'Carmen is natuurverschijnsel' Dineren in Cultuur&Kunst 'Kind in snoepzaak zonder bediening' Gevoelige plaatjes Guns N Roses m Kuip, chaotisch, onvergetelijk Openluchtconcert Flairck 7QETERMEER De groep Flairck bijt aanstaande donderdag het spits af van de zeven Flora-Avond-Concerten die in het kader van 'Floravontuur' in het Wilhelminapark in Zoetermeer worden gehouden. Muziekliefhebbers kunnen ongeveer een uur genie ten van het buitenconcert dat gratis toegankelijk is. De groep speelt vanaf 20.30 uur. Expositie in gemeentehuis noordwijkerhout» E.M.E van Enthoven exposeert van 26 juni tot en met 31 juli aquarellen en schilderijen in de hal van het ge meentehuis van Noordwijkerhout. Er zijn landschappen met dieren uit Afrika, stadsgezichten van Den Haag en landschappen uit de omgeving Van Noordwijkerhout te zien. Het gemeente huis is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur. Jubileum C.O.V. Exultate 110 jaar voorschoten Op 28 juni wordt de Christelijke Oratorium Vere niging Exultate Deo 110 jaar. Dit wordt door de vereniging ge vierd met een concertreis naar Salzburg jn Oostenrijk en een ju bileumconcert op woensdag 28 oktober in de Leidse Stadsge hoorzaal. De festiviteiten beginnen met een cantate-herden kingsdienst op 28 juni in de Gereformeerde Kerk 'Het Kruispunt' in Voorschoten. Aan deze dienst verlenen Lisette Emmink (so praan) en Harry Holtman (piano) hun medewerking. Aanvang 10.00 uur. CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK (CHEF JAN RIJSDAM Opvoering van Kameropera Nederland tijdens Leidse Lakenfeesten WOENSDAG 24 JUN11992 Nog steeds >oede hoop >p extra geld /oor Buchmesse' AMSTERDAM GPD /oor de speciale presentatie an Nederland en Vlaanderen ip de Frankfurter Buchmesse 993 is nog steeds niet meer lan zes miljoen gulden beschik- taar. Voorzitter A. Pais van de itichting Frankfurter Buchmes- e deelde gisteren in Amster- lam echter mee dat hij goede loop heeft op extra bijdragen Is het programma eenmaal erder is uitgewerkt. „Zoals het r nu voorstaat moeten we woe- eren met de middelen, maar iet beschikbare bedrag is al wel loog genoeg voor een behoor- ijke presentatie", verzekerde 'ais tijdens het eerste publieke iptreden van zijn bestuur. In Nederland is inmiddels Irs. Pauline Sarkar benoemd tot lirecteur, in Vlaanderen wordt iet uitvoerende bureau geleid ioor Annette van Soest. De reglementen van de groot te boekenbeurs ter wereld ma- en het onmogelijk meer dan en tipje van de sluier van het irogramma op te lichten. Eerst noet Mexico de gelegenheid pij gen zich als themaland 1992 e presenteren, waarna Neder- pnd en Vlaanderen het eigen programma bekend zullen ma- Pais kon al wel meedelen dat fle nadruk komt te liggen „op de bresentatie van schrijvers, ver talers en uitgevers en cultuur historische aspecten van Neder- pnd en Vlaanderen." Ook Frie- |e en Zuidafrikaanse auteurs pijgen aandacht, evenals schrij vers afkomstig uit de Antillen, miba en Suriname. Almanak n samenwerking met het Lite- air Produktiefonds wordt door lanser Verlag in elk geval een )uitstalige almanak over 117 luteurs uitgebracht. „Zo moet le indruk worden weggenomen lat het Nederlands een ten on echte bestaand dialect van het )uits is", aldus Pais. Afhankelijk van de extra fi- lanciële middelen worden in :rankfurt en andere Duitse ste len tentoonstellingen, lezingen, iymposia, theatervoorstellin gen, concerten, dans- en film voorstellingen georganiseerd. .Daarvoor zijn al contacten ge- egd, maar we moeten afwach- en wat er mogelijk is. Na alle verwarring over het geld gaan we nu in de eerste plaats aan de ilag met het puur literaire on derdeel." Pais verwees met deze op merking naar de subsidieperi- pelen van vorig jaar. Het minis terie van wvc liet in maart 1991 nog aan de Frankfurter Buchmesse weten dat Neder land om financiële redenen Iwellicht moest afzien van een presentatie als themaland. Het ministerie van buitenlandse za ken wilde eerst helemaal geen bijdrage leveren omdat het de ruwe schets van de programma onderdelen te vaag vond. De [uitgevers weigerden medewer king omdat zij menen dat sub sidiëring van zo'n presentatie in bet buitenland een overheids taak is. I Op aandrang van een ruime meerderheid in de Tweede Ka lmer en na maandenlang touw- jtrekken tussen de betrok&en de partementen besloot het kabi net in mei tot een subsidie van |2,5 miljoen gulden. Het minis terie van wvc betaalt met een 'miljoen gulden het meest, maar ook buitenlandse zaken doet nu mee voor een ton. De Vlaamse (overheid draagt eveneens 2,5 miljoen gulden bij. Pais zelf praatte bij geldschieters tot nu toe een aantal tonnen bij elkaar. kookpot. Bastion vertaalt dit in een assortiment van internationaal be kende gerechten. Home-cooking op z'n best, met zorg geselecteerd en samengesteld. Nu krijgt u als voorproefje van 17 juni tot 15 juli op ieder 4-gangenmenu v.a. f 26,50 maar liefst tién gulden intro ductiekorting! Het proberen waard. Prettig dineren voor een vriendelijke prijs bij ieder Bastion Hotel. Ook bij u in de buurt, kom eens proeven. BASTION HOTELS Voorschoterweg 8,2324 NE Leiden Tel.: 071-76 88 00 Fax: 071-31 80 03 Rijnzichtweg 97,2342 AX Oegstgeest Tel.: 071-15 38 41 Fax.: 071-15 49 81 HILVERSUM THEO HAKKERT „Begin met haar niet over Tracy Chapman, Suzanne Vega of an dere folk-zangeressen waarmee ze vaak vergeleken wordt. Dat is het einde van het interview," luidde de goedbedoelde waar schuwing vooraf. Michelle Shocked houdt niet van die ver- gelijkingen. Het was puur toeval dat haar eerste officiële plaat, 'Short, Sharp, Shocked', uit kwam in de periode dat er op eens een nieuwe golf folk-zan geressen aanspoelde. Het misverstand was al ge deeltelijk uit de lucht toen de jazzy opvolger 'Captain Swing' verscheen. Pas nu is echt duide lijk waar Michelle Shocked voor staat. Recent verscheen 'Ar kansas Traveler'. Niet alleen een bijzonder muzikaal project, maar bovenal het afsluitende deel van de trilogie waar 'Short, Sharped, Shocked' naderhand de eerste uitgave van bleek te zijn. Misschien had ze beter meteen kunnen zeggen dat ze van plan was een trilogie te ma ken die meer zou omvatten dan alleen het folk-getinte 'Short, Sharp, Shocked'. Want toen die plaat vier jaar geleden ver scheen, wist ze al precies wat ze daama wilde. Ook de gedachte achter de trilogie lag vast: ik wilde de be langrijkste invloeden op mijn muziek op drie muzikaal ver schillende albums vastleggen. 'Arkansas Traveler' zou de in vloed van mijn vader benadruk ken en van de muziek waar hij mij mee liet kennismaken: bluegrass en traditionele Ameri kaanse muziek. Pas twee jaar geleden reisde ik met mijn va der kris kras door Amerika. Lif ten, meevaren op boten. Dat bracht me op het idee het opne men met reizen te combine- Allesomvattend Ze nam geen halve maatrege len. Arkansas Traveler' moest en zou het allesomvattende, af sluitende hoogtepunt van de trilogie worden. Shocked haalde een aantal stoffige oude fiddle- tunes van zolder en voorzag ze van nieuwe, eigen teksten. Over z„Een vrouw als Carmen is een natuurverschijnsel. En die staat dan tegenover een man die in het verleden misschien een fout heeft gemaakt, maar die het liefst gewoon een goede baan wil en een vrouw. Een brave jongen eigenlijk. Dat past natuurlijk niet bij een vrouw die dat allemaal niet interesseert, die vrij wil zijn. Het verhaal gaat dat Bizet een vriendin had die er zo'n vrije levenshouding op nahield, dat hij in haar het karakter van Carmen heeft gezien." ALKMAAR» HANS VISSER De tegenstelling van die karak ters, daarin schuilt volgens Hans van den Hombergh, mu zikaal leider van het gezelschap SKON, de kem van de opera 'Carmen'. In 1875 beleefde dit muziekdrama van Georges Bi- zet de wereldpremière en op 25 juni gaat in Alkmaar voor het eerst het doek op voor de 'Car men'-versie van de Stichting Kameropera Nederland: SKON. Die komt de opera tijdens de Lakenfeesten (10 en 11 juli) ook in Leiden opvoeren. Van den Hombergh karakteri seert de SKON-produkties als eigenzinnig en gericht op een ook qua leeftijd zo breed moge lijk publiek. Het gezelschap ont stond een aantal jaren geleden uit de wens bij het Alkmaarse conservatorium studenten en jonge professionele zangers er varing te laten opdoen en tege lijk een nieuw opera-publiek te Het initiatief sloeg aan: Mo- zarts eenvoudig bezette 'Die Zauberflöte' beleefde in heel Nederland en ook Duitsland ruim honderveertig voorstellin- de muzikanten had ze ook zo haar eigen ideeën. Ze wilde de tunes opnemen met favoriete musici uit het country- en folk- circuit. Ze hoefden zich niet in de studio te melden; Michelle Shocked zocht ze thuis op met een mobiele studio in haar kielzog. Tot in Ierland en Australië toe. En zo speelt een waslijst aan soms legendarische musici mee op 'Arkansas Trave ler'. „Ik belde ze gewoon op. Verbazingwekkend hoe simpel je met de telefoon mensen kunt bereiken van wie je dacht dat ze op de Olympus woonden." Een vein de uitdagingen was dat ik als producer zakelijk moest zijn, terwijl ik me van binnen voornamelijk fan van die muzikanten voelde. Soms voelde ik me net een kind in een snoepwinkel zonder bedie ning. Zo onder de indruk was ik van de helden waarmee ik werkte." „Binnen de trilogie is dit min of meer mijn back-to-the-roots album. Zoals ik ook ergens schrijf: ik kan je niet vertellen waar ik heen ga, maar wel waar ik vandaan kom. Deze drie al bums zijn een poging uit te leg gen waar ik muzikaal vandaan kom." Afgeworpen Nu de trilogie af is, heeft ze het gevoel vrij te zijn. De ballast van het verleden is afgeworpen. De worsteling met het bestaan heeft ze gewonnen op punten. „Een van de diepere achter gronden achter deze platen, was het feit dat ik van huis was weggelopen. Weggelopen van eenfundamentalistische opvoe ding. Er was een periode dat ik drugs nam. Vooral lsd en mari huana. Het was in San Francis co. Ik kwam in een kosmopoliti sche groep terecht. Een neuse cultuurschok. Ik was nog maar nauwelijks gearriveerd of ik scheerde mijn hoofd deels kaal, liet een hanekam groeien en gaf mezelf de naam Michelle Shoc ked (inderdaad een pseudo niem; haar vader heet Bill Johnson -Th.H.). Shocked wilde zichzelf op de hoes van 'Arkansas Traveler' la ten afbeelden als zwarte min streel. Na druk van buitenaf zag gen. Ook als kweekvijver voor jong talent blijkt SKON te vol doen. „We werken met prikke lende jonge stemmen. Vaak zonder ervaring, maar met een hoorbare potentie. En er zijn er heel wat die lopende een pro- duktie een 'echt contract' bij een groot gezelschap hebben gekregen." 'Carmen' verhaalt van een Spaanse zigeunerin die het oog laat vallen op een jonge onder officier Don José. Hij zou eigen- ze van het plan af. Het zou ver keerd begrepen worden. Ze wil de er de afkomst van de tunes mee aangeven. „Mijn verloofde kwam met het idee. Hij heeft tien jaar on derzoek gedaan naar de achter grond van traditionele fiddle- tunes. Hij vertelde dat de oor- lijk de onschuldige Micaëla wil len trouwen, maar als Carmen een oogje op hem laat vallen is hij uiteindelijk verloren en zo sterk in haar greep dat hij haar doodt als ze weigert hem te vol gen. Immers: Carmen is een warmbloedige vrouw, met haar vrijheid als hoogste goed. Ook voor deze produktie 'Carmen' denkt Van den Hom bergh veelbelovende krachten te hebben gevonden. „Karin Jönsthövel speelt de titelrol. Ze spronkelijke uitvoerenden van die songs blanke minstrelen wa ren, die hun gezicht zwart had den gemaakt. Hoe meer hij ver telde hoe gefascineerder ik raakte. Want opeens bleek dat er ook literatuur over die mu ziek was. Ik hoefde niet langer alleen vanuit mijn gevoel en in- is een wat eigenzinnige zange res, maar ik mag dat wel: ie mand die niet bang is zich soms controversieel op te stellen. Ze heeft geen zware rol om te zin gen, maar wel om te spelen. Daarbij staat ze bijna in elke scène op het toneel." De rol van Don José noemt hij berucht. Slechts weinigen, zoals Placido Domingo, kunnen die rol aan. „Je moet als tenor in de eerste acte 'licht' kunnen zin- stinct te werken, maar kon er ook kennis over opdoen. Toen ik die kennis eenmaal had, wil de ik er ook anderen deelgenoot van maken. Het heeft mijn per spectief op cultuur totaal veran derd. Ook al ga ik vanaf nu pop muziek maken, dan zal het toch vanuit deze achtergrond zijn." gen, terwijl je stem later juist de macht moet hebben om in het emotionele geweld overeind te blijven. Iemand onder de dertig kan dat nog niet aan. Daarom hebben we Ralph Beckers voor die rol, de enige in de groep die toch al aardig wat ervaring heeft en die er naar uitkeek ooit eens deze rol te kunnen zingen." Van den Hombergh weet wat er van zangers wordt verwacht. Ooit was hij solo-repetitor bij de MUZIEK RECENSIE LOUIS DU MOUUN Concert: Guns N' Roses, W Axl Rose (zang, plano), Slash (leadgitaar), Duff McKagan (bas, percussie), Matt Sorum (drums), Gilby Clarke (ntmegitaar), Dizzy Reed (toetsen), in het voorprogramma Soundgarden en Faith No More Gehoord 23/6, De Kuip, Rotterdam Chaotisch, bloedstollend, ze nuwslopend, maar bovenal on vergetelijk: het langverwachte tweede concert in ons land van Guns N' Roses gisteravond in de uitverkochte Kuip. Misschien wel meteen het laatste optreden van de New Bad Boys Of Rock 'n Roll op Nederlandse bodem, want organisator Mojo Con certs, stadionstaf en gemeente lijke overheid hebben tot na middernacht behoorlijk in hun rats gezeten over de goede af loop. Allereerst arriveerde Ameri- ka's meest spraakmakende rockband veel te laat uit de vori ge halteplaats Basel. Eenmaal op Zestienhoven geland moest zanger W. Axl Rose eerst nog langs de dokter wegens een op spelende keelontsteking. Gevolg van alle oponthoud was dat de ongeveer 48.000 be zoekers, die naar behoren wa ren 'opgewarmd' door de twee stevige support acts Soundgar den en Faith No More. zo'n twee uur lang zichzelf mochten vermaken, hetgeen onder meer leidde tot een hele reeks massa le varianten op de ooit in het zelfde stadion uitgevonden kreet 'Hi Ha Hondelul'(l). Toen Guns N' Roses in de ze toemeebezetting twaalfkop pig rond kwart voor tien ein delijk de imposante speelplaats Nederlandse Opera, later diri gent bij Opera Forum en uitein delijk had hij de operaklas van de conservatoria in Den Haag en Amsterdam. „Een mooie volgorde, want het is goed om met je ervaring mensen verder te helpen die nog aan het begin staan." Zelfkant Het gegeven van 'Carmen' was indertijd onconventioneel. „Het publiek was nog niet gewend aan een verhaal dat speelt aan de zelfkant van de samenleving. Maar dit onderwerp, een vrouw die een man ten gronde richt, is wel degelijk de keuze van Bizet geweest. Hij zocht naar de waarheid op het toneel. De tekstdichters hebben er een niet al te hard verhaal van gemaakt, maar als Bizet vijftig jaar later zou hebben geleefd, nad hij be slist een veel dramatischer werk geschreven. Als je de novelle van Mérimée leest, waarop de opera is gebaseerd, merk je dat de messen en geweren daar erg los zitten." Het doodsthema speelt in dit verhaal een grote rol. Is dat niet wat vreemd voor een voorstelling die is bedoeld voor jong en oud? Van den Hombergh gelooft dat het reuze meevalt. „Het is natuurlijk geen kleutervoorstelling, maar ook voor kinderen valt er veel te ge nieten. En bovendien: onder schat ze niet. Ze zijn van de te levisie al heel wat gewend." 'Carmen', opera van Georges BizeL Bewerking: Ton Lambij. Muzikale leiding Hans van den Hombergh en Boudewijn Jan sen. Regie: Juan Tajes. Decors en kostuums: Jan Steen en He- leen Durville. Lichtontwerp: Will Jan Pielage en John Valke- ring. Nederlandse vertaling van René Linnebank. Te zien: morgen in Alkmaar (premiè re); 1 en 3 juli Amsterdam (Meervaart); 10 en 11 juli en 13 november in Leiden (Burcht- heuvel). betrad was alle publieke onvre de evenwel meteen vergeten. Het enthousiasme was zo ge weldig dat de Midas Wolf van de Amerikaanse muziekindus trie er al snel vleugels van kreeg en met hem vooral de gitaristen Slash en Gilby Clarke. Voor 'Gunners'-begrippen ontstond zelfs een vlotte show, waardoor het een uur lang leek alsof de band het klokje van gehoor zaamheid (einde show om elf uur) niet uit het oog wilde ver liezen. Totdat Axl Rose opvallend fit voor iemand die twee weken geleden volkomen uitgeput werd verklaard in de onver mijdelijke tijdsoverschrijding een actueel geneim wapen ont dekte en al vloekend en tierend de dienstdoende autoriteiten begon uit te dagen. Wat zou er na de limiet van half twaalf ge beuren? Zou de stroom worden afgesneden? 'Knocking' On Heaven's Door' werd gewoon ingezet en kreeg een bijval die bij het steeds moeizamer krij sende speenvarken de ontboe zeming ontlokte dat 'Rotter dam' meer vocale power had getoond dan 140.000 lousy Bra- silians. 'Don't Cry' bleek ook nog te kunnen, zelfs 'Paradise City' kon er nog aan worden vastge plakt. Waarna Rose, die in de zinderende Kuip vele 'evenbeel den' (met hoofddoek en Schot se rok) ontwaard zou kunnen hebben, de politie en alle ande re begripvolle instanties oprecht bedankte. Later wachtte GNR in de catacomben nog een dave rende surprise: dubbel platina voor de albums 'Use Your Illu sion', 1 en 2, overhandigd door zes blote dames. Michelle Shocked sluit verleden af n - v - w Michelle Shocked: „Ik wilde de belangrijkste invloeden op mijn muziek op drie muzikaal verschillende albums vastleggen." foto cpd ROTTERDAM GPD Guns N' Roses en rellen zijn en blijven één, ook in Nederland Rond het uitverkochte Kuipconcert van gisteravond speelde zich achter de schermen een conflict af tussen de belangenbeharti gers van de Amerikaanse rockband en de vaderlandse popfoto grafen. Aanleiding was de restrictie dat de show slechts geauren de twee songs van een afstand van vijftig meter mocht worden vastgelegd. Een onverteerbare voorwaarde, meende de groep fo tografen die ter plaatse besloten om af te zien van hun voorgc nomen werkzaamheden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11