Baker voor zwaardere sancties tegen Servië Franse politici buiten schot in bloedproces Buitenland Rellen na vonnis maffia-leider Gotti Moskou en Kiev halen banden aan Libië: Lockerbie-verdachten berechten onder toezien VN ANC breekt alle overleg met Pretoria af Emir Kuwayt steunt Londense Zoo i WOENSDAG 24 JUNI 1992 'Europese centrale bank in Bonn' Lissabon EG-voorzitter Portugal zal het komende weekeinde op de Europese top in Lissabon voorstellen om het Europese Mo netaire Instituut, de voorloper van een toekomstige centrale bank, te vestigen in Bonn. Daarmee lijken de kansen van Am sterdam om de bank te huisvesten definitief verkeken. Kandida ten als Londen, Frankfurt en Parijs zouden als financieel cen trum een te groot voordeel krijgen op de concurrenten. UPI in Saudische handen new york De in Londen gevestigde Saudische firma Middle East Broadcasting Centre heeft in financiële moeilijkheden ver kerende Amerikaanse persburau UPI overgenomen. Faillisse- mentsrechter Conrad heeft het bod van 3,9 miljoen dollar aan vaard. Franse boeren heffen blokkades op parus» De actievoerende Franse boeren hebben gis teravond besloten alle blokkades van wegen rond de Franse hoofdstad op te heffen. Volgens de boeren zelf zijn de blokkades een succes geweest, maar het vooraf gestelde doel, de volledige verlamming van de regio Parijs, werd niet bereikt. De boeren protes teerden tegen het nieuwe EG-landbouwbeleid. Op de foto staan de boze boe ren lijnrecht tegenover de oproerpolitie. foto epa G-7 bemoeit zich niet met GATT-overleg münchen De leiders van de zeven grootste industrielanden (G- 7) zijn niet van plan volgende maand Op hun jaarlijkse bijeen komst speciale stappen te zetten om de stagnerende GATT-on- derhandelingen vlot te trekken. Dat heeft een woordvoerder van de Duitse regering, Dieter Vogel, gisteren gezegd. Schip gestrand; Somaliërs verdronken ceneve Zeker negentig Somalische vluchtelingen zijn gisteren omgekomen nadat het schip waarop zij zaten aan de grond liep voor de kust van Yemen. Gevreesd wordt dat het aantal slachtof fers nog zal oplopen. De marine van Yemen is een reddingsactie begonnen om de resterende tweeduizend opvarenden van boord te halen. Niets nieuws over krijgsgevangenen VS moskou Het doorpluizen van KGB-archieven heeft geen nieu we informatie opgeleverd over het lot van Amerikaanse krijgsge vangenen die mogelijk in de voormalige Sovjetunie werden vast gehouden. Woordvoerster Tatjana Samoilis van de Russische buitenlandse geheime dienst opperde dat andere organisaties misschien meer informatie hebben. Fors verlies voor Mirror Group londen Mirror Group Newspapers (MGN), het vlaggeschip van het media-imperium van wijlen Robert Maxwell, heeft in het op 31 maart afgesloten boekjaar een verlies van 1,28 miljard gulden geleden. Het verlies is ontstaan door een reservering van 1,38 miljard gulden. Dat geld is opzij gezet in verband met de door Maxwell gepleegde fraude. Vier artsen in beklaagdenbank HANS GERTSEN correspondent Wie wist er van, waarom heeft de medische wereld niet eerder i wat was de rol de politiek in het hele schandaal? Dat zijn de drie sleutelvragen die de komende weken uitgebreid aan bod zul len komen in het zogenaamde bloedproces dat deze week in Parijs is begonnen. Inzet is het drama van de naar schatting 1500 hemofilie- patiënten die in de loop van 1985 met het AIDS-virus besmet raakten via transfusies waarbij besmet plasma werd gebrukt. Ruim 250 van hen zijn inmid dels overleden. De besmette patiënten zijn min of meer ter dood veroor deeld door een ongelooflijke ke ten van medische, ambtelijke en politieke blunders, zo lijkt het. Want zowel de top van de Franse nationale bloedbank als diverse ambtenaren van het mi nisterie van volksgezondheid en waarschijnlijk Ook diverse poli- Sarajevo ook vanmorgen weer doelwit beschietingen De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker, heeft gisteren aangekondigd de sancties tegen Servië te willen verscherpen wegens zijn „barbaarse" en „onmenselijke" militaire acties in Bosnië-Hercegovina. Daarnaast zei hij dat Washington haast wil maken met de hulpactie voor de bewoners van de Bosnische hoofd stad Sarajevo dat door Serviërs wordt belegerd. ven aan de Amerikaanse ver ontwaardiging. VN-functionarissen in het voormalige Joegoslavië zeiden dat ze de hoop op een spoedige luchtbrug hebben opgegeven, omdat aan de voorWaarde van een bestand van 48 uur nog steeds niet is voldaan. De Bosnische hoofdstad lag ook vanmorgen weer onder hevig mortiervuur van Servische na tionalisten. Ooggetuigen ver klaarden dat diverse mortier granaten insloegen in het cen trum van de stad terwijl ook an dere delen van Sarajevo zijn ge troffen. De achtergebleven inwoners van Sarajevo achten hun leven De VS zullen zich met hun bondgenoten over „verdere stappen" beraden en die coör dineren zodat „de hulpoperatie niet langer wordt geblokkeerd", aldus de minister. Baker zei dat hij de president zal voorstellen de ambassadeur uit Belgrado in Washington niet langer te dul den en het enige nog geopende Joegoslavische consulaat in Chi cago te sluiten. Daarnaast moet Washington zich sterker inzet ten om Servië en Montenegro te weren uit internationale instel lingen. Baker hoopt zo een ein de maken aan de „nachtmer rie" in Sarajevo en uiting te ge- buiten de schuilkelders niet meer zeker. „Het is net Russisch roulette als je de straat opgaat. Of je wordt geraakt door een mortiergranaat of neergescho ten door een sluipschutter", zo verklaarde een verslaggever van Radio Sarajevo. Ook de VN-lei- der in Bosnië, generaal Lewis Mackenzie, zei dat de hoop op een staakt-het-vuren de bodem i woordvoer- Intussen der van EG-onderhandelaar lord Carrington in Londen dat de presidenten van Bosnië, Kroatië en Servië hebben inge stemd met een uitnodiging om morgen in Straatsburg om de tafel te gaan zitten. Hij merkte echter op dat de Bosnische pre sident Izetbegovic mogelijk niet Sarajevo kan verlaten, maar dat hij in dat geval een vertegen woordiger zal sturen. De Joegoslavische kroonprins Alexander heeft gisteren gezegd dat hij genoeg heeft van zijn ballingschap en komend week einde naar het voormalige Joegoslavië gaat om te proberen de burgeroorlog te stoppen. „Ik ben vastbesloten een bijdrage te leveren aan een oplossing", zei Alexander Karadjordjevic, de zoon van wijlen koning Peter II. De 47-jarige kroonprins, die in Londen woont en de titel van koning formeel nog niet heeft opgeëist, veroordeelde zowel de Servische regering van Milo sevic als de sancties van de Verenigde Naties tegen Servië en Montenegro. „Ik ben in staat mensen bij elkaar te krijgen. Ik ga het een en ander in beweging zetten. Ik heb niet voor niets in het leger gezeten", aldus de kroonprins. tici wisten dat het gebruikte plasma besmet was. Mede om commerciële rede nen werd besloten de voorra den besmet plasma op te ma ken. Het alternatief, het impor teren van verhit en daarmee vi rusvrij plasma, werd bewust vertraagd om een enorme fi nanciële strop voor de bloed bank te voorkomen. Vier artsen, onder wie twee ex-directeuren van de Franse bloedbank en twee hoge func tionarissen van het ministerie van volksgezondheid zitten nu, zeven jaar later, in de beklaag denbank. Onder de vele tiental len getuigen bevinden zich ten minste drie prominente politici. De verdediging van de vier aan geklaagden heeft onder andere Georgina Dufoix, in 1985 minis ter van volksgezondheid, en staatssecretaris Edmond Hervé als getuigen op laten roepen. Ook de toenmalige premier, Laurent Fabius, treedt als getui ge op. Volgens velen horen deze drie eigenlijk ook in het be klaagdenbankje. new york» John Gotti, de baas gerechtsgebouw en eisten met van de machtigste maffia-familie veel vertoon een nieuw proces, in de Verenigde Staten, is giste- De 51 -jarige Gotti werd begin ren door een Newyorkse recht- april door een jury schuldig be- bank tot levenslange gevangenis- vonden aan vijf moorden, waar- straf veroordeeld. Zijn aanhan- onder de moord op de voormali- gers bestormden uit protest het ge baas van de Gambino-familie Paul Castellano. Gotti zelf zweeg tijdens het voorlezen van het vonnis, maar zijn aanhangers zet te uit protest tegen zijn veroorde ling de straat voor de rechtbank af en bestormden de hoofddeur. Zij gooiden dranghekken omver en bekogelden agenten. De me nigte van ongeveer duizend beto gers was in twaalf gecharterde bussen aangevoerd. Op de foto proberen aanhangers van Gotti de auto van een federale politie chef omver te werpen, foto epa De stemming tijdens het overleg tussen Jeltsin en Kravtsjoek was op perbest. Tijdens een wandelingetje langs het strand gooide de Russi sche president een badgaste in het water. foto DAGOMYS Rtr-i P-DPA Bons Jeltsin en Leonid Kravtsjoek zijn weer vrienden. De presidenten van Rusland en Oekraïne hebben gisteren de banden tussen de twee grootste republieken uit de voormalige Sovjetunie aangehaald. In de badplaats Dagomys aan de Zwarte Zee beloofden ze de we derzijdse betrekkingen in een omvangrijk vriendschapsver drag vast te leggen. Jeltsin en Kravtsjoek werden het in Dagomys snel eens over de verdeling van de Zwarte Zee- vloot. Volgens de voorzitter van het Oekraïnse parlement, Ivan Pljoesjtsj, zal een deel van de 380 schepen tellende vloot wor den verdeeld tussen Rusland en Oekraïne. De rest komt onder een gezamenlijk Russisch-Oek- raïns commando, aldus Pljoesjt sj. Sinds de oprichting van het Gemenebest van Onafhankelij ke Staten (GOS), eind vorig jaar, hebben Moskou en Kiev on enigheid gehad over de toe komst van de voormalige Sov jet-strijdkrachten. Vooral de Zwarte Zeevloot, die voor het merendeel Russische opvaren den heeft, maar ligt in de Oek raïnse havensteden Odessa en Sebastopol, was inzet van de twist. Jeltsin en Kravtsjoek bereik ten echter geen akkoord over de controle van de strategische kernwapens op hun eigen grondgebied. Kiev staat erop zelf de zeggenschap te houden over de atoomwapens op eigen bodem. Ook over de toekomst van de Krirn het overwegend door Russen bevolkte schiereiland aan de Zwarte Zee dat zich wil afscheiden van Oekraïne werden de presidenten het niet eens. Maar volgens Kravtsjoek spraken beide landen af op dit punt geen territoriale pretenties te hebben. Het 18-punten tellende ak koord bevat verder afspraken dat de handel tussen beide lan den plaats heeft op basis van wereldmarktprijzen en dat Oek raïne een deel van de tegoeden van de ex-Sovjetunie krijgt die zich nu nog in het buitenland bevinden. Ook worden de rech ten van de burgers van beide staten in het verdrag vastgelegd en zal er een regeling komen over de financiering van de te rugtrekking van het voormalige Rode Leger uit Duitsland. Jeltsin kohdigde aan dat hij morgen met Kravtsjoek en de presidenten van Roemenië (Ilie- scu) en Moldova (Snegur) naar een oplossing zal zoeken voor de burgeroorlög in Moldova. De presidenten ontmoeten elkaar op de zogenaamde Zwarte Zee- top in de Turkse stad Istanbul. 'Macedonië moet Slowakije roept volgende naam Mi'/l"en maand soevereiniteit uit Londen sceptisch over resolutie WASHINGTON Rti Volgens de Amerikaanse vice- minister van buitenlandse za ken, Thomas Nile's, vinden de VS dat de Joegoslavische repu bliek Macedonië haar naam moet veranderen. In maart zei den Amerikaanse regerings functionarissen nog dat de re gering Macedonië wilde erken- bratislava/praag dpa/afp Het Slowaakse parlement zal volgende maand de soevereiniteit van de deelrepubliek uitroepen en in augustus een eigen grondwet aannemen. Dat heeft de leider van de Beweging voor een Demo cratisch Slowakije (HZDS), Vladimir Meciar, gisteren gezegd. Soevereiniteit betekent echter geen onafhankelijkheid, aldus Me ciar, die nog steeds een confederatie met de Tsjechische republiek nastreeft. De HZDS-leider wil echter zestien Tsjechoslowaakse wet ten wijzigen of afschaffen. Praag beschouwt dit als een „afschei- ding". SIRTE Rtr/AFP PETER VAN NUUSENBURG Het ANC heeft voor onbepaalde tijd de onderhandelingen met de Zuidafrikaan- se regering over een nieuw politiek be stel (Codesa) afgebroken. De besprekin gen-zullen pas worden hervat als de re gering voldoet aan een pakket eisen, dat gisteravond op een persconferentie in Johannesburg bekend werd gemaakt. Het opschorten van de onderhande lingen heeft het land in zijn ernstigste politieke crisis gedompeld sinds presi dent De Klerk ruim twee jaar geleden zijn hérvormingen in gang zette. Het kabinet beraadt zich vandaag over de crisis, maar in een eerste reactie wordt het ANC-besluit 'verbijsterend' ge noemd. Het partijbestuur van het ANC kwam gisteren bijeen om zich te beraden over de situatie die was ontstaan na de moord op 39 mensen vorige week in het zwarte woonoord Boipatong op 60 kilo meter ten zpiden van Johannesburg. Het ANC stelt de regering aansprakelijk voor dit bloedbad, dat vermoedelijk door leden van de Zulu-beweging Inka- tha is aangericht. In een verklaring zei ANC-secretaris- generaal Cyril Ramaphosa, dat zijn or ganisatie via onderhandelingen het conflict wil oplossen, maar dat het ANC in het licht van de gebeurtenissen in Boipatong geen andere keuze heeft dan alle contacten met het 'regime' af te breken. Het ANC zegt voorts dat meer dan al leen de crisis in de onderhandelingen op het spel staat. „De keus is tussen de mocratische veranderingen of een veto recht voor de blanke minderheid." Daarom moet een vrij gekozen Grond wetgevende Vergadering de nieuwe grondwet opstellen en een overgangsre gering v nationale eenheid een einde maken aan het blanke minderheidsbe wind. ANC-leider Nelson Mandela zei dat zijn beweging pas naar de onderhande lingstafel zal terugkeren als aan alle ei sen is voldaan. De eisen behelzen on dermeer: een internationale commissie van onderzoek naar de moorden in Boi patong, de sloop van de logementen van trekarbeiders (vaak Inkatha-bolwer- ken), permanente, bewaking van de lo gementen en het regelmatig doorzoe ken door internationale teams van de' logementen op wapens. Daarnaast moet de regering een einde maken aan alle geheime operaties, en alle 'speciale veiligheidsdiensten' terug naar de ka zernes sturen. Politiemannen en mili tairen die bij geweld zijn betrokken, moeten geschorst en vervolgd worden. Het ANC wil verder dat een spoedbij- eenkomst van de Veiligheidsraad van de VN maatregelen neemt om een einde te maken aan het geweld. Er wordt een be roep gedaan op de internationale ge meenschap haar solidariteit te tonen door op 29 juni, de dag van de begrafe nis van de slachtoffers van Boipatong, geen Zuidafrikaanse schepen, vliegtui gen en goederen af te handelen. De da tum 29 juni moet in Zuid-Afrika een dag van nationale rouw worden. De Tweede Kamer is tegen het voor genomen bezoek van premier Lubbers aan Zuid-Afrika. Nu het ANC zich heeft teruggetrokken uit het Codesa-overleg (Conventie voor een Democratisch Zuid-Afrika) is een officieel bezoek on denkbaar, aldus de regeringsfracties van CDA en PvdA. WD en Groen Links had den al eerder laten weten het bezoek uit te willen stellen. Het Libische parlement heeft gisteren een resolutie aangeno men waarin gesteld wordt dat de twee verdachten van de Loc- kerbie-aanslag kunnen worden berecht door „een eerlijk en rechtvaardig hof'. Dit zou moe ten gebeuren in overleg met de Verenigde Naties en de Arabi sche Liga. Daarmee lijkt Libië niet langer uit te sluiten dat het tweetal wordt uitgeleverd aan het westen. De twee Libiërs worden ver dacht van de bomaanslag op een PanAm-toestel dat in 1988 boven het Schotse Lockerbie neerstortte. Bij de aanslag kwa men 270 mensen om. Groot- Brittannië en de VS hebben om hun uitlevering gevraagd, maar Libië heeft dat steeds gewei gerd. Deze weigering had een embargo van de Veiligheidsraad van de VN tot gevolg. In de resolutie die het parle ment gisteren aannam, wordt het standpunt van Libië her haald waarin „alle vormen van terrorisme" in de wereld wor den veroordeeld. Ook wordt ge wezen op Libiës bereidheid sa men te werken om naar „een vreedzame oplossing" te zoe ken inzake de aanslagen op een Frans lijntoestel boven Niger (in 1989) en Lockerbie. In Londen is sceptisch gerea geerd op de resolutie van het Li bische parlement. Een functio naris van het ministerie van buitenlandse zaken wees erop dat Tripoli in het verleden her haaldelijk voorstellen heeft ge daan, waaronder het aanbod om de verdachten in een neu traal derde land te berechten. „Het gaat erom wat de Libiërs doen en niet wat ze zeggen. We willen geen woorden, maar da den", aldus de functionaris. londen RtrDe dierentuin-directie zegt veel concurrentie te ondervinden van safariparken en wil de die rentuin aantrekkelijker maken door een regen woud-paviljoen te bouwen en een aquarium met haaien die door bezoekers vanuit een gla zen tunnel kunnen worden gadegeslagen. De bouwkosten hiervan liggen op ruim 200 miljoen gulden. De dierentuin heeft een exploitatiete kort van ongeveer zes miljoen gulden per jaar. De Britse regering wil niet financieel bijsprin gen. De London Zoo, de oudste dierentuin ter we reld, is met ruim drie miljoen gulden tijdelijk uit zijn financiële problemen geholpen door de leider van Kuwayt, emir Al-Sabah. De gift is vol doende om de dierentuin met zijn tweeduizend dieren de komende winter door te helpen en zou een gebaar zijn om te bedanken voor de Britse rol bij de bevrijding van Kuwayt. De Lon dense dierentuin zou aanvankelijk in september de deuren sluiten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7