McEnroe en Cash spelen oud nummer Grimbergen koestert kampioenstrui 'We zijn niet bang voor die Duitsers' Sport Zweedse politie arresteert dertien Duitse supporters VRIJDAG 26 JUN11992 19 A (CHEF) tim brouwer de koning Manchester City doet bod op Numan enschede» Manchester City heeft een serieus bod uitgebracht op Arthur Numan van FC Twente. Volgens de zaakwaarnemer van Numan, Rob Jansen van de WCS, heeft FC Twente 'niet afwij zend' gereageerd op het voorstel van Manchester City. Behalve Manchester City, aldus Rob Jansen, bestaat er evenwel ook be langstelling voor Numan bij nog twee buitenlandse clubs. FC Den Haag heeft aanvaller Zier Tebbenhoff van SW Dordrecht'90 overgenomen. De 21-jarige Hagenaar tekende gis teren een drie-jarig contract. Manuel Sanchez Torres keert terug in het betaalde voetbal. De 32-jarige aanvaller tekende gisteren een tweejarig contract bij SC Heracles. Real benoemt opvolger Beenhakker madrid» Real Madrid heeft gisteren de benoeming van Benito Floro tot hoofdtrainer bevestigd. Hij is de opvolger van Leo Beenhakker, die ontslagen werd voor het veldwerk. Onder lei ding van de Nederlander verspeelde Real op de slotdag van de Spaanse voetbalcompetitie de titel aan rivaal Barcelona. De 40- jarige Floro tekende voor twee jaar en komt van Albacete. Been- hal&er zit morgen nog op de bank, als Real de bekerfinale speelt tegen stadgenoot Atletico. Zesde kwarttriathlon LPSV leiden De Leidse Politie Sportvereniging (LPSV) organiseert voor de zesde keer haar jaarlijkse kwarttriathlon. Morgen om 12.45 uur gaan de deelnemers het Korte Vlietkanaal in om 1000 meter te zwemmen. Vervolgens fietsen zij vanaf de kleedgele genheid bij de Mondriaan Scholengemeenschap in Leiden Zuid- West 45,6 kilometer de Vlietlanden in. Het slotondedeel bestaat uit 10,4 kilometer hardlopen. Gemeente wil VCV Zeeland redden vlissingen De gemeente Vlissingen wil de VCV Zeeland een le ning van 450.000 gulden verstrekken en daarnaast een lening van de voetbalclub van negen ton overnemen. Het college van burgemeester en wethouders hoopt met dit voorstel de kans op een licentie voor het seizoen 1992/1993 te vergroten en daar door een faillissement af te wenden. Basketballers zorgen voor verrassing badajoz anp De Nederlandse basketballers hebben tijdens het Olympisch kwalificatie-toernooi voor een onverwachte en plezierige ver rassing gezorgd. Na drie neder lagen won 'de al uitgeschakelde ploeg gisteren na verlenging met 103-96 (88-88) van het GOS, een van de kandidaten voor een medaille in Barcelona. Een historische prestatie, want nooit eerder slaagde een Nederlands team erin de 'Rus sen' af te troeven. In de zeventi ger jaren was Nederland er tij dens een oefenwedstrijd in Hoorn een keer dichtbij, maar na twee verlengingen ging die kans verloren. AJsof ze zojuist door Sama ranch waren gehuldigd, zo uit bundig vierden de spelers het nooit-gedachte succes. „We hebben hier nog niks laten zien en dan dit. Ongelooflijk", aldus de plotseling door Spaanse handtekeningenjagertjes be- stQrmde Ronald Schilp. In de wedstrijd, die Neder land onmogelijk 'kon' winnen, lieten de basketballers hun bes te spel zien. In Badajoz lijken de spelers dcror grote namen als Sabonis, Marciulionis (beiden Litouwen) of Volkov (GOS) ge ïnspireerd te kunnen ballen. Op de openingsdag verdiende Ne derland, ondanks de nederlaag van 75-100 tegen Litouwen, ook lof. Het GOS, na de autonomie van leveranciers Litouwen en Estland niet meer te vergelijken met het gouden Sovjet-team uit Seoul 1988, had een seconde voor het einde van de reguliere speeltijd het geluk dat een wan hoopsschot van Sonov het net vond: 88-88. In de verlenging van vijf minuten bewees Neder land dat het sterke optreden geen toeval was. De gerouti neerde Russen konden de zaak niet afmaken. John McEnroe wekte gisteren in zijn partij tegen Pat Cash nostalgische gevoelens op bij het publiek. FOTO EPA londen eric de 8ie gpd-verslaggever Wat te doen op het moment dat Pat Cash op het centre-court van Wimbledon tegen John McEnroe de tiebreak van de eerste set wint, Boris Becker op baan één in dezelfde minuut zijn service-game inlevert bij Martin Damm, André Agassi een grasveld verder tegen Eduardo Masso met 0-1 achter komt en Petr Korda en Jakob Hlasek op 'showcourt 13' aan de vijfde set beginnen? Gewoon theedrinken, want het is dan al De koninklijke loge stroomt leeg en op het picknickveld spreiden degenen die geen kaartje voor het centre-court hebben bemachtigd hun kleden uit en doen zich al keuvelend over de tennisgrootheden te goed aan de onvoorstelbare hoeveelheden van thuis meege nomen etenswaren. Even ver derop knalt in een luxe hospita- lity-unit een champagnekurk van de fles en worden onder het mom van een zakenlunch de zelfde gespreksthema's aange roerd. Theedrinken op Wimbledon is onvermijdelijk en behoort na drukkelijk tot het sociale pa troon van het evenement. Voor al het bedrijfsleven verheft de 'tea-break' en natuurlijk de eer der te nuttigen lunch elk jaar meer tot een zakelijke investe ring en laat zich reeds maanden vóór de open Engelse kam pioenschappen op de wachtlijst plaatsen voor reserveringen in de hospitality-units. Terwijl een kleine onvangstruimte met plaats voor veertig personen en 25 toegangsbewijzen voor het centre-court al snel zo'n 25.000 gulden per dag kost. De aanwezige bedrijven heb ben dat er echter graag voor over. Met de genodigden wor den vaak miljoenen-orders af gesloten, want door een gratis dagje tennis op Wimbledon krijgt haast iedereen een vrijge vige bui. Zeker als het program ma zoveel fraais te bieden heeft als dat van gisteren. Op het cen- tre-court zetten Pat Cash en John McEnroe gedurende ruim vier uur de tijd een klein decen nium terug. De kampioen van 1987 en de drievoudige winnaar ('81, '83, '84) bezorgden dege nen die net hun laatste aardbei met een slok thee hadden weg gespoeld, geen rustig middag dutje. Maar de liefhebbers van het ware grastennis daarente gen soms tranen in hun ogen. In een marathongevecht, dat tot in de vierde game van de vijfde set nog alle kanten op kon, trok de oudste speler (McEnroe) uit eindelijk aan het langste eind: 6-7 (3-7), 6-4, 6-7 (1-7), 6-3,6-2. Na afloop kreeg Cash een be moedigend klopje van de mees ter. Buiten de baan zijn de twee boezemvrienden. Allebei verrui len ze regelmatig het tennis racket voor de elektrische gitaar en allebei spelep ze dan het liefst 'heavy metal'. Vorig jaar hebben ze zelfs samen een plaat opgenomen, waarvan de op brengst voor de slachtoffers van de aardbeving in Armenië was bestemd. In de 'Groene Kathe draal' waren Cash en McEnroe gisteren even de grootste vijan den, maar dat betekent niet dat ze ook voor eikaars tenniskwali- teiten veel respect hebben. „Het lijkt me dat Pat Cash iemand is die je voor de tennissport wenst te behouden", liet McEnroe we ten. „Ik hoop dat hij nog een tijdje blijft spelen." Cash kon zijn gitaarbroeder niet meteen geruststellen. „Ik kan het nu nog niet zeggen of ik doorga, maar dan zal ik me be ter moeten voorbereiden dan nu", aldus Cash, die dit jaar nog maar drie andere evenementen afwerkte (Melbourne, 'Tokio en Queens). De 27-jarige Austra liër, die tegenwoordig in Lon den woont, is ondanks zijn enorme dosis zelfvertrouwen en ongelooflijke vechtlust namelijk een beetje moe geworden van het terugkomen van blessures. Het begon al kort na zijn doorbraak in 1983, toen hij Australië naar de eindzege in de Daviscup-strijd leidde. Een chronische rugblessure wierp hem in 1985 terug van de ze vende plaats op de wereldrang lijst naar de 413-de positie. Een jaar later lukte het Cash met veel moeite weer op te klimmen naar de 99-ste plaats en bereik te hij, ondanks een blindedarm ontsteking drie weken voor het toernooi, met een wild card de kwartfinales op Wimbledon. Na een korte inzinking keerde hij in 1987 op overdonderende wijze terug. In de finale versloeg hij favoriet Ivan Lendl en schoof hij alle protocols opzij door na de laatste bal naar zijn familie te klimmen. Twee jaar later sloeg het noodlot echter alweer toe. Na eerst een elleboogblessure te hebben opgelopen, scheurde hij in Tokio zijn achillespees. Momenteel staat Cash 191- ste en daarom had hij wederom een wild-card nodig om het hoofdschema van Wimbledon binnen te komen. In de eerste ronde leverde Jacco Eltingh nog niet al te veel problemen op. De aan zijn zoveelste jeugd begon nen 33-jarige McEnroe was ech ter net iets te sterk. Dopingcontrole op Wimbledon londen gpd Wimbledon gaat steeds meer met zijn tijd mee. Na ballenmeisjes op het cen tre-court, gele in plaats van witte ballen en de mannen- finale op zondag zal er van af volgend jaar tijdens 'The Fortnight' uitgebreid op het gebruik van doping worden gecontroleerd. 'The All England Lawn Tennis and Croquet Club' heeft daartoe deze week beslo ten. Deze beslissing van het doorgaans zeer conserva tieve organisatiecomité volgt na uitspraken van John McEnroe en Steffi Graf, die recent te kennen gaven dat in het tenniscir- cuit stimulerende midde len worden gebruikt. Ver der liet de bekende coach Tim Klein deze week in het Duitse weekblad weten dat zeker de helft van 's we relds beste tennissers regel matig iets uit de verboden pillendoos tot zich neemt. Waarschijnlijk worden tijdens de volgende editie van Wimbledon veertig, door het lot aangewezen spelers gecontroleerd. Orn aat tennis een olympische sport is, zal dan het dopin- gregelement van het Inter nationaal Olympisch Co mité (IOC) worden ge bruikt. Vloek Andre Agassi heeft een boete van 1.500 dollar ge kregen wegens vloeken tij dens zijn eerste partij op Wimbledon. Agassi ver klaarde het niet eens te zijn met de boete omdat hij van mening was dat het publiek de vloek niet heeft kunnen horen. mij staan de Spelen niet zo cen traal als bijvoorbeeld in de atle tiek. De grote rondes moeten namelijk nog komen en daar van moet ik toch hebben. Al zou ik er in Barcelona natuurlijk graag bij zijn. De volgende olympische kans komt pas over vier jaar en wie weet of ik er dan nog bij ben." Dus ben je morgen zenuwach tiger dan ooit. „Dat kan bijna niet. Vorig jaar reisde ik voor de verandering eens met mooie lange nagels af naar Meerssen. Toen ik een maal aan de start stond, was daar niets meer van over. Ik hoop dat ik er morgen niet al leen voor sta, dat veel Rijnsbur gers mij komen aanmoedigen. Al verwacht ik niet zo'n fanclub als Leontien van Moorsel heeft." Hoe gaat het eigenlijk met de wereldkampioene? „Van Moorsel maakt op mij nog niet zo'n sterke indruk. Zij heeft zich, met veel baanwed- strijden, heel anders voorbereid dan wij. Al weet je het met haar nooit. Leontien blijft een klas- bak. Misschien rijdt zij ons mor gen wel weer helemaal zoek." Petra Grimbergen geniet nog enkele uren van haar kam pioenstrui. De kans is namelijk levensgroot aanwezig dat .zij het rood-wit-blauwe tricot morgenochtend, start om half tien, in Meerssen kwijtraakt. De 90 kilometer lange nationale titelstrijd staat dit jaar voor Grimbergen geheel in het teken van de Olympische Spelen. Op een presentje hoeft de 21-jarige Rijnsburgse niet te rekenen. Als zij haar Nederlandse titel prolongeert, doet zij dat geheel op ei gen kracht. runsburg tim brouwer de koning Heeft de kampioenstrui zwaar op jouw schouders gedrukt? „Welnee, ik vind het rood- wit-blauw veel mooier dan mijn gewone Amev-shirt. Bovendien kende iedereen in het peloton mij al, dus had ik niet de indruk dat er plotseling veel meer op mij werd gelet dan voorheen. In de Grote Prijs van Portugal was dat wel anders. Toen ik daar in de gele leiderstrui reed, zat ie dereen op mijn wiel." Ben je na je zege in Portugal nog steeds in topvorm? „Helaas niet. Terug in Hol land heb ik aanvankelijk geen gas teruggenomen. Vooral de Zeeuwsvlaamse Wielertwee- daagse heeft er ingehakt. En af gelopen maandag kwam ik he lemaal gebroken thuis uit Duitsland. Pas toen ben ik het rustig aan gaan doen. Ik hoop dat ik tijdens het NK voldoende ben hersteld van alle inspannin gen. Vorig jaar was mijn voor bereiding heel anders. Toen had ik voornamelijk op de baan ge reden en vanwege een staking in Frankrijk zelfs een paar da gen op het strand gelegen. Toen werd ik, ook tot mijn eigen ver bazing, vanuit het niets Neder lands kampioene op de weg." Zo'n kans krijg je nooit meer. „Dat weet ik niet. Ik zal de steun van mijn ploeggenoten wel missen, want morgen is het ieder voor zich. Het NK geldt namelijk als laatste selectiemo gelijkheid voor de Spelen van Barcelona. Ik heb met een stuk of drie anderen nog een kansje op de laatste te vergeven plaats, maar dan moet ik in elk geval De Olympische Spelen staan voor Petra Grimbergen niet centraal. afrekenen met Lenie Dijkstra. Zij maakt een sterke indruk op mij. Zelfs als zij vlak achter mij eindigt, denk ik dat bondscoach Piet Hoekstra toch voor haar kiest. Normaal gesproken rijd ik graag een gaatje voor haar dicht, maar dat zal ik morgen niet doen. Op zich is het jam mer dat ploeggenoten verschil lende belangen hebben. De kans bestaat dat daardoor een FOTO» ARCHIEF ander er met de titel vandoor gaat." Is jouw seizoen mislukt als je er in Barcelona niet bij bent? „Hoe kom je daarbij? Voor Flemming Povlsen ziet harmonie in Deense selectie als grote kracht stenungsund albert geesing gpd-verslaggever 'Zwakke punten?' Flemming Povlsen hoeft geen seconde na te denken. 'Onzin, die hebben wij niet, anders sta je niet in de finale'. Wie de leiders in de ploeg zijn, wil een ander weten. „Denen hebben geen leiders nodig. Die zitten er al genoeg bij de andere landen." Ze doen het samen, de Deense vrijbuiters. „Misschien is dat wel het ver schil met Frankrijk en Nederland." Die landen beten hun tanden stuk op de zorgeloze en verras sende finalist. Vanavond zijn de Duitsers aan de beurt, voor spelt Flemming Povlsen. Tegen beter weten in. 'Dacht je dat? Nou, ik niet'. De wereldkampioen is de grote favoriet, Denemarken de underdog, weet hij niettemin. „Maar de statistieken zullen de Duitsers niet helpen. Als ze daar vanuit gaan, zitten ze goed fout. En als ze denken dat de erva ring de doorslag geeft, dan hebben ze al op voor hand verloren." Het zelfvertrouwen in het Deense kamp is groot, de beursnotering extreem laag. Alle druk ligt op de Duitsers. Van de Denen wordt niets ver wacht, van de wereldkampioen alles. „Het ver schil tussen ons en de Duhsers is dat zij altijd succes willen hebben. Op alle fronten en met alle middelen." Zo niet de Denen, zegt Povlsen. „Als het nu niet lukt, dan volgende maand maar. Of anders volgend jaar." De vrije val van Oranje heeft Denemarken vleu gels gegeven. De harmonie in de selectie is per fect, de sfeer optimaal. „Er wordt zo vreselijk veel gelachen, daar kan niemand zich een voorstelling van maken. Ik zou trouwens ook niet zonder kun nen", zegt de ex-PSV'er. „Na die wedstrijd tegen Zweden zijn we steeds beter in vorm geraakt. Als je naar die eerste twee wedstrijden kijkt, hebben we te weinig getraind en hadden we zeker twee weken meer nodig gehad. Nu pas staat staat ie dereen er en bleven we tegen Nederland 120 mi nuten op de been." De finale tegen Duitsland heeft niet alleen een extra pikant tintje voor de sneltrein van Borussia Dortmund, het is bovendien zijn vijftigste inter land. „Bij mijn vorige jubileum, de 25ste, wonnen we met 7-1 van Griekenland. Dus wie weet." „Je denkt toch zeker niet", klinkt het zelfverze kerd, „dat wij bang zijn voor de Duitsers? Alle lan den waar wij tot nu toe tegen gespeeld hebben, waren favoriet. Die rol ligt ons wel, daar kunnen we heel goed mee leven. En wat Nederland kan, dat kunnen wij ook. Let maar op. We moeten al leen zorgen dat we niet op achterstand komen. Dan krijgen wij het heel moeilijk. Dat heb je tegen Zweden (1-0 verlies) gezien. We hadden toen niet meer de kracht om terug te komen." Flemming Povlsen, van 3-12-'66, bereikte Göte- borg met Aarhus, Madrid, Keulen en Eindhoven als tussenstations, waarna PSV hem voor vijf mil joen gulden stalde in Dortmund. In Spanje debu teerde hij op z'n negentiende bij Castellon, het fi liaal van Real Madrid. Via FC Köln belandde hij bij PSV, waar Povlsen de meeste tijd doorbracht op de bank. „Ik heb in Eindhoven gewoon te wei nig gespeeld en daardoor niet kunnen laten zien wat ik kan. Toen ik in de basis kwam was het te laat en was ik zo bezig met mezelf dat ik vergat te voetballen." Hij bloeide weer op bij Dortmund dat dit seizoen maar net naast de titel greep. „Zo goed als hier", liet Berti Vogts zich ontval len, „heb ik Povlsen in de Bundesliga niet ge zien." „Had-ie maar wat vaker moeten komen kijken", corrigeerde Helmer de Duitse teamchef. „Povlsen werkt en loopt bij ons net zo hard als in het Deense elftal." Vanavond in Göteborg staan ze oog in oog, de .Deense aanvaller en de libero van de 'Mannschaft'. Povlsen ziet het niet als een voor deel dat hij het Duitse voetbal op z'n duimpje kent. „Driekwart van het elftal speelt in Italië, daar leven de Duitsers van. Toen ik in '87 in het Deense elftal debuteerde, speelde bijna iedereen in het buitenland, bij een grote club. Nu voetbal len de meesten in Denemarken en zijn we daar door veel meer op elkaar aangewezen. Daarom is de saamhorigheid groter dan ooit." Over een nederlaag praat niemand in het Deense kamp. Het is vrijheid blijheid, ook Povl sen. „Het is alleen doodzonde dat we Christensen en Andersen missen. Dat zijn twee ervaren spe lers, die we goed hadden kunnen gebruiken. Henrik Andersen is voor mij zelfs een van de bes te linksbacks van dit toernooi. En beter dan Hein- tze. Die missen we niet. Net zomin als Michael Laudrup." Povlsen twijfelt niet aan de vervangers. „Die zijn hongerig en krijgen ineens de kans heel Eu ropa te laten zien wat ze kunnen. Iedereen is er op gebrand zaterdag met de beker terug te vlie gen naar Kopenhagen. We willen Europees kam pioen worden, dat is onze enige doel. Daarom zal iedereen vechten tot ze er bij neervallen. Kun jij je iets mooiers voorstellen dan over een paar weken terug te komen in Dortmund als Europees kam pioen? De Duitsers zullen 'stinksauer' zijn. Ik zie die gezichten nu al voor me. Heerlijk lijkt me dat." göteborg anp/sid/dpa De politie van Göteborg heeft gisteren dertien Duitse voetbal supporters gearresteerd. Tijdens een controle op een kampeerte- reein werden in auto's en ten ten traangas-pistolen en ijzeren staven aangetroffen. De politie was op onderzoek gegaan nadat burgers enkele Duitsers hadden erkend als aanstichters van de rellen voor de wedstrijd uit de halve finales tussen Duitsland en Nederland. De openbare aanklager zal van daag beslissen of de aangehou den Duitsers ook vervolgd zul len worden. Vandaag vindt ook de rechtzaak plaats tegen een 28-jarige Duitser, die ervan wordt beschuldigd aangezet te hebben tot gewelddadigheden. Het Nederlands elftal houdt aan het telurstellend verlopen Europees kampioenschap toch nog een prijsje over, al is het een schrale troost. De 'Fairplay- commissie' van de UEFA be sloot gisteren Oranje de 'Fair- play Cup' toe te kennen. Dat maakte voorzitter Johansson in Göteborg bekend. De Deense bondscoach Ri chard Möller-Nielsen heeft gis teren verklaard voor de finale van de strijd om het Europees kampioenschap tegen Duits land over een grotendeels fitte selectie te kunnen beschikken. Uiteraard zijn Christensen en Andersen, die beiden in Kopen hagen inmiddels aan de knie zijn geopereerd, niet beschik baar. De vijf andere spelers, die allen in het duel met Nederland lichte blessures opliepen, zijn in principe vandaag inzetbaar. Möller-Nielsen had echter nog geen opstelling voorhan den. Hij wil tot het laatste mo ment afwachten hoe de gesteld heid van de spelers is. Berti Vogts neemt hetzelfde stand punt in. Zijn uitgangspositie is dat de zelrae spelers in het veld zullen komen, die tegen Zwe den de finale bereikten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19