Groente en fruit veel goedkoper 'Ik kon alleen maar naar dat wapen kijken' Binnenland Oud-topambtenaar bezorgde Bosio krediet van 2,3 miljoen lond wil garanties tegen uitslag openbaar vervoer Raar Tankvaart tegen commercieel gebruik NAVO-pijpleiding VRIJDAG 26 JUN11992 n NedeHands Persbureau GPD Gemeenschappeli|ke Persdienst Aantal cliënten Riagg's stijgt flink utrecht» In drie jaar is het aantal cliënten bij 57 Riagg's (regio nale instellingen voor ambulante geestelijke gezondheidszorg) en drie landelijke instellingen gestegen met 32 procent. Waren er in 1987 nog 321.000 cliënten in behandeling, in 1990 lag dat aantal al op ruim 424.000 cliënten. Dat zijn 28,5 cliënten per duizend inwoners. In 1990 meldden zich bijna 234.000 nieuwe cliënten voor een behandeling. Dat blijkt uit cijfers van de Nvagg, de koepelorganisatie van de Riagg's. Zowel bij de afde ling jeugd- en volwassenenzorg als bij de afdeling ouderenzorg nam het aantal inschrijvingen flink toe. In de jeugdzorg is vooral sprake van een stijging bij jongens tussen zes en veertien jaar. Firato gaat dit jaar toch door Amsterdam De tweejaarlijkse audio- en videobeurs Firato gaat dit jaar toch door. Dat hebben de belangenorganisatie in de elektronicabranche FIAR en de RAI gisteren bekendgemaakt. Het besluit is het resultaat van intensief overleg tussen de be trokken partijen, in een eerder stadium was twijfel gerezen over de representativiteit van de Firato, doordat een aantal grote fa brikanten besloot niet deel te nemen. De RAI spande vorige week een kort geding aan tegen elf van de afzeggers en vroeg de rechter hen te gebieden alsnog aan de beurs mee te doen. Rechtbankpresident mr. B. Asscher besloot echter het geding aan te houden tot 30 juni en drong aan op hernieuwd overleg tussen de strijdende partijen. Gevangenis Lelystad wordt koepel lelvstad De nieuwe gevangenis in Lelystad zal vergelijkbaar met de koepels in Breda en Haarlem in een carrévorm worden gebouwd. De gevangenis is de eerste die in het kader van het bouwplan IR 120 wordt neergezet. Zij zal onderdak bieden aan 192 gevangenen. Staatssecretaris Kosto van justitie sloeg giste ren de eerste paal voor het gebouw. In verband met het nijpen de cellentekort wordt de gevangenis in plaats van in 1906 al twee jaar eerder opgeleverd. Bij de gevangenis in Lelystad wordt vol gens Kosto weer teruggegrepen naar de koepelvorm om een goed overzicht en daarmee maximale beheersbaarheid over de gevangenis te hebben. In drie kwartier naar de eilanden harungenHet toerisme naar Terschelling en Vlieland heeft gis teren een nieuwe impuls gekregen door de opening van nieuwe passagiersterminals op de eilanden en in Harlingen. Daarnaast werd de snelste veerboot van Nederland in gebruik genomen. De terminals vergden een investering van negen miljoen gulden, waarvan Economische Zaken 3,6 miljoen gulden subsidie be schikbaar stelde. De ultra-modeme veerboot kostte 10,5 miljoen gulden. Door de aanleg van de terminals hoeven passagiers niet meer in de regen op de boten te wachten. De boot wordt als eni ge aangedreven door waterjets. Water wordt met een enorme kracht onder de boot vandaan gezogen en naar achteren ge stuwd. Voor de 317 passagiers aan boord betekent dat ze zonder trillen binnen drie kwartier naar een van de eilanden worden ge bracht. Prijs appels bijna gehalveerd arnhem» gpd Groente en fruit zijn de komende maanden veel goedko per dan in dezelfde periode van voorgaande jaren. Ap pels zullen zelfs de helft minder gaan kosten. Volgens deskundigen op het gebied van land- en tuinbouw is dat het gevolg van het warme weer en de redelijke hoeveel heid neerslag in mei. de Waart van Dienst Landbouw Voorlichting (DLV) in Horst. Een (lichte) tegenslag is de zogeheten vruchtzetting deze maand. Veel appeltjes in ont wikkeling vielen van de boom, omdat ze geen zaad droegen in de vrucht. Van de Waart: „Het aantal appels per boom is daar door niet veel groter dan in het afgelopen seizoen, maar ze zijn wel buitengewoon groot." Van de Waart is ervan overtuigd dat de oogst dit jaar veel eerder be- De appeloogst stijgt naar grote hoogte. Produceerde Nederland vorig jaar slechts 195 miljoen ki lo, de ramingen voor dit jaar lo pen op tot 430 miljoen. „We verwachten dat het een fantasti sche opbrengst wordt", aldus E. Blom van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen. Het ongekende aanbod leidt tot een fikse daling van de prijs, voor spelt bedrijfsdeskundige A. van gint. Begin september zullen volop inheemse appels in de winkels en op de markten lig gen. Verwacht wordt dat ook de groenteprijs scherp zal dalen. De aardappeloogst ziet er veel belovend uit. Of die voorspel ling zal uitkomen, moet de ko mende weken blijken. Merkwaardig genoeg worden de peren duur. Vorig jaar (ook al geen topper) plukten de telers 101 miljoen kilo; de verwach ting voor dit jaar komt amper verder dan 95 miljoen. Pessi misten spreken zelfs over een opbrengst van nog minder dan 50 miljoen. Waaraan de teleur stellende oogst valt te wijten, is een raadsel. Commissie: Zakenman werd niet misbruikt den haag gpd-anp de media in te schakelen als hij geen geld kreeg. Hij zou beweren dat Economische Zaken zijn De huidige algemeen directeur van de Gasunie, bedrijf moedwillig kapot had gemaakt. Verberg drs. G. Verberg, heeft ervoor gezorgd dat de om- wilde dat voorkomen. Bovendien zouden met streden Arnhemse zakenman Bosio in 1982 het krediet arbeidsplaatsen kunnen worden ge steun kreeg van Economische Zaken. Verberg schapen. De toenmalige staatssecretaris van was toen directeur-generaal handel, ambachten economische zaken, Van Zeil (CDA), volgde het en diensten op het de partement. Op zijn voor spraak kreeg Bosio een krediet van 650.000 gul den voor de handel in airconditioning-appara ten voor auto's. Dit blijkt uit een on derzoek van de rijksre cherche naar deze zaak. Krediet voor Arnhems bedrijf bleek weggegooid geld te zijn advies van zijn topamb tenaar op. De kamercommissie, onder leiding van de D66'er Tommei, conclu deerde ook dat de za kenman niet zoals hij zelf vermoedde het slachtoffer is geweest van een illegale wapen- Een speciale kamercommissie die het geval ook en drugshandel met de Amerikaanse Drugs En- onderzocht, kwam gisteren in een rapport tot de forcement Administration (DEA) en de CIA op conclusie dat het krediet, dat opliep tot 2,3 mil- de achtergrond. In 1985 werd een container met joen gulden, nooit had mogen worden gegeven. 645 kilo marihuana op naam van Bosio in Ant- Het bleek weggegooid geld. Economische Zaken werpen in beslag genomen, zag er nooit een cent van terug. De commissie vindt wel dat de Kamer meer Uit het rijksrecherche-onderzoek blijkt dat moet weten over under cover-informanten en Verberg na een gesprek met Michel Bosio 'om' activiteiten van de DEA in ons land. ging. De van origine Franse zakenman dreigde trecht anp e ambtenarenvakbond Abva- abo wil dat gedwongen ontsla an worden voorkomen als er /an kabinetswege wordt bezui- iigd op de gemeentelijke open- >aar-vervoerbedrijven. De bond ïeeft minister Maij van verkeer in waterstaat en de kamercom- nissie voor verkeer en water- taat gisteren schriftelijk om ga an ties gevraagd. De verdere bezuiniging rond iet openbaar vervoer van 102 niljoen gulden door het kabinet letekent volgens de AbvaKabo ipnieuw vermindering van het 'oorzieningenniveau van het tedelijk openbaar vervoer. „Dit lesluit is niet alleen in tegen spraak met eerdere kabinets voorstellen rondom mobiliteit en milieu, maar veroorzaakt eveneens een niet-acceptabele afbraak van werkgelegenheid", aldus de bond. De AbvaKabo zal in het over leg met de gemeentelijke werk gevers eisen dat er een garantie komt tegen gedwongen ontsla gen. De medewerking aan de lopende maatregelen om de ef ficiency te verbeteren, zal af hangen van de toezegging op die eis. Na een woensdag gehouden overleg tussen de gemeenten met openbaar vervoerbedrijven en minister Maij lieten beide partijen weten dat het verlies aan arbeidsplaatsen als gevolg van de verdere bezuinigingen via natuurlijk verloop moet worden opgevangen. amsterdam van een beetje grieze len moet je wel houden om de tentoonstelling De wereld binnen handbereik in het Historisch Muse um van Amster dam te gaan be kijken. De exposi tie, die tot en met 11 oktober duurt gaat overallerlei Nederlandse kunst- en raritei tenverzamelingen van 1585 tot 1735. Op de foto is een kinder hoofdje met een kanten mutsje op sterk water te zien. Rechts er naast staat wat moeilijk te onder scheiden het preparaat van de arm van een ne gerkindje met in de hand een vrouwelijk ge slachtsdeel. foto anp arthur bas- tiaanse Groen licht voor bouw HSL-treinen utrecht» anp rotterdam «anp De Internationale Tankscheepvaart- vereniging tITV) stapt naar de rechter om commercieel gebruik van de NAVO-kerosinepijpleiding tussen de Rotterdamse haven en de luchthaven van Frankfurt tegen te houden. Ook zal de ITV een klacht wegens oneerlij ke concurrentie bij de Europese Com missie (het dagelijks bestuur van de EG) deponeren. Openstelling van de helft van de capaciteit van de pijplei ding voor de oliemaatschappijen, be tekent voor 250 schippers een strop van zeker 15 miljoen gulden per jaar, aldus directeur Marlien Panman van de ITV. De NAVO heeft de volle capaciteit van het ondergrondse Central Euro pean Pipeline System niet langer no dig als gevolg van de ontspanning tussen Oost en West. Het systeem was opgezet voor de bevoorrading van de in West-Duitsland gelegerde NAVO- troepen. Na de hereniging van de bei de Duitslanden zijn die in aantal fors verminderd. Volgens Panman streeft de NAVO ernaar dit najaar een contract te slui ten met Nederlandse en Duitse olie maatschappijen en de Duitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa. Daar door zou via de pijplijn onder meer de burgerluchthaven van Frankfurt van kerosine kunnen worden voor- De spoorwegmaatschappijen van Neder land, België, Frankrijk en Duitsland hebben een intentieverklaring getekend voor de bouw van een serie van 27 hogesnelheids treinen (HSL) die vanaf 1996 gaan rijden op de lijnen Amsterdam-Brussel-Parijs en Keu len-Brussel-Parijs. De reistijd tussen Am sterdam en Parijs wordt door het nieuwe materieel gehalveerd tot iets meer dan drie uur. Het definitieve koopcontract zal waar schijnlijk in november van dit jaar worden getekend. Met de order is ongeveer één miljard gul den gemoeid. De treinstellen kosten 35 mil joen gulden per stuk. De HSL's, die snelhe den kunnen ontwikkelen tot 300 kilometer per uur, zijn afgeleid van de huidige TGV (Train a Grande Vitesse) in Frankrijk. Leve rancier is de Franse treinfabrikant GEC Alst- hom die al sinds jaar en dag de TGV maakt. Het TGV-park van de Franse spoorwegen (SNCF) moet in 1995 zijn uitgebreid tot meer dan 300 stuks. De nu getekende intentieverklaring biedt de fabrikant de mogelijkheid nu al met de ontwikkeling van de nieuwste TGV-versie te beginnen. Dat is nodig om de geplande af leveringstermijn te kunnen halen. De nieu we serie treinen moet op tal van punten technisch worden aangepast. Zo moet de trein bijvoorbeeld gesclfikt worden gemaakt voor de verschillende stroomsterkten die in Frankrijk, België, Nederland en Duitsland nog steeds van kracht zijn. De eerste serie bestaat uit 27 treinstellen maar eventueel kunnen het er nog meer worden, afhankelijk van de frequenties van de nieuwe HSL's. De vier spoorwegmaat schappijen gaan de treinen in een soort pool exploiteren: vier treinstellen gaan naar NS, drie naar de Duitse spoorwegen, elf naar de Belgen en de rest naar de SNCF Inclusief een bijdrage in de ontwikke lingskosten van 30 miljoen, gaan de vier treinstellen NS in totaal 170 miljoen gulden kosten. Symposium in RAI-congrescentrum over slachtoffers van bankovervallen imsterpam els wiegant n het kleine bankfiliaal is een handjevol klan- en aanwezig als een gewapende man met :en bivakmuts op naar binnen stormt. Hij be- /eelt hen op de grond te gaan liggen. Een touw in een witte regenjas kruipt zover mo- jelijk onder een balie weg, een andere trekt laar kinderwagen dicht naar zich toe. Achter le balie lopen employés geluidloos, maar .zichtbaar nerveus af en aan. Dan komt een lieuwe klant binnen. Hardhandig grijpt de ivervaller de vrouw in haar kraag en sleurt ïaar op de grond. Dan grist hij een stapeltje lankbiljetten uit de geldlade, propt het in zijn as en gaat er vandoor. Einde video. De bezoekers van het symposium 'Slachtof- èrs van (bank)overvallen' zijn even stil als de ichten in de zaal van het Amsterdamse RAI- ongrescentrum weer aangaan. Heel even nisschien hebben ze bij benadering kunnen roeien wat het is om slachtoffer van een over val te zijn. Een ervaring die zo ingrijpend kan rijn en de laatste jaren zo vaak voorkomt dat le Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) net graagte inging op de uitnodiging deel uit ie maken van en geld te geven aan het wereld- ongres Trauma and Tragedy dat tot en met norgen in de RAI wordt gehouden. Bonnie en Clyde Bankovervallen in Nederland zijn nog niet zo Dud, vertelt Ruud Oord, veiligheidssecretaris van de NVB. De 'Bonnie and Clyde'-verhalen uit de Verenigde Staten waren hier wel be kend, maar tot 1965 was in het gezagsgetrou we Nederland nog nooit een heuse bankover val gepleegd. Een groepje Fransen bracht daar verandering in. Zij maakten één miljoen gul den buit en installeerden een trend. Het groeiende aantal overvallen 58 stuks in 1971 leidde ertoe dat elk bankfiliaal werd voorzien van kassabalies met kogelwerend De maatregel had effect: het aantal over vallen liep beduidend terug en een kwart van de pogingen mislukte. Overvallen op PTT- kantoren daarentegen bereikten eind zeventi ger jaren een voorlopig hoogtepunt. Totdat ook die kantoren kogelwerend glas kregen. De overvallers zaten ondertussen niet stil. Ze bedachten andere werkwijzen. De meest geliefde 'modus operandi' vanaf 1986 is de bedreiging van klanten en bankemployés die niet achter glas zitten. J.eanette en Marijke, twee personeelsleden van een bank in Wij dten, maakten in november 1985 een overval mee. In een instructievideo vertellen ze wat er in hen omging toen gewapende mannen hun filiaal binnenkwamen. „Ik kon alleen maar naar dat wapen kijken", aldus Jeanette. „Ik dacht dat de overval heel lang duurde, terwijl dat niet zo was. En ik dacht dat hij de hele tijd zijn wapen op mij gericht had. Maar ook dat was nietwaar." Haar collega Marijke had nauwelijks oog voor het geweer. „Ik kwam net van achteren en ben tegen de muur gaan staan. Ia, wat moet je anders? Ik wist dat ik vlak bij een alarmknop stond en heb de hele tijd ritten denken: zal ik erop drukken of niet? Ik heb het uiteindelijk niet gedaan." Achterna Dat de gevolgen van een overval wel wat ver der reiken dan trillende handen, knikkende knieën en woeste huilbuien direct na de over val, blijkt uit een andere video. Maanden na de overval vertelt een nog zichtbaar geëmotio neerde bankemployée dat zij de straat niet meer opdurft. Een ander vertelt dat ze nooit meer de oude is geworden. Dat ze zich vaak in vrolijk gezelschap afvraagt wat er nou eigen lijk nog te lachen valt. En een mannelijk slachtoffer vertelt hoe hij op een dag in rijn auto de overvaller meende te herkennen, plot seling werd overvallen door een hevige woede en de man achterna reed. De immateriële schade van een overval en een voorbereiding op, een dergelijke ervaring zijn in de bankwereld jarenlang een taboe ge weest. Tot in het begin van de tachtiger jaren werd alleen hulp op ad hoc-basis verleend. Mensen die een overval hebben meegemaakt, hebben vaak nog geruime tijd last van de vooral gees telijke gevolgen daarvan. foto anp archief Over preventie werd je kunt tenslotte beter geen slapende honden wakker maken niet gepraat. Maar toen het probleem structureel werd en zich over het hele land verspreidde, werd de roep om goede opvang luider, zo ver telt drs. F. van Slagmaat, psycholoog bij de Rabobank en voorzitter van het Comité Slachtofferhulp van de VNB. In 1991 werden 514 overvallen op geldin stellingen gepleegd. Nederland werd daarmee vierde op de Europese ranglijst. Eén op de zestien banken werd wel eens overvallen. Van die 514 overvallen werden zo'n 5.000 mensen direct of indirect het slachtoffer. Van hen lij den zo'n 250 tot 500 nog steeds aan een trau ma. Enerzijds is dat een financieel probleem. Een uitgeschakeld personeelslid kost al gauw 52.000 gulden per jaar, zo rekent Van Slag- maat voor. Maar het is vooral een menselijk, sociaal probleem, benadrukt voorzitter Scher- penhuijsen Rom van de VNB. Dat het de ban ken menens is juist die menselijke tragedie te verlichten en zo mogelijk te voorkomen, illu streert hij met een cijfer. Per jaar geeft de de tailhandel zo'n 900 miljoen gulden uit aan veiligheidsmaatregelen. Verliezen als gevolg van bankovervallen bedragen nog geen drie procent van dat bedrag. Een studie onder driehonderd slachtoffers van bankovervallen in 1985 leidde ertoe dat de Rabobank, als eerste in Nederland, een professioneel hulpprogramma opstelde. Het programma is een combinatie van zelfhulp, ondersteuning van collega's, verwanten en partners en in laatste instantie van professio nele hulpverleners. Trainingen Maar voorkomen is beter dan genezen, vin den de banken. En dus kunnen employés van de Rabobank en de ABN/AMRO vrijwillig meedoen aan een trainingsprogramma om hun weerbaarheid te vergroten. In sessies van twee keer twee dagen worden personeelsle den erin geoefend hun gedrag en gevoelens in stress-situaties onder controle te houden. Het effect van dergelijke trainingen is wel licht wat moeilijk te meten, geeft Genie Klok van de Bedrijfsgezondheidsdienst en betrok ken bij de trainingen, toe. Maar de reacties rijn zeer positief. „Het is ons opgevallen dat mensen die een training hebben gehad, de si tuatie beter beheersen en dat ze vaak veel be trouwbaardere informatie kunnen geven over de daders omdat ze hebben geleerd goed te observeren", bevestigt een Amsterdamse poli tieman, gespecialiseerd in bankovervallen. Toch moet er nog veel gebeuren, vindt VNB-voorritter Scherpenhuijsen Rom. „Het probleem moet landelijk, goed gecoördineerd en structureel worden aangepakt. De politie moet meer samenwerken en prioriteiten stel len. De overheid moet zich realiseren dat het negeren van jonge criminelen die niets te ver liezen hebben en het niet toepassen van ade quate repressieve maatregelen het gevaar met zich meebrengt dat steeds meer jongeren worden meegezogen in een leven van misda dige activiteiten. Ik roep daarom alle particu liere en overheidsorganisaties op samen te werken in een landelijk platform voor slacht offerhulp." Drie jaar geëist voor nep-overval op wisselkantoor amsterdam anp De Amsterdamse officier van justitie mr. J. Valente heeft gistermiddag drie jaar gevan genisstraf geëist tegen een 38-jarige Utrechter. Samen met zijn broer zou hij op 1 jüli 1989 een nep-overval hebben gepleegd op het Grenswisselkantoor (GWK) in Hilversum, waar de broer als bankbediende werkte. Volgens de aangifte werd bij de overval bijna 1,3 mil joen gulden buitgemaakt. De Utrechter ontkende de hoog te van het bedrag. Volgens de officier hebben de broers het plan samen be raamd. Vlak nadat de 38-jari- ge Utrechter werd vrijgelaten uit de gevangenis in Veen- huizen, zou zijn broer hem hebben gevraagd zijn kan toor zogenaamd te overval len. De 'overval' werd op een zaterdag gepleegd omdat de broer toen alleen op kantoor was. Na de overval gaf de Utrechter zijn broer een op- tater, waardoor deze zijn kaak op meerdere plaatsen brak. De Utrechter heeft een im posant strafblad, vond de rechter. Hij werd eerder ver oordeeld wegens diefstal met geweld en een ongewapende bankoverval. Zijn advocaat, mr. Starmans, vond de eis van de officier builen pro portie, mede omdat de broer, die geen strafblad had, vorig jaar één jaar gevangenisstraf had gekregen voor zijn aan deel. Uitspraak 9 juli.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5