Leidsch Dagblad EG aarzelt over actie in Sarajevo PIETKE Halfjaarlijks potje Euro-kwartet in Lissabon Elco Brinkman kent de Hema van binnen Kopenhagen bruist na zege op Duitsers Vader krijgt zoontje ondanks testament terug Politie waarschuwt voor feest in Groenoordhal HEES&HES ZA I tKUAU iJUNI iyyz wrvjcrM«^n i i n/vwM louu mrv j7000 lujjc. iNU/vtmcrvj j r,ju Armeniërs De inwoners van Na- Waddenzee 2 De inwoners van Na- q De Waddenvereniging gomo Karabach zitten D wil voorkomen dat als ratten in de val. Ze zijn Waddenzee een soort de gijzelaars van hun eigen Texas wordt, waar allerlei helden, de milities. boortorens staan. Palestijnen 6 Yitzhak Rabin, de nieu we leider van Israël, verwacht binnen een jaar een akkoord over zelfbe stuur voor de Palestijnen. leiden steggen zo langzamerhand ken. Ik ben de laatste zeven, acht jaren op 3 oktober om zeven uur bij het uitdelen van haring en wittebrood, ken de Hema van binnen." Vandaag in het Zaterdags Bijvoegsel een uit gebreid interview met Elco Brinkman; over de opvolging van Lubbers, de boten op de Kaag, het volbouwen van de regio en 'ietsje minder de boel vervuilen'. Thorbecke was de eerste Leidse premier, wordt Elco Brinkman de tweede? De CDA-fractievoor- zitter, nadrukkelijk door Lubbers als kroonprins naar voren geschoven, is niet in Leiden geboren en getogen. „Ik begrijp heus wel dat ik geen echte Leidenaar ben", zegt de man die midden jaren zeventig in de Merenwijk kwam wonen. „Maar ik heb wel het idee dat ik de heggen en ZATERDAGS BIJVOEGSEL De Warmondse huisarts Fons de Gijzel doekt zijn praktijk op om samen met zijn vrouw een J ONGENSDROOM te verwezenlijken: een zeilreis rond de wereld. De directeur van restaurant De Beukenhof in Oegstgeest gaat in Bangkok een gloednieuw hotel met 1400 suites leiden. PolitieinspecteurTheo van der Plas uit Katwijk was bij het EK in Zweden om de Supporters in toom te houden. Als één koe een haas kan vangen... Het Vee van de gebroeders Vemooy in de reclamewereld. Denkwijzer: Hartstocht. Een begaafd kunstschilder, eigengereid en vriendelijk: Cornelis le Mair. 'Kunst bestaat niet eens...' Boutros Ghali stelt Serviërs ultimatum De landen van de Europse Gemeenschap deinzen voor lopig nog terug voor een militair ingrijpen in Bosnië-Her- cegovina. Wel willen zij in actie komen om de noodhulp aan de slachtoffers van het geweld veilig te stellen. De VS zijn inmiddels begonnen met voorbereidingen voor een humanitaire luchtbrug en vragen hun Europese partners om steun. lissabon hans de bruun correspondent eg Visumplicht voor vluchtelingen uit 'Joegoslavië' den haag gpd Vluchtelingen uit Bosnië-Her- cegovina, Montenegro en Servië moeten binnenkort een visum aanvragen om in Nederland te worden toegelaten. Het kabinet heeft hiertoe besloten om de groeiende stroom asielzoekers uit het oorlogsgebied, die dage lijks op het Maastrichtse vlieg veld Beek aankomen, in te dammen. Tot de instelling van een vi sumplicht is besloten, omdat het beperken van de vluchten op Beek juridisch niet mogelijk bleek te zijn. Internationale re gels maken het verbieden van de noodvluchten onmogelijk. De Franse president Mitterrand pleitte op de EG-top in Lissabon voor actie. Hij noemde de crisis „het mes op de keel van Euro pa". Maar voor operaties als een gewelddadige ontzetting van het vliegveld van Serajevo, voelt ook hij niets. Italië en Ne derland lijken nog het verst te willen gaan bij het inzetten van militairen. Volgens minister Van den Broek (buitenlandse zaken) „kan een zichzelf respecterende EG niet niet langer lijdzaam toezien hoe menselijke waarden met voeten worden getreden". De twaalf vroegen Frankrijk, Groot-Brittannië en België, de EG-leden in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, na te gaan in hoeverre die tot zwaar dere maatregelen kan besluiten. De V-raad kwam afgelopen' üng nacht in besloten zitting bijeen. Vooraf stelde VN-secretaris-ge- neraal Boutros Ghali de Servi sche milities in Sarajevo een ul timatum. Zij krijgen 48 uur de tijd om hun aanvallen te staken. Als ze dat niet doen, zal Boutros Ghali de V-raad vragen afdoen de middelen te gebruiken om een einde te maken aan „het lij den van de bevolking" van de stad. Wil de VN-voedselhulp de bevolking van het al drie maan den ingesloten Sarajevo kunnen bereiken, dan moet de door Servische eenheden geblokkeer de luchthaven van die stad wor den ontzet. En dat lijkt alleen met geweld mogelijk. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie zei gisteren echter dat de Ame rikanen pas in actie willen ko men als er sprake is van een wa penstilstand. Maquettes 1 q 100 Maquettes vari I -/ 30 architecten uit Leiden en omgeving ten toongesteld op de 'Dag van de architectuur'. Nog geen abonnee? nri 071 - 161400 DCL. 071 - 161353 kopenhagen gpd Gillende, juichende en dansende Denen. Alles en iedereen rood en wit gekleurd. Heel Denemarken liep gisteravond uit voor een feest dat zijn weerga niet kende. Het cen trum van Kopenhagen stroomde vol, na de historische overwinning op Duitsland (2-0) gisteravond in de finale van het EK voetbal in Göteborg. Alleen al op en rond het Raadhuisplein nabij het stadhuis schatte de politie het aantal feestvierders op 75.000. Vroeg op de avond hadden zich op het plein al 20.000 mensen verzameld om de wedstrijd te vol gen via een enorm televisiescherm. Op de Nyhavn, het uitgaansgebied, en de Nörre- brogade, de brede boulevard in het stads hart, bleven de cafés tot diep in de nacht open. Net als maandagnacht na de zege op Oranje, wilden de fans Povlsen for Pope en noemden ze doelman Peter Schmeichel 'Peter de Grote'. Meest bejubelde mannen waren Jensen en Vilfort, die zich met hun treffers tegen de Duitsers onsterfelijk maak ten in Denemarken. Bij aankomst op het vliegveld van de ploeg van trainer Richard Möller-Nielsen, vandaag rond het middaguur, worden op nieuw tienduizenden mensen verwacht. Na een rondrit door Kopenhagen brengen de Deense helden een bezoek aan het zieken huis, waar Henryk Andersen, de speler van FC Köln, sinds maandagavond verblijft. Hij viel tegen Nederland uit met een gebroken knieschijf. Hij volgde de wedstrijd via de tv. John Jensen, onsterfelijk verklaard na zijn (eerste) doelpunt tegen Duitsland, torst trots de Eu ropese voetbal beker. foto reuter HET WOORD IS AAN Shakespeare De liefde redeneert zonder rede. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Financiën Info Programma's- Regio Religie Sport Zaterdags bijvoegsel 33 t/m 39 VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI voorvandaag: Zonnig Zonnig en middagtemperatuur van 22 graden in het noordelijk kustgebied tot 26 graden in het zuiden van het land. Noordoosten wind, zwak tot matig, rond kracht 3. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Zonnig en warm Later kans op een lokale onweersbui. Rabbae hekelt 'borrelpraat' over gezinshereniging utrecht anp Directeur M. Rabbae van het Nederlands Cen trum Buitenlanders (NCB) ziet niets in de voor stellen van het CDA om de gezinshereniging en - vorming terug te dringen. „Daaruit blijkt dat bor relpraat het beleid steeds meer gaat dicteren", al dus Rabbae. Rabbae reageert daarmee op uitspraken van CDA-fractieleider Brinkman woensdagavond. Volgens Rabbae bereikt Brinkman met zijn voor stellen een averechts effect. Veel migranten zullen overhaast hun familieleden naar Nederland ha len. In een nog vertrouwelijke notitie stelt een CDA-commissie voor dat alleen migranten met een vaste baan en een regelmatig arbeidspatroon hun familieleden naar Nederland mogen laten overkomen. den haag «anp Pagina 6: 'Ik ben een vluchte- in mijn eigen stad.' Organisator overweegt klacht in te dienen ADVOCATEN Plantsoen 41, Leiden. Tel. 071-122541. Nu nog voordeliger! Bij IKEA tijdelijk héél veel produkten voor een prikkie. Kom snel naar IKEA! leiden loman leefmans Een grote gala-avond ten bate van leukemie-patiëntjes die op 22 augustus in de Groenoordhal zou worden gehouden, dreigt te worden afgelast. De politie ver trouwt de bedoelingen van de stichting Europese Kinderhulp niet, die het feest organiseert. Zij heeft deelnemers over een regionaal radio-station voor het evenement gewaarschuwd. Directeur Van Duin van de stichting zegt echter niet te we ten waarop het wantrouwen van de politie is gebaseerd. Hij zegt te goeder trouw te zijn. „Ik werk met officiële instanties. Hoe zou ik dan kunnen fraude ren?" De negatieve publiciteit heeft het feest volgens hem nu al op losse schroeven gezet. Hij overweegt juridische stappen tegen onder meer de politie. Ongeveer 10.000 bedrijven en winkeliers in Leiden en omstre ken kregen vorige week een brief van de stichting Europese Kinderhulp. Daarin worden ze uitgenodigd voor een gala avond waarvan de opbrengst ten goede komt aan een leuke- mie-project van het Leger des Heils. De deelnemers moeten 250 gulden betalen, waarvoor ze een lopend buffet krijgen aan geboden en optredens van be kende artiesten als Grant For syth en Piet Veerman. Zie verder pagina Leiden: Dit zijn geen geintjes meer. 071140745? DOEZASTRAAT IE Een 42-jarige man uit Zoeter- meer wiens kinderen in het tes tament van zijn ex-vrouw zijn toegewezen aan een vriendin, krijgt voorlopig zijn 9-jarig zoontje terug. President van de rechtbank in Den Haag mr. P. Kalbfleisch heeft dat gisteren in kort geding bepaald. De vader meent dat de voog dij over zijn kinderen aan hem toekomt en niet aan een vrien din van de overleden moeder in het Brabantse Heeze. Hierover loopt een bodemprocedure en een onderzoek van de Raad voor de Kinderbescherming. In april werd de man enkele dagen in hechtenis genomen omdat hij met zijn zoontje was ondergedoken en weigerde de verblijfplaats van de jongen te noemen. Kalbfleisch oordeelde in mei dat de jongen in afwach ting van de bodemprocedure bij de vader mocht blijven. De 13-jarige dochter verblijft wel bij het gezin in Heeze. Het meisje haalde haar broer vorige week over met haar mee te gaan. De vader spande daarop een kort geding aan, omdat hij zijn zoontje terug wil hebben. Kalbfleisch staat dit nu toe. De rechter heeft gesprekken ge voerd met beide kinderen. 5 baans canvas/ rubber luchtbed\pSP^ marine/ rood LEIOEN Haarlemmerweg 41 (bi) Groenoordhailen) Tel.: 071-213222 brussel peter de vries AMSTERDAM SLIEDRECHT DUIVEN/ARNHEM DELFT keukens Keiler Keukencentrum, Maresingel 5, 2316 HA Leiden, tel. 071 - 214272 correspondent Het is een spel vol begeerte en hebzucht. En dat maakt het tot het lievelingsver- maak van de 12 regeringsleiders van de Europese Gemeenschap. Welk land of stad krijgt het volgende Europees presti- geprojekt? Waar vestigen we het nieuw ste bijkantoor van de EG? Krijgt Straats burg het Europees Parlement, dan moet Brussel toch minstens de Raad van Mi nisters krijgen: wil Kopenhagen het milieu-agentschap, dan eist Sevilla scha deloosstelling. Het is de marktplaats van de internationale politiek. 'Europese Commissie, tijdelijk adres Wetstraat 200, 1040 Brussel' staat er op het briefpapier van het dagelijks bestuur van de EG. Niet omdat de Commissie is verhuisd de Wetstraat 200 staat al een half jaar leeg maar omdat de EG-lan- den het maar niet eens kunnen worden over een definitieve vestigingsplaats. De ruzie dateert uit1958. België dringt er regelmatig op aan nu eindelijk eens vast te leggen dat het zenuw centrum van Europa zich in Brussel bevindt. Maar dat leidt telkens tot hetzelfde: de onroe- rend-goedprijzen rond de hoofdstad explode ren, en Frankrijk roept Jacques Delors blijft tot min stens 1994 voorzitter van de Europese Commissie. De rege ringsleiders hebben de Frans man afgelopen nacht herko zen. Volgens geruchten wil Delors daarna president van Frankrijk worden. ders. Zonder resultaat. „Het is kwartetten", zei een hoge diplomaat gisteravond, toen de 12 regeringsleiders in hun limousines wegreden naar het Queluz Pala- ca. In de statige diner zaal van het paleis-mu- dat dan ook de vestigingsplaats van het seum in de Portugese hoofdstad Lissa- Europees Parlement moet worden gere- bon speelden ze, temidden van beslom- geld. Dat Parlement reist maandelijks van Straatsburg (waar de plenaire vergade ringen plaatsvinden) langs Luxemburg (secretariaat) naar Brussel (fracties, com missies). Brussel en Straatsburg staan el kaar naar het leven door beide nieuwe complexen voor het parlement te bou wen. Het is een potsierlijke, en boven al geldverslindende vete. In 1981 spraken de regeringsleiders in Maastricht af dat aan deze permanente staat van onzekerheid snel een eind moest komen. Sindsdien staat het on derwerp elk half jaar op de agenda van de topconferentie van EG-regeringslei- meringen over Bosnië en Zuid-Afrika, hun halfjaarlijkse potje Euro-kwartet. Allen azen op de hoofdprijs: de vesti ging van de Europese Centrale Bank, waar toezicht wordt gehouden op de in voering van één munt in Europa en die ervoor moet zorgen dat geen enkele re gering de nationale tekorten dicht door bijvoorbeeld de geldpers te laten draai en. Maar liefst 3.000 mensen komen er te werken; een vette kluif. Troostprijzen zijn er ook: het milieu-agentschap, het bureau dat de strijd tegen de drugs moet bestuderen, een school voor de oplei ding van middenkader in Oost-Europa, en het 'merken'-bureau (1100 banen) dat moet voorkomen dat bedrijven ei kaarsmerknaam misbruiken. Het échte spel, daarover geen illusies, telt geen twaalf maar drie deelnemers: Frankrijk, Duitsland en Engeland. Presi dent Mitterrand wil wel tegemoet komen aan de binnenlandse zorgen van zijn vriend Helmut, en gunt hem dus het glimmende hoofdkantoor van de bank. Maar John Major eist ook zijn part en wil dat minstens een deel van het bankper soneel in Londen komt te zitten. Neder land mag als klein land de van de tafel vallende kruimel oprapen: wij ma ken volgens de laatste stand kans op de eerste bankvoorzitter te leveren. Meteen barstte de speculatie los wie dat wordt. De naarCitycorp uitgeweken Ruding? Duisenberg van De Nederland- sche Bank, de naar ING vertrokken schatkistbewaarder Maas? Of Wim Kok zelf?! Vaststaat dat in 1994 een Neder landse bankpresident een flinke bedreig ging vormt voor de kansen vari premier Lubbers op het voorzitterschap van de Europese Commissie. Alles hangt met al les samen. HOELANG KUNTU Ja, ik Mem een introductie- abonnement en ontvang de krant de eerste twee weken gratis Mi|n abonnement betaal ik daarna Per maand (f 27,80) vta automa tische betaling* Per kwartaal (f 80,10) via accept- Naam en voorletters woonpiaais 1 Telefoon (i.v.m. controle bezorging) Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad Antwoordnummor 10050 2300 VB Le.den

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1