Kroegbazen verrast door herroepen sluitingstijd 'Soms is het dweilen met de kraan open' DE Leiden Wijkvereniging Pancras-West dineert Sierstraters in de prijzen T-^ 'Goed uitkijken als er paarden langskomen' TIJD VAN TOEN MAANDAG 22 JUN11992 7 Cafébezoekers wordt niets gevraagd' Duitser betaalt 2000 gulden boete contant bodegraven Zonder blikken of blozen be taalde een 52-jarige Duitser gis termorgen op het politiebureau in Waddinxveen een boete van 2000 gulden. De man werd om streeks half acht door de politie in Bodegraven aangehouden op de rijksweg A-12 (Den Haag- Arnhem). Volgens een woord voerder van de politie in Bode graven had de chauffeur, die op weg was naar huis, soms drie rijstroken nodig. De politie had nogal wat moeite om de auto tot stoppen te dwingen. Nadat de bloed proef op het politiebureau had uitgewezen dat de man een flin ke slok alcohol had gebruikt werd overleg gevoerd met de of ficier van justitie in Rotterdam. Die veroordeelde de oosterbuur tot de forse geldboete. Nadat hij zijn portemonnee had getrokken verliet de man het bureau. Zijn auto moest hij nog enige tijd laten staan, om dat hij een rijverbod voor enkele uren kreeg opgelegd. Het was de negende keer sinds 1989 dat de man werd aangehouden om dat hij onder invloed van alco hol een auto bestuurde. AGENDA MAANDAG 22 JUNI Katwijk Strand loop over 2, 4 of 8 km, org. Atletiekvereniging Rijnsoever, start vanaf strand paviljoen 't Centrum t/o Hotel Noordzee, om 19.30 uur. Noordwijkerhout Weekmarkt op het Marktplein van 12.00 tot 17.00 uur. Warmond Zomeravondconcert door St. Matthias in Lommerlust, aan vang 19.30 uur. DINSDAG 23 JUNI Katwijk Sporten voor mensen metCA- RA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boorsma, Zwanen burg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. Leiden Sjoelen bij Speeltuinvereni ging Stevenshof, C, van Brug- gepad 2, aanvang 20.00 uur. Noordwijk Fietstocht naar Meyendel en Wassenaar, org. KBVO, start vanaf Join-Gebouw, Wetering kade - Zeestraat, om 9.00 uur. Wandelen met de boswachter, start vanaf Duindamse Slag om 10.00 uur Als de gemeente een bouwplan of nieuwe gemeentelijke I belastingen lanceert, leggen ze de inspraak rustig naast zich neer. Maar als het om de verruiming van de slui tingstijden van kroegen gaat, doet het gemeentebestuur net of zo goed naar haar burgers luistert." 1 Vertegenwoordigers van de ho- reca-ondernemers gebruiken dit soort vergelijkingen als hun mening wordt gevraagd over het besluit van de gemeente om de sluitingstijden op zaterdag toch niet met een uur te verlen- I gen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat alle cafés toe stemming zouden krijgen om op zaterdag tot drie uur open te blijven. Maar de gemeente schrok van de reacties van bin nenstadbewoners op dit plan en vorige week werd plots besloten de zaak af te blazen. Willem Ankoné, eigenaar van de Hut van Ome Henne en Bar- rera heeft weinig waardering voor het besluit van de gemeen te. „Het blijkt gewoon dat de stad wordt beheerst door enke lingen. Die verhalen over over last zijn zwaar aangedikt. Een enquête daarover in de Pieters- wijk levert zeven reacties op, in Pancras dertien. Maar de dui zenden die plezierig een biertje dinken wordt niets gevraagd." Verkeer Ankoné vergelijkt het beleid van de gemeente met het verkeer: „De maximum snelheid gaat van 100 naar 120 kilometer per uur, en daarna komen er overal van de bordjes met '100' erop." Volgens de kroegbaas moet eventuele overlast individueel worden aangepakt: „Als ik te hard rijd, krijgt toch ook niet heel Leiden een bon?". J. Ponsioen, voorzitter van het overleg van Leidse horecaon dernemers (Horeca Nederland) overlegt samen met Ankone re gelmatig met de gemeente en de buurtverenigingen. Hij is wat terughoudender in zijn reactie dan zijn collega maar noemt het besluit van ae gemeente 'een complete verrassing'. „Ik be grijp er niets van. Veel van die 'boze' reacties hebben ze ons in de afgelopen tijd niet laten zien." Woensdag beraadt het Leidse bestuur van Horeca Nederland zich op de nieuwe situatie: „Ach, eigenlijk vind ik het hele maal niet zo erg dat het twee uur blijft op zaterdag. Dat de terrassen om elf uur dicht moe ten. Dat is pas een blunder", besluit Ankoné. leiden gpd j Het koppel D. Breugem - M. j Zaat uit Leiden is in Sneek win naar geworden van de elfde Straatmaker-aan-zee-show. Een deskundige jury vond hun werkstuk het mooiste. Oud wielrenner Gerrie Knetemann reikte de twee twintigjarige j sierstraters zaterdagmiddag de I door de Vereniging van Frabri- I kanten van Betonstraatstenen beschikbaar gestelde wisseltro fee uit. De Amsterdammers M. van Weijde en C. Vogtschmidt ein- I digden op de tweede plaats. Aan de wedstrijd namen veer tien koppels jonge straatmakers j deel, die elk twee dagen moch- ten doen over het maken van een figuratieve stadsbeeltenis. OVERVAL Een ongeveer 20- jarige man heeft gisteravond bij een overval op een benzinesta tion aan de Burgemeester Bruinsslotsingel in Alphen 900 gulden buitgemaakt. De man bedreigde het personeel in het kantoor met een onbekend voorwerp, dat hij onder een plastic zak verborgen hield. Landelijke actie tegen zwerfvuil in Noordwijk ingezet noordwuk dorith ligtvoet Het is een wat vreemde opening van het badseizoen. Wie lekker denkt te gaan zonnebaden aan het Noordwijkse strand wordt bij de strandafslag bij het Pala- ceplein geconfronteerd met twee enorme gele metalen vuil nisbakken. Tot de rand toe zijn ze gevuld met lege blikjes, pa tatzakjes, papiertjes en andere rotzooi die de badgast op het strand laat slingeren. Noordwijk is het zwerfvuil op het strand meer dan zat. Daar om gaf de badplaats zaterdag bij de opening van het badsei zoen het startsein voor de actie 'Houd Nederland schoon', een campagne die de komende ja ren ook in andere plaatsen na volging moet krijgen. De Stich ting Nederland Schoon is ver antwoordelijk voor de actie. Overheid, bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties werken hierin samen. De minis teries van VROM en Economi sche Zaken ondersteunen de activiteiten van de stichting. Op verschillende manieren wordt de argeloze toerist zater dag met zijn eigen afval gecon fronteerd. Wie het waagt om zijn ijspapiertje niet in de daar voor bestemde prullenbak te werpen, krijgt een stichtelijk praatje. Wie elk snippertje op ruimt, krijgt een groene kaart, die kans geeft op een prijs. 's Middags treedt de bekende Terschellingse kroegzanger Hessel op. ANWB-directeur P. Nouwen ontvangt het eerste exemplaar van zijn 'schoon strand' cd-single getiteld 'The world in perfect state'. „Alles is al een bende. Dit plaatje zegt ei genlijk dat we moeten ophou den met praten en de handen uit de mouwen moeten steken. Wie er ook verantwoordelijk is, we moeten het vuil gewoon pruimenconcludeert Hessel. Directeur E. de Jongh van de Stichting Nederland Schoon is het roerend met hem eens. Via de campagne wil de stichting bezoekers onder de neus wrij ven dat ze zelf verantwoordelijk zijn voor het steeds groeiende zwerfafvalprobleem. Maar liefst 100.000 ton afval wordt jaarlijks achtergelaten in recreatiegebie den. Een kwart daarvan komt niet in vuilnisbakken terecht. „Het is belangrijk dat mensen hun eigen aandeel in het pro bleem herkennen. Dat willen we met deze actie bereiken", merkt De Jongh op. Of de actie de badgasten aan spreekt is de vraag. Ze koesteren zich in het zonnetje en luisteren naar de muziek. Zo tegen het eind van de middag, liggen er ook alweer de nodige lege blikjes en papiertjes op het strand. De Noordwijkse wet houder Salman ziet het vuil ook.* „Soms is het dweilen met de kraan open", stelt hij vast. leiden Zo'n tachtig bewoners en genodigden van de wijk Pancras-West zetten zich zaterdagavond aan een maaltijd in de Burcht. Het openluchtdiner, omlijst met toepasselijke muziek van een duo in klederdracht, was de afsluiting van de festiviteiten rondom het 15-jarig bestaan van de wijkvereniging. Voor het eten zorgden koks van het Koetshuis. Zij roosterden op de barbecues de spiezen en de spare- ribs, waarbij er ter garnering salade, spek en stok brood was. Hooglandse Kerkgrachtbewoner en oud-PvdA-raadslid Jaap van Meijgaarden leidde met behulp van een rad van avontuur een loterij, waarvan de prijzen door de middenstand in de wijk waren verstrekt. Een vogelkooi viel op het lotnummer van een zan ger van koor 'Het Zingend Hart'. Dat is onder meer gespecialiseerd in het middeleeuwse lied en luister de 's middags al nabij de Burcht het feest op. Giste ren konden de wijkbewoners ten slotte eikaars tui nen bezichtigen. foto henk bouwman Geen belangstelling manifestatie minderheden De slotmanifestatie in de Leidse Groenoordhallen van de nationale minderhedenweek is dit weekeinde op een misluk king uitgedraaid. Wegens ge brek aan bezoekers besloot de organisatie gisteren de manifes tatie om vijf uur af te gelasten. Presentator Hans van der Togt werd al om twee uur naar huis gestuurd. De play-back show voor kinderen vond wel door gang. Ook de zaterdagavond, die in het teken van muziek stond, trok nauwelijks bezoe kers. Op het premièreconcert van Lois Lane kwamen slechts 350 bezoekers af. Esmé Choho van het organi serende maandblad Full Color wijt de geringe belangstelling aan een complex van factoren: „Vaderdag, voetbal, het mooie weer, mogelijk de toegangsprij zen." De organisatie gaat nog precies uitzoeken waar het aan gelegen heeft. „Het kan ook zijn dat het minderhedendebat uit geblust is, dat het publiek er een beetje moe van is. Misschien hadden we het commerciëler, los van het debat, moeten aan pakken", aldus Choho. euwenlang speelde de I textielindustrie een 1 i m dominerende rol in het economische leven van Lei den. In de zeventiende eeuw werd de Sleutelstad door de la kennijverheid zelfs een van de grootste industriesteden van Europa. Daarna begon de ach teruitgang. Dit proces werd al ingezet in de achttiende eeuw zoals de nu volgende cijfers dui delijk maken. In 1668 werden in Leiden 20.918 stuks laken geprodu ceerd, in 1728 was dit aantal te ruggelopen tot 12.479, in 1740 tot 7391, in 1789 tot 2772 en in 1802 tot niet meer dan 1086 stuks. In de negentiende eeuw ging het niet beter maar slechter. Soms, zoals in 1802, hing de ge ringe produktie samen met de politieke situatie. Politieke problemen waren ech ter van incidentele aard, veel ernstiger waren de structurele oorzaken. De produktiekosten in Leiden waren te hoog en daardoor ver loor de Sleutelstad de concur rentieslag met het buitenland. De kosten van de ondernemer werden vooral opgedreven door de hoge arbeidslonen. Deze moesten wel hoog zijn in ver band met het belastingsysteem. Directe belastingen, zoals loon- en inkomstenbelasting, kende men niet. De prijs van de mees te artikelen wera flink verhoogd door accijnsheffing. Levensmid delen werden hierdoor bijzon der duur. Als gevolg van ait sys teem waren de lonen in ons land zo'n 40 50 procent hoger d.in in het buitenland. In het begin van de 19e eeuw deed men pogingen de laken nijverheid weer leven in te bla zen. Op allerlei manieren pro beerde men deze kwijnende in dustrie te helpen. Zo oepaalde het Leidse stadsbestuur dat de leden van de vroedschap, hun gezinnen en bedienden, maar ook de wezen in de stad, alleen In 1801 waren in Leiden drie fa brieken die zich bezighielden met de fabricage van vlagge- doek. De uitbreiding van de scheepvaart na 1850 bood meer afzetmogelijkheden. Door de concurrentie van Duitsland wist de Leidse produktie zich met moeite staande te houden. De fabricage van wollen dekens was een andere Leidse speciali teit. In 1820 waren 30 fabrieken be trokken bij de fabricage van dit produkt. U moet zich bij het woord fabriek niet al te veel voorstellen. Het ging om kleine produktie-eenheden. Bij de produktie van deze de kens was ook de toen al in Lei den bekende firma Zaalberg be trokken. De fabricage van wol len dekens handhaafde zich tot na de tweede Wereldoorlog. De ze bedrijfstak zag kans de inter nationale concurrentie door het gebruik van stoomkracht en de invoering van nieuwe machines het hoofd te bieden. In de laatste decennia van de negentiende eeuw begon de produktie van brei- en stopga ren, sajet genaamd, steeds be langrijker te worden. Een begrip in Leiden werd de in 1894 opge richte sajetspinnerij van P. Clos en Leembruggen. De firma's Krantz en Clos en Leembruggen waren op de Langegracht el- kaars buren. De bij dit artikel geplaatste foto maakt duidelijk dat industriële vestigingen bin nen de stadsgrenzen nogal wat nadelen met zich mee brachten. In de naoorlogse jaren verlieten veel textielfabrieken Leiden. Zo verhuisde de firma Krantz bij voorbeeld in 1977 naar Lim burg. Bedrijfseconomische overwegingen speelden hierbij een rol, maar ook de houding van het stadsbestuur. Leiden streefde heel duidelijk naar het vertrek van industriële vestigin gen uit de binnenstad. Wind speelt vliegfestijn parten katwuk dorith ligtvoet vervolg van voorpagina Drie gekromde figuurtjes pro beren uit alle macht zich staan de te houden in het mulle zand van het Katwijkse strand. In hun handen houden ze haspels met vliegertouw. Wie langs de dra den omhoog kijkt, ziet drie fel gekleurde vliegers afwisselend omhoog en omlaag schieten. Steeds maken ze dezelfde figu ren. Plotseling duikt een van de vliegers als een gewonde vogel naar beneden, het zand in. „Er staat veel te veel wind", conclu deert vliegeraar Luciën van Oort even later. Van Oort is een van de jonge ren die deel uitmaakt van het Sisi-vliegerteam. Vijftien zonda gen lang zal de ploeg van de frisdrankfabrikant in verschil lende plaatsen in Nederland vliegersnows opvoeren. Katwijk is de eerste plaats die het team aandoet. Tijdens de shows maakt het publiek kennis met de mogelijkheden van stuntvlie gers. De vliegeraars tonen aller lei figuren. Vervolgens mogen kinderen en volwassenen zelf even vliegeren met de wat sim pelermodellen. Waarom spelen volwassenen met vliegers? Van Oort grijnst. „Het gaat me om de kick, het buiten zijn. Bovendien is het een leuke hobby."' Hoewel Van Oort met 'het ballet in de lucht' zijn brood niet kan verdienen, is hij al acht jaar serieus met deze sport bezig. Bovendien ont werpt en bouwt hij vliegers. In Amerika is de sport zo po pulair dat semi-profcssionals de sport beoefenen. Hoewel de sport in Nederland in opkomst is, is het hier nog niet zo ver. De teamleden zijn allemaal ama teurs. „Zeer goede, dat wel", meent Frcd Dorshorst, produkt - manager bij frisdrankfabrikant. Hoewel bijna ieder kind leert vliegeren, is het spel met de wind nog lang niet zo eenvou dig als het op net eerste gezicht mag lijken. Bij het syncnroon- vliegeren, wat de drie mannen demonstreren, komt veel tech niek kijken. Bovendien is de sport niet zonder gevaar. Een vlieger die met volle kracht naar beneden schiet, heeft een be hoorlijke snelheid ontwikkeld en kan iemand flink verwonden. Bovendien kunnen paarden van de vliegers schrikken. Toch noemt Van Oort zijn sport niet echt gevaarlijk. „Je moet voor zichtig vliegeren en uitkijken als er paarden langskomen Het skiën met behulp van een vlieger over het strand, het zo geheten Power Kiting, noemt hij veel riskanter. De skiër kan enorme snelheden bereiken. „Power Kiting moet je alleen maar doen als het op het strand heel stil is. Wij doen dat niet tij dens deze shows. Wij vliegeren ook alleen op een afgezet stuk strand; hier staat de veiligheid voorop." Helaas voor het team laat het publiek het tijdens de show enigszins afweten. Dorshorst vermoedt dat dit te maken heeft met de slechte weersvoorspel lingen vooraf. Bovendien is de show niet van verre te zien, ter wijl dit wel de bedoeling was. Een matrasachtige vlieger zou met twee windturbines tot een hoogte van vijftig meter opstij gen om het publiek te attende ren op de show. Maar het ge heel dreigde te scheuren door de wind en werd snel naar be neden gehaald. De windturbines hangen nu een stuk lager een beetje triest aan twee palen. Maar ook die staan reeds scheef. Uiteindelijk zien de jongens zich gedwon gen om ook de windturbines naar beneden te halen. Team leidster 1. van Os vindt het sneu. „Maar het mag nu eenmaal niet gevaarlijk worden. Ook met het grein ging het mis in Leiden In 1852 kreeg ook Leiden een Kamer van Koophandel. De jaarlijkse verslagen geven een goed beeld van de verdere Leid se ontwikkelingen. Duidelijk is dat de stoommachine ook voor Leiden steeds belangrijker werd. De eerste stoommachine deed in 1827 zijn intrede. De firma Krantz. en Zn. speelde bij de in troductie van nieuwe technie ken een belangrijke rol. Deze firma is ook de enige van de vier in 1815 bestaande laken fabrieken die in 1890 nog be- stoncf-De andere waren bezwe ken onder de druk van buiten landse concurrentie, met name uit Verviers en Aken. In deze plaatsen beschikte men over zacht water, onmisbaar voor de fabricage van fijn laken. De firma Krantz beschikte hier niet over en moest met chemi sche middelen hetzelfde effect bereiken. Maar ook binnenlands onder vond Leiden concurrentie, met name van Tilburg. Deze steden voorzagen het gehele Neder landse leger van kleding. On danks overheidssteun ging de lakenindustrie steeds verder achteruit. Grein In het begin van de eeuw waren er in de Sleutelstad nog zes la kenfabrieken. Aan het eind van de negentiende eeuw nog een. De Leidse textielindustrie om vatte naast laken ook grein-, vlaggedoek- en dekenfabrieken. Het Leidse grein was bekend tot in China toe. Oorspronkelijk werd grein, een stof geweven uit geiten- en kameelhaar, gepro duceerd in klein Azië. In Leiden werd bij de produktie ook ge bruik gemaakt van wol. China was het belangrijkste afzetge bied. Zo rond 1860 hadden En geland en Holland bijna een monopolie voor deze Aziatische markt. Zo'n twintig jaar later begon Leiden de concurrentie tegen de goedkoper produce rende Engelsen te verliezen. Met de produktie van vlagge doek ging het nauwelijks beter. De Langegracht voor de demping in 1964. Op de voorgrond de stoomleiding. Op de achtergrond de lucht brug van de firma Clos en Leembrug gen. foto gemeentelijke archiefdienst Leidse stoffen mochten dragen. Veel hielp dit de vier kwijnende lakenfabrieken die in 1815 be stonden echter niet. Ook koning Willem I voerde een dergelijke politiek. Hij bepaalde dat marine en leger alleen maar stoffen mochten dragen die binnen het koninkrijk waren vervaardigd. Later werd dit lijst je uitgebreid met de inwoners van alle wees- en armenhuizen, gevangenissen en werkhuizen. In 1830 viel het koninkrijk van koning Willem I in feite uiteen in twee staten: Nederland en België. Voor de firma De Hey- der, een katoenfabriek uit Lier in België, reden om zich in Lei den te vestigen. Een succes werd de verhuizing niet. Toch zorgde de oorlog voor een klei ne opleving in de lakenproduk- tie, maar iedereen teerde op de bestellingen van leger en vloot.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7