Leidsch Dagblad ANC schort overleg met regering in Pretoria op Quick Boys beste Nederlandse club Simons boos over 'geldhonger' in zorg Dreigend doodvonnis voor Londense giraffen Katwijk bijt spits af met vliegershow Schiphol kan Oranje na titel niet ontvangen MAANDAG 22 JUN11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39883 LOSSE NUMMERS 1,50 Tsjecho-Slowakije 2 De schaar gaat in Tsjecho-Slowakije, maar de vraag is of de Slo- waken daar blij mee moe ten zijn. Watersporters in problemen door harde wind wassenaar/u muiden anp Reddingsorganisaties en kust wacht hebben het afgelopen weekeinde handen vol werk ge had aan in problemen geraakte badgasten en watersporters. Oorzaak was de harde noorden wind en de lage waterstand. Een surfer raakte voor de Friese IJs- selmeerkust in de problemen. Hij werd gered maar overleed op weg naar een ziekenhuis in Stavoren. De Wassenaarse Reddings brigade heeft gistermiddag bij de Wassenaarse Slag een half uur lang naarstig naar een in zee zoekgeraakte surfer gezocht. Dat gebeurde rond kwart voor vijf. De surfer was vanaf de noordkant afgedreven, maar wist na een half uur op eigen kracht het strand weer te berei ken. In Scheveningen werden in totaal 23 mensen uit zee opge pikt. Daarvan waren er 17 af komstig uit Tsjecho-Slowakije. Volgens het Kustwachtcentrum in IJmuiden regende het zater dagmiddag meldingen van aan de grond gelopen motor- en zeiljachten, gebroken masten, defecte motoren of roeren en in problemen verkerende surfers. Reddingboten en slepers moes ten op het IJsselmeer, de rand meren en de Waddenzee zo'n 30 keer hulp bieden. Dode door ongeluk in Hazerswoude hazerswoude-dorp» Onoplettendheid van een 33-ja- rige man uit Boskoop was zater dagavond volgens de politie van Rijneveld de oorzaak van een dodelijk ongeval op de Geme- newegin Hazerswoude-Dorp. Door nog onduidelijke oor zaak kwam hij met zijn auto op de verkeerde weghelft terecht en raakte daar êen tegenligger, bestuurd door een 59-jarige man uit Zoetermeer. De Zoetermeerder probeerde nog uit te wijken, maar reed te gen een boom en overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Zijn 29-jarige schoondochter moest door de brandweer uit het wrak worden gezaagd. Zij is met zware verwondin gen overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Haar twee jaar oude dochtertje bleef ongedeerd. De Boskoper kwam met de schrik vrij. "I" Jé Minister Alders vindt CAO's schadelijk' dat het milieu wordt geschaad door de forse loonsverhogingen in re cent afgesloten CAO's. Detective-werk 4 Amerikaanse presi dentskandidaat Ross Perot stelde onderzoek in naar eventuele misstappen van Bush De Tijd van Toen 7 De internationaal be kende Leidse lakenin dustrie legde het loodje door de hoge loonkosten en de felle concurrentie. Klimwand 9 De Leidse beeldhou wer Frans de Wit maakte het grootste kunstwerk van Nederland: een klimwand van beton. 'i 1De Klerk overweegt herinvoering noodtoestand Francois Mauriac Voor mij zijn kinderen en dieren het schoonste en het beste op de wereld; zij hebben ons nog niet verraden. VANDAAG Aanvoerder Hans van der Plas toont het Katwijkse legioen de enige tot dan toe ontbrekende trofee in de prijzenkast van Quick Boys. De beker is binnen en daar zijn ook trainer Wim van Zwam (midden) en voorzitter Arie Guyt (rechts) zeer blij mee. foto loekzuyderduin katwijk» Waarin Quick Boys vorig jaar tegen De Treffers niet slaagde, lukte ditmaal tegen Rheden wel. Voor het eerst in zijn bestaan legde de Katwijkse club beslag op de algemene landstitel bij de amateurs. In Rheden bleef het 0-0, nadat Quick Boys een week eerder op eigen veld met 2-1 had gewon nen. Behalve de grootste van Nederland is Quick Boys nu dus ook de beste amateurclub. Het werd in Rheden, voor 6000 toeschouwers, een hecti sche wedstrijd. Hard en niet mooi. Quick Boys verdedigde zijn voorsprong met verve, al kropen de Katwijkers tweemaal door het oog van de naald. Na rust was de ploeg van schei dend trainer Wim van Zwam de betere. Scoorde ook, maar de arbiter keurde het doelpunt van Frenk van der Kleij af. Toen dezelfde speler vier mi nuten voor tijd nogmaals alleen op doelman Verhoeven afging, i^ageerde de sluitpost van Rhe den zijn frustraties op de vleu gelspits af door hem keihard te gen het gras te lopen. Verhoe ven mocht meteen gaan dou chen, waarna even later het Katwijkse feest kon beginnen. Dat werd later, op sportpark Nieuw Zuid in Katwijk, tot diep in de nacht voortgezet. De onderlinge stand tussen de zaterdag- en de zondagkam pioenen liep door de zege van Quick Boys op tot 15-9 in het voordeel van de zaterdagclubs. ANC-leider Mandela heeft de besprekingen met de Zuid- afrikaanse regering om de impasse in de onderhandelin gen over een nieuw politiek bestel te doorbreken, voorlo pig opgeschort. Beide partijen overleggen morgen hoe ze de vorige maand vastgelopen onderhandelingen weer vlot kunnen trekken. gen." Hij nodigde het ANC uit voor een spoedberaad over de gevolgen van het bloedbad in Boipatong, waar eind vorige week 39 mensen meest vrou wen en kinderen werden af geslacht. Volgens ooggetuigen werd het bloedbad aangericht door aanhangers van de Zulu- beweging Inkatha. Ze zouden zijn aangevoerd in pantserwa gens van de politie. De Zuidafrikaanse regering en Inkatha zeggen echter niets met het bloedbad te maken te hebben. De strijd tussen ANC johannesburg p. van nuusenburg correspondent Mandela verklaarde dat het ANC-bestuur morgen bijeen komt om zich te buigen over de vraag of de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel (Codesa) ook moeten worden opgeschort. Minister Botha van buiten landse zaken heeft vanmorgen een oproep gedaan het hoofd koel te houden. De bewinds man zei op tv dat er „geen alter natief is voor onderhandelin- en de Inkatha-beweging van Buthelesi heeft al aan vijfdui zend mensen het leven gekost. Mandela werd gisteren tij dens een bezoek aan de zwarte woonoorden in het gebied ten zuiden van Johannesburg als een held binnengehaald. Presi dent De Klerk daarentegen werd een dag eerder door woe dende bewoners verjaagd. Later op de dag schoot de politie twee mannen dood. Mandela zei tijdens een toe spraak in het woonoord Evaton, dat de onderhandelingen „in puin liggen". „Ik kan onze men sen niet langer uitleggen waar om we blijven praten met een regering die onze mensen ver moordt. De kloof tussen onder drukten en onderdrukkers is onoverbrugbaar geworden. De Klerk wil zijn eigen partij met bruut geweld aan de macht houden", aldus Mandela. De Klerk had zaterdag op een persconferentie gezegd dat her invoering van de noodtoestand „een van de mogelijkheden" is om het geweld de kop in te drukken. Mandela waarschuw de de president dat „het invoe ren van ondemocratische maat regelen zal leiden tot een cam pagne van burgelijke ongehoor zaamheid en dat ik die campag ne zal leiden". De crisis in de relaties tussen de regering en het ANC is de ernstigste sinds de grootste zwarte oppositiebeweging in fe bruari 1990 na een verbod van 30 jaar weer werd Pagina 4 Bezoek De Klerk leidt tot nieuw drama. Binnenland - Buitenland- Cultuur Familieberichten RTV Show - Sport HET WEER katwuk Het Katwijksé strand vormde zater dag het decor voor een kleurrijke vliegershow waarbij diverse modellen het luchtruim kozen. Vanwege de forse wind kon 'het matras', een reuzevlieger, niet opstijgen. Met behulp van de wat simpeler modellen konden de toe schouwers de kunst van het stuntvliegeren zelf leren. De show zal deze zomer in verscheidene badplaatsen te zien zijn. Katwijk moch zater dag het spits afbijten, foto dick hogewoning Neo-nazi's terroriseren Stockholm Wanneer het Nederlands voetbalelftal Europees kam pioen wordt, zal de feestelijke aankomst niet op Schiphól zijn. Schiphol kan de ver wachte drukte, nu de vakan ties zijn begonnen, niet aan. De directie van Schiphol vreest voor een enorme chaos op de wegen rond de luchtha ven, waardoor de normale vluchten in de war raken. Transavia Airlines,' sponsor en officiële vervoerder van Oranje, zoekt nu naar éen al ternatieve aankomstplek. Vol gens een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij wordt over de plaats van aan komst overleg gevoerd met de directies van de luchthavens van Rotterdam, Eindhoven en Valkenburg. De belangstelling voor de halve finale vanavond tegen Denemarken, valt overigens zwaar tegen. De Nederlandse luchtvaartmaatschappijen voeren vandaag negen vluch ten naar Gothenburg uit. Dat zijn er aanzienlijk minder dan voor de wedstrijd tegen Duitsland. Transavia moest vanmorgen zelfs een vlucht annuleren wegens gebrek aan belangstelling. Transavia wordt op voorhand al wel overstelpt met aanvragen van groepen voor vliegtuigstoelen voor de finale, wanneer Ne derland tenminste zo ver komt. Gisteren hebben voetbal vandalen weer flink huisge houden in Stockholm. Naar schatting 150 tot 200 Zweden, de meesten zogenaamde neo- nazi-'skinheads', wapenden zich na Zweden-Duitsland (2 3) met stenen en ijzeren sta ven om op hun weg naar he centrum van de stad vernie: lingen aan te richten. Volgens de politie werd na de wed strijd een persoon neergesto ken. MEDEDELING In verband met reparatie werkzaamheden aan de te lefooncentrale is ons kan toor in Leiden vanavond na half negen telefonisch niet te bereiken. Rond middernacht zal het telefoonverkeer weer normaal zijn. Wij hopen dat u begrip 2ult hebben voor dit ongemak. Directie Leidseh/Aiphens Verwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met zon Vannacht in het zuiden plaatselijk mist. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden. Overdag perio den met zon en later op de aag in Limburg mogelijk een bui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 22 gra den. Wind in hoofdzaak noord oost, zwak tot matig, rond kracht 3. Leidenaar met geweld beroofd op Schuttersveld Een 28-jarige Leidse man is vrij dagavond met geweld berooid van zijn geld en papieren. De Leidenaar had net geld gehaald uit de giromaat bij de postkan toor aan de Schipholweg. Ver volgens liep hij over het bouw: terrein achter de kantoren naar de Maredijk. Daar werd hij plotseling tus sen de bouwcontainers getrok ken door een onbekend geble ven man. De Leidenaar werd met zijn gelaat tegen het ijzer gedrukt terwijl een 'priemend voorwerp' in zijn rug werd ge zet. Girocheques, een bedrag van 310 gulden en een paspoort werden hem afhandig gemaakt. Daarna verdween de dader. Het onderzoek van de politie heeft nog niets opgeleverd, mede omdat het slachtoffer geen sig nalement kon geven. HOELANG i KUNTU NOG ZONDER?! i den haag gpd Staatssecretaris Simons van volksgezondheid is boos op werkgevers en werknemers in de zprgsector, omdat ze in de onlahgs afgesloten CAO's voor namelijk hebben gedacht aan loonsverhogingen en niet aan de vermindering van de werk druk en verbetering van de zorg. Bonden en werkgevers hoeven de komende twee jaar dan ook niet bij Simons aan te kloppen voor extra geld ter ver mindering van de werkdruk. Op een PvdA-bijeenkomst in Utrecht toonde hij zich er ver baasd over dat de werkdruk en de verbetering van de zorg tij dens de recente CAO-onder- handelingen niet aan de orde zijn geweest. „Steeds heeft men gevraagd om meer handen aan het bed. Met het oog daarop zijn de afgelopen jaren in de zorgsector zo'n 7.000 banen ge schapen. En nu sluit men CAO's af die voor dat ene procentje meer tot een verlies van 2.000 a 3.000 arbeidsplaatsen leiden." Simons maakte zich gisteren voor de NCRV-radio boos op de werkgevers, die hebben beslo ten 1,5 procent loonsverhoging te halen uit hun budgetten. Dit geld hadden ze volgens Simons beter kunnen gebruiken voor het wegwerken van wachtlijsten waarover ze al lang klagen. De AbvaKabo, de grootste bond in de sector, zegt desge vraagd dat Simons de hand in eigen boezem moet steken. „De kneep zit 'm niet in de CAO. De problemen ontstaan omdat er niet voldoende geld en perso neel is", zegt woordvoerder Pas toors. „Je kunt niet verwachten dat er een fatsoenlijke CAO tot stand komt als je twee maal drie procent loonruimte beschikbaar stelt. Dat weet Simons ook wel." londen susan watts the independent De vier giraffen in de London Zoo, de dierentuin die in september wordt geslo ten, zullen worden afgemaakt als nie mand ze wil hebben. Het mannetje, Hi lary, en de drie vrouwtjes, Dawn, Crac kers en Virginia, zijn al 'oudjes'. De jong ste is tien en de oudste is 23 jaar. Ze zijn 3,90 tot 5,40 meter hoog. Er hebben zich nog geen gegadigdén voor de giraffen gemeld, maar als er een nieuwe eigenaar wordt gevonden, zal het transport van de vier reuzen de nodige problemen kunnen opleveren. Circussen en safariparken vervoeren regelmatig giraffen en dat zijn dan ook doorgewinterde reizigers. Voor dieren die hun hele leven in de dierentuin heb ben doorgebracht, zou de stress echter wel eens te groot kunnen zijn. Giraffen kunnen het best worden ver voerd wanneer ze onder de achttien maanden oud zijn en tussen de 2,5 en 3 meter lang. Volwassen giraffen zijn veel langer, staan wiebelig op de poten en zijn zeer stressgevoelig. Toen de 15-jarige giraffe Victor in 1977 in de Marwell-dierentuin uitgleed en in spagaat op de grond be landde, slaagde hij er niet in weer over eind te krabbelen en overleed hij aan stress. „Giraffen zijn niet erg slim", legt Doug Richardson van London Zoo uit. „Ze gaan wild met hun kop om zich heen slaan en het gevaar is groot dat ze hun nek of poten beschadigen. Als ze in een transportbox door hun poten zakken, is het bijna onmogelijk ze weer overeind te krijgen. Ik heb al eens meegemaakt dat een giraffe aan een hartaanval overleed toen een abces werd doorgeprikt." De dieren zouden kunnen worden ver doofd, maar dan bestaat het gevaar dat ze stikken door hun grote lichaamsge wicht zouden hun longen kunnen dicht klappen. Daarom moeten de dieren alert genoeg zijn om zichzelf in evenwicht te kunnen houden. Richardson oppert een andere oplossing: „Er is nog nooit gepro beerd een giraffe te hypnotiseren... De ideale behuizing voor de giraffen is een omheind terrein in een dierentuin of safaripark. Maar aangezien giraffen zich goed voorplanten in gevangenschap, zijn de meeste plaatsen al ruimschoots voor zien. Als er zich geen nieuwe eigenaar aandient, zullen de oppassers de dieren met blaaspijpen en pijltjes verdoven, om ze vervolgens op een humane manier te laten inslapen. Ja, ik naam aart introductia- abonnemant en ontvang de krant de eerste twea waken gratis. ito^atwrnement betaal ik daarna Per maand (f 27,80) via automa tische betaling'. Per kwartaal (f 80,10) via accept- Naam en voorletters: controle bezorging) Nummer bank/girorekening: Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053 I

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1