Delors en zijn 16 EG-bureaucraten Feiten &Meningen Delors: Geen kwaad woord meer over Denemarken Opvallende koerswijziging PvdA in debat Zuid-Afrika VRIJDAG 26 JUNI 1992 Jacques Delors is voor veel Europeanen de kop van jut voor het beleid van 'Brussel', het hart van de Europese Gemeenschap. Dat komt omdat hij bijna de enige EG- functionaris is die bij het grotere publiek bekend is. Delors en zijn 16-koppige Europese Commissie twee afgevaardigden uit elk van de vijf grote lidstaten (Groot- Brittannië, Frankrijk, Duitsland, Italië en Spanje) en één uit de zeven kleinere lidstaten worden niet gekozen, maar afgevaardigd door hun eigen regering. In de naweeën van de Deense afwijzing van het verdrag van ■Maastricht luidt één van de vra gen die nu worden gesteld: moet de Europese Commissie worden hervormd? LONDEN SARAH THE INDEPENDENT De Europese Commissie, min of meer het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap (al berust de macht formeel bij de raad van ministers van buiten landse zaken), wordt iedere vier jaar opnieuw benoemd. Volgens de afspraken van het Verdrag van Maastricht zal deze periode worden verlengd tot vijfjaar om samen te vallen met de zittings periode van het Europese Parle ment, dat in de toekomst zijn goedkeuring zal moeten hech ten aan de benoemingen voor de Europese Commissie. Delors verdient dit jaar onge veer 480.000 gulden. De vice- voorzitters, die bepaalde be stuurlijkeverantwoordelijkhe den dragen, verdienen ongeveer 435.000 gulden. Alle Europese commissarissen hebben recht op een kantoor en secretarieel personeel, een auto met chauf feur en onderwijs voor hun kin deren op de speciale scholen van de EG. Ze maken allen deel uit van de 'anonieme' bureau cratie van Brussel. Overredingskracht De macht van de Commissie berust op het feit dat ze vrijwel het alleenrecht heeft om wets voorstellen te doen. Dit bete kent dat de Commissie in grote mate de politieke agenda be paalt. Anderzijds is de macht van de Commissie beperkt om dat ze haar ideeën niet aan de lidstaten niet kan opdringen. Wat dit betreft is ze afhankelijk van haar overredingskracht. Delors is het grote kanon van de Europese Commissie in termen van zijn politieke visie en ambi tie. Net als de andere Europese commissarissen wordt hij bijge staan door zijn eigen politieke team. Het kaliber van zijn colle ga's varieert echter sterk en Del ors heeft geen enkele invloed op hun benoeming. Anders dan andere politici hoeven ze geen verantwoording af te leggen aan hun kiezers. Ze kunnen niet af- zonderli leen en t tweederde meerderheid van het Europese parlement een motie van wantrouwen aanneemt. En dat is nog nooit voorgekomen. Zo komt het dat er erg weinig controle is op hun functioneren. Wanneer de Commissie eind dit jaar zal worden herbenoemd, worden vijf commissarissen ge acht te vertrekken. Wie dat zijn, welke functies vrii komen en hoe de portefeuilles opnieuw worden verdeeld, zal deze zo mer en herfst in rokerige ka mers en op het scherp van de snede door de lidstaten worden beslist. Wie zijn ze? En hoe hebben de commissaris sen het gedaan? Wat zijn hun rapportcijfers nu ze het eind van hun zittingsperiode nade ren? En wie zijn ze eigenlijk? Wat voor invloed hebben ze op ons leven? Frans Andriessen (Nederland, vice-voorzitter) is al sinds 1981 Europees commissaris. Hij be heert de machtige portefeuille van buitenlandse betrekkingen en handel, hetgeen betekent dat hij verantwoordelijk is voor uit breiding van de Europese Ge meenschap, betrekkingen met Oost-Europa en de GATT-on- derhandelingen (voor de libera lisatie van de wereldhandel), die een succes moeten worden om een schadelijke handelsoorlog met de Verenigde Staten te voorkomen. Gezien zijn vorige Europese portefeuilles (concur rentie beleid en landbouw) zou hij zich met volledige inzet van zijn politieke gewicht van zijn taak moeten kwijten. Maar hij is moe en heeft geen enkele uit straling, wat begrijpelijk is ge zien het feit dat zijn verant woordelijkheden veel te groot zijn. Bij de komende herverde ling van de portefeuilles zouden die verantwoordelijkheden wel eens over verschillende functies kunnen worden gespreid. An driessen heeft de baan die ie dereen wil. Beoordeling: moet beter zijn best doen. Sir Leon Brittan (Groot-Brit- tannië, vice-voorzitter) zou graag Andriessens baan heb ben. Hij heeft het goed gedaan, met name op het politieke vlak (concurrentie beleid), waar hij zich hard heeft gemaakt voor de vrije handel. Dankzij zijn poli tieke flair is zijn gezicht beter bekend dan dat van de meeste andere commissarissen. Hoe wel hij alom wordt gewaardeerd als een ervaren onderhandelaar, vinden sommigen hem 'te ge wiekst'. Beoordeling: zeer gede gen, zou een goed schoolhoofd zijn. Diploma's Zijn tegenhanger is Martin Bangemann (Duitsland, vice- voorzitter). Bangemann is een fervent voorstander van staats- ondersteuning voor de indu strie, Sir Leon is hier faliekant tegen. Hun ideologische strijd resulteert in de meest onder houdende discussies binnen de Commissie. Hij heeft gezorgd dat diploma's en kwalificaties overal binnen de EG geldig zijn, maar toch is hij bij het grote pu bliek vrij onbekend. Beoorde ling: moet zich beter profileren. Niemand kan Ray MacSharry (Ierland) ervan beschuldigen dat hij te weinig naar buiten treedt. Als landbouw-commis- saris heeft hij het ondanks zijn eed van onpartijdigheid klaar gespeeld de Ierse boeren uit hun benarde positie te bevrij den en al doende heeft hij meteen het hele EG-landbouw- beleid hervormd tot voordeel van alle lidstaten. Zijn politieke Jacques Delors. TOM JANSSEN Veiligheidsagenten bewaken de ingang van het Cultureel Centrum Belem in Lissabon, waar vandaag de EG-top is begonnen. ambities voor een ministerspost in de Ierse regering zijn afgeno men en hij zal waarschijnlijk aanblijven als EG-commissaris om zijn hervormingen verder te begeleiden. Beoordeling: een kleurrijke figuur die de Europe se Commissie goed kan gebrui ken. Henning Christophersen (De nemarken, vice-president) en Peter Schmidhuber (Duitsland) zijn waardige EG-commissaris- sen die minder bekend zijn om dat ze verantwoordelijk zijn voor zeer technische dossiers, economische en financiële za ken, de EG-begroting en de controle daarop. Christopher sen is competent en geliefd, Schmidhuber is meer een be stuurlijke technocraat. Beoorde ling: gedegen werkers. Jean Dondelinger (Luxemburg) gaat de Commissie waarschijn lijk eind dit jaar verlaten. Hij is zo vaak in het Euro-pavilioen in Sevilla gesignaleerd, dat het ge rucht gaat dat hij al weg zou zijn. Toegegeven, cultuur is niet de meest interessante porte feuille. Beoordeling: het is te laat om beter zijn best te gaan doen. Bemoeizucht Carlo Ripa di Meana (Italië) is de man die Delors het bloed onder de nagels vandaan haalt. Meana (milieuzaken) valt bin nen de commissie uit de toon omdat hij zijn mening altijd rechtstreeks naar het volk uit draagt. Beoordeling: Politiek dy namiet, heeft zich ingezet voor het milieu maar wordt door sommigen (met name Delors) beschouwd als een typisch voorbeeld van Brusselse be moeizucht. De andere Italiaan, Filippo Pandolfi (wetenschap en on derzoek), is bekend dat hij intel ligent is, maar je merkt het nooit aan hem. Beoordeling: zou zich soms te veel laten lei den door indüstriële belangen. Abel Matutes en Manuel Marin (vice-voorzitters) komen uit Vandaag en morgen EG-top in Lissabon BRUSSEL «PETER DE VRIES CORRESPONDENT Jacques Delors heeft spijt van zijn dreigement dat Dene marken het risico loopt uit het gemeenschappelijk land bouwbeleid van de EG te wor den gezet als gevolg van het afkeuren van het Verdrag van Maastricht. De voorzitter van de Europese Commissie baar de zondag opzien met die uit lating. Delors bekende woensdag in Brussel dat hij „een fout heeft gemaakt. Ik had het niet moeten doen. Ik zal niets meer over Denemarken en zijn toekomst zeggen." De Denen zijn, sinds de bevol king zich in een referendum met een nipte meerderheid keerde tegen de verdragen voor de politieke en monetai re unie, van alle kanten geka pitteld. Ze zouden afzakken naar een tweederangs-lid maatschap of zelfs helemaal buiten de EG komen te staan. De door Denemarken veroor zaakte crisis zal een stempel drukken op de topconferen tie van EG-regeringsleiders, vandaag en morgen in Lissa bon. De EG zal daar officieel de deur openen voor ge sprekken met Oostenrijk, Zweden, Finland en Zwitser land over toetreding. De regeringsleiders staan ook voor enkele lastige interne problemen. Zo wordt met spanning uitgekeken naar de discussies over het voormali ge Joegoslavië. De regerings leiders praten verder over verhoging van de EG-begro- ting. Vooral de arme lidstaten dringen aan op concrete af spraken over steun voor hun economische ontwikkeling. kunnen d Frans Andriessen. Spanje, waarmee tevens veel is gezegd over hun manier ken doen. Matutes zou eind di jaar wel eens kunnen vertrek ken, omdat hij zijn buik vol heeft van het Mediterrane be leid en de Noord-Zuid verhou ding. Marin zou zoveel vertrou wen hebben in zijn eigen vaar digheden dat hij nooit het ad vies van anderen nodig heeft. Hij gaat over samenwerking en ontwikkeling en visserij. Mis schien zou een deel van An driessens portefeuille naar dez functie kunnen worden overge heveld. Antonio Cardoso e Cunha (Portugal) is competent, maar beheert het kleinbedrijf, toeris me en energie - een portefeuill 1 waarin veel tegenstrijdige be langen zijn ondergebracht. Be-| oordeling: zijn verantwoorde lijkheden zijn te versnipperd om ergens zijn stempel op te drukken. (Frankrijk is er dankzij haar grote oog voi detail in geslaagd de btw-tarie te harmoniseren. Beoorde ling: verlegen, verschuilt zich achter Delors. Karei van Miert (België) en Bruce Millan (Groot-Brittanni worden beschouwd als zeer ca pabele mensen op lastige pos ten (transport en regionaal be leid). Blijft over Vasso Papandreou (Griekenland), die zal vertrek- -y ken, gedeeltelijk omdat ze eenj andere politieke overtuiging heeft dan de nieuwe regering i Athene. Haar portefeuille (soc ale zaken) ligt politiek bijzond w gevoelig. Beoordeling: ze de goede persoon voor de last ge post. Waarschijnlijk krijgt Griekenland de volgende keer de culturele portefeuille. FOTO EPA VERTALING MARGREET HESLINGA DEN HAAG HENRI KRUITHOF Het deed wat krampachtig aan. Donder dag, de laatste dag voor de acht weken durende zomervakantie van de Tweede Kamer, moest nog snel worden gedebat teerd over de nieuwe situatie in Zuid- Afrika. Het ANC heeft alle onderhande lingen over een nieuwe democratische orde afgebroken na de gewelddadighe den van vorige week in het zwarte woon oord Boipatong, waardoor een buitenge woon ernstige en gevaarlijke situatie is ontstaan in'dat land. Het krampachtige zat hem hierin dat de kamerleden zich uitputten in verklarin gen dat natuurlijk niet het voorgenomen bezoek van Lubbers, Kok en Van den Broek het belangrijkste kon zijn, maar de situatie in Zuid-Afrika zelf. Maar vervol gens werd tijdens het anderhalf uur du rende debat wel de meeste tijd besteed aan dat bezoek, al stelden alle sprekers dit onderwerp als laatste aan de orde. Het is overigens ook niet verwonderlijk dat dit bezoek zo'n grote rol speelt. Een van de grootste crises uit het bestaan van dit kabinet ging over dit onderwerp. Be gin dit jaar viel het kabinet bijkans door een diepgaand verschil van mening over de vraag of Lubbers en Van den Broek in februari naar Zuid-Afrika konden. Nu had vooral minister Van den Broek er ook een potje van gemaakt, door het be zoek voor te bereiden, zonder contact op te nemen met het ANC, maar ook (mis schien nog wel erger) zonder coalitiege noot PvdA op de hoogte te stellen. Hij had moeten en kunnen weten dat een dergelijk bezoek zeer gevoelig lag bij de PvdA. Door beheerst optreden van vooral vice- premier Kok is een kabinetscrisis toen voorkomen. Na een kluchtige samen komst in het Zwitserse Davos van de drie Nederlandse hoofdrolspelers met de Zuidafrikaanse president De Klerk en ANC-leider Nelson Mandela, werd uit eindelijk besloten het bezoek in augus tus te laten plaatsvinden, overigens nog steeds met bezwaren van het ANC. Er werden echter strenge voorwaarden gesteld aan het doorgaan van het be zoek. Het moest een bijdrage leveren aan het vredesproces en dat proces moest inmiddels zover zijn gevorderd dat er uitzicht zou zijn op een over gangsregering van blank en zwart in Zuid-Afrika. Aan de laatste voorwaarde is in elk geval niet voldaan; over de eerste kan men ernstige twijfels hebben. Het was dan ook niet verbazingwekkend dat na de ernstige ongeregeldheden in Boipatong de discussie over het bezoek onmiddellijk losbarstte. Met Groen Links voorop natuurlijk, want die fractie wilde ook begin dit jaar al niet dat het bezoek zou doorgaan. Groen Links laat zich in haar standpunten over Zuid-Afrika vrij wel uitsluitend leiden door het ANC. De opvallendste meningsverandering kwam echter op naam te staan van het PvdA-kamerlid Josephine Verspaget. Zij had in vroeger tijden ook sterk de nei ging haar oren te laten hangen naar de mening van het ANC. Maar inmiddels heeft zij toch een onafhankelijker stand punt. Als de gebeurtenissen in Boipatong eerder dit jaar zouden hebben plaatsge vonden, zou zij ongetwijfeld op hoge toon hebben geëist dat het bezoek on middellijk zou worden afgelast. Haar standpunt is nu echter aanmerke lijk genuanceerder. Net als de meeste andere fracties en het kabinet vindt zij nu dat het bezoek onder de huidige om standigheden niet zou kunnen door gaan. Maar ze verzette zich niet tegen de stelling van minister Van den Broek dat de omstandigheden de komende weken nog zodanig zouden kunnen veranderen dat een bezoek toch zinvol zou kunnen zijn. Het definitieve besluit zal dus pas half juli worden genomen. Het WD-kamerlid Frans Weisglas zag zijn kans schoon om op subtiele wijze de PvdA een hak te zetten en kreeg daarbij nog steun ook van Van den Broek. Weis glas suggereerde dat eventueel Van den Broek maar alleen zou moeten gaan, een gedachte die Van den Broek wel aan sprak. De WD-fractie en Van den Broek (de eerste meer uitgesproken dan de twee de) hebben het altijd al vreemd gevon den dat de PvdA-minister van financië Wim Kok meereist naar Zuid-Afrika. Door de status van het bezoek te verla gen naar het niveau van de minister va buitenlandse zaken, zouden twee vlieg ii in één klap worden geslagen. Van den Broeks positie zou weer wat kunnen worden verstevigd en Kok zou buiten li f bezoek worden gehouden. Overigens lijkt het niet waarschijnlijk d het zover komt. Lubbers en Van den Broek zullen dit weekeinde tijdens de Europese top in Lissabon aandringen een bezoek van de zogeheten trojka, b staande uit drie EG-ministers van bui tenlandse zaken. Vanaf 1 juli zal Van d Broek zijn lidmaatschap van de trojka verliezen. Maar als de trojka gaat, is ee bezoek van een van de andere ministe van buitenlandse zaken van een EG-la wel wat merkwaardig. Alleen als de trojka niet op korte termi gaat, wil Van den Broek bekijken of eer bezoek van hemzelf zin heeft. In zijn hart wil hij ongetwijfeld wel, maar hij ziet ook in dat hij zich belachelijk maa als hij vrijwel tegelijkertijd met de trojl in Zuid-Afrika zal verblijven. Het zal waarschijnlijk dus nog wel even duren voordat het bezoek van president De Klerk aan ons land, vorig jaar, wordt bf antwoord met een tegenbezoek.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2