Advocaat: 'Ik vind dit heel erg voor Michels' EL I c^j£, Ex-Feyenoorder Lars Elstrup: 'We zijn wel iets meer dan een café-elftal' EK-Voetbal 'Er moet heel wat fout gaan, willen we titel nu niet pakken Nederlandse fans: tien voor gedrag Nederlands elftal toe aan verjongingskuur WOENSDAG 24 JUN11992 J- N» (chef) ROB ONDERWATER COVERT WISSE Duitse arts: Oranje niet in conditie atvidaberg» Volgens de arts van de Duitse voetbalploeg Wilfried Kindermann waren de Nederlanders in het duel met de Denen niet in optimale conditie. Kindermann meende dat het een ge volg was van het feest dat Oranje na de overwinning van 3 -1 op Duitsland had gevierd. „Volgens mijn waarnemingen waren de Nederlandse voetballers niet honderd procent fit. Het heeft me niet verbaasd, omdat, zo heb ik vernomen, de triomf op onze ploeg met champagne is gevierd", meende Kindermann. Duitsland geniet van afgang Oranje atvidaberg marcel van der kraan gpd-verslaggever Er werd nog net niet hardop ge lachen in het Duitse kamp, al thans niet in het bijzijn van journalisten. Maar als één ding duidelijk was en neem het ze eens kwalijk als aartsrivalen dan was het wel de dolle pret die de Duitse spelers hebben gehad om de afgang van Oran- Ije- Op de enige vrije dag die de selectie van Berti Vogts had ge kregen, werd menige pils ge dronken. Het mocht, de ont spanning was bijna verplicht. De spelers zochten hun vrou wen en kinderen op, nadat ze maandagavond gezamenlijk voor de buis hadden gekeken naar de verrassende afloop van het gevecht tussen Nederland en Denemarken. „Er moet heel wat mis gaan, willen wij nu geen Europees .kampioen worden", wreef Guido Buchwald zich evenals (de meesten van zijn ploeggeno- n de handen. „Nederland heeft ons zelfs nog in het zadel geholpen door de Denen tot verlenging te dwingen. Waarom het opeens mis ging met Nederland, begrijpt nie mand van ons." De enige die in alle oprecht heid zijn teleurstelling liet blij ken, was Berti Vogts zelf. De bondscoach van de Duitsers had voor de halve finales al ge roepen dat hij het liefst een her halingvan Nederland-Duitsland de eindstrijd wilde zien. Om meerdere redenen. Vogts is een liefhebber van het Nederlandse voetbal, hij wilde revanche ne- hij woont dichtbij de Ne- jderlandse grens en hij is een persoonlijke vriend van Rinus IMichels. Ik kreeg na de wedstrijd tus- i Nederland en Denemarken t de kans een paar woorden met Michels te spreken", aldus Vogts, die in gezelschap van twee assistenten en een scout Ullevi was afgereisd. „Dat vond ik spijtig, maar meteen na het toernooi zal ik contact met hem op te nemen. Op 23 augus- ie ik hem bovendien weer, te met alle coaches van de deelnemende landen in Parijs bij elkaar komen om het ÉK te evalueren." Vogts is net als Michels van 'Kleine generaal' geeft nog geen antwoord op de vraag: 'Oranje wat nu?' mening dat de Oranje-interna tionals door een verkeerde mentaliteit en een slappe instel ling tegen Denemarken de ei gen glazen hebben ingegooid. Duitsland maakte eerder in het toernooi een verwende indruk en kon dat net op tijd de kop in drukken. Vogts: „Tegen Schotland en het GOS waren mijn spelers verkeerd bezig. Ik had ze een beetje vrijheid gegeven en daar bleken ze toch niet mee om te kunnen gaan. Het is andermaal gebleken dat ook voetballers op topniveau voortdurend onder druk gezet moeten worden, an ders leveren ze geen goede prestaties. De ommekeer kwam bij ons in de rust van de wed strijd tegen Nederland. Ik vind het nog steeds erg dat ik toen zo verschrikkelijk tegen mijn spe lers tekeer ben gegaan. Maar achteraf was het gewoon nodig. Je moet spelers er elke keer op wijzen dat ze maar een keer in hun leven de kans krijgen om geschiedenis te schrijven. De Nederlanders waren dat ook vergeten." Op vragen van Duitse verslag gevers, die vonden dat Marco van Basten als een soort zelf moordenaar voor Nederland had gefungeerd, wenste Vogts niet in te gaan. Daarvoor bleek hij de voetballer Van Basten te veel te respecteren. „Het is niet gepast om jemand die nu heeft gefaald, maar vier jaar geleden de held van het EK was, gena deloos aan te pakken. Van Bas ten heeft allesbehalve een slecht toernooi achter de rug. Hij heeft niet gescoord, maar dat zal nie mand hem kwalijk nemen." Duitsland denkt lering te kun nen trekken uit de fouten die Nederland in de halve eindstrijd tegen de Denen heeft gemaakt. Zonder een saaie finale te willen voorspellen, kondigde Vogts al een voorzichtig optreden aan. „De Denen hebben op dit mo ment net zo'n sterk team als in de jaren tachtig. Misschien dat er individueel minder kwaliteit aanwezig is, maar het spel is nog altijd even avontuurlijk. Het was voor mij een openbaring om te zien dat men tegen Ne derland elke vorm van tactiek overboord zette en gewoon met volle overgave de strijd opzocht. Wij kunnen vrijdagavond onze reputatie verspelen. Marco van Basten keert vermoeid en teleurgesteld terug op Nederlandse bodem. Zwevend in het luchtruim ergens tussen Göteborg en Amsterdam, bood Transavia de spelers, de spelersvrou wen en hun kroost vliegtickets aan voor één van de va kantiebestemmingen van de luchtvaartmaatschappij. „Bedankt", riep één van de voetballers zijn stem leek op die van Aron Winter toen een stewardess hen het cadeau via de intercom van de Boeing 747 aanbood. Ver der reageerde niemand. schiphol jan mennega gpd-verslaggever Het merendeel van de Oran jeklanten was de knock out die een Deens „zooitje ongeregeld" minder dan twaalf uur eerder had uitgedeeld nog niet te bo ven. Generaal buiten dienst Ri nus Michels, diens opvolger Dick Advocaat („Ik vind dit vooral erg voor Michels, hij was in Zweden heel scherp"), de rest van de technische staf, de medische staf en niet te verge ten de spelers: zij allen worstel den nog met een kater van olympische afmetingen. Advo caat: „Normaal slaap ik altijd ^oed, maar vannacht heb ik geen oog dicht gedaan." Over de voor de hand liggen de vraag Oranje wat nu? wilde de nieuwe bondscoach zich nog niet buigen. Advocaat: „Daar is het nu niet het geschik te tijdstip voor, maar ik vind de groep waarmee wij naar Zwe den zijn geweest, een zeer goe de groep."-De kleine generaal, zoals Advocaat wel eens gek scherend wordt aangeduid, maakt op woensdag 9 septem ber in een oefenpartij tegen Ita lië zijn debuut als eerste tech nisch verantwoordelijke man van het Nederlands elftal. Twee weken later wordt het al menens, als Oranje in Oslo Noorwegen treft in haar eerste wedstrijd in de kwalificatiecy clus voor het WK in Amerika. Om zich op de hoogte te stellen van de kracht van de Noren, gaat Advocaat op 26 augustus poolshoogte nemen bij de oe fenwedstrijd Noorwegen-Zwe- den. Adri van Tiggelen is er 'on the road to America' niet meer bij. De pezige verdediger van PSV heeft laten weten een punt ach ter zijn carrière te zetten. Hij vierde vorige week dinsdag zijn 35ste verjaardag en hij vindt dat hij het Nederlands elftal met 57 interlands voldoende heeft ge diend. Zijn afscheid had Van Tiggelen zich anders voorge steld. „Ik had er vast op gere kend dat wij opnieuw de finale zouden bereiken, maar dat we eruit liggen hebbenjwe aan ons zelf te wijten. We hebben veel te slap gespeeld." Van de groep waarmee Mi chels naar Zweden reisde, is Van Tiggelen tot dusver de eni ge die heeft laten weten uit de Oranje-trein te stappen. Jan Wouters (bijna 32) en Hans van Breukelen (wordt in oktober 36) spelen ook ernstig met die ge dachte, maar schuiven een be slissing nog voor zich uit. Frank Rijkaard heeft zijn besluit daar over al wel genomen. „Ik blijf me voor het Nederlands elftal zeker beschikbaar stellen", zei hij. Het zal Dick Advocaat als muziek in de oren klinken. Wat Ruud Gullits plannen zijn, blijft vooralsnog in de schoot der toekomst verborgen. Na afloop van de martelpartij tegen Denemarken liet hij we ten daarover nog niet te hebben foto anp hans steinmeier nagedacht. „Ik zie wel", zei hij toen. Door een aantal zware knie-operaties is de rastaman met de machtige dijen spijtig genoeg niet meer de prachtige atleet die hij ooit was. Op het Zweedse EK heeft hij duidelijk gemaakt als aanvaller interna tionaal niet meer mee te kun nen. Gullit was de enige inter national die gisteren niet mee terugvloog naar Amsterdam. Met zijn Italiaanse levensgezel lin vertrok de aanvoerder van Oranje rechtstreeks naar zijn niet nader aangegeven vakan tiebestemming. Ronald Koeman gaat straks aan de Algarve energie tanken voor een nieuw, slopend Spaans seizoen. De kanonnier van Bar celona leverde in Göteborg de gelijk werk af. Over zijn eigen prestatie in de Zweedse haven stad was Koeman dan ook te vreden. „Ik heb een vrij con stant toernooi gespeeld. Voor mij is dit sowieso een seizoen om niet gauw te vergeten. We hebben met Barcelona de Euro pa Cup I gewonnen en zijn ook weer kampioen geworden. Het was natuurlijk heel mooi ge weest als we het Europees kam pioenschap ook nog hadden ge pakt, maar je kunt niet alles winnen." Bij aankomst op Schiphol geen hysterische taferelen. Daar was uiteraard ook geen aanlei ding toe. Slechts een groepje trouwe fans had zich de moeite getroost Oranje te verwelko men. Eén supporter had een spandoek meegenomen. 'Hup Holland' stond erop. Hoe goed ook bedoeld, voor een aanmoe diging was het gistermiddag te Daags voor Sinter klaasavond '91 stak Den nis Bergkamp in Saloniki de handen juichend omhoog. Het Nederlands elftal had Griekenland zojuist met 2-0 verslagen en zich daardoor defi nitief geplaatst voor het EK in ZwedenDeAjacied deed het als enige, zag dat in een flits en trok de armen weer apesnel omlaag. Dat gebaar had meer betekenis dan Dennis Bergkamp toen kon vermoeden. In Göteborg is nog eens ten over vloede aangetoond dat het 'gou den'Oranje van vier jaar gele den over z 'n hoogtepunt heen is. Het bewijs daarvoor werd al ge leverd bij het WK '90 in Italië, de reeks aan veelal slechte en onin teressante kwalificatie-duels weerspiegelden dat nog eens. De sterren van toen teerden nog voornamelijk op hun naam, maar maakten veel eerder een verzadigde en uitgebluste in druk. In de oefeninterlands tegen Oos tenrijk en Wales flonkerde er plots toch weer hoop. Rinus Mi chels koos vooreen speelwijze, die internationaal nog amper gehanteerd wordt, maar waarin de spelers en het volk zich prima konden vinden. De ploeg werkte voorbeeldig samen, de sfeer was vergelijkbaar met die van '88 en de aanpak van bondscoach Mi chels was consequent en helder als glas. Zo ontstond vanzelf de illusie dat de grijze eminen tie de goede snaar had weten te raken. Michels speculeerde op de routi ne en de eerzucht van de oude fjarde, die na het geflopte Italia 90 voor zichzelf nog iets recht te zetten had. Die revanche liep op een regelrechte mislukking uit. Wie het echter aandurfde na de confrontatie tegen Schotland en het GOS kritische kanttekenin gen te plaatsen, werd gehoond en na de prachtige triomf op Duitsland aan de schandpaal genageld. Het opportunisme vierde hoogtij. Van hoog tot laag liet menigeen zich meesleuren in de Oranje-euforie. Tot de bonds coach toe. Op slag was ook Michels verge ten dat het Nederlands elfral te gen de Schotten hooguit 30 mi nuten goed heeft gespeeld en dat de seance met het GOS vooral aanvallend ver onder de maat bleef. Tegen de on-Duits spelen de oosterbuur haalde Oranje drie kivartier alles uit de kast en overtrof de ploeg zichzelf. Daar mee was de koek op. Het Neder lands elftal leefde vierdagen in een roes, leed aan schromelijke zelfoverschatting en ging vervol gens tenonder aan z'n eigen lamlendigheid. Het is veelzeggend voor de instel ling van Oranje dat het indivi dueel beste elftal van het toer nooi werd ontmaskerd door de minst getalenteerde deelnemer aan dit EK Dat verwijt geldt vooral de sterren van Oranje, die slechts sporadisch schitterden en aan wie de waterdragers zich slechts een keer konden optrek ken. De hamvraag is echter of zij daartoe nog wel in staat zijn. Het rijk van Gullit is ten einde, dat van Rijkaard. Koeman en Wouters nadert met rasse schre den de finish. Zij zijn niet meer de peilers waarop Oranje jaren lang u 'as gebouwd. Ruud Gullit oogt nog wel dyna misch, maar is het niet meer. Dat heeft vooral te maken met blessures, het spookbeeld in het topvoetbal, die hem niet in de kouwe kleren zijn gaan zitten. Berlusconi zag de bui al eerder hangen en heeft niet voor niks miljoenen op tafel gelegd voor Savicevic en Papin. De komst van de Fransman houdt ook een waarschuwing in voor Van Bas ten. Hij is nog altijd de beste spits van Europa, maar hij is geen Cruijff. De superdribbelaar was de grote leider op het veld, absoluut spelbepalend en met een persoonlijkheid en charis ma, die je zelden ontmoet. De spelintelligentie van Van Basten is echter zo hoog dat rond hem het nieuwe Oranje moet worden geformeerd. Hij is nog maar 27, heeft z'n krachten altijd goed verdeeld en zal het veel waard zijn om onder z 'n grote voorbeeld Cruijff in '94 een greep naar het wereldgoud te doen. Het ligt daarbij voorde hand dat Dick Advocaat, de op volger van Michels, in de rijste brij aan kwalificatieduels op de lijn-Cruijff gaat zitten. Diens voorkeur voor buitenspelers is bekend, zodat er nog hoop is voor de in Zweden hopelooos fa lende Roy. Advocaat zal er niet aan ontko men de bezem door de selectie te halen. Waar Michels de roep om verjongingstoïcijns negeerde, blijft zijn opvolger geen andere keus. Van Tiggelen heeft zijn af scheid al aangekondigd", een aantal andere dertigers zou er verstandig aan doen eveneens de eer aan zichzelf te houden. De opvolgers slaan klaar (Jonk, Kreek. Frank de Boer, Richard Witschge, Numan, Taument); zij missen alleen nog de routine en de ervaring om de leidseb in handen te nemen. Daarom zou het onverstandig zijn maar meteen alle routine overboord te gooien. In Zweden heeft Michels een kans voor open doel gemist om twee of drie spelers uit de nieuwe lichting een kans te geven. Het valt nooit te bewijzen of in dat geval de blamage tegen de De nen was voorkomen, maar wat i>ers bloed in de aanloop naar het EK had de oudste toernooi- deelnemer in geen geval kwaad gedaan. Het is de remedie bij uitstek om de gevestigde orde in beu>eging te krijgen en de eer zucht en ambitie van een elftal op te voeren. Michels wilde die weg niet gaan en bleef rotsvast vertrouwen op de spelers, die hem in '88 Euro pees aanzien gaven. Diezelfde spelers lieten hem nu vallen als een baksteen. Zij gunden hem, de scheidende bondscoach, zelfs geen eervolle aftocht Maarbo- venal sneden de spelers zichzelf in de vingers en boorden zij zich andermaal een sportief hoogte punt door de neus. ALBERT GEESING Een trainingskamp wordt wel eens vergeleken met een gevangenis, om dat sporters van de buitenwereld worden afgeschermd. De Duitse spits Karl-Heinz Riedle bewijst die stelling. Door een hek praat hij even met zijn zoontje Allesandro en zijn echtgenote Gaby. Foto reuter göteborg anp De binnenstad van Göteborg verschilde gisteren niet veel van welke willekeurige middelgrote stad waar ook ter wereld. De terrassen zaten vol. De gesprek ken gingen over alledaagse za ken. Kortom: het leven kabbel de rustig voort. Hoe anders was het afgelopen twee weken. Göteborg was oranje gekleurd. Zelfs de lokale bevolking danste, hoste en zong mee met het Oranje-legioen dat Göteborg compleet op stelten zette. De supporters van het Nederlandse elftal veroverden de vriendelijke havenplaats. Met weemoed dachten de Zwe den daar gisteren aan terug, want de onverwachte uitscha keling van Nederland kwam in Göteborg tenminste zo hard aan als het verlies van Zweden zelf. „We kunnen inderdaad trots zijn op onze fans", zegt Hans van Vlokhoven, supporterscoör dinator van de KNVB. „Onze supporters hebben twee weken lang feest gevierd. De Zweden vonden het prachtig. Tevoren werden de Oranje-fans afge schilderd als barbaren. In de praktijk waren zij echter net als twee jaar geleden in Italië alleen maar aan het feesten. Neder land heeft voor eeuwig de har ten van de Göteborgse bevol king gestolen. Er is werkelijk niet één wanklank geweest." Politiewoordvoerder Piet Grasmaijer: „De Oranjefans hebben zich vooral voor en na de wedstrijd tegen Duitsland van hun allerbeste kant laten zien. De Duitse supporters pro voceerden, maar daar werd van Nederlandse kant nauwelijks op ingegaan. Dat kostte soms moeite omdat de Duitsers vroe gen om een pak slaag, maar uit eindelijk bleven de Nederlandse supporters, op een enkeling na, rustig. Klasse!" woensdag 24 juni EK EN TENNIS OP TV samenvatting NED 3 BRT 2 DLD1 BBC 112 EURO Zweden - Duitsland 22.00-23.30 Wimbledon 15.00-17.55 19.10-19.50' 21.00-22.00' 23.05-23.35' 1300-21 10 23 25-00.25' EK-journaal 23.00-23 30 donderdag 25 juni Wimbledon 15.00-17.55 10 00-11.00' 13.00-21.00 Media-circus verplaatst zich van Varberg naar Deens onderkomen spannen gevoel. Je weet dat je in het veld moet presteren, daar gaat hem om." Pas na de drie groepswedstrij den ging het 'Danish dynamite' ach ter slot en grendel en haalde Möller- Nielsen het keurslijf wat strakker stenungsund gpd Lars Elstrup had eigenlijk in Califor- nië moeten zitten, Henrik Larsen op Rhodos en Brian Laudrup thuis, bij e'n ouders in Kopenhagen. Het werd Zweden, Göteborg nog wel, waar De nemarken vrijdagavond in de EK-fi- nale staat tegen wereldkampioen Duitsland. Verbazing alom. Niet in het minst bij de Denen zelf, die na 5en lange nacht met weinig rust en Ifeel drank verbaasd in de rondte kij ken. ,Wie had er nou rekening mee ge- jouden", glimt ex-Feyenoorder Lars :lstrup van trots, „dat Denemarken Jle laatste vier zou halen?" Niemand tIus. „En tegen Nederland gaf hele maal geen mens ons een schijn van kans. Zo zie je maar dat in de sport het verschil tussen succes en fiasco maar heel klein is." En dus verplaatste het mediato neel zich binnen een half etmaal van het leeggelopen Varberg, twee weken de pleisterplaats van Oranje, naar de Yacht Club Stenungsund, zo'n 40 ki lometer aan de andere kant van Gö teborg. Je kon er gisteren rond het middaguur letterlijk over de koppen lopen. Richard Möller-Nielsen, de maandenlang versmade bonds coach, werd bijna bedolven onder de massale belangstelling. Net als Brian Laudrup, de stilist, Henrik Larsen, de tweevoudige schutter van de avond tevoren tegen Oranje, en natuurlijk. Flemming Povlsen, de sneltrein van Borussia Dortmund. En Lars Elstrup? In eigen land, als speler van Odense, niet verwend door zoveel aandacht en publiciteit, laat hij alles rustig op zich afkomen. De kleine oogjes verraden een tekort aan slaap. „Het is laat geworden, wat wil je. We hebben wat gegeten in een restaurant, hebben wat liedjes ge zongen en een paar biertjes gedron ken. Tuurlijk heb je daar nog de puf voor als je de favoriet van het toer nooi hebt uitgeschakeld." Het heroïsche gevecht van de De nen, zo blijkt uit de waslijst aan bles sures, heeft z'n sporen nagelaten. Andersen hield er een gebroken knieschijf aan over, Sivebaek, Olsen en Christofte spierletsel en het duo Jensen/Larsen kwam al even geschonden uit de strijd schijn. Net als Laudrup, die zich in de tweede helft moest laten vervan gen. Met dank aan Jan Wouters, zegt Laudrup. De beste Deen beticht zijn ploegmaat bij Bayem nog net niet van opzet, hij bedoelt het wel zo. Al net zo weinig waardering be staat er in het Deense kamp voor het brute geweld dat Marco van Basten aan de dag legde. Behalve bij Elstrup. „Hij heeft soms grof en hard ge speeld", zegt de aanvaller over de aanvaller, „Maar op die manier moet hij zichzelf beschermen. Piechnik heeft heel goed tegen hem gespeeld, daardoor raakte Van Basten geïrri teerd. Dat is logisch als het niet lukt. Dan komt de reactie vanzelf Eens te meer, zo denkt Elstrup, is maar weer eens bewezen dat je al leen met goed voetbal geen wedstrijd kunt winnen. Voetbal is ook strijd. „Op de avond voor de wedstrijd", sprak Möller-Nielsen de Deense tv- kijkers toe, „heb ik gezegd: 'fk kan geen overwinning beloven, maar ik beloof wel dat de spelers alles zullen geven'. Dat hebben ze gedaan." Zelfs meer dan dat. „We zijn door de ach terdeur in de halve finales geko men", vult Elstrup aan, „Maar om ons nou maar meteen af te schilde ren als een café-elftal, dat gaat mij te ver. Dat hebben wij tegen Nederland laten zien. Niet soms?" Vier dagen voor de openingswed strijd tegen Engeland stond Elstrup nog vrolijk in de spits bij Odense te gen Viborg. „Wc konden nog kam pioen worden, dat is net niet gelukL We zijn tweede geworden en daar door toch gepromoveerd." Een lange voorbereiding zegt dus ook niet alles. „We zijn heel laat tot het EK toegela ten en stonden niet onder de druk, die voor de andere ploegen wel gold. Dat heeft voor een deel te maken met ons succes. Tuurlijk is het be langrijk om je goed op een toernooi voor te bereiden. Des te meer tijd je hebt, des te beter gaat het." Denemarken vormt in Zweden de uitzondering op die regel. Coach en spelers wisten dat ze niets te verlie zen hadden en handelden daar ook naar. „We waren vrij om te doen en laten wat we wilden. Als we wilden zwemmen, kon dat, als we zin had den om te gaan golfen, mocht dat ook. Dat geen een heel lekker en ont- Meteen na de winst op Oranje gin gen de remmen echter weer los. En zo kon het gebeuren dat Henrik lar sen pas tegen het middaguur hoorde dat Pisa al vroeg in de ochtend aan de lijn had gehangen. Bij Lyngby Boldldub, zijn tijdelijke werkgever. „Pisa heeft me vorig jaar wegge stuurd omdat er te veel buitenlan ders waren. Nu willen ze me WM Ia rug. Ik wil wel, want in Italië kan ik heel wat meer verdienen dan in De nemarken."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25