Onderzoek naar fusie Leiderdorpse scholen Raadhuis Oegstgeest niet uitgebreid Regio Leiden Schoonheidsfoutje bij 'luchtdoop' braderie Leiderdorp geeft geen subsidie voor jumelage Scholieren maken EHBO-diploma waar Grote campagne moet discriminatie bestrijden WOENSDAG 24 JUN11992 19 leiderdorp liesbeth buit1nk De Vogelweid en de Koningin Julianaschool hebben minder dan 170 leerlingen en vallen daarmee onder het minimum aantal dat staatssecretaris Wal lage heeft vastgesteld. Zij moe ten dus in elk geval ergens 'on derdak' vinden. De Vogelweid aan het Heelblaadjespad heeft nu 110 leerlingen en de Konin gin Julianaschool aan de Kom van Aaiweg wordt door 84 kin deren bezocht. Samen zouden de twee scho len boven de norm van 170 leerlingen komen, maar wet houder C. Huigen (onderwijs) ziet daarvan vooral nadelen. „De Vogelweid is dan de hoofd vestiging en het gebouw van de hoofdvestiging moet vol zijn. De leerlingen van de Koningin Juli anaschool krijgen in dat geval dus les in de Vogelweid. En daarmee zouden we het open baar onderwijs in het Oude Dorp om zeep helpen", aldus Huigen gisteravond tijdens de raadscommissie onderwijs. Waarschijnlijk fuseert de Ko ningin Julianaschool met de Prins Willem Alexanderschool aan de Leeuwerikstraat. Die school valt met 200 leerlingen ruim boven de norm en heeft bovendien een goed gevuld schoolgebouw. De Koningin Ju lianaschool zou daarom ge woon aan de Kom van Aaiweg onderwijs kunnen blijven ge- Ontslag De Hobbit en de Vogelweid zouden eveneens samen moe ten gaan. Omdat de directeur van de Vogelweid ontslag heeft genomen, wordt die functie nu al waargenomen door de direc teur van de Hobbit. Ook het ruimtegebrek van de Hobbit wordt opgelost door leerlingen van de Jenaplanschool aan de Klerkenhof onder te brengen in de Vogelweid. Officieel zijn het echter nog twee aparte scholen. De gemeente onderzoekt eerst wat de mogelijkheden zijn van een fusie tussen de Hobbit en de Vogelweid. Huigen: „Mis schien is daar ook een aankno ping voor de Koningin Julian- school. Dan kan de Prins Wil lem Alexanderschool zelfstandig blijven." Ook de samenvoeging van alle vier de openbare scho len, onder één directeur wordt onderzocht. Wanneer een van de scholen zonder leegstaande lokalen dan wordt aangewezen als hoofdgebouw, kunnen de andere op de huidige plaats on derwijs blijven geven. De Leiderdorpse basisscholen de Vogelweid, de Koningin Julianaschool, de Prins Willem Alexanderschool en de Hobbit fuseren voor het schooljaar 1993/'94. Welke com binaties er uiteindelijk worden gevormd, is momenteel in onderzoek. De vier scholen kunnen samen een grote on derwijsinstelling gaan vormen, maar ook fuseren met één enkele partner. Scholen niet gelukkig met plan leiderdorp» De Leiderdorpse basisscholen De Hobbit en de Prins Willem Alexanderschool zijn niet gelukkig met een eventuele fusie met de Vogelweid en de Koningin Julianaschool. De twee scholen zitten met respectievelijk 270 en 200 leerlingen ruim boven de ophef fingsnorm van staatssecretaris Wallage. „Wij hebben net een grote verhuizing achter de rug", bracht een woordvoerder van de Hobbit de commissie onderwijs gisteravond in herinnering. De Hobbit verhuisde in afgelopen winter van het Van Alphenplein naar de Klerkenhof. „Met die verhuizing konden we de ouders vertellen dat de school naar de plaats kwam waar de kinderen wonen. We lopen nu het risico dat een aantal kinderen nog verder van huis naar school moet dan op hét Van Alphenplein het geval was." De Hobbit kampt kort na de opening van het nieuwe gebouw al met een lokalentekort. De school wil graag noodlokalen, maar het ministerie van onderwijs vindt dat eerst de leegstaande lokalen in de Vogelweid moeten worden opgevuld. Splitsing van de groepen over de twee gebouwen is dus onontkoombaar, ook zonder fusie. De Prins Willem Alexanderschool voelt evenmin veel voor een fu sie. Twee jaar geleden fuseerde de school aan de Leeuwerikstraat al met de Springplank. „We hebben twee jaar tijd gestoken in dat fu sieproces. Dat is allemaal tijd die normaal gesproken aan het on derwijsproces kan worden besteed", bepleitte een woordvoerder bij de commissie. De Prins Willem Alexanderschool in Leiderdorp is één van de basisscholen in Leiderdorp die met de fusieperikelen te maken krijgen. foto jan holvast De commissieleden drongen gisteravond ook aan op onder zoek naar fusies met protes tants-christelijke of rooms-ka- tholieke basisscholen. Verschil lende bijzondere basisscholen in Leiderdorp vallen ónder de norm van 170 leerlingen. „Die scholen willen in eigen kring een oplossing zoeken", ver klaarde Huigen echter. „Het zou ook een hele organisatie zijn. In het Oude Dorp zijn bijvoor beeld drie scholen die onder de norm vallen. Wanneer je die sa menvoegt, smelt de identiteit weg. Dan houden we een school over die niet openbaar, niet protestants-christelijk en niet rooms-katholiek is." In elke Leiderdorpse wijk moet in ieder geval een openba re basisschool blijven, bepleitte de commissie al eerder. Leider dorp is daarbij onderverdeeld in drie grote wijken, die zijn ge scheiden door het Engelendaal, de Persant Snoepweg en de Van der Valk Boumanweg. Huigen: „De veiligheid in het verkeer van schoolgaande kinderen is belangrijk. Maar we kijken ook naar de consequenties voor het personeel en naar de huisves ting van de scholen." leiderdorp» liesbeth buitink De Leiderdorpse werkgroep Ste denband krijgt geen subsidie van de gemeente om een jume- lage op te zetten met de Slo waakse stad Samorfn. De werk groep had gevraagd om 12.000 gulden, waarvan onder meer uitwisselingen moeten worden betaald. De gemeente wil het geld niet geven omdat ze zelf een tekort heeft en een steden band geen basisvoorziening is. Samorfn is een stad in het zuiden van Tsjecho-Slowakije, vlakbij de Oostenrijkse grens. Zoals Leiderdorp strijdt tegen de komst van de hogesnelheids lijn (TGV), vecht de aanstaande zusterstad tegen de bouw van een stuwmeer. Samorfn wil het groente-, fruit- en'tuinafval ook gescheiden gaan ophalen. Daar- leiderdorp» Een uitgebreide voorlichtings campagne moet discriminatie in de gemeente Leiderdorp voorkomen en bestrijden. Met die opzet wil het Leiderdorpse gemeentebestuur inhaken op al bestaande activiteiten tegen discriminatie. Vooral de jaarlijk se tentoonstelling van de stich ting Verzetsherdenking Leider dorp en activiteiten van de werkgroep Leiderdorp tegen Apartheid moeten bijdragen aan het anti-discriminatiebe- leid. Er mag in Leiderdorp geen 'klimaat ontstaan waarin discri minatie kan gedijen', vindt het college van B en W. Mensen die zich toch onrechtvaardig ach tergesteld voelen, moeten 'daar over vrij kunnen spreken zon- naast zijn er allerlei clubs en verenigingen waarmee uitwis selingen kunnen worden opge zet. De gemeente wijst de ste denband met Samorfn niet af, maar wil niet zelf het geld op ta fel leggen. Bij het Europese Ju- melage Fonds dient Leiderdorp een nieuw subsidieverzoek in. De gemeente erkent echter dat het fonds dat geld misschien niet wil toekennen. De zuster- gemeente moet al een paar keer democratische verkiezingen hebben gehouden en er moet een duidelijk uitgewerkt pro gramma zijn voor de steden band. De nieuwe zusterstad van Leiderdorp voldoet waarschijn lijk nog niet aan die eisen. De subsidie-aanvraag van de werkgroep wordt vanavond be sproken in de raadscommissie welzijn. der angst voor de gevolgen'. Het gaat daarbij vooral om migran ten, homoseksuelen, woonwa genbewoners en gehandicap ten. Ook ouderen, vrouwen en mensen met een bepaalde godsdienst zouden onder de 'Jcwetsbare groepen' vallen. De gemeente wil niet steeds één van die groepen als thema van de voorlichtingsactie kie zen, omdat dat juist averechts zou werken. „Met zo'n benade ring worden mensen al snel in de zielige hoek geplaatst." Zij gokt liever op bewustwording van verschillende sectoren in de maatschappij. Ook het gemeen tebestuur zelf moet zich bewust worden van de eigen vooroor delen. De werkgroep Leiderdorp tegen Apartheid wil daarom trainingen geven aan de ge meenteraadsleden. oegstgeest caroline van overbeeke Het adviesbureau dat zich gaat buigen over de plannen voor een nieuw raadhuis in Oegst geest, laat de mogelijkheid om het huidige gemeentehuis uit te breiden buiten beschouwing. In dat plan was ook een tunnel op genomen die het oude raadhuis in het Wilhelminapark aan een nieuw gedeelte zou koppelen. 'Onhaalbaar en zonde van het onderzoeksgeld', reageerden verschillende leden van de commissie algemene zaken gis teravond. Het adviesbureau be trekt in zijn onderzoek wel het plan van de Vereniging Wilhel minapark en Omgeving (VWO). De VWO heeft hierin onder meer berekend wat het kost als de Jelgersmakliniek dependan ce wordt van het huidige ge meentehuis in het Wilhelmina park. Tijdens de commissiever gadering bevolkten ongeveer dertig Oegstgeestenaren de pu blieke tribune. Vin de partij wa ren onder anderen de bewoners van het Wilhelminapark en de club 'verontruste burgers' onder leiding van J. Hartevelt. Zij wil den het naadje van de kous we ten over de onderzoeksop dracht naar de raadhuis-varian ten en het nieuwe 'communica tieplan' dat de inspraak van de bevolking regelt. De VWO vroeg aan de commissie of het moge lijk was om ook haar onderzoek op te sturen aan het onafhanke lijke adviesbureau. De commi- sisie stemde daarmee in. Lang werd gesproken over de formulering van de onderzoeks opdracht voor het adviesbu reau. Alle partijen, behalve het CDA, vonden het onzin om ook te laten onderzoeken of het hui dige raadhuis kan worden ver bouwd. Die opdracht wordt ge schrapt. Er blijven vier andere opties over: twee waarin de Jel gersmakliniek als dependance of hoofdgebouw onder de loep worden genomen, en twee waarin de mogelijkheden voor nieuwbouw aan de Lijtweg wor den bekeken. Op verzoek van WD'er A. Kuntze en PvdA'er F. Wegman zullen de mogelijkheden voor nieuwbouw duidelijk worden gemaakt aan de hand van con crete voorbeelden. Kuntze: „We kunnen ons namelijk niks voor stellen van die nieuwbouw. Ik ben bang dat het een soort schoenendoos wordt zoals het gemeentehuis in Alkemade: daarvan ben ik nogal geschrok ken. Zoiets wil ik van zijn le vensdagen niet in Oegstgeest. Ambtenaren zullen nu op ons verzoek aan de hand van dia's en concrete voorbeelden van andere gemeentehuizen probe ren aan te geven wat er in het dorp mogelijk is. Daarbij be trekken ze ook de financiën." Over het communicatieplan dat Oegstgeestenaren bij de centrumplannen moet betrek ken, oordeelden de commissie leden overwegend positief. Kuntze: „Met die kanttekening dat in dat plan de preciese data voor inspraakavonden nog moeten worden vastgelegd. Die data ontbreken nu nog." Niet met een heuse helicopter, zoals de vorige keer, maar met een modelvliegtuig zou gister avond het startsein worden ge geven voor de tweejaarlijkse Zoeterwoudse braderie aan het Watertje. Helaas liep het even mis, want de sleep achter het vliegtuigje met de tekst 'Brade rie open' ontrolde zich niet toen burgemeester A. Houdijk het ra diografische sein gaf. „En we hadden het toch zo een aantal keren gerepeteerd", aldus een teleurgestelde woordvoerder van de Leidse Luchtvaartclub. Burgemeester Houdijk com plimenteerde in zijn openings toespraak het braderie-comité met de geleverde inspanningen en vroeg tussen neus en lippen door aandacht voor de kraam van de gemeente Zoeterwoude. In deze stand bemand door ambtenaren, gemeenteraadsle den en een wethouder kun nen de inwoners informatie krijgen over gemeentelijke kwesties, maar ook hun onge noegen uiten over wat hen niet bevalt. „Het is een poging om het gemeentelijk apparaat dich ter bij de burger te brengen", al dus wethouder A. Ringersma. Op de braderie staan onder nemers uit Zoeterwoude en wij de omgeving. Verder grijpen den haag anp De Wassenaarder P. de Lint heeft een belangrijk succes ge boekt in zijn strijd voor eerher stel van de Engelandvaarder Ar- mand Maassen. 'Soldaat van Oranje' Erik Hazelhoff Roelfze- ma, waarschijnlijk de bekendste nog levende verzetsman, heeft maandag in Den Haag een ei gen verklaring over Maassen voor de Parlementaire Enquête Commissie over het Regerings beleid 1940-1945 herroepen. Hij deed dat ten overstaan van Tweede Kamer-voorzitter Deet- man, zo heeft een woordvoer der van het parlement gisteren bevestigd. Maassen, een matroos van de marine, werkte voor de verzets groep Hazelhoff Roelfzema. Laatstgenoemde verklaarde na de oorlog voor de Parlementaire Enquête Commissie dat Maas sen in de winter van 1942, meteen na aankomst in Neder land, was doodgeschoten. Ha zelhoff Roelfzema was daar zelf niet bij en had het weer van an deren vernomen, hetgeen hij overigens ook vermeldde. „Achteraf is mij gebleken dat dit onjuist is. Het staat absoluut vast dat Maassen gevangen is genomen, daarna nog geleefd heeft en in een kamp gestorven plaatselijke verenigingen en or- ganisaties het evenement aan om zich aan een breed publiek te presenteren. Zo is er een kraam van het actiecomité te gen de hogesnelheidstrein, met een maquette waarop te zien is hoe het tracé van de lijn door de gemeente zou gaan lopen. Jon gerenvereniging Utopia, het to neelgezelschap en de volleybal club trekken elk op hun eigen wijze de aandacht. De IJsclub en de voetbalvereniging SJZ or ganiseren spelletjes, terwijl Oud-Zoeterwoude in een histo rische prijsvraag moeilijk vra gen stelt. Het oude ambacht wordt ver tegenwoordigd door de klom penmaker en voor kinderen staat er onder meer en reusach tig luchtkussen waarop zij veilig de gekste capriolen kunnen uit halen. De drumfanfare VIOS zorgde direct na de opening al voor sfeer en ook voor het ei gentijdse koor Iduna en de Sini Jan's Fanfare bleven velen even Intussen maakten de vlieg tuigjes van de Leidse lucht vaartclub ingewikkelde ma noeuvres in de lucht. Zelfs het openingsdoek kon nog in alle glorie worden getoond. De braderie aan Het Watertje kan nog tot en met vanavond 22.00 uur worden bezocht. is", aldus Hazelhoff Roelfzema maandag. Maasen stierf op 10 februari 1943 in kamp Amers foort. Verrader De zaak kwam aan het rollen dank zij de Wassenaarder De Lint, een studiegenoot van Maassen. Hij ijvert al een tijd voor rehabilitatie van de Enge landvaarder, die volgens hein ten onrechte als een verrader uit 'Het Koninkrijk der Neder landen in de Tweede Wereld oorlog' van dr. L. de Jong over komt. De Jong schreef dat Maassen onmiddellijk na zijn gevangenneming alles over de groep Hazelhoff Roelfzema aan de I Hiitsers h.iri \rrlrM I >r i ml volgens wie dit niet waar kan zijn. schreef daarover op 9 no vember vorig jaar een stuk in het dagblad Trouw, waarop di verse reacties kwamen. Daaron der was ook de tip dat de ver klaring voor de Parlementaire Enquête Commissie van de 'Soldaat van Oranje' niet juist was. Het herstel dat maandag werd aangebracht staat los van de rehabilitatie die De Lint na streeft. Dat is een appeltje dal hij nog altijd met het Rijkinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie moet schillen. Eerherstel Engelandvaarder komt weer stap dichterbij Groot onderhoud gemeentewoningen voorschoten Een groot aantal gemeentewoningen in Voor schoten wordt de komende periode opgeknapt. De huizen aan de Jan van Galenlaan, Van Lierdreef, Dourleindreef, Van der Houwendreef, Schuilinglaan, Schaperlaan en Van Hamellaan krijgen nieuwe houten- en kunststofkozijnen. Door de meeste bewoners is ook gekozen voor het aanbrengen van isolerende beglazing. Ook de dakkapellen op de woningen aan de Jan van Galenlaan worden vervangen. Het karwei neemt, onderbroken door de bouwvakvakantie, 18 weken in beslag. Radio Leiderdorp gaat op de kabel In januari begon de omroep met uitzendingen via de ether op de frequentie 106.1 FM. Op het kabelnet is nu ook plaats ge maakt voor de lokale omroep op de frequentie 103.8 FM. - r*7. 4 t oegstgeest De leerlingen van groep acht van de Oegstgeestse basisschool Willibrord heb ben gisteravond hun EHBO-diploma gekre gen. Deze feestelijke gebeurtenis werd aan gegrepen voor een serieuze oefening van de Oegstgeestse brandweer, de EHBO-kolonne Rijnland en de plaatselijke ambulancedienst. In de school vond omstreeks 19.30 uur een 'explosie' plaats, waarna brand uitbrak. De brandweer was snel ter plaatse en droeg de leerlingen van groep zeven, die indrukwek kend waren geschminkt uit de vlammen. Vooral de redding van de 'bewusteloze' direc teur P. Akerboom zorgde voor enkele vrolijke momenten. Een ambulance bracht de met vervaarlijke brandwonden overdekte directeur met loeiende sirenes naar het ziekenhuis. De leerlingen van groep acht assisteerden de EHBO op het schoolplein. Zij verbonden de 'slachtoffers' en legden ze op veldbedden, die op het plein waren neergezet. Na afloop van de oefening kregen de leerlingen uit han den van de penningmeester van de EHBO hun diploma uitgereikt. Volgens leerkracht Jack van den Helder was de oefening, ondanks de vrolijke aanlei ding, geen grapje. „Zo'n explosie kan zich ook in het echt voordoen en dan is het ontzet tend belangrijk dat de brandweer weet wat zij moet doen." foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19