Pas op de plaats uitzendbureaus p.8. Stand van Zaken Menken melk: groei in 1991 Dop pr-man Heineken Watermaatschappij weg uit Zoeterwoude NIJMAN Geluidsoverlast bij metaalbedrijven in Zuid-Holland moeilijk in te dammen WOENSDAG 24 JUNI 1992 18 ERIC JAN WETERINCS ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Zanzibar LEIDEN - Leiden heeft er weer 'interieurwinkel' bij. Vorige week opende 'Zanzibar' na drie maanden opknappen zijn deu ren. De zaak is gevestigd op de benedenverdieping van het ou de pand van drukkerij Brill, op de hoek van de Nieuwe Rijn en het Van der Sterrepad. Bedrijvenbeurs GOUDA - De Kamer van Koop handel voor Midden-Holland organiseert samen met een ad viesbureau een bedrijvenbeurs. met als Centraal thema 'goede- renstroombeheersing'. De beurs wordt gehouden op 17 en 18 november in het veilingcom plex in Bleiswijk. Aanmelding is nog mogelijk bij de Kamer van Koophandel voor Midden-Hol land (tel. 01820-71050). Verkeersschool LEIDEN - Verkeerschool Noord zee opent zaterdag een vesti ging in Leiden, aan de Oude Rijn 98. Noordzee geeft al enige jaren les in deze plaats, maar regelde tot nu toe alle actvitei- ten vanuit haar hoofdkantoor in Delft. De rijschool heeft negen auto's en een vrachtwagen op de weg. In de toekomst gaat Noordzee in Leiden ook motor rijlesgeven. The Barn HOOFDDORP - Partycentrum The Barn uit Hoofddorp ver zorgt vanaf vorige maand ont bijt en lunch catering. Dit mo biele ontbijt/lunch is zowel be doeld voor bedrijven als voor particulieren. De Barn is geves tigd aan de Ijweg. Ook in Leiden is de rek er uit Voor uitzendbureaus was 1991 een mager jaar. Zo blijkt uit cijfers van de ABU, de Algemene Bond van Uit zendondernemingen. De omzet steeg nog licht, maar het aantal uitzenduren ging met 7 procent omlaag. Ook uit zendbureaus in de Leidse regio konden zich niet aan de landelijke trend onttrekken. Oorzaak is de tragere econo mische ontwikkeling. LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Binnen de uitzendbranche vari eerden de resultaten sterk, al dus de ABU. Niet alleen per sec tor waren de verschillen groot, zelfs per uitzendbureau kwam een ongelijk beeld naar voren. Dat blijkt ook het geval in Lei den, waar de manager van het ene uitzendbureau spreekt over 'een duidelijke teruggang', ter wijl een ander 'een stabiele markt met een breed aanbod' constateert. Landelijk daalde het aantal gewerkte uitzenduren met 6,8 procent van 211,3 miljoen naar 196,9. De omzet steeg nog wel, met 0,3 procent tot 5,38 miljard. Per dag werkten vorig jaar ge middeld 128.000 uitzendkrach ten, tegen 133.000 in 1990. Voor Leiden en omstreken zijn geen aparte cijfers beschikbaar. Al leen voor de grote steden en voor 'het groene hart van Hol land' houdt de ABU gegevens gescheiden bij. De afgelopen tien jaar bereik ten uitzendbureaus ieder jaar forse groeicijfers. Ook in Leiden deed de branche het goed. Steeds meer bureaus aten mee van de steeds grotere uitzend- koek. Binnen een paar jaar ver dubbelde het aantal vestigingen ruim. van acht naar momenteel achttien. ,,Nu de groei er uit is verwacht ik dan ook dat bin nenkort de eerste zwakke broe ders in onze branche voor de bijl gaan," zegt een manager van een gerenommeerd Leids kantoor. Verschil De grootste omzetdaling con stateert de ABU in de techni sche sector (min 8,5 procent), daarna volgen de administratie ve- en de industriële sector met ongeveer anderhalf procent. Al leen in de (para)medische be roepen zat vorig jaar nog groei (ruim 5 procent). Vooral in de technische sector is de opkomst van verschillende detacherings constructies oorzaak van de te ruglopende vraag naar uitzend krachten. Bij een detacherings constructie wordt personeel uit geleend op basis van een vaste arbeidsovereenkomst. De technische sector was vo rig jaar goed voor ongeveer tien procent van het uitzendwerk. Koploper is de industrie, met ruim vijftig procent van alle klussen. Ruim dertig procent van de uitzendkrachten doet administratief werk. terwijl de (para) medische sector de rij sluit met een marktaandeel van minder dan tien procent. Volgens mevrouw Van As van het Leidse kantoor van uitzend bureau Dactylo zijn de landelij ke trends ook in Leiden 'duide lijk merkbaar.' „Die teruggang zagen wij twee jaar geleden al aankomen. Door de robotise ring is er veel minder vraag naar industriepersoneel. Dat kunnen we hier opvangen door ons meer te richten op de (para) medische sector en op kantoor werk." Ook manager Dreese van Tempo Team ziet de landelijke trends in de Leidse regio. Hij verwacht dan ook dat de markt voor uitzendbureaus binnen kort gaat saneren. „Ik zie mo menteel bureaus onder de prijs werken en dat houd je nooit lang vol." Ook Van As verwacht scherpere concurrentie: „Lage offertes en iets hogere salarissen voor uitzendkrachten. Dat werkt niet op de lange termijn." Best goed ASA-directeur R. van der Stok kijkt minder somber tegen de Leidse markt aan. „Het gaat hier best goed. Er is een breed aanbod, zowel van werk als van personeel. Leiden heeft op de arbeidsmarkt een regiofunctie en in de buurt is veel seizoenar beid." Of in de toekomst voor alle 18 Leidse uitzendbureaus een plaats is kan hij niet zeggen. „Ik zie het voor ASA in elk geval niet somberin." De Algemene Bond van Uit zendbureaus verwacht dit jaar geen herstel van de groei in ver band met het dalende ziekte verzuim. Cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek lijken de bond gelijk te geven. Het eerste kwartaal van dit jaar gaf een forse daling te zien ten opzichte van het eerste kwartaal van 1991. Niet alleen nam het aantal door uitzendkrachten ge werkte uren af met 8,6 procent, voor het eerst daalde ook de omzet, met 3,2 procent. Personeel hotel gast bij zichzelf Van de ruim 800 werknemers bij Menken WASSENAAAR ERIC JAN WETERINCS Melk: de Witte Motor. Deze zo versleten n elk geval vin de gro in het witte de Wasse- langzamerhand reclamekreet ging nog wel op voor ee tere producenten nat. De motor vai naarse melkfabriek Menken /Van Grieken pruttelde gestaag in 1991. Ook andere onderdelen van de eveneens in Wassenaar gevestigde overkoepelende Menken-Landbouw Holding deden het goed, zo blijkt uit het sociaal jaarverslag over vorig jaar. 'Het verslagjaar 1991 zal in de annalen worden bijgeschreven als het jaar van de groei', schrijft directeur R. Luycks. De omzet van het concern steeg tot boven de half miljard gulden, van 464 naar 513 miljoen. Menken/Van Grieken nam daarvan 235 mil joen voor haar rekening. Het „Vanochtend ging een paar schoenen de deur uit, daar heb ik zo'n 80 uur aan gewerkt. Dat kost een godsver mogen, maar eigenlijk is het heel goedkoop. De me vrouw die ze gaat dragen kan weer redelijk lopen, zodat ze zelfstandig in haar flatje kan blijven wonen. Anders had ze naar een verzorgingshuis gemoeten en dat kost duizenden guldens per maand, terwijl je zo'n fors be drag nu een keer in de drie jaar uitgeeft. Ik krijg hier allerlei mensen in de zaak. van mensen die niet meer kunnen lopen tot lui die juist heel hard kunnen lopen: ook sommige topsporters hebben na melijk aangepast schoeisel nodig. De meeste mensen die hier komen hebben een afwijking aan hun voeten. Die kan veroorzaakt zijn door een vergroeiing na een ziekte als polio of door een amputatie na een ongeluk: Soms is een kleine aanpassing in een gewone schoen voldoende, maar soms moet ik een complete orthope dische maatschoen ontwerpen. Daar ben ik 80 uur mee bezig. Uniek aan dit werk is dat alles individueel wordt ge daan, iedere voet is anders. Voor elk probleem moet ik een oplossing zoeken, ik moet ervoor zorgen dat ie mand zo normaal mogelijk kan functioneren op een manier dat je er zo weinig mogelijk van ziet. Mensen die hier komen zijn do.orgestuurd door een medisch specialist, maar er zijn er ook veel die hier via mond-tot-mondreclame terechtkomen. Ik ben bewust niet geassocieerd met een kliniek of zoiets, ik wil graag zelfstandig blijven. Ik begin met het op- en aanmeten van de voeten, dan maak ik gipsafdrukken en blauwdrukken, dat is een af- Sommige mensen denken dat ze door mechanisatie en arbeidsverdeling zijn verdwenen, maar ambachtslieden bestaan nog steeds en ze maken een breed scala aan produkten. Wat maakt hun arbeid zo bijzonder? Daarover vertellen ambachtslieden uit Leiden en omgeving in deze rubriek. Vandaag J.A.G.M. (Sjaak) Kerstjens (50), orthopedisch maatschoenmaker aan de Pieterskerkstraat in Leiden. „Gelukkig is dit een beschermd beroep. Er zijn een hoop malloten die maar wat aanrommelen in de para-medische sector." druk van de onderkant van de voet. Vervolgens giet ik het gipsmodel uit en daama maak ik een leest. Als ik een aanvulling onder de leest heb aangebracht maak ik een passchoen, een oefenschoen. Dat zie je op de foto. Als die past ga ik pas een schoen ontwerpen. Eerst doe ik het bovenstuk, de schacht van de schoen, en daama gaat het onderwerk er onder. Het is belangrijk dat dat bovenwerk er als een gewone schoen uitziet: De meeste mensen denken bij orthopedische schoenen gelijk aan lelijke, dikke schoenen, maar dat hoeft helemaal niet. Het model ontwerp ik in overleg met de klant, het maakt mij niet uit of het sandalen, iwwdw muilen, laarsje* of sportschoenen ajn. Ik gebruik haast alleen maar natuurlijke materialen, kurk bijvoorbeeld om een model passend te maken en de schoenen zijn altijd van leer. De leest maak ik meestal van hout of gips. Dat kun je ook giethars voor gebruiken, dat is polyester met kunststof, maar dat vind ik vies spul. Ik hou niet zo van dat moderne materiaal, het 'werkt' een beetje en het is erg milieuvervuilend. Vroeger gebruikte ik het wel, maar ik vind dat je je niet moet generen terug te gaan naar het oude spul als dat beter is. In de wachtkamer van mijn praktijk hangt een schil derij van mijn opa. Die deed dit werk al, net als later mijn vader en nu mijn broer en ik. Vlak na de oorlog is orthopedisch schoenmaker officieel erkend als parame disch beroep. De opleiding duurt tegenwoordig twaalf jaar, maar daar zitten dan wel alle praktijkperiodes bij inbegrepen. Het beroep is gelukkig beschermd, want er wordt tegenwoordig behoorlijk wat gerommeld in de para-medische sector. Laatst had ik een klant die kwam aanzetten met een kurken zooltje, bekleed met een lapje linnen. Daar za ten verhogingen op, zogenaamde drukpunten, die zou den corresponderen met je organen. Daar zou je je dan goed van moeten voelen. De malloot die dat verkoopt noemt zich ortho-podoloog. Ik moet in het woorden boek nog eens opzoeken wat dat betekent." TEKST ERIC JAN WETERINGS aantal werknemers steeg tot bo ven de 800. Ongeveer 350 daar van werken in Wassenaar. Het resultaat van de holding steeg van 14,6 miljoen naar 19,2 miljoen. Na een goed begin van 1991 kreeg het bedrijf te kam pen met een 'zomermalaise', maar in de laatste maanden van het jaar trok de vraag weer aan. In 1991 investeerde de holding 21 miljoen, waarvan 8 miljoen in Wassenaar. Dit jaar wordt 22,5 miljoen geïnvesteerd, waarvan een deel bestemd is voor de bouw van een nieuw Wassenaars kantoor. Frisdranken en sappen Menken-Landbouw Holding wil in 1992 de Europese markt op met frisdranken en sappen en lang houdbare zuivelprodukten. In verschillende Europese lan den wil het bedrijf eigen vesti gingen oprichten. De directie verwacht dit jaar wel een lichte daling van de vraag in een aan tal landen in West-Europa. De oplossing zoekt zij onder meer in verbreding van het assorti ment van de Wassenaarse vesti ging. Voor 1992 wordt dan ook een stijgende omzet en een licht stijgende winst verwacht. Menken/Van Grieken is enke le jaren geleden ontstaan uit een fusie van de twee Zuidhol landse zuivelbedrijven Menken en Van Grieken. Behalve in Wassenaar heeft de holding ves tigingen in het Brabantse Oud Gastel (Menken Dairy Food, der meer smeerkaas), ven (Liko Frisdranken) en 01- denzaal (Polderland Zuivel). Menken Landbouw is voor 60 procent in handen van de fami lies Menken en Van Grieken. De rest van de aandelen is in bezit van de grote zuivelcoöperatie Campina Melkunie. ZOETERWOUDE/LEIDEN J.A. Dop is benoemd tot hoofd public relations van bierbrou wer Heineken. De 47-jarige Lei- denaar volgt R. Elfrink op, die is benoemd tot directeur van de stichting Berlage. Dop was di recteur van Business Commu nications Europe, een zes jaar geleden door hem opgericht ad viesbureau voor communicatie. Eerder was hij onder meer werkzaam als wetenschaps- voorlichter aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam en als hoofd communicatie van ad viesbureau McKinsey. In Leiden werkte hij een jaar als leraar En gels op de scholengemeenschap Zuid-West en vier jaar als me dewerker van de Rijksuniversi teit. Dop studeerde Engels in Lei den. Hij promoveerde op het proefschrift 'Eliza's Knights: Soldiers. Poets and Puritans in the Netherlands. 1572-1586'. ZOETERWOUDE/BOSKOOP Het districtskantoor van de Wa termaatschappij Zuid-Holland Oost (WZHO) is verplaatst van Zoeterwoude naar Boskoop. Op het districtskantoor kunnen klanten terecht voor het door geven van adreswijzigingen, het doen van betalingen en andere zaken. De 43 medewerkers verhuis den afgelopen vrijdag vanuit het kantoor aan de Energieweg op het Zoeterwoudse industrieter rein Grote Polder naar hun nieuwe kantoor aan de Bos- Medevverkers van het Leidse hotel Holiday Inn brengen deze week door als gast in hun eigen hotel. Doel van het hotel aan de Haagse Schouw-weg is om de service te verbeteren door het personeel eens met eigen ogen 'de andere kant' van het hotel te laten bekijken. Het verschijnsel is overge waaid vanuit de Verenigde Sta ten, waar vorig jaar voor het eerst een 'pride week' werd ge houden. Gekozen is voor deze naam, om duidelijk te maken dat de employees trots (pride) kunnen zijn op 'hun' hotel. De week wordt gelijktijdig gehou den in de meer dan honderd hotels die de keten heeft in Eu ropa en het Midden-Oosten. in Nederland heeft Holliday Inn vijf hotels. Wereldwijd heeft de keten meer dan 1600 hotels met ruim 325.000 kamers in 54 landen. JAN HOLVAST Proces-sturing en -regeling zijn van die zaken die om Nijnian Elektrotechniek vragen <l<- iiilp-l>rrnlr brochure a ian Kl. ktn.i.i hnM-k. Owkwt '•■Minis 9570.2003 I.N Haarlrr iTimn (»2.t- 19309. fax 023-3 I t ELEKTROTECHNIEK De enthousiaste experts Promega naar VS Het Leidse biotechnologisch be drijf Promega opent volgend jaar een vestiging in de Verenig de Staten. In oktober begint de bouw van een biofarmaceutisch technologiebedrijf in Fitchburg, een plaats in de staat Wis consin. Volgend jaar juli moet het 17 miljoen dollar dure com plex worden opgeleverd. In de komende vijf jaar gaan onge veer 250 mensen werken in het centrum. De eerste vestiging van het 11 jaar oude Promega staat in het Leidse bioscience park. Daarna opende de biotechnoloog vesti gingen in Zwitserland, Frank rijk, Groot Brittannië en Austra lië. In China en Duitsland is Promega vertegenwoordigd via joint ventures. koopse Kalverdans. Het pand in Boskoop was tot eind 1990 in gebruik bij WZHO en werd ge sloten toen het waterbedrijf haar organisatie concentreerde in vier districten. Zoeterwoude werd toen het noordelijke dis trictskantoor. ♦Het waterbedrijf trekt nu toch weer in haar 'oude' kantoor, in de regio bekend als 'het kantoor achter de watertoren'. Reden daarvoor is dat het Zoeterwoud se onderkomen al snel te klein werd. Bovendien ligt Boskoop veel centraler in het noordelijke WZHO-district. 'List of bedrog Het paard van Troje en het turfschip van Breda zijn waarschijnlijk de twee be kendste krijgslisten uit de ge schiedenis. Ook de zakenwe reld kent haar 'krijgslisten' en deze zijn in het boek 'List of bedrpg - Strategieën uit de krijgskunde en het zakenle ven' bijeengebracht. Schrij ver is de militair historicus Jan Schuiten, tot vorig jaar docent militaire geschiedenis aan de Koninklijke Militaire Academie. Bekende voor beelden uit de zakenwereld zijn de strijd tussen de bloot bladen Penthouse en Play boy in 1969 en de al 30 jaar woedende 'drankenoorlog' tussen Coca-Cola en Pepsi- Cola. (Uitgave De Haan. Houten 1992 ISBN 90-269- 6276-2). LEIDEN» WILLEM SPIERDIJK De geluidsoverlast voor het per soneel bij metaalbedrijven is maar moeilijk aan te pakken. Dat constateert de Arbeidsin spectie, die afgelopen jaar 19 grote en kleine bedrijven in het noordelijk deel van Zuid-Hol land controleerde. Woordvoer der J. Bethlehem van de Ar beidsinspectie geeft overigens toe dat het lastig is om het pro bleem uit de wereld te helpen. „Het heeft bijvoorbeeld te ma ken met het slaan, van een ha mer op stalen materiaal. Dat is moeilijk te voorkomen. Om dat uit de wereld te hel pen, moet er vaak een een heel andere werkwijze worden ge hanteerd. En het kost tijd voor dat dat is ingevoerd. Voorlopig willen wij de schade voor de mensen te beperken door het dragen van speciale oordoppen, zogenaamde autoplastieken". Bij bedrijven in andere regio's werd vastgesteld dat er slordig werd omgesprongen met giftige stoffen. De Arbeidsinspectie zegt dat dat in deze regio wel meevalt. „De meeste aanmer kingen van onze dienst worden vlot opgevolgd. We hebben vo rig jaar in deze branche 71 keer richtlijnen gegeven aan bedrij ven. In 69 gevallen werden die meteen uitgevoerd. We hebben maar twee waarschuwingen ge geven", aldus Bethlehem

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18