Leidsch Dagblad Zware misdaad blijft toenemen A.s. zaterdag gratis ontbijtje en 50% korting. m A Ongehuwd samenwonen leidt tot veel ellende Noodweer in Frankrijk en Spanje 9Nederland viespeuk van Europa9 Rode Kruis bezuinigt op personeel Milieu-vriend# Voordelig en snel Voorschoterweg beste plek voor vuilfabriek In najaar kunstriffen voor kust Noordwijk TE WARM? DONDERDAG 25 JUNI1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39886 LOSSE NUMMERS 1,50 Nog nooit zoveel 9 Het prestigieuze Lloyd's of Londen valt hard en diep. Gisteren werd een verlies van 6,75 miljard gulden bekendge maakt. Agressie y« q De Leidse wegen- I -7 bouwer Schouls constateert een toename van de agressiviteit tegen zijn werknemers Preawentura yy Negen jonge regio- I nale kunstenaars exposeren onder de titel 'Preawentura 1hun werk in de Waag. Drugshandel belangrijkste werkterrein van bendes De zware, georganiseerde misdaad in ons land blijft de komende jaren toenemen. De meeste van de 59 geregi streerde criminele organisaties in Nederland zijn al lan ger dan drie jaar actief. Door gebrek aan bewijs lukt het politie en justitie niet om professionele criminelen aan te houden. Bestrijding van de zware en georganiseerde mis daad loopt daardoor op niets uit. DEN HAAG GPD-/ Dit blijkt uit het vandaag gepre senteerde jaarverslag van de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI). Ruim de helft van de bendes gebruikt een legale firma als dekmantel; een derde maakt zich schuldig aan het witwassen van geld. In 18 pro cent van de gevallen is sprake van corruptie door overheids functionarissen of mensen uit het bedrijfsleven. Drugshandel is nog steeds het Tsjecho-Slowakije partijen meest voorkomende misdrijf. Heroïne, vooral uit Pakistan en Turkije, wordt via de Balkan en Duitsland ons land binnenge smokkeld. De hoeveelheid in beslag genomen heroïne daalde van 532 kilo in 1990 naar 406 ki lo vorig jaar. De Colombiaanse drugskar tels oriënteren zich volgens de CRI in Europa op aanvoer- en distributiemogelijkheden. De verwachting dat de drugskartels zich zouden gaan richten op Oost-Europa als aanvoergebied is volgens de CRI uitgekomen. Vorig jaar werden in Polen en caine in beslag genomen die bestemd waren voor doorvoer naar West-Europa. Er werd ech ter ook direct op West-Europa gevaren. Grote vangsten werden gemeld uit Belgische, Italiaanse en Joegoslavische havens. De Colombiaanse drugsorganisa ties zien Europa volgens de CRI tegenwoordig als één markt. Naast drugshandel plegen de criminele organisaties vooral vermogensmisdrijven, zoals overvallen, kunst- en antiek diefstal, afpersingen, autodief stal en heling. Tien procent van de bendes maakt zich schuldig aan (pogingen tot) moord op concurrenten uit het criminele milieu. Ook het aantal overvallen dat wordt gepleegd, is vorig jaar weer gestegen. In 1985 regi streerde de CRI meer dan 1.000 overvallen, twee jaar geleden waren dat er 1.760 en vorig jaar 1.884. De CRI verwacht dat dit aantal zal toenemen tot 2.400 in 1995. parus/san sebastian Terwijl Noord-Europa het ene hogedrukgebied na het andere kan verwelkomen, wordt Zuid-Europa geteisterd door diepe depressies met zware regenval. De Franse Middellandse-Zeekust werd giste ren voor de tweede achtereenvolgende dag getroffen door slagregens. Er viel een dode en in het centrum van Marseille werd het verkeer door overstromingen volledig ont wricht. De zondvloedachtige regenval die ruim vier uur neerdaalde, vormde in diverse streken woeste waterstromen. Ook in de Noordspaanse badplaats San Sebastian ver oorzaakten slagregens deze week een ware catastrofe. Straten liepen onderwateren fun deringen van huizen en gebouwen werden ondermijnd. De foto toont een deel van de chaos in San Sebastian nadat het water was gezakt. foto epa Enorme files rond station leiden Het asfalteringswerk aan de Oegstgeesterweg leidde gis teren tot enorme opstoppingen rond het Leidse station. Sommi ge automobilisten zouden ruim drie kwartier in de file hebben gestaan. De gemeente meent dat de opstoppingen onontkoom baar zijn, omdat er weinig mogelijkheden zijn om het verkeer om te leiden. De ziekenhuizen zijn normaal bereikbaar geble ven. Het werk is morgenmiddag klaar. Woning Lubbers krijgt 'aanbouw' Rotterdam De woning van premier Lubbers krijgt op 1 juli, de dag waarop de huurverhoging met 5,5 procent ingaat, een 'aan bouw' van karton en golfplaten. Die wordt gebouwd door leden van de Rotterdamse Stichting Uitkerings Gerechtigden Bloem- hof/Afrikaanderwijk. De actie is een protest tegen de stijgende woonlasten. In vergelijking met negen ande re Westeuropese landen is de milieubelasting per vierkante kilometer Nederland het grootst. Ook een vergelijking op grond van de milieubelasting per inwoner of per eenheid Bru to Nationaal Produkt valt voor Nederland niet best uit: respec tievelijk een negende en tiende plaats. Dat stellen R. van der Laan en A. Nentjes van de Rijksuniversi- - teit Groningen. Ze hebben het milieubeleid van Zwitserland, Groot-Brittannië, Zweden, De nemarken, Noorwegen, Italië, Frankrijk, (West-)Duitsland, Ne derland en Finland vergeleken. De resultaten van hun vergelij king staan in het blad Econo misch Statistische Berichten (ESB). Van der Laan en Nentjes heb ben onder andere gekeken naar de milieudruk per inwoner (aantal auto's, energie- en wa terverbruik, kunstmestgebruik) en vuil per inwoner (uitstoot broeikasgas, zwaveloxide, stik stofoxide en huisvuil). Dat levert omgerekend per vierkante kilo- den haag«anp meter een laatste plaats op. Verder is gekeken hoe landen met hun milieu omspringen. Daarvoor hebben zij zaken op 'Fout gebruik hartbewaking in Zuidhollandse ziekenhuizen' /alwater, omvang van be schermde natuurgebieden ten opzichte van het totale landop pervlak en invoer van tropisch hardhout. Op deze ranglijst komt Nederland niet verder dan een negende plaats. Alleen Italië scoort nog slechter. Tweederde van alle patiënten die in een Zuidhollands zieken huis op de hartbewaking liggen, hoort daar niet thuis. Dat geldt ook voor een kwart van alle pa tiënten op intensive care-afde- lingen. Ook zij kunnen best worden behandeld op een ge wone afdeling. Dat dat toch niet gebeurt komt door gebrek aan 'gewone' bedden, tekort aan personeel en te snelle over plaatsing van een gewone naar Het Nederlandse Rode Kruis gaat het aantal betaalde krach ten drastisch inkrimpen. Tussen nu en eind volgend jaar moet het personeelsbestand met maximaal tien procent vermin deren. Gedwongen ontslagen zijn niet uitgesloten.- Er werken op dit moment 260 beroeps krachten bij het Rode Kruis. Tegelijkertijd wordt het vrij willigerskorps in omvang ver dubbeld. De reorganisatie moet het Ro de Kruis slagvaardiger en doel matiger maken. De hulporgani satie ging de laatste jaren ge bukt onder een nogal stoffig en verambtelijkt imago. Met de ondernemingsraad heeft de directie inmiddels een eerste contact gehad over een sociaal plan. Ook een herverde ling van functies valt binnen dè plannen, die op 1 juli door het algemeen bestuur worden be krachtigd. Open van: Maandag tot en met Zaterdag van 08.15 uur -17.45 uur *Het Motorjiui^ Geen hinder voor omwonenden leiden janet van puk compostfabriek in Leiden kan het beste worden gebouwd naast het terrein van de rioolwaterzuivering aan de Voorschoterweg. Dat blijkt uit een rapport over het project dat is opgesteld op basis van de eer ste resultaten van het milieu onderzoek rond de nieuwe scheidings- en vergistingsinstal- latie. Omwonenden van het terrein naast de rioolwaterzuivering krijgen volgens het onderzoek geen hinder van de moderne vuilfabriek. Bij de andere moge lijke vestigingsplaats die is on derzocht, aan de Rhijnhofweg (bij de begraafplaats) in Oegst- geest, is dat wel het geval. Uit het onderzoek wordt dui delijk dat bij de beoogde plek aan de Voorschoterweg de hui zen zo ver van de fabriek af lig gen, dat bewoners geen last zul len hebben van stank, herrie of extra verkeer. Daarentegen staan dicht bij het terrein in Oegstgeest een woning en een paar bedrijfspanden. Daar zal de geluidsoverlast mogelijk de normen overschrijden. Ook is het daar moeilijker om 'strikt te voldoen aan de norm voor geurbelasting'. Omwonenden van het terrein aan de Voorschoterweg zijn fel tegen de komst van een com postfabriek. Zij vrezen hinder van de vrachtwagens en zijn bang in de stank te komen zit ten. Ze wijzen er op dat ze ook al jarenlang de stank van de rioolzuivering hebben moeten doorstaan. Pagina Leiden: Compostfa briek dicht bij te veel stank. De morgenstond heeft voordeel in de mond. Want als u zaterdag 27 juni tussen 7.00 en 10.00 uur Meubelplein Leiderdorp bezoekt, krijgt u op alle meubelen met het speciale label 50% korting! En omdat u zo vroeg uit de veren moet, serveren we ook nog een gratis ontbijt met koffie, thee, melk, jus d'orange, croissants en belegde broodjes. Vergeet niet de wekker te zetten, want op is op! NA ÉÉN RONDJE MEUBELPLEIN WOON JE VEEL MOOIER. MEUBELPLEIN LEIDERDORP «a—8» i" 'l'ilpllfllll lli ili'lFliliM—11 HET GROOTSTE MRJBEIRflN Informatie 071-416585 londen jasqn bennetto the independent Stellen die samenwonen voordat ze gaan trouwen, heb ben tot 60 procent meer kans dat hun huwelijk in een echtscheiding eindigt dan degenen die niet eerst heb ben samengewoond. Een Brits onderzoek, dat is geba seerd op cijfers uit 1989 en dat deze week is gepubli ceerd, bewijst het tegendeel van wat tegenwoordig vaak wordt geloofd: dat samenwonen voor het huwelijk het stevigste fundament zou leveren. Het aantal mensen dat samenwoont voor het huwe lijk is van een paar procent in het midden van de jaren zestig gegroeid tot meer dan vijftig procent eind jaren tachtig. Het onderzoek werpt licht op een tendens die zich de afgelopen twintig jaar heeft ontwikkeld en die laat zien dat de leeftijd waarop mensen trouwen en de periode dat een huwelijk heeft geduurd, niets te maken hebben met de vraag of een huwelijk veel of weinig kans heeft op de klippen te lopen. Stellen die tussen 1970 en 1975 trouwden na te heb ben samengewoond, hadden dertig procent meer kans na vijfjaar te scheiden dan mensen die niet eerst onge huwd hadden samengewoond. Dat cijfer steeg tot veer tig procent bij huwelijken die zijn gesloten tussen 1975 en 1979 en tot vijftig procent bij mensen die trouwden tussen 1980 en 1984. De onderzoekers zouden volgens het verslag in het blad Population Trends „het eerste hypothetische be wijs hebben geleverd voor een verband tussen samen wonen voor het huwelijk en een verhoogde kans op echtscheiding". De cijfers leveren munitie op voor tra ditioneel denkende mensen die vinden dat stellen apart moeten blijven wonen zo lang ze niet getrouwd zijn. In Canada, de' Verenigde Staten en Zweden zijn soortgelijke ontwikkelingen gesignaleerd als in Groot- Brittannië. Onderzoeken hebben daar uitgewezen dat zelfs waiineer de tijd dat stellen samenwonen wordt opgeteld bij het huwelijk, ze toch nog sneller scheiden dan mensen die niet ongehuwd hebben samenge woond. De Britse onderzoekers denken dat er twee belangrij ke mogelijke redenen zijn voor het feit dat ongehuwd samenwonen uiteindelijk eerder leidt tot echtscheiding. Ze wijzen erop dat stellen die eerst samenwonen waar schijnlijk minder geneigd zijn het huwelijk als een ver bintenis te zien die per se een leven lang moet duren. Daarnaast hebben de Britse onderzoekers vastgesteld dat stellen die hun huwelijk voorzien van een religieuze ceremonie langer bij elkaar blijven dan degenen die al leen in het stadhuis zijn getrouwd. Geen krant ontvangen? nri 071 -161400 DCL. 071 161499 VANDAAG HET WOORD IS AAN Marie Boddaert Het geluk wordt ons niet in een goudklomp gegeven; in kleine penningen wordt het ons in de schoot geworpen. Familieberichten Feiten en meningen - Film Info Programma's- Regio RTV Show - Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 11 HET WEER Verwachting van het KNMI tot norgenavond Zonnig Zonnig Minimumtemperatuur omstreeks 12, middagtemperatuur 22 graden. Zwakke tot matige vind, uit richtingen tussen noord n oost rond kracht 3. een intensive care-afdeling. Als gevolg daarvan is er in zie kenhuizen soms geen plaats voor ernstig zieke patiënten. Een en ander staat in een rap port van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland die daar binnen kort over praat. In een reactie stelt voorzitter H. Michels van de Nederlandse Vereniging voor Cardiologie dat dergelijke pro blemen in het hele land voorko- noordwuk paul van der koou Voor de kust bij Noordwijk ko men dit najaar vier kunstriffen op de bodem van de zee, naast het voormalige REM-eiland. Zee-anemonen, sponsen en an dere zeedieren moeten zich in drie jaar daarop nestelen en massa's zeevis en kreeft aan trekken. Dit bleek gisteren op een Noordzee-symposium in Scheveningen. Als de voor Nederland unieke proef lukt, wil Rijkswaterstaat meer riffen aanleggen. Geop perd werd om vissers te laten bijdragen in de kosten, omdat er vissen (inktvis en zeebaars) bij de 'kweekplaats' worden ver wacht waaraan goed valt te ver dienen. De riffen worden rond, 2,5 meter hoog en krijgen een doorsnede van 10 meter. Om te kunnen vergelijken, komen er twee riffen van beton en twee van natuursteen. Rijkswater staat heeft voor de plek bij Noordwijk gekozen omdat deze dienst een meetstation heeft op het voormalige REM-eiland. Aan de oppervlakte zal weinig van het onderzeese experiment te zien zijn. Wel wordt een stuk zee van 500 bij 500 meter met boeien afgezet om te voorko men dat vissers of anderen de zaak verstoren. Oude scheepswrakken vor men al eeuwen een goede voe dingsbodem voor een rijk zeele ven. Dat bracht andere landen al veel eerder op het idee om de natuur op de zeebodem een handje te helpen. Zo hebben Ja pan, Ierland en de VS bijvoor beeld zeewierkwekerijen opge zet. Pagina 3: Nederland wil meer greep op Noordzee STEEKWAGEN Zeer robuust en 'oog te 125 cm Lt A._SB.jF:_r> Carrier AIRCONDITIONING betaal ik daarna (f27.80)» tische betaling* Par kwartaal If 80.10] via accapt Naam en voorletters. Telefoon (i.v.m. controle bezorging) Leidsch Dagblad Am woordnummer 10050 2300 VB Lelden 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1