BV OV-kaart uit gratie bij Ritzen Binnenland Eindelijk een plekkie Grote steden willen al het geld uit pot voor stadsvernieuwing Akkoord over hardere aanpak van computercriminaliteit Neen tegen sloop in Bijlmer LOTA: Stop boycot Zuid-Afrika WAT...! WILLEN ZE Tante Pos slankt af om straks in trek te zijn DE AANKOOPNOTA VAN DE VIDEOCAMERA ZIEN?" DONDERDAG 25 JUNI 1992 5 'Meer onderzoek in zaak-Bosio' DEN HAAG ANP De lening van 650.000 gulden die de Franse ondernemer M. Bosio in 1982 van Economische Zaken kreeg, heeft niets te ma ken met de drugssmokkel waar bij deze Fransman in 1985 on gewild betrokken raakte. Dat concludeert een Tweede Ka mercommissie onder voorzit terschap van de D66'er Tom mei. Hij heeft de bevindingen van het onderzoek vandaag be kendgemaakt. PvdA en Groen Links willen desondanks dat de Tweede Ka mer het onderzoek voortzet en uitbreidt. Zij hebben sterke aan wijzingen dat de Fransman het slachtoffer is geworden van een netwerk van drugs- en wapen handel, waarbij de Nederlandse overheid betrokken is geweest. Bosio kreeg in 1982 een kre diet van de toenmalige EZ- staatssecretaris Van Zeil om een dreigend faillissement af te wenden. Vervolgens werd de Fransman binnen een jaar al ontslagen omdat hij er een puinhoop van zou hebben ge maakt. Bosio zelf vertelde een ander verhaal: de kredietgaran tie zou zijn verduisterd door een functionaris van EZ en ge bruikt voor wapenhandel met het Midden-Oosten. Twee jaar na zijn ontslag raakte Bosio via een vroegere werknemer be trokken bij een grote drugs smokkel van Ghana naar Ne derland. Volgens de kamercom missie werkte de ex-werknemcr destijds als informant voor Ne derlandse politie- en justitie diensten. Bosio heeft altijd ont kend te weten dat het om drugssmokkel ging. Nep-agent hoeft niet de cel in Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 33- jarige Amsterdammer 120 uur dienstverlening opgelegd wegens het vervaardigen en gebruiken van een vervalst identiteitsbewijs van de politie. De man gaf zich vorig jaar zomer enige weken uit voor rechercheur en bezocht in die hoedanigheid prostituées op de Wallen. Hij heeft altijd volgehouden dat hij de „gesignaleerde misstanden" wilde publiceren in een landelijk weekblad. De of ficier van justitie had negen maanden cel geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Volgens de verklaringen van een aan tal betrokken vrouwen zou de Amsterdammer hen seksuele diensten hebben afgedwongen. De man benaderde hen met het verhaal dat hij bezig was met een onderzoek naar „de Ghanese maffia", die een rechtstreekse bedreiging zou vormen voor zwarte en illegaal in Nederland verblijvende prostituées. Uit angst voor problemen met de autoriteiten liet een aantal vrou wen zich overhalen met hem naar bed te gaan. Geen verwarring meer over Montezuma Het zal je maar gebeuren. Een Amerikaanse zakenpartner heeft het over Montezuma's re venge, en je vertelt enthousiast dat je die film ook zo mooi vindt. Of zijn secretaresse begroet je met John, waarop'je vriendelijk glimlacht. Fout, fout, fout! In Amerikaanse slang (spreek taal) betekent Montezuma's revenge diarree en john minnaar. Óm aan deze rampzalige spraakverwarrin gen een einde te maken is er nu een Ameri kaans woordenboek op de markt voor de Ne derlandse zakenman: "Verklarend woorden boek zakelijk Amerikaans Engels - Neder lands'. Een groot deel van het lijvige boekwerk verklaart woorden uit het slang die een infor mele dan wel vulgaire betekenis hebben. En dat kan volgens schrijver dr. A. van Zuilen een boel narigheid voorkomen. Acht jaar lang heeft Van Zullen oud-jour nalist, wetenschapper en auteur van reisgid sen „met papiertjes rondgelopen" om elk woord dat hij vreemd vond te noteren. Nou ja, bijna elk woord. „Als een uitspraak is afgeleid van de Golfoorlog doe ik er niets mee. Die wordt over drie jaar niet meer gebruikt." Nederland helpt Benin met milieu den haag» Nederland en het Westafrikaanse land Benin hebben gisteren een verklaring getekend waarin zij zich verplichten bin nen een jaar tot een verdrag te komen voor het behoud van het milieu. De verklaring werd ondertekend door de ministers Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) en Alders (Milieubeheer) aan het einde van een driedaags bezoek van president Nicephore Soglo van Benin aan Nederland. Tijdens de Unced, de VN-conferentie over milieu en ontwikkeling, in Rio de Janeiro maakte Neder land soortgelijke afspraken met Bhutan en Costa Rica. Neder land verplicht zich in de verdragen de aanslag op het milieu zo veel mogelijk te beperken. In ruil daarvoor beloven de drie ge noemde ontwikkelingslanden zuiniger om te omgaan met hun natuurlijke hulpbronnen en de opbrengsten daarvan eerlijker te zullen verdelen. Uni-Invest lijdt fors verlies Amsterdam De onroerend-goedmaatschappij Uni-Invest heeft vorig jaar een verlies geleden van 69,57 miljoen gulden tegen een winst van 2,79 miljoen in 1990. De beide jaren zijn echter moeilijk vergelijkbaar. Vorig jaar heeft de Canadese „entrepe- neur" (zoals hij zichzelf noemt), Richard Homburg, de scepter overgenomen en de tent „helemaal schoongemaakt". Bij die schoonmaak hoorde een afwaardering van het onroerend goed van 54,5 miljoen. De waarde van het onroerend goed was vol gens Homburg helemaal „opgeblazen". Bovendien heeft de Ca nadees voorzieningen van 26 miljoen getroffen op leningen waarvan hij vreest dat hij het geld niet meer terugkrijgt. „Voor onze acties zouden we de hoofdprijs moeten krijgen. Uni-Invest staat overeind en valt niet meer om", aldus Homburg woensdag. Raad van advies voor exportbeleid den haag Staatssecretaris Van Rooy (economische zaken) wil meer aandacht voor de exportwensen van het bedrijfsleven. Daartoe zal dit najaar een raad van advies voor de export wor den opgericht, waarin vertegenwoordigers uit het midden- en kleinbedrijf zitting hebben. De raad zal de staatssecretaris twee maal per jaar over de activiteiten van de Exportbevorderings- en Voorlichtingsdienst (EVD) van het ministerie adviseren. Amsterdam Er is te veel blik. Zelfs een piepkleine auto raak je in Amsterdam heel moeilijk kwijt. Een woon bootbewoner aan de Wittenburgergracht bedacht een creatieve oplossing voor zijn particuliere parkeerpro bleem. FOTO FRED STEENMAN FOTOPERSBUREAU DIJKSTRA Kamer boos over 'klantonvriendelijk/leid' Minister Ritzen van onderwijs overweegt de samenwerking met de BV OV-Studenten- kaart op te zeggen. Tijdens een debat in de Tweede Kamer zei hij gisteren dat het be drijf wat hem betreft „niet langer nodig is" om de kaart te verspreiden en toe te zien op een juist gebruik ervan. Ook de studentenvakbond LSVb heeft al eens geopperd de kaart maar liever bij de Informatiseringsbank van het ministerie onder te brengen. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht willen tot het jaar 2005 elf miljard gulden voor stadsvernieuwing. Zij maken hiermee aanspraak op het totale budget dat staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting) voor stadsvernieuwing reserveert. In de nota Beleid voor stadsver nieuwing in de toekomst (Bel- stato) die Heerma in april naar de Kamer stuurde, wordt uitge gaan van ongeveer vijfeneenhalf miljard voor de vier grote ste den. Wethouders van Amster dam, Rotterdam, Den Haag en De Tweede Kamer kan zich in grote lijnen vinden in het wets voorstel van minister Hirsch Ballin (justitie) om de opruk kende computercriminaliteit strenger aan te pakken. Een ka mermeerderheid vindt wel dat particulieren en bedrijven zelf ook een taak hebben om hun computersystemen te beveili gen, zo bleek gisteren in het de bat met de bewindsman. Het wetsvoorstel regelt onder meer het strafbaar stellen van het binnendringen in beveiligde computerbestanden en het toe kennen vgn de bevoegdheid aan de politie om data- en te- lefax-verbindingen af te tappen. De Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) verwacht dat het aantal misdrijven met com puters de komende tien jaar zeer fors zal toenemen. Door de opkomst van teleshopping en thuisbankieren is de misdaad per computer een groeimarkt geworden, zo heeft de CRI on langs vastgesteld. Ook de ge bruikersvriendelijkheid van de personal computer speelt daar bij een rol. Met het wetsvoorstel van Hirsch Ballin kan ook het" ver spreiden van zogeheten com putervirussen strenger worden aangepakt. Volgens de jongste CRI-gegevens zijn inmiddels 1.300 computervirussen in om loop. Dat waren er vijf jaar gele den nog maar 80. In de afgelo pen twee jaar is het aantal vi- Utrecht maakten hun gisteren bekend bij de presenta tie van de nota De stadsver nieuwing in de grote steden af maken. Van het bedrag dat volgens de wethouders van de grote steden nodig is voor stadsvernieuwing, willen zij tien miljard steken in renovatie en één miljard in nieuwbouw in de binnensteden van Amsterdam en Rotterdam. In Den Haag en Utrecht zal het tempo van renovatie, sloop en nieuwbouw flink moeten wor den opgeschroefd. In Amster dam en Rotterdam zullen alle zeilen moeten worden bijgezet om het huidige tempo te hand haven en de extra woningen te bouwen die er volgens de kabi netsplannen voor de ruimtelijke ordening (Vinex) moeten ko men. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben bere kend dat het bedrag dat lande lijk beschikbaar zou moeten worden gesteld voor stadsver nieuwing twintig miljard gulden zou moeten bedragen. Ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten noemde dit bedrag al eerder in een reactie op de plannen van Heerma. Een kamermeerderheid is het met de opvatting van Ritzen eens. Zo kreeg de BV tijdens het debat het verwijt „klantonvrien delijk" te werken. Bovendien vond de Kamer dat de overheid te veel macht uit handen heeft gegeven toen ze voor deze half- geprivatiseerde constructie koos, waarbij de overheid maar een van de drie aandeelhouders is, naast de NS en de overige vervoersbedrijven. Aanleiding voor het overleg in de Kamer was het jaarverslag van de Nationale Ombudsman, waarin forse kritiek wordt gele verd op het optreden van de BV. De Ombudsman schrijft in zijn verslag dat de Informatiserings bank tegenwoordig „soepel en snel" op klachten reageert in te genstelling tot de BV. Die rea geert opvallend afwijzend op klachten van studenten en ne geert zelfs de rapporten van de Ombudsman. Directeur Abbenhuis van de BV OV-Studentenkaart liet na afloop van het debat weten dat hij niet bang is voor een onder zoek naar het functioneren van zijn bedrijf. „Iedereen had het gevoel dat het met die kaart nooit wat zou worden. Maar wij zijn erin geslaagd de invoering van zo'n kaart voor 600.000 stu denten betrekkelijk geruisloos russen explosief gestegen van 350 in 1990 tot rond de 1.000 vorig jaar. In de computersector bestaat de vrees dat het aantal virussen tegen het einde van 1992 zal uitkomen op 5.000. Het CDA looft het besluit van Hirsch Ballin en zijn collega Da- les (binnenlandse zaken) om het aantal zogeheten pilot- teams dat computercriminali teit bestrijdt, in 1993 uit te brei den van drie naar vijf. De vijf teams moeten een landelijk dekkend netwerk vormen. De huidige drie pilot-teams hebben sinds de oprichting anderhalf jaar geleden, de kennisachter stand bij de politie op het terein van bestrijding van misbruik van informatietechnologie kun nen wegnemen. te laten verlopen. Een andere organisatie zie ik dat niet zo gauw doen." Maij-Weggen komt openbaar vervoer tegemoet den haag anp Minister Maij van verkeer en waterstaat is bereid de gemeen ten met openbaar vervoer enigszins te ontzien. Zij blijft weliswaar bij haar voorgestelde bezuinigingsmaatregelen, maar zegde de steden toe dat zij „er vrede mee heeft" als die bezui nigingen niet helemaal worden gehaald. Dat bleek gisteren na afloop van het gesprek tussen minister Maij en vertegenwoordigers van de gemeenten met openbaar vervoer, verenigd in het BOV en het BOS. De gemeenten zijn ui termate bezorgd over de toe komst van het openbaar vervoer aangezien de minister ze dit voorjaar opzadelde met een ex tra bezuiniging van 55 miljoen in 1993 en 65 miljoen in 1994. De gemeenten vreesden daarop dat de bezuinigingen ten koste zouden gaan van het voorzie ningenniveau. Zij vreesden ook voor de werkgelegenheid in het openbaar vervoer. Volgens een woordvoerder van verkeer en waterstaat heeft minister Maij nauwelijks ruimte om haar beleid te wijzigen. „Maar als de openbaar vervoer bedrijven, ondanks intensieve pogingen om de efficiency te verbeteren, er niet in slagen de taakstelling te halen, is de mi nister bereid elders in de begro ting naar geld te zoeken." Veren iging wil zichzelf opheffen Het bestuur van de vereniging Lagere Overheden tegen Apart heid (LOTA) wil zichzelf per 1 januari 1993 opheffen en haar activiteiten voortzetten binnen de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten. Daarnaast vraagt het bestuur een einde te maken aan de boycot van Zuid-Afrika. Deze voorstellen komen mor gen aan de orde tijdens een le denvergadering van de LOTA in Arnhem. Volgens coördiniator H. Buis van de LOTA moeten de veran deringen in Zuid-Afrika een weerslag hebben in de activitei ten van anti-apartheidsorgani saties in Nederland, hetgeen neerkomt op een positievere benadering. Het bestuur vindt dat de boy cot heeft geleid tot bewustma king, maar dat gemeenten en provincies nu een zinvollere bij drage kunnen leveren door bij voorbeeld geld en kennis be schikbaar te stellen om bewo nersorganisaties in de zwarte woonoorden te ondersteunen. Van de 82 gemeenten die lid zijn van de LOTA, voerden 22 een boycotbeleid. Zij weigerden bijvoorbeeld sponsorgelden van bedrijven met banden in Zuid- Afrika en gebruikten geen Zuidafikaanse produkten. Voor het nieuwe beleid van de LOTA hebben inmiddels Arnhem, Nijmegen; Rheden, Wageningen en Ubbergen de eerste initiatieven genomen. Amsterdam Bewoners van de Bijlmer protesteerden gisteren luidruchtig tegen de mogelijke sloop van de fiats Geinwijk en Gerenstein. De stadsdeelraad Bijl mermeer had een hoorzitting ge organiseerd om te peilen hoe de inwoners van Amsterdam-Zuid oost zélf denken over de plannen om de leefbaarheid te vergroten door de afschuwwekkendste flats af te breken. ginnen, luidt kort samengevat hun conclu- Het sorteerbedrijf van de toekomst vergt een investering van 1,35 miljard gulden. PTT Post verwacht de operatie uit eigen middelen te kunnen betalen. Met een winst van 348 miljoen gulden over vorig jaar toont het bedrijf immers gezonde cij fers. De ingrijpende sorteer-vemieuwing moet dat zo houden. Met twintig miljoen stuks per dag is de brief nog geen zeld zaamheid, maar fax, computer en satelliet rukken steeds meer op. Ondertussen blij ven de loonkosten stijgen en doet de infla tie de rest. Een duurdere postzegel is geen oplos sing, want dat leidt onmiddellijk tot een vermindering van het aantal brieven. De techniek biedt in dit geval uitkomst. Via futuristisch aandoende apparaten als de automatische handschriftherkenner, kan de machine straks het sorteerwerk grotendeels overnemen van de mens. De postbode krijgt in 1998 zijn pakket keurig afgeleverd vanuit een van de zes 'hubs' (grote sorteercentra). Hij hoeft de brieven alleen nog maar op straat en huisnummer te leggen, in postjargon 'straten en zetten' genoemd. Het scheelt PTT Post straks 5.000 'volledige taken', ofwel zo'n 6.000 banen. Daarmee komt met een flinke klap een einde aan de jarenlange stijging van het aantal werknemers bij PTT Post. De vak bonden spreken zelfs van een trendbreuk. Zij verwachten (lat de operatie het begin is van verdere automatisering en efficiency verbetering bij PTT Post. Een postbode zal altijd nodig blijven een brief vliegt tenslotte niet vanzelf in de bus maar de machine kan steeds meer. Ondertussen zit het gros van de buiten landse staatsposterijen diep in de rode cij fers. Terwijl daar nog moeizaam wordt ge praat over privatisering, maakt PTT Post zich vast op voor de slag om het postver keer op de straks vrije Europese markt. Tante Pos denkt dat dan ook dat het straks wel gaat lukken na haar afslankings- kuur wat leuke klanten aan de haak te slaan. Tante Pos gaat afslanken. Niet dat ze nou echt te dik is, maar hier en daar beginnen zich toch wat vetrolletjes af te tekenen. En aangezien zij weet dat slank de trend van de toekomst is, begint ze alvast. Een zware en vervelende opgave, maar de gedachte dat haar buitenlandse concurrentes met de handen in het haar zitten omtrent hun overgewicht, maakt de vermageringskuur wat draaglijker. Dinsdag maakte Tante Pos bekend welk dieet ze gaat volgen: 'het sorteerkantoor van de toekomst'. Voornaamste 'ingre diënt' is het overstappen op het volledig machinaal sorteren van briefpost. Dat zal bij PTT Post tot 1998 zo'n zesduizend ba nen kosten, ongeveer een tiende van het totaal. De sociale consequenties van de kuur zijn dus aanzienlijk, maar de vakbonden tonen opmerkelijk veel begrip. De techniek is toch niet tegen te houden en dan is het maar beter er zo vroeg mogelijk mee te be- Gratis voor ANWB-leden: landeninformatie. Boekjes vol informatie over uw vakantiebestemming. Inclusief afwijkende verkeersregels en douanebepalingen. Haal 'm even op bij uw ANWB-kantoor. Doen. Dat voorkomt verrassingen DE ANWB HELPT U ALS GEEN ANDER.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5