'Ik ben in een hoop valkuilen gestapt' 'De Duvel is oud' vol herinneringen k& i 1 Ji D L /ÓStf Rtv show Arbeidsdeskundige als machinist Gouden contract jong bandje w MAANDAG 29 JUN11992 RVU maakt programma over treingekken John van de Rest aangeslagen, maar niet verslagen Ted Vierhout kan helemaal lyrisch worden van treinen. 'Tussen droom en daad' over auteur Cees van Hoore Het poëzieprogramma van de NCRV-radio, 'Tussen droom en Daad' besteedt dinsdag aan dacht aan de bundel 'As van de koning, niet blazen' van de au teur Cees van Hoore. Cees van Hoore (1949) werkt als journalist bij het Leids- ch/Alphens Dagblad en ver overt langzaam een plaats in de literaire wereld. Twee jaar gele den verscheen zijn eerste novel le 'De natte kolenkoning', die gaat over zijn jeugd in na-oor- logs Den Haag. Zijn gedichten werden gepubliceerd in literaire tijdschriften als De Revisor en Tirade, en in het London Maga zine. Zijn laatste bundel staat grotendeels in het teken van het gezinsleven van Van Hoore en de invloed die zijn vrouw en kinderen hebben op zijn schrij verschap. Het programma is te beluiste ren van 14.00 uur tot 14.10 uur via Radio 5, en van 23.50 urn- tot 00.00 uur via Radio 4. Nieuwe spelers in De Vlaamsche Pot HILVERSUM CPD Adriaan Olree en Josephine van der Meer zijn de twee nieuwe spelers die komend wintersei zoen in de Veronica-serie 'In de Vlaamsche Pot' spelen. Olree en Van der Meer nemen de plaatsen in van Karei (Edwin de Vries) en Dirkje (Susan Vis ser). Adriaan Olree neemt de rol van Gilles op zich. Gilles wordt komend seizoen de nieuwe ei genaar van het restaurant In de Vlaamsche Pot. Josephine van der Meer speelt Patricia, een kennis van Gilles die komt wer ken in de Vlaamsche Pot. John van de Rest in betere tijden: tijdens de opnamen van 'Hotel in Kopenhagen'. Op de voorgrond Kees Scholten en Carine Crutzen. foto cpd Van de Rest blikt heel nuchter terug op de afgelopen jaren en alles wat mis is gegaan met zijn bedrijf. „We zijn van oorsprong een theaterbedrijf met als spe cialisatie grootschalige en voor al heel dure toneelprodukties. Omdat we een commercieel be drijf zijn hebben we nooit een cent subsidie gekregen van de overheid. Het is heel moeilijk om de grote investeringen die je doet voor de theaterprodukties terug te verdienen. Zo heeft vo rig seizoen het stuk De Wijze Kater van Herman Heijermans ons tonnen verlies opgeleverd. Amadeus met Willem Nijholt was ook verliesgevend." De pro- duktie Tsjechov met Boudewijn de Groot, die komend seizoen opnieuw in de theaters draait, trekt volgens Van de Rest welis waar steeds volle zalen, maar het budget voor de produktie is al lang overschreden. Ook de toegangsprijzen die de Nederlandse theaters vragen zijn volgens Van de Rest debet aan de malaise in de theater produkties. „Die prijzen zijn vergeleken met het buitenland heel laag. Zelfs als een zaal iede re keer uitverkocht is, blijft er zo weinig over dat we geen winst kunnen maken." De verliezen op de theatervoorstellingen heeft het bedrijf lange tijd op kunnen vangen met de televi sieseries, als de VARA-comedy 'Laat maar zitten'. De opnames hadden lange tijd plaats in de leegstaande Weeshuiskazeme in de vesting van Naarden. Ook hier sloeg het noodlot voor Van de Rest toe. In juni 1989 kwam hij in conflict met het gemeen tebestuur van Naarden over het afsteken van vuurwerk. Voor een aflevering van 'Laat maar zitten' had hij vuurwerk nodig. De gemeente gaf toestemming op voorwaarde dat het geen knallend vuurwerk zou zijn. Door een fout van de vuurwerk leverancier zaten er wel knallers in het vuurwerkpakket en schrok de vesting wakker. Van de Rest kon direct uit Naarden vertrekken. „We hebben toen in Hoevela ken drie hallen om laten bou wen tot studio's voor dramase ries. In die tijd was er veel vraag naar Nederlandse dramaseries en we hadden er alle vertrou wen in dat de studio's niet on gebruikt zouden blijven. Totdat de VARA plots besloot te stop pen met 'Laat maar zitten'. We waren toen juist aan het onder handelen met de BRTN en het Duitse commerciële station Sat 1 om in Hoevelaken een Vlaam se en Duitse versie op te ne men. Aan de Duitse kant stagneerden de besprekingen korte tijd en ondertussen heb ben we het decor af moeten breken." De studio in Hoevela ken heeft ook nog enige tijd leeg gestaan, omdat een Engelse zender traag was met het ver strekken van een opdracht voor de opnames van een comedy serie. Volgens Van de Rest wilde de Engelse zender de achtdelige serie Peter geschreven door de befaamde Bob Larby (Please Sir) gaan uitzenden. ,Het duur de te lang voordat ze de defini tieve opdracht verstrekten en het was voor ons niet langer verantwoord om de studio leeg te laten staan." Vanuit de Nederlandse om roepwereld is de belangstelling voor een dramaserie van Van de Rest tegengevallen. Toen Van de Rest twee jaar geleden in Hoevelaken zijn deuren open de, ging hij er vanuit dat de komst van commerciële televi siestations de publieke omroe pen zou dwingen tot het bren gen van eigen drama. Met het oog op de onzekere toekomst zijn de omroepen juist heel voorzichtig geweest met het verstrekken van dure drama opdrachten. John van de Rest erkent dat hij de afgelopen ze ven jaar veel fouten heeft ge maakt. „Ik ben in alle valkuilen gestapt waar je maar in kunt vallen. Zo is de combinatie ar tistiek en zakelijk leider niet goed geweest. Dat zijn in princi pe eikaars vijanden. Het theater is mijn grote liefde en daar stak ik veel geld in. De decors en kle ding moesten perfect zijn. Ik deed geen concessies aan die kant." Van de Rest wil zich in zijn nieuwe bedrijf helemaal storten op het artistieke leiderschap. „Ik heb inmiddels een paar afle veringen van de NOS-serie Suite 215 geregisseerd en wil daar mee doorgaan. Ik ben een oude rot in het dramavak aan het worden en ik wil mijn ken nis en ervaring gaan gebruiken om jonge regisseurs in het vak in te wijden." De zakelijke leiding laat hij over aan Frank Bos en Erik Pe ters. Het nieuwe bedrijf blijft zich richten op zowel theater produkties als tv-drama. Ook de studio-exploitatie blijft voorals nog in handen van Van de Rest. „We hebben besloten om de studioruimte nu ook beschik baar te stellen aan omroepen en producenten. Mocht dat te wei nig opleveren, dan kunnen we alsnog besluiten om de studio's af te stoten." Het lijkt wel of er een bejaardentohuis is opengegaan merkte oud-VPRO'er Arie Kley- wegt op. Samen met nog tien andere bekende omroep-cory- feeën van weleer luisterde hij deze week de 350ste radio-uit zending van 'De duvel is oud' van de 82-jarige Joop Landré op. Het programma wordt elke woensdag uitgezonden op Ra dio 5 om 11.00 uur. Het TROS-programma 'De duvel is oud' richt zich speciaal op oudere luisteraars, die de na men en vooral ook de stemmen van de oude omroepmedewer kers wel herkend zullen hebben. De heren haalden heel wat her inneringen op. Carel Enkelaar vertelde hoe in de begintijd van het NTS-Jour- naal de filmpjes in alle haast jaren van lol, geld en zendtijd. De tijd dat je als 'junior' nog kon 'opklimmen'. „Er gebeurde toen zo veel met hartelijke tegenwerking", aldus Jan de Troye, die in zijn tijd bij de NOS de geboorte van het Jeugdjournaal en Teletekst mee 'doordrukte', maar die als een ET-mannetje werd be schouwd als hij het over satel lieten had. Het was niet alléén nostalgie. Toen feestvarken Joop Landré de vraag stelde of het niet nodig was een Radio 6 op te richten, speciaal voor de ouderen, werd dat gepareerd met de opmer king dat de omroepen natuur lijk ook elke dag op een bepaald uur op een bestaande zender zo'n programma zouden kun nen uitzenden. „Horizontaal programmeren dus", aldus Joop Landré. Horizontaal program meren, knikte het gezelschap. Waarmee het weer terug was in de jaren negentig. en vaas met zeven ro- I -de rozen op het bu- reau herinnert nog aan het kleine feestje dat John van de Rest (52) vorige week heeft gevierd. Op 18 juni be stond zijn bedrijf Van de Rest Theaterprodukties precies ze ven jaar. Amper een week later was hij failliet. Een schuld van zo'n drie miljoen gulden is al wat rest. Een harde klap voor de man die zijn hart verpand heeft aan de theater- en televisie-pro- dukties. Van een trieste stem ming en hangende schouders is op zijn kantoor in Baam is ech ter geen sprake. John van de Rest heeft direct nadat het fail lissement werd uitgesproken een nieuwe vennootschap op gericht om verder te gaan met zijn levenswerk. Dit keer gaat hij de zaken wat anders aanpakken. Het bedrijf is in drie vennootschappen op gesplitst: een theaterdeel, een televisie-afdelingen een studio- deel. Van de Rest is als artistiek directeur betrokken bij alle af delingen. Hij wordt bijgestaan door commercieel directeur Frank Bos, financieel directeur Erik Peters en een aantal geld schieters van wie hij de namen nog niet wil noemen. De coryfeeën (van links naar rechts) Kees Schilperoort, Joop Landré, Ca rel Enkelaar en Arie Kleywegt. foto ronald de bruin over de spoorbaan naar een mannetje op de fiets werden ge gooid, omdat de spoorbomen voor de uitzendstudio altijd wel dicht waren. Johan Bodegraven, ooit de man van het NCRV-amuse- ment, herinnerde zich dat de teksten van kleinkunst-pro- gramma's (de naam cabaret was uit den boze) werden nage- vlooid op on-christelijkheden. Karei Prior, die bij alle omroe pen heeft gewerkt, voegde daar aan toe dat in die tijd zelfs het woord 'opera' niet mocht wor den gebruikt, omdat daar 'van die driehoeksverhoudingen' in voorkwamen. Uiteraard was er ook een anekdote van Kees 'Stemband' Schilperoort die in de directe uitzending van zijn programma 'Raden Maar' een vrouw aan de lijn kreeg die 25 minuten door ratelde en eindelijk zweeg met de opmerking: „Ik begrijp het, u zult ook wel weer aan het werk willen." Iedereen, ook de andere gas ten Herman Felderhof (NCRV-actualiteiten), Gé Maas winkel (Wereldomroep en TROS), Coen Serré (de stem van de VARA) en Jan de Troye waren van mening dat de jaren vijftig de 'gouden jaren' uit de omroepgeschiedenis waren. De draait het allemaal om." Spoorkoorts filmde tussen Haaksbergen-Boekelo, waar ie der weekeinde een museum- stoomtrein rijdt en waar de trei- nenhobbyisten elkaar treffen. Volgens eindredacteur Renou is dat lijntje Neerlands enige onaf hankelijke spoorlijn, even afge zien van de NS natuurlijk. Verder zijn er in Spoorkoorts nogal melodramatische film beelden te zien - afgewisseld met historische beelden - van een stationnnetje ergens tussen Maastricht en Aken, dat werd opgeheven. Een 'echte' NS-man verklaart daar de komende da gen veel overuren te moeten maken, om de met tangen en schroevendraaiers gewapende souvenirjagers voor te blijven. „Die borden willen ze graag thuis ophangen", zegt hij bijna verwijtend en wijzend naar wat NS-prullaria op een kantoortje. Tegen het einde van het pro gramma komt een wat oudere man in beeld. Hij kijkt naar de camera en zegt met een ernsti ge, niets aan onduidelijkheid overlatende blik: „De trein is het mooiste dat de mens heeft voortgebracht." (Uitzending: vanavond, Neder land 3, 20.25 uur) Ik heb gisteren nog met een stoomlocje gereden. Drie rondjes. Ik had wel 500 rondjes willen maken, al was het midden in de nacht. Ik heb er nooit genoeg van, van stoom." Je hebt, kortom, gewo ne treingekken en échte trein gekken. Maar je hebt ook men sen voor wie een (stoom)trein een bijna onweerstaanbare pas sie vormt. Die categorie gaat nog een stukje verder. „Elke hobby trekt z'n gekken en dat bedoel ik echt niet nega tief', verwoordt regisseur en eindredacteur Henk Renou het, die in opdracht van de RVU het programma Spoorkoorts maak te. Spoorkoorts gaat over men sen, die zo gek zijn van treinen en stations, dat ze er lyrische verhalen over kunnen vertellen. Zo'n verteller is de leraar Neder lands Ted Vierhout, die het boek Oponthoud schreef en in hel programma uitlegt wat er nou zo bijzonder is aan het fe nomeen trein en station. „Een trein die bij voorbeeld vanuit Rome een station bin nenrijdt ergens in Nederland. Die is helemaal door het stof gereden en heeft de aarde niet verlaten. Dat is wat anders dan met een vliegtuig - die verlaat de aarde". Vierhout praat op dichterlijke toon over stations: als gebouwen van vreugde, ver driet en ontroering. Vreugde van de aankomst en verdriet van het afscheid. Ingenieur Het aardige van het programma Spoorkoorts is, dat het duidelijk maakt dat je in alle lagen van de bevolking treingekken kunt te genkomen. Spoorkoorts toont een deftige ingenieur van een chemische bedrijf, die met een officieel NS-machinistendiplo- ma op zak loopt, daarnaast een huisschilder die ook wel eens een oude stoomloc wil poetsen, een tandarts die oude rails staat te 'poetsen', een huisvrouw die 'wel eens wat anders wil dan ra men zemen' en een arbeidsdes kundige die vol trots mét pet op serieus doch vriendelijk kaartjes knipt op een museum-treinlijn. „Mijn spoorkoorts is", zegt ze, „tien jaar geleden begonnen. Het is geleidelijk aan gegroeid van een langzaam vuurtje tot echte koorts." Ze vindt treinen niet iets voor mannen alleen: „De trein is de hoofdmoot, daar STRIPS BOLLEBOOM ZO'. KRtySlK rtk zobff - - Dave Stewart: Soft Parade na Golden Earring beste band ROTTERDAM LOUIS DU MOULIN BOES ,j li 'IZ desastreuze club- toemee die Dave Stewart met zijn Spiritual Cowboys vorig jaar door Nederland afwerkte lijkt toch niet helemaal vergeefs te zijn geweest. Het voormalige muzikale brein van Eurythmics ontdekte toen in het Tilburgse Noorderligt een jong Neder lands bandje genaamd Soft Pa rade, dat hij ook meteen con tracteerde voor zijn eigen label Anxious Records. Vandaar zijn prominente aanwezigheid gis teravond in Tejatro Popular bij de officiële presentatie van het debuutalbum van de Brabantse formatie rond zanger-gitarist Hans Boston. De geblondeerde David A. Stewart prees Soft Parade niet alleen kort maar krachtig aan. maar stapte aan het eind van het druk bezochte introductie optreden ook het denkbeeldige podium op om de gitaar over te nemen van Hans Boston. De gezamenlijke krachtsinspan ning getiteld 'Strange Flowers' vormde ook meteen het hoogte punt van de ruim een uur du rende set. Vooral omdat met de gelouterde Londense duizend poot heel Soft Parade plotsklaps veel meer uitstraling had. Anders gesteld, de vijf nieuw komers die nog maar net een jaar samen spelen (naast Hans Boston bassist Eric Maas, ham mondorganist Dick Clarysse, gi tarist Jay Pollet en drummer Pascal Vermeer) hadden tijdens deze vuurdoop voor meegereis de fans en familie heel veel moeite om aan het niveau van hun beloftevolle plaat te tippen. Door zich te vernoemen naar de vierde (en minst bejubelde) langspeler van hun overduide lijke inspiratiebron The Doors spelen de 'Brabo's' natuurlijk ook hoog spel. Voorlopig echter valt hun bluf in Hilversum in goede aarde, gegeven de uitge breide aandacht voor de single 'When Violets Meet' en de snel le uitnodiging voor een '2 Meter Sessie' bij Jan Douwe Kroeske, die de VAM-radio dinsdag al uitzendt. Wie weet krijgt Dave Stewart, die als instinctief opererende platenbaas eerder London Beat hielp opstoten in de vaart der volkeren, dan toch wel gelijk. Want wat zegt hij over zijn per soonlijke, via een toevallig toe gereikte cassette gedane ont dekking? „Soft Parade is de bes te band die Nederland sinds Golden Earring heeft voortge bracht. Het zal echt niet lang duren voordat deze jongens heel Europa aan hun voeten hebben liggen." Dave Stewart (op de foto nog bij de Eurythmics) Is de ontdekker van de Nederlandse band "Soft Parade'. foto archief

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10