Cellentekort weer groter Bevruchting via reageerbuis weer in Leidse kliniek Vuilverbranding Den Haag dicht Een tijger met voeten in de klei Regio De Kamer Inhaalverbod op Secundaireweg WOENSDAG 24 JUNI199216 T JAN WESTERLAKEN DICHT BIJ HUIS LEIDEN JAN WESTERLAKEN Het Centrum voor Geboortere geling aan het Kort Rapenburg in Leiden begint vandaag weer met reageerbuisbevruchting. Een half jaar geleden legde de rechtbank de kliniek een verbod op, omdat het geen vergunning voor de zogenaamde 'in vitro fertilisatie' (ivf) had. Het CvG doet ongeveer honderd ivf s per jaar. Directeur W. Beekhuizen van het centrum tekende direct na het verbod, dat een voorlopig karakter had, bezwaar aan. Daarin maakte hij nog eens dui delijk dat het CvG geen zieken huis is waarin patiënten kunnen worden opgenomen. Monde ling lichtte hij dat de rechtbank nog eens toe met gevolg dat er nu weer eicellen in de reageer buis mogen worden bevrucht. Het CvG draaide zeven jaar zonder die vergunning. Justitie was daarvan op de hoogte. Het ministerie van WVC en het cen trum zochten naar een oplos sing. Maar die kwam er niet. Daarom besloot justitie begin december van het vorig jaar tot een verbod op reageerbuisbe vruchting over te gaan. Als het aan de officier van justitie zou hebben gelegen was het verbod verlengd. Hij had daar om ge vraagd, zegt Beekhuizen. „Wij hebben de rechtbank voldoen de duidelijk kunnen maken, dat we een'polikliniek zijn en geen ziekenhuis. Omdat de recht bank twijfels had over het opne men van patiënten, kregen wij het voordeel van de twijfel en mogen we weer reageerbuisbe vruchtingen doen. Indien justi tie wil doorgaan, moet zij er een echte rechtzaak van maken. Een voorlopige maatregel kan niet meer." Het CvG heeft een half jaar geen ivfs kunnen toepassen. Dat betekent dat er uit die bron geen inkomsten zijn verkregen. Of het centrum een schade claim indient kon Beekhuizen niet vertellen. „We hebben daarover nog geen overleg met onze advocaat gehad. Maar we zullen er zeker over praten want we zijn inkomsten misgelopen." Vrouwen, die al voor ivf bij het centrum in behandeling wa ren, hebben weinig van de peri kelen gemerkt. Beekhuizen: „Het academisch ziekenhuis, waar ook reageerbuisbevruch ting wordt gedaan, heeft ons goed uit de brand geholpen. Het AZL heeft ze allen nomen voor verdere I ling." De Haagse vuilverbranding WI gaat op 1 januari 1994 dicht, zo heeft het college van B en W van Den Haag dinsdag besloten. Het besluit een rookgasreiniger van circa 190 miljoen gulden op de WI te plaatsen en deze tot 1998 open te houden, is terug gedraaid. Het Haagse vuil, circa 400.000 ton, kan in '94 naar de Afval Verwerking Rijnmond (AVR) of worden verwerkt door het Provinciaal Afval Overleg Orgaan (PROAV). De ontwikkelingen rond de afvalverwerking in Zuid-Hol land volgen elkaar .sinds begin dit jaar snel op. Enkele weken geleden werd bekend dat de bouw van vuilverbrandingsin stallatie Ypenburg (GAVI) defi nitief van de baan is, omdat er ruimte bij de AVR is. De GAVI zou onder meer het vuil van de WI gaan verwerken. De inmiddels afgetreden Haagse wethouder Vlaanderen stelde in april nog voor-de WI met een rookgasreiniger (die aan voorbereiding zes miljoen heeft gekost) tot 1998 open te houden. Dit ondanks het stre ven de vuilverbranding zo snel mogelijk te sluiten, omdat die midden in de stad staat. Gezien de ontwikkelingen rond Ypenburg hield het college het voorstel aan. De kostenbe rekening in het voorstel dat ten gunste van openhouden van de WI uitviel, werd door onder meer de provincie aangevallen. Alternatieven als storten en ver branden elders bleken even duur. De afvalstoffenheffing voor de Haagse burger stijgt door de sluiting van de WI ook fors, net zoals in april bij het andere voorstel al bleek. Pér eenheid stijgt de heffing van 182 gulden nu, naar 428 in 1997. Met de AVR wordt het ko mend half jaar gepraat over een contract. De AVR is bereid een deel van de honderd perso neelsleden van de WI over te nemen. Er wordt voor hen een sociaal plan opgesteld. Het ter rein van de WI zal na de slui ting als overslagterrein dienst doen. Volgens het college heeft de provincie toegezegd de WI tot 1994 te gedogen. De nu gelden de vergunning loopt op 2 juli af. Dat is ook de dag dat de ge meenteraad een besluit over het collegevoorstel neemt. JE MIST NOOIT DE BOOT MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uvy persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 Flinke groei van busmaatschappij Westnederland De busmaatschappij Westne derland heeft in verleden jaar 12 procent meer reizigers vervoerd dan in 1990. Bijna 72 miljoen mensen stapten in de bus. Er werd in totaal 605,5 miljoen rei zigerskilometers afgelegd. De stijging in het aantal reizi gers is voor een groot deel te danken aan de invoering van de ov-studentenkaart. Bovendien maakten in 1991 steeds meer mensen gebruik van de speciale sneldiensten voor het woon werkverkeer. De groei van het aantal woon-werk-reizigers be droeg eenderde van het aantal in 1990. Net als andere busmaat schappijen, richt ook Westne derland zich op een steeds bre dere vervoersmarkt. Dit jaar is het bedrijf uitgebreid met een 'taxipoot' in de Rotterdamse en de Haagse regio. Het taxi-werk levert naar schatting een omzet van 13 miljoeri gulden. De tota le omzet van Westnederland bedroeg in 1991 bijna 206 mil joen gulden. RADIO WEST De luistercij fers van Radio West zijn het af gelopen jaar ongeveer gelijk ge bleven aan die van het half jaar daarvoor. Dat blijkt uit de cijfers van de afdeling ldjk- en luister onderzoek van de NOS. Radio West heeft op dit moment een marktaandeel van ongeveer 15 procent Per week drie verdachten naar huis Het cellentekort in deze regio is dit jaar beduidend groter dan in 1991. Gemiddeld moeten er elke week drie ver dachten naar huis worden gestuurd omdat er geen cel voor hen beschikbaar is. Verkrachters, drugshandelaars en verdachten van lichamelijk geweld worden niet vrijge laten. Vooral inbrekers worden weer op vrije voeten ge steld. „Uiterst frustrerend", zo noemt persofficier mr. Welschen van de Haagse rechtbank de gang van zaken. Het cellentekort in de Haagse regio is kleiner dan dat in het werkgebied van de Amsterdam se of Rotterdamse rechtbank. Daar moeten nog meer ver dachten naar huis worden ge stuurd. Toch moet ook de Haagse rechtbank alle mogelij ke moeite doen om het aantal weggezonden verdachten te be perken tot drie per week. „We plaatsen verdachten in huizen van bewaring over het hele land. Niet zelden worden vrouwelijke verdachten onder gebracht in Maastricht. Dat be tekent veel extra werk. Een ver dachte moet voor elke zitting van de rechter helemaal worden opgehaald door de parketpoli tie. Het komt nogal eens voor dat de rechter zit te wachten omdat de verdachte in de file st^at", schetst Welschen de si tuatie. Het valt volgens de persoffi cier niet mee te kiezen welke verdachte naar huis mag. „Een bankovervaller die heeft ge tracht met geweld geld te knj- gen, wordt ingewisseld tegen een gewone inbreker. Dat is niet juist, want de notoire inbreker moet net zo goed worden ge straft. Maar het is altijd nog be ter dan de gewelddadige bank overvaller vrij te laten." Het cellentekort is de afgelo pen jaren steeds groter gewor den. Een van de oorzaken daar van is een uitspraak van het Eu ropese Hof dat verdachten niet langer dan drie dagen op een politiebureau mogen worden vastgehouden. Na die tijd moe ten ze naar een echt huis van bewaring. Vroeger werden ver dachten soms weken op een politiebureau ingesloten. In de loop van 1991 is deze werkwijze afgeschaft. Nu blijkt er een nij pend tekort aan cellen te be staan. De enige oplossing daar voor is de bouw van extra cel len. Vier doden bij aanrijding BINNENMAAS. Bij een aanrijding op de pro vinciale weg 43 nabij Hei- nenoord in de Hoeksche Waard zijn dinsdagmiddag vier mensen uit Oud-Beijer- land verongelukt. Het zijn een 34-jarige vrouw, haar tweejarige dochter en een dochter van zes maanden. Een vieijarig zoontje dat eveneens in de auto zat, werd zwaargewond naar het Ziekenhuis Dijkzigt in Rot terdam overgebracht, waar het enkele uren later is over leden. Dit heeft de rijkspoli tie Dordrecht bekend ge maakt. De vrouw reed met haar auto in de richting van haar woonplaats toen zij door onbekende oorzaak plotseling op de linkerweg helft terecht kwam. Daar kwam de auto frontaal in botsing met een tegemoetko mende vrachtwagen. De chauffeur, afkomstig uit Roelofarendsveen, heeft nog geprobeerd de personenwa gen, te ontwijken. De vracht wagen raakte daarbij van de weg en botste tegen een boom. De bestuurder werd lichtgewond, maar met een zware shock naar het Mer- wede-ziekenhuis in Dordrecht overgebracht. De politie heeft nog geen verkla ring voor de oorzaak van het ongeluk. 'Apart betalen voor medische hulp 's avonds' LEIDEN Verschillende maatschappelijke ontwikkelingen leiden ertoe dat mensen buiten kantooruren medische hulp vragen, ook als die niet urgent is. Discussie over en beoordeling van de urgentie belemmeren de hulpverlening. Het is daarom beter meer menskracht in te zetten zodat elke hulpvraag kan worden be handeld. Dat is mogelijk als bui ten kantooruren betaling per verrichting wordt gevraagd. Dit stelt J.L. Engelenburg (64), die een jaar geleden zijn huis artspraktijk neerlegde, in het proefschrift „Medische hulpver lening buiten kantooruren in Groot Den Haag" waarop hij dinsdag in Leiden is gepromo veerd. Enkele jaren geleden waren er in Den Haag ldachten over de slechte bereikbaarheid van huisartsen, waardoor te veel mensen op hun eigen houtje naar de eerste-hulpafdelingen van de ziekenhuizen zouden gaan. Engelenburgs onderzoek heeft overigens uitgewezen dat ruim de helft van de 150 onder zochte huisartspraktijken goed tot redelijk bereikbaar is. ARIEDEJONG moordwukéuhout. Inhalen mag straks niet meer op een deel van de Secundaireweg 11n Noordwijkerhout. De provincie heeft besloten op de meest onoverzichtelijke gedeelten van deze weg een inhaalverbod in te stellen. De maatregel moet nog dit jaar ingaan. De provincie gaat hiermee in op het ver zoek dat de gemeente vorig jaar deed. Noord- Uiteraard is een kamerlid er voor het hele volk. Maar Friese parlementariërs lij ken er vooral voor Fries land te zijn en Limburgse voor Limburg. Kamerleden uit onze regio denken niet zo regionaal. In een korte serie wordt de komende dagen uit de doeken ge daan wat ze wel doen. In de aflevering van vandaag het Leidse kamerlid A. de Jong. De long was nog maar net sta tenlid of hij vroeg al of het woord God uit de provinciale spreuk geschrapt kan worden en de nieuwe slogan niet beter in het Nederlands kon. Een jaar in de Kamer voor de PvdA en hij pleitte al voor het opheffen van Rooie Vrouwen. Net gekozen als buitengewoon lid van de Leidse Universiteitsraad of hij liet zijn afkeuring blijken over al die ko ninkrijkjes binnen de universi teit. Doet De Jong alles om in de publiciteit te komen of is hij ge woon iemand die zegt waarvoor hij staat? Zijn nuchtere presen tatie wijst op het laatste. De Jong zegt het wel, maar niet in te felle bewoordingen. Geen krachttermen en vaak het woord 'een beetje'. Mensen moeten zich vooral niet aangevallen voelen. Als het anders zit dan hij dacht, hoort hij dat wel. Maar dan wel met argumenten omkleed. Kan hij er mooi eens naar kijken in zijn sobere werkkamer met twee soorten koffiekopjes: oorloze voor hemzelf en zijn medewerk ster; iets mooiere voor de gas- Of er nog eens over piekeren tijdens een fietstochtje. Tochtjes voor de ontspanning, niet zel den eindigend op de tribune van een regionale zaterdag-eer steklasser. Maar ook fietst hij wat af voor het beeld bij een verhaal. Na zijn tochtjes langs het Leidse station, weigert hij zich erbij neer te leggen dat er onvoldoende geld zou zijn voor de tunnels in het stationsge bied. De Jong komt uit een echt PvdA-nest waar het vanzelfspre kend om was politiek actief te zijn Op de Leidse HBS twijfelde Arie de Jong: geen krachttermen en vaak het woord 'een beetje'. foto wim dijkman hij even tussen PvdA en PSP, maar al snel koos hij voor de partij die zich inzette voor het milieu en de bestaanszekerheid, mensen wilde laten meedelen n welvaart en democratie. Op zijn weg naar de partijtop heeft hij twee functies bewust gemeden: die van raadslid en wethouder. In plaats van het lo kale 'gedoe' over een duur uit gevallen zwembad, koos hij er- >r om als statenlid de plekken i te wijzen waar woningen kunnen komen. De grote lijn, het poltieke debat: daar gaat het De Jong om. Noem de oud-ambtenaar van het ministerie van volkshuisves- 5, ruimtelijke ordening en ieu echter geen vergadertij ger. Als hij al een tijger is, is hij r een met de voeten in de klei. Vechtend tegen mensen die de praktijk alleen van papier ken nen. Mensen die op hun kont discussieren over rapporten die vanuit leunstoelen zijn geschre ven door mensen die nog nooit een partijfolder hebben ver spreid of afdelingsbestuurder zijn geweest. Schreef De Jong in een uitgave van het weten schappelijk bureau van zijn par tij. De Leidenaar als man van de basis dus. Geen gedoe. Vraag hem hoeveel tijd het kamerlid maatschap vergt en in plaats van op te tellen, begint hij af te trekken: „Want het is toch nor maal dat iedereen de krant leest en reistijd kun je ook moeilijk meetellen". En dan de resultaten van zijn werk. Deze zomer zorgde hij er voor dat huurders 'meer te ver tellen krijgen' en .begon hij zijn strijd voor een kabel voor tele foon, radio en tv ('dat scheelt de burger geld'). Gisteren haalde hij nog de voorpagina van de Telegraaf met zijn reddingsactie voor koopvaardijschepen onder Nederlandse vlag. Ondertussen heeft de provin cie Zuid-Holland nog immer de Latijnse spreuk met het woord God erin. En De Jong blijft het „een beetje gek vinden dat een Nederlandse bestuurslaag een wapenspreuk in een vreemde taal heeft en zelfs mede-be stuurders niet weten wat het betekent. En dan dat 'dienst baar in Gods vertrouwen'. Het zijn woorden die een deel van de bevolking wel aanspreken, maar voor de andere helft geen directe'betekenis hebben". En je bent er als volksvertegen- woordiger toch voor iedereen? Begin jaren 70 haalde Arie de Jong als fietsende afdelingspenningmees ter contributie op bij de 70 PvdA-le- den in het christelijke Boskoop. Sinds 1990 zit hij in de Kamer A(He) de long (25-5-1953). Statenlid van 1982 tot 1990, partijraadslid van 1974 tot 1990 en ook nog even voorzitter van de verkiezingen van 1989 in de Tweede Kamer kwam, moest hij zijn takenpakket stukje bij beetje bij elkaar sprokkelen in de grote fractie. vaart, post en telecommunicatie, woonruimteverdeling, eigen woning- bezit, woningcorporaties en grondbe leid. Het woordvoerderschap van de TGV is zijn nieuwste 'aanwinst' wijkerhout vroeg daarin om veiligheidsmaat regelen op de Secundaireweg. Aanleiding was een dodelijk ongeval waarbij, als gevolg van een uitwijkmanoeuvre, twee auto's frontaal botsten. Daarbij kwam één persoon om het leven en raakten er drie gewond. Onderzoek wees uit dat tussen 1986 en 1990 21 van de 42 ongevallen op de Secundaireweg het ge volg waren van een inhaalmanoeuvre. Noordwijkerhout vroeg de provincie om een inhaalverbod tijdens de spitsuren. De provincie heeft nu echter besloten om op ver schillende gedeelten van de S1 een perma nent inhaalverbod in te stellen. Het Noordwij- kerhoutse college heeft daar inmiddels mee ingestemd. foto •holvast

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16