Toekomst jeugdwerk Oegstgeest onzeker Dreigende scheuring in college Zoeterwoude voorlopig afgewend Regio Leiden Keerpunt vervangt Palendorp Flats Voorschoten gaan in de verkoop 'Natte' en 'droge' Kaagweek weer apart Warmonders exposeren weer voor Warmonders zoeterwoude VRIJDAG 26 JUN11992 De behandeling van het uitbrei dingsplan van de schapenhan- del Van der Hoeven leidde gis teravond bijna tot een scheu ring tussen de collegepartijen CDA en Progressief Zoeterwou de. Vertegenwoordigers van beide partijen vlogen elkaar in de haren over de waag in hoe- het landelijke gebied mag worden aangetast door allerlei bouwplannen. „Als het CDA hierin niet duidelijk is, moet ik mijn fractie aanraden zich te bezinnen op een verdere sa menwerking met de christende- aten", aldus een boze wet houder A. Ringersma (Progres sief Zoeterwoude). Na een ver hit debat, met enkele schorsin- werd het vuurtje uiteinde lijk nog geblust. De progressieven een strikte toepassing van het bestemmingsplan Landelijk Ge bied, dat allerlei extra bouwacti- en niet toestaat. „Een beetje knabbelen aan dat plan s voor PZ niet te verteren, voor pns is de grens bereikt", zo liet ractievoorzitter W. Ooijendijk iet CDA weten. Deze partij wil- imen met de WD, wél een litzondering maken voor het litbreidingsplan voor de scha- benhandel van Van der Hoeven, leide fracties meenden dat een tegemoetkoming aan dit speci fiek agrarische bedrijf juist een versterking van het landelijk ge bied zou betekenen. Dat de ruzie tussen CDA en Progressief Zoeterwoude niet verder escaleerde, kwam vooral doordat de christendemocrati sche fractievoorzitter J. Berkou- wer niet wenste in te gaan op de uitdaging van Ringersma. Na een schorsing zwakte PZ-voor- man Ooijendijk de woorden van 'zijn' wethouder ook wat af. Hij zei in het najaar van het CDA te verwachten dat het de beleids lijn over het landelijk gebied volledig onderschrijft. „Is dat niet het geval, dan is voor ons de samenwerking ten einde", sprak hij toch nog even drei gend. Toen het uiteindelijk op stemming aankwam, verraste CDA-wethouder R. Hogenelst de aanwezigen door een ander standpunt in te nemen dan hij tot dan toe naar buiten had ge bracht. „Ik heb steeds het colle gevoorstel verdedigd, maar zelf denk ik er wat genuanceerder over", liet hij in een stemverkla ring weten. Doordat Hogenelst wel een uitzondering voor de Van der Hoevens wilde maken, werd het uitbreidingsplan uit eindelijk met acht tegen vier stemmen door de gemeente raad goedgekeurd. leiderdorp Hoge betonnen pa len ontsierden zo'n tien jaar lang het terrein naast het Leiderdorpse sociaal-cultureel centrum Muzen- hof. De bouw van 92 senioren woningen aan de Cor Gordijnsin gel heeft echter definitief een einde gemaakt aan het 'Palen- dorp'. De 38 appartementen zijn vanmorgen opgeleverd, de eerste bewoner kan vloerbedekking leg gen en de gordijnen ophangen. De 54 aanleunwoningen zijn in oktober klaar. Een aaneenschakeling van el lende noemde de gemeente Lei derdorp de geschiedenis van het voormalige 'Palendorp' al eerder. De betonnen palen waren de stil le getuigen van het eerste bouw project dat niet van de grond kwam, onder meer door de in storting van de woningmarkt. Leiderdorp en tientallen project ontwikkelaars zochten tien jaar lang vergeefs naar beleggers voor de bouw van het project. Uitein delijk wilde de Goudse woning stichting Midden-Holland wel in vesteren in de appartementen. Een prijsvraag leverde de naam op. Niet 'Palendorp' of 'Palen- stein', zoals het terrein al sinds jaar en dag in de volksmond heette, maar 't Keerpunt. In het complex komt ook een dependance van apotheker Boeh- mer. De bibliotheek zou even eens worden uitgebreid, maar door het tekort van de gemeente is dat onderdeel van het plan on zeker geworden. De toekomst van de bibliotheek wordt bepaald na een onderzoek naar de hele Muzenhof, waarin ook een vest zaktheater en de streekmuziek- school onderdak hebben. to foto wim dijkman Zoeterwoude krijgt sociaal fonds zoeterwoude Zoeterwoudenaren met een bijstandsuitkering kunnen een beroep doen op het gisteravond opgerichte sociaal fonds. De plaatselijke kerken en de gemeente hebben het fonds in het leven geroepen om financiële hulp te geven aan inwoners die door bijzondere omstandigheden in geldnood zitten. Zoeter woudenaren die bijstand krijgen en zelfstandig wonen, kunnen daarnaast door het fonds toch mee blijven doen aan maatschap pelijke voorzieningen. Het fonds moet zo een 'sociaal isolement voorkomen of doorbreken'. Aanvragen kunnep worden inge diend bij de stichting Midden Rijnland of de afdeling sociale za ken van het gemeentehuis. Speedboot en trailer gestolen oegstgeest^, Van een terrein bij jachtwerf Poelgeest in Oegst- geest is een speedboot compleet met trailer gestolen. Het vaar tuig is eigendom van een 31-jarige Valkenburger. De diefstal is gepleegd tussen 13 en 24 juni. Over de waarde van de boot en de trailer kon de politie vanmorgen geen mededelingen doen. Geld voor McDonald-opvanghuis leiderdorp De kinderen van de Leiderdorpse protestants-chris- j telijke basisschool De Regenboog hebben 9200 gulden ingeza meld voor de bouw van een Ronald McDonald-opvanghuis in Leiden. Het Ronald McDonaldhuis is bedoeld voor de opvang van de ouders van kinderen met kanker. Zo'n huis wordt vlakbij een ziekenhuis gebouwd. Ouders kunnen dan dicht bij hun in het ziekenhuis opgenomen ernstig zieke kind verblijven. De ba sisschool heeft het geld verzameld met een sponsorloop waar aan veel kinderen hebben'meegedaan. Vanmiddag heeft de school een 'reuzencheque' overhandigd aan een echte McDo- nalds-clown. „Een record-bedrag", aldus de directeur van de school. Voltallige bestuur SJJO treedt af Het voltallige bestuur van de Stichting Jeugd- en Jonge renwerk in Oegstgeest is afgetreden. Het algemeen en dagelijks bestuur van het jongerenwerk kan zich niet vin den in de houding van het gemeentebestuur. Het verbod op de omstreden houseparty's was de druppel die de emmer deed overlopen, aldus SJJO-voorzitter B. van den Broek. Het gemeentebestuur heeft de muziekfeesten in het jongerencentrum aan het Boerhaaveplein verboden na klachten over geluidsoverlast. Onduidelijk is nu wat er met het jeugd- en jongerenwerk gaat gebeuren. september. Dat gebeurt vooral om problemen voor het perso neel van de SJJO te voorkomen. Het opstappen van het bestuur kan namelijk grote gevolgen hebben voor de drie medewer kers: twee sociaal-cultureel werksters en de coördinator. Deze laatste functie is vacant. Als de SJJO geen bestuur heeft, stelt de gemeente geen geld be schikbaar en kan het personeel dus niet worden betaald. „Je kan het vergelijken met een soort faillissement", aldus de Het bestuur van de SJJO heeft dit schriftelijk aan verantwoor delijk wethouder A. Kohlbeck laten weten. Kohlbeck is verrast door het besluit. „We hadden een meningsverschil over die feesten, maai" ik vind het op stappen van het voltallige be stuur wel een heel zwaar mid del", reageert hij. Het dagelijks bestuur van de SJJO blijft wel ad interim functioneren tot 1 wethouder. Kohlbeck heeft wel 'toegezegd dat hij alles in het werk zal stellen om het perso neel toch zekerheid te bieden. „De medewerkers moeten in deze situatie in elk geval kun nen terugvallen op het gemeen tebestuur." De beheerder van het gebouw is niet in dienst van de stichting, maar valt onder de beheerscommissie. „Een geluk bij een ongeluk", zegt Kohlbeck. De wethouder beraadt zich nu over de toekomst van het jongerenwerk. „Het jeugdwerk en de kinderkampen deze zo mer gaan gewoon door. Maar verder weet ik het niet. Er moet een nieuw bestuur komen of een nieuwe stichting." Voor SJJO-voorzitter B. van den Broek is de belangrijkste den om af te treden de 'onwerk bare situatie' die is ontstaan „Na twee jaar tobben is duide lijk dat het zo niet langer gaat Als wij iets willen, wil het meentebestuur niet, en omge Belasting stijgt in Zoeterwoude joeterwoude jan de vries i Zoeterwoude krijgen volgend jaar te maken [net een lastenverzwaring. De einigingsheffing gaat met 35 julden omhoog en de riool- echten stijgen met 19 gulden, lovendien gaat de onroerend- joedbelasting (ogb) door een lertaxatie van de panden met ien procent omhoog. Dat blijkt pit de begroting 1993, die giste ren tijdens de gemeenteraads vergadering werd gepresen teerd. Voor 1994 kondigde het colle- van B en W ook alvast een astenverzwaring aan. De ogb vordt dan opnieuw verhoogd, 20 cent per 3000 gulden. Jok de afvalstoffenheffing en de rioolrechten stijgen weer. Het college verwacht door de astenverzwaring 300.000 gul len meer inkomsten binnen te 5. ïalen. Daarmee wil het extra ïitgaven betalen, waardoor niet >p andere posten hoeft te wor- len bezuinigd. Vooral aan de 1(iestratingen, extra onderhoud 'an het gemeentelijk groen en le automatisering in het ge- moet Zoeterwoude volgend jaar meer uitgeven. )ok het gemeentelijk milieu- )lan brengt extra kosten met door het afvoeren van ioolslib, het ophalen en ver verken van klein chemisch af- ral en de subsidies voor het op- ïalen van oud-papier. Terug van weggeweest: 'Warm onders voor Warmonders'. De expositie waar nu al een slordi ge twintig jaar creatieve dorps genoten hun kunstwerkjes to nen. Vorig jaar ging het evene ment plotsklaps niet door. De organiserendè vereniging Het Oude Raadhuis bleek te laat met het claimen van de oude gymzaal aan het Pleintje bij de Pomp. Tijdens de droge Kaag- week bleken diverse (sportver enigingen de zaal nog te bezet ten en een andere plek was zo gauw niet meer te vinden. Dit jaar zou het allemaal an ders gaan. De gebruikers van de gymzaal bleken bereid om tij dens de expositie naar elders uit te wijken. Waarvoor Het Oude Raadhuis-bestuurder Flip Ro- bers gisteravond tijdens de ope ning zijn dank uitsprak. Maar hoe de verdere toekomst van 'Warmonders voor Warmon ders' eruit ziet, weet nog nie mand. Alle gemeentelijke 'ac commodaties wacht een nieu we bestemming. Wat het lot van de oude gymzaal zal zijn, weet ook Het Oude Raadhuis officieel niet. Hoe dan ook, op dit moment hangt de zaal weer vol met tien tallen aquarellen, schilderstuk ken, wandkleden, en foto's en staan er beeldhouwwerken en zijden bloemstukjes. De kunst werken zijn vergaard door Heily Bieringa, zelf één van de expo santen. Aan deze editie van 'Warmonders voor Warmon ders' werken 45 mensen mee (de jongste is 11de oudste dik in de 80) voor wie het maken van kunst puur een hobby is. Zoals de hoogbejaarde Warm- onder Landman, die kindhoge molens in elkaar timmert. Of uitzichten. Zoals ook Miep Mui- zoals Koos Buntsma die foto's der, wier gedichten de tentoon- schiet van specifiek Warmondse stelling en het leven in War- plekjes: het theekoepeltje, het mond gloedvol beschrijven. En eiland Koudenhoorn, de weidse zoals de vrouw die zelf n Oppositie fel tegen afstoten woningen keerd. Het verbieden van de houseparty's die deze zomer op zondagochtenden zouden wor den gehouden, gaf daarbij de doorslag." Na het vruchteloos zoeken naar een alternatieve locatie voor deze feesten, wilde de SJJO geluidwerende maatregelen ne men om de feesten toch te kun nen laten doorgaan. Maar het gemeentebestuur vond dat niet afdoende. Van den Broek: „Wij wilden een experiment doen met ons ventilatiesysteem en hadden daarbij de wethouders en burgemeester uitgenodigd om te komen luisteren. Maar daar zijn ze niet eens op inge gaan. Ze hebben te weinig oog voor de cultuur van jongeren. Onze visie en die van de ge meente staan altijd haaks op el kaar. Daarom hebben we ge concludeerd dat we moeten op stappen. Maar ik hoop dat de stichting niet onnodig extra schade zal lijden." De jongste exposante, Lonneke Zeevat (11), met haar werk dat via 'Warmonders voor Warmonders' wordt tentoongesteld. foto t*hielco kuipers teel op vakantie is, maar van wie de organisatie dank zij de buurvrouw eigenhandig een bij drage uit haar huis sjouwde. Dat kan in Warmond. voorschoten wilfred simons De Voorschotense oppositie heeft gisteravond in de gemeen teraad fel maar tevergeefs ge protesteerd tegen de verkoop van 91 huurwoningen aan de Paganinidreef en het Schubert- plantsoen. Een meerderheid van CDA en WD vond het ac ceptabel dat de nieuwe eigenaar de huizen afstoot, omdat is af gesproken dat zij alleen aan Voorschotenaren ten goede ko men. Buitenstaanders kunnen de flats niet kopen, althans niet de eerste drie jaar. De twee flatcomplexen zijn sinds een half jaar in het bezit van de beleggingsmaatschappij Grouwels Vastgoed bv. Met de vorige eigenaar was in 1964 overeengekomen dat de ge meente de woningen mag ver huren en dit akkoord gold ook voor eventuele toekomstige ei genaren (het zogeheten ketting- beding). Grouwels Vastgoed is van plan de flats te verkopen en wilde dus van het kettingbeding af. Schaarste De progressieve partijen, inclu sief welzijnswethouder M. Breu- nesse (PvdA), hadden geen goed woord over voor de ver koop. Voorschoten heeft vol gens hen maar 900 huurwonin gen die zo'n 750 galden per maand kosten en met de ver koop vervalt dus tien procent in het hele 'segment'. PvdA-woor- voerder P. Dordregter stelde dat de raad op die manier een schaarste aan huurwoningen schept: „De verkoop levert Grouwels vijf miljoen gulden op, maar óns kost het alleen maar geld. Wij moeten die hui zen namelijk straks weer bij bouwen in Starrenburg." WD-wethouder J. van de Poel vroeg Dordregter of hij het terecht vond om een particulie re eigenaar 28 jaar lang aan zo'n kettingbeding te houden. Eéns moest de eigenaar toch de gele genheid krijgen om zijn huizen te verkopen. Dordregter was niet onder de indruk: „Er zijn in ons land wooncomplexen van vóór de Tweede Wereldoorlog die nog altijd gewoon worden verhuurd en de eigenaren heb ben daar geen enkel bezwaar tegen." D66-woord voerder Y. Molen kamp verbaasde zich vooral over de rechtsongelijkheid: „Grouwels Vastgoed mag njet de panden speculeren en zo vijf miljoen gulden binnenhalen, maar de nieuwe eigenaren mo gen dat niet. Zij moeten hun huis minstens drie jaar lang zelf bewonen en mogen niet aan ge gadigden van buiten de ge meente verkopen." Als de be woners wel verkopen, krijgen zij een direct opeisbare boete van 100.000 gulden, wat in de prak tijk betekent dat hun huis door de gemeente wordt geconfis- ceerd. Geboeid PvdA-Wethouder M. Breunesse vroeg zich af wat de gemeente nu gaat antwoorden aan andere particuliere eigenaren die van hun kettingbeding afwillen. „Voorschoten heeft nóg 950 van die woningen. Grouwel Vast goed komt hier langs, vraagt vriendelijk of hij zijn huizen mag verkopen en wij staan dat zomaar, naar mijn mening overhaast, toe. Wat zeggen we tegen de andere particuliere ei genaren in de gemeente? Als zij ook willen verkopen, staan we met onze handen geboeid op de rug. Wij moeten die verkoop toestaan, want we hebben ons alle argumenten ertegen bij voorbaat laten ontnemen." De felle oppositie van de pro gressieve partijen mocht niet baten. De WD en het CDA zijn voor de bevordering van het ei gen wóningbezit en beschou wen de verkoop van de flats als een goede gelegenheid om dat standpunt in de praktijk te brengen. Zij hadden dan ook geen oor voor de argumenten van de oppositie en bij de stem ming trokken ze aan het langste eind: negen stemmen waren voor de beëindiging van het ge ding en zeven tegen. De 'natte' Kaagweek valt dit jaar weer niet samen met de 'droge' week. In Warmond zelf begint de feestweek vandaag, terwijl de zeilwedstrijden op de Kaag van 11 tot en met 15 juli wordt ge houden. Al sinds jaar en dag wordt al geprobeerd beide evenementen op hetzelfde tijdstip te laten val len. In 1990 lukte dat nog wel, vorig jaar al niet meer. Een en ander heeft te maken met de wens van de organisatie van de 'droge' week om het evenement aan het begin van de schoolva kantie te houden, zodat de meeste Warmonders nog niet op vakantie zijn. En de organi serende watersportvereniging De Kaag die het 'natte' gedeelte voor haar rekening neemt, kan niet zomaar een datum prikken. Ze zit vast aan het landelijke wedstrijdschema van het Ne derlands Water Sport Verbond. Toch zitten beide organisaties niet echt met een probleem. Uit ervaring weten ze dat de twee feesten toch nooit echt in elkaar kunnen opgaan: de deelnemers aan het 'natte gedeelte' bijvoor beeld hebben toch geen tijd om Warmond in te gaan. En omge keerd geldt dat de bezoekers van de festiviteiten in het cen trum van het watersportdorp toch wel komen. De organisaties voeren van tevoren altijd wel overleg over het programma en er is een ge zamenlijke opening van de fes tiviteiten, vanavond om zeven uur in het gemeentehuis van Warmond. Traditiegetrouw wordt tijdens de opening de Warmondse 'Sloepie'-wissel- prijs voor de meest talentvolle zeiler of zeilster (tot en met 17 jaar) uitgereikt. Ook de win naar/winnares van de War mondse 'Sportprijs wordt dan bekendgemaakt. PROGRAMMA KAAGWEEK Baan. 18.00; Barbecue in park Groot Leerust. 18.30: Officiële opening Kaagweek in het gemeentehuis. 18.30: Tobbetje steken in de Dorps straat. 20.00: Optreden van de Warmondse Brassband. 21.00: Live-optreden in het Trefpunt n jongerensociëteit 'Ut Sloepie': 'Un- Shoots Again in park Groot Leerust, tot ZONDAG 10.30: Start fietspuzzeltocht over 30 km, inschrijven in Groot Leerust. 13.00: Kermis op de Baan. 14.00: Ringrijderij op de Beatrixlaan Ol.OOu 23.00: Leerust. k tegenover park Groot ZATERDAG Hele dag kermis op de Baan. 10.00: Rondvaarten over de plassen voor bewoners bejaardentehuizen. 11.00: Bosloop door het Bos van Krantz. inschrijven in park Groot ter. Afstanden 2,5, 5 en 10 kilome- 11.00: Creatief zomermarktje op het pleintje bij de pomp, tot 16 uur. 14.00: Kmdermarkt in park Groot Leerust voor jeugd tot 12 jaar. 18.00: Barbecue in park Groot Leerust. 19.00: Eieren gooien in park Groot Leerust. 21.00: Groot Billenprikkersfeest in park Groot Leerust, tot 01 uur. 21.00: Live-optreden in het Trefpunt van Ut Sloepie: Point Blank 19.00: Modeshow zelfgemaakte kleding op het pleintje bij de pomp. 20.00: Optreden West Virginian Rail Road in Groot Leerust, tot 01 uur. 22.00: Optreden Warmondse band Tush in Ut Sloepie, het Trefpunt. MAANDAG Hele dag kermis op de Baan 09 30: Jeugdtheatergroep Splinter speelt musical voor leerlingen basis scholen in park Groot Leerust. 14 .00: Bingo in huize Liduina. 18.30: Wielerronde bij jachthaven Cie- co in de Burg. Ketelaarstraat 20.00: Bridgedrive voor paren in het Dekker complex aan de Veerpolder. In schrijven tot 19.45aan de zaal. 20.30: Sjoelen en spiraal in de tent in park Groot Leerust. 21.00: Live optreden in het Trefpunt van jongerensociëteit Ut Sloepie: 'Cre- amy Beaver'. DINSDAG Hele dag kermis op de Baan 14,00: Klaverjassen in de tent in Groot 19.00: Warmondse touwtrekwedstrijd voor teams van min. 6 mensen. 21.00: Live optreden 'Misty Moon' in het Trefpunt van jongerensociëteit Ut Sloepie. warmond fc miep de graaff

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17