Ovabloc gaat afgeslanken Adjudant lege dozen moet de straat weer op 'Geen patiënten onnodig in ic-bedden' 'Twijfelen hoort niet op het Binnenhof Regio De Kamer Centrale inzameling bedrijfsafval Pleidooi: bruggen in spits openhouden voor wegverkeer VRIJDAG 26 JUN11992 Tien miljoen gulden verlies in twee jaar Ovabloc Europe bv in Leiden, dat deze week failliet is ge gaan, wil in afgeslankte vorm verder. De curator, mr. M. Teekens, verwacht dat er voor hooguit vijf van de zestien mensen werk blijft. Het is onzeker of de vestiging in Lei den openblijft. JAN WESTERLAKEN Ovabloc, dat ook een bedrijf in het Zwitserse Basel heeft, heeft een bestaan van ruim vijf jaar achter de rug. Zijn product: een ovabloc (een flexibel stukje rub ber), dat de eileiders bij vrou wen blokkeert om zwanger schap te voorkomen. De ge boorteregeling is permanent en worplt poliklinisch in een half uur uitgevoerd. In Nederland, is de schatting, zijn er duizend vrouwen met een ovabloc, we reldwijd drieduizend. Het stre ven is er op gericht om jaarlijks tienduizend ovablocs te plaat sen. Wat ging er mis dat het fail lissement moest worden aange vraagd? Niets, vertelt directeur Uyrlings. Mensen, die geld in de onderneming staken, hebben zich teruggetrokken. Als gevolg daarvan kwam Ovabloc in de problemen. Er werd surseance van betaling aangevraagd. Na dat die echter was ingetrokken, sprak de rechtbank in Den Haag halverwege deze week het fail lissement uit. Maar er wordt met nieuwe geldschieters ge praat om de zaak, weliswaar met minder personeel, voort te zetten. Uyrlings denkt in augus tus hierover uitsluitsel te kun nen geven. Té royaal Zaakwaarnemer Teekens zegt, dat Ovabloc Europe de zaken wat té royaal heeft aangepakt. Dat kon ook, omdat de mensen met wie het bedrijf samenwerk te meer geld beschikbaar stel den dan banken ooit zouden hebben gedaan. „Men dacht, dat de groei veel sneller zou gaan dan in werkelijkheid het geval was. Die gewenste groei bleef uit. Het ging allemaal een stuk langzamer dan men had verwacht." De gevolgen daarvan waren niet gering. In twee jaar (1990 en 1991) leed Ovabloc Europe een verlies van tien miljoen gul den. „Nu waren die verliezen opgelopen tot zo'n zestigdui zend gulden per dag. Voor de aandeelhouders was dat aanlei ding om de geldkraan dicht te draaien. Er werd surseance van betaling aangevraagd. Men kwam er niet uit. Met een ver lies, dat zo hoog was opgelopen, kon ik de zaak niet laten door draaien." Mr. Teekens bevestigt dat er onderhandelingen gaande zijn over de overname van Ovabloc Europe. Onder hen bevinden zich enige grote ondernemers, die belangstelling tonen het be drijf in afgeslankte vorm voort te zetten. Teekens: „Ik verwacht dat we in de loop van volgende week wel overeenstemming be reiken. Het product blijft, er ko men alleen nieuwe financiers aan het roer van de onderne ming te staan. De toekomst leert of Ovabloc aan de Ein- steinweg doorgaat. Het bedrijf van Ovabloc Europe aan de Einsteinweg. foto loekzuyderdl dicht bij huis Onrust binnen politiekorps over gevolgen reorganisatie De adjudant 'lege dozen' en die van 'gevonden vliegtuigen' moeten weer de straat op. Poli tiemensen die jaren achtereen bureaufuncties hebbèn ver vuld, halen het uniform uit de mottenballen. Commandanten en anderen die op hun plek een zekere status hadden, ra ken die kwijt. Dat komt hard aan. Er is onrust en onzeker heid in het politiekorps. Eerst was iedereen voorstander van reorganisatie, nu vraagt men zich af of de politie van nu echt zó slecht is dat veranderingen noodzakelijk zijn. De 'dooie diener' roert zich, zo blijkt uit de woorden van voorzitter van de regionale dienstcommissie van het poli tiekorps Hollands Midden, J.J. Wagemaker. Het samengaan van rijks- en gemeentepoliite in één groot korps is oorzaak van veel politiek gekrakeel en onrust bij het personeel. Wat de burger merkt van de nieuwe organisatie is nog onduidelijk. Duidelijk is wèl dat de politie mensen zelf niet direct een verbetering voor henzelf noch voor de burger verwachten. Voor een groot deel van de bijna 1300 man van het korps betekent de reorganisatie een andere rangorde en ander werk. Hoewel er vgnuit het korps het nodige aan perso- neelsvoorlichting wordt ge daan, is de onzekerheid groot. „Je weet wat je hebt, maar niet watje krijgt." De reorganisatie betekent voor velen een nieuwe functie en voor iedereen een andere organisatie. Zo mogen de hui dige politiekorpsen zelf beslis sen welke auto ze rijden en hoe de toeslagregeling voor overwerk wordt geregeld. In het korps Hollands Midden worden dergelijke zaken cen traal geregeld. „En dat komt hard aan. Voor de jongens op straat is het verdomd belang rijk in wat voor auto ze rijden. Dat bepaalt voor een groot deel je plezier in je werk", zegt Wagemaker. Blauw of niet De ongemakken rondom de reorganisatie zouden wellicht eenvoudiger te dragen zijn ge weest als iedereen ervan over tuigd was dat er uiteindelijk een betere politie zou komen. Wagemaker is daarvan wel overtuigd (hoewel hij erkent niets hard te kunnen maken), maar vertolkt daarmee niet de stem van zijn korps. In januari van dit jaar werd bekend dat Hollands Midden dik 1280 man gaat tellen. Als je alle personeel van de gemeen tekorpsen en de rijkspolitie in deze regio bij elkaar optelt, kom je 200 hoger uit. „Dus concludeert de politieman dat er minstens evenveel werk is voor 200 man minder. Meer politie op straat gaat dus vol gens hen niet door." Twee weken geleden luidde de Leidse politie de noodklok het Leidse korps levert een fik? aantal mensen in en verwachi zijn werk niet meer goed t€ kunnen doen. Opmerkinger als 'we vangen alleen nog boe ven als de burgers deze bij de aangifte zelf meenemen' en 'de agent komt de straat niet meei op', zijn schering en inslag. Die opmerkingen zijn ook in de landgroepen van de rijkspolitie veelvuldig te horen. Wagemaker kan ook niet an ders dan erkennen dat de bur ger in de nieuwe organisatie soms niet zo snel 'bediend' wordt als nu het geval is. „We gaan niet voor elk woningin- braakje direct op pad. De bur ger moet iets langer wachten, omdat de recherche centraal werkt en beter plant. De uitge spaarde tijd besteden we aan inbraakpreventie. We bedie nen dus de hele wijk in plaats van alleen die ene burger." Zo ook bij zakkenrollerij. In plaats van direct elk geval van zak kenrollerij te onderzoeken, wordt meer tijd besteed aan surveillance in een winkelcen trum. Wagemaker denkt dat uiteindelijk de zorg beter wordt. Het korps niet. De brandweerfunctie van de poli tie (komen als iemand om hulp roept) wordt minder: er gaat meer tijd naar preventie. „Voor de politieagent telt al leen het brandweerwede. Als dat het summum is van blauw op straat, dan wordt de straat inderdaad minder blauw. DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAIJ Een inzamelcentrum voor afval op een bedrijventerrein. De provincie Zuid-Holland wil on derzoeken of zo'n oplossing de problemen in de Leidse regio wat betreft de afvoer van afval, enigszins kunnen oplossen. Een onderzoeksbureau bekijkt hier voor de bedrijfsterreinen De Waard in Leiden en Grote Pol der in Zoeterwoude. Het is de bedoeling dat op zo'n inzamelc.entrum werk wordt gemaakt van het schei den van bedrijfsafval. Door dit op grote schaal aan te pakken hoopt de provincie een renda bel bedrijf te krijgen. Voor indi viduele ondernemingen is scheiding op dit moment vaak nog te kostbaar. Ook zijn bedrij ven veelal niet ingericht om op het eigen terein de afvalstoffen te bewerken. Kleine onderne mingen beschikken niet over de juiste deskundigheid, admini stratie en opslagruimte. De provincie verwacht boven dien dat vanuit het inzamelcen trum ook voorlichting over het afval kan worden gegeven. Deze adviezen kunnen op termijn er toe leiden dat bedrijven schoner gaan werken en minder afval stoffen produceren. Het onderzoek bevat een en quête onder de firma's van de genoemde bedrijventerreinen. Zo moet duidelijk worden welke hoeveelheden afvalstoffen pre cies vrijkomen. Uit de resulta ten moet blijken hoeveel waar een inzamelcentra kan kome en welke exploitatievorm dez moet hebben. Zo speelt de pre vincie met de gedachte op h< centrum tevens te laten diene als een soort vooruitgeschove post van de gemeentereinigin waar bewoners grof vuil e bouw- en sloopafval kunnen a! geven. Dat de provincie juist in d Leidse regio een dergelijke op lossing uitprobeert, heeft te ma ken met de torenhoge tarievei voor de vuilverwerking. Inwo ners van Leiden en regioge meenten betalen de hoogsti reinigingsrechten van het land Dat is onder meer veroorzaak door de sluiting van de Leids vuilverbranding. Het Alphense D66-statenlid Harry van Woerden vindt dat bruggen tijdens de ochtend en avondspits open moeten blijven voor het wegverkeer. Zo kunnen files worden voorko men en blijven de negatieve gevolgen voor economie en milieu beperkt. Daarom dringt Van Woerden er bij het provin ciebestuur op aan om de brug gen voor boten tijdens de spits dicht te houden. In elk geval, zegt het D66-sta- tenlid in vragen aan gedepu teerde staten, moeten de brug gen in de spits niet worden ge opend voor pleziervaartuigen. Voor het beroepsgoederenver- voer te water moet tijdens de spits het systeem van spertij den worden toegepast om ^le- vorming op de wegen zoveel mogelijk te voorkomen. Van Woerden vraagt GS af te stemmen met gemeenten om op bepaalde vaarroutes tijdens de spits de bruggen gecoördi neerd niet te laten opengaan voor zowel pleziervaart als het vrachtvervoer te water. Op die manier, zegt hij, stimuleer je een vloeiende en efficiënte doorgang van het verkeer c de weg. En de vaartuigen hoe ven niet onnodig lang voor doorvaart te wachten. Het Academisch Ziekenhuis Leiden en het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp zeggen dat er geen patiënten onnodig worden opgenomen in intensive-care- bedden of op de afdeling hartbewaking. De ic-bedden worden alleen gebruikt voor zeer ernstige gevallen, aldus woord voerders van beide ziekenhuizen. JUit een onderzoek van de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zuid- Holland komt naar voren, dat tweederde van de patiënten op de hartbewaking en een kwart op de ic-afdeling, daar niet thuishoren. Zij zijn niet zo ziek dat ze ex tra zorg nodig hebben. Onnodig gebruik van de ic-bedden drijft de kosten op. Bo vendien komt het voor dat er geen ic- bedden vrij zijn als er ernstige gevallen worden aangemeld. In Rijnmond ge beurde het tussen 1990 en 1991 200 keer dat er met ernstig zieke patiënten moest worden uitgeweken naar de regio, omdat er geen ic-bedden beschikbaar waren. De woordvoerder van het AZL ontkent dat er patiënten ten onrechte op de ic- afdeling en de hartbewaking liggen. „We hebben heel duidelijke richtlijnen voor de opname op die afdelingen. Er is een schaarste aan bijzondere bedden en ge specialiseerd personeel. Daar spring je dus zuinig mee om", aldus voorlichter Ketting. Van de normale bedden op het AZL is gemiddeld driekwart bezet. „Dat betekent dat we met wat schuiven altijd wel een plek vinden op de normale afde lingen. Om die reden hoeft dus niemand op de ic te blijven liggen." Het AZL heeft een aantal ic-afdelingen (heelkunde, neurochirurgie). Kan een patiënt niet op de ene afdeling terecht, dan wordt bekeken of er op een andere nog plek is. Directeur patiëntenzorg van het Lei- derdorpse Elisabeth-ziekenhuis A. Boes ten ontkent eveneens dat er ten onrechte ic-bedden worden gebruikt. „We hante ren strenge opnamecriteria." Dat ligt an ders met de bedden op hartbewaking. Volgens de directeur kan een dergelijke afdeling alleen goed functioneren als er een lage drempel voor opname is. „We wachten niet met bewaken totdat we ze ker weten dat iemand een hartinfarct heeft. Gelukkig blijkt een deel van de pa tiënten met hartklachten er minder ern stig aan toe te zijn. Een goede zorg kan alleen als je ze snel opneemt en bewaakt. Dat betekent automatisch dat een deel van hen later alsnog naar een normaal bed kan worden overgebracht." ARTHIE SCHIMMEL Uiteraard is een kamerlid er voor het hele volk. Maar Friese parlementariërs lij ken er vooral voor Fries land te zijn en Limburgse voor Limburg. Kamerleden uit onze regio denken niet zo regionaal. In een korte serie wordt uit de doeken gedaan wat ze wel doen. Vandaag in de voorlaatste aflevering het Leidse ka merlid A. Schimmel. Mor gen, in het Zaterdags Bij voegsel, sluit CDA-fractie- leider Brinkman de rij. Sinds ze tijdelijk in de Amster damse Bijlmer ging wonen en prompt werd beroofd, is de Leidse Arthie J. Schimmel een stuk bekender geworden als ka merlid. Kranten, tijdschriften en tv-programma's besteedden ruim aandacht aan de volksver tegenwoordiger die op harde wijze werd geconfronteerd met de problemen van het gewone volk. En keer op keer riep ze haar collega's op om uit hun ivoren torens te komen. De Bijlmer heeft ze allang weer verlaten, maar de lust om zich onder het volk te begeven is er niet min der op geworden: „Men is hier aan het Binnenhof veel te veel met elkaar bezig, in plaats van met de samenleving". Ze ziet ook weinig vruchten van haar vele werk. Hoe con creet is het nu allemaal? Als ze bij de PTT de aanzet tot kinder opvang gaf, zag ze toiletpotjes verschijnen. Bij het scholings- en vormingsinstituut van D66 was ze niet alleen directeur, maar plakte ze ook postzegels. Tegenwoordig bestaat haar werk uit praten, praten en pra ten. En maakt ze moties en amendementen waarvan ze vreest dat die alleen maar tot meer formulieren zullen leiden („Terwijl fk nu juist zo graag het aantal formulieren terugdring"). Geen wonder dat ze wel eens filosofeert over een overstap naar een milieu-organisatie als Greenpeace: „Vervuilers oppak ken. Veel zelf doen". Dat ze zich graag ergens in vastbijt, maakt de Mellery-affaire duidelijk. Sinds haar eerste dagen als sta tenlid houdt ze zich bezig met de illegale stort van Nederlands gif in dit Belgische plaatsje. Vra- „Men is hier aan het Binnenhof veel te veel met elkaar bezig, in plaats van met de samenleving." gen, bezoekjes en een laatst nog een verzoek om een internatio naal onderzoek, gedaan als rap porteur voor het 'parlement' van de Benelux. De bollenstreek is pas van de Leidse parlementariër af als je er veilig kunt werken en het milieu er niet meer zo wordt be last. Niet voor niets waslij het eerste kamerlid dat minister De Vries vroeg om het zogenaamd onmisbare grondontSmettings- middel metam-natrium te ver bieden toen bleek dat het on vruchtbaarheid kan veroorza ken. En niet boog toen de pro testen hoog opliepen. Ook heeft ze de nodige mo ties achter haar naam staan. Zo vocht ze voor een sterkere posi tie van vrouwen in de onderne mingsraad en een 'werkgaran- tie' voor jongeren die langer dan een half jaar werkloos zijn. Ook in de WAO-discussies roer de ze zich duchtig, tot het echte politieke knalwerk begon: op zo'n moment nemen de fractie voorzitters het vap specialisten als Schimmel over. De specialis ten vervallen dan tot assisteren of souffleren. Het zijn rollen die kamerle den van grotere partijen vaak wat langer moeten spelen. Als je partij maar over twaalf parle mentariërs beschikt, word je nu eenmaal wat sneller in het die pe gegooid en met portefeuilles overladen. Of, zoals een collega het omschreef: „Als bij grote fracties de porfefeuilles worden verdeeld, ben je bang dat je wat verliest tijdens het plassen. Bij kleine fracties ben je bang dat je er dan juist wat bijkrijgt". Toen Schimmel nog maar net haar takenpakket op zak had, waren het vooral haar kleren en haar moeder die de kranteko lommen haalden. Waar colle ga's het op keurig grijs en blauw houden, draagt Schimmel na melijk de kleding waar ze zich lekker in voelt. En dat verleidde journalisten tot omschrijvingen die op een modeshow niet zou den misstaan. Haar moeder symboliseerde in de beginperiode haar twijfel. „Mam, wat moeten we nou?", had dochter Arthie uitgeroepen toen haar fractie, tegen het ad vies van haar moeder in, troe pen naar de Golf wilde sturen. Inmiddels ziet ze in dat twijfe len niet hoort op het Binnenhof, al duurt het vaak even voordat ze met haar zachte stem begint te antwoorden. Ze is nu eenmaal geen mens van dogma's en voelde zich dan ook niet thuis in de 'gelijkheb berige' PvdA, de partij v ze tijdens haar studie politicolo gie nog langs de deuren was ge gaan in de Leidse Mors. Contri butie ophalen en horen wat Joop (den Uyl) nu weer goed of fout had gedaan. Na haar studie politicologie in Leiden, gaf mevrouw A(rthie) J. Schimmel (2-3- 1953) les aan Rotterdamse MAVO- en VWO-leerlingen. In 1979 trad ze aan als directeur van het Politiek Scho- jaar nadat ze de PvdA vaarwel had ge zegd en was gaan 'zweven'. In 1985 stapte ze over naar PTT Ne derland en in 1987 kwam daar het lid maatschap van Provinciale Staten in Zuid-Holland bij. In 1989 verruilde ze haar baan als beleidsmedewerkster bij PTT Nederland voor de kamerbankjes. Ze kreeg een deel van de portefeuille sociale zaken (werkgelegenheid en ar beidsomstandigheden) en milieu (bo-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14