Leiden overweegt koop 'Elisabeth' Veiling kan Erica Groep miljoenen kosten Oppositie verwijt B enW jojo-beleid' sluitingstijd cafés Leiden WOENSDAG 24 JUN11992 17 LEIDEN. JANET VAN PUK De Leidse gemeenteraad is nog steeds hopeloos verdeeld over de vraag hoe laat de cafés dicht moeten. Het nieuwste voorstel van B en W om al les voorlopig bij het oude te laten haalt het, ondanks verzet van de op positie en enkele dissidente CDA- raadsleden, waarschijnlijk net in de gemeenteraad. Op dinsdag 30 juni neemt de raad een definitief besluit. Gisteravond bleek tijdens een com missievergadering dat D66, WD en een aantal CDA-raadsleden de kroe gen liever toestemming geven op za terdagavond tot drie uur open te blij ven. PvdA, SP, Groen Links en de rest van het CDA zijn het echter met het college eens dat 'de tijd nog niet rijp is' voor een dergelijke verandering. De laatste groep vormt een meerder heid. Dat betekent waarschijnlijk dat net zoals nu het geval is alleen de 17 cafés die daarvoor nu al een vergunning hebben tot drie uur open mogen zijn op zaterdag. De rest van de kroegen moet om twee uur dicht. Er komen voorlopig geen andere kroegen in aanmerking voor een ver gunning om tot drie uur door te tap pen. Een paar weken geleden leek het er nog op dat alle cafés tot drie uur door konden gaan. Ze zouden dan vanaf twee uur geen nieuwe klanten meer mogen binnenlaten. Met dit voorstel hoopte het college van B en W de overlast te verminderen. Veel bewoners van de binnenstad protesteerden echter tegen dit voor stel. Zij zeggen nu al veel overlast te ondervinden van het uitgaanspubliek en zijn bang dat het allemaal nog er ger wordt als de cafés later dichtgaan. Het college is dusdanig geschrokken van de reacties van de binnenstads bewoners dat het voorstel om de slui tingstijden te verruimen is ingetrok ken. „Een zig-zagbeleid", noemde J. Hoekema van D66 dat gisteravond tij dens een commissievergadering. „Jo jo-beleid", deed CDA'er P. Kluck er nog een schepje bovenop. Net als WD'er J. Kradolfer begrij pen zij niets van de handelwijze van het college van B en W. „We zijn weer terug bij af. Juist om de klachten goed aan te kunnen pakken hebben we in april bedacht dat er één sluitingstijd moet komen voor alle cafés. Nu blij ven 'de verschillende sluitingstijden bestaan, met alle gevolgen vandien", aldus Hoekema van D66. PvdA en SP hebben juist waardering voor het be sluit van B en W om het voorstel weer in te trekken. „Er zijn veel mensen die de overlast ervaren als een groot pro bleem en op deze manier wordt de burger serieus genomen", aldus R. Hillebrand van de PvdA. Zes miljoen voor complex Hooigracht is wel wat duur De gemeente Leiden is geïnteresseerd in aankoop van het voormalige St. Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooi gracht. Op die manier kan de gemeente woningbouw in het pand veilig stellen. Bestaande bouwplannen staan op de tocht nu de huidige eigenaar, de Leidse projectont wikkelaar Erica, al zijn bezittingen volgende maand noodgedwongen op een openbare veiling moet verko pen. 'Hooigracht 15' wel doorgaat. „Ik heb Swaak maandag nog gesproken en hij was vol goede moed. We hebben gesproken over Hooigracht 15, waarmee hij gewoon wil doorgaan. Een faillissement heeft Swaak al een paar keer eerder boven het hoofd gehangen. Het zou me niet verbazen als hij vlak voor de geplande veiling op 22 juli zijn zaakjes toch weer keurig op een rijtje heeft." LEIDEN ERNA STRAATSMA De directeur van Erica, Swaak, is sinds 1989 in onderhandeling met de gemeente over een grootscheepse verbouwing van het pand. Beide partijen konden het daarover tot op heden niet eens worden. Erica wilde in het gebouw behalve een aantal wo ningen ook restaurants, winkels, bedrijven en een zwembad huisvesten. Gemeente en om wonenden voelen daar weinig „Wij zijn zeker geïnteresseerd in aankoop van het pand," zegt de Leidse wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening/volks huisvesting). „Maar zes miljoen gulden, waarvoor het gebouw in 1989 door de universiteit aan Erica is verkocht, is voor ons een veel te hoog bedrag. Daar om is de gemeente toen ook niet tot aankoop overgegaan." De wethouder zegt dat 'Hooi gracht 15' het enige Erica-pand is dat de gemeente eventueel wil opkopen. „Aan de inschrij ving daarvoor doen we niet mee. We kijken eerst hoe hoog, na opbod, de vraagprijs is." Goede moed Van Rij betwijfelt overigens of de verkoop van het gebouw De kans is groot dat het voor malige ziekenhuis nog voor het eind van dit jaar leeg komt te staan. Het gebouw is tot eind 1992 'uitgeleend' aan de Stich ting Leidse Studentenhuisveting die er 200 kamers voor studen ten heeft ingericht. Een verlen ging van dit contract streeft de stichting niet na omdat de tech nische installaties in het ge bouw zeer slecht zijn. Verwar ming van het totale pand is daardoor moeilijk geworden. Er zijn grote investeringen nodig om daarin verbetering aan te brengen en gezien de tijdelijke bewoning voelt de stichting daar niets voor. Van Rij: „Het zou me niets verbazen als de studenten voor het stooksei- zoen begint en dat is in Lei den traditiegetrouw op 3 okto ber er uit moeten." Directeur Swaak: bedrijf is niet in gevaar LEIDEN WILLEM SPIERDIJK De Leidse projectontwikkelaar Swaak bestrijdt dat zijn bedrijf, de Erica Groep, in gevaar komt door de veiling van onroerend goed. Hij stelt dat de Erica Groep zich meer gaat concentre ren op projectontwikkeling. „Verhalen dat het slecht gaat met Erica circuleren al tijden, ik geef op een briefje dat het bedrijf over tien jaar nog bestaat." Directeur Swaak zegt dat hij door middel van de veiling van het onroe rend goed af denkt te komen. „Wij zijn geen investeringsmaatschappij, maar een projectontwikkelaar. Op die activi teiten willen wij ons concentreren", al dus Swaak. Hij vraagt zich overigens af of de veiling doorgaat. „In de meeste gevallen gaan dit soort verkopingen niet door omdat bezittingen al eerder worden verkocht." Zoals de zaken er nu voorstaan zal de Rotterdamse notaris prof. H.W. Heyman op 22 en 29 juli in het Vendu huis in Rotterdam onroerend goed van de Erica Groep verkopen. Dat betekent dat er een aantal grote projecten onder de hamer komen zoals het kantoorge bouw Schutterspoort aan de Schiphol- weg, het voormalige Elisabethzieken- huis aan de Hooigracht en de parkeer garage aan het Schuttersveld. Er zijn ook tal van kleinere projecten vari ërend van de panden van de kruidenier Bavelaar tot enkele parkeerplaatsen aan de Stille Rijn. Alle panden die ter veiling komen, bevinden zich in Lei den, uitgezonderd een woning aan de Oranje Nassaulaan in Warmond en een perceel grond in het plan Starren- burg in Voorschoten. De opdrachtge vers voor de executoriale verkoping zouden de ABN/Amro bank, Pierson, Heldring en Pierson en de Westlan- d/Utrecht Hypotheekbank zijn. Naar verluidt zouden de banken er nog wel goed uitspringen bij de verkoop van de panden en tot veiling overgaan voordat zij grote bedragen verliezen. Voor de overige crediteuren en de belastingen schiet er niet veel over. Die zouden ge- zamelijk ook nog een vordering van et telijke miljoenen op Erica Beheer heb ben. Verwacht wordt dat de openbare vei ling van de bezittingen Erica miljoenen gaat kosten. Ingewijden verwachten dat het onroerend goed van het bedrijf zo'n 10 tot 15 miljoen minder oplevert dan bij onderhandse verkoop. Bij vei ling brengen de bezittingen van de Eri ca Groep zo'n 25 miljoen op. Directeur Swaak bestrijdt dit. Hij stelt dat er op veilingen goede prijzen worden betaald voor onroerend goed. „Er is geen bank die geld verliest door de verkoop van gebouwen". Rode kaart voor 'wilde cowboys' LBDEN Enkele cafés die herhaalde lijk te lang openblijven wor den binnenkort hard aange pakt. „We gaan binnenkort rode kaarten uitdelen", zei milieu-ambtenaar J. Velle- koop gisteravond tijdens een commissievergadering. Een 'rode kaart' houdt in dat een kroeg een paar weken moet sluiten of eerder dicht moet. Deze straf wordt pas opge legd als de ondernemer een paar waarschuwingen heeft gekregen. Vorig jaar is geen enkele kroegbaas streng ge straft Toen probeerden poli tie en gemeenten de proble men op te lossen door te blij ven overleggen met de be trokken ondernemers. „Dat heeft niet voldoende gehol pen". aldus Vellekoop. Bur gemeester Goekoop haastte zich te zeggen dat veel kroeg bazen zich aan de regels houden, 'maar er zitten een paar wilde cowboys bij'. Als ondanks de strengere aanpak volgend jaar blijkt dat voor omwonenden de si tuatie niet is verbeterd, moe ten alle kroegen in het week einde om twee uur dicht, vindt de PvdA-fractie. Zeven tien kroegen hebben op dit moment een vergunning om tot drie uur open te blijven. Deze ontheffingen moeten worden ingetrokken als vol gend jaar blijkt dat de over last niet minder is geworden, zei R. Hillebrand gisteravond tijdens een commissieverga dering. AGENDA WOENSDAG 24 JUNI Katwijk Zomeravondzang mmv 'Blijde Stem men' olv Gerda Schoneveld. Oude Kerk, Boulevard, aanvang 19.50 uur. Leiden Stadsroeitocht door Leidse Grachten, org. IVN, start vanaf bootverhuur aan het Galgewater om 19.30 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Noordwijk Optreden van The Astley Cooper Swing Band, Vuurtorenplein, aanvang 19.30 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel Het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 25 JUNI Noordwijk Bonsai show met demonstratie snoei en, Far East Bonsai Centre, Kraaier- slaan 30, van 13.00 tot 16.00 uur Noordwijkerhout Open Podium Avond, org. The Folk- club, gratis toegang om te spelen of te luisteren, 't Wapen van Noordwij kerhout, toegang vanaf 20.30 uur. VRIJE TIJD Leidse kerken Het Gilde Leiden begeleidt be zoekers langs een rondtocht langs zeven Leidse kerken die op alle zaterdagen in juli zijn geopend. In tegenstelling tot wat eerder op deze plaats werd vermeld, heeft de start van de rondleidin gen plaats bij de Marekerk aan de Lange Mare (11 en 13 uur) en eindigt de tocht bij het Koetshuis (de Burcht). Een rou te-beschrijving is verkrijgbaar bij de deelnemende kerken en bij de VW. Inlichtingen bij de VVV (tel. 146846) en de Stich ting Pieterskerk (124319). Indonesiëvaart Bezoek aan de Indonesiëten- toonstelling in het Rijksmuse um voor Volkenkunde en het maken van een rondvaarttocht door Leiden kunnen samen gaan in het zomer-arrangement 'Leiden'. Tot en met 30 september is er voor dertien gulden een gecom bineerd kaartje te koop voor het museum aan de Steenstraat en rederij Noord-Zuid aan de Beestenmarkt. Swingen 'Lekker kleien' is de naam van de band die donderdagavond 25 juni optreedt tijdens een swingavond bij Endegeest. De zeven leden tellende groep speelt covers en is afkomstig uit Roelofarendsveen. De deuren van de zaal aan de Endegeester- weg 5 gaan om 20.00 uur open. Hengelsport Visvereniging Hengelsport viste op de Koppoel in Rijpwetering. De uitslag is: 1. W. den Edel, 8 st., 3100 gram; 2. A. Beij, 14 st. 1900 gram; 3. R. Pool, 11 st. 1900 gram; 4. R. van Egmond, 10 st. 1900 gram; 5.1. Jansen, 10 st. 1700 gram. Anjerkomitee De jaarlijkse collecte van het Anjerkomitee wordt op de koopavond van 25 juni begeleid in de Leidse binnenstad bege leid door 11 Leidse muziekkorp- Zij spelen vanaf zeven uur op het Waterpodium aan de Hoog straat en trekken later voor een deel naar het stadhuisplein. Renovatie panden Groenesteeg De renovatie van twee panden op de hoek van de Uitersteg racht/Groenesteeg begint na de zomervakantie. De verbouwing heeft ruim een half jaar vertraging opgelopen omdat firma Be kooy tot op heden geen tijd had de huizen onder handen te ne men. Samen met beleggingsmaatschappij Neman bv, eigenaar van een van de twee panden, heen Bekooy het bouwplan nog enigszins gewijzigd. Niet twee. maar drie woningen worden nu in de twee panden gerealiseerd. De nieuwe huurhuizen zijn naar verwachting voor de zomerva kantie van 1993 klaar. De reno vat iepand en zijn enkele jaren ge leden bij een brand voor een groot deelm vlammen opgegaan. Het mooiste en leukste speelplaatsje van Leiden ligt aan de Mecklenburgerstraat. Daar klagen de moeders van het spelende grut niet over. De gemeente heeft met de aanleg haar best gedaan, maar is een hek vergeten. En dat kan noodlottig worden. De Mecklenburger straat is een knus doodlopend straatje tussen Spoorlaan en Os- en Paardenlaan in de hoek van de wijk Noorderkwartier. Er wonen voornamlijk jonge gezinnen in de slechts dertien huizen die de straat rijk is. Drie jaar geleden kwam dit straatje in opspraak toen de bewoners ongekend fel protesteerden tegen de bouw van een modern wooncomplex aan de nabijgelegen Herensingel. Het gymzaaltje van de Singelschool op de hoek was tijdens die gedenkwaardige info-avond letterlijk en figuurlijk te klein toen nietsvermoedende gemeente ambtenaren de bouwplannen kwamen toelichten. De sfeer onder de ongeveer honderd buurtbewoners was te snijden. Het gemeente-duo kreeg allerlei verwensingen te slikken. Hoe durfden ze. Er mocht helemaal geen massaal woonblok achter de straat verrijzen en zekere niet ten koste van de enige kinderspeelruimte in de buurt. Het scheelde maar weinig of de heren Bunt en Piret, de ambtenaren waar het hier om gaat, moesten via de achterdeur een veilig heenkomen zoeken. Speelplaats Het wooncomplex is er toch ge komen. Maar de gemeente, on getwijfeld geschrokken van de strijdbare Mecklenburgers, richtte ter compensatie (zo u wilt, als zoethoudertje) MOMT- dig speelplaatsje in. Frisse kleu ren, moderne rekjes, schattig kleine voetbalgoaitjes en goed verende wipkippen. Op het rode asfalt trappen vijftien mannekes tegen een half lege bal aan, dro mend de opvolger van Van Bas ten te worden. Op, onder en langs het glijbaantje krioelt een kluwe meisjes naar boven en weer naar beneden. De onvol prezen wipkip is onbezet maar de trillingen van het apparaat verraden dat dat nog niet lang het geval is. Het plein is een „Het ziet er inderdaad vreselijk mooi uit. Al werd het pas na d$ 'bouwvak' opgeleverd zodat de kinderen er in de zomer nog niets aan hadden. Maar oké, dat is nu geen probleem", aldus Re- née Poeliejoe, moeder van twee kleintjes. Wat zij en andere, be zorgde moeders niet kunnen begrijpen, is dat er zo'n mooi pleintje ligt, maar een essentieel onderdeel ontbreekt. Een hek dat de kinderen belet om in de buurt van de sloot te komen. „Ik woon hier al zeven jaar en zo lang zeuren wel al om zo'n hek. Geen muurtje waar de kinderen jutèt op gaan zitten en geen boompjes. Gewoon een hoog hek. Nu moeten er altijd vol wassenen in de buurt blijven om op te letten aldus Marian van der Meij een van de moe ders. Speelgoed De Mecklenburgers hebben re gelmatig bij de gemeente aan de bel getrokken. Ze benader den de afdelingen groen, bouw en woningtoezicht, stedebouw en stadsbeheer om uiteindelijk Drie kleuters uit de Mecklenburgerstraat poseren bij het huidige hek. De met kroos bedekte sloot is zichtbaar op de achtergrond. FOTO HENK BOUWMAN maar naar wethouder Van Rij zelf te worden verwezen. „Bij de gemeente zullen best wel eens denken, 'wat is er nou weer niet goed'. Begrijpelijk, maar er kwam maar geen resultaat", al dus Poeliejoe. Van der Meij weet wanneer het hek er wel komt: „Het is eigen lijk gewoon wachten tot een kind verdrinkt. Een bal rolt rich ting sloot, kind er achteraan, plons. Je weet zeker als dat ge beurt je geen actie meer hoeft te voeren of brieven hoeft te schrijven. Dan staat dat hek er de volgendcdag", voorspelt Van der Mey. Speelgeld Om dit dramatische scenario te voorkomen, heeft onlangs een aantal vaders zelf een proviso risch hek aangelegd. Maar de oudere jeugd sloopte het kunsthek binnen de kortste ke ren. Volgens Joke Oly, weer een andere moeder uit de straat, hadden niet de bewoners maar de gemeente moeten ingrijpen: „De gemeente had iets van 110.000 gulden voor het inrich ten van het plein. Volgens mijn lekeninzicht is dat echt nog niet op. Ja, ze hebben twee keer moeten asfalteren omdat de eerste laag weer fout was aange- legd." „Natuurlijk moet daar een goed hek komen. Kleuters lopen on der dat huidige ding gewoon door en elke bal in die richting verdwijnt in het water", steunt ambtenaar K. Cusell de eis van de omwonenden. En het laatste verlossende woord komt van zijn collega A. van de Meer: „Het wordt geregeld. De afde ling inkoop moet er nog effe een uitzoeken maar het hek komt er. Dat staat als een paal boven water." Roy Klopper en Loman Leefmans tel: 071-161418

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17