Ruzie in coalitie over OV-prijzen .claudia strater 'Rambo's voor ons onbruikbaar' Binnenland Eindbestemming: Zand vort am Meer De Vries wil Arboraad opheffen Geen boek meer de deur uit !f -F 'Reorganisatie DSM volkomen overbodig' WOENSDAG 24 JUNI 1992 Extra geld voor Gerechtelijk Laboratorium i DEN HAAG «ANP |pïet ministerie van justitie stelt j extra geld beschikbaar voor het ontwikkelen van deskundigheid bij het Gerechtelijk Laboratori- in Rijswijk. De ontwikkeling de wetenschap ten behoeve van Justitie biedt goede kansen op betere onderzoeksmethoden op gebied van het gebruik van DNA-gegevens als bewijs in strafzaken en de bestrijding van computer- en milieucriminali- it. Dat stelde minister Hisch Bal- van justitie vandaag bij de ingebruikneming van het derde gebouw van het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk. Hoe veel extra geld er voor onder zoek wordt gereserveerd zal bij de begroting in september wor den vastgesteld. Behalve bij het Gerechtelijk Laboratorium moet de techni sche recherche-deskundigheid [bij de nieuwe politie-regio's vol gens de minister worden ver groot, zodat het laboratorium beter met de gegevens uit de voeten kan. PvdA is tegen stijging; CDA woedend Er dreigt een ernstige botsing tussen de coalitiepartners PvdA en CDA over de verhoging van de prijzen voor het openbaar vervoer (OV). Tot grote woede van de christen democraten liet de PvdA-fractie gisteren in de Kamer we ging van de motorrijtuigenbe lasting een 'incident' en niet re presentatief voor de gemiddelde kostenontwikkeling. Bovendien beklemtoonde ze dat ze af heeft ten zich te verzetten tegen de OV-prijsstijgingen met 6 gezien van een extra tariefstij- procent in 1993 en opnieuw in 1994 omdat het er volgens haar naar uitziet dat de autokosten minder zullen stijgen. Eerder ging de PvdA wel akkoord met de tariefstijging. den haag gpd heemstede» Twee Duitse vaders uit Gladbed besloten met hun kroost op de fiets met va kantie te gaan. De eindbestemming van de driehonderd kilometer lange reis, die zij in dri dagen aflegden, is Zandvoort. De foto werd genomen toen de Duitsers de toppen van de Het stoort de PvdA dat de tarie ven van het openbaar vervoer stijgen, terwijl het kabinet het gebruik van bus, tram en metro juist wil stimuleren. Bovendien is in het regeerakkoord afge sproken dat de kostenstijgingen van auto en openbaar vervoer tenminste in evenwicht moeten blijven. Daar ziet het nu niet naar uit, omdat het kabinet vanwege de inflatie afziet van Straf zwaait op universiteit Twente enschede» Het college van bestuur van de Universiteit Twente (UT) zal straf uitdelen als de politie de mensen kan achterhalen die een studente van de UT hebben beledigd. De onbekende(n) hing(en) een poster van de vrouw op, voorzien van de tekst: „Dit is Willemijn. Zij naait 6000 man tegelijk." De studente had op merkingen gemaakt over het vrouw-onvriendelijke karakter van de technische universiteiten en de UT in het bijzonder. Het be stuur betreurt het dat MIRTE, de vereniging van technische stu dentes, niet heeft overlegd om de vrouw-onvriendelijkheid aan te kaarten. Het heeft MIRTE uitgenodigd voor een gesprek over de kwestie. Benzine en diesel cent goedkoper Rotterdam Benzine en diesel worden morgen een cent per liter goedkoper. Aan de meeste zelftankpompen gaan daardoor ad- viesliterprijzen gelden van 190 cent voor super plus loodvrij, 186 cent voor euro loodvrij en 202 cent voor gelode superbenzine. Een liter diesel gaat 115 cent kosten. De prijsdaling is een door berekening van de ontwikkeling van de internationale produkt- noteringen in combinatie met de dollarkoers. Vrouwelijke 'Rambo' weer vrij alkmaar De 47-jarige wapenverzamelaarster uit Den Helder, beter bekend als „de vrouwelijke Rambo", is weer vrij. Gisteren schortte de Alkmaarse rechtbank haar voorlopige hechtenis op. De rechtbank verbood haar contact met een buurman, die zij december vorig jaar met een pistool zou hebben bedreigd. Vol gens de rechtbank heeft de officier van justitie het ongeoorloofd bezit van wapens en munitie onvoldoende kunnen bewijzen. De vrouw heeft een half jaar in voorarrest gezeten. Omwonenden hebben gedreigd het recht in eigen hand te nemen als de vrouw thuiskomt. Zij zou een gevaar voor de buurt zijn, omdat zij ex plosieven zou hebben die een heel huizenblok kunnen opbla zen. De gemeente zegt niets te kunnen doen. Zeven jaar geëist voor ontvoering Groningen Tegen een 28-jarige Amsterdammer is gisteren voor de rechtbank van Groningen zeven jaar gevangenisstraf geëist. De man wordt verdacht van handel in cocaïne en betrokkenheid bij een gijzeling van enkele inwoners van Delfzijl begin februari van dit jaar. Tegen een 24-jarige man uit Delfzijl eiste de officier wegens de handel in drugs vier jaar. Hij heeft bekend dat hij op 8 februari twee kilo heroïne van de Amsterdammer had gekocht. Hij had hem wijsgemaakt dat hij het geld, 120.000 gulden, had begraven. Daarna ging de Delfzijler er met de coke vandoor. Daarop zou de Amsterdammer enige familieleden van de Delf zijler hebben ontvoerd en vastgehouden in Amsterdam. Steeds meer nieuwe ondernemingen den haag De aantrekkende economie en een verbeterd onder nemingsklimaat zijn er volgens het onderzoeksinstituut EIM (midden- en kleinbedrijf) oorzaak van dat er jaarlijks 21.000 mensen een eigen bedrijf beginnen. In 1985 waren dat er nog maar 14.000. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek. Bovendien begonnen vorig jaar nog eens 15.000 ondernemers voor zichzelf door een bedrijf over te nemen. Daar tegenover staan jaarlijks 14.000 bedrijfsbeëindigingen, waarvan een kwart in de vorm van faillissement. Van de nieuwe ondernemingen verdwijnt een kwart binnen twee jaar. Veertig procent is na vijf jaar verdwenen. Oorzaken: tegenvallende markt, te veel concur rentie en problemen bij de financiering. Desalniettemin zijn er sinds 1983 ruim 72.000 ondernemingen bijgekomen. Economische groei hoger den haag De economie groeit dit jaar een kwart procent meer dan verwacht. De belasting- en premiedruk valt mee. Het finan cieringstekort zal wat hoger zijn dan gedacht. Dat blijkt uit nog vertrouwelijke berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB), die dienen als voorbereiding op de begroting voor vol gend jaar. Het CPB verwacht dit jaar een reële groei van het net to nationaal inkomen van 1 procent. In het voorjaar ging het planbureau nog uit van 0,75 procent groei. Voor volgend jaar voorziet het CPB een tegenvallende groei: 1,9 procent in plaats van de verwachte 2,25 procent. Registratie van allochtonen in met wet strijd i den haag gpd De registratie van allochtonen bij bedrijven is in strijd met de Wet op de Persoonsregistraties en is met onvoldoende waar borgen omkleed. Dat schrijft de Registratiekamer in haar advies over de wet Bevordering Ar- beidsdeelnameAllochtonen. Het kabinet verplicht bedrij ven met meer dan tien werkne mers bij te houden hoeveel al lochtonen zij in dienst hebben. De Arbeidsvoorziening en de ondernemingsraad kunnen de ze gegevens opvragen. Het ka binet verwacht dat werkgevers zich hierdoor meer zullen in spannen allochtonen aan te ne- De Registratiekamer acht 'het toevoegen van een etnische co de' aan de werknemer alleen gerechtvaardigd als daar een duidelijk minderhedenbeleid aan ten grondslag ligt. Alleen re gistreren omwille van het over zicht zoals het kabinet voorstelt, wijst de kamer af. De doelgroe pen waar het om gaat, moeten tevoren zijn vastgelegd, aldus de Registratiekamer. De gegevens mogen alleen worden gebruikt als de betrok kene daar vooraf toestemming voor heeft gegeven. Ook dat is niet het geval in het kabinets voorstel. Om misbruik te voor komen, adviseert de kamer ver der de verzamelde gegevens in een apart bestand onder te brengen en niet bij de algemene personeelsregistratie. Veel verzekerden krijgen duurder medicijn vergoed utrecht «anp Ongeveer de helft van de parti culiere verzekeraars vergoedt de extra kosten die particulier ver zekerden voor (duurdere) merk- medicijnen moeten betalen sinds de invoering van het ge- neesmiddelerivergoedingssys- teem (GVS). Dat blijkt uit een evaluatie van de Ziekenfonds raad in opdracht van staatsse cretaris Simons van volksge zondheid. De bewindsman had de raad om eerr evaluatie gevraagd van de verschillende maatregelen die op 1 januari van dit jaar zijn ingegaan in het kader van het plan-Simons. De raad vindt het echter te vroeg voor een beoor deling van de effecten en vol staat met enkele voorlopige ge gevens. den haag »gpdheffing van de Arboraad. De raad verzet zich tegen het voorstel van De Vries. Volgens hem staat de SER te ver af van de praktijk en mist hij 'specifieke deskundigheid'. De Vries vindt dat argument „weinig overtuigend". Hij geeft de voorkeur aan adviezen over arbeids omstandigheden in samenhang met de arbeids markt, sociale zekerheid, milieuzorg en volksge zondheid. De SER is volgens De Vries daarom bij uitstek geschikt om de Arbo-taken over te nemen. een geplande verhoging van de benzinc-accijns. De motorrijtui genbelasting stijgt daarnaast iets minder, terwijl 'schone' au to's worden ontzien door te in voering van een speciale ver bruikersbelasting. Om de onrechtvaardigheid voor de trein- en busreiziger te illustreren, gaf het PvdA-kamer- lid Van der Vaart een voorbeeld waarbij in een bepaald jaar de kosten van de motorrijtuigen belasting voor een middenklas ser met 80 gulden toenemen, terwijl een treinkaart met 285 gulden stijgt. Volgens het CDA is dit een 'rekensom waarin je verzuipt'. Minister Maij-Weggen van ver keer noemde de geringere stij ging voor het OV. De stads- streekvervoerders moeten nu door doelmatiger werken 60 miljoen gulden ophoesten. De minister heeft vandaag een ge sprek met vertegenwoordigers van het stads- en streekvervoer over de in hun ogen onmogelij ke bezuiniging. Een ruime meerderheid van de Kamer wil overigens een on derzoek instellen naar de moge lijkheden van 'spitsheffing' in de Randstad. Na het afschieten van 'rekening rijden' en 'tolhef fing' is dat het laatste instru ment om iets aan de files te doen. Het CDA vindt echter dat een volgend kabinet moet be slissen over de invoering ervan. De coalitiepartijen PvdA en CDA vinden ook dat de op brengst van de heffing (onge veer 500 miljoen gulden per jaar) terug moet vloeien naar de burgers. Minister De Vries van sociale zaken wil de Arbo raad per 1 januari 1994 opheffen. De taken van de raad, die erop zijn gericht arbeidsomstandighe den te verbeteren, zullen worden overgenomen door de Sociaal-Economische Raad (SER), aldus De Vries in een brief die hij gisteren naar de Ka mer heeft gestuurd. Een ambtelijke werkgroep van het ministerie pleitte vorige week al voor op- culemborg Bij het Centraal Boekhuis (CB) in op termijn een afbouw van de eigen CAO naar die Culemborg brak gisteren een staking voor onbe- van het wegtransport, die zo'n tien procent lager paalde tijd uit, omdat vakbonden en werkgevers ligt. Het CB is eigendom van de uitgevers en boek net niet eens kunnen worden over een nieuwe handelaren. Per dag worden er gewoonlijk tussen CAO. De bonden willen een 'normale' loonstijging, de 150.000 en 200.000 boeken vervoerd. foto Het CB ziet meer in een bevriezing van de lonen en williamhoocteijlinc Promovendus en ex-adviseur trekt van leer staverden gpd De omvangrijke reorganisatie bij het Heerlense chemiecon cern DSM, waarbij 1.500 banen worden geschrapt, is volkomen overbodig. Als DSM vier jaar ge leden naar het organisatie-ad- viesburo EMP had geluisterd, had het nu niet zo veel mensen de laan uit hoeven sturen. Inte- EMU-verdrag plaatst Kok voor problemen den haag gpd Het lenen van geld voor de fi nanciering van de staatsuitga- ven, wordt een probleem voor minister Kok van financiën als het EG-verdrag voor de oprich ting van een Economische en Monetaire Unie (EMU) in wer king treedt. Het verdrag verbiedt De Ne- derlandsche Bank (DNB) met ingang van 1994 om Kok een renteloos voorschot te geven. Ook zal Kok bij een tijdelijk geldtekort geen beroep meer mogen doen op de reserves van de bank. gendeel, het werkklimaat zou zijn verbeterd en omzet en re sultaat zouden zijn gestegen. Dat zegt drs. Jos Viehoff uit Kerkrade, directeur van het ge zaghebbende adviesbureau EMP. Hij promoveert morgen in Groningen op een proefschrift over de organisatie van dienst verlenende bedrijven. Viehoff stond tussen 1986 en 1988 als externe adviseur bij DSM op de loonlijst. Dat het hem niet lukte het concern slag vaardig te maken, wijt hij aan de verkeerde inschatting die hij maakte van de „enorme menta liteitsverandering die nodig was om het keurslijf van klassieke bedrijfsvoering te doorbreken". DSM volgt momenteel de lij nen die het adviesbureau McK- insey heeft uitgezet. Volgens Viehoff zijn dat „klassieke op vattingen, die hebben geleid tot een reorganisatie met honder den ontslagen, sterfhuiscon structies en afstoting van on derdelen aan derden." Het af stoten van allerlei taken zoals DSM dat doet, noemt Viehoff „Als een extern be- per kan werken dan je eigen onderhoudsdienst, dan betekent dat dat er sprake is van mismanagement. Dan moet je daar verbeteringen in aanbren gen en niet, zoals DSM doet, in de taken gaan snijden." Marineleiding bestrijdt gewelddadig imago van korps rotterdam/den haag gpd-anp De 'schoonmaakactie' van honderd mari niers op het Rotterdamse Centraal Sta tion maandagnacht zal waarschijnlijk meer arrestaties tot gevolg hebben. Alle mariniers zijn bij thuiskomst in de Van Ghent-kazerne geregistreerd. „Die ko men echt nog wel aan de beurt", zegt ka pitein A. van Pelt van de marechaussee, die de actie onderzoekt. De achttien ma riniers, die maandag werden aangehou den, zijn vrijgelaten nadat proces-verbaal is opgemaakt. Zowel bij het mariniers-opleidingscen trum in Rotterdam als bij de brigade Rot terdam van de Koninklijke Marechaussee als bij de politie zijn gisteren tientallen telefonische adhesiebetuigingen binnen gekomen. Veel mensen uit Rotterdam en omgeving, maar ook uit andere delen van het land lieten weten het eens te zijn met de mariniers die Perron Nul, de op- vanglocatie voor drugsverslaafden, van junks wilden schoonvegen. Volgens marinezegsman W. van Stra ten waren bij de actie bijna uitsluitend mariniers-in-opleiding betrokken. Het korps treft geen enkele blaam, zegt hij. „Het waren bijna allemaal jongens, die nog worden opgeleid tot marinier. Alle maal knapen uit de klasjes; de bakken. Nèt begonnen, nog lang niet gevormd". De marine zit behoorlijk in de maag met de wilde actie in de Maasstad. Want het elitekorps wordt door de buitenwacht al gauw verdacht van Rambo-achtige trekjes en die verdenking is terecht of niet weer eens bevestigd. Defensie is er alles aan gelegen om van het beeld af te komen dat de marinier een vechtersbaas is. „Het korps is geen kleuterschool, maar wij kunnen ook geen Rambo's gebruiken", verzekert Van Stra ten. „We hebben mensen nodig, gezond van lijf en leden, maar die ook geestelijk stabiel zijn, tegen een stootje kunnen". „Ik hou er helemaal niet van het eigen personeel af te vallen", zegt Van Straten. „Maar in dit geval kan het niet anders. Overigens was dit helemaal zelf georgani seerd, zonder dat er ook maar enige lei ding bij betrokken was". Taxichauffeurs met als standplaats 'Rotterdam CS' maken er geen geheim van dat ook zij betrokken zijn geweest bij de gewelddadige actie van mariniers. De chauffeurs zeggen de militairen hand- en spandiensten te hebben verleend door ze snel af te voeren toen politie en ME tus senbeide kwamen. De meesten wisten hierdoor aan een arrestatie te ontkomen. Een zich als woordvoerder opwerpende chauffeur: „Diverse collega's hebben de mariniers een rit aangeboden. Gratis en voor niets. Gewoon uit solidariteit". „Het is toch te gek voor woorden, dat reizigers het van angst in hun broek doen als ze hier op het station arriveren en een taxi willen nemen. Het komt voor dat on ze klanten bij het instappen nog worden beroofd. Er loopt hier voor minstens hon derd jaar bajes bij elkaar rond. Al die plastic tassen, waarmee ze lopen; daar zit allemaal gestolen kankerzooi in. Autora dio's en dat soort spul". De Maasstedelijke politie zegt voor de hulp van de chauffeurs nog geen aanwij zingen te hebben. Mocht dat inderdaad zo zijn geweest, dan zullen ook de chauf feurs in het justitieel onderzoek worden betrokken. Vooralsnog houdt de politie het evenwel nog op 'hardnekkige ge ruchtvorming'. Dominee H. Visser, initiatiefnemer van het opvangproject Perron Nul voor junks, is uiterst geschokt door de rellen. „Het is een soort nachtmerrie. Blijkbaar is er weinig draagvlak voor het project. Dat is heel teleurstellend." Mogelijk wordt het project enigszins aangepast. „Maar we zullen natuurlijk niet voor terreur wij ken." Visser noemt de verhalen dat men sen worden lastig gevallen 'opgeklopt'. „Er zijn nauwelijks incidenten tussen rei zigers en drugsgebruikers." Bij de Raad van State in Den Haag diende gisterochtend een'zaak over ver plaatsing van het opvangproject van de oost- naar de westzijde van het station. Daardoor zou het project dichter in de buurt van het politiebureau komen te lig gen en er loopt geen taxiroute langs. Het aan de westzijde gevestigde Groothan delsgebouw, de scholen in dat gebouw en de vereniging van huurders maken echter bezwaar tegen de verplaatsing. Burgemeester Peper van Rotterdam noemde het optreden van de mariniers „onverkort ontoelaatbaar". Hij zei echter wel begrip te hebben voor de toenemen de irritatie over de overlast van de ver slaafden. „Ik begrijp die ergernis van bur gers heel goed, maar het gemeentebe stuur kan daar in het Nederlandse rechts systeem weinig aan doen. We hebben ge kozen voor concentratie van het pro bleem om overlast in de wijken te voor komen. Maar er zijn nu eenmaal mensen in onze samenleving voor wie we geen oplossing weten. Dat is de tol die we be talen voor een hoge tolerantie. Maar de grens komt duidelijk in zicht. We zullen deze problematiek nog ongelooflijk ten praten." Minister belooft 'breed' onderzoek naar actie op CS den haag «anp Minister Ter Beek (defensie) zal een „diepgaand en brèed" onderzoek la ten uitvoeren naar het eigenmachtig optreden van mariniers tegen junkies op Perron Nul op het Rotterdamse station. Dat heeft hij de Tweede Ka mer gisteren beloofd in een spoedde bat. Ter Beek zegt geen aanwijzingen te hebben dat de korps- en kazernelei ding van de mariniers op de hoogte is geweest van de rellen maandagnacht. Niettemin zal de officier van justitie bij de militaire kamer van de recht bank in Arnhem ook een onderzoek instellen naar de mogelijke betrok kenheid van officieren van de Van Ghent-kazerne. De minister zegt de zaak buitenge woon hoog op te nemen en „passen de maatregelen" te zullen nemen. „Onaanvaardbaar. Dit kan absoluut niet in onze rechtsstaat". Ook de Tweede Kamer veroordeelde de „ei genrichting" van de mariniers giste ren tijdens een spoeddebat krachtig. Volgens Ter Beek is het mede aan de wachtcommandant van de kazer ne te danken dat de Rotterdamse po litie snel kon ingrijpen. Hij tipte de politie dat een grote groep mariniers op weg was naar het centrum van de stad. De wachtcommandant had vol gens de minister op dat moment geen vermoeden van een actie op het Centraal Station. Hij zou een verband hebben gelegd met de voetbalwed strijd van maandagavond en ervan zijn uitgegaan dat de mariniers iets gingen drinken in het stadscentrum.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5