Oegstgeest: feesten jongeren verboden Strijden om een plek op de Zoeterwoudse monumentenlijst Regio Leiden 'Wil nummer 95 zich melden bij 't Rad van Avontuur' Sjelter: politiek Leiderdorp moet beslissen over bezuinigingen Melkboeren doen het goed op de touwbaan DONDERDAG 25 JUN11992 Buurtbewoners willen verhuizing SJJO Verenigingsleven Zoeterwoude zet beste beentje voor op braderie Hogere contributies bibliotheek leiderdorp De Leiderdorpse bibliotheek moet de contributies verhogen om het tekort op de begroting weg te werken. De bi bliotheek in het sociaal-cultureel centrum Muzenhof verwacht dit jaar een tekort van ruim 10.000 gulden, dat is veroorzaakt door hogere personeelskosten. Het tekort bedraagt volgend jaar bovendien waarschijnlijk bijna 600.000 gulden, 30.000 gulden meer dan de gemeente wil subsidiëren. De bibliotheek wil de contributies niet verhogen om het tekort op te vangen. Het Leiderdorpse sociaal-cultureel centrum Sjelter vindt dat de gemeente raad moet beslissen op welke punten het centrum moet bezuinigen. Sjelter moet een bedrag van 26.000 gulden besparen om een tekort te voorkomen. Die besparing zou moeten komen uit het agogisch werk, zoals emancipatie- en migrantenprojecten. „Dat is voor ons onaanvaardbaar", verklaarde Sjel- ter-woordvoerder H. Edink gisteravond tijdens de raadscommissie welzijn. De commissieleden toonden zich gisteren verontwaardigd dat Sjelter niet zelf wil kiezen waarop kan worden be zuinigd. „Ik zou het betreuren als de politiek het programmaboekje moet samenstellen", aldus CDA'erT. Meijer. Ook M. Holierhoek (PvdA) vond dat de bezuinigingen de verantwoordelijkheid van het bestuur zijn. Het eigen krantje dat het centrum in de wijken rondom Sjelter heeft verspreid, schoot de politi ci eveneens in het verkeerde keelgat. In het blad 'Sjelter in druk' staan niet al leen artikelen over de problemen in het centrum, maar ook over andere welzijnsprojecten in Leiderdorp. Meij er: „Het heeft weinig verwantschap met de activiteiten van Sjelter en zo'n krant kost niet niets. Als daaraan het geld wordt uitgegeven, vraag ik me af of het bestuur wel de goede prioritei ten stelt. Moet de gemeente daarvoor de rekening betalen? „Dat krantje is juist een voorloper op een bezuiniging", weerlegde Edink desgevraagd. „Het kost bijna niets en we willen daarom ook het programma in die vorm verspreiden. Maar daar voor moet die krant wel eerst bekend worden bij de mensen, vandaar dat we er nu al een paar maken. Hoe dan ook, we blijven hiermee wel binnen het budget voor publiciteit." Door de zomervakantie kan pas in september worden beslist over Sjelter. Het programma voor het volgende sei zoen is dan echter alweer begonnen. De commissieleden zijn bang dat acti viteiten dan niet meer kunnen worden teruggedraaid. Wethouder C. Kerner (welzijn) waarschuwde Sjelter: „Er is een tekort over 1991. Voor dit jaar is ook een tekort aangekondigd. Sjelter moet wel maatregelen nemen, want de gemeente kan niet automatisch alle te kortennabetalen." De 'moon- en sunravefeesten' die de de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk (SJJO) deze zomer in Oegstgeest wilde houden, gaan definitief niet door. Het college van burge meester en wethouders heeft de feesten verboden totdat er een alternatieve plek voor het jongerencentrum is ge vonden. Uit onvrede met de gebeurtenissen zijn SJJO-co- ordinator R. Weijand en bestuurslid Th. de Vries afgetre den. „We voelen ons gekoeioneerd", aldus Weijand. feesten in elk geval uit het zo- merprogramma van de SJJO wil schrappen. Wethouder A. Kohl- beck: „Het is niet makkelijk om een alternatieve plek te vinden voor deze feesten, die op onge lukkige tijdstippen worden ge houden. Maar die overlast kan ook niet." De wethouder is in elk geval niet van plan om het héle zomerprogramma van de Oegstgeester jongeren te schrappen, ondanks aanhou dende verzoeken van ouderen uit de omliggende flats aan het Boerhaaveplein. De SJJO is sinds het eerste 'sun- ravefeest' op 31 mei in ops-, praak. De jongeren gaven dit muziekfeest zondagochtend vroeg in het onderkomen aan het Boerhaaveplein. Vervolgens trokken verschillende buurtbe woners bij politie en gemeente bestuur aan de bel over de over last. Druk overleg tussen het SJJO-bestuur en het gemeente bestuur volgde, merials doel het vinden van een andere plek voor de feesten en misschien wel voor het hele jongerenwerk. Die plek is nog steeds niet ge vonden. Tijdens de commissieverga deringwelzijn gisteravond bleek dat het college van B en W de Overlast Eén van die ouderen, L. Kruyt, zat gisteravond op de publieke tribune om zijn bezwaren tegen de SJJO kracht bij te zetten. Hij Wassenaarder wordt ridder wassenaar De Wassenaarder I. den Boer columnist bij het Algemeen Dagblad is gistermiddag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding werd hem uitge reikt in raadhuis De Paauw door wethouder V.J.W. Wensveen, ter gelegenheid van Den Boer's vervroegde uittreding bij de krant. De Wassenaarder, geboren op 10 juni 1932, werkte 31 jaar in de journalistiek. Bij het Algemeen Dagblad was hij parlemen tairverslaggever. Daarnaast vervulde hij een aantal maatschap pelijke- en kerkelijke functies in zijn woonplaats. Stedenband krijgt toch subsidie leiderdorp» De werkgroep stedenband krijgt van de gemeente Leiderdorp toch een kleine subsidie om een jumelage op te zet ten met de Slowaakse stad Samorfn. De raadscommissie welzijn besloot gisteravond een subsidie van 750 gulden toe te kennen aan de werkgroep. Die wil daarmee een stichting opzetten en de eerste activiteiten bekostigen. Leiderdorpers 60 jaar getrouwd leiderdorp» Het Leiderdorpse echtpaar Eduard is op 28 juni zes tig jaar getrouwd. De inmiddels 83-jafige typograaf L.J. Eduard trad in 1932 in het huwelijk met J. Nievaart (nu 82 jaar). Uit het huwelijk werd een dochter geboren. Het echtpaar woonde veer tig jaar in Leiden; aan de Nieuwe Rijn, de Joan Willem Friso- straat en de Frans van Mierisstraat. In 1972 verhuisden zij naar de Leiderdorpse Langendijkdreef. Het echtpaar kende elkaar al jong. Zij woonden in dezelfde straat. vindt dat het hele jongerencen trum naar de rand van het dorp moet en dat de zomeractivitei- ten van de jongeren in elk geval niet mogen doorgaan. Kohl- beck: „Je kan niet zomaar een streep door het jongerenwerk zetten. Dan krijgen we mis schien toestanden zoals een paar jaar geleden, toen er hele maal niks werd gedaan voor de jongeren in de zomer. Het ge volg was heel veel overlast op straat." Op dit moment wordt de mo- gelijheid bekeken om de jonge ren te huisvesten in gebouwtjes van de MEOB, parallel aan de rijksweg A44. De MEOB verhuist naar nieuwbouw. Bestuurscoördinator R. Weij and is de toestand goed zat. Hij heeft inmiddels een andere baan gevonden bij het jonge renwerk in Scheveningen. „Maar dat heeft ook te maken met de toestanden hier. Het is zo langerzamerhand ook voor ons een onwerkbare situatie ge worden." Bestuurslid Thea de Vries was niet bereikbaar voor commentaar. BVL moét minder ambitieus worden leiderdorp» De Basketbal Vereniging Leider dorp moet niet meer zo hard trainen om kampioen te wor den als de vereniging daardoor te duur wordt voor jongeren en gehandicapten. Die boodschap kreeg de BVL gisteren van de raadscommissie sport. De BVL Het mysterie moet alle bezoe kers die zich gistermiddag om tien voor half vier op de Zoeter- woudse braderie bevonden, nu al weer ruim een etmaal in zijn greep houden. Wie was er in het bezit van nummer 95 van het Rad van Avontuur en waarom meldde hij of zij zich niet voor de puntzakken drop en popcorn die op dit getal waren gevallen? Het nummer was verkocht, dat wist de raddraaier van de voet balvereniging SJZ heel zeker. Met een nieuwe zwaai aan het wiel maakte hij in elk geval voor zichzelf snel een eind aan de kwellende onzekerheid. Mocht nummer 95 zich nog melden: de eigenares van nummer 93 kan inmiddels waarschijnlijk geen drop en popcorn meer Het plaatselijke verenigingsle ven legde traditiegetrouw weer een grote creativiteit aan de dag om het publiek tijdens de twee jaarlijkse braderie aan zich te binden. De belangstelling voor de professionele neringdoenden legde het af tegen de poffertjes bakkende volleyballers, de schiettent van de drumfanfare VIOS en de verkoop van geiten kaasjes waarmee de hervormde gemeente de restauratie van de Dorpskerk hoopt te bekostigen. Bij de mate van enthousias me waarmee de vrijwilligers zich inzetten voor het goede doel, mocht in een enkel geval vraagtekens worden gezet. De marmot die met de wat mislei dende naam 'Snelle Gijs' uit kwam in een buitenmodel knik kerspel, had nogal wat aanspo ringen nodig om uiteindelijk met een dribbelpasje in hokje negen te verdwijnen. Naar de eigenares van het winnende nummer hoefde dit keer niet te worden gezocht. Zuiltjes Tussen de 60 kraamhouders op had tevergeefs gevraagd of de deze tweejaarlijkse braderie be- huur in sportzaal Op Dreef kan worden verlaagd omdat de ver eniging anders te hoge contri buties moet gaan vragen. „Dan zijn we genoodzaakt de gehan dicapten en zo'n veerig jeugdle den af te stoten om een finan cieel gezonde vereniging te kunnen zijn", aldus BVL woordvoerder R. Kroon. vond zich voor het eerst ook een stand van de gemeente Zoeterwoude. Achter een stapel folders, linnen tasjes en opge zette muskusratten ('Bel de pro vincie als een levend exemplaar je achtertuin ondermijnd') ga ven nijvere ambtenaren infor matie en namen suggesties in ontvangst. De bodem van de De professionele neringdoenden kregen tijdens de braderie volop concrrentie van het plaatselijke vereni gingsleven. foto hielco kuipers klachtenbus bleef goed zicht baar onder slechts een handje vol briefjes, meestal afkomstig van oplettende burgers. Zij maakten hun bestuurders onder meer opmerkzaam op het feit dat de boom op de hoek van de Hoogstraat het leven heeft gelaten, dat de verkeers- zuiltjes beter zichtbaar zijn als ze geel worden geschilderd en dat het toezicht op het schoon houden van erven en tuintjes wel wat kan worden aange scherpt. Verder wilde de juri disch adviseur van de jongeren vereniging Utopia weten wan neer het bevel tot sluiting van het centrum wordt ingetrokken. „Zoeterwoudenaren zijn over het algemeen heel tevreden mensen", constateerde ambte naar Joop Harland dan ook. Burgemeester A. Houdijk kon hem dit even later nazeggen. Op zijn kinderspreekuur werd alleen beleefd geïnformeerd naar zijn hobby's ('vergaderen en tuinieren'), waarna de vraag stellers zich weer met overgave wijdden aan het maken van buttons. Houdijk bleek ook op dit punt over grote gaven te be schikken. Met dezelfde soepele handbewegingen waarmee hij normaliter koninklijke onder scheidingen opspelt, voorzag hij willekeurige bezoekers van de braderie van zijn eigen maak sels. In het feit dat hij een exem plaar met drie bloemetjes per ongeluk zielig met de steeltjes omhoog op een shirt bevestig de, stak voor de actiegroep te gen de komst van de hogesnel heidstrein de nodige symboliek. Tussen speciaal vervaardige TGV-koeken, verrekijkertjes van wc-rollen ('voor een laatste blik op het ongerepte landschap'), kleurplaten en ballonnen preek te de groep vooral voor eigen parochie. „Nee, voorstanders van de TGV hebben we hier nog niet hoeven te bekeren", zo be vestigt Mirjam Atesh die indruk. „Maar we zitten hier voorname lijk om mensen van de meest recente ontwikkelingen op de hoogte te houden." De een zaamste deelnemer aan de bra derie was gistermiddag onge twijfeld de verkoper in de de monstratiewagen van Plavita Spanplafonds. 'Een succes in Europa', aldus een meegebracht reclamebord. Maar Zoeterwou de zat er niet op te wachten. oegstgeest De Oegstgeestenaar Alexander van der Velden mag zich sinds gisteravond touwbaankampioen van zijn woonplaats noe men. Hij legde de 75 meter aan het touw over het Oegstgeester Kanaal als snelste af. Van der Velden, van beroep melkboer, werd ge volgd door Freek Ottenhof, die twee jaar ge leden nog beslag legde op de eerste plaats. Opmerkelijk genoeg verdient ook Ottenhof zijn kost met het aan de man brengen van zuivel in Oegstgeest. Tom Meijeraan werd derde. Van de 35 deelnemers die inschreven voor de touwbaankampioenschappen haal den er uiteindelijk 13 de overkant van het ka naal. Organisator Henk Heemskerk, alweer een melkboer, was één van degenen die de klauterpartij voortijdig moesten afbreken met een nat pak. foto hielco kuipers 'Het is een mooi pandje en ik wil het ook zo houden zoeterwoude caroline van overbeeke Het zijn twee beelschone pan den daar aan de Zoeterwoudse Zuidbuurtseweg nummer 49 en 57, daarover zijn vriend en vij and het eens. Een monumenta le gerenoveerde boerderij en een oude onderwijzerswoning bij het onderkomen van Don Bosco: beide moeten voor Zoe terwoude behouden blijven. Toch voeren de eigenaren en de gemeente een bittere strijd. In zet: wel of geen plaatsje op de gemeentelijke monumenten lijst. In het ene geval wil de eige naar van de boerderij, J.P. van der Voort, graag een vermel ding, maar weigert de gemeen te. In het andere geval is het precies omgekeerd en wil de ei genaar van het pandje aan de Zuidbuurtseweg nummer 57, J. van der Geest, met alle macht van de gewraakte lijst worden afgevoerd. Van der Geest is tevens eige naar van jongerencentrum Don Bosco. Hij wil het oude onder wijzerspandje van binnen ver bouwen. „Ik wil er een barruim- te maken voor de bezoekers van Don Bosco. Maar nu ik op die lijst sta, schijnen ambtenaren van de afdeling bouw- en wo- ningzicht zich ermee te kunnen bemoeien. Ik ben bang dat er nu strengere regels gelden en dat die verbouwing mij méér geld gaat kosten." Van der Geest wil van de lijst af hoewel hij zijn pandje ook zónder die bescherming zegt te zullen koesteren. Hij heeft de gemeente voorgesteld om al leen 'de schil', de buitenkant van de onderwijzerswoning, op de lijst te laten staan. Dan kan hij binnen ongestoord zijn gang gaan zonder het toeziend oog van ambtenaren. „Het is een mooi gebouwtje en ik wil het ook mooi houden." „De wethouder heeft inmid dels wel gezegd dat die verbou wing binnen wél wordt toege staan, maar dat wil ik nu eerst op papier hebben. Bovendien weet ik niet wat het in de toe komst betekent als ik nog eens iets wil veranderen." Het college van burgemeester en wethouders vindt dat het hé le pand van Van der Geest op de monumentenlijst moet blijven staan. „Bij de bescherming van het pand moet geen onder scheid worden gemaakt tussen interieur en exterieur." Volgens het college mag het pand in elk geval niet van de lijst worden afgevoerd. „Dit gezien de cul tuurhistorische betekenis en de architectonische kwaliteit van het pand." Het college stelt dat de ver bouwing van Van der Geest in derdaad is toegestaan, maar dat het in de toekomst van de con crete plannen afhangt of er een vergunning wordt verleend. Paradijs Voor de boerderij geldt een an der verhaal. Eigenaar Van der Voort heeft voor zijn pand nog geen plaatsje op de lijst en wil er juist dolgraag op. Hij heeft twee dochters wonen in de boerderij en in de niet legaal tot woonhuis verbouwde stal. „Als je op de monumentenlijst staat, mag ik twee huizen van de boerderij maken, heb ik ge hoord. Nu mag dat niet", aldus de agrariër. „Er is hier al een WD-raadslid komen kijken en die zei dat het kinderachtige onzin is van het gemeentebe stuur om er niet mee in te stern- Zijn 300 jaar oude boerderij heet toepasselijk 'het paradijs'. De monumentencommissie die over de waarde van een pand adviseert, vindt dat de boerderij inderdaad een plek op de lijst verdient. „Een complex om zorgvuldig mee om te gaan in de toekomst", adviseerde zij onlangs aan het gemeentebe stuur. Maar het ooilege van B en W heeft al eens in de clinch gele gen met Van der Voort en heeft daarom een ander standpunt. Het pand kan dan wel waarde vol zijn, Van der Voort moet eerst maar de illegale verbou wing van de stal tot woonhuis ongedaan maken. Zolang dat niet gebeurt, kan de boer het wel schudden. In 1988 heeft Van der Voort de stal achter de boerderij tot woonhuis verbouwd. De stal was in slechte staat en dreigde in te storten. Sinds die tijd woont één van zijn dochters in de verbouwde stal. Het ge meentebestuur gaf echter geen toestemming voor die verbou wing: want er stonden daardoor op die plek ineens twee wonin gen in plaats van één. En het agrarische gebied mocht niet verder met woningbouw wor den belast. Omdat de partijen nooit over eenstemming hebben bereikt, houdt het college van B en W zijn poot stijf wat betTeft het be geerde plekje op de monumen tenlijst. Vanavond besluit de gemeen teraad wat er moet gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18