'Eigenlijk ken ik Nederland slecht' Amerikaanse Beverly Hills soap bij RTL 4 Rtv show Wereldomroep voorziet in grote behoefte aan informatie De Waterspiegel: KRO pakt uit met groots opgezette zomerserie WOENSDAG 24 JUN11992 Een kwart van de Nederlandse vakantiegangers gaat gewapend met een korte golfontvanger richting buitenlandse oorden met behulp van Radio Ne derland Wereldomroep niets te hoeven missen van het thuis front. Radio Tour de France, het r in Nederland, nieuws op vaste tijden. Voor hen bestaat de zender alleen maar in hun vakantietijd. Een andere groep Nederlan ders stemmen het hele jaar af op de Wereldomroep. Emigran ten, uitgezondenen, rijksgeno- overzee, kolonisten en zen delingen houden door middel van de korte golfzender tot in het diepst van de jungle contact met het vaderland. Hoofdtaken van de Wereld omroep zijn: het geven van een 3 representatief mogelijk beeld m Nederland op velerlei ge bied en het bevorderen van vreedzame internationale be trekkingen en samenwerking. Dagelijks wordt in zeven talen (en in totaal in negen talen) aan die taken gewerkt. Woordvoerder Ed Slinger: „De programma's die wij uit zenden worden gemaakt vanuit het idee dat wij in een plurifor- samenleving leven. Wij dra gen als zender de vrijheid van informatie uit, want dat is nu eenmaal een handelsmerk van Nederland. Met die uitzendin gen doorbreken we vaak de perscensuur in andere landen. Zo kan in een Afrikaans land een staatsgreep plaatsvinden, waarover de bevolking op het platteland via de Wereldomroep wordt geïnformeerd." Daarom wordt naast Neder lands, Engels, Spaans, Frans, Portugees en Papiamento ook bewust in het Arabisch, Indone sisch en Sranan Tongo (Suri naams) uitgezonden om men sen in landen te bereiken waar persvrijheid niet hoog in het vaandel staat. Niet Nederlands Dat er naar de Wereldomroep wordt geluisterd, blijkt wel uit de 140.000 reacties die er jaar lijks binnenkomen. Slinger: „Om een indicatie te geven: op de Nederlandstalige uitzendin gen komen 40.000 reacties bin nen, de rest is naar aanleiding van de anderstalige uitzendin gen. Tijdens de Golfoorlog kre gen we opvallend veel post uit de Arabische landen met de meest uiteenlopende vragen. En je moet je voorstellen dat het sturen van éen brief uit zo'n land of een Afrikaans land veel meer moeite kost dan hier." De Wereldomroep is één van de ruim honderd korte golfsta- tions in de wereld die actief zijn. Die stations zijn in drie catego rieën op te splitsen: de onaf hankelijke zenders, de rege ringszenders en de evangelische zenders. Slinger: „De Wereld omroep behoort tot de eerste categorie en neemt daar een middelgrote plaats in. De gro ten zijn BBC Worldservice, the Voice of America, de Japanse wereldomroep en de Deutsche Welle. Toch is de Nederlandse Wereldomroep relatief popu lairder bij de bevolking van ont wikkelingslanden, omdat de uit zendingen niet puur Neder lands zijn. Met name de Deut sche Welle legt in zijn program mering heel sterk de nadruk op Duitsland. Wij doen dat niet." Naast het uitzenden van pro gramma's verspreidt de Wereld omroep ook programma's via cd's, cassettes en videobanden (de Wereldomroep maakt ook tv-programma's). Die worden gratis aangeboden. Met name in de Verenigde Staten en Cana da zijn de muziekseries ('Dutch Rock', jazz en klassieke muziek) bij lokale zenders heel populair. Verder levert de Wereldomroep wekelijks een item over Neder land aan het programma Worldreport van de satelliet nieuwszender CNN. Slinger „Wij doen dat om zo de Neder landse cultuur wereldwijd on der de aandacht te brengen. En natuurlijk ook om de naamsbe kendheid van de Wereldomroep te vergroten." STRIPS BOLLEBOOM BOES STARDOM Aad van den Heuvel zwerft wekenlang met een boot door ons land uim 30 jaar heb ik I met filmcamera's .A. over de hele wereld gezworven. En als ik in Neder land was presenteerde ik pro gramma's vanuit Hilversum. Ik ken Nederland eigenlijk erg slecht. En al helemaal niet vanuit een motorboot," zegt Aad van den Heuvel (56). „Nu ik i 't fïimen ben ontdek ik, dat er veel meer is dan ik op tv kan laten zien." Vanaf vanavond zien deikij kers de ex-Brandpunt-verslag- gever en Ook dat nog-eindre- dacteur twaalf weken lang op Nederland 1 verslag doèn van i 1000 kilometer lange vaar tocht door Nederland. Vanaf de door de KRO in Schiedam gehuurde motorboot 'De Oude Willem' maakte Van den Heuvel de afgelopen weken de eerste afleveringen van het programma, dat de titel '1000 •r de boeg' kreeg. „We varen steeds een week en gaan vervol gens de opnamen monteren." De gedachte voor de tv-vaar- tocht kwam bij Van den Heuvel op, toen hij vorig jaar in een ra dio-programma een fiinctiona- van het Nederlands Bureau >or Toerisme als gast inter viewde. „Toen realiseerde ik mij plotseling, dat ik mijn eigen lanrl slprht kende. larenlane Aad van den Heuvel: „Nu ik aan 't filmen ben ontdek ik, dat er veel meer is dan ik op tv kan laten zien." slecht kende. Jarenlang filmde ik oorlogen die ergens ver weg woedden, ellende in Derde Wereldlanden, en als ik niet voor Brandpunt op pad was maakte ik documentaire-series in andere verre landen. En van af het water leer je Nederland natuurlijk ook nog eens van een heel andere kant kennen." Van den Heuvel woont zelf al jaren op het water, in een woonboot aan de oever van de Vecht. „Ik heb daar ook een sloep liggen, maar daar vaar je niet heel Nederland mee door." In Schiedam vonden de pro grammamakers de juiste boot. Van den Heuvel: „Het schip mocht niet te hoog zijn vanwe ge de bruggen. En het mocht niet te diep steken, omdat we ook in ondiep water willen ko men. Bovendien varen we met een man of vijf aan boord." Sinds de start in Muiden (de eerste tocht gaat naar Enkhui zen) heeft de tv-ploeg al ervaren dat onderweg veel meer te fil men en te vertellen is dan in een programma van een half uur kan worden getoond. Van den Heuvel: „We hebben al heel wat verrassende en voor mij volledig onbekende plaatjes ge maakt. We gaan ook de wal op. Zo hebben we bijvoorbeeld de visafslag in Enkhuizen gefilmd. En op het Paterwoldsemeer fil men we waterskien voor blin den. Zeilen, surfen, de walvis vaart, vaarbewijzen, reglemen ten op het water, gesprekken met mensen langs de vaarroute, dat alles en nog veel meer pro beren we komende weken in beeld te brengen." Het Nederlands Bureau voor Toerisme gaat na afloop van el ke twee uitzendingen een infor matie-magazine verspreiden waarin de programma's uitvoe riger worden toegelicht. Van den Heuvel vaart op 1 juli verder van Enkhuizen naar Eer- newoude, op 8 juli van Eeme- woude naar Groningen, op 15 juli van Groningen naar Kam-' pen, op 22 juli van Kampen naar Nijmegen, op 29 juli van Nijmegen naar Roermond, op 5 augustus van Roermond naar Drummeien, op 12 augustus van Brummelen naar Dordrecht, op 19 augustus van Bordrecht naar Veere, op 26 au gustus van Veere naar Willem stad, op 2 september van Wil lemstad naar Gouda, op 9 sep foto cp tember van Gouda terug i Muiden. „Tussen al dat varen doo gaat de redactie van 'Ook nog' na hoe verschillende halen, die we afgelopen in dit programma aan de stelden, verder zijn verlopei Na 1 oktober komen met 'Ook dat nog' terug. Ik bli eind-redacteur", aldus Van de Heuvel. (1000 voor de boeg, vana vanavond op Nederland 1 ste zeven weken om 19.30 laatste vijf weken om uur) A Een onthullend boek over Mariene Dietrich komt binnenkort op de markt. Volgens insiders is het, door de dochter van Mariene op schrift gestelde, nogal schok kend. Vooral de seksuele uitspat tingen van moeder Dietrich baren behoorlijk opzien. Dochter Maria heeft als voorschot van de uitge ver al 1 miljoen dollar ontvangen. ■Ad de laatste afleveringen van de Cosby show op het scherm. De serie is in de Verenigde Sta ten al gestopt. Menigeen zal het programma, waarin vrijwel nooit enige wanklank te bespeuren valt, missen. De show heeft Bill Cosby geen windeieren gelegd. Hij hield er een jaarinkomen aan over van ongeveer 60 miljoen dollar. A lan McShane alias Lovejoy is gered. Niemand zou zeggen dat de in de serie sympathieke, sjoe melende antiekhandelaar zwaar aan de drugs en de dank is ge weest. Gelukkig voor McShane leerde hij Gwen kennen. Zij slaagde er in om hem van de drugs en drank af te helpen. McShane drinkt nu alleen nog maar Spa. A Geld interesseert hem niet. Dominic Grant is daar heel duide lijk in. Voor zijn enorme huis met ongelooflijk veel kamers, staat een Rolls Royce en zo zullen er nog wel wat luxe artikelen her en Peperdure sportauto's, villa's met zwembaden, puissant rijke ouders, nachtelijke feestjes, veel uiterlijk vertoon, liefdesverdriet en vervelende leraren. Dat zijn de ingrediënten van de nieuwe Amerikaanse soapserie Beverly Hills 90201, die vanaf vandaag wekelijks bij RTL 4 is te zien. In de Verenigde Staten zorgde de serie, die zich afspeelt in het mondaine Beverly Hills, met 90201 als postcode, voor een ware rage. In korte tijd groeide het programma uit tot de best bekeken en hoogst gewaardeer de serie onder jongeren tussen de 18 en 34 jaar. Tijdens de extra lange pilot die vanavond wordt uitgezon den, maakt de kijker de eerste schooldag mee van de 16-jarige tweeling Brenda en Brandon Walsh. Het gezin is net verhuisd van het landelijke Minneapolis naar Los Angeles. Brenda eh Brandon maken direct kennis met het oppervlakkige leven De cast van Beverly Hills. De hechte band tussen broer zus krijgt zwaar te lijden on- dert snel. Brenda en Brandon v„ die hun ouders altijd van de rijken. Hun klasgenoten ^er hun strijd om zich zo snel doen verwoede pogingen om hoog hebben gehouden. Dat le- komen naar highschool in open mogelijk aan te passen aan hun hun nieuwe, ongecompliceerde vert de nodige spanningen op. sportwagens met minstens twee nieuwe omgeving. Ook de ver- leefstijl in overeenstemming te De wereld die in Beverly Hills surfplanken op de achterbank. houding met hun ouders veran- brengen met de waarden en 90210 wordt neergezet is een wereld die in Nederland bestaat. Zelfs in de duurste wijl van Aerdenhout of Wassenaa wordt een tuinfeestje niet aan gekondigd via een reclamevlieg tuigje. In Beverly Hills wel. Di maakt de serie op het eerste ge zicht ongeloofwaardig. Maar schijn bedriegt. De serii is wel degelijk een nabootsinj van de werkelijkheid in Beverl; Hills. Het realiteitsgehalte (seks racisme, zelfmoord en aids) i: zelfs zo hoog dat de serie veel vuldig bekroond is op dat ge bied. Zo kreeg de serie onde meer de Entertainment Indus try Council Award voor haar bij drage aan de strijd tegen hè drugsgebruik in Amerika. Ver der won het programma tijden het Houston Film Festival di eerste prijs in de categorie tv drama. De hoofdrolspelers zijn -41 korte tijd ware idolen gewordei voor Amerikaanse jongerer Ook de eigen kledinglijn, pop puzzels, spelletjes ,ei bleken een groq (Beverly Hills 90210, RTL 4 20.30 uur) 'De Waterspiegel' heet het in formatieve amusementspro gramma dat de KRO vanaf van avond elke woensdag vanaf ver schillende locaties in Nederland zal uitzenden. De eerste uitzen ding is vanaf het VOC-schip in Amsterdam, presentator is Carl Huybrechts. „De Waterspiegel is Carl Huybrechts op 't lijf ge schreven. Ten eerste is hij Belg. Hij kijkt met een andere invals hoek dan wij tegen gebeurtenis sen in Nederland aan. Boven dien is hij 20 jaar sportjournalist en tv-showpresentator en docu mentaire-maker", zegt Brand punt-reporter Joost Middelhoff. Middelhoff is voor de gele genheid eindredacteur van de serie zomerse, rechtstreeks uit te zenden zomeravondshows. De redacties van bijna alle win terse KRO-tv-programma's zijn ingeschakeld om De Waterspie gel gestalte te geven. Bert de Winter, projectmanager bij de KRO: „We willen er in de eerste plaats mee bewijzen, dat wij in ieder geval niet van mei tot ok tober aan de Hilversumse zo- merslaap meedoen. Het wordt een serie programma's, die uniek is op de Nederlandse tv. Bovendien maken we de serie zonder hulp van buitenprodu centen. En dat is al bijzonder." De voorbereidingen hebben een half jaar geduurd. Middel hoff: „In januari gingen we er nog van uit dat De Waterspiegel zou aansluiten op de afleverin gen van het programma, waarin Aad van den Heuvel verslag doet van een tocht per motor boot door Nederland. Wij zou den De Waterspiegel presente ren vanuit de plaats waar Aad op woensdagen zou zijn aange land. Maar dat bleek te ingewik keld." „Toen hebben we alle evenementen, die in de komen- Carl Huybrechts. foto cpd de twaalf weken in Nederlandse steden en dorpen plaats vinden op een rijtje gezet. Daar hebben we een keuze uit gemaakt en als lokatie hebben we in alle twaalf plaatsen een schip en een kade gezocht." De Winter: „Met een reportage- trein van het NOB reizen we al die twaalf plaatsen af. En vanaf die plekken presenteert Huy brechts elke keer anderhalf uur zeer gevarieerde programma's. Het wordt een mix van amuse ment en informatie. Elke woensdagavond zullen we bij voorbeeld omstreeks kwart voor negen overschakelen naar Joop van Zijl of Pia Dijkstra in de NOS-Journaal-studio. Zij zullen Huybrechts en de kijkers op een heel ongedwongen wijze vertel len wat ze in het 8 uur Journaal aan nieuws hebben gebracht." WilIibrorcP Frequin zal elke week op een Ontdek-je-plekje- manier informeren over de stad waar de KRO is neergestreken. Burgers van de gemeente mo gen elke aflevering negentig se conden kritiek leveren over mis standen. De burgemeester of een andere bestuurder geeft zijn reactie. In elke aflevering her leeft eén 'Zomerhit van Toen' met artiesten als de Blue Diamonds, Ramses Shaffy, An neke Grönloh en Milly Scott. Daarnaast treden bekende en minder bekende artiesten op. Ook politiek en sport komen aan bod. Een bekende Neder lander vertelt elke aflevering een bijzonder vakantie-avon tuur. Draaiboek van De Water spiegel: Amsterdam (24 juni), Den Helder (1 juli) tijdens de nationale vlootdagen, Enkhui zen (8 juli) bij het Zuiderzeemu seum, Drentse rijwielvierdaagse (Meppel, 15 juli), Nijmegen (22 juli) tijdens de wandelvierdaag se, Roermond (29 juli) tijdens een internationaal scouting wa terkamp, Lemmer (5 augustus) tijdens het skütsjessilen, Maas tricht (12 augustus) tijdens de Ridderronde, Breda (19 augus tus) tijdens de Taptoe-dagen, Harlingen (26 augustus) tijdens de visserijdagen, Rotterdam (2 september) tijdens de Wereld haven week, Emmeloord (9 sep tember) om 50 jaar droogleg ging te vieren. (De Waterspiegel, vanaf woensdagavond 24 juni 12 we ken lang, Nederland 1, 20.25 uur) der zijn te vinden. Hoezo niet materialistisch ingesteld? A Zangres Samantha Fox heeft nu toch de ware gevonden tij dens het carnaval in Rio de Ja neiro. Ze is zo idolaat van haar Engelse vriend, dat ze al aan kin deren denkt. Waar het carnaval al niet goed voor is. A Wie denkt dat Ted Danson, de barkeeperin 'Cheers' van zichzelf zo'n mooie haardos heeft, zit fout. Weliswaar is zijn hoofd niet te vergelijken met een biljartbal, maar toch begint de ouderdom de acteur parten te spelen. Zijn kruin is inmiddels kaal. In het dagelijks leven kan dat Danson weinig schelen, maar voor de ca mera is hij een ijdeltuit. Dan draagt hij een haarstukje. A Megaster Michael Jackson gaat deze week beginnen aan zijn 'Dangerous World Tour'. In totaal geeft hij 32 concerten en voor zo'n concert komt heel wat kijken. Het materiaal dat mee gaat weegt in het totaal 1000 ton. Twee Boeings 747 zijn no dig om de spullen van hot naar haar te brengen en vanaf de luchthavens wordt alles in 65 vrachtwagens naar de stadions vervoerd. Tenslotte zijn er 10 Marlene-Dietrich archieffoto

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12