'Waken voor isolement' Leiden Twee maanden voor brandstichting Beslissing Leidse eina de zomer Bond eist administratie van onderhoudsbedrijf VRIJDAG 26 JUNI 1992 Staatssecretaris Wallage geeft 'Leidse ei' voordeel van twijfel Op alle mogelijke manieren probeert staatssecretaris J. Wallage van onderwijs zoveel mogelijk,kinderen op gewone basisscholen te krijgen. Moeilijk lerende kinderen, dove kinderen, buitenlandse kinderen. Noem maar op. Midden in deze reeks operaties kwam Leiden met het plan om kinderen van immigranten die slecht Nederlands spreken op een aparte school in drie tot vier jaar klaar te stomen voor groep vier van de basisschool. Het lijkt lijnrecht in te gaan tegen het beleid van de staatssecretaris, maar het doel is volgens Leiden hetzelfde: integratie. Immers, in de wijken waar de meeste buitenlandse kinderen wonen, beloven zes basisscholen de klaargestoomde leerlingen in plukjes op te nemen. Én de leerlingen zijn dan beter voorbereid én ze zitten verspreid over scholen. Nu zijn enkele van die zes scholen 'zwarte' scholen geworden doordat de 'witte' kinderen zijn vertrokken. En zitten de zwarte leerlingen dus langer apart dan op de beginnersschool. den haag/leiden» paul van der kooij Geen ei van Columbus, maar het proberen waard. Draai maar enkele jaren proef. Staatssecre taris J. Wallage (onderwijs) geeft 'het Leidse ei' een kans. Maar niet als het grote voorbeeld voor heel het land. Laat staan voor andere middelgrote gemeenten, zoals het Parool suggereerde: „Daarvoor zijn de verschillen per gemeente en per wijk te groot." Wallage prijst het Leidse denkwerk maar meent dat het plan te veel van gescheidenheid uitgaat, terwijl samenleven het motto is in Nederland. „Onder zoek heeft duidelijk gemaakt dat gerichte opvang effectief is en een goede beheersing van het Nederlands helpt om in te groeien en in te burgeren. Maar als je dat gescheiden doet, leer je niet samenleven. Ga je uit van aparte kringen." „Je moet vooral oppassen dat je, doordat je dergelijke dingen om allochtonen heenbouwt, niet juist hun isolement ver sterkt. Er moeten echt garanties komen dat je niet, onder mom van voorbereiding op een goede integratie, juist een scheiding in huis haalt." Die scheiding wordt ook door minderheidsgroepen beleeft. Het zou de staatssecretaris niet verbazen als het plan, wanneer het verder wordt uitgewerkt, op weerstand bij hen stuit. „Dat ouders zeggen: ik wil best een programma voor het leren van Nederlands. Maar op de buurt- school met andere kinderen uit de buurt." Dat Leiden ook 3-jarige al lochtonen wil opvangen die het Nederlands slecht beheersen, begrijpt Wallage. Hij weet dat ze in die jaren, als ze thuis geen Nederlands spreken, 'achter standen oplopen die ze haast niet meer wegwerken als ze eenmaal leerplichtig zijn'. Hij vraagt zich echter af of de school de juiste plaats voor hen is. „Ik heb daar mijn aarzelingen over, ook als ouder", zegt hij. „De school is geen bewaar plaats, maar een instelling waar, met respect voor de leeftijd, een zeker programma doorlopen moet worden. Kinderen van drie lijken mij daar wat heel jong voor. Ze zijn snel moe, hebben echt nog directe verzor ging van ouders nodig." Hij vindt dat de opvang meer moet liggen in het verlengde van peuteropvang, kleuterop- vang en crèche: „Misschien ook een soort opvang voor momen ten waarop ouders volwas seneducatie krijgen en er in die tussentijd wat nuttige dingen met de kinderen worden ge daan." Volgens de wet mogen 3-jari gen nog niet naar school en stelt het ministerie van onder wijs en wetenschappen geen (formatie)geld beschikbaar voor de allerjongsten. „Maar ik ga daar niet moeilijk over doen. Ik wil niet vanuit Zoetermeer be palen wie wel of niet in een schoolgebouw mogen rondlo pen als de gemeente zelf geld beschikbaar stelt voor de op vang." Tweetalig Zelf voelt hij het meest voor tweetalig onderwijs: „Ik ben in Enschedé in een groep geweest waar Turkse kinderen les krij gen in het Nederlands èn in hun moedertaal. Echt fantastisch. Ze Staatssecretaris J. Wallage. leren snel Nederlands, leren het van het elkaar. Maar Turks is niet de onderdrukte taal, niet een jasje dat ze uit moeten trek ken. Ik zat daar naast een meis je van acht dat twee jaar eerder uit Turkije was overgekomen en mij in het Nederlands uitlegde wat de onderwijzer in het Turks .Overigens waren de reacties in Enschedé aanvankelijk bui tengewoon negatief. Zo van: moeten die kinderen Turks le ren? Laat 'ze' zich maar aanpas sen aan onze condities of op rotten. Welnu, in zo'n samenle ving moet je heel voorzichtig zijn met aparte voorzieningen. In feite zeg je dat het een beetje begrijpelijk is dat ouders hun kinderen van een 'zwarte school' halen, geef je hun weg lopen legitimiteit." Om voor oordelen geen kans te geven moet er ook wat voor witte 3-ja- rigen gebeuren, vindt Wallage. Ook al kan dat niet uit hetzelfde FOTO ROLAND DE BRUIN potje, dat bestemd is voor on derwijs aan buitenlandse kinde- „Er zijn Nederlanders die zeg gen dat buitenlanders worden voorgetrokken. Ik zeg dan: zou je willen ruilen? Zou je echt met je handen in het haar willen zit ten als het om de taal gaat, zou je gediscrimineerd willen wor den als je een woning zoekt, in de rij willen staan voor een baantje?" In memoriam Jos Fase-Dubbelboer (1941-1992) Haar vertrek als wethouder economische zaken was nog niet helemaal rond, maar Jos Fase-Dubbelboer had alvast maar besloten een afscheidsin- terview te geven. Toen haar tij dens het gesprek werd ge vraagd of de benoeming nu al definitief was, antwoordde ze: „Goed dat je het zegt", en greep de telefoon. Nadat ze het nummer had gedraaid, klonk uit de hoorn een snerpend ge luid. Ze hing op en probeerde het opnieuw, maar met het zelfde resultaat. Na de sugges tie van de verslaggever, dat ze misschien een fax-nummer had gedraaid, haalde ze haar schouders op. „Gisteren deed hij het nog." Jos Fase, die gisteren op 51-ja rige leeftijd overleed, had een afkeer van techniek. Ze wenste zich er niet in te verdiepen, wat wel eens lastig was want juist zij had als wethouder het meest te maken met 'techneu ten': de ingenieurs die het energiebedrijf, de drinkwater maatschappij en de kabeltv draaiende moesten houden, waarover zij het beheer had. Ze liet die deskundigen hun gang gaan, zo lang ze de hoofdlijnen van haar beleid maar uitvoer den. Die weerzin tegen techniek, kostte haar in 1986 bijna het wethouderschap. De toenmali ge waterleidingdirecteur ver klapte, nadat hij aan de kant was gezet, dat hij Jos Fase lang van tevoren had ingelicht over zijn 'gesjoemel' met de zuive ringvan drinkwater. De wet houder had hem niet tegenge houden omdat ze niet goed besefte Wat het allemaal in hield en wat er mis mee was. Waar ze ook een hekel aan. had was het, zoals ze het ooit noemde, 'gemier en geëmmer' van sommige raadsleden. Ze gruwde van de regels en richt lijnen, die de gemeenteraad haar probeerde op te leggen en verafschuwde de lange discus sies over al dan niet geschre ven beleidsnota's. Die vond ze sowieso niet belangrijk. Waar het om ging was zaken doen, bedrijven naar Leiden halen, en dat lukte volgens haar al leen met informele gesprekken en rustige onderhandelingen. Zonder politieke pottenkijkers. Haar aanpak had zonder meer succes. De grote kantoor- en bedrijventerreinen die ze reali seerde waaronder het Schuttersveld, de Plesmanlaan en het biosciencepark lie pen in een gestaag tempo vol. Ze verbeterde de sfeer tussen het bedrijfsleven en het stads' bestuur, nadat die vele jaren bitter met elkaar overhoop hadden gelegen. En ze gaf de stationsplannen extra vaart door bij haar partijgenote Smit-Kroes een subsidie van tien miljoen los te peuteren, nadat diezelfde minister eerder een formeel verzoek van het Leidse stadsbestuur terzijde had geschoven. „Een goed gesprek wil nog wel eens helpen", verklaarde ze la ter. Zo werkte het ook bij Jos Fase zelf. Ze was een goed moedige politica, die conflic ten het liefst uit de weg ging. Als ze in de politiek werd aan gevallen, sloeg ze niet terug. Maar ze boog evenmin. Ze wachtte tot de storm weer was gaan liggen en ging dan verder met wat ze daarvoor was be gonnen. Een overwinning in de raad deed haar niet zo veel, een vol gebouwd bedrijfsterrein veel De beslissing over het oprichten van een aparte school voor jonge allochtone leerlingen wordt uitgesteld tot na de zomervakantie. De overeen komst tussen de gemeente en de katholieke en protestante schoolbesturen is wegens tijdgebrek nog niet gereed. In januari werd het schoolplan, het 'Het Leid se ei' genoemd, gepresenteerd. De politiek par tijen schaarden zich begin mei achter het plan van de drie schoolbesturen. In juni wilde men het definitieve voorstel laten aannemen door de gemeenteraad. Volgens bestuurder mr. A. van den Berg van de protestants-christelijke schoolvereniging luistert het opstellen van een gedetailleerde tekst voor de overeenkomst nauwer dan het sluiten van de principe-overeenkomst. „We zijn nog niet zover, er is nog geen tekst. Maar ik ver wacht geen problemen. Het duurt alleen wat langer, omdat de maanden mei en juni voor het onderwijs toch al de drukste zijn." Het is de bedoeling dat de school in Leiden- Noord op 1 augustus 1993 van start gaat. In de -overeenkomst wordt geregeld, dat zes scholen in de wijken Leiden-Noord en De Kooi de kin deren van de beginnersschool opnemen in groep vier. Een dolletje dat uit de hand is gelopen. De bedoeling was om een ruit uit het clubhuis van de tennisvereniging De Leidse Hout te tillen, maar het liep uit op brandstichting. Voor hun aandeel in de inbraak werden een 21-jarige Leidenaar en een 22-jarige Warmonder gisteroch tend voor de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenis- Rectificatie De slotzin van de rubriek 'Steeds' is gisteren jammerlijk weggevallen. Brandweerman Anker sloot af met: „Fabrikan ten weten dat ze die brandweer autootjes al lang niet meer voor kinderen maar voor de verza melaars maken. Daarom bren gen ze er telkens maar een paar van uit waardoor de prijs stijgt. En hoewel alles hier goed verze kerd is, heb ik de duurtste mo dellen maar thuisgelaten." straf van vijf maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Samen met twee vrienden hadden de Leidenaar en Warm onder het plan opgevat om op 28 mei van het vorig jaar in te breken in de kantine van de Leidse tennisvereniging. Bij een eerdere kraak waaraan de War monder deelnam was namelijk gebleken dat het raam zeer makkelijk uit te nemen was. Ditmaal liep het anders. De be doeling was om een raam te ta pen en het vervolgens in te tik ken. Het plakband moest voor komen dat er lawaai werd ge maakt. Toen dat niet lukte haal de een van de mannen een aan steker voor de dag en hield het vuur bij een plastic ruit. Het clubgebouw vatte daarop vlam en brandde voor een deel uit. De schade bedroeg 73.000 gul den. Brandstichting was niet wat de Leidenaar en Warmonder voor ogen hadden, zij wilden slechts chocola stelen. Om die reden stonden de twee dan ook terecht voor hun aandeel in de inbraak. De Leidenaar bekende op de uitkijk te hebben gestaan, terwijl de anderen hun slag pro beerden te slaan. Ook in het ge val van de Warmonder achtte de rechter medeplichtigheid be wezen. De twee, die tot 1991 geen enkel strafbaar feit hadden gepleegd, waren door alcohol-, drugs- en privéproblemen op het verkeerde pad terecht geko- Voor hun aandeel in de in braak eiste de officier van justi tie een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan een voor waardelijk. Een eis die naar het oordeel van de advocaten van de verdachten veel te hoog was. Vooral omdat de Leidenaar en Warmonder het slechte leven hadden afgezworen. De rechter kwam uiteindelijk tot een uit spraak van vijf maanden hech tenis waarvan drie voorwaarde lijk. De Leidenaar hoeft zijn straf niet meer uit te zitten, om dat hij reeds twee maanden in voorarrest heeft gezeten. De straf van de Warmonder werd omgezet in 66 uur dienstverle ning. Leiden, stad van Rembrandt, stad van musea, stad van markten, stad van ...enz. Leiden profileert zich steeds meer als toeristenstad. De folders bij VW en gemeente staan vol zonnige foto's en juichende beschrijvingen. 'Steeds' maakte een alternatieve toeristenfolder. m Lelden, stad van p JpgA parken. Aan de Ij randen van de binnenstad is een aantal groene parken aangelegd waar u een grote verscheidenheid van Hollandse flora (gras) en fauna (honden) aantreft. Op de pittorekse, langgerekte zandstroken is het raadzaam niet te picknicken en de kinderen niet te laten spelen. En let vooral op de omvang van de meeste parken. Met name het Rembrandtpark en park De Put bestaan slechts uit enkele graspollen wat de Leidse interpretatie van het woord 'park' een andere dimensie geeft. Een bezoek aan Leiden is niet compleet zonder een tocht over de alggroene grachten. Dat kan per rondvaartboot of op eigen kracht met roeiboot, kano en waterfiets. Zie eens hoe leuk de plaatselijke jeugd de grachten heeft ontdekt om met kleine speedbootjes zoveel mogelijk water te doen verplaatseh. zit geen moment stil. En let vooral op de staat van de bruggen die soms nog van zeer authentiek materiaal zijn vervaardigd. Autostad Het openbaar^ den goed geregeld. Met name op de regelmatig van asfaltkleur verschietende Breestraat. Deze Leidse hoofdstraat is vanaf het station te bereiken met de bus lijnen 16, 31, 40, 41,42, 45, 46, 48, 49, 60, 101, 167, 168, 169, 170,177,187 en 185. Nee, het is geen rangeerterrein van de plaatselijke busmaatschappij maar de Leidse manier om snel (15 km per uur) aan- en afge voerd te worden. Ook voor het particulier vervoer zijn prima maatregelen getrof fen. Door de hele stad zijn be leefde dames aanwezig, herken baar in blauwe pakjes gestoken, die u vriendelijk zullen informe ren waar dat gele briefje onder de ruitenwisser van uw wagen voor dient of waar u uw wagen kunt ophalen als die door onze parkeerdienst tijdelijk is ver plaatst. Voor het luttele bedrag van 265 gulden kan uw auto aan het einde van uw stadswande ling weeF worden opgehaald aan de Langegracht. Architectenstad Leiden is ook vooral een stad van architectonische hoog standjes. Jonge, veelbelovende architecten mogen tussen de historische gebouwen in, hun eindexamenwerk in de praktijk brengen. Met name de Langeg racht is een gezellige kakofonie van verschillende stijlen en ont werpen, waar u zich waant in buitenwijken van een Oost- europese hoofdstad. Een goed ogenblik om uw ogen en came- leiden» Het in '90 begonnen kleine bedrijf dat vier werknemers telt, zou startersproblemen hebben, zo had de raadsman van de bond vernomen. Het bedrijf zelf kwam niet op de zitting om verantwoording af te leggen. De zaak werd daar om bij verstek behandeld. Een woordvoerder van de bond vertelde dat het bedrijf inmid dels wel goede wil had ge toond door alvast aan een aanzienlijk deel van zijn ver plichtingen te voldoen. Om er zeker van te zijn dat het bedrijf daarmee doorgaat, vroeg raadsman De Korte als stok achter de deur echter alsnog een vonnis van de rechter. De rechter liet doorschemeren dat hij het vonnis over een week zal toewijzen. Het Leidse onderhoudsbedrijf in de bouwsector fa. 'Leena- ken Onderhoud' moet binnen negen weken over de brug ko men met zijn loonadministra- tiegegevens. Die eis liet de Ne derlandse bond voor de Bouw en Houtnijverheid gisteren in kort geding horen voor de Haagse rechtbank. Raadsman van de bond, mr. L. de Korte, legde aan president van de rechtbank, mr. J. Holtrop, uit dat het Leidse bedrijf verzuim de zijn administratieve ver plichtingen te voldoen aan het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Op die manier lopen de va kantierechten van de werkne mers, die in de bouw anders geregeld zijn dan bij 'normale' werkgevers, gevaar. AGENDA Een bezoek aan Leiden is niet compleet zonder een tocht over de alggroene grachten. ralenzen wat rust te geven door ze beide te sluiten. Daarnaast huisvest Leiden een kleurrijke, voornamelijk Engelstalige kra kerskolonie die het internatio nale karakter van de stad nog eens benadrukt. Leiden, beroemd door Rem brandt. Een heus atelier is inge richt ter nagedachtenis van Neerlands grootste schilder. Daar is voor een moderne opzet gekozen om nu eens niet de sfeer van de zeventiende eeuw te hóeven uitademen. Dia's en lichteffecten in plaats van verf streken. Verder is er in de Leidse Wed- desteeg nog een gedenksteen op de plaats waar hij geboren is en waar iedere voorbijganger zich wederom kan vergapen aan de uitspattingen van de he dendaagse bouwkunst. Hon derd meter verderop, zeer ruim telijk opgesteld op de verkeers drukke Witte Singel, staat nog een borstbeeld van de schilder. Daar kan, mits er een korte slui tertijd op de camera zit, tussen het langsrazende verkeer een foto van nemen. Zeker een om weg waard. Gezellige stad 's Avonds treft u in Leiden een bruisend uitgaansleven aan. De gezellige terrassen sluiten al voor zonsondergang en ook de cafés gaan op een dusdanig tijd- FOTO LOEK ZUYDERDUIN stip dicht dat u vroeg genoeg kunt opstaan om de eerste trein de stad uitte nemen. Geen wonder dat Leidenaars trots zijn op hun stad. (LL) Roy Klopper en Loman Leefmans Dit is de laatste 'Steeds' van het seizoen. Op woensdag 19 augustus keert de stadsrubriek terug. VRIJDAG 26 JUNI !t Gemeentehuis met uitreiking van 't Sloepie en de Warmondse Sport - prijs, aanvang 19.00 uur Klaverjassen met 'verplicht gaan' in 't Meerpunt. aanvang 20.00 uur. Noordwijk Tentennacht. org. Bollenbad en Zwemver. NZ&PC, voor alle kinderen van 6 t/m 11 jaar uit Noordwijk, Bol I, Nieuwe Zeeweg, aanvang 1800 Swingavond georgani mojongerendisco 'De Roze Bollen' Join Centrum, Weteringkade 2, Ho- ZATERDAG 27 JUNI Katwijk Zeilregatta Katwijk-Noordwijk (open catamaranwedstnjden), bij strandvak Skuytevaert. aanvang 11.00 uur Muziek in het centrum mmv De Zee dorpermuzikanten, van 14.00 tol 17.00 uur. Rommelmarkt in de Ushal aan de Vondellaan, van 9.00 tot 16.00 uur. Noordwijk Arrangementdag tevens organisatie langste koffietafel ter wereld, Kon Wilhelmmabouievard, aanvang 10.30 Warmond Zomerkunstmarkt met terras en 'le vende' muziek op het Pleintje bij de Pomp, van 11.00 tot 16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15