Leidsch Dagblad Rabin gaat regeren Ia Israël A.s. zaterdag gratis ontbijt en 50% korting. PTT Post schrapt 6000 banen Gratis Brilledoekje VoorOp Het Strand. Citroenspray tegen stank in Leiden Vergissing Simons in omvang premiedaling Pearle Pearle Is Kijkplezier. WOENSDAG 24 JUN11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39885 LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Carmen s3 s3 Carmen van Bizet 8 8 wordt 11 en 12 juli opgevoerd tegen het im posante decor van de Burcht in Leiden Cellentekort st s~ Door het tekort aan I O gevangeniscellen in de regio worden vooral in brekers nogal eens op vrije voeten gesteld. Likud na vijftien jaar buitenspel Yitzhak Rabin, de leider van de Arbeiderspartij (Arbeid), wordt de nieuwe premier van Israël. Nadat 96,1 procent van de stemmen was geteld, was het aan het eind van de ochtend overduidelijk dat het land een grote politieke ommezwaai heeft gemaakt. De felle retoriek en het natio nalisme dat vijftien jaar lang de regeringen van Likud hebben gekenmerkt, lijken voorbij. tel aviv ad bloemendaal correspondent Likud, de partij van de huidige premier Yitzhak Shamir, bezet in het nieuwe parlement slechts 32 zetels (was 40), Arbeid daar entegen 45 (was 39). De links-li berale Meretz-combinatie komt op 12 zetels, zodat het linkse blok samen met de Arabische partijen in de Knesset (het par lement) 62 van de 120 zetels in handen heeft. De stemmen van de militai ren moeten nog worden geteld en de verdeling van- restzetels kan ook nog een lichte wijziging van de uitslag veroorzaken. Maar het staat vast dat de stem busuitslag ingrijpende gevolgen zal hebben voor het vredespro- Rabin heeft in zijn campagne aange kondigd dat hij de bouw van nederzettingen in het grootste deel van de bezette gebieden zal stopzetten en dat hij binnen negen maanden met de Pales- tijnen een autonomie-overeen- komst wil sluiten. Om negen uur gisteravond sloten de stemlokalen en een kwartier later al kwam de Israë lische televisie met de uitslag van een schaduwverkiezing. Die leidde tot dolle vreugde in de volgepakte hoofdkwartieren van Arbeid en'Meretz. In het Likud- hoofdkwartier was de stemming op zijn zachtst gezegd bedrukt. De meeste ministers zeiden het nog te vroeg te vinden voor commentaar. Pagina 2: Rabin zet Shamir buitenspel. Uitzendbureaus S\ Q De Leidse uitzend- I O bureaus volgen de landelijke trend: de rek is er uit door de trage econo mische ontwikkeling. I Hollands duel 3 Haarhuis moet het J na marathonge vecht met Australiër Stel tenberg op Wimbledon opnemen tegen Krajicek leiden erna straatsma De Leidse reinigingsdienst ge bruikt citroenspray om de stankoverlast van de vuilover- slag bij de Haagweg tegen te gaan. De containers met huisaf val zijn bij wijze van proef een week lang bespoten met ci troenspray om de vieze luchtjes weg te nemen. Opvallend is dat in deze periode geen klachten over stank van omwonenden zijn binnengekomen. „Maar dat betekent nog niet dat het ook werkt. Het is een experiment dat we zeker nog een keer zul len herhalen", aldus woord voerder R. Roos van de directie Reiniging. De citroenspray wordt moge lijk ook ingezet bij de vuilover- slag op het terrein van de voor malige vuilverbranding bij de Gabriël Metzustraat. Ook daar klagen de omwonenden al ge ruime tijd over onfrisse geurtjes. Roos: „Zeker de laatste tijd, met het warme weer, is er sprake van een aanzienlijke stank. De omwonenden spreken over een penetrante geur." Volgende maand wordt in de omgeving van de oude vuilver branding een onderzoek ver richt naar de ernst van de stankoverlast De resultaten daarvan zijn naar verwachting eind juli bekend. Wat er moet gebeuren bij teveel stank weet de gemeente echter nog niet. „We kunnen een overkapping bouwen, maar zoiets is wel heel duur", aldus Roos. Algemene Rekenkamer in onderzoek: Grote vreugde onder de aanhangers van de sociaaldemocratische partij Arbeid na de de eclatante overwinning op de Likud-partij van premier Shamir. Na vijftien jaar Likud-bewind ziet het er naar partij van Yitzhak Rabin weer de eerste viool gaat spelen in de regering. foto ap den haag Er is minder ruimte voor de particuliere ziektekostenverze keraars om hun premies te la ten dalen, dan staatssecretaris Simons tot nu toe heeft be weerd. Dat stelt de Algemene Rekenkamer in een onderzoek dat vanmorgen is gepresen teerd. Het onderzoek is in op dracht van overheid en verze keraars verricht. Simons heeft In deze regio dreigen geen gedwongen ontslagen den haag-leiden gpd Het volledig automatisch sorte ren van briefpost leidt bij PTT Post de komende zes jaar tot het verlies van ongeveer 6.000 banen. Dat is bijna tien procent grote zorgen van het totale aantal arbeids plaatsen. Dat heeft PTT Post het personeel gisteren laten weten. De verwerking van de brieven wordt geconcentreerd in zes centra, in plaats van de huidige fiilMultiBent Vondellaan 80. Leiden twaalf. PTT Post denkt de ope ratie zonder gedwongen ontsla gen te kunnen afronden. De vakbonden hebben begrip voor de noodzaak van de ingrijpende reorganisatie, maar maken zich de gevolgen het personeel. Volgens PTT Post is de opera tie noodzakelijk om het post verkeer in de toekomst betaal baar te houden. Dagelijks wor den zo'n twintig miljoen brie ven bezorgd, maar door het op rukken van fax en computer is de groei er uit. Omdat de kosten echter blijven stijgen, moet er bezuinigd worden. Dat gebeurt vooral op de loonkosten, veruit de grootste kostenpost van PTT Post. Nu wordt nog driekwart van de brieven met de hand gesor teerd. Dat gebeurt in twaalf ex peditie-knooppunten en 200 voorsorteer-kantoren. Over zes jaar moet volledig automatisch gesorteerd worden in zes cen tra: Amsterdam, Den Haag, Rot terdam, Den Bosch, Utrecht en Zwolle. Werknemers van postkanto ren in deze regio hoeven zich geen zorgen te maken over ge dwongen ontslagen, zo verzeke ren de directeuren. „De grote klappen vallen bij de voorsor- teercentra. Niet hier", aldus di recteur Van Leeuwen van het postkantoor Leiden. Hij heeft al wel laten berekenen hoeveel ba nen er vanaf 1996 zullen ver dwijnen. Van de ruim 400 volle dige banen op het sorteercen- trum zullen er, zo schat Van Leeuwen, vanaf 1996 elk jaar vijf verdwijnen. „Dat duurt zes jaar, dus 30 banen. Op zo'n groot personeelsbestand kan dat aan tal makkelijk door natuurlijk zegt verloop worden bereikt" de directeur. Ook zijn collega Dalen Gil- huys van het Katwijkse sorteer- centrum is ervan overtuigd dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen, hoewel hij niet kan zeggen hoeveel mensen er precies overbodig worden. Vanuit Katwijk wordt ook de post voor Voorhout, Noordwij- kerhout, Wassenaar, Voorscho ten, Rijnburg en Noordwijk be zorgd. Als de voorsorteerpunten vol gens het PTT-pIan worden ge automatiseerd, wordt de post beter voorgesorteerd op de n regionale centra Het sorteerwerk de postbestellers wordt dus minder, maar iedere post- besteller zal altijd het laatste uitsorteren (op straat en num mer) zelf moeten doen. (Bij Aankoop Bril Een Badlaken Cadeau.) Als u nu kiest voor een complete bril of een paar c tactlenzen, krijgt u tijdelijk een uniek badlaken cade Maar wel graag eding is geldig bij alle ;arle- en Pearle Express- mkels in Nederland. Daar vindt u ook de Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat 9 (t.o. C&A) I eirlen Haarlemmerstraat 107 (t.o. C&A) Eerste deel reuzenspoorlijn klaar peking China heeft gisteren een spoorlijn tussen de provincie Xinjiang en de voormalige Sovjetrepubliek Kazachstan geopend. Het is het eerste stuk van een nieuwe spoorlijn die via Centraal- Azië en Europa uiteindelijk in Rotterdam moet uitkomen. Na de Chinese versie van het lintje doorknippen vertrok de eerste trein gisteren uit Urumqi voor een reis van 33 uur naar de Kazach- staanse hoofdstad Alma Ata. Grote actie in woonwagenkamp Maastricht» Bij invallen op negen plaatsen in en om een woon wagencentrum in Maastricht heeft de politie gisteren dertien ar restaties verricht. De arrestanten worden verdacht van diefstal, verboden wapenbezit en handel in hard-drugs. Aan de actie werd deelgenomen door 120 leden van het Maastrichtse politie korps, de rijkspolitie, de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst en de mobiele eenheid. Buurtbewoners hadden geklaagd over af- en aanrijdende drugskopers. Goedkopere versie Duits jachtvliegtuig berlijn» De Duitse regering overweegt de bouw van per alternatief voor het nu in ontwikkeling zijnde jachtvliegtuig Jager 90. Dat heeft defensieminister Ruhe gisteren gezegd. De Jager 90, die op het ogenblik wordt ontwikkeld door Duitsland, Groot-Brittannië, Italië en Spanje, is een omstreden miljarden project. De nieuwe versie, de Jager 2000, is per stuk ruwweg 60 miljoen mark goedkoper. Te veel sulfïet in witte wijnen Een aantal droge witte wijnen bevat meer sulfiet dan de Wa renwet toestaat. Dat blijkt uit onderzoek van de Consu mentenbond. De bond heeft de overtredingen gemeld aan de Keuringsdienst van Waren. De betrapte wijnen zijn: Les maitres goustiers, Bon litre, Les- tissac, Caveau blanc de blancs (alle uit Frankrijk), BB's Balaton Chardonnay (Hongarije), Syl- e riesling en Les celliers du monde Chardonnay (Roeme nië). Wijnboeren gebruiken sulfiet ti de rijping te bevorderen en bederf tegen te gaan. De Wa renwet schrijft voor dat een liter wijn niet meer dan 210 milli gram sulfiet mag bevatten. Sul fiet breekt onder meer de vita minen B 1 en C in het lichaam af. Verder wordt vermoed dat de stof bijdraagt aan het krijgen sen kater. De morgenstond heeft voordeel in de mond. Want als u zaterdag 27 mm tussen 7.00 en 10.00 uur Meubelplein Leiderdorp bezoekt, krijgt u op alle meubelen met het speciale label 50°/b korting! En omdat u zo vroeg uit de veren moet, serveren we ook nog een gratis ontbijt met koffie, thee, melk, jus d'orange, croissants en belegde broodjes. Vergeet niet de wekker te zetten, want op is op! NA ÉÉN RONDJE MEUBELPLEIN WOON JE VEEL MOOIER. MEUBELPLEIN LEIDERDORP het oootste meueaplfln Informatie 071-41 65 85 HET WOORD IS AAN steeds volgehouden dat er ruimte is voor een forse pre miedaling van 15 procent. Over de periode 1988-1991 heb ben de verzekeraars ongeveer quitte gespeeld, aldus de Re kenkamer. De schadelast daalde met 9 procent, maar ook de premie-inkomsten namen af: met 10 procent. Door het over hevelen van medicijnen naar de volksverzekering AWBZ op 1 ja nuari 1992, daalde de schade last per verzekeraar met onge veer 14 procent, maar daar staan volgens de verzekeraars verdere kostenstijgingen in de gezondheidszorg tegenover. Si mons gaat er echter van uit dat bezuinigingen zullen leiden tot een daling van de kosten met 0,6 procent. Als de kostenontwikkeling wordt verrekend met de overhe veling van de medicijnen naar de AWBZ en de (daardoor) ge daalde schadelast bij de verze keraars, blijft er 8 (volgens de verzekeraars) tot 15 procent (volgens Simons) over voor pre miedaling. De bewindsman vindt echter dat de winstmarges van de verzekeraars met onge veer 7 procent moeten verbete ren. Als de 7 procent van de ruimte voor premiedaling wordt afgetrokken, blijft er 1 (verzeke raars) tot 8 (Simons) procent over. De Rekenkamer gaat bij die laatste berekening niet in op de vraag wie er gelijk heeft. Het onderzoek van de Reken kamer is een vervolg op eerder speurwerk van de bureaus Be renschot en Moret. Ook zif kwa men destijds tot de conclusie dat ruimte voor forse premieda ling ontbreekt. Putsch tegen Sjevardnadze in Georgië mislukt Aanhangers van de verdreven president Gamsachoerdia heb ben vandaag geprobeerd waar nemend president Sjevardnad ze van Georgië af te zetten. Ge wapende opstandelingen bezet ten vanmorgen vroeg net televi sie- en radiocentrum in de hoofdstad Tbilisi. Regeringstroepen heroverden de gebouwen binnen korte tijd. Daarbij vielen naar schatting 40 doden. Zo'n 400 rebellen zijn gearresteerd. Sjevardnadze maakte zelf be kend dat de couppoging was mislukt, waarna hij vertrok voor een onderhoud met zijn Russi sche collega Jeltsin. Gamsachoerdia werd in janu ari verdreven. Een Staatsraad, onder leiding van de vroegere Sovjet-minister Sjevardnadze, nam de macht over en schreef verkiezingen uit voor oktober. Johan Daisne Denken maakt jong. Want denken doet twijfelen. En twijfel plaatst ons telkens weer aan het begin van ons leven. VANDAAG 18 Familieberichten - RTVShow12 Sport22,23,24,25 VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met zon Droog en perioden met zon. Mini mumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middagtemperatuur on geveer 20 graden. Noordelijke wind, zwak tot matig, rond kracht OPRUIMING kortingen tot 70% OP OP Kwaliteit, design, voordelig kleuren letter leve 2+3 zits leder Gi cncikovtt) »an 11. Geöertandpl 020 - j»kt«n HaarWmmeretr 52» 54 9 VU»rdki0*o-C Kort» Hoogstr 146267 Den Haeg Denneweg 4 opening Gron1r>o»iyEJndhoyn HOELANG KUNTÖ NOG ZONDER? Ja, ik net» eau mtrodsctie- it en ontvang de krent daeeratan i I Per kwartaal (f 80.10) via accept - I Per kwartaal (f 80,10) v I 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1