Leiden Regio koopavond iiitgesteld Regio sceptisch over Leidse vuilfabriek Leiden doet zuiniger aan E xcuses voor Stevenshofbewoners Bijzonder stinkende bloemen Bomen 'op stap' voor eco-woningen Stille Rijn snel dicht RIJDAG 26 JUNI 1992 13 Failliet a Het failliete bedrijf 11 Ovabloc gaat in af geslankte vorm verder, maar mogelijk niet in Lei den A KOEVOET LOMAN Apart onderwijs a rr Staatssecretaris I D Wallage heeft be denkingen bij het Leidse plan om allochtone kinde ren op een aparte school te zetten om Nederlands te leren ïïnkeliers nog niet overtuigd Leidse koopavond blijft voorlopig gehandhaafd op nderdag. Of de koopavond in de toekomst verschuift ar de vrijdag is afhankelijk van de uitkomsten van en- Ie nadere onderzoeken. Wethouder J. Walenkamp van onomische zaken heeft nog steeds de hoop dat de on- rnemers ervan overtuigd raken dat ze meer gaan ver men als de winkels op vrijdagavond open zijn. JANET VAN DUK gemeente gaat de komende landen informatie opvragen verschillende bedrijven in de inenstad. Vooral van grote ikelketens met meerdere itigingen hoopt Walenkamp ormatie los te krijgen over de igelijke voordelen van een schuiving van de koopavond, vendien wordt de Consu- intenbond ingeschakeld. Als cijfers aantonen dat het ostig is om de koopavond te plaatsen, dan zal geen on- memer zeggen: ik blijf op nderdagavond open", voor- ?lt L. Palm, voorzitter van de dememersvereniging Leiden ïft. Vooralsnog zijn de onder- mers nog niet overtuigd van voordelen, beseft Walen- np. „Het draagvlak is op dit iment onvoldoende. Valenkamp voelt zich al wel iteund door het winkelende 'bliek. Een onderzoek onder voners van Leiden en om- ken heeft volgens de wet- uder uitgewezen dat er een jrkeur is voor een vrijdagse jpavond, gecombineerd met extra markt. )e besturen van omliggende neenten waar de koop- >nd op vrijdag wordt gehou- it reageren verdeeld op het in om de koopavond te ver ia tsen. Zoeterwoude en War- >nd hebben geen bezwaren, vanuit Leiderdorp, Oegst- en Voorschoten zijn nega tievere reacties binnengeko- Walenkamp sluit overigens niet uit dat uiteindelijk wordt besloten om de koopavond in de binnenstad op vrijdag te houden, en in de buitenwijken op donderdag. Blauwe tram Het idee om de Leidse koop avond een dag te verschuiven werd voor het eerst genoemd in de Marktennota, die vorig jaar werd gepresenteerd. Daarin wordt ook voorgesteld de zoge heten 'blauwe tram' op de Hoogstraat (de vaste marktkra men aldaar) te verwijderen. De betrokken ondernemers hebben daar grote bezwaren tegen maar het college van B en W wil dat plan toch doorzetten. Er ko men, tot teleurstelling van de marktkooplieden, geen andere kramen voor terug. Verder is het de bedoeling de zaterdagse markt uit te breiden met kramen op de Aalmarkt en Stille Rijn. Een ander voorstel van B en W is om op de Hoog landse Kerkgracht een antiek en curiosamarkt te gaan hou den. Verder wil het college meer terrassen plaatsen langs het wa ter en strenger optreden tegen winkeliers die allerlei uitstallin gen op straat neerzetten. Na de zomervakantie neemt de gemeenteraad een besluit over de Marktennota. nbraken in woningen Plantsoen IDEN Bij twee woningen aan het Plantsoen is in de afgelopen acht ingebroken. De buit in een van de twee panden is nog on- ekend, bij de andere woning ontbreken een videorecorder, een d-speler en bankbescheiden. De dader moet omstreeks half ie in de ochtend het huis zijn binnengedrongen via de voor- Den de heer des huizes rond drie uur thuiskwam, zag hij de ;rmoedelijke dader net wegrijden. ïetster breekt voet fiDENEen 25-jarige Leidse fietsster heeft gistermiddag een ge roken voet overgehouden aan een verkeersongeval. De vrouw eed 's ochtends omstreeks kwart voor elf op de Steenstraat waar ij onzacht in aanraking kwam met een auto die de Bèesten- larkt uitreed. Bij de klap brak ze haar voet en moest worden vergebracht naar het AZL. tongen met mes bedreigd Een 15-jarige jongen uitRoelofarendsveen is gistermid- agmet een mes bedreigd bij een bushalte aan de Kooilaan. De Dngen wachtte om 20.30 uur bij de halte, toen een onbekend ebleven automobilist uit zijn wagen stapte en probeerde de oodschappen van de jongen af te pakken. Toen dat mislukte ep hij terug naar zijn auto. Vervolgens ondernam hij een twee- e poging, ditmaal met een mes. Maar om onduidelijke redenen erdween hij toch weer. De bloemen ruiken naar stront en de stank in de kas is niet te harden. Toch is de Aristolocha Grandis dezer dagen een van de publiekstrekkers van de Hortus aan het Rapenburg. De bordeaux-rode bloemen hebben een doorsnee van zeker een halve meter en hangen aan een meter-lange stelen. Dat de plant zo uitbundig bloeit komt maar zelden voor. „Eén bloem is niet zo bijzonder maar tien bloemen tegelijk hebben we nog niet eerder meegemaakt", zegt Hortus-medewerker J. de Koning. Vanuit andere botanische tuinen wordt met jaloerse blikken gekeken naar het bezit van de Leidse Hor tus. De plant is namelijk zeer zeldzaam. „Ze willen er allemaal graag een stekje van", weet De Koning. Wie de bloemen van de klimplant wil bewonderen moet er sne! bij zijn. De bloeiperiode duurt maar en kele dagen. De stank die de bloemen voortbrengen is overigens bedoeld om strontvliegen aan te trekken die voor de bestuiving moeten zorgen. foto jan holvast Debacle rond vuilverbranding maakt gemeente voorzichtig JANET VAN DUK De gemeente Leiden gaat paal en perk stellen aan de uitgaven voor het onderwijs in de stad. In de toekomst worden geen ton nen extra gemeentelijk geld meer gestoken in nieuwe schoolgebouwen. De vergoe ding van het Rijk voor de bouw van een school of noodlokaal moet voldoende zijn. Gisteravond werd in de raads commissie aangedrongen op een zuiniger beleid op onder wijsgebied. In deze financieel slechte tijden is het onzinnig dat de gemeente veel eigen geld steekt in de verfraaiing van de schoolgebouwen, vinden de raadsleden, de gemeente moet het voortaan maar doen met de 'Toekomst van Erica somber' Bewindvoerder Udink van aan nemingsmaatschappij Erica ziet de toekomst van het bedrijf somber in. Hij vreest dat er een faillissement voor het aanne mingsbedrijf moet worden aan gevraagd. Erica heeft woensdag van de rechter uitstel van beta ling gekregen. Udink heeft vastgesteld dat de financiële situatie met de dag slechter wordt. „Het bedrijf heeft personeel in dienst dat natuurlijk betaald moet worden. Het probleem is dat er met dat geld geen geld wordt verdiend. Het personeel houdt zich alleen maar bezig met het afhandelen van klachten van kopers van woningen om schadeclaims te voorkomen". Aannemingsbedrijf Erica is een dochter van de Erica/UM Group. Het bedrijf heeft een schuld van bijna zes miljoen gulden. De aannemer heeft ech ter weer een flinke vordering op een andere dochter, Erica be heer, de beleggingspoot van de holding. Udink vindt het logisch als ook voor deze dochtermaat schappij uitstel van betaling wordt aangevraagd. De bewindvoerder verwacht dat er over enkele dagen duide lijkheid is over de toekomst van het bedrijf. bijdrage van het Rijk. Jarenlang was het een 'stok paardje' van het gemeentebe stuur om extra geld in scholen te stoppen. Zoals het ook beleid was om bezuinigingen van het rijk niet door te berekenen naar het welzijnswerk. Die werden door de gemeente uit een eigen potje 'goedgemaakt'. De Vreeze kreeg gisteravond weinig kritiek te verduren, on danks het feit dat het gemeen telijke huishoudboekje een somber beeld te zien geeft. Er is een bezuinigingsronde van ruim 7 miljoen gulden nodig om de begroting voor volgend jaar sluitend te krijgen. Plannen daarvoor worden na de zomer vakantie bekendgemaakt. De tekorten worden vooral veroorzaakt door bezuinigingen van het Rijk. Maar ook speelt een rol dat de gemeente voor het eerst sinds jaren rekening houdt met uitgaven om allerlei zaken te kunnen onderhouden. Tot voor kort werden wel allerlei leuke plannen uitgevoerd maar vergeten werd daarvoor geld apart te leggen. De Vreeze vindt ook dat er een einde moet komen aan de eindeloze verhoging van de on- roerend-goedbelasting. Leide- naars hoeven niet steeds maar weer op te draaien voor tekor ten en hogere uitgaven van de gemeente. De huizenbelasting gaat nog wel omhoog, maar er zit een grens aan. Ook daarin krijgt De Vreeze de steun van de hele gemeenteraad. In bosje bij de Coebel LEIDEN. WIM WEGMAN Zelfs de bomen van het bos waarin ze worden gebouwd, zullen niet onder de huizen lij den. Die worden verplaatst, als ze echt niet kunnen blijven staan. Het moet ook wel', want wat is een ecologisch verant woorde woning nog waard, als er eerst bomen voor moeten worden gekapt? Architect Renz Pijnénborgh is bij het ontwerpen van zijn 19 eco-huizen het kleine detkil niet vergeten. De woningen, die moeten verrijzen in het 'bosje' bij de Coebel, zullen louter bestaan uit milieu vriendelijke materialen Maar dat is niet alles. De huizen zullen uitermate 'ener giezuinig' zijn. Grote serres op het zuiden, kleine ramen op het noorden, zonnecollectoren op het dak en een vorm van verwarming waarbij zo min mogelijk energie verloren gaat. De dakgoten lozen niet op het riool want dan gaat het schone regenwater naar de rioolzuivering, en dat is ner gens voor nodig maar via open geulen in de sloot. En de straattegels zijn opengewerkt, zodat het hemelwater dat op straat valt, snel de grond in kan en dus evenmin het riool belast. Klimop Langs de groeien, ren zal klimop dat houdt het vocht buiten en de warmte binnen, en de daken van de bergingen krijgen een planten- dak. Dat laatste is overigens vooral bedoeld om het uiterlijk te verfraaien. Groen oogt nu eenmaal beter dan golfplaten. De straatverlichting, ten slotte, is ook energiezuinig. De lan taarnpalen krijgen speciale sensoren, waardoor ze pas aanfloepen als er ook inder daad iemand langskomt. De milieu-vriendelijkheid heeft echter wel zijn prijs. De betrekkelijk kleine huizen zul len een kleine twee ton gaan kosten. Of ze er kpmen, is nog niet zeker. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening is positief,, maar heeft nog geen besluit genomen. LEIDEN EMIEL FANGMANN Met het debacle rond de vuil verbranding bij Ypenburg in het achterhoofd, staat een aantal regiobestuurders sceptisch te genover deelname aan de bouw van een vuilfabriek in Leiden. Wethouder H. de la Mar (milieu) had gisteravond alle re giobestuurders nog eens uitge nodigd om hun vertrouwen te winnen voor het project dat Lei den desnoods zelf op poten zal zetteri. De la Mar wil graag dat de ne gen gemeenten die nu samen werken in de Gevulei, samen met de provincie de kosten van de fabriek (70 miljoen) voor hun rekening nemen. Maar behalve door het mislukte avontuur bij Ypenburg, wordt het enthou siasme in de regio ook getem perd door andere affaires. Zoals de plotselinge sluiting van de Leidse vuilverbranding en de aanleg van de stortplaats De Does in Leiderdorp die op het laatste moment moest worden afgeblazen. Bovendien wordt getwijfeld aan de prognoses over de hoeveelheid huisvuil waarop het project is gebaseerd. Wassenaarse raadsleden heb ben dan ook liever dat de pro vincie of het rijk het voortouw neemt zodat de financiële risi co's voor de gemeenten wat kleiner zijn. Over de bijdrage van de provincie moeten overi gens nog afspraken worden ge maakt. Gevulei-bestuurslid en Oegst- geester raadslid P. Hellinga toonde zich na het betoog van De la Mar wat optimistischer. „Ik denk dat ik naar dit plan toe groei. Onvoldoende is echter naar voren gekomen, dat de fa briek uit delen bestaat die eer der beproefd zijn." Een woord- /d- i§V:. ffli Een modeltekening van de compost- en vergistingsinstallatie zoals die langs de Voorschoterweg moet ko men. Rechts het kanaal, links de weg. tekening voerder van het Friese bedrijf Paques, de beoogde bouwer, benadrukte dat de fabriek is sa- mn EIDEN WIM WEGMAN antal niet uitgenodigd voor avond over bouwplan )e gemeente heeft excuses gemaakt aan de omwonenden van lek 25 in de Stevenshof, omdat een aantal van hen niet was uit- enodigd voor een informatie-avond over een bestemmingsplan- wijziging. De gemeente schrijft echter geen nieuwe informatie- lijeenkomst uit, zoals de bewoners hadden gevraagd. De Stevenshofbewoners vinden de informatie-bijeenkomst een nislukking omdat de afdeling voorlichting van de gemeente per buis naar een aantal adressen geen uitnodiging had gestuurd. ju zijn gebeurd omdat die woningen nog niet stonden ver- neld op de kaart die de gemeente bij de verzending van dit soort irieven gebruikt. Het ding was nog niet bijgewerkt. Bovendien lad de gemeente de bijeenkomst nogal ongelukkig gepland: juist >p de avond dat Nederland voetbalde tegen het GOS. Volgens wethouder T. van Rij (volkshuisvesting en ruimtelijke irdening) hoeft de bijeenkomst niet over omdat de omwonenden nog alle ruimte hebben om inlichtingen in te winnen en hun be zwaren tegen het plan kenbaar te maken. Een direct overleg tus sen ambtenaren en vertegenwoordigers van de Stevenshofbewo ners leek hem veel zinvoller. Hij zegde gisteravond tijdens commissie-vergadering toe dat daarvoor op heel korte termijn een afspraak kan worden gemaakt. De verdere discussie over de plannen verzandde in een chaos. De meeste commissieleden vonden het helemaal niet zo'n gek idee om de informatie-avond over te doen. Toen van Rij voet bij stuk hield, besloten ze na veel geharrewar dat ze niet over plan geïnformeerd wilden worden. Ook al waren die inlichtingen vrijblijvend, want de commissie hoefde gisteren nog geen beslis sing te nemen over deze kwestie. Ze wilden echter voorkomen dat de' Stevenshofbewoners die massaal naar de vergadering wa gekomen de indruk zouden krijgen dat de commissie toch al was begonnen met de discussie over de gewraakte voorstellen. mengesteld uit delen die elders is echter uniek. De la Mar zei al afzonderlijk in werking zijn. gisteravond niet te verwachten De combinatie van onderdelen de omwonenden van de Voor- verkeer op de Haarlemmer straat. Als de plannen doorgaan om de binnenstad autoluw te ma ken, wordt het eerst het 'winkel gebied' tussen Haarlemmer straat-en Breestraat aangepakt. In dat gebied ligt de Stille Rijn. Maar deze weg wordt waar schijnlijk al eerder afgesloten. „Het liefst dit jaar, maar anders begin volgend jaar", aldus wet houder Walenkamp. Wethouder J. Walenkamp van verkeer wil zo snel mogelijk de Stille Rijn afsluiten voor auto verkeer. De route via de Stille Rijn over de Haarlemmerstraat naar de Lange Mare wordt volgens hem vooral gebruikt door automobi listen die een parkeerplaats zoe ken. Het winkelende publiek ondervindt veel hinder van het LEIDEN Het Pastoraal Buurten Werk krijgt de beschikking over twee nieuwe ruimten. Gisteren werd het nieuwe onderkomen aan de Oosterkerkstraat in Pancras-Oost geopend terwijl volgende week aan de Havikshorst 8 in de Slaaghwijk feest wordt gevierd. Het Pas toraal Buurten Werk wil vanuit de kerk meehelpen 'om het leven in de buur leefbaar te houden'. De belangrijkste aktiviteit is het be zoeken van mensen met problemen en alleenstaanden. schoterweg te kunnen overtui gen van de keuze voor de fa briek. Hij had al uitgerekend dat de uitwerking van de plannen, waarvoor hij van de gemeenten 4 miljoen vraagt, mooi gelijk loopt met de verwachte gang naar de Raad van State van om- wonenenden om de bouw te gen te houden. Ter geruststel ling heeft hij de omwonenden inmiddels laten weten dat de fa briek direct wordt stilgelegd als deze niet goed werkt. Volgens De la Mar zijn de ge meenten die niet aan de fabriek willen meebetalen, uiteindelijk veel duurder uit. „Via een om weg komt het vuil uiteindelijk toch weer bij onze fabriek. Voor de nieuwkomers is het dan duurder, voor ons zakt dan de prijs." In het najaar moeten de diverse gemeenteraden beslis sen over deelname. GESLAAGD LEIDEN Aan het Boerhaave College zijn geslaagd voor het ME- AO-dlploma: Dhr. G.W. Akkerhuis, Dhr. A.M. Alkemade, Mevr. F..W.C. Hoog- eveen, Mevr. H.G.M. Oostdam, Dhr. N.B. Swaagman, Mevr. S.M.F. van Winsen, Dnr. M.H.I. van Fg- mond, Dhr. A.M. Konings, Mevr. B.M. Winkelman, Dhr, E.G.M. van Reisen. Dhr M.S. Stoffer, Dhr. M. de Vreugd, Dhr. W. van den Bosch. Mevr. M.M.J, Schouten, Mevr. J. van der Burg, Dhr. N.C.M. Grootjans, Mevr. C.H. Hilbrand, Mevr. K.S.N. Heemskerk. Mevr. GAM. Weise, Mevr. S. van der Riet, Dhr. JA Teekens, Mevr. M.C.M. van Veen, Dhr. M. van Veen, Dhr. M M van Tol. Mevr. E.G. Gulde- mond. Dhr. M. Tielemans, Dhr. D P. Rijpsma, Mevr. Grenen TV kast i deuren VanJA95T- voor 1495, Leiden Hoge Rijndijk 260 (t? hn'pimjji tel 071-410608

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13