Lloyd's krijgt klappen koelt eventjes af Economie Japan Koffieboer mikt op betere boon en hogere prijs Kevin Maxwell: een aardje naar z'n vaartje Economie Renault en Volvo gaan nauwer samenwerken 'Westen moet Oostduitse waar kopen' bonn De minister van economische zaken van Duitsland, Jür- gen Möllemann, heeft Westduitse en buitenlandse ondernemers deze week opgeroepen Oostduitse goederen te kopen om daar mee de economie van de vroegere DDR te stimuleren. Daarvoor zouden zij beloond moeten worden met lagere belastingen en soepelere vergunningsprocedures. Mölleman sprak op een bij eenkomst met Westduitse topondernemers. Speciaal de West duitse ondernemers kregen er van langs. Er wordt te weinig in de voormalige DDR geïnvesteerd, zo zei Möllemann. „De in spanningen zijn nog lang niet voldoende." Möllemann kondigde aan de investeringsprikkels door de Duitse staat te vergroten. Omzet postorderbedrijven gegroeid den haag De omzet van de Nederlandse postorderbedrijven is vorig jaar met 11,4 procent toegenomen tot 2,2 miljard gulden. De groei steekt daarmee gunstig af tegen de omzetgroei in de to tale detailhandel, die op 5,2 procent uitkwam. Vooral de omzet van verzekeringen en geluidsdragers (CD's, cassettes) via de postorderbedrijven nam sterk toe. Kleding zorgde opnieuw voor ongeveer een derde van de omzet. Dat staat in het jaarverslag van de Nederlandse Postorderbond. De bond dekt 85 90 pro cent van de postorderomzet in Nederland. Sickinghe voorzitter bij Noro zeist Oud-bestuursvoorzitter van Stork mr. F. O. J. Sickinghe is benoemd tot voorzitter van de Raad van Commissarissen van de beheersmaatschappij Noro Management Advisory Services (NMAS). J. Fentener van Vlissingen, die gisteren aftrad als be stuursvoorzitter van de beleggingsclubs Noro Nederland, is tot commissaris benoemd. Dat neeft NMAS gisteren bekendge maakt. Van Vlissingen had zijn aftreden vorig jaar al aangekon digd nadat aandeelhouders hem onder meer misbruik van voor wetenschap verweten. Uitzonderlijke reeks rampen zorgt voor miljardenverlies Lloyd's of London, de grootste verzekeringsmarkt ter we reld, heeft over 1989 een verlies geleden van 2,06 miljard pond (6,75 miljard gulden. Dat is gisteren officieel be kendgemaakt op de jaarvergadering van het bedrijf. Het verlies, waarvan eerder deze maand al indicaties waren gegeven, is het grootste in het 300-jarige bestaan van Lloyd's. De jaarcijfers worden pas drie jaar na dato gepu bliceerd, omdat alle claims eerst moeten worden afge handeld. voor het eerst in 21 jaar een ver lies. Dat bedroeg 510 miljoen pond (1,67 miljard gulden). De topman van Lloyd's, David Co leridge, kondigde bij de bekend making daarvan al aan dat er ook over 1989 en 1990 rode cij fers zouden zijn. Dat is het ge volg van een uitzonderlijke reeks van grote rampen met overeenkomstige schadeclaims. Tussen 1987 en 1991 waren er 13 incidenten die elk hebben geleid tot schadeclaims van over de 1 miljard dollar: van de orkaan die in oktober 1987 over Groot-Brittannië raasde en die in totaal 5 miljard dollar aan Het verlies moet worden gedra gen door de 29.000 leden ('na- mes'), welgestelden die met hun persoonlijke vermogen ga rant staan voor verzekeringsrisi co's. Zij zijn gegroepeerd in on geveer 400 syndicaten en laten hun belangen behartigen door een assurantie-agent. Die zet het geld in voor allerlei projec ten, variërend van de benen van een topvoetballer tot een super tanker. De leden hadden jarenlang een mooi rendement op hun schadeclaims opleverde, tot de ramp met het Piper Alpha boor- platform (1,4 miljard dollar), de orkaan Hugo in het Caribisch gebied en de VS (5,8 miljard dollar) en de aardbeving in San Francisco in 1989 (1,5 miljard dollar). „De gedupeerde investeer ders konden deze bedragen niet gewoon ophoesten, omdat ze geen rekening hadden gehou den met de mogelijkheid dat binnen zo'n kort tijdsbestek zo veel claims konden worden in gediend. Hun zakelijk beleid was niet op dergelijke schade- uitkeringen afgestemd", aldus Coleridge. „We zijn bezig met een on derzoek naar de verliezen, maar daar zijn nog geen resultaten uit gekomen. De investerende as suradeurs hadden de statistie ken van de afgelopen dertig jaar tot hun beschikking, maar daar viel niet uit af te leiden dat het uit te keren bedrag in drie jaar tijd zó hoog zou oplopen." De bewering van sommige gedupeerde investeerders, on der wie een aantal Britse parle mentsleden, dat de verzeke ringsmarkt structureel rot zou zijn, wordt door Coleridge ver ontwaardigd tegengesproken: „Dat slaat nergens op. Als inves teerder moet je de grootheid hebben toe te geven dat er ook verliezen kunnen optreden en moet je bereid zijn die verliezen te dragen." Op één punt heeft Coleridge zijn mening wel bijgesteld. In maart hield hij nog vast aan de stelregel dat de leden ieder hun éigen verplichtingen moesten nakomen, en dus ook hun ver liezen moesten dragen. Nu heeft hij zich echter met de raad van bestuur gebogen over een manier om de gedupeerden te helpen. Ieder reddingsplan houdt een solidariteitshemng in bij alle leden, en zal daarom niet populair zijn. Aangezien de leden eerst moeten worden ge raadpleegd, is nog onduidelijk of zo n maatregel zal kunnen worden doorgevoerd. fabriek Zanker itopt produktie wasmachines übingen dpa/anp )e Duitse fabrikant van wasma- hines en -drogers Zanker i'ordt eind maart volgend jaar ndanks bevredigende resulta- Dgedoekt. Dit is het gevolg an de dinsdag aangekondigde amenwerking tussen het weedse moederbedrrijf Elec- rolux en de Duitsë AEG bij de iroduktie en ontwikkeling van uishoudelijke apparaten. Dat eeft Zanker gisteren meege- eeld. Het gaat bij de samenwerking eerste instantie om wasma- hines, drogers en vaatwasma- hines. De produktie van Zan- wordt overgebracht naar lEG Hausgerate in Neurenberg [n de Italiaanse Electrolux- lochter Zanussi. Bij Zanker verken 420 mensen. Het bedrijf naakt volgens een woordvoer- jer winst, heeft een stabiele imzet en benut de produktieca- laciteit volledig. Reddingsplan GATT-o verleg Is 'onzinnig' )en h rlet plan om 108 handelsminis- iers uit het hele wereld bijeen te Krengen in een poging de on derhandelingen over een vrijere wereldhandel (GATT) vlot te rekken, is 'onzinnig'. Dat heeft taatssecretaris Van Rooy van économische zaken gisteren in (Ie Kamer gezegd. Het plan (verd het afgelopen weekeinde vanuit het GATT-secretariaat als ten soort noodkreet gelanceerd. Mgens Van Rooy hangt het s van de GATT op een ak- ;oord over de landbouw tussen I en de VS. Een GATT-ak- loord zal hoe dan ook positief litwerken voor Nederland, al- Van Rooy. londen/den haag saskia van westhreenen De koffieboeren hebben het zwaar te verduren. De planters planten steeds meer, de bonen leveren steeds minder op. De prijs van koffie maakte de afge lopen drie jaar een duikeling van zestig procent. Omdat het zo niet langer kan, onderhande len planters en branders deze week in Londen over de toe komst van het zwarte goud. - Drie jaar geleden gooiden de koffieboeren onder aanvoering van Brazilië het hoofd in de wind. Brazilië wilde niet langer dat haar koffieproduktie aan banden werd gelegd. Alle af spraken over de hoeveelheid koffie die de landen mochten leveren, werden met een ferme beweging van tafel geveegd. Sindsdien is het een chaos op de internationale koffiemarkt. Al drie jaar bekvechten de producenten over de vraag of de ongeregelde handel moet blijven zoals-ie is, of dat er weer nieuwe afspraken moeten ko men. Op het hoofdkantoor van de Internationale Koffie Organi satie in Londen gaan alle partij en deze week weer voor het eerst rond de tafel zitten. En dat is, volgens R. Vaessen van de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers (VNKT) al een grote stap in de goede richting. Vaessen schat dat praktisch alle deelnemende landen (72 in totaal, waarvan ongeveer 50 consumenten en 20 producen ten) voor een nieuw koffiepact zijn; „Geen van de partijen heeft belang bij de huidige ont wikkeling." Het verlies dat de koffieboeren de laatste jaren hebben geleden is groot. Zo ver dienden Colombiaanse koffie producenten drie jaar geleden nog 10 tot 11 miljard dollar op hun export. Nu is dat minder dan 6 miljard dollar. Door de la ge opbrengst proberen de kof fieboeren hun kosten zoveel mogelijk te drukken, waardoor de producenten op hun beurt steeds beter op de kwaliteit correspondent Het is de laatste tijd weer wat drukker bij het kleine tempeltje achter de beurs van Tokyo. De kwakkelende aandelenkoersen zijn voor investeerders in Kabu- to-cho, Tokyo's Wall Street, aanleiding om maar weer eens een gang te maken naar dit 'Ka- buto-jinja' heiligdom. De grafiek van de aandelen koersen op de Beurs van Tokyo begint te lijken op contouren van de berg Fuji, de symmetri sche vulkaan die voor Japan is wat de tulp is voor Nederland. De Nikkei koersindex bereikte zijn piek op de laatste dag van 1989. Sindsdien zijn de koersen aan een afdaling begonnen die de beurs terug hebben geleid naar het niveau van ruim vijf jaar geleden, ofWel bijna zestig procent lager. De vraag is of de malaise op de beurs een afspiegeling is van de economische situatie in Ja pan. Vast staat dat de Japanse economie een neergaande fase doormaakt. Recessie is echter een wat groot woord. De econo mie groeit immers nog steeds tussen de twee en de drie pro cent op jaarbasis. Dat is voor veel landen een benijdenswaar dig groeitempo. Voor Japan be tekent het wel een teruggang vergeleken met de groei van tussen de vier en de vijf procent een jaar geleden. Op zien kan een beetje afrem men geen kwaad. De hoogtijda gen van de laatste helft van de jaren tachtig brachten hun ei gen problemen met zich mee. Met name het nijpend arbeids tekort. met op zijn hoogtepunt 145 vacatures voor elke 100 werkzoekenden, dreigde een loon-prijsspiraal te ontketenen Ook is het een gezonde trend dat de excessieve prijzen voor grond en huizen wat terugzak ken. Tweeënhalf miljoen gulden is nog steeds een imposant be drag voor een huis met vier ka mers. een garage en een mini male tuin, maar het is wel een miljoen lager dan zeven maan den geleden, toen het huis te koop werd aangeboden. Al is de economie als geheel gebaat bij een beetje stoom af blazen, voor de afzonderlijke bedrijven luidt de huidige neer gang toch moeilijke tijden in. Dat blijkt uit de jaarcijfers, die in de loop van juni worden uit gebracht. Het onderzoeksburo van Nomura, Japans grootste effectenmakelaar, schat de ge middelde terugval in de winst voor alle aan de beurs genoteer de bedrijven op 24 procent. De grootste tegenvallers komen in de elektronische industrie en bij de autofabrikanten, de parade- paardjes van Japans industriële succes. Ook grote namen als Matsushita en Sony blijven niet Nikkei Met smart wordt gewacht op stimulerende maatregelen van de overheid. Het uitblijven er van werd afgelopen maandag aangehaald als een van de rede nen voor het verlies van die dag, waarmee de Nikkei index voor het eerst in 5,5 jaar onder de 16.000 punten zakte. Een over tuigende verklaring is het niet, aangezien deze omstandigheid al veel langer geldt. Hetzelfde kan worden gezegd van de uit leg die onder buitenlandse ana listen opgeld deed, namelijk dat Japans aandelen voor buiten landse investeerders niet aan trekkelijk zijn omdat de divi denduitkeringen zo extreem laag zijn. Ook hier niets nieuws onder de zon. Dividend is in Ja pan al jaren een fractie van dat in het Westen. Niet alleen de aandelenkoer sen zijn teruggezakt naar het ni veau van vijf jaar geleden, ook het vertrouwen in de toekomst bij het bedrijfsleven is gedaald. De indicatoren geven een pessi misme aan dat de laatste vijf jaar niet meer is geregistreerd. Misschien is dit wel het be langrijkste lichtpuntje, want vijf jaar geleden zette het mo mentum in dat eind '89 tot een record op de beurs leidde van 38.915. Ook in Japan zou wel eens sprake kunnen zijn van het bekende fenomeen dat de erg ste crisis al voorbij is tegen de tijd dat iedereen ervan over tuigd is dat er sprake is van een crisis. Alle slechte berichten en sombere blikken in het bedrijfs leven ten spijt, zijn alle analis ten het erover eens dat de hui dige stand van zaken op de beurs 'onrealistisch laag' is. Waarom de opleving nog steeds uitblijft, laat zich niet makkelijk verklaren. Misschien is dat wel de reden voor het toe- genoemen bezoek aan het Ka- buto-jinja heiligdom achter de beurs. Koffiebonen: De prijs is sinds het loslaten van prijsafspraken volledig ingestort, alhoewel de consument daarvan weinig merkt. moeten letten. Grote koffielan den als Brazilië, Colombia en Costa Rica zijn tot voor kort voor een vrije handel geweest. Zij hebben de laatste jaren rela tief veel geld verdiend met de soort koffieboon (de robusta- boon, een 'mindere' soort) die in hun landen wordt verbouwd. Toen het koffiepact teneinde was, konden zij de immense berg koffiebonen die de boeren ieder jaar teveel hadden gepro duceerd eindelijk op de markt brengen. Maar de koffieprijs is nu zo laag dat zelfs Brazilië in stemt met de besprekingen. Mexico, een van de grootste koffielanden, wil net als Peru, Ecuador en de Dominicaanse Republiek al langer af van de vrije handel. Volgens een voor stel dat nu in Londen op tafel ligt moeten ér regels komen voor de soort en hoeveelheid koffie die elk land mag produ ceren. De totale omvang van de wereldexport moet dalen met 10 miljoen 'bags' (een bag is 132 pond koffie) tot 62 miljoen bags. De gemiddelde wereldprijs van de milde arabica (een kof fieboon die groeit in Zuid- en Centraalamerika) en de lager gekwalificeerde robusta (Afrika en Indonesië) is nu niet meer dan 49 dollarcent per pound. Het laatste koffieakkoord liet de koffieprijzen vrij binnen een marge van 1,15 dollar en 1,45 dollar per pound. Volgens R. Schraa van Douwe Egberts is er van het sterke prijsverval in winkel weinig te merken geweest, en dat zal straks omgekeerd hetzelfde zijn. Ook Vaessen verwacht niet dat na een nieuw koffiepact de kof fie direct veel duurder zal wor den. „De vaste kosten blijven immers gelijk". Toch is een pak koffie in drie jaar drie kwartjes in prijs gedaald (van 3,12 gul- 2,37 den in januari 1989 i gulden nu). Koffieplanters en -branders hopen dat de koffieboeren dankzij een goede minimum prijs eerder een betere koffie boon gaan kweken. De Brazilia nen hebben al verklaard dat zij zich willen gaan richten op de arabica, een populaire milde koffieboon die nu vooral wordt verbouwd in Costa Rica en an dere Centraalamerikaanse lan den. Concurrerende koffielan den (waaronder Colombia) zul len Brazilië op de voet volgen. vijftien procent betrokken van gemeenschappelijke leveran ciers. Dit percentage moet nu snel omhoog gaan naar tachtig. Door hogere kortingen te be dingen bij de leveranciers zullen de kosten omlaag gaan. Renault kocht vorig jaar voor vijftig miljard frank onderdelen (16,7 miljard gulden). Deze post maakt zestig procent uit van dé produktiekosten. De rekening aan onderdelen bij Volvo be loopt jaarlijks 4,7 miljard gul den. De nieuwe overeenkomst is een belangrijke stap naar ver dere integratie van Renault en Volvo. De afgelopen maanden is druk gespeculeerd over een vol ledige fusie. Het Franse staatsautomobiel- concem Renault en de Zweedse branchegenoot Volvo gaan hun in 1990 begonnen samenwer king aanzienlijk uitbreiden. De activiteiten op het gebied van de aankoop van onderdelen en kwaliteitscontrole worden on dergebracht in twee gezamenlij ke ondernemingen, die worden bestuurd vanuit Parijs. Dat heb ben de concerns bekendge maakt. Renault en Volvo namen in 1990 belangen in elkaar. Sinds dien is al samengewerkt bij de aankoop van onderdelen, maar op het ogenblik wordt nog maar .onden cees van zweeden i,Ik verdien een goed salaris, (naar ik doe mijn werk ook ;oed", zei Kevin Maxwell ooit. )insdag bleek hoe goed Kevin daxwell zich van zijn taken leeft gekweten. De Mirror iroup Newspapers (MGN), de 'oornaamste pijler onder het Iritse Maxwell-imperium er hij sinds de dood van :ijn vader Robert de scepter aaide, maakte bekend dat ,3 miljard gulden uit haar lensioenkas is gestolen. Dat is tweemaal zo veel als erd gevreesd. let meeste geld werd. ont- Teemd door wijlen Robert Maxwell, wiens ontzielde li- :haam vorig jaar uit de wateren )ij de Canarische eilanden werd jevist. Destijds werd Kevin nog jezien als het zoontje dat ilechts naar de pijpen van de jitgever mocht dansen. Maar nmiddels lijkt vast te staan dat lij ook niet met zijn vingers uit le jampot kon blijven. Samen met zijn broer Ian en m adviseur werd Kevin vorige 'eek gearresteerd. In alle vroeg te belden twee agenten in bur ger aan bij zijn huis van twee miljoen gulden in Centraal- Londen. Zijn vrouw, die dacht dat de onverlaten op haar stoep journalisten wéren, opende een bovenraam en begon een tirade die zij besloot met de woorden: „Als jullie niet ophoepelen, bel ik de politie!" Waarop uit de mond van de agenten het citaat van de maand kon worden op getekend: „Maar mevrouw, wij zijn de politie." Kevin verwisselde zijn pyjama voor een donkerblauw pak en werd geboeid weggevoerd. Nog diezelfde avond was hij weer thuis, maar niet nadat hij zijn paspoort en een borgsom van 1,6 miljoen gulden op tafel had gelegd. Kevin genoot niet langer het voordeel van de twijfel. Vragen Acht maanden na de dood van 'captain Bob' zijn nog steeds ve le vragen onbeantwoord. Mil jarden guldens werden door Ro bert en Kevin Maxwell gestolen MGN was niet het enige slachtoffer maar onduidelijk is waar al dat geld is gebleven. Vast staat slechts dat de fraude van de Maxwells de geschiede nis in zal gaan als de grootste aller tijden. Het was dankzij de Financial Times dat tenminste een tipje van de sluier is opgelicht. Al twee maanden voor zijn dood zette de krant een team van veertien journalisten op 'Max well'. Dat team reisde naar de verste uithoeken van diens im perium. Documenten werden doorploegd, (ex-)werknemers geïnterviewd, de videofilm van de lijkschouwing bekeken. En vorige week werd de alomvat tende conclusie van het graaf werk afgedrukt in de zachtroze kolommen: Robert Maxwell pleegde zelfmoord. Drijfzand Maxwell had zijn uitgeversim perium gebouwd op het drijf zand van een miljardenschuld. Om zijn schulden te kunnen af betalen, moest hij steeds weer nieuwe leningen aangaan. De banken waren volgaarne bereid hem de benodigde gelden te le nen, maar wel tegen een onder pand. De misdaad van Robert Maxwell was deze: als onder pand bood hij de aandelen aan van de Maxwell-pensioenfond sen en van de twee bedrijven waarin hij een meerderheidsbe lang had, de Maxwell Commu nication Corporation (MCC) en de Mirror Group Newspapers (MGN). Eind oktober van het vorig jaar kwamen er echter kinken in de kabel. Maxwell kon een aan tal verplichtingen niet meer na komen en zijn schuldeisers toonden weinig genade. De Amerikaanse bank Lehman dreigde over te gaan tot de ver koop van de MCC-aandelen die als onderpand waren gegeven en van Goldman Sachs kwam een soortgelijke tijding. Robert Maxwell wist wat dat zou betekeneïi. Als zoveel MCC- aandelen tegelijkertijd te koop werden aangeboden, zouden de financiële markten dat be schouwen als een brevet van onvermogen aan ziin adres. De prijs van de aandelen zou kel deren en daarmee ook de waar de van het onderpand dat hij aan andere geldschieters had gegegeven. Zijn hele imperium zou instorten, maar niet alleen dat. De rechter zou bewind voerders aanwijzen en de mil jardenfraude zou aan het licht komen.' Zijn laatste dagen zou hij in de gevangenis slijten. Terwijl zijn imperium op in storten stond, vloog Maxwell in zijn eigen vliegtuig naar Gibral tar waar zijn privé-jacht lag af gemeerd. Tevoren had Maxwell met een ongebuikelijke kus af scheid genomen van zijn woordvoerder en voor het eerst in zijn werkzame leven had hij ook zijn secretaresse thuisgela- ten. Met reden; Maxwell was niet voornemens te werken. In zijn opdracht wendde de 'Lady Ghislaine' de steven naar de Canarische Eilanden, waar Maxwell volgens de Financial Times zijn zelfmoord pleegde. Op dinsdag 5 november, rond elf uur 's ochtends werd Robert Maxwell vermist. Een groot scheepse zoekactie op zee be gon en een halve dag later werd het ontzielde lichaam van de uitgever gevonden. Erfgenaam Ten tijde van het drama was al duidelijk dat het Maxwell-impe rium wankelde. De Financial Ti mes had Maxwell enkele dagen voor zijn dood laten weten met het verhaal te zullen komen dat zijn schulden tweemaal zo hoog waren als tot dan toe was aan genomen, een onthulling die de Kevin Maxwell (links) en broer Ian: „Ik ben blij dat Ik aandelenprijs geen goed kon doen. Maar Kevin evenals Ian genoot altijd het voordeel van de twijfel. Hij was in de ogen van velen de weinig benij denswaardige erfgenaam van een failliete boedel. Inmiddels staat vast dat ook Kevin zijn handtekening plaats te onder de opdrachten waar mee miljarden guldens uit de pensioenfondsen werden ge haald. Zelfs zou hij na de dood van zijn vader nog aan het geld van de gepensioneerde ex- werknemers hebben gezeten. Kevin staat terecht op twee be schuldigingen van samenzwe ring tot fraude en zes beschuldi gingen van diefstal. Hij zei bij het verlaten van de rechtbank: „Na zeven maanden van berechting door middel van gerucht, berechting door mid del van insinuatie en berechting door middel van gekleurde be richtgeving in de media kijk ik er naar uit mezelf in de rechts zaal te kunnen verdedigen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9