be Posi war f— én? Travelers Cheques? PvdA wil hogere ziekenfondsgrens Buitenlands geld? Reis verzekering? Secretaris Postcode Loterij is spin in web van verstrengelde belangen Binnenland Winkelier kan diefstal schriftelijk aangeven Moeder zebra waakt over Flappie NAM wil na 1994 gas winnen in Waddenzee Personeelstekort in tuinbouw aangepakt 'Inkomenseisen stellen aan gezinshereniging' VRIJDAG 26 JUNI 1992 Algemeen Nederlands Persbure Gemeenschappelijke Persdiens FNV eist geld van felicitatiedienst den haag De Dienstenbond FNV vordert honderdduizenden guldens van Felicitas BV, een felicitatiedienst uit Leidschendam. Volgens de bond zijn de 700 werknemers jarenlang zwaar on derbetaald. Als Felicitas niet aan de vordering voldoet, schakelt de bond de rechter in. Felicitas is al jaren in onderhandeling met de FNV om te komen tot een goede CAO voor de hostessen, maar nog steeds krijgen werknemers vergoedingen die lager zijn dan het minimumloon. Bij sommige medewerksters zou de sa larisachterstand minstens 15.000 gulden bedragen. 'BVD heeft ten onrechte rechts imago' den haag Het vooroordeel dat de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) alleen bestaat uit ex-militairen, ex-politiemensen en gezagsgetrouwe rechtse rakkers klopt niet. Dat schrijft een anonieme BVD'er deze maand in personeelsblad van het minis terie van binnenlandse zaken. Volgens hem is het beeld ont staan doordat mensen uit linkse kringen vaak naar de pers lopen als ze door de BVD worden aangesproken. De gemiddelde Ne derlander heeft een veel positiever beeld van de BVD, zo heeft de schrijver proefondervindelijk kunnen vaststellen. Slechts één maal kreeg hij een botte weigering op zijn vraag of hij binnen mocht komen. Kamer keurt Schengen-verdrag goed den haag De Tweede Kamer heeft gisteren het Verdrag van Schengen goedgekeurd. Dit verdrag regelt het vrije persoons- en goederenverkeer tussen acht EG-landen: de Benelux, Frankrijk, Duitsland, Spanje, Portugal en Italië. De stemverhouding was 123 voor en 23 tegen. De fracties van Groen Links, SGP, RPF, CD stemden tegen, maar ook 9 leden van de PvdA, onder wie Schengen-woordvoerder Van Traa, twee leden van D66, en Ma- teman van het CDA. Deze 'dissidenten' bleven moeite houden met het weinig democratische gehalte van 'Schengen', ondanks toezeggingen van het kabinet om het parlement meer inspraak te geven. Man gearresteerd na schot op rover Amsterdam De Amsterdamse politie heeft gisteren een werkne mer van juwelier Amstel Diamonds gearresteerd nadat die een overvaller had neergeschoten. De gewonde man werd even later op het Koningsplein gevonden, waar hij in elkaar was gezakt. Hij wordt in het ziekenhuis door de politie bewaakt. De overval door twee mannen vond plaats in de loop van donderdagmorgen. Volgens de politie is er buiten het gebouw door de overvallers geschoten. Daama teruggeschoten. Eén van de overvallers werd in de borst geraakt, waarna het tweetal zich op een motor uit de voeten maakte. Van de tweede overvaller ontbreekt elk spoor. Adeldom ging Drees aan neus voorbij den haag Het CDA in de Tweede Kamer wil van minister Dales (binnenlandse zaken) weten of het waar is dat de Hoge Raad van Adel in de jaren zeventig heeft voorgesteld oud-premier Drees (PvdA) en oud-minister van buitenlandse zaken Luns (toen nog KVP) in de adelstand te verheffen. Deze voordrachten zouden door het kabinet zijn tegengehouden. Dat schrijft het kamerlid Van der Burg in een reactie op het wetsontwerp op de adeldom. Volgens het wetsontwerp kunnen politici overigens niet meer in de adel worden verheven. Dat zou alleeri*nog mogen bij leden van het koningshuis. 7 Tijdens uw vakanti ren. U kunt dit rege het postkantoor en e kan PTT Post d len op elk postkan dan op vakantie. post voor u bewa- toor. Dus... even naar Even naar het postkantoor en dan op vakantie. den haag gpd De gemeentepolitie in Apeldoorn heeft in nieuw wapen in de strijd geworpen om te voorkomen dat winkeliers geen aangifte meer doen van winkeldiefstal. De middenstanders kunnen de diefstal bij wijze van proef voortaan schriftelijk melden door middel van een standaardformulier. „Veel winkeliers hebben geen zin van elke diefstal aangifte te doen op het politiebureau. Ze denken dat het toch niets oplevert. Bovendien moet een kleine ondernemer z'n winkel al gauw een uur sluiten als hij naar het politiebureau gaat", aldus H. Hondeveld van de Apeldoomse politie. Het aangifteformulier is opgestuurd aan zesduizend onderne mers, scholen en clubhuizen. De benadeelde schrijft op wat, waar en wanneer er gestolen is. Na ondertekening wordt het formulier teruggestuurd naar de politie, waar de gegevens worden verwerkt in de computer. De gemeentepolitie in Apeldoorn koos hiervoor, nadat zij ont dekte dat winkeliers te weinig aangifte doen van diefstal. De politie had hierdoor onvoldoende zicht op de kleine criminaliteit in de stad. Het komt voor dat de politie 'vaste klantjes' ervan verdenkt dat ze gestolen goederen bezitten, maar dan niets kan ondernemen omdat er geen aangifte is gedaan. postkantoor American Express Travelers Cheques zijn de meest geaccepteerde en gebruikte Travelers Cheques. U kunt ze overal ter wereld verzil veren bij banken. U kunt ermee betalen in vele hotels, restaurants en winkels. Op de grotere postkantoren zijn ze in US dollars direct aan te schaffen. Kortom... even naar het postkantoor en dan op vakantie. Even naar het postkantoor en dan op vakantie. Simons mag blijven, ondanks misser met premies Er moeten met ingang van 1993 meer mensen in het zie kenfonds. Dat kan door de huidige inkomensgrens (54.400 gulden) met enkele duizenden guldens op te trekken. De maatregel is goed voor de koopkracht van de middeninkomens. Bovendien kan de ziekenfondspremie omlaag. Dat plan lanceerde PvdA-kamerlid Van Otterloo gisteren in het kamerdebat over de gezondheidszorg. mons (volksgezondheid) mag blijven, ondanks alle commotie die rond de hoogte van de ziek tekostenpremies is ontstaan. Begin dit jaar zei hij dat die met 30 procent omlaag konden. Dit werd door de verzekeraars naar het rijk der fabelen verwezen. Ze kregen gelijk na onderzoek door enkele bureaus en de Alge mene Rekenkamer. De bewindsman zei niet in te zijn voor oordelen over gelijk of ongelijk. De problemen schreef hij toe aan een informatieach terstand, slecht overleg en 'waarderingsverschillen'. CDA en PvdA namen hiermee genoe gen. Een motie van wantrou wen tegen Simons, ingediend door WD-fractieleider Bolke- stein werd verworpen. Daarmee zijn de problemen Mensen die op basis van hun inkomen eigenlijk uit het fonds zouden moeten, moeten de kans krijgen er vrijwillig in te blijven, aldus de PvdA'er. Daar naast moeten fondsen de kans krijgen extra goedkope polissen aan te bieden aan bejaarden en studenten. Het plan zal een rol spelen bij de koopkrachtdiscus sie voor 1993, deze zomer in het kabinet. Van Otterloo noemde als ex tra voordeel van zijn plan dat in 1995 of 1996 het verschil tussen ziekenfondsen en de particulie re verzekeraars toch verdwijnt. Die worden in het nieuwe stel sel allemaal 'zorgverzekeraars'. In het debat werd duidelijk dat PvdA-staatssecretaris Si- voor Simons echter niet voorbij. Het CDA is namelijk niet bereid de nieuwe kabinetsplannen voor de stelselherziening ge zondheidszorg nu al te steunen. Het CDA wil pas in september oordelen. Als de partij de voor stellen dan inhoudelijk wil wij zigen, stapt Simons op, zei hij gisteren. Het kabinet besloot begin de ze maand de stelselherziening fors bij te stellen. Er werden wel voorstellen gedaan, maar de uitvoering zou alleen onder voorwaarden geschieden. Let terlijk werd over een 'ja, tenzij' gerept. Gisteren kwam CDA'er Lansink daar echter op terug. Zijn partij vindt dat er wel dege lijk nog moet kunnen worden gepraat over inhoudelijke zaken als een verplicht eigen risico en een kleinere basisverzekering. Beide punten zijn voor de PvdA en Simons onaanvaardbaar. De bewindsman reageerde verbeten. Hij verweet het CDA steeds weer twijfel te zaaien, maar hem tegelijk op te roepen in de maatschappij een groot draagvlak voor de stelselwijzi ging te bewerkstelligen. Kamer twijfelt aan zin missie in Cambodja Steeds meer Tweede Kamerle den vragen zich af of het verblijf van Nederlandse militairen in Cambodja in het kader van de VN-vredesoperatie nog wel nut heeft. Men betwijfelt of de mili tairen hun taak kunnen uitvoe ren. Na het zomerreces wil de Kamer daarover praten. De vier grote fracties denken niet meteen aan terugkeer van de Nederlandse militairen, maar meer aan een wijziging van de VN-taken. Dit bleek gis teren tijdens overleg met minis ter Ter Beek van defensie. De twijfel van CDA, PvdA, WD en D66 betreft vooral de ruim 750 mariniers en de 27 mijnexperts in Cambodja. Een groot aantal mariniers komt niet toe aan zijn taak omdat de Rode Khmer, één van de strij dende partijen in Cambodja, de mariniers niet wil toelaten. De mijnexperts komen ook niet toe aan hun werk toe. Ze moeten Cambodjaanse solda ten opleiden in het onschadelijk maken van mijnen, maar de Cambodjanen krijgen maar mondjesmaat toestemming om deel te nemen aan de opleidin gen, aldus Ter Beek. Bovendien twisten de Cambodjanen over de in hun ogen te geringe belo ning van de VN. Het gevolg is dat het onschadelijk maken van mijnen niet vlot verloopt. Amersfoort Flappie heet ze, dit piepjonge zebraatje in het Dierenpark Amersfoort. Het is het eerste zebra-jong in zes jaar dat in de dierentuin is geboren. De directie is overigens dubbel blij met Flappie, omdat het een vrouwtje is. Over het algemeen worden er veel meer zebra-manne tjes geborenfoto am den haag jurriaan geldermans Twee bestuursleden van de Nationale Post code Loterij hebben priv£-belangen in een BV die diensten verricht voor instellingen die van diezelfde Postcode Loterij geld ont vangen. Het bureau, Nova Media BV, voert deze diensten uit 'tegen normale tarieven'. Nova Media heeft de loterij bedacht in 1989, toen het al actief was voor diverse fondsen. Postcode Loterij-secretaris B. Poelmann en penningmeester H. de Jong zijn direc teur-eigenaar van Nova Media. De BV ver strekt adviezen op het gebied van marke ting, reclame en uitgeverijzaken aan onder meer Novib en Natuurmonumenten. Beide instellingen krijgen jaarlijks elk 25 procent van de netto-opbrengst van de Postcode Loterij. In 1991 was dat voor elk ongeveer 7 miljoen gulden. Voor de Novib maakt Nova Media BV onder meer de catalogus en de kalender, voor Natuurmonumenten geeft het bureau adviezen op het gebied van le denwerving. Poelmann werkte tot 1983 bij de Novib. In dat jaar richtte hij de BV op, die in feite hetzelfde werk voor de Novib bleef doen. Gisteren maakte Poelmann bekend dat hij terugtreedt als directeur-van het Derde-We- reldpersbureau IPS. Ook IPS ontvangt geld van de Loterij. Woordvoerders van Novib en Natuurmo numenten bevestigen dat Nova Media voor zijn diensten betaald krijgt 'tegen de nor male tarieven'. Overigens zeggen beiden „meer dan tevreden" te zijn met de creatie ve ideeën van Poelmann c.q. Nova Media BV. Zij wijzen er onder meer op dat Nova Media de lucratieve loterij heeft bedacht. Participanten in de Nationale Postcode Loterij (bruto-inkomsten over 1991 70 mil joen gulden, verwachte inkomsten over dit jaar 140 miljoen) zijn de Novib, de Vereni ging Vluchtelingenwerk Nederland en de Vereniging Natuurmonumenten. Deze deelnemers krijgen samen 65 procent van de netto loterij-opbrengst. Dat geld kan worden aangewend voor goede doelen. De participanten leveren op hun beurt afge vaardigden aan het bestuur van de Natio nale Postcode Loterij, dat voorts bestaat uit voorzitter S. lelsma (oprichter van de No vib), vice-voorzitter A. Leeman, penning meester H. de Jong en secretaris Poelmann. Stichting DOEN Het voltallige bestuur zwaait tevens de scepter over het fonds waarin de resterende 35 procent van de netto loterij-opbrengst is ondergebracht (14,7 miljoen in 1991). Dit fonds wordt op de balans van de Nationale Postcode Loterij opgevoerd als Fonds Bij zondere Uitkeringen/Stichting DOEN (Duurzame Ontwikkeling en Natuurbe scherming). DOEN stelt gelden beschikbaar voor projecten die de afzonderlijke partici panten niet kunnen financieren. Een van die 'projecten' is persbureau IPS, dat vorig jaar 4 miljoen gulden toucheerde uit het lo terij-geld. IPS staat bij de hoofdstedelijke Kamer van Koophandel onder twee noemers in het register. De BV Inter Press Service Neder land en de stichting Inter Press Europa. Van de BV, een dochter van het wereldwijd ope rerende persbureau, was Poelmann tot gis teren al tien jaar part-time directeur. Van de postkantoor Op zo'n 450 grotere postkantoren kunt u de valuta van de popu laire vakantielanden zó aanschaffen. Of het nou om dollars of pesetas gaat Op de kleinere postkantoren kunt u de buitenland se valuta bestellen. Meestal liggen ze dan al een dag later voor u klaar. Dus_ even naar het postkantoor en dan op vakantie. Even naar het postkantoor en dan op vakantie. den haag gpd NAM, Mobil en Petroland, de drie maatschappijen die het recht hebben in de Waddenzee olie of gas te winnen, willen vanaf 1994 gebruik gaan maken van deze concessies. In een brief aan minister Hans Alders hebben de maatschappijen la ten weten niets te voelen voor een vrijwillige verlenging van het moratorium op olie- en gas winning dat nu nog geldt in het gebied. De brief is geschreven door de Nederlandse Olie en Gas Ex ploratie en Produktie Associatie (Nogepa) in Den Haag, waarin de produktiemaatschappijen zijn verenigd. Zij reageren op de ontwerp-nota Waddenzee, die Alders dit voorjaar uitbracht en voor advisering voorlegde aan tal van instanties. In die nota zegt het kabinet emaar te stre ven de Waddenzee te vrijwaren van mijnbouwactiviteiten uit oogpunt van natuurbehoud. Het probleem is evenwel dat de drie maatschappijen eeuwig durende concessies hebben, waarvan ze alleen vrijwillig af stand van kunnen doen. Afko pen is voor de regering te duur. In 1984 hebben de NAM, Mobil en Petroland vrijwillig inge stemd met een tien jaar durend moratorium op boorwerken in de Waddenzee. Op 10 januari 1994 loopt die overeenkomst af. Volgens Nogepa-secretaris Schipper kan opsporing en win ning van aardgas (olie is in het gebied niet aanwezig) mogelijk op verantwoorde wijze, zonder dat de hoofdfunctie onatuur' wordt aangetast. Schipper wijst op de ervaringen met de projec ten Zuidwal en Ameland, waar zonder schade toe te brengen aan het milieu delstoffen zijn gewonnen. De maatschappijen zijn bereid om van geval tot ge val mee te werken aan een milieu-effectrapportage. 'De binnenstad van Warschau is te dichtbij' den haag*gpd gisteren kreeg aangeboden, liet zich in eerste instantie positief uit over de mogelijkheden die worden opgesomd. De Vries zegde toe te zullen bekijken of er mogelijkheden zijn om vrijstellng van sociale premies te verlenen aan werklo zen in de binnensteden als ze in het hoogseizoen tijdelijk bij een tuinder gaan werken. „De bin nenstad van Den Haag moet dichterbij komen dan de bin nenstad van Warschau", zei De Vries, doelend op de graagte waarmee bollenkwekers in het hoogzeizoen Polen aantrekken. Mochten alle instanties en ka binet zich beleid verklaren de aanbevelingen uit het rapport op te volgen en uit te voeren, dan bestaat er volgens de Com missie Personeelsvoorziening Tuinbouw vanaf dat moment een Landelijk Tuinbouwak- koord. Over enkele jaren moeten tuin ders in het Westland, bollen kwekers in Noord-Holland en Friesland en aspergetrekkers in Brabant en Limburg geen per soneelsproblemen meer heb ben. Langdurig werklozen uit de regio's zullen worden ingezet en er zullen regionale banenpools komen. Verder moeten er af spraken komen om pieken tij dens de oogst op te vangen, dat de tuinders minder zullen zijn illegalen in te Dit kan alleen gebeuren als het kabinet en alle bij de werk gelegenheid in de tuinbouwsec tor betrokken organisaties in stemmen met een groot aantal voorstellen van de Commissie Personeelsvoorziening Tuin bouw. Minister De Vries van so ciale zaken, die het rapport over de problemen in de tuinbouw den haag «gpd stichting, het Europese kantoor van IPS, was hij sinds 1990 part-time directeur. IPS betaalt Poelmann niet rechtstreeks voor zijn activiteiten, maar heeft een management contract afgesloten met Nova Media BV. De adressen van de uiteenlopende instel lingen en bedrijven versterken de indruk van verstrengeling. Alle Nova Media-activi teiten worden gevoerd vanuit het perceel Van Eeghenstraat 93 in Amsterdam, eigen dom van de BV. IPS Nederland en IPS Euro pa staan op Van Eeghenstraat 77 ingeschre ven. De Nationale Postcode Loterij en DOEN ten slotte, zijn gevestigd in de Van Eeghenstraat 81 in Amsterdam, waar tevens een administratiekantoor zit dat activiteiten ontplooit voor IPS. Onze baby Dat Poelmann als bestuurslid van de Natio nale Postcode Loterij en DOEN ten dele be slist over de inkomsten van zijn eigen be drijf Nova Media BV, alsmede over sponso ring van het door hem geleide IPS, vindt hij zelf geen verstrengeling van belangen. „Ik vertegenwoordig een bedrijf en word er zelf geen cent beter van. Sterker, ik vind het heel leuk om voor de Novib en Natuurmo numenten te werken. Maar als ze afzeggen vanwege vermeende belangenverstrenge ling, maakt dat mij commercieel gezien geen fluit uit", aldus de directeur. Poelmann zegt onder geen beding zijn bestuurslidmaatschap van de Nationale Postcode Loterij te zullen opzeggen. „Dat is onze baby, want Nova Media heeft de lote rij bedacht. En die baby geven we nimmer weg." perkt. Naast circa 20.000 asiel zoekers komen er jaarlijks nog eens 40.000 tot 50.000 mensen naar Nederland op basis van gezinshereniging, meestal hu welijkspartners. Volgens de ambtenaren zou de gezinshereniging beperkt kunnen worden door bepaalde eisen te stellen aan het inkomen van degene die al in Nederland woont. Ook kan gedacht wor den aan leeftijdseisen. Zo zou in geval van huwelijk de bruid bij voorbeeld minimaal 16 jaar moeten zijn. Invoering van leeftijds- en inko menseisen kunnen het aantal buitenlanders dat op basis ven gezinshereniging naar ons land komt verkleinen. Deze mening zijn ambtenaren van diverse ministeries, verenigd in de in terdepartementale stuurgroep immigratie (1SI), toegedaan. De ISI kreeg begin dit jaar van staatssecretaris Kosto (justitie) de opdracht te onderzoeken hoe de stroom buitenlanders naar ons land kan worden be- postkantoor De grotere postkantoren hebben sinds kort de voordelige Postbank reisverzekering in huis. Met naar keuze 'n A-. B- of C-pakket, naar gelang de dekking die u nodig hebt De polis kunt u direct meenemen. Dus voor een voordelige reisverze kering... even naar het postkantoor en dan op vakantie. Even naar het postkantoor en dan op vakantie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3