Harde taal Rabin na betrokken bij bloedbad moorden Gazastrook Servische kanonnen moeten zwijgen Kroatië viert duur betaalde vrijheid Buitenland TT 1 a. 1 TT 1 Legereenheid mogelijk Huis VS zet mes in buitenland-uitgaven Duitsland heeft nieuwe abortuswet Staakt-het-vuren in Trans-Dnjestrië VRIJDAG 26 JUNI 1992 ePresse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS* Inter Press Service RTR* Reuter UPI United Press International Gouverneur neemt afscheid Links-liberale Meretz eerste gegadigde voor coalitie ANC: Maandag dag van nationale rouw hong kong Lord Wilson, gouverneur van Hong Kong, heeft gis teren afscheid genomen van het koninklijke politiekorps. Wilson (op de foto in een hagelwit uniform) gaat met pensioen. Hij wordt volgende maand opgevolgd door Chris Patten, ex-partij- voorzitter van de Britse Conservatieven. foto ap Hof VS bekrachtigt verbod schoolgebed Washington Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft het ver bod uit 1962 bekrachtigd waarbij op staatsscholen geen openba re gebeden zijn toegestaan. Met vijf tegen vier stemmen spraken de rechters uit dat zulke „georganiseerde" gebeden in strijd zijn met de grondwettelijke scheiding tussen kerk en staat. President Bush zei de uitspraak te betreuren, omdat het gebed tot de Ame rikaanse traditie behoort. Ruimteveer Columbia gelanceerd Jitschak Rabin, leider van Arbeid, heeft aangekondigd dat zijn toekomstige regering hard zal gaan optreden tegen 'opruiers en moordenaars' in de bezette gebieden. Hij zei dat naar aanleiding van de moord, gisteren, op twee Is raëlische burgers in de Gazastrook. Harnas, de islami tische verzetsbeweging in de bezette gebieden, heeft gis teravond de verantwoordelijkheid voor de aanslag opge ëist. tel aviv ad bloemendaal correspondent Op de Westelijke Jordaanoever kwamen gisteren drie Palestij- nen en een Israëlische soldaat om het leven bij een vuurge vecht tussen een legereenheid en een gewapende cel van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Een Israëlische kolonist raakte zwaar gewond toen een Palestijnse aanvaller eerst een steen door de voorruit van zijn auto gooide en hem daarna met een bijl op het hoofd sloeg. Rabin, winnaar van de parle mentsverkiezing van afgelopen dinsdag, noemde gisteravond de moorden in de Gazastrook 'weerzinwekkend'. Hij zei dat de twee slachtoffers zijn ver moord omdat ze joden waren. Rabin zei ook dat iedereen die mocht denken dat hij niet met alle kracht zal optreden tegen terreur, een grote vergissing maakt. „Wij zullen opruiers en moordenaars zo hard mogelijk treffen", kondigde hij aan. Ra bin sprak in het hoofdkwartier van zijn partij, bij de verkiezing van een onderhandelingsteam dat coalitiebesprekingen moet gaan houden met partijen die willen toetreden tot de nieuwe regering. Micha Harish, secretaris-ge neraal van Arbeid, heeft be kendgemaakt dat er eerst zal worden onderhandeld met Me retz (de links/liberale combina tie), Shas en de Verenigde Tora Lijst. De laatste twee zijn ultra orthodoxe religieuze partijen. Op initiatief van Harish zal Rabin ook praten met zijn eeu wige rivaal, en voorganger als partijleider, Shimon Peres. De laatste dagen is er weer span ning gerezen tussen de twee. Peres is er niet zeker van dat Rabin hem een toppositie in het nieuwe kabinet zal toebedelen, al houden de meeste ingewij den het erop dat hij uiteindelijk de post Financiën zal krijgen. Gisteravond laat is de einduit slag van de parlementsverkie zing bekendgemaakt, nadat ook de stemmen waren geteld van soldaten, diplomaten en zeeva renden. Arbeid komt uiteinde lijk op een zetel minder uit en krijgt 44 vertegenwoordigers in het nieuwe parlement. De reli gieuze Shas-partij valt terug van zeven naar zes. De rechtse Tso- met en de racistische Moledet- partij krijgen elk een extra zetel. Ze komen nu op respectievelijk acht en drie vertegenwoordigers uit. De commissie-Goldstone, die belast is met het onderzoek naar politiek geweld, onder zoekt vandaag de mogelijke rol van de beruchte anti-guerrilla eenheid Koevoet in het bloed bad van Boipatong. In dit zwar te woonoord kwamen vorige week 39 mensen om het leven. Dat was voor het ANC aanlei ding om de onderhandelingen met de regering over een nieuw politiek bestel af te breken. De commissie-Goldstone was getipt door het ANC over de mogelijke betrokkenheid van le den van Koevoet bij de slach ting. Bij een gezamenlijke inval in de verblijfplaats van Koevoet in een goudmijn in het oosten van Transvaal troffen zij een grote hoeveelheid wapens aan. Politiewoordvoerders erken nen dat de manschappen van Koevoet, dat officieel in 1989 is ontbonden, nog actief zijn, maar dat ze alleen worden inge zet om veediefstallen te voorko men. Het ANC zegt echter over getuigen te beschikken die heb ben gezien dat leden van Koe voet op de avond van de slach ting met auto's zijn opgehaald en pas de volgende ochtend weer zijn teruggebracht. Het ANC heeft maandag uit geroepen tot dag van nationale rouw, omdat dan in Zuid-Afrika de slachtoffers van het bloed bad worden begraven. De orga nisatie heeft zijn functionaris sen in de hele wereld opgeroe pen op die dag een wake te houden bij Zuidafrikaanse am bassades. Buitenlandse regeringen die zich zorgen maken over de poli tieke crisis die in Zuid-Afrika is ontstaan, willen helpen De Klerk en Mandela terug naar de onderhandelingstafel te krijgen. Vooral de opmerking van de Zuidafrikaanse president dat buitenlandse deskundigen wel kom zijn om het geweld in de zwarte wijken te onderzoeken werd zeer positief beoordeeld. cape Canaveral Het ruimteveer Columbia is gisteren begonnen aan de langste vlucht ooit. De shuttle werd gisteren met zeven astronauten aan boord gelanceerd vanaf de basis Cape Cana veral voor een ruimtevlucht van dertien dagen. De astronauten zullen onder meer medische proeven op zichzelf uitvoeren om de invloed van de afwezigheid van zwaartekracht te meten. Doden bij gevechten in hotel Kabul kabul Door Iran gesteunde verzetsstrijders hebben gisternacht in een hotel in de Afghaanse hoofdstad Kabul slag geleverd met lijfwachten van Burhanuddin Rabbani, wiens installatie als pre sident over enkele dagen moet plaatshebben. Volgens de hotel eigenaar vielen bij de gevechten twintig doden. Dossier moord Kennedy eerder openbaar Washington Documenten van de CIA en FBI over de moord op de Amerikaanse president John F. Kennedy, die pas in 2029 openbaar zouden worden, zullen op korte termijn toch ter be schikking van onderzoekers worden gesteld. Sinds de film JFK is de controverse rond de moord opnieuw opgelaaid. Volgens de filmmakers was de moord het resultaat van een militaire samen zwering om Lyndon B. Johnson aan de macht te brengen en hervormingen van Kennedy-in de buitenlandse politiek te voor komen. Amerikaanse zakenlui achter Perot new york Een meerderheid van de Amerikaanse zakenlieden steunt de onafhankelijke Ross Perot als kandidaat voor het presi dentschap, terwijl president Bush de favorief is van managers van grote maatschappijen. Beide groepen zijn het er over eens dat de Democraat Bill Clinton de laatste is die in het Witte Huis moet komen. Dat blijkt uit een opiniepeiling uitgevoerd in op dracht van persbureau Reuters en het Nightly Business Report. Regering-Bush krijgt haar zin niet Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft de regering- Bush gisteren op de vingers ge tikt door massaal te stemmen voor een volledig uitgeklede be groting voor financiële hulp aan het buitenland. De begroting valt 1,3 miljard dollar (2,27 mil jard gulden) lager uit dan de re- gering-Bush had gevraagd. De bezuinigingen werden met 418 tegen 2 stemmen goedgekeurd, waarna de begroting zelf met 297 tegen 124 stemmen werd aangenomen.' Op de totale federale begro ting bedragen de financiëlè hulp en vergoedingen aan het buitenland nog geen vijf pro cent. De stemming weerspiegelde de weerzin van de afgevaardig den om in dit verkiezingsjaar meer geld voor het buitenland ter beschikking te stellen, terwijl er amper geld vrijkomt voor binnenlandse behoeften. Afge vaardigde David Obey (Demo craten) merkte op dat de Repu blikeinen „zo in paniek zijn ge raakt over het instorten van de populariteit van de regering- Bush, dat ze op volle kracht wegstomen van alles wat maar met George Bush in verband gebracht zou kunnen worden". De helft van de bezuinigingen bestaat uit het schrappen van 700 miljoen dollar financiële compensatie aan NAVO-bond- genoten. Het geld werd in het verleden altijd betaald als ver goeding voor het gebruik van militaire steunpunten. Ook een door de regering-Bush gevraag de schuldenvermindering van 202 miljoen dollar voor Zuidamerikaanse landen haalde het niet. Het meeste geld van het bud get - 13,8 miljard dollar - gaat opnieuw naar landen in het Midden-Oosten. Egypte krijgt 1,2 miljard dollar voor militaire doeleinden en 815 miljoen dol lar economische hulp. Israël krijgt 1,2 miljard dollar (2,16 miljard gulden) aan economi sche hulp en 1,8 miljard (3,24 miljard gulden) voor militaire doeleinden. Verder krijgt het GOS 750 miljoen gulden huma nitaire en technische hulp. An dere voormalige Oostbloklan den krijgen bijna eenzelfde be drag toegewezen. LONDEN AP De Britse marine heeft gisteren een mijnenjager ingezet om de visgronden voor de zuidwest kust te bewaken, na een conflic tussen Britse en Franse vissers De Fransen maakten woens dagmiddag met hun schepen de netten van drie Britse vissers schepen kapot. Bovendien zou den ze metalen pijpen en ket tingen naar de Britten hebben hebben. Bemanningsleden van de mijnenjager HMS Brecon gingen aan boord van een Frans vissersschip in een poging het conflict op te lossen. In het La gerhuis sprak de Britse minister van landbouw en visserij Curry van „een gewelddadig en schandalig incident". Hij zei dat er op de Franse regering druk zal worden uitgeoefend de vis sers tot de orde te roepen. De Franse staatssecretaris voor vis serij, Josselin, heeft al een on derzoek aangekondigd. „Als de Franse vissers schuldig blijken zullen strenge maatregelen wor den genomen", zo zei hij. De Franse staatssecretaris vindt „dergelijke incidenten onaccep tabel", aldus een Franse rege ringsverklaring. In* de viswateren voor de zuidwestkust van Groot-Brittan- nië komt het vaker tot proble men tussen met name Britse, Franse en Spaanse vissers. Nor maal gesproken bereiken de vis sers echter zonder verder ge weld een vorm van overeen komst. Debat van veertien uur op tv te zien Met het aannemen van een nieuwe abortuswet heeft het Duitse parlement afgelopen nacht een obstakel uit de weg geruimd dat het land verdeeld hield sinds de eenwording, nu bijna twee jaar geleden. De nieuwe wet, die vrouwen het recht geeft een abortus te ple gen tijdens de eerste drie maan den van de zwangerschap, bete kent in feite de voortzetting van het liberale abortusbeleid dat destijds gold in de DDR. De nieuwe wet is met 357 te gen 284 stemmen aangenomen. Bondskanselier Kohl en het grootste deel van de CDU/CSU- fractie wilden vasthouden aan de strenge Westduitse abortus wet en zagen dan ook met lede ogen toe hoe dissidente partij genoten meestemden met de FDP, Bündnis 90 en de SPD voor de nieuwe abortuswet. De stemming vond plaats na een li ve op televisie uitgezonden de bat dat veertien uur duurde en waarbij meer dan honderd par lementsleden aan het woord kwamen. Tegen de nieuwe wet is nogal wat protest geweest, voorname lijk van de kerken. De aartsbis schop van Keulen, Joachim Meisner, hield gisteren een 'mis voor het ongeboren kind', ter wijl de katholieke kerken in de stad Fulda een kwartier de klok ken luidden uit protest tegen li beraliseringvan abortus. Volgens de oude Westduitse wet, bekend als 'paragraaf 218', moesten vrouwen aan bepaalde sociale, medische en psychische criteria voldoen om voor abor tus in aanmerking te komen. Dan nog lag de uiteindelijke be slissing bij de arts. De nieuwe wet moet nog worden goedgekeurd door de deelstaten. CDU- en CSU-leden hebben gezegd de wet voor het Hooggerechtshof te zullen aan vechten. Istanbul» De presidenten van Rusland en Moldova, Jeltsin en Snegur, zijn gisteren tijdens de Zwarte Zee-top in het Turkse Is tanbul een staakt-het-vuren overeengeko men in de strijd in het separatistische Trans-Dnjestrië. Beiden stelden zich „per soonlijk" garant voor het bestand. De Rus sen in het gebied streven naar autonomie sinds Moldova zich losmaakte van de voormalige Sovjetunie. Ze vrezen dat de Roemeens sprekende bevolking van Mold ova aansluiting zal zoeken bij het naburige Roemenië, waartoe het gebied vroeger ook behoorde. Bij gevechten rond de stad Ben dery zijn de afgelopen week enkele hon derden mensen omgekomen. Duizenden mensen zijn de stad ontvlucht. Op de foto helpt een lid van de nationale garde een jongetje op een vrachtwagen die hem naar een veiliger oord zal brengen, foto epa SARAJEVO AP Leiders van de Bosnische Ser- viërs hebben hun troepen rond Sarajevo vandaag bevolen het artillerievuur te staken en hun kanonnen terug te trekken. Dat heeft het persbureau Tanjug ge meld. „Het Servische leiderschap heeft zijn eenheden opgedragen onmiddellijk alle artillerie-actie gericht tegen de stad Sarajevo te staken en hun luchtafweerka- nonnen uit de zone rond het vliegveld weg te halen", aldus een verklaring. Volgens de verklaring zal het door de Serviërs bezette vlieg veld aan troepen van de Vere nigde Naties worden overgedra gen. Alle artilleriestukken zullen uit hun huidige posities op de heuvels rond de stad worden te ruggetrokken en de Servische strijdkrachten zullen helpen bij de aanvoer van humanitaire hulp naar de belegerde Bosni sche hoofdstad. Volgens sommige, onbeves tigde berichten zouden de Vere nigde Staten al troepen in pa raatheid hebben gebracht om de luchthaven van Sarajevo te ontzetten, zodat er hulpgoede ren kunnen worden aange voerd. Bij Sarajevo werd vannacht nog gevochten in de voorstad Dobrinja, maar elders was het vrij rustig. In Dobrinja vielen ze ker 18 doden en 40 gewonden. EG-leiders: zonodig stiekem voetbal kijken De prijs was hoog en wordt steeds hoger. Er was gisteren, precies een jaar na de onaf hankelijkheid, dan ook weinig reden tot feestvreugde in de voormalige Joegoslavi sche republiek Kroatië. De eens betrekkelijk welvarende economie is nog altijd niet her steld van een bloedige oorlog die aan zeker 10.000 mensen het leven heeft gekost. Bo vendien is eenderde van het Kroatische grondgebied nog altijd in Servische handen. Aan het ene uiteinde van het als een boe merang gevormde land ligt de volkomen in puin geschoten stad Vukovar, aan de'ande- re kant Dubrovnik, de historische stad die blijft schudden onder Servische bombarde menten. De hoofdweg tussen de twee grootste steden, Zagreb en Split, is gesloten omdat deze door een door Serviërs beheerst gebied loopt. De hotels aan de kust, in de zomermaan den normaal gesproken overvol met toeris- ten, bieden nu onderdak aan vluchtelingen. De autoweg is verstopt met legervoertuigen. De 31-jarige Neda Legac is een van dege nen die de prijs voor onafhankelijkheid be talen. Al een jaar lang heeft haar restaurant aan de kust en haar pension in Senj geen gast gezien. Op 25 juni 1991 werd het uiteenvallen van Joegoslavië formeel een feit met de bij na simultane onafhankelijkheidsverklarin gen van Kroatië en Slovenië. De burgeroor log, die in Slovenië begon, werd steeds bloediger naarmate deze zich richting zui den, richting Kroatië en Bosnië, verplaatste. En ofschoon in Kroatië de wapens nage noeg zwijgen, strijden veel Kroatische sol daten nu tegen de Serviërs in Bosnië. Als Joegoslavische republieken waren Slovenië en Kroatië het meest welvarend en de Kroaten geloven nog altijd dat ze het in hun eentje ook kunnen klaren. De oorlog maakt het echter bijna onmogelijk dit ge loof in eigen kunnen te testen. Hoewel de hoofdstad Zagreb ver van het front ligt verwijderd herinnert deze stad met zijn bijna een miljoen inwoners dage lijks aan de oorlog. Soldatén in camouflage pakken slenteren over de trottoirs, de tv zendt frontverslagen uit en snoepwinkels verkopen chocoladerepen met stickers van Kroatische militaire helden. De oorlogsschade wordt geschat op bijna veertig miljard gulden. De economie is ge dwongen zich te richten op het in stand houden van een leger van 200.000 man en wordt verder uitgehold doordat Kroatië door het wapenembargo verplicht is wa pens op de zwarte markt aan te schaffen, tegen prijzen die tien maal zo hoog liggen. Functionarissen berekenen dat er dit jaar zo'n twee miljard gulden - bijna 70 procent van het overheidsbudget - zal worden uit gegeven aan het leger en de vluchtelingen. Het overheidstekort is opgelopen tot ne gentig miljoen gulden. De werkloosheid in Kroatië is gestegen tot 24 procent. Het ge middelde maandloon is met 180 gulden nog maar een vijfde van dat uit 1990. Toch versterkt de oorlog de positie van president Franjo Tudjman, de 70-jarige voormalige communist die zich wist op te werpen als een trotse nationalist. Hoewel mensenrechtengroeperingen vraagtekens zetten bij zijn bereidheid vrijheid van me ningsuiting toe te staan en de politieke op positie vrij baan te geven, bestaat er brede steun onder het volk voor de harde politiek van Tudjman tegen aartsvijand Servië. De eerste dag van een EG-top wordt traditiegetrouw besloten met een diner van de rege ringsleiders en ministers van buitenlandse zaken. Maar van avond zal de aandacht van de politici minder uitgaan naar de Portugese keuken dan naar de in de naaste omgeving opge stelde tv-toestellen. De Duitse bondskanselier Kohl en de Deense minister van buitenlandse zaken Elle- man-Jensen hebben, voetbal liefhebbers als zij zijn, geëist de finale van het Europees kampioenschap tussen Dene marken en Duitsland van mi nuut tot minuut te kunnen volgen. EUeman-jensen zei vanmor gen, terwijl hij met een rood witte sjaal de vergadering in ging, desnoods een zak-tv*tje de dinerzaal te zullen binnen smokkelen. Kohl heeft zijn me dewerkers opgedragen in de buurt van de eetzaal een tv neer te zetten, zodat hij op zijn minst nu en dan even kan weg glippen om te kijken. Ook pre mier Lubbers zal graag zien hoe de Denen het doen en er zijn nog meer voetbalfans in het gezelschap. En ondanks het Deense 'nee' in het EG-re- ferendum gaat ook hier in Lis sabon Je meeste sympathie uit naar de Denen. Shamir kondigt vertrek uit politiek aan jeruzalem afp De Isarëlische premier Yitzhak Shamir, wiens Likud dinsdag een gevoelige nederlaag leed bij de parlementsverkiezingen, heeft gisteren aangekondigd dat hij „binnenkort" de poli tiek zaJ verlaten. „Het moment is gekomen of zal weldra ko men waarop ik mijn publieke functies neerleg", verklaarde de Likud-leider voor de Israëli sche radio. Behalve Shamir maakte ook defensieminister Moshe Arens bekend dat hij uit de politiek stapt. Arens is sinds 1990 mi nister. Hij nam die functie des tijds over van Yitzhak Rabin, de leider van Arbeid en de toe komstige premier van Isarël. Britse marine houdt Franse vissers in de gaten

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7