Leiden Regio Raadssteun voor politie Goekoop dreigt VVV met stopzetten kaartverkoop 07H34700 KOOPAVOND: WOENSDAG 24 JUNI Ambtenaar geridderd Torenflat Kooilaan geeft minder inkijk Minder herrie meer herten Burgemeester sceptisch over reorganisatie politie ÖSSP WOENSDAG 24 JUNI 1992 jiT Vuilverbranding /- De omstreden I O Haagse vuilverbran ding die midden in een woonwijk staat gaat op 1 januari 1994 dicht i fangmann roy klopper Elisabeth yi -y De gemeente zou I het voormalige St. Elisabeth ziekenhuis aan de Hooigracht wel willen kopen maar vindt zes mil joen een tikje te duur FYTRA In de Opvallende Opruiming van Baalbergen vindt u vele modellen ongelooflijk laag geprijsd. Dus kom snel kijken! MEUBELPROMENADE KATWÜK Botulisme in Korte Vliet leiden in de Korte Vliet, tussen de Voorschoterwegen de Vijf Meilaan, zijn gisteravond drie eenden dood aangetroffen. Vol gens de politie zijn de eenden het slachtoffer van botulisme, Mishandeling niet honkbalknuppel leiden Een bewoner van een woning aan de Smaragdlaan is maandagavond door een onbekende man met een honkbal - knuppel mishandeld. De man drongde woning binnen via het balkon terwijl hel slachtoffer aan de voordeur werd afgeleid door twee handlangers. Zoon slaat vader leiden Een 26-jarige zoon heeft vannacht zijn 54-jarige vader mishandeld. De zoon kwam thuis in de woning aan de Condor horst en kreeg ruzie met zijn vader waarbij hij hem met een stomp voorwerp diverse maien op het hoofd sloeg. Hij kon later in de nacht worden aangehouden. Meisjes van de fiets geschopt leiden Twee meisjes (beiden 12 jaar) zijn maandagmiddag met hun fiets tegen de grond geschopt door een passerende fietser in de Plesmantunnel. Een van de meisjes liep bij de valpartij een hersenschudding op. De man is doorgereden. Man deelt kopstoot uit leiden Een 23-jarige vrouw kreeg gisteren in de Diefsteeg een kopstoot van een onbekende. De man werd bij het passeren plotseling agressief. De vrouw liep behalve een fikse bult geen verwondingen op. P. van der Heiden (59) is giste ren benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Hij ontving de onderscheiding uit handen van burgemeester C. Goekoop. Van der Heiden nam onlangs afscheid als hoofd van de directie Personeel en Organi satie van de gemeente Leiden. Hij begon zijn loopbaan als le raar aardrijkskunde in Harlin- gen en belandde via het ontwik kelingswerk in Afrika op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken bij de afdeling personeelszaken van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers. In 1986 kwam hij bij .de gemeente Leiden in dienst. Hij was ook actief bin nen D66 als voorzitter van de afdeling Leiden en als lid van het hoofdbestuur. Gereedschap voor de Derde Wereld Honderdtwintig fietsen, 100 ty pemachines en 80 naaimachi nes. Dat heeft een inzamelings actie opgeleverd die door ker ken in de regio werd gehouden. Dertien kerken in Leiden, Lei derdorp, Wassenaar en Oegst- geest verzamelden het afgelo pen weekeinde gebruikte goe deren om naar de Derde Wereld te kunnen sturen. Ook grote hoeveelheden klein (landbouw gereedschap werden bij de ker ken ingeleverd. De goederen worden ver scheept naar landen in Afrika, Azië en Latijns Amerika. Tot 3 juli kunnen nog spullen worden ingeleverd bij scholengemeen schap Duinzicht in Oegstgeest en bij het 'knooppunt' aan de Oude Rijn 44 in Leiden. Omwonenden nog niet helemaal tevreden De gemeente heeft een nieuw plan gemaakt voor de torenflat met 40 ouderenwoningen die ze op de hoek van de Kooilaan en de Willem de Zwijgerlaan wil bouwen. Dit jongste voor stel moet garanderen dat de toekomstige bewoners van de flat nauwelijks in de huizen aan de Bernhardstraat kunnen kijken. De woontoren is bo vendien veel slanker, waardoor het uitzicht van de omliggende woningen minder zal worden verstoord. Of dit plan het haalt is nog niet zeker. Het 'oude' ontwerp een nogal luxueus ogend halfrond gebouw doet nog steeds mee in de race. Wo ningbouwvereniging 'De Sleu tels', die het pand mag neer zetten, is namelijk zeer gechar meerd van dit plan. De veranderingen in het ontwerp hebben de omwo nenden nog allerminst en thousiast gemaakt voor het bouwwerk, zo bleek gisteren tijdens een zeer matig bezoch te informatieavond van de ge meente. Maar zij zien dan ook liever dat het grasveldje waar de 40 ouderenwoningen moe ten komen, onbebouwd blijft. Leiden-Noord is toch al niet rijk gezegend met groen en speelplaatsen voor kinderen, stellerrde bewoners. Ze lieten zich gisteren in elk geval niet verleiden door ge meente-ambtenaren om een voorkeur voor een van de voorstellen uit te spreken. Eifld augustus, wanneer de ge meenteraad een besluit over de bouw van de torenflat, wil len ze nog één keer proberen om de politiek ervan te over tuigen dat het grasveldje onge moeid moet blijven. Ironisch genoeg is het idee voor het nieuwe bouwplan af komstig van een van de buurt bewoonsters. Zij stelde de ge meente voor om de woontoren met de 'rug' naar de bestaande flat aan de Bernhardstraat neer te zetten. De toekomstige be woners van de torenflat kun nen zo niet bij hun overburen naar binnen kijken, wat bij het 'oude' ontwerp wel kon. Het gebouw blijft even hoog als in het vorige ontwerp; een meter of 40. Ook het aantal wonin gen verandert niet. Of het hoge gebouw de meest gelukkige oplossing is, werd door de stedebouwer E. Meulema van de gemeente gisteren openlijk betwijfeld. Daarmee schoten de zeven be woners die de bijeenkomst be zochten, echter niet veel op. Het was namelijk slechts een privémening. „Persoonlijk vind ik dat je mensen niet in hoogbouw moet laten wo nen", stelde Meulema. „Maar goed, het besluit om daar een flat neer te zetten is nu een maal genomen. Als ambtenaar moet ik dan slechts kijken naar de stedebouwkundige kanten. En die kloppen, bij beide ont werpen voor de torenflat." leiden Rust doet de herten in het dierenkampje van de Leidse Hout goed. Dit voorjaar zijn zes jongen geboren, twee keer zoveel als in voor gaande jaren. Boswachter G. Jansen: „Dat komt waarschijnlijk omdat er de afgelopen maanden in het park minder rumoer was van motoren." Deze voertuigen zouden er in het verleden meermalen voor miskramen hebben gezorgd. „Als die motoren met hun uitlaten ineens optrekken springen de herten van schrik op. Dat is natuurlijk niet goed als de dieren hoogzwanger zijn." Vorig jaar werden drie jongen doodgeboren, dit voorjaar één. De roedel bestaat uit tien volwassen herten, onder wie één bok. foto hielco kuipers Van de reorganisatie van de po litie moet niemand al te veel verwachten. Die boodschap gaf burgemeester C. Goekoop gis teravond mee aan Leidse raads leden. In het gebied tussen, Schoon hoven en Leiden komen 1285 mensen te werken. De korpsen van gemeente- en rijkspolitie tellen nu 1330 agenten. Boven dien is nog onduidelijk hoeveel geld voor het nieuwe korps be schikbaar is. „Er zitten nogal wat haken en ogen aan de nieu we opzet", concludeerde Goe koop. Hij toonde daarmee begrip voor de onvrede die leeft bij het Leidse politiekorps. Dat ziet de veranderingen met de nodige zorgen tegemoet. De Leidse agenten zijn bang dat door de personeelsvermindering zaken blijven liggen. Bovendien schij nen de arbeidsvoorwaarden van de agenten in de nieuwe situa tie slechter te zijn dan nu het geval is. Een ander probleem is dat al le mensen die in dienst zijn bij de politie opnieuw moeten gaan solliciteren. „Voor zestig of zeventig procent blijft de func tie gelijk. Maar de rest krijgt een andere baan", aldus Goekoop. „Er moet nog heel wat worden besproken." De vertegenwoordigers van de Leidse politie kunnen na de vakantie hun zorgen kenbaar maken in een gesprek met raadsleden. De vergadering wordt gehouden op verzoek van verschillende politieke partijen. 'Goed gehandeld bij actie tegen Kosto AFGEBEELD DE NIEUWE OPEL ASTRA 59,- PER DAG EXCl. Op het voormalige Gijzenij ter rein aan de Zijloever wil de de 'gemeente toch een blok van 17 woningen neerzetten evenwi) dig aan de Soembastraat. Daar mee wijst zij de twee varianten af die door bewoners zijn inge diend en houdt ze vast aan het bestemmingsplan voor de Zijloever. De gemeente is wel bereid één woning te laten vervallen, om de grond daarvan te gebrui ken voor een beschut speelter rein voor kinderen onder de zes jaar. Het terrein moet middenin het woonblok komen. De uitslag van een enquête over de drie varianten die on langs onder buurtbewoners is gehouden, vindt de gemeente 'niet overtuigend'. De gemeente heeft bij de keuze ook gelet op de toekomstige verbouwing plannen voor net zwembad De Zijl. Na de reconstructie is het mogelijk om langs de Zijl vanaf de Baggerstallen. het Nickery pad, de Van Tooropstraat en de Zijloever een weg aan te leggen naar de Hoge Rijndijk. De kwestie komt morgenavond aan de orde in de raadscommis sie ruimtelijke ordening. Op het terrein van Gijzenij is jarenlang het gelijknamige mctaalverwci kingsbedrijf gevestigd geweest Na een ingrijpende reiniging van de grond is het terrein nu beschikbaar voor woningbouw De politie heeft vorige week correct gehandeld tijdens de demonstratie op het Pieterskerkhof, waarbij staatssecre taris A. Kosto werd belaagd. Dat is de mening van bijna alle politieke partijen in de gerrieenteraad. Alleen Groen Links vindt dat de politie te hard is opgetreden tegen de demonstranten. De VW moet voor 1 oktober een betere regeling hebben voor de kaartverkoop van popcon certen. Als dat niet het geval is, gaat burgemeester C. Goekoop de verkoop verbieden. „Op deze wijze doorgaan, kan echt niet", zei Goekoop gisteravond tijdens een commissievergadering. Bewoners van het Stations plein zeggen veel overlast te on dervinden van popliefhebbers die voor het VW-kantoor wach ten op het moment dat de kaartverkoop begint: om tien uur zaterdagochtend. Als het gaat om een bekende popartiest zijn vele fans de avond of nacht ervoor al ter plekke aanwezig om er zeker van te zijn dat ze een kaartje kunnen bemachti gen. De omwonenden klagen al langer over de overlast die de wachtenden veroorzaken maar tot op heden heeft de VW geen goede oplossing voor het pro bleem kunnen bedenken. De organisator van de popconcer ten hanteert namelijk strenge regels. In alle kantoren moet de kaartverkoop op hetzelfde tijd stip beginnen. De organisatie verbiedt om die reden dat VW's voor die tijd volgnummers uit delen. Vandaar dat Goekoop het voorstel afwees van WD-raads- lid J. Kradolfer om voortaan nummers uit te gaan delen op het terrein van Molen De Valk. „Het is een briljant idee, maar het verstrekken van volgnum mers mag absoluut niet van de organisatie." Een experiment om de kaar ten te verkopen bij de Groen- oordhallen is eerder ook mis lukt. De directie van de Groen- oordhallen vindt het maar niets als op het terrein honderden jongeren zich verzamelen om een kaart te kopen, terwijl op dat moment in de hallen een ander evenement wordt gehou den. Bovendien sneuvelden de keer dat de kaarten daar werden verkocht een paar ruiten. Goekoop zei het wel belang rijk te vinden de kaartverkoop voor popconcerten in Leiden te houden. „Het moet niet zo zijn dat Leidenaars ervoor naar Am sterdam moeten." De burge meester gaat met collega's van andere gemeenten bekijken of gezamenlijk een oplossing kan worden gevonden voor het pro bleem. Hij verwacht bovendien dat de Leidse VW met andere VW's gaat overleggen. Plan bewoners voor Zijloever toch verworpen Het Groen Links-raadslid R. van Schreven vroeg ziel) gisteravond in de raadscommissie af of de politie geweld gebruikte omdat de actievoerders 'alternatieve jongeren' zijn. Zij legde een ver band met de demonstratie bij McDonalds op de Beesten markt, twee jaar geleden, waar bij de politie ook hard optrad. „Die zaken hebben niets met el kaar te maken", verzekerde J.H. La Rivière van de Leidse politie. Burgemeester C. Goekoop verklaarde dat er niets aan de hand was geweest als de de monstranten alleen lawaai had den gemaakt, wat ze ook had den aangekondigd. Op het Pie terskerkhof uitten ze echter di verse verwensingen tegen Kosto, die een congres in de Pieterskerk ging openen. Ze probeerden hem tegen te hou den en gooiden vier 'verfbom- mqn'. Toen de politje iemand die met verf had gegooid wilde aanhouden, escaleerde de zaak. „Maar na een paar minuten was St. Aogtenstroat 18 Leiden het weer rustig op het plein. Het is niet zo dat er een achtervol ging door de hele stad is ge weest", aldus Goekoop. De burgemeester benadrukte dat de actie waarschijnlijk vreedzaam was verlopen als de chauffeur van Kosto naar de Kloksteeg was gereden. Daar zou de politie de staatssecreta ris opvangen en naar de zij-in gang van de kerk begeleiden. De chauffeur wist echter niets af van een demonstratie en reed door de Breestraat, die was af gesloten vanwege asfalterings- werkzaamheden. Kosto besloot toen naar de kerk te lopen en liep regelrecht in de armen van de demonstranten. Goekoop verzekerde dat con tact is opgenomen met de naas te medewerkers van de staatsse cretaris die werd verteld dat er een demonstratie zou worden gehouden. Dat is blijkbaar niet doorgegeven, aldus Goekoop. De raadsleden toonden zich De politie moest vorige week op het Pieterskerkhof hard optreden om een demonstrant te kunnen arresteren. De man zit overigens nog steeds vast, hij weigert zijn identiteit bekend te maken. foto henk bouwman verbaasd over deze vorm van 'discommunicatie' op het mi nisterie van justitie. De politici gingen gisteravond niet in op de eisen die een dele gatie van de demonstranten tij dens de commissievergadering stelde. De actievoerders ver bonden aan het 'politiek-info- eentrum de Invalshoek' wil len dat agenten die vorige week woensdag geweld gebruikten worden aangepakt. Bovendien moet de arrestant die een verf- bom naar Kosto heeft gegooid meteen worden vrijgelaten. Zij zeggen dat de arrestant tijdens een verhoor is geslagen. Burgemeester Goekoop liet de woordvoerder van de de monstranten uitspreken vrij heid van meningsuiting is een van de belangrijkste mensen rechten, zei hij maar hij er gerde zich zichtbaar aan de 'po litieke verklaring'. Toen de ac tievoerder de politie 'uitvoer ders van het racistische vluchte lingenbeleid' noemde, greep de burgemeester in. Hij eiste dat deze beschuldiging zou worden ingetrokken. Dat gebeurde.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15