'Wegen dicht bij werkzaamheden Komst VN-bureau kost lieve cent Binnenland Blokkade beëindigd na 'zege' 'Hulp arts bij zelfdoding mogelijk door uitspraak' 'Coup had Den Uyl moeten laten vallen Kamer eens over lagere uitkering schoolverlater SPAAR DE HEINEKEN STERPOPPEN EN WIN 'N POCKET-TV. WOENSDAG 24 JUN11992 3 :n Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Spoeddebat over gedogen Dodewaard den haag De Tweede Kamer houdt deze week een spoeddebat over de vraag of de kerncentrale Dodewaard kan blijven draaien, nu de Raad van State de vergunning heeft vernietigd. Het debat is aangevraagd door D66 en Groen Links. De verantwoordelijke ministers Alders (VROM), Andriessen (Economische zaken) en De Vries (Sociale zaken) hadden de Kamer laten weten dat zij nog enkele weken tijd nodig hebben om te beoordelen of Dode waard al dan niet gedoogd kan worden. Volgens D66 moet er echter snel duidelijkheid komen, omdat de Tweede Kamer vanaf volgende week op reces is. PvdA, D66 en Groen Links willen dat de centrale wordt stilgelegd, CDA en WD wachten het stand punt van het kabinet af. Man bekent moord op echtgenote eindhoven» Een 25-jarige Eindhovenaar heeft bekend dat hij in de nacht van 8 op 9 juni zijn 24-jarige echtgenote heeft ver moord. Het echtpaar lag in scheiding. Zij kregen in de betreffen de nacht in hun woning ruzie. De man bracht daarbij zijn echt genote een vuistslag toe. Volgens zijn zeggen is zij daaraan over leden. In de badkamer heeft de man toen het hoofd van zijn echtgenote afgesneden. Het lichaam deed hij in een weekend tas die hij in het Eindhovens kanaal gooide. De tas met inhoud werd op 12 juni gevonden. Het hoofd bracht hij naar een golfter rein in Valkenswaard, waar hij het in brand stak. Het hoofd werd zondag door een golfspeler gevonden. Grote cocaïnevondst in Amsterdam Amsterdam Tijdens een routine-controle heeft de douane in Amsterdam afgelopen vrijdag vijftig kilo cocaïne onderschept op de Container Terminal in de Amsterdamse haven. De douane dienst heeft dat dinsdag bekendgemaakt. De cocaïne zat verpakt in twee koffers, die waren verstopt in een container met koffie. De container kwam uit Columbia en had als bestemming Zwit serland. Er zijn geen aanhoudingen verricht. De cocaïne, met een waarde van ongeveer 7 miljoen gulden, is inmiddels vernie tigd bij de vuilverbranding van Amsterdam. EK voetbal: weer nieuw kijkrecord Hilversum Het Europees kampioenschap voetbal heeft weder om voor een kijkrecord voor de televisie gezorgd: 10,2 miljoen mensen hebben maandag de uitzending van de voetbalwed strijd Nederland-Denemarken geheel of gedeeltelijk gevolgd. Het oude record (10 miljoen kijkers) werd donderdag tijdens de wedstrijd Nederland-Duitsland gevestigd. De waardering was met 7,0 lager dan de 8,5 van donderdag. Het gaat om kijkers ou der dan 6 jaar. 10,2 Miljoen kijkers komt overeen met 76 procent van de bevolking ouder dan 6 jaar. Bij Nederland-Duitsland keek 74 procent. Rechtbank geeft artsèn gelijk in zaak vrouw rotterdam gpd Een belangrijk houvast voor art sen en psychiatrische patiënten. Dat zegt mr. E. Sutorius in reac tie op de uitspraak van de rechtbank in Rotterdam, waarin een huisarts en een psychiater ontslagen zijn van rechtsvervol ging wegens hulp bij zelfdoding van een geesteszieke vrouw van 50. De in euthanasiezaken ge specialiseerde advocaat verde digde de psychiater. Samen met de huisarts van de vrouw heeft de psychiater haar in 1985 geholpen aan een re cept voor zestig slaaptabletten.' Daarmee maakte de vrouw een einde aan haar leven. Ze leed al twintig jaar aan ernstige per soonlijkheidsstoornissen. Meer dan tien keer had ze al een zelf moordpoging gedaan, onder meer door het drinken van Glo- rix, zelfverbranding, sprongen uit het raam en het slikken van medicijnen. Therapie wilde ze niet meer. Ze wilde alleen maar dood. „Moeten we wachtentot ze voor de trein springt, of doen we het anders," was de keus waarvoor de psychiater en de huisarts zich voor zagen gesteld. Ze kozen voor hulp bij zelfdo ding. De slotsom van de recht bank is dat naar wetenschappe lijk verantwoord medisch in zicht en naar de in de medische ethiek geldende normen, zich een noodtoestand heeft voorge daan. De keuze van de artsen is rechtvaardig, zo staat in het Het vonnis komt overeen met de eis van de officier van justi tie, die een oordeel wilde van de rechter. Omdat ook de verdedi ging tevreden is met de uit spraak, zal er geen oordeel wor den gevraagd van het gerechts hof en Hoge Raad. Volgens Su torius doet dat niets af aan het gewicht van het vonnis. „Als je het leest, dan ligt het precies in de lijn van de Hoge Raad en is het daarom ook van groot be lang. Het betekent dat artsen nu ook aan psychiatrische patiën ten hulp bij zelfdoding kunnen geven, en niet alleen bij licha melijk zieken." Overigens verwacht Sutorius niet dat dit zal lijden tot een grote toename van hulpvragen. „En al zou dat wel het geval zijn, dan zullen veel verzoeken er niet doorheen komen." Zo was er in dit geval sprake van een duurzaam, ondraaglijk lij den en had de vrouw al vele ke ren zelf te kennen gegeven dat zij niet langer wenste te leven. Bovendien was de vrees ge rechtvaardigd dat zij zich op een gruwelijke manier van het leven zou beroven. Wegenbouwers zien sterke toename agressie tegen werkers De Nederlandse wegenbouwers willen dat snelwegen voortaan worden afgesloten tijdens werkzaamheden in de nachtelijke uren. Het verkeer zou dan moeten worden omgeleid. Volgens de wegenbouwers is afsluiting de eni ge manier om wegwerkers te beschermen tegen de als maar toenemende agressie van weggebruikers. zette rijstroken zorgt geregeld voor levensgevaarlijke situaties. Een proef met afsluitingen bij Breda, vorig jaar, is volgens Dragt 'positief verlopen. „Het afsluiten van wegen levert geen problemen op. Het Nederlandse wegennet is zo dicht dat de au tomobilist met een omweg van niet meer dan tien tot twintig kilometer vrijwel altijd wel op plaats van bestemming kan ko men", stelt hij. Als afsluiting van den haag gpd Volgens H. Dragt van de Neder landse Vereniging van Wegen bouwers lopen wegwerkers steeds vaker gevaar, omdat au- tomoblisten zich niet houden aan de toegestane snelheid, proberen de oranje afzetkegels P omver te rijden en de wegwer- H kers bekogelen met blikjes, fruit en wat verder voor handen is. Ook te laat invoegen voor afge- uden De blokkade van Vliegba sis Volkel door enkele honderden inwoners uit deze gemeente is gisteravond beëindigd. Volgens R. Verhoeven van de Stichting Dorpsraad Volkel hebben de mi nisteries van defensie en volks huisvesting toegezegd op 1 sep tember met de actievoerders te praten over de problemen rond de bouwstop in Volkel. Volkel mag geen nieuwe woningen meer Kabinet achter meer inspraak in 'Schengen' Het kabinet heeft geen bezwaar tegen een aangepast voorstel van CDA en PvdA om het Ne derlandse parlement in de toe komst de mogelijkheid te geven zijn oordeel uit te spreken over nadere besluiten in het kader van het verdrag van Schengen. Dat bleek gisteravond tijdens een korte heropening van het Schengen-debat. Het verdrag regelt het vrije persoons- en goederenverkeer tussen de Benelux, Duitsland, Frankrijk, Spanje, Portugal en Italië. Het gaat de Kamer er om invloed te kunnen uitoefenen bij besluitvoming door het Uit voerend Comité, het dagelijks bestuur van Schengen. Het ka binet toonde eerder wel begrip voor die wens, maar was niet gelukkig met de vorm waarin het voorstel wasgegoten. Het CDA legde nog een eis op tafel. CDA-woordvoerder Gual- den haag gpd De plannen voor een staats greep door Nederlandse gene raals, waarvan oud-minister Luns in een recent verschenen biografie rept, dateren niet uit 1965, maar uit 1975 of 1976. Luns, toen secretaris-generaal van de NAVO, zou de toenmali ge premier Den Uyl rond die tijd hebben gewaarschuwd voor een staatsgreep van offi cieren. Dat beweren de oud-minis ters Duisenberg (financiën) en Van der Stoel (buitenlandse za ken). Volgens Duisenberg kwam Luns naar Den Haag met de mededeling dat Neder landse officieren op zijn NAVO-bureau in Brussel had- neerzetten als gevolg van de nor men die de overheid stelt voor ge luidshinder in de buurt van vlieg velden. FOTO ANP RAYMOND RUTTING therie van Weezei eiste een kei harde toezegging voor het aan trekken van 80 extra mare chaussees voor vreemdelingen toezicht in de grensregio's. Het CDA is zeer beducht voor de komst van grote groepen Oost europeanen, die aangetrokken worden door de welvaart. Van Weezei verlangt harde toezeg gingen over deze kwestie, vóór er over Schengen wordt ge stemd. Een ruime kamermeerderheid stemt in met een tijdelijk lagere uitkering voor schoolverlaters tot 27 jaar. Daardoor zal deze groep het eerste half jaar na de studie een uitkering ontvangen die even hoog is als de studie beurs, in plaats van de hogere bijstandsuitkering. Alleen Groen Links verzette zich gisteren te gen het plan. De maatregel gaat op 1 januari in en levert het ka binet jaarlijks bijna zestig mil joen gulden op. Een uitkering op studiebeurs niveau is fors lager dan een bij standsuitkering. Het verschil kan oplopen tot maximaal 650 gulden per maand. Het kabinet verdedigt de maatregel met het argument dat de uitgaven van de schoolverlater het eerste half jaar na het afstuderen nauwe lijks stijgen. De Kamer ging gisteren ook den gezegd dat er een „eind moest worden gemaakt aan het kabinet-Den Uyl". Van der Stoel, die lid van de Raad van State, bevestigt het verhaal van Duisenberg. „Ik kan dat helemaal bevestigen. De details herinner ik me niet allemaal, maar Luns kwam er mee naar ons toe." Ook de ex-secretaris-gene- raal van het ministerie van al gemene zaken, drs. Ringnalda, was op de hoogte van de waar schuwing. Volgens hem heeft Den Uyl het verhaal niet seri eus genomen. Het feit dat Luns het coup-plan in het kort gele den verschenen boek 'De we reld volgens Luns' in 1965 plaatst, is volgens Ringnalda een stuk snelweg écht onmoge lijk is, dan zouden de wegwer kers volgens de vereniging per manente politiebewaking moe ten krijgen om hun werk ge woon te kunnen doen. Boven dien zouden wegpiraten dan op heterdaad kunnen worden be trapt. Overigens geloven de wegen bouwers zelf niet dat de eerste snelwegen op korte termijn worden afgesloten. Gemeenten zijn er doorgaans niet happig op dat een extra verkeersstroom door hun straten wordt geleid. Ook het ministerie van verkeer en waterstaat reageerde van morgen uiterst sceptisch op het plan van de wegenbouwers. Joegoslavische vluchtelingen in tentenkampen den haag gpd Het kabinet overweegt vluchte lingen uit Joegoslavië op te van gen in tentenkampen en kazer nes. Dat heeft staatssecretaris Kosto van justitie de Tweede Kamer gisteren meegedeeld. Het gaat om een nieuwe, tijde lijke opvangregeling, die los staat van de opvang van asiel zoekers. Volgens Kosto zijn sinds be gin dit jaar op het vliegveld Beek in Zuid-Limburg 25.000 Joegoslaven aangekomen, van wie zo'n 10.000 in Nederland zijn gebleven. De rest reisde door naar buurlanden, zoals Duitsland en België. Gedurende de eerste vijf maanden van dit jaar hebben bovendien ruim 1.300 Joegoslaven asiel in Ne derland aangevraagd. Besparing van jaarlijks 60 miljoen den haag gpd-anpakkoord met het afschaffen van de uitwonenden-uitkering voor jongeren tot 21 jaar. Zij krijgen vanaf 1 januari 1993 de lagere uitkering voor thuiswonenden (488 gulden per maand), waar door het kabinet nog eens 57 miljoen gulden per jaar be spaart. D66 is gisteren alsnog ak koord gegaan met een plan van WD en Groen Links om de macht van werkgevers en vak bonden over de uitvoering van het stelsel van sociale zekerheid te breken. Door de bemoeienis van de sociale partners zijn in stanties zoals het GAK, de GMD en arbeidsbureaus te verbrok keld bezig, aldus de drie opposi tiepartijen. Het kabinet van CDA en PvdA wil de uitvoe ringsorganen van de sociale ze kerheid reorganiseren, maar zonder de invloed van werkge vers en werknemers aan te tasten. Loterij eist van zondagskrant miljoen terug amsterdam gpd De stichting Nationale Postcode Loterij eist wegens wanprestatie een miljoen gulden terug van de komst om wekelijks aandacht te besteden aan projecten in de Derde Wereld niet nagekomen, hoewel daar overeenstemming over was bereikt met uitgever Pieter Storms. Per week zou de loterij daarvoor 35.000 gulden betalen. Volgens bestuurslid Paul Schaink van de loterij verzocht de in ernstige financiële proble men verkerende zondagskrant bij de overeenkomst om in één keer een miljoen gulden te be talen. In ruil daarvoor kreeg de Postcode Loterij acht procent van het aandelenpakket van de Krant op Zondag. Schaink heeft weinig hoop dat de stichting het geld terug zal krijgen, nu het doek inmiddels is gevallen voor de krant. De Nederlandse overheid en de gemeente Den Haag hebben het nieuwe VN-bureau voor de vernietiging van chemische wapens faciliteiten ter waarde van 47 miljoen gul den aangeboden. Daarmee werd voorko men dat de organisatie de Oostenrijkse hoofdstad Wenen als zetel zou kiezen. Het ministerie van defensie legt van dat bedrag 35 miljoen op tafel, Economische Zaken be taalt 6 miljoen, net als de gemeente Den Haag. Oostenrijk had de organisatie voor de ko mende 99 jaar een 'kaal' kantoorpand aan geboden voor de somma van één schilling. Het aanbod van Nederland behelst gedu rende de aanloopfase van het bureau een gratis kantoor en drie jaar gFatis verblijf in een nieuw te bouwen kantoortoren (Peace Tower) bij het Centraal Station. Ook alle bij komende kosten, zoals voor meubilair en energie, zijn voor rekening van Nederland. Als het bureau op volle sterkte draait, biedt het naar verwachting werk aan 800 tot 1000 mensen. „Gelukkig is de mens slecht", grinnikt de Haagse wethouder van financi en Constant Martini (I^dA). Bang dat het wapenbureau Den Haag wegens gebrek aan werk na een aantal jaren weer zal verlaten is hij allerminst. Immers: elke chemische fa briek kan in principe voor de aanmaak van De Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPWC), zoals het bu reau officieel heet, weet nog amper wat voor werk haar te wachten staat. De ko mende vijftien jaar zal de organisatie aan arbeidskosten zo'n 900 miljoen dollar kos ten. De schattingen omtrent het aantal in specties dat jaarlijks moet worden uitge voerd, lopen uiteen van 25.000 tot 175.000. Recent deden inspecteurs ervaring op met het opsporen en vernietigen van che mische wapens in Irak. Het land bleek goed voor 50.000 stuks munitie, geladen met mosterd- en zenuwgassen. De inspecteurs troffen ook nog eens 75.000 stuks munitie aan, die met de gassen gevuld konden wor den. Met de ontmanteling van alleen het Irakese arsenaal is al een periode van acht tien maanden gemoeid. Uit oogpunt van werkgelegenheid kijkt Martini daar tevreden naar. Een op volle toeren draaiend bureau met duizend mede werkers brengt ook veel afgeleide werkgele genheid met zich mee. Volgens Martini is elke rechtstreekse baan goed voor twee in directe arbeidsplaatsen. „Dat is een hard cijfer. Dat hebben we gemerkt toen de cen trale directie van de PTT naar Groningen vertrok." Martini zegt „wat ranzig" te worden van de vraag wat het de gemeente nu precies kost om het bureau binnen te halen. De wethouder van financiën, ook verantwoor delijk voor het Haagse begrotingstekort van 245 miljoen gulden, heeft het liever over het prestige dat de stad wint door de komst van de VN-organisatie. „Vandaag kost het geld, morgen verdien je eraan. Wij hebben ge woon een zakelijk voorstel gedaan. Ik weet hoe moeilijk het is een gewoon bedrijf hier heen te halen. Nou, met zo'n internationaal instituut is het nog veel lastiger." Natuurlijk had Den Haag het voordeel dat het in chemische toxiologie gespecialiseer de Prins Mauritslaboratorium, onderdeel van TNO, in Rijswijk is gevestigd. En de vooraanstaande rol van Nederland bij de totstandkoming van het verdrag woog ook zwaar, evenals de aanwezigheid van het In ternationale Gerechtshof. Maar het één schilling-aanbod van Wenen was toch ook het overwegen waard. Martini: „Ik heb hier dan ook wel in spanning gezeten, afgelopen vrijdag. De uitslag van de stemming zou om half een bekend worden. Maar er gebeurde niets, geen telefoontje. Dat was een zenuwachtige tijd. Om één uur nog niets, vijf minuten la ter gelukkig wel. Toen was er champagne. Maar als de Nederlandse regering er niet een aanzienlijk bedrag in had willen steken, was dit nooit gelukt." BIER BEDOELD IS. Blauwe sterren, groene sterren. Van 25 mei tot 25 juli 1992 zijn alle flesjes Heine- ken Bier voorzien van gekleurde sterren onder de dop. De rode doppen zijn al geweest, de De spaarmogelijkheden: blauwe zijn nu n de beurt en doen met 12 dop pen van 1 kleur. In het staatje hiernaast ziet u wat er bij een bepaalde doppencombinatie te winnen valt. U mag zo vaak inzenden als u wilt. Kijk in het krat Heineken Bier. HEINEKEN. BIER ZOALS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3