Het 'wonder' van Paul Haarhuis Jutch Reynolds vrijgt zijn zin Sport Eerste verrassing Cash is te sterk voor Eltingh Basketbalteam zonder schutters WOENSDAG 24 JUN11992 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (CHlf TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN CER ZANDEN Vliegtuig uit, baan op en winnen ft ORLEANS GPD j schreed trots naar de uit- hg. Nog even nagenietend en rtervolgd door een horde ca- framensen en fotografen, tch Reynolds kreeg dan toch |i zin. Hij startte gisteren in laatste serie van de 400 me- -kwalificaties, liep als enige L het totale veld onder de 45 onden (44.48) en plaatste h met een meer dan verbeten ijdlust voor de volgende lifting van de Amerikaanse mpische trials. )e juridische krachttoer die molds achter de mg heeft, t zijn sportieve krachten in geval niet te hebben aange- t. Butch Reynolds, die gesto- ii in een t-shirt met de tekst tug free body' en onder ap- kus de goedgevulde arena be id, was bijzonder content, ie druk is weg en ik ben blij t ik weer kan lopen", zei hij, rorens hij beschermd door elf jlitie-agenten het stadion ver- Bij wijze van hoge uitzonde- |g en geconfronteerd met het ringende bevel van de Ameri- pnse opperrechter, hief de In- mationale Atletiekfederatie de middels beruchte regel 53.1 tijdelijk op. Deze regel ver- tdt atleten om tegen een ge- porste tegenstander te lopen, larmee was de weg vrij voor 1400 meter wereldrecordhou- fren zijn opponenten. Voor Reynolds zijn serie liep madrukte de LAAF echter nog- 6als dat Reynolds, ongeacht ti klassering niet in aanmer- tig komt voor Barcelona. Bo ndien loopt hij door zijn ge- Bg het risico om voor een.ex- periode van vier jaar te wor- |n geschorst. Dat laatste the- b zal tijdens de vergadering In 30 juli in Barcelona aan de ile komen. tiet lijdend voorwerp bleef lel onder alle commotie die tid zijn persoon was ontstaan, ♦lijn grootvader heeft mij de (dracht gegeven om mijn lam te zuiveren. Bovendien lat het in deze affaire om mijn phten als Mens. Bij de dopin- palyse in Parijs zijn mijn uri- Imonsters verwisseld met die van een Oostduitse atlete. Nu word ik gepakt omdat mijn nummer in de archieven staat". Het is overigens niet de eerste keer dat er fouten zijn gemaakt met de dopingcontrole in Frankrijk. Joop Zoetemelk en Gert-Jan Theunisse kunnen er over meepraten. „Overal waar mensen zijn worden fouten ge maakt. Dat de IAAF atleten dreigt te schorsen, omdat ik voor mijn eigen rechten opkom, is uiteraard absurd. Danny Eve rett vroeg me waarom ik me zo hard opstelde en andere atleten in gevaar bracht. Toen heb ik hem gezegd dat ik hooguit me zelf in gevaar breng. Het wordt tijd dat wij ons als adeten vere nigen. Dat we ons verzetten te gen die almachtige IAAF en dat er sluitende regels komen voor dopingcontroles. Nu ben ik de klos, de volgende keer is het ie mand anders". Carl Lewis zit niet lekker in zijn vel en is hopeloos op zoek naar het juiste ritme. Amerika's meest gelouterde en gelauwer de adeet heeft na de omissie op de 100 meter ook niet kunnen overtuigen tijdens de olympi sche verspringkwalificaties. Le wis haalde weliswaar de finale van de trials van vandaag met daarin de beste twaalf Amerika nen, maar vraag niet hoe. Met 8.14,7.96 en een zeer on gebruikelijke 5.58 meter scoor de Lewis een bedroevend zwak ke serie. 'King Carl', in normale doen een springer van eminent niveau, mist de overtuiging en de kracht bij zijn afzet. „Ik weet ook niet waar het aan ligt. Ik ben gewoon niet bij de les", luidde de verontschuldiging. Lewis komt nauwelijks los van de grond. Hij schutterde bij de tweede sprong zelfs als een be ginneling door achterover te vallen. Bij de derde, geforceerde aanloop vergaloppeerde hij zich al helemaal: 5.58 meter. De zachte, verende tartan- baan speelt uiteraard ook een niet te verwaarlozen rol. Hoe anders is het te verklaren dat al leen Powell (8.36 meter), Mike Conley (834 meter) en Lewis (8.14 meter) boven de acht me- tergrens uitkwamen. Nooit eer der werd er de afgelopen jaren De nieuwe helden melden zich op de razendsnelle groene zo den aan, terwijl de oude zich nauwelijks achter hun reputa ties kunnen verschuilen. Daar om worden The Champions hips' door de meesten met res pect behandeld. Er zijn echter ook tennissers die de strijd om de open Engel se titel als een noodzakelijk kwaad zien. Paul Haarhuis is er bijvoorbeeld zo een. De 26-jari- ge Brabander vindt dat grasten- nis maar niets en reist jaarlijks steeds naar Wimbledon af om dat het 'eigenlijk zo hoort'. Daarnaast verdient het natuur lijk ook nog aardig, want een nederlaag in de eerste ronde le vert nog altijd veertienduizend gulden op. „En met een beetje gunstige loting win je zo een paar potjes", weet ook Haar huis, die gisteren na een -mara thongevecht met de Australiër Jason Stoltenberg het bedrag op zijn bankrekening tot zijn grote verbazing nog verder zag groei en. De tennisser met apparte menten in Rotterdam en Monte Carlo kon na vijf sets juichen: 6- 3, 7-5,4-6,4-6 en 7-5. Plaatsgenoot Over zijn volgende tegenstander is Haarhuis echter niet zo tevre den. Hij ontmoet vanmiddag namelijk een plaatsgenoot uit het belastingparadijsje aan de Zuidfranse kust, die vooral op snelle banen gevreesd wordt om zijn snoeiharde service: Ri- zo slecht gescoord tijdens de Amerikaanse pre-olympics. „Ik ben gewoon nog niet honderd procent fit. Bovendien sta ik voor het eerst sinds jaren weer onder druk. Ik zal in de finale beslist beter moeten presteren chard Krajicek. „Wat mij betreft mag hij weer last krijgen van zijn schouder", grapte Haarhuis dan ook. Het zorgenkind van tennisminnend Nederland, die dit jaar in Melbourne en Parijs met blessures afhaakte, kende gisteren niet al te veel moeite met qualifier John-Laffnie de Jager uit Zuid-Afrika: 7-5,6-1,6- 2. Zodoende waren er voor het vaderlandse tennis op het Wim- bledon-complex, waarboven de hele dag een dreigend wolken dek hing, nog enkele licht puntjes te zien. En is de Oranje afvaardiging in elk geval verze kerd van één plaats in de derde ronde. Het feit dat Haarhuis tegen Stoltenberg, toch afkomstig uit het land van de grastennissers, overeind bleef, mag een klein wonder worden genoemd. De pupil van Henk van Hulst land de pas een kleine zes uur voor zijn partij op Heathrow. Samen met Mark Koevermans had hij op zondagavond in Genua na melijk nog de finale van het dubbeltoernooi, waarin het duo overigens kansloos verloor van Cannon/Van Emburgh, moeten spelen. Nadat ze zich hadden omge kleed, gingen er echter geen vliegtuigen meer naar Amster dam. Daardoor moesten ze de trein naar Milaan nemen, waar ze weer net de vlucht naar huis misten. Zodoende kwam het tweetal, dat Nederland straks ook tijdens het dubbeltoernooi op de Zomerspelen zal verte genwoordigen, pas maandag avond op Schiphol aan. „En toen had het geen zin meer om om de olympische boot niet te missen". Mike Powell, die vorig jaar in Tokio een einde maakte aan een tien jdren durende hegemo nie van Lewis (65 overwinnin gen op rij) en met een fantasti- naar Londen door te vliegen", aldus Haarhuis, die vervolgens wel ruiterlijk toegaf Wimbledon niet als een zwaartepunt' in zijn seizoen te zien. Dat is toch meer 'Barcelona' en vooral de US Open. „In Spanje wil ik goed spelen. Ik heb mijn seizoensplanning ze ker aangepast voor 'Barcelona'. Ik heb zo veel mogelijk voor graveltoernooien gekozen. Maar de US Open blijft voor mij toch iets belangrijker", bekende Haarhuis, die in New York vorig jaar de kwartfinales bereikte. „Voor een tennisser tellen later toch maar twee dingen. Ten eerste zijn hoogste ranking en ten tweede zijn resultaten tij dens de Grand-Slamtoernooien. Een olympische titel stelt in de tennissport eigenlijk niet zo veel voor." Daar is Richard Krajicek al een tijdje achter. De Nederland se nummer één liet daarom bondscoach Stanley Franker reeds in een vroeg stadium we ten niet in aanmerking te willen komen voor de olympische se lectie. Krajicek bereidt zich tij dens de Spelen veel liever voor op het Amerikaanse hardcourt- seizoen. Op die ondergrond voelt de in Den Haag opge groeide speler zich nog steeds het meest op z'n gemak. En vreemd genoeg niet op gras. Met zijn vlammende opslag en steeds beter wordende volley zou Krajicek namelijk daarop tot de allerbesten kunnen beho ren. Twee weken terug in Ros malen bleek echter dat de num mer twaalf van de wereld het grasspelletje nog niet helemaal onder knie heeft. „Vandaag ging het echter al weer wat beter", besefte Kraji cek na zijn zege op de uit het Zuidafrikaanse Ermelo afkom stige De Jager. „Ik was nu ook meer opgepompt, meer gemoti veerd. Ik wilde echt winnen. Maar het blijft moeilijk te ac cepteren dat het soms van één of twee ballen kan afhangen." sche 8.95 meter het wereldre cord aanscherpte, ziet de ver- springfinale met vertrouwen te gemoet. In New Orleans won Patti Sue Plumer overigens de 3000 meter in 8.40.98. de twee de tijd dit seizoen gelopen. BADAJOZ ANP De Nederlandse basketballers moeten deze week wennen aan verliezen. Na twee wedstrijden in het olympisch kwalificatie toernooi is de ploeg nog zonder punten. De 75-100 van de ou verture tegen Litouwen werd gisteren gevolgd door een ne derlaag van 74-83 tegen Honga rije. Het humeur van bondscoach Randy Wiel toonde binnen een etmaal twee totaal verschillende zijden. Oogstte het team na het onbekommerde spel tegen Li touwen alom complimenten, gisteren waren de spelers zo verstandig om de reacties van het publiek in Badajoz niet af te wachten en verdwenen snel in de kleedkamers. Verliezen van een sterkere tegenstander is ac ceptabel, verliezen door eigen schuld leidt tot ergernis. Wiel verwoordde de stem ming na afloop aldus: „We heb ben tot nu toe, ook in de voor bereiding, steeds tegen sterkere ploegen gespeeld. Maar de 1 longaren zijn even sterk als wij. We hadden een goede kans de ze wedstrijd te winnen, maar het dan ook afmaken is helaas een ander verhaal." Nederland riep de problemen zelf op. De beginfase deed al het ergste vermoeden. De schutters faalden hopeloos. In de eerste helft bleef het schotpercentage op een schamele 35 steken. Dank zij een opleving van de ook te gejaagd begonnen routi nier Te Velde kreeg Nederland na een tussenstand van 27-39 kort voor rust nog kans op ver betering. Halverwege was het verschil teruggebracht tot vijf punten: 38-45. De inhaalrace zette zich na de hervatting enkele minuten lang voort. Van Dinten bracht Ne derland bij 48-48 langszij en Lieverst zorgde zelfs even voor een voorsprong: 51-50. Maar daarna verviel de ploeg in slech te herhalingen en toen Van Poelgeest met vijf persoonlijke fouten naar de kant moest, lag de zege voor de geenszins groots acterende Hongaren in het verschiet. „We hebben toen in het middenstuk van die tweede helft in negen minuten maar negen punten gemaakt. Een punt per minuut, dan sta je macnteloos", aldus de center die moest toezien hoe Neder land aanmodderde. „De ploeg raakte in paniek," merkte ook Wiel. Het schotpercentagc bleek na veertig minuten zuivere speel tijd opgeschroefd tot 47. maar dat was en bleef ondermaats en in elk geval te weinig om enige aanspraak op succes te mogen maken. Het eigen falen werd af gereageerd op de scheidsrech ters die bepaald geen voldoende haalden, maar aaarmee is nog nooit een wedstrijd gewonnen „Dan kun je wel gaan schelden, maar je moet het gewoon ac cepteren", meende Van Poel geest die zelfs de anders altijd zo vriendelijke Wiel even tekeer zag gaan. De coach zelf kwam snel tot inkeer: „Je kunt maar beter positief blijven." Met de nog resterende drie wedstrijden in Badajoz tegen achtercenvol gens Estland, net GOS en Groot- Brittannië ligt echter de laatste plaats voor Nederland voor de nand. „We behoren hier niet tot de sterkere teams", trapte Wiel een op» deur in. Alsnog licentie voor Haarlem De eerste divisieclub Haarlem kan komend seizoen toch het betaald voetbal uitkomen. De Beroepscommissie Licen- jezaken besliste gisteren dat Haarlem alsnog een licentie krijgt, let bestuur Bataald Voetbal was eerder van mening dat Haar- ;m niet voldeed aan de voorwaarden voor een licentie. Het be- tuur van de club ging in beroep. Gisteren overlegde Haarlem ;n sluitende begroting aan de Beroepscommissie Licentieza- ?n. die daarop besloot de club een vergunning voor het ko- ïende seizoen te verstrekken. Ruud Borst doet het goed bij NK Leun De Leiderdorpse B-amateur Ruud Borst is bij het Neder- Ends kampioenschap wielrennen op een uitstekende tiende Maats geëndigd. In Gieten reed hij lange tijd met de besten mee. Kuud Stals uit Beverwijk werd winnaar. Andere Swift/Casba-ren ters kwamen ook weer goed voor de dag. Zo won gisteren Peter jlol de Ronde van Zuiddorpe door zijn elf medevluchters in de torint te verslaan. In Gouda legde Martin Schalkers beslag op de tierde plaats, junior André Mölmann werd tweede in Ossend- kij de Omloop van Wijdenes kwam Niels van Stralen met een jijfde plaats tot een aanvaardbare prestatie. Bij de vrouwen kvam Angela van Smoorenburg (Langeraar) ook als vijfde over ie eindsprint. Miquel van Kessel (Ter Aar) kwam uitstekend [oor de dag in de Krimpernerwaard. De kleine junior werd keu- |g achtste. In Zuid-Beyerland eindigde Piet Kralt op de vierde Dat Wimbledon het belangrijkste tennisevenement van het jaar is staat buiten kijf. Het gros van de spelers ver heugt zich al maanden van tevoren op die twee weken aan het begin van de zomer als het rondtrekkende circus weer zijn tenten aan de Church Road opzet. Op de Lon- dense grasbanen wordt immers pas de ware tennisge- schiedenis geschreven. LONDEN ERIC DE BIE GPD-VERSLAGGEVER Ipektakel Jansen en Hazeleger DEN WILMAR KORTLEEVER IETIEKMEDE WERKER jn machtig optreden van Jan hsen en Jan-Dirk Hazeleger [de 3000 meter vormde giste- ji dé mooie uitsmijter van een pndwedstrijd van AV Holland, jndrachtig samenwerkend lie- n beide atleten sneller dan it op die afstand. In 8.13,0 |s uiteindelijk de winst voor nsen, 0,7 seconden voor zijn [taafse strijdmakker. Het clubgenoot Cor Brand- jk als haas liep Jansen een ede generale repetitie voor de [derende vijf kilometer bij de l. In zijn eerste poging als AV [llander verbeterde hij ook [teen het clubrecord op de bo meter. Ook Hazeleger liep [iter zijn pesoonlijk record p 8.18,4 kapot. De Katwijker [opt via bondscoach Bob Bo- jman alsnog toegelaten te hnen worden tot de vijf kilo- Eter bij de Nederlandse kam- Denschap volgende week in jlmond. Samen met Jansen u zich dan ook daar weer een boie race kunnen vormen. 110 behoort voor beide atle- zeker tot de mogelijkheden. Op de meeste andere num mers was de deelname door de vele afzeggingen matig tot zwak. Een uitzondering was het speerwerpen, waar het Bos- koopse duo Hanno van der Loo en Michael Mol op een geza menlijke score van meer dan honderd meter gokte. In de laatste worp verbeterden ze zich beiden, wat leidde tot de verras sende combinatie van 57,28 en 42,72: op de centimeter nauw keurig samen 100 meter. Voor A-junior Mol was het zijn beste, voor meerkamptopper Van der Loo de tweede beste prestatie ooit. A-junior Yuri Ong wierp de speer even ver als Mol, maar won door een betere tweede poging. Bij de vrouwen kwam de Astrid Weijnen (AV Holland) weer goed voor de dag. Vóór Ri- na van der Stouwe van AAV '36 (33,30) won ze met 38,80. De 51,1 van Joost la Lau op de 400 meter en de 11,4 van Steve Ringeling sprongen er tenslotte ook nog uit in de Leidse Hout. Michel Versteegen en Arnold van Atten liepen achter La Lau 51,8 en 52,0. Casper Ong van AV Holland sprintte 11,6 op de 100 meter. jgMM lonpen Jeremy Bates schreeuwt het uit van blijdschap. De Brit zorgde voor de grootste verrassing tot nu toe op Wimbledon door de als zevende geplaatste Amerikaan Michael Chang in de eerste ronde met 6-4, 6-3,6-3 uit het toernooi te kegelen. foto epa LONDEN GPD De hernieuwde kennismaking met het centre- court van Wimbledon viel Jacco Eltingh een beetje tegen. Toen de 21-jarige Heerdenaar. die vorig jaar op de beroemde grassprieten van André Agassi verloor, gisteren het groene stadion voor de tweede keer in zijn leven betrad, voelde hij „weinig. Er ging eigenlijk niets door me heen." Ruim twee uur later kende hij ook weinig emo ties na zijn nederlaag tegen de kampioen van 1987, Pat Cash. Dat de belangrijkste baan aan de Church Road toch nog een beetje van de wegge zakte Australiër is, bewees hij overduidelijk: 4-6, 4-6,6-7 (3-7). En Eltingh had er vrede mee. „Voor mijn gevoel heb ik net zo gespeeld als in Manchester (waar Eltingh vorige week zijn eerste toemooititel pakte, red.). Het was echter niet vol doende voor een speler als Cash. Hij wist vaak nog de meest onmogelijke ballen te halen. Op gras is hij toch nog steeds een van de besten ter wereld." Ondanks zijn verlies blijft Eltingh de komende tijd met een tevreden gevoel rondlopen. Door zijn eindzege op het gras van Manchester steeg hij op de wereldranglijst naar de zeventigste plaats. Zo hoog stond hij nog nooit. Omdat hij op Wimble don wat punten heeft verloren, zal de pupil van Henk van Hulst weer wat zakken. „Maar ik heb de eerste zes maanden van dit jaar al meer punten verdiend, dan in heel 1991. Ik ben momenteel in vorm. Ik had alleen de pech hier meteen Cash te gen te komen." De Australiër, momenteel de nummer 191 van de wereld, liet de 13.096 toeschouwers op het centre-court, die door het nieuwe, niet meer op draagpalen steunende dak nu allemaal van de partij konden genieten, soms smullen van won derschoon tennis. Het hoofdgerecht zal Cash ech ter zeer waarschijnlijk pas in zijn volgende partij opdienen. Hij ontmoet dan zijn maatje en drie voudig Wimbledon-kampioen John McEnroe. Van de Nederlandse heren verdween gisteren naast Jacco Eltingh ook Mark Koevermans uit het hoofdtoernooi. De Rotterdammer had de reis vanuit Genua beduidend slechter verwerkt dan zijn dubbelpartner Paul Haarhuis. Tegen Mark Knowles, een qualifier van de Bahamas, ging hij er met 2-6, 1-6 en 3-6 vanaf. Bij de dames verloor Miriam Oremans van de Australische Kristin Godridge (3-6, 3-6), terwijl Nicole Muns-Jager- man in haar partij tegen de als negende geplaats te Manuela Maleeva-Fragniere door de gong werd gered. Nadat de Zwitserse de eerste set met 6-1 had gewonnen, werd de wedstrijd vanwege de invallende duisternis afgebroken. Verder werd gisteren pas bekend dat Stephanie Rottier zich vlak voor het begin van The Championships' heeft teruggetrokken. De speelster uit het Zeeuw se Sint-Jansteen kampt met een schouderblessu- De inzet is van zijn gezicht af te lezen, maar de overtuiging ontbreekt. Carl Lewis is niet in vorm.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23