B-top van het district. Hooguit kon de voormalige Unicummer hem Jan Willem Lugthart: „Bij mij gaat het ook niet vanzelf."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15